I De Wapenschouw van de Kon. Weermacht. »rt Dagblad voor de Provincie Zeeland Overstrooming in Britsch-lndiê. EERSTE BLAD Blijft waakzaam! H.M. ie Koningin op 2 September naar Rotterdam. 5 CENT IMF i In strijd met de waarheid. Tien- a twaalfduizend man defileeren voor H. M. de Koningin. Minstens zestigduizend toeschouwers zijn hartelijk welkom. Buitenland. De wapenstilstand bij Tsjang Koe Feng. Het conflict tusschen China en Japan. Polen bevreesd voor ver wikkelingen. Koning Leopold naar Nederland. Belangrijkste Nieuws Binnenland rleed onze ge- i Vader, de heer SMIT, nsionneerd Kan- in den ouder aar. naam: dlTv. d. Berge en Kinderen. Augustus 1938. algemeene ken- aan allen, die hun etoond hebben bij aardag. C. FLIPSE. L Augustus 1938. PER PAKJE EY Hl K-S- 4 ns verandering van met inbegrip van jan op, controle en ALORE, Caen van sn (2- of beant- zonder te vaart gunstig, ien een belang, profi- harder 5id van andere snelling lijkheid teer on- jen zich eer dan gelang remerkt oei het Hing de rhoogt i sedert gebruik! VRIJDAG 12 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 265 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „l.uctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorsistraat 7 0, floes Postrekening 4ddf55 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 2R Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlön 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzers genootschap heeft de voorzitter, de heer Bon, zich in scherpe bewoordingen uit gelaten over wat hij noemde de bevoor rechting van het bijzonder onderwijs boven het openbaar onderwijs. „We hebben thans", aldus de heer Bon, „bijna geheel doorleefd de eerste toepas sing van de gelijkschakelingswet, de z.g. concentratiewet. Eu de opgedane ervaringen zijn: Voor het bijzonder onderwijs blijken de con centratiebepalingen van zoo goed als geen beteekenis te zijn. Het N.O.G. heeft de eenig juiste houding aangenomen, die voorstanders van het openbaar onderwijs voegt, toen het bij de Tweede en Eerste Kamer aandrong op verwerping van deze voor het openbaar onderwijs onredelijke en zelfs fatale wet. Door de concentratiewet wordt dat blijkt al duidelijker en duidelijker die prioriteit aangetast en wordt op bedenke lijke wijze het bijzonder onderwijs boven het openbaar bevoorrecht. Dat achten wij een ramp niet alleen voor het openbaar onderwijs op zichzelf, maar wij achten het ook een ramp voor ons volk. Onge rept moet terwille van onze volkseenheid gehandhaafd blijven de bepaling, dat er voldoende openbaar lager onderwijs wor de gegeven in een genoegzaam aantal scholen." Wij kunnen ons voorstellen, dat meer dere onderwijzers, toen zij deze daveren de dingen hoorden uitspreken, moeite hadden een glimlach te onderdrukken. Immers uit de door het Centraal Bu reau voor de statistiek verstrekte cijfers blijkt duidelijk, dat de openbare school, allen maatregelen van opheffing en con centratie ten spijt, in meer dan één op'- zicht een belangrijke voorsprong op het bijzonder onderwijs heeft behouden. Hoewel het openbaar onderwijs 31.9 pet. van het aantal leerlingen telt, heeft het de beschikking over 36.7 pet. van het aantal scholen. De gemiddelde grootte van de open bare school bleef ondanks de concentra tie in 1937 zooals zij was in 1936, terwijl de gemiddelde grootte van de bijzondere scholen steeg. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer vertoonde bij het bijzonder onderwijs in 1937 een stijging. Bij het openbaar onderwijs viel echter een daling te constateeren. Terecht heeft dan ook onlangs de T ij d geconstateerd, dat de voorsprong van de openbare school is vergroot. De voorstelling, die de heer Bon gaf moge goed geweest zijn, om er bij zijn 1 openbare collega's de stemming in te brengen, zij was in strijd met de waar- beid. De openbare school verkeert in ons land nqg altijd in een bevoorrechte positie. De commandant van het Veldleger, lui tenant-generaal J. J. G. baron van Voorst rot Voorst commandeert, zooals gemeld, op 29 Augustus a.s. om 2 uur op het nieu we gedeelte van de Van Alkemadelaan een wapenschouw, waaraan alle deelen van de Koninklijke Weermacht vertegen woordigd zullen zijn. Tien- tot twaalfduizend man zullen dien dag uit alle divisies worden geconcen treerd te 's-Gravenhage en na gelaafd en gevoed te zijn, zich opstellen 'bij de Sohe- veningsche Haven en in de aangrenzende straten. Over een lengte van 1500 m, tussohen de Stevinstraat en den Waalsdorperweg zullen alle troepen opmarcheeren over de Van Alkemadelaan om een eerbiedige hul de te brengen aan H. M. de Koningin, die onder een baldakijn aan de Zuidzijde van den weg, ongeveer 300 m van den Pomp- stationsweg zal plaats nemen. Bij het defileerpunt wordt een eerewacht betrokken door een halve compagnie ca detten en een 'halve compagnie adelbor sten. Naast het defileerpunt zullen eenvou dige tribunes worden opgericht voor mili taire en civiele autoriteiten. Niet-ingedeel- de officieren en onderofficieren, vereeni- gingen enz. vinden gereserveerde plaatsen tusschen de tribunes en den Pompstati- onsweg. Overal elders is het publiek hartelijk welkom. Zelfs zal een gedeelte van de dui nen 'bij het defileerpunt voor het publiek worden opengesteld. Het beeft van dit na tuurlijke amphitheater een prachtig uit zicht op 'het geheele défilé. Ook langs de op- en afmarschwegen kan het publiek zich opstellen. Men heeft uitgerekend, dat langs de wegen, die de troepen nemen, minstens 60.000 toeschouwers een goede plaats kunnen vinden. aag en Aanbod if nummer f 0.85 De voorzitter van het Nederl. Onder wijzersgenootschap heeft in de gehouden jaarvergadering met de grootst mogelijke klem den leden toegeroepen: Blijft waak zaam. „Waakt", aldus spr., „voor de openbare school, de school boven geloofsverdeeld heid, de school toegankelijk voor alle kin deren, welke godsdienst de ouders ook niogen belijden, of welke politieke rich- hng dezen ook mogen zijn toegedaan, waakt voor de openbare school, die, ook waar zij dan gekomen moge zijn beneden de thans gestelde normen, omdat haar ^arakter toch steeds blijft: de nationale school bij uitnemendheid, die omdat zij en zij alleen de eenheid der natie kan demonstreeren, zoo volkomen de prio riteit verdient, die de grondwet haar toekent." Wie niet beter wist zou gaan gelooven, at hier een oude gramofoonplaat werd afgedraaid. Met de wezenlijke prioriteit van e openbare school is het reeds lang ge- ,an' Zij moet zich met een meer be elden plaats tevreden stellen. daarom wij op deze uitspraken de aandacht vestigen? Natuurlijk niet om ze te bestrijden. Dat 18 niet ooeei; noodig. aar wel om de voorstanders van de Sc ooi met den Bijbel op te wekken tot Waakzaamheid. ONTMOETING DER MILITAIRE BEVELHEBBERS BIJ TSJANG KOE FENG. De eerste ontmoeting tusschen de mi litaire vertegenwoordigers der beide par tijen voor de vaststelling der posities van de Sowjet-Russische en Japansche troe pen, heeft gisteravond iplaats gevonden ten Zuiden van den Tsjang Koe Feng- heuvel. De volgende ontmoeting is bepaald op hedenmiddag. Uit Tokio wordt gemeld: Officieels militaire kringen zijn vol daan over den wapenstilstand, die geslo ten is. Japan, zoo zegt men, heeft geen behoefte aan „een tweeden oorlog", doch het moest toonen, dat het geen enkele Sowjet-Russisohe provocatie aan de grens van MancLsjoekwo duldt, en dat de oor log in China geenszins zijn Koreaansche en zijn Kwantoengleger verlamt. Deze de monstratie is, aldus de militaire 'kringen, geleverd. Zij moet de Sowjet-Unie tot een waarschuwing strekken. Het officiëele persbureau te Moskou meldt, dat de Russische openbare meening met voldoening constateert, dat de Japan sche militairen hebben moeten toestem men in het stop zetten der vijandelijkhede- nen. Daar de Japansche militairen echer tot eiken prijs een conflict willen uitlok ken, wat zij in de laatste dagen voor de heele 'wereld duidelijk bewezen hebben, komt het er thans op aan, waakzaam te blijven en de daden van het Japansche le ger met aandacht na te gaan. In politieke 'kringen te Moskou wijst men er nog op, dat de Duitschers blijk baar geen vertrouwen hebben in Japans economische kracht. JAPANSCHE VLIEGTUIGEN IN ACTIE Meer dan zeshonderd dooden? Uit Hankau wordt gemeld: Tijdons een hevigen aanval van een zestigtal Japan sche vliegtuigen op Woelsjang en Ha nyang zijn naar schatting meer dan zes honderd menschen gedood. Ruim honderd vliegtuigen waren voor dezen aanval opgestegen, doch als gevolg van de dikke bewolking, die boven de streek hing, bereikten slechts zestig hun doel. Uit Hankau wordt nader gemeld: De Japansche vliegtuigen hebben op Woets- jang en Hanjang bijna 200' bommen laten vallen. Dertig jonken werden vernield; de bemanning kwam om het leven. Door op het station te Woetsjang geworpen bom men werden vijftig vluchtelingen gedood. In het geheel zouden 680 menschen om het leven gekomen of gewond zijn en 437 huizen verwoest zijn. Nog laat in den avond begon het roode kruis met een uitgebreide hulpactie. D'oordat de wolken laag hingen, werd de Chineesche luchtafweerdienst gehinderd. Chineesche luchtmacht bombardeert Japansce oorlogsschepen. Het hoofdkwartier van de Chineesche luchtmacht deelt mede, dat Chineesche vliegtuigen twee aanvallen hebben onder nomen op de in de nabijheid van Kioe- kiang liggende Japansche oorlogssche- J pen. Minstens tien hiervan zouden vol gens de Ghineezen beschadigd zijn. Naar het Chineesche telegraafagent- schap meldt, wordt nog ernstig gestreden aan het Sjaho-front, waar de Japansche opmarsch definitief gestuit is. Ofschoon het Sjaho-station nog in Japansche han den is, zijn alle omliggende strategische punten door de Chineezen heroverd. De Regeering besloot de permanente delegatie bilj den Volkenbond terug te trekken. Semi-officiëel wordt medegedeeld, dat Polen voornemens is:, zijn vertegenwoor diger bij den Volkenbond te 'Genève terug te trekken. Men gelooft, dat de reden hiervan is, dat Polen Vreest, betrokken te zullen wor den in de internationale verwikkelingen, die uit de TsjechcHSlowaaJkaclbe kwestie zouden kunnen voortvloeien. 'Havas meldt, dat men in welingelichte kringen bevestigt, dat de Poolsche regee ring besloten heeft, binnenkort de per manente delegatie biji den Volkenbond, welke gepresideerd wordt door Komar- nicki, terug te trekken. 'Het besluit, de permanente delegatie van Polen bij den Volkenbond terug te trékken, beteekent intusschen niet, dat Polen zich uit den Volkenbond zelf te rugtrekt. DE BEGROOT ING DER SOVJET-UNIE. Defensie-uitgaven 22 In de voormalige troonzaal in het Kremlin is het parlement der Sovjet- Unie bijeengekomen, om kennis te nemen van de door den volkscommissaris van Financiën, Swerjef, ingediende begroo ting. De inkomsten worden geraamd op ruim 125 milliard roebel (ong. f 45 milli ard), de uitgaven op ruim 123 milliard '(ruim f44 milliard), waarvan voor de landsverdediging 27 milliard of circa 22 tegen 20 milliard in 1937. ERNSTIG SPOORWEG-ONGELUK TEN ZUIDEN VAN PAO-TING. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk, waarbij tal van Japanners en ChineeztU het leven verloren, had plaats tusschen Tien-Tsjau en Tsjing-Feng-Tien ten zui den van Pao-T'ing. Chineesche guerilla- troepen hadden hier den spoorweg vernie tigd, zoo'dat de locomotief en de eerste wagons an een in volle vaart naderen den trein ontsnoerden. De middelste en laatste w'agons werden door de zich aan het einde van den trein bevindende twee de locomotief in elkaar gedrukt. Het aan tal dooden en gewonden, is nog niet be kend. MUSSOLINI SPREEKT DE TROEPEN TOE. „Italië maaikt zich geen illusies en bereidt zich voor". In een toespraak tot de troepen, welke hebben deel genomen aan de manoeuvres, heeft Mussolini o.a. gezegd, dat nu in zoo vele deelen der wereld het kanon buldert, het dwaasheid zou zijn zich illusies te scheppen. Zich niet voorbe reiden is een misdaad. Ita lië maakt zich geen illu sies en bereidt zich voor. De duce verklaarde verder, dat de ko ning hem had opgedragen den soldaten zijn hulde over te brengen, welke zoowel de recruten als de reservisten ten volle 'heb ben verdiend. Tijdens de manoeuvres heb- ben zij discipline en weerstandsvermogen getoond en een hooge mate van geoefend- Men meldt ons van officiëele zijde, dat het in 'het voornemen ligt van H.M. de Koningin om op Vrijdag 2 September des avonds een bezoék te brengen aan de ge meente Rotterdam. Op 21 November a.s. Naar wij vernemen is het officiëele be zoek van Z.M. Leopold III, koning der Belgen, aan H. M. de Koningin, dat aan vankelijk bepaald was op 14 November a.s., een week verzet. Koning Leopold komt nu op Maandag 21 November naar ons land. Het ligt in de bedoeling, dat dit officiëele bezoek een dag zal duren en dat Z.M. denzelfden avond naar Brus sel zal terugkeeren. beid. 'Dit kon ook niet anders, want zij maken deel uit van een nieuwe jeugd. Evenals hun kameraden hebben zij één doel: de wapenen dragen om het vader land te verdedigen". MILITAIRE ACTIVITEIT IN DUITSCHLAND. Een Engelsch blad spreekt van „onrust barende militaire voorbereidingen". De „Manchester Guardian" maakt mel ding van onrustbarende militaire voorbe reidingen in D'uitschland. Deze voorberei dingen ziet men overal in het "Westen, Zuiden en Zuid-Oosten. Kort geleden zijn tien of twaalf militaire treinen binnen drie dagen over de spoorlijn Neurenberg- Ulm gepasseerd. De boeren hebben op dracht gekregen hun paarden gereed te houden voor de militaire autoriteiten, met ingang van 20 Augustus. In sommige gebieden hebben mannen, die te oud zijn om nog te dienen, doch die wel gebruikt kunnen worden in de garnizoenen, opdracht gekregen zich op 22 Augustus te melden bij1 de autoriteiten voor het maken van oefeningen, welke zullen duren tot 28 October. De soldaten, die met groot verlof zou den gaan en die één dezer dagen zouden afzwaaien, hebben bericht gekregen, dat zij nog een maand onder de wapenen moeten blijven. DUITSCH VLIEGTUIG OVER DEN OCEAAN. Het viermotorige Focke-Wulf-vliegtuig F. W. 200 „Condor" is Woensdagavond van het vliegveld Staaken opgestegen voor een vlucht zonder tusschenlanding naar de Vereenigde Staten, waar het Donder dagavond is aangekomen. Volgens niet officiëele gegevens heeft de Condor" de vlucht over den 'Oceaan gemaakt in 25 uur, met een gemiddelde uursnelheid van 157.68 mijlen over den afstand van 3942 mijl. De officiëele tijd tusschen het vertrek uit Berlijn en het oogenblifc, dat de „Condor" den eersten keer boven 'het vliegveld Floyd Bennett verscheen, is berekend op 24 uur 54 mi nuten. Het vliegtuig is pas zeven minuten na aankomst boven het vliegveld gedaald. Het Dhitsche Nieuwsbureau meldt uit New-Tork, dat het bericht, dat het Duit- sche vliegtuig zonder tusschenlanding op weg was naar Amerika, volkomen verras send kwam. Immers, het was wel bekend, dat de vlucht in het voornemen lag, doch de tijd van vertrek was niet bekend ge maakt. De 'New-Yorksohe avondbladen, aldus het D. N. B., wijzen er op, dat dit de eer ste non-stop-vlucht BerlijnNew-York is. JOODSCHE VLUCHTELINGEN NAAR ZWITSERLAND. Volgens inlichtingen, die de „Baseier National Zeitung" van de Zwitsersche po litie heeft ontvangen, komen steeds meer Duitsohe en Oostenrijksohe Joden over de Zwitsersche grens; hun aantal heeft thans reeds een gemiddelde van 40 per dag be reikt. D'e Gestapo zou hun aanwijzingen verstrekken, op welke wijze zij de grens kunnen passeeren. ZWARE STORM TEISTERT NIEUW-ZEELAND. Groote schade op vele plaatsen. Een hevige storm uit het Noord-Westen heeft groote schade aangericht op de Noordelijke en Zuidelijke eilanden van Nieuw-Zeeland. In verschillende streken zijn de verbin dingen eenige uren verbroken geweest en moest de radio te hulp geroepen worden, teneinde het contact tusschen de eilan den te onderhouden. Binnenland. Koning Leopold naar ons land. De wapenschouw van de weermacht. Hevig onweer teistert een deel van ons land. De weermacht defileert voor H- M. de Koningin. Buitenland. D'e wapenstilstand RuslandJapan. Hevige gevechten in China. De wind bereikte de sterkte van een cycloon en geweldige regen- en hagelbuien hebben op vele plaatsen groote schade ver oorzaakt, o.a. te Wellington. Daken werden afgerukt en te Eltham werd een groot gebouw vernield. Canterbury werd zwaar geteisterd. Duizenden boomen werden ontworteld. Boerderijen en andere huizen werden weg gevaagd en openbare diensten zooals de electriciteitsvoorziening, onderbroken. Te Picton werden yele vaartuigen op de kust geworpen en stukgeslagen. Marlborough werd ook door den storm bezocht en te Aniseed brachten ongevoer 100 menschen den nacht in een gebouw der christelijke jeugdbeweging door, wijl hun huizen van hun daken waren be roofd. 10.000 DORPEN ONDER WATER. Naar schatting zijn 300 personen om gekomen bij een groote overstrooming in de oostelijke gebieden der Vereenigde pro vinciën. Ongeveer 10.000 dorpen zijn onder water gezet, of afgesloten van de buiten wereld. De spoorwegverbindingen zijn on derbroken. De toestand is zeer critiek. Duizenden zijn dakloos, hongersnood dreigt en de slachtoffers zoeken toevlucht in spoor wegwagons, loodsen en openbare gebou wen. BADGASTEN BIJ EEN GEM'EENTERAADS-VERGADERING. Badgasten geven aan hun ontevredenheid uiting, maar krijgen nul op request. De publieke tribune van den Gemeente raad te Katwijk aan Zee was Woensdag avond vrijwel geheel ingenomen door bad gasten, die getuigen wilden zijn van de be handeling van een door 'hen bij den ge meenteraad ingediend verzoek om de des betreffende verordening te wijzigen in dien zin, dat het veroorloofd zal zijn wel in zee te baden tusschen het Uitwateringskanaal en de Willem Beukelszoonstraat. In het belang van de twee bad-inrichtingen, wel ke zich op dit gedeelte van het strand be vinden, is zulks op het oogenblik verbo den; men mag zich uitsluitend van deze badinrichtingen uit op dit gedeelte van het strand in zee begeven. Dit adres was onderwerp van uitgebrei de discussies, welke door de dames en hoe ren op de publieke tribune met levendige belangstelling werden gevolgd, welke be langstelling zich uitte in luide uitroepen van misnoegen, toen bleek, dat het gestelde doel niet bereikt werd. De heer C. van Tongeren had het voor stel ingediend om bij wijze van proef ge durende drie weken juist nog genoeg voor dit seizoen een strook van hon derd meter vrij te geven, maar met 11 te gen 4 stemmen werd deze reddingsplank voor de badgasten verworpen. „Noemen ze dat een badplaats!" „Niet meer naar Katwijk!" waren o.m. de uitroepen, waar mede dit besluit werd ontvangen. CENTRALE TARWE-ORGANISATIE OPGEHEVEN. Het bestuur der Vereeniging Centrale Tarwe-organisatie heeft het Verslag, uit gebracht door de met de liquidatie der Vei eeni'ging belaste stichting, de Neder- landsche T'arwe-Centrale, goedgekeurd. Daardoor is een einde gekomen aan de werkzaamheden van eerstgenoemde ver eeniging, zoodat zij heeft opgehouden te bestaan. De Boterheffing; De heffing en de steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, zijn voor de week van 11 tot 18 Augustus vastgesteld op 55 ct. per kg. K. R. Klaassesz. f. Na een langdurige ziekte is overleden de heer K. R. Klaassez, directeur van het postkantoor te Zandvoort, van 1923 tot 1929 te I e r s e k e.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1