Uit de Provincie. Economisch Japan. Onderwijs. Kerknieuws Predikbeurten. Duitschlands economische en financieele toestand. Gemengd Nieuws MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Ten behoeve van het verkeer zullen daar waar de nieuwe weg den. Rondweg te Roo sendaal bereikt speciale voorzieningen noodig zijn. Waarschijnlijk zal daar een viaduct worden gebouwd. Om de totstandkoming van den snelver- keersweg te verhaasten en vooral ook uit een oogpunt van werkverruiming, zal de aanleg niet geschieden door den Rijkswa terstaat in Noord-Braband, zooals aan vankelijk de bedoeling was, dooh het ob ject is gesplitst in twee perceelen. Het ge deelte van Roosendaal naar den rijksweg tusschen Wouw en Bergen op Zoom zal in werkverschaffing worden uitgevoerd en (blijft ressorteeren onder den directeur- hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat uit de provincie. De uitvoering van het ge deelte Moerdijk-Roosendaal daarentegen zal geschieden onder leiding van Ir De bussy uit Den Haag. Met den bouw van den weg zal waar schijnlijk over ongeveer een jaar een aan vang kunnen worden gemaakt. Verwacht wordt, dat het werk tusschen 1941 en 1943 gereed zal zijn. Het hoofddoel van dezen snelverkeers- weg is, Zeeland nader te brengen tot de centrale gebiedsdeelen van het land. Een nevengevolg zal zijn, dat deze weg de hoofdiverkeersader van West-Brabant wordt, waardoor de gemeenten in dit deel van Brabant verder uit haar isolement ge holpen zullen worden. SPAN PAARDEN DOOR MOTORTREIN GEGREPEN. Omtrent het ongeluk te Lewedorp, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, wordt nog gemeld: Een span paarden, dat een ploeg trok, onder geleide van den zoon van den landbouwer C. Goense, is bij het passee- ren van een onbewaakten overweg nabij Lewedorp, door een motortrein, komende uit de richting Middelburg, gegrepen. Een paard werd ongeveer 150 M. mee gesleurd en totaal verminkt, het andere brak een poot en moest worden afge maakt. De motortrein werd totaal ontzet en kon op eigen kracht niet meer verder; het treinverkeer tusschen Roosendaal en Vlissingen moest tijdens het opruimings- werk, dat verscheidene uren in beslag nam, van Goes tot Middelburg over enkel spoor worden geleid, met het gevolg, dat het veel vertraging ondervond. De trein, die om 13.58 uur uit Middelburg kwam en reeds te Arnemuiden was gearriveerd, moest terug naar Middelburg en pas seerde zoodoende met een uur vertraging Lewedorp. Wie zijn autoband is dat? Op het kantoor van de Texaco te Mid delburg ligt een velg met band van een Chevrolet, de band is een Engelhart D1 2 maal 6 en behoort zeker aan een vracht auto. De band is gevonden in een bin nenweg tusschen OostkaJpelle en Aagte- kerke. Proefversiering. DO feestdagen van September naderen met rasscihe schreden en het is voor de buurtconnnissieis gestadig door werken aan plannen en uitvoering daarvan. Dit foleelk gisteravond in de Langedelft, toen men bezig was met proeven in verband met de aan te brengen versiering, en daarbij veel bekijks bad. Een brandalarm. Gisteravond werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand op den Noord- weg. Toen de brandweer met de magirus- spuit ter plaatse kwam en ook de politie van verschillende zijden kwam opzetten, bleek, dat er geen brand te bekennen was. Van een personenauto was een der remmen warm gekropen en 'dit was oor- zaak dat rook ontstond. Het begin van brand was reedis met emmers water ge- bluscht en uitwendig was er aan de auto niets bijzonders te zien. Men zal o.i. toch goed doen, bij; bet waarschuwen van de brandweer duidelijk aan te geven, wat zich precies voordoet, opdat men beter kan beoordeelen welke maatregelen noodig zijn. Het zedenmisdrijf. De 38-jarige mej. W., geb. M., die in bet gasthuis verpleegd werd als gevolg van de behandeling door de 'drie perso nen, 'die Maandag j.l. door de politie zijn aangehouden, n.l. de 73-jarige P. uit Mid delburg, de 38-jarige N. te Soeburg en de 42-jarige D. uit Vlissingen, is gisteren in bet gasthuis overleden. Heden heeft <dr 'Hulst uit Leiden sectie op het lijk verricht. Zoo wij meldden, zijn de drie mannen in het Huis van Bet waring opgesloten. fh Orgelbespeling op Dinsdag 17 Aug. 1938, des nam. van 2—3 uur, in de Groote of Maria Magdalenakerk alhier, door den heer J. Rijn te Middelburg. Programma. 1. Variaties over: „Est ce mars". (Melo die: „Wie gaat mee over zee"). Jan Pz. Sweelinck. 8. Andante uit de Trio-Sonate in b kl. t. J. S. Bach. 8. Ahdante uit de Trio-Sonate. J. S. Bach. 4. Drio koraalvoorspelen: Max Reger. a. Ik heb een vasten grond gevonden. b. Jezus neemt de zondaars aan. o. Ach blijf met Uw genade. 5. Thema, variaties en fuga in cis kl. t. Enrico Bossi. 0. Derde Koraal. Hendr. Andriessen. Na elk nummer ïa er gelegenheid tot verlaten der kerk. Eenigen tijd geleden is Dr Philips, de bekende directeur van de fabrieken te Eindhoven, teruggekeerd van een reis naar het Oosten. Bij die gelegenheid heeft hij ook Japan bezocht. Japan, dat thans zoo de aandacht trekt door zijn actie tegen China en het grens conflict met Rusland. Eerstgenoemde actie is danig tegen ge vallen. Men had gemeend, zoo ongeveer als Italië met Abessynië handelde, China te kunnen inpalmen, althans groote dee- len van het rijk. Zoover is het voorloopig nog niet. Japan is zelfs druk bezig zich meer en meer in een wespennest te steken. Speciaal zijn financien loopen in bet onge- reede. Toch is en blijft het een wonderlijk land. Van een Oostersche mentaliteit, waar van wij, Westerlingen mijlen ver af staan, Door een vertegenwoordiger van het „Handelsblad" werd aan Dr Philips ge vraagd, of hij tijdens zijn bezoek aan Ja pan daar veel van den oorlog had gemerkt. Het antwoord luidde: betrekkelijk wei nig. Men ziet er wel veel optochten, om recruten, die naar het front worden ge zonden uitgeleide te doen. Tranen wor den er niet geschreid door de verwanten. Met Oostersch fatalisme wordt de toestand aanvaard. Voor den dienst afgekeurden zijn vaak zoo teleurgesteld en troosteloos, dat zij zelfmoord plegen. Industriëelen deelden echter Dr Philips mede, dat in Japan metalen, grondstoffen moeilijk te krijgen zijn en dat steeds naar vervangingsmiddelen wordt gezocht. Ook eenige fabrieken heeft Philips be zocht. Er wordt gewerkt tegen zeer lage loonen, vooral in de kleine steden. Het twee-ploegenstelsel is er schering en in slag. De werktijd bedraagt negen uur, el- ken dag. Een wekelijkscben rustdag kent men er niet. Twee dagen per maand heb ben de arbeiders vrij. Vrouwen- en meisjesarbeid is iets heel Krabbendijke. De bier gehouden col lecte ten. bate van bet Ned. Roode Kruis beeft opgebracht een bedrag van f37.20. lerseke. In den nacht van Donderdag op Vrijidag zijn uit een bergplaats van fietsen achter het huis van den heer F. H. aan de Damstraat twee fietsplaatjes ontvreemd. Voor 'het gemak was de eene fiets naar buiten gehaald om makkelijker te demonteeren. Telen. Tijdens de zware onweersbui van Donderdagavond is de 'bliksem op drie plaatsen ingeslagen, n.l. op het dak van de woning van den beer Odirik, en in een blok tarwe in den Peukepolder. In de fcarrevelden in Scbakexttoo werd een paard van den landbouwer M. de 'Groen doode- lijfc getroffen. Het cadaver is voor 'de con sumptie afgekeurd en onder toezicht van den keuringsdienst vernietigd. Gevonden voorwerpen: 4 portemon- naie's met inbond, 1 'dameshandschoen, 1 dameshoed, 1 loupe en 1 zakdoek. Terug te bekomen op bet politiebureau. NAMAAKBOMMEN OP ROOZENDAAL. Naar wij vernemen wordt te R o o z e n- daal een demonstratie met imitatie brandbommen voorbereid, waarvoor de burgemeester van Rozendaal, op uitnoo- diging van den Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Brabant, de organisatie op zich genomen heeft. Deze demonstratie zal worden gegeven voor zooveel mogelijk alle personeel der gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten van alle gemeenten in West-Brabant en heeft ton doel de uitwerking en de be strijding van de brandstichtende aanvals middelen te leeren kennen. De voorbereidingen worden getroffen in overleg met den adjunct-inspecteur van den Rijksdienst tot bescherming der burgerlijke bevolking tegen luchtaanval len uit de lucht, kapitein Van Riessen, uit Den Haag. i Geslaagd te Den Haag voor examen hoogduitsche taal (L.O.) de heer J. Bies- ma te Vlissingen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Vere, J. W. 'Smitt, cand en hulppred. te 'sHertogenhosch. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Middelharnis, H. Ligten- berg te Lisse. Ds J. J. Tan dea Berg f. Te Katwijk, waar hij zijn vacantie door bracht, is op 45-jarigen leeftijd plotse ling overleden Ds J. J. van den Berg, Ned. Herv. predikant te Linscboten. De overledene diende sinds 1923 de ge meenten Eethen, Paesens, St. Jansga en D'ussen. Aan zijn laatste gemeente Lin- s'choten verbond hij zich op 24 Mei 1930. Zondag 14 Augustus 1938. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 u. ds van Duijne te Vrouwen polder, 6 u. ds Steinz. Wilhelminadorp, 9.30 u. cand. 'Zandee te Leiden, 2 u. geen dienst. gewoons. Zeer intens zelfs. Zij wonen ook in de fabrieken, waar slaapzalen zijn in gericht. In een textielfabriek bedienden meisjes elk twaalf getouwen. En de ver diensten? Vijf en twintig cent per dag, waarvan tien cent afgaat voor den kost! Wie Japan economisch beziet, moet er dan ook rekening mee houden, dat de loo nen in de industrie een factor van zoo goed als geen beteekenis vormen. Ver meld moet bierbij, dat de menschen er zeer geringe levensbehoeften hebben en dat alles er goedkoop is. Toch valt er een economische depressie waar te nemen in Japan, naar Dr Philips uiteen zette. Amerika verhoogt de invoer rechten, maar zelfs als de Amerikanen 80 pet. op een artikel leggen, blijft er toch nog voor sommige artikelen 60 pet. export naar Amerika bestaan. De loonen spelen immers geen rol, de fabriekskosten blijven minimaal. En inmiddels zegt men in Ja pan: in China werken ze nog goedkooper. „Patrimonium", deze feiten releveerend, merkt o.a. op, dat, wanneer er in het Westen wordt gesproken van rationalisee ring en arbeidsverkorting in verhand met de werkloosheid, men dit toch niet ge heel kan negeeren. Weliswaar verzwakt de oorlog Japan financieel en economisch, zoals we hoven reeds opmerkten, maar in een Oostersch land met een zeer lagen levensstandaard is men er voor zijn gevoel spoedig weer bovenop. Het is dan ook de groote vraag, of er met een duurzame verzwakking van Ja pans economische kracht mag gerekend worden. In bet Westen verwoest een oorlog veel meer dan in het Oosten. „Patrimonium" zegt het wel zeer zacht, als zij opmerkt dat men deze dingen niet geheel kan negeeren. Misschien was het beter te zeggen, dat wij voor deze feiten de oogen wijd geopend moeten houden. Middelburg (Geref. Bond), Vrij'Z. kerk, 10 en 6 u. ds J. G. Wolters te Putten. Gereformeerde Gem. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leesd. EEN BESCHOUWING VAN DE TIMES, In een hoofdartikel schrijft de Times van heden: Er is thans eenig herstel ingetreden in de ernstige koersdaling op de Berlijn- sche beurs van j.l. Dinsdag, maar de koersdaling is op zichzelf ernstig genoeg geweest om in wijden kring bezorgdheid te wekken, want sinds vijf jaren is er niet zulk een val geweest, die de meest betrouwbare van de Duitsche industriëele stukken aantastte. De controle op de Berlijnsche beurs is zoo streng, dat men ging gelooven aan een staatscapitalisme en een valuta-con trol e, welke deze beurs isoleerde van in ternationale fluctuaties. Het viel b.v. op, dat de dalingen van de New-Yorksche en Londensche beurs in het begin van dit jaar geen reactie in Berlijn hadden en om die reden scheen het juist aan interne oorzaken te denken voor de gebeurtenis sen van deze week op de Berlijnsche beurs. De officiëeie Duitsche verklaringen zijn niet erg plausibel. De waarheid is, dat er in Duitschland een tekort aan baar geld bestaat. Een van de oorzaken daan van is het decreet van verleden Maart, blijkbaar op advies van R. Schacht ge nomen, om het systeem van de staats- financiering te wijzigen. De regeering gaf vroeger promesses op korten termijn uit. Het gewicht hiervan op de schatkist werd steeds zwaarder, en ten slotte dreigde er een prijsinflatie. De regeering ging toen over tot leenin gen op langen termijn en verhoogde belas tingen. De regeering betaalt thans voor haar orders met z.g. afleveringsbons, met een termijn van zes maanden, die niet ver disconteerd kunnen worden voordat de ,ge- heele order afgeleverd is. In dien tus- schentijd krijgen de fabrikanten natuur lijk gebrek aan geld. In dezen zomer is ter waarde van circa vijfhonderd millioen rijksmark van die bons afgegeven, en dat heeft een slechten indruk gemaakt op de publieke opinie. Tevens is de belasting- schroef nijpend aangedraaid. Het schijnt dat de regeering zelfs nog hoogere belas tingen zal gaan instellen. Het is te meer waarschijnlijk, omdat de pogingen van de regeering om in binnen- en buitenland leerlingen op langen termijln op te nemen, geen succes hebben gehad. De banken, die al vol promessen zitten, hebben geen vol doende liquide middelen meer om de fa briekanten te helpen, en die worden be dreigd met hoogere belastingen, terwijl zij groote regeeringsorders moeten afleveren, zonder daarvoor dadelijk betaald te wor den. Bovendien zijn in Duitschland zooals ook elders in Europa, de productie-onkos- ten gestegen. In Duitschland is dat meer dan elders het geval, wegens het gebrek aan grondstoffen. De Duitsche invoer is minder geworden wegens de gecontroleer de valuta en de export is niet voldoende vergroot kunnen worden. Er is ook ge brek aan arbeidskrachten, waarbijl bet wegnemen van arbeiders uit hun bedrijf om elders werk te doen, op grond van de wet der arbeidsconscriptie, ook van in vloed is, en dat geeft de neiging om de arbeidsloonen té verhoogen. Er moeten minderwaardige arbeidskrachten aan het werk worden gezet. De gewone uitweg uit deze moeilijkhe den van vergroote mechanisatie in de industrie kan in Duitschland niet worden gevolgd, omdat er te weinig geld is en omdat de industrie reeds op volle kracht werkt. Het zou verkeerd zijn te veel te wil len lezen in de slumip van de Berlijnsche beurs, maar het gaat daarbij om meer dan alleen maar politieke onrust. Het be gint duidelijk te worden, dat de natio- naal-socialistische actie niet geheel geïso leerd kan worden gehouden. De achter uitgang van den wereldhandel sinds ver leden herfst is ten deele oorzaak van de vermindering van den Duitschen export. Stijgende productiekosten en verhoogde belastingen moeten tot ontevredenheid en moeilijkheden leiden. De werkelijke loo nen in Duitschland schijnen laag te zijn en de kosten van het levensonderhoud 'hooger dan in elk ander Europeesch in dustrieland. De intense belangstelling van de in dustrie ivoor de 'herbewapening, de ver bouwing van Berlijn en andere steden gaan ten koste van de industrie van con sumptie-artikelen. Wat de slump op de Berlijnsche beuns ook moge beteékenen, zij toont in elk ge val eenige werkelijk zwakke punten in de Duitsche economie aan. OPNIEUW WOEDEN HEVIGE ONWEERSBUIEN. Blikseminslag en branden. Een man bij zijn werk gedood. Opnieuw zijn gisteren tal van plaatsen in ons land door een hevig onweer ge teisterd. Om half vijf gistermiddag brak boven Goudriaanen omgeving het noodweer los. Bliksem en knetterende donderslagen volgden elkaar met angstwekkende snel heid op, terwijl het onweer gepaard ging met een hevige regen- en hagelbui. Op verscheidene plaatsen werden de lichtlei- dingen vernield terwijl in Arkel de blik sem in de jeugdherberg De Pinksterblom sloeg, zonder evenwel brand of ongeluk ken te veroorzaken. Onder G r o o t-A mmer s evenwel werd de 43-jarige arbeider T. van Erkel, toen hij zich bevond op het werk van den pro vincialen weg, door een bliksemstraal ge troffen en op slag gedood. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Te Nieuweschoot, onder de ge meente Heerenveen, werd de woning van den heer S. Waayer door den bliksem ge troffen. Er ontstond geen brand, maar de bliksem veroorzaakte een waren chaos. De vrouw des huizes werd bewusteloos op den grond gevonden. Zij bleek door den bliksem getroffen te zijn, waarbij haar de kleeren vrijwel van het lichaam waren gescheurd. Zij had bovendien brandwon den en was verder ook gewond door rond vliegende meubelstukken. Te Kesteren sloeg de bliksem in den toren van de Ned. Herv. kerk. Er ontstond geen brand, maar in de spits werden zeven gaten geslagen, terwijl tien tallen leien werden vernield. Om zes uur gistermiddag sloeg te R o s- sum de bliksem in de met riet gedekte woning van de wed. A. Delmijn. Er ont stond brand in het achterhuis en spoedig stond de woning, welke huisvesting bood aan drie gezinnen, in lichte laaie. Het huis brandde geheel af. Verder sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Voorst aan den Lichten- horst te B o r c u 1 o. In een ommezien brandde een groote steenen schuur geheel af. Het hierin aanwezige vee, zes kalveren en twee varkens, kon met moeite worden gered, doch de geheele oogst van hooi en rogge ging verloren. Te Kerkdriel sloeg de bliksem in de wo ning van den heer M. Lansaal aan den Maasdijk. Van den inboedel kon slechts zeer weinig worden gered. 'Omstreeks drie uur sloeg de bliksem in een hooischelf, staande op het terrein van de boerderij! van den landbouwer Jan Boer, te Haastrecht. Direct sloegen de vlammen uit. Ook een nabijstaande schuur, waarhoven veel hooi geborgen was, werd door het vuur aangetast. Hier konden de 40 daar aanwezige varkens en de landbouwgereedschappen tijidig in vei ligheid gebracht worden. Tijdens een geweldig onweer, dat zich boven Langeveen (Ov.) ontlastte, wer den in het gezin D. moeder en zoon door den bliksem getroffen. Oe 21-jarige D'. werd zoodanig getroffen, dat hij aan éen zijde verlamd werd. De moeder ge raakte buiten kennis evenals haar zoon, maar kwam later weer bij. In het Maaskantgebied is ook gisteren weer veel schade door bliksem en onweer veroorzaakt. Te Lith richtten zware re gen- en hagelbuien groote schade aan. Te Herpen sloeg de bliksem in het toren tje van een oude kapel op de Koolwijk, zonder echter brand te veroorzaken. Te Huisseling moesten tal van electriscbe en radiogeleidingen bet ont gelden. Van de bekende boerenhofstede „Brent- lage" te Kleinenhout bij Beek (L.) is de linker vleugel, bevattende stallen en schu ren, door brand verwoest. Tusschen Z altbommel en Gel- dermalsen is gisteravond de blik sem ingeslagen in een heistelling, staande nabij de spooorbaan Utrecht''sHerto genhosch. In haar val kwam de stelling op de bovenleiding van de spoor terecht, waardoor deze werd vernield en bet ver keer met electriscbe treinen niet langer mogelijk was. De dienst werd daarop onderbonden met Dieseltreinen. Met alle macht toog men aan het herstel der bovenleiding. Om half tien kon met electrisoh materieel over één spoor worden gereden. De Sultan van Pontianak is Donder dag te Den Haag aangekomen ter bij woning van de feestelijkheden ter ge legenheid van het veertigjarig regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin, EEN HOOS RICHT TE HINDELOOPEN GROOTE SCHADE AAN. Kudde koeien werd in een sloot geworpen Een ongekend noodweer heeft gisteren Hindeloopen en omgeving geteisterd. Te gen het eind van den middag kwam uil het IJsselmeer een wervelwind opzetten, welke rondom het stadje trok alles grij pend, wat hem in den weg kwam. (Hindeloopen zelf wgrd door de kol kende hoos niet getroffen, maar een ha gelslag van zeldzame hevigheid heeft al het glas, dat onder den Oostenwind lag, vernield. Omstreeks half vijf kwam met een drei gend zwarte lucht de hoos uit het IJssel meer uit de richting Molkwerum aanwer- velen. Zij nam haar weg over 't schier eiland, waarop Hindeloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een klei ne, kolkte over het land en sleepte alles mede, wat zij tegenkwam: het water uit de vaart, de mest van het land, de beesten uit de weide. Van een veebeslag van 35 runderen werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Een houten harte, een soort draaibrug, werd van haar steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen, vonden bij hun terugkomst kruiwagens, hout en gereedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Wervelend ver dween zij, na nog een molen ernstig te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen gespaard gebleven voor de alles ontwrichtende kracht van de waterhoos, terzelfder tijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en hagelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet herinneren ooit te hebben meegemaakt. Brokken ijs sloegen alle vensters, die op den Oostkant lagen in stukken. Van de openbare school gingen meer dan hon derd ruiten aan scherven en van een ze vental gemeentewoningen bleef geen glas heel. Tal van particuliere woningen moes ten het evenzeer ontgelden. Niet één wo ning, die een raam op het Oosten had, is gespaard. Dé groote regenval maakte de schade nog grooter dan de hagel reeds had aangericht. Bij alle materieel verlies is het geluk kig te constateeren, dat geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Van 8 meter hoogte geval len. Bij werkzaamheden ter hoogte van de 1ste verdieping aan een pand aan den Gordelweg te Rotterdam wilde de 28- jarige schilder P. F. Swanborn, wonende te Schiedam, naar de tweede étage klau teren, waarbij hij gebruik wilde maken van een touw, dat aan den gevel was vast gemaakt. Het touw brak echter, waardoor de schilder van ongeveer acht meter op straat viel. Met een gebroken ruggegraat en een hekkenfractuur is hij per auto overgebracht naar het ziekenhuis. den, dat naar vareO rnad en naar aoMe- na wit Ueht geeft) Wie iets wil verkoopen adverteert Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandigs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2