Hoe kleine fouten van de Britsche Marine de Duitsche vloot redden. Gemengd Nieuws. Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. Burgerlijke Stand. In Onze Vloot schrijft Luit A. Kroeze over döl groote beteekenis van goed geoefend verbindingspersoneel bij de marine en over de noodzakelijkheid van een modern apparatuur voor de bericht geving. De schrijver geeft uit den wereld oorlog krasse staaltjes, hoe nauw het steekt. Op 15 Dec. 1914 krijgt de Britsche vloot van de Admiraliteit order om uit te loo- pen. Men heeft er in Londen de lucht van gekregen, dat de Duitsche Hochseeflotte een offensieve onderneming in de Noord zee in den zin heeft. In den ochtend van 16 Dec. wordt op de Grand Fleet het be richt ontvangen, dat Duitsche slagkrui sers zoo juist de Britsche kustplaatsen Hartlepool en Scarborough hebben ge bombardeerd. De Britsche marinemannen voelen zich het bloed koken van veront waardiging over deze onbeschaamdheid van den vijand, die zijn acties nu reeds tot aan de Britsche kust durft uit te strekken. Maar er bestaat een goede kans, dat deze onderneming den vijand duur te staan zal komen, want de Grand Fleet is in zee en staat tusschen de gerappor teerde Duitsche slagkruisers en hun basis in. Een ontmoeting met den vijand kan haast niet uitblijven en dan, wee het Duitsche slagkruiser-eskader onder admi raal von Hipper! Het is jammer voor de Engelschen, dat de weersomstandigheden niet meewerken. Nevel en regenbuien beperken in hooge mate het zicht. Toch hoopt men op de Britsche vloot intens, dat het zal geluk ken den vijand te achterhalen en hem zijn actie tegen de onverdedigde Britsche kustplaatsen betaald te zetten. Ook het Britsche slagkruiser-eskader onder bevel van admiraal Beatty jaagt door regen en nevel, op zoek naar den tegenstander. Voor de slagkruisers uit stoomt een ver- kenningsscherm van lichte kruisers on der bevel van Commodore Goodenough, die zijn vlag voert op iH. M. S. South ampton. Op de Britsche oorlogsschepen is ieder een' op zijn alarmpost, de kanonbeman ningen popelen van verlangen om hun stukken op den gehaten tegenstander los te branden. Als het nu maar gelukt om contact te krijgen! Plotseling vaart een rilling van verwachting door de opva renden van het Britsche slagkruiser-eska der. De kleine kruiser „Southampton", die vooruit in den nevel maar vaag is te onderscheiden, heeft vuur geopend. De vijand is ontdekt! Commodore Goo denough is een doortastend en vasthou dend kruisercommandant, die zich zijn prooi zeker niet meer zal laten ontglip pen. Aan boord van Beatty's vlaggeschip de „Lion", ziet men den kleinen kruiser „Southampton" heftig vurende in den nevel verdwijnen, achter den vijand aan jagende. De drie overige kruisers van het scherm verlaten hun posten en stoo- men uiterst vermogen naar het punt van actie om de „Southampton" te onder steunen. Weldra is ook de kleine krui ser „Birmingham" in een heftig artillerie duel gewikkeld met den vijand, dien men op de slagkruisers nog steeds niet kan waarnemen. Het ligt echter niet in de bedoeling van admiraal Beatty, dat het geheele verkenningsscherm van lichte kruisers zich zal oprollen naar het punt van actie. Op deze wijze zou hij immers onvoldoende verkenning hebben en bloot staan aan verrassing door den vijand aan de andere zijde. Admiraal Beatty geeft aan zijn verbin dingsofficier opdracht de twee kruisers, die nog niet met den vijand in contact zijn gekomen, te laten terugkeeren op hun posten in het scherm. De verbindings officier kan de twee kruisers, welke door den admiraal bedoeld worden, niet duide lijk indentificeeren wegens het slechte zicht. Toch wil hij niet dralen met de overseining van Beatty's order, omdat anders ook deze twee schepen buiten optisch seinbereik zullen zijn. Zonder aan duiding welke van de kruisers nu eigen lijk bedoeld worden, laat de verbindings officier met het zoeklicht seinen: „Lichte kruisers terugkeeren naar hun posten". Hij meent te mogen aannemen, dat de beide in gevecht zijnde kruisers dat sein tóch niet kunnen aflezen, omdat zij voor hem buiten zicht zijn, hoewel het mon- dingsvuur van hun kanonnen van de „Lion" af duidelijk is waar te nemen. De verbindingsofficier heeft echter het door dringingsvermogen van den zoeklichtbun del onderschat, want wel degelijk wordt het algemeene sein óók op de seindekken van de „Southampton" en de „Birming ham" afgelezen. Commodore Goodenough volgt den order, die, gezien de redactie, ook voor hem is bestemd, op, breekt het gevecht af en keert terug naar zijn post in het scherm vóór de slagkruisers. Het contact met de ontwijkende Duitsche strijdkrachten is hierdoor verbroken en wordt bij deze gelegenheid ook niet meer hersteld. Door een fout van den verbin dingsdienst werd een kostbare kans om op 16 Dec. 1914 af te rekenen met het Duitsche slagkruiser-eskader onder admi raal von Hipper, door de Engelschen ver speeld. Wanneer admiraal Beatty op 20 Jan. 1915, na een vergeefschen patroel je jacht in de Noordzee, met zijn slagkruiser-es kader in de Firth of Forth terugkeert, verneemt hij, dat de Admiraliteit op den A. M. van 18 Jan. belangrijke berichten heeft uitgezonden omtrent de positie van Duitsche strijdkrachten, die tegelijk met Beatty's eskader in zee waren. De Brit sche admiraal is woedend over de kans, die hij gemist heeft om deze Duitsche strijdkrachten op te vangen en te ver nietigen. Hij gelast een streng onderzoek hoe het mogelijk is, dat deze belangrijke berichten hem niet hebben bereikt. Uit dit ondeizoek blijkt, dat op Beatty's vlagge schip, H. M. S. „Lion", op den A.M. van 18 Jan. een lang telegram in geheimschrift is ontvangen, dat men op het chriffreer- bureau, na herhaalde pogingen tot ontcij feren, als „onbegrijpelijk" terzijde heeft moeten leggen. Bedoeld telegram was niet geadresseerd aan den bevelhebber van het slagkruiser-eskader, zoodat de verbindingsofficier van H. M. S. „Lion" ook niet om herhaling heeft gevraagd. Naderhand blijkt, dat de Britsche Ad miraliteit het bericht heeft vercijferd in een nieuwen geheimen code, die welis waar aan H. M. S. „Lion" is verzonden, maar aldaar bij vertrek naar zee nog niet was ontvangen. Hoewel het telegram óók voor admiraal Beatty was bestemd, heeft de Admiraliteit diens adres er niet bij vermeld om aan den Duitschen luister- dienst geen aanwijzing te geven, dat de Britsche slagkruisers in zee zijn. Men nam in Londen aan dat Admiraal Beatty uit den inhoud van het telegram wel zou begrijpen, dat ook zijn slagkruisers aan de actie moesten deelnemen. Waar het telegram echter in een voor het chiffreer- bureau van H. M. S. „Lion" onbegrijpelijk geheimschrift was gesteld, was de opzet van de Admiraliteit bij voorbaat tot mis lukking gedoemd. Een goede gelegenheid om af te rekenen met Duitsche strijd krachten, die zich tot ver in de Noord zee hadden gewaagd, werd verzuimd door een fout van den Britschen verbindings dienst. oordeel geeft hij aan: niet anders dan in geval van echtscheiding op grond van overspel en gelijksoortige zonde, mag een nieuw huwelijk worden ingezegend van de partij, die geen overspel bedreef. De Kerk kan hier niet zoo maar het oordeel van den wereld lij kenrechteraanvaarden. Zon der natuurlijk den weg van een nieuwe procedure te vol gen, moet ze in dezen toch naar zekerheid zoeken. Het is moeilijk voor een kerkeraad, deze zekerheid te krijgen. Hij heeft, namens de commissie, slechts enkele overwegingen willen geven. Ver der stelt de commissie voor, deze zaak over te dragen aan de drie kerkelijke hoogleeraren, die de zedekunde onder wijzen, en die daarna rapport zullen uit brengen aan de Synodale Commissies. Na bespreking, waarin groote blijd schap wordt uitgedrukt voor deze prin- cipiëele theologische behandeling, maar ook voor de practische richtlijnen, hier getrokken; waarin ook de wensch wordt geuit, dat de Kerk kennis zou kunnen nemen ook van dit voorloopig rapport, wordt dit onder dank aanvaard. Door den bliksem ge dood. De 35-jarige onderwijzer F. de Haan te Drachten is gisteravond tijdens een hevig onweer in zijn woning aan den Van Haersmasingel door den bliksem ge troffen en op slag gedood. In diepe sloot verdron ken. Woensdagmiddag zou de 29-jarige Jan Dijkstra, boerenarbeider te Koudum, tijdons afwezigheid van den boer, in de zoogenaamde „Houkesloot" die buitenge woon diep is, een bad nemen. Bij zijn te rugkomst vond de boer de kleeren van Dijkstra op den kant liggen, doch van Dijkstra geen spoor. Na eenig dreggen werd het lijk opgehaald. De jongeman was in Mei j.l. gehuwd. Royale geste tijdensde warme dagen. Zijn reeds de in een ijsgrot herschapen etalages van de firma de Gruyter met de stapels limonade op vallend en verleidelijk, bovendien wordt aan de klanten in de winkels nog een glas limonade aangeboden, terwijl wij tevens vernemen, dat het personeel opdracht ge kregen heeft, om aan alle personen die in de buurt dienst doen of werkzaam zijd, b.v. gemeentewerkers, brievenbestellers en vooral de politie-agenten, een verfris sing aan te bieden in den vorm van een de Gruyter's limonade. Een geste, welke ongetwijfeld op prijs eal gesteld worden. Op 108-j arlgen leeft ij! d overleden. Te Mansfield in Notting hamshire is gisteren de 108-jarige Ann Stansell overleden. Toen zijl kind was, was zij een zwak meisje en verwachtte niemand, dat zaj oud zou worden. Later bleek zij echter heel gezond en ondanks een leven van harden arbeid was zij nooit meer Mek. Toen zij 102 jaar oud was, maakte zij een luchtreisje met Sir Alan Cobham en pas na haaT honderdste moest zij een bril gaan dragen. Inbraak op een schip. In aansluiting op de berichten omtrent een brutale inbraak bij schipper H. Hut te Enumatil, bij' wien een geldkistje met f 2800 werd gestolen, vernemen wij nader, dat de beide jeugdige daders, de 18-ja^ rige R. van der V., en zijn 17-jarige neef A. v d. V., die te Schiedam zijn aange houden, ongeveer driehonderd gulden van het gestolen bedrag hebben opgemaakt. Zij, hebben in Rotterdam nieuwe kleeren, een nieuwen hoed en een armbandhor loge gekocht, waarna zij in Schiedam zijn gaan feestvieren. Beiden zijn naar het Huis van Bewa^ ring te Groningen overgebracht. Moedige vrouw bewerkt vrijlating *an 40 mannen. Een gesluierde vrouw, die zich naar den Franschen resident te Mogador (Marok ko) had begeven om een 'klacht in te die nen tegen den kaid '(gouverneur) van haar stam, heeft, haar moed beloond ge zien, doordat een raid werd ondernomen waarbij niet alleen haar echtgenoot, maar ook 40 andere mannen uit bun gevan genschap werden bevrijd. De gouverneur had den betrokken echt genoot ontvoerd en hem opgesloten ge houden in de particuliere gevangenis van zijn paleis, ofschoon de vrouw van den ontvoerde een losgeld had aangeboden. De gouverneur vroeg echter meer dan zij kon 'betalen. De Frans dhe autoriteiten ondernamen onmiddellijk een raid op het paleis van den gouverneur. Zij vonden den man der moedige vrouw en 40 andere mannen, die waren ontvoerd en werden vastgehouden om losgeld te verkrijgen. Allen werden 'dadelijk vrijgelaten. 'Gevaarlijk speelgoed. In het Toscaansohe dorp 'Strada in Oasen- tin o vond een 'kind tijdens zijn spel een ontplofbaar projectiel. Het bracht het naar 'huis en wierp het in het vuur. Het voorwerp sprong daarop met een gewel digen slag uit elkaar, waarhij de moeder en twee kinderen werden gedood. Een derde kind werd zwaar gewond. - Ongeluk op onbewaakten overweg Landbouwer levens- gevaarlijk gewond. Gistermiddag is op een onbewaakten overweg te Wil- dervank een ernstig ongeluk gebeurd. De 62-jari'ge landbouwer P. de Jonge, uit Wiïdervahk, was bezig, graan in te ba len. Hij kwam met twee ledige wagens waarvoor twee paarden waren gespan nen, van de boerderij! om naar het veld te gaan biji een overweg. Hoewel het uitzicht vrij! is, heeft de landbouwer toch nog voor den spoorweg halt gehouden. Juist echter, toen de trein uit de richting Groningen naderde, zette het span zich plotsetting in beweging. De voorste 'kas werd door den locomotief ge grepen terwijl de landbouwer over een afstand van 160 meter werd meegesleurd, en ernstig gewond. 'Het slachtoffer had een ernstige schedelbreuk, een wonde aan den linkerslaap en een bloeduitstorting achter het linkeroog bekomen. In hoogst zorgwCkkenden toestand is hij naar Gro ningen vervoerd. De paarden bleven on gedeerd en liepen na het ongeluk rustig in een weiland. Kind overreden engedood. Op den Rijksstraatweg te Heemstede is een vijfjarig jongetje door een auto over reden. Een auto, waarin twee officieren en twee in burger gekleede heeren zaten, kwam uit de richting Alkmaar; even voor de auto stak het kind plotseling den weg over. De bestuurder remde met kracht, waardoor de auto een slag om maakte, maar daardoor kon een aanrij ding toch niet worden voorkomen. Het kind werd overreden en was onmiddellijk dood. VERKEERSOVERTREDINGEN. Onder het opschrift „Niet veel" schrijft de „Volkskrant": In ons land blijken in een jaar tijds 257.892 processen-verbaal te zijn opge maakt wegens overtreding van de motor en rijwielwet. Naar de commissaris der Amsterdam- sche verkeerspolitie aan de „Telegraaf" mededeelde, is dat niet veel. Deze deskun dige redeneert aldus: ruw geschat bevin den zich per jaar 900 millioen voertuigen op den weg, wat bij 257.892 processen- verbaal per jaar beteekent, dat elke weg gebruiker slechts één bekeuring krijgt in de twaalf jaar. "Wij deelen de tevredenheid van den Amsterdamschen politie-commissaris niet. En we deelen ze vooral niet omdat, naar bij vertelde, de voorschriften ten aanzien van de verkeersbepalingen een boekdeel vormen van 300 bladzijden! Waar nog bij komt zijn verzekering dat bet aantal overtredingen, die men bewust of on bewust kan begaan, veel grooter is ge worden dan vroeger. Indien we aannemen, dat aan de ver- keersopvoeding van het Nederlandsche publiek en aan zijn volgzaamheid! nog een en ander hapert, dan zou men daarnaast ook kunnen verlangen, dat het boekdeel voorschriften tot wat minder lij vigheid werd teruggebracht en dat er en kel bewuste overtredingen overbleven. Twee en een half honderdduizend pro cessen-verbaal wegens verkeersovertre dingen vinden wij een reusachtig cijfer. PLAKKEN VAN RENTEZEGELS INVALIDITEITSWET. Dagzegels toegestaan bij inkrimping van den werktijd. Bij Kon. besluit is een wijziging ge bracht in de regeling van de premiebeta ling voor de Invaliditeitswet. Krachtens deze wijziging zullen dagze gels ook mogen worden geplakt voor ar beiders, die in normale omstandigheden geregeld een geheele week in dienst van denzelfden werkgever werkzaam zijn, doch tengevolge van gebrek aan werk slechts ten hoogste vier dagen in dezelfde kalenderweek bij denzelfden werkgever werkzaam zijn. Dit besluit treedt Maandag a.s. in wr- king. KLEIN-, MIDDEN- EN GROOT BEDRIJF. Hoe is in Nederland de indeeling van bet bedrijfsleven in klein-, midden- en grootbedrijf? Men kan het antwoord vinden in de statistische gegevens van de Rijksverze keringsbank. In 1936 was 83.7 pGt. van bet aantal verzekeringsplicbtige bedrijven te reke nen tot bet klein-bedrijf (met minder dan 5 arbeiders). Tot bet middenbedrijf met 550 arbeiders behoort 14.7 pCt. van de be drijven. Tot het groot-bedrijf 50 en meer arbeiders 1.6 pCt. Het klein- en middenbedrijf neemt aus nog altijd een beteekenende positie in Toch concludeere men weer niet te veel uit de hier gegeven cijfers. Men moet er bij in aanmerking nemen, dat in 1936 56.4 pGt. van de verzekerde arbei ders werkzaam was in het groot-bedrijf. Dus meer dan de helft. In 1930 was dit percentage zelfs nog iets hooger, n.l. 56.5. Maar in een crisistijd zijn er natuurlijk „grootbedrijven", die onder de 50 arbei ders komen en „middenbedrijven" die naar de rubriek „klein bedrijf" verschui ven. Hoezeer het grootbedrijf al meer van enorme beteekenis is geworden, kan men toch niet zeggen, dat bet klein- en mid denbedrijf ten ondergang neigt. Daarin werken toch altoos nog resp. 15.6 pCt. en 28 pCt. van het totaal aantal verzekerde arbeiders. En dan is er nog een groep „zelfstandigen", die geheel zonder per soneel een bedrijfje exploiteeren. Het klein- en middenbedrijf mag dan ook niet vergeten worden. Daarin wordt dikwijls veel energie ontwikkeld. Zuiveringszout voor keukengebruik. Zuiveringszout, officieel bestempeld met den naam dubbelzure natron, mag eigenlijk in geen enkele keukenkast ont breken, evenmin als in een goed toege ruste buisapotheek. Als medicijn gebruikt is het een uitstekend middel tegen zuur, oprispen en lichte maagpijn en bovendien stilt het de pijn van brandwonden en in- sectensteken. Maar bij het klaarmaken van ons eten kan het een nog grootere rol spelen. Zuiveringszout maakt harde plautenvezels en hulzen zacht, het ver delgt zuren en verzacht hard water. Daarbij is het geheel onschadelijk en ver vliegt onder het koken. Een snuifje van dit zout door de melk gedaan voorkomt het zuur worden en ook melk, die „op het kantje af" is, kan men vaak nog wel redden door er wat zuive ringszout door te doen en dan al roerende aan den kook te brengen. Dit is vooral goed met de warme dagen, nu het zoo moeilijk is de melk goed te houden, spe ciaal 's Zondags! Ranzige boter wordt beter te gebruiken als men ze wascht in water met zuive ringszout. Bij het koken van compote en van groenten die veel zuren bevatten, zoo als rabarber, kruisbessen, enz. doe men eerst wat zuiveringszout, dan gaar koken en half afgekoeld de suiker er aan toevoe gen. Suiker moet men trouwens nooit aan een gerecht dat nog kookt toevoegen. Haar gehalte wordt daar niet beter op; ze zoet dan niet. Ingemaakte vruchten, die gaan gisten, kookt men met een mespunt zuiverings zout op. Bij het koken van groenten, kool rapen, boontjes, enz. doet zuiveringszout de mooie kleur behouden, en het eten wordt vlugger zacht. Bij vleesch gevoegd, dat eenigszins taai is, wordt dit spoediger malsch en lichter verteerbaar. Melkflesschen die zuur ruiken, worden frisch indien men ze spoelt met een op lossing van zuiveringszout. Gebruikt men dit zout bij' het koken, dan mag men slechts een klein mespuntje nemen, anders geeft bet een onaangename, zeepachtige smaak. Enkele recepten. Vlaamsche sandwiches. Snij een aantal heel dunne sneetjes bruin brood of fijn roggebrood; smeer deze en leg er dan een dun plakje Edammer kaas op; strijk daar een weinig mosterd over heen; dek 'tmet een sneetje rogge- en bruinbrood af en verdeel de sneetjes dan in smalle lange reepen. Visobkoekjes. 300 gr. vischres- ten zonder graat en vel worden fijn ge maakt en vermengd met 100 gr. oud brood zonder korst, dat in water of melk ge weekt is en daarna flink uitgeknepen. Een losgeklopt ei toevoegen, ook wat peper, zout en fijngehakte peterselie. Van dit mengsel worden platte koekjes gevormd, deze worden door paneermeel gehaald en in heete boter aan beide kanten bruin ge bakken. Vischgehakt kan men zoowel van gezouten viscb of garnalen maken als van versche gekookte visch. Bijt 1 pond visch beeft men ervoor noo- dig: 350 gram gekookte aardappelen, 20 gram boter, 1 ei en wat peterselie, zout, peper en nootmuscaat naar smaak. De gaar gekookte eventueel overge schoten visoh wordt direct van de graat genomen. De ui wordt fijn gehakt en met de peterselie in de boter gefruit. De aardappelen worden, evenals de visch, goed fijn gemaakt met de ui 'en den uitge- klopten dooier van het ei vermengd en op smaak afgemaakt met peper, zout en nootmuscaat. Het eiwit wordt met een le pel water los geklopt. Men maakt nu een grooten stevigen bal van het mengsel, of wel kleinere balletjes, paneert die met het eiwit en paneermeel of beschuit en bakt ze in beet frituurvet of slaolie rondom mooi bruin. Augurken inmaken, lkg augiurkjes, ongeveer 1 flesch inmaakazijn, 2 kleine Spaansche pepers, 3 gram lau rierblad, 3 gram gedroogde gemberwortel, 5 gram mierikswortel en een takje venkel. Snijd de steeltjes van de augurken. Borstel ze stuk voor stuk zorgvuldig schoon en spoel ze na. Zet ze een nacht dichtgedókt en met wat zout bestrooid weg. Gebruik echter niet te veel zout. Laat ze den volgenden dag eerst volkomen uit lekken op een zeef of vergiet. Leg ze daarna met de kruiden er tusschen, in do goed schoongemaakte potten of flesschen en giet er den azijn overheen. Zorg, dat de augurken geheel onder het vocht staan. Sluit de potten met perkamentpapier en laat de augurken 68 weken staan voor dat ze gebruikt worden. Maandag 15 Augustus 1938 HILVERSUM I. 1875 M. Algem. Pro gramma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 VPRO. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.) 10.00 Mor genwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gram. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gram. (Om 12.15 Ber.) 12.45—1.45 VARA-orkest. 2.00 Graan. 3.00 Declama tie. 3,30 Pianoduetten. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram. 6.00 „Fan tasia". 6.30 Muzikale causerie, en gram. 7.10 Causerie „40 jaar land- en tuihbouw- crediet". 7.30—8.00 Viool en piano. 8.05 Herh. SO'S.berichten. 8.07 Ber. ANP. 8.15 VARA-Orkest. 9.15 Dubbelmannenkwar- tet „Smetana". 9.30 Declamatie. 9.50 Ver volg kwartetconcert. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Orgelspel. 10.30 Esmeralda^Septet. 11.00—12.00 Gram. HILVERSUM II. 301,5 en 415,5 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, berichten. 8.15 Gram. (Om 9.30 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lec tuur. 11.30 Gram, 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gram. 2.00 Viool en piano. In de pauze: Gram. 3.00 Cause rie „Bloembollen in huis". 3.40 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram. 7.00 Berichten. 7.15 Declamatie. 7.45 Reportage. 8.:00 Berichten ANP, herhaling S.O.S.-berieh- ten. 8.1'5 Haarlemsche Orkestvereeniging m.m.v. solist. 9.00 Causerie „Hoe krijg ik oog voor natuurschoon? 9.30 Vervolg con cert. (Om 10.05 Berichten ANP). 10.30 Gram. 11.5012.00 Schriftlezing. Van 811 Augustus. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. J. de Brabander, 25 j. en W. J. Roeting, 21 j Getrouwd: J. H. J. Buning, 29 j. en W. van Reek, 22 j. Bevallen: A. G. J. de Coninck geb. Bal makers, z.; F. M. H. Aspeslagh geb. Van Hal, d.; P. Potters geb. Monjé, d.; J. W. Ie Feber geb. De Koning, z.; J. Roelse geb. van Dijk, z.; A. de Kam geb. Boon, d.; T. J. de "Waal geb. Kalis, d. Overleden: M. Dobbelaar, 86 j., wed. van A. Leijnse. (V. G.) Over de maand Juli. KRABBENDIJKE. Geboren; 5, Corne lia Dina, d. v. O. Verprille en E, J. v. Boven; 17, Maarten, z. v. J. Poortvliet en K. A. v. Houte; 23, Jannetje Machalina, d. v. A. Sinke en L. A. Zandee. Overleden: 17, Johanna Zuidweg, 90 j., wed. van G. Slabbekoorn; 18, Martina, 10 maanden, d. v. G. Hartboorn en G. Houte kamer; 29, Jannetje de Jager, 43 j., echtgen. van P. v. Elsacker. AXEL. Huw.-aamgiften: 14, H. Engels, 22 j. jm. en M. M. de Mul (van Hoek), 23 j. jd.; 21, C. de Pooter, 24 j. jm. en C. Helena Jansen, 21 j. jd.; 22, G. M. Carle- bur (van Den Helder), 20 j. jm. en E. J. Dieleman, 22 j. jd.; 28, J. Wolfert, 25 j. jm. en J. P. Verstraten, 26 j. jd.; 29, G. M. Clauwaert, 29 j. jm. en K van Meurs, 22 j. jd. Muw.-vol trekkingen: 7, J. P. Geerinck (van Terneuzen), 25 j. jm. en J. M. van Ecke, 23 j. jd.; J. A. Marie d'Hooge (van Sas van Gent), 27 j. jm. en M. L. de Clercq, 22 j. jd.; 14, J. de Feijter, 27 j. jm. en M. Dees, 23 j. jd.; P. Donze (van Terneuzen), 21 j. jm. en A. Goossen, 21 j. jd.; J. J. de Koeijer, 25 j. jm. en L Witte, 21 j. jd.; 28, Krijn de Kraker, 27 j. jm. en D. de Feijter, 17 j. jd. Geboren: 3, Cornelis Jan, z. v. M. Klaas- sen en L. P. Dieleman; 4, Daniël, z. y- J. L. Bareman en C. Koster; 6, Karei Adri- anus, z. v. C. A. Verbunt en E. Brevet; 11, Maria Wilhelmina, d. v. W. F. Kai ser en C. Overdulve; 15, Francina, d. v. J. Francke en J. Nobels; 17, Peter, z. v. G. P. A. v. d. Berg en E. Stubbé; 20, Johan Gerard, z. v. J. W. Kalhorn en G. de Vries; Adrianus Hubregt Marinus, z. v. M. J. van den Berg en W. J. de Jonge; 26, Pieternella Maria, d. v. L. J. de Poo ter en J. M. van Driel. Overleden: 6, Ebrina Smies, 68 j., on gehuwd; 26, Judoca Michielsens, 68 j-> wed. van Seraphinus de Clercq. (Ax. Crt)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6