Russisch-Japanscli actoord Eerbewijs aan H.M. de Koningin. Dagblad voor de Provincie Zeeland De werkloosheid blijft dalen. DONDERDAG 11 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 264 Buitenland. Een golf van optimisme over China. konoje acht den toestand voor japan zeer ernstig. De burgerkrijg in Spanje. Ernstig vliegongeluk in Hongarije. Binnenland Uit de Provincie. Oefening Lachtbescherming. MIDDELBURG. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting EEN WAPENSTILSTAND. Havas seinde gisteravond uit Londen, dat men in bevoegde Japansche kringen bericht ontvangen heeft, dat Japanners en Russen het eens geworden zijn over een regeling van het grensgeschil. Nader wordt uit Moskou gemeld: Officieel wordt medegedeeld dat de volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie Litwinof en de am bassadeur van Japan te Moskou Sjigemit- soe over de voorwaarden van een wapen stilstand tot overeenstemming zijn geko men. De militaire operaties zullen hedenmid dag om 12 uur worden gestaakt. De troepen zullen dan in stellingen blij ven welke zij op dat oogenblik bezetten. Vanmiddag te 12 uur plaatselijke tijd heeft het Japansche commando bij Tsjang Koe Feng het signaal „vuur staken" doen blazen. In verband met de Russische „afleiding". Uit Hankau werd gisteren gemeld: Een nieuwe gee3t van vertrouwen wordt merkbaar onder de Chineesche soldaten aan de verschillende fronten, maar ook onder de burgerbevolking, in verband met het Japansche geschil met Rusland. Over bet algemeen neemt men in Chi neesche kringen aan, dat de Russische afleiding een directe uitwerking zal heb ben op den oorlog in China. Vrouwen en kinderen te Hankau weigeren thaite de stad te ontruimen, aangezien zij de mee ning zijn toegedaan, dat de gevaren min der zijn geworden. (Er is intusschen wel kans dat Japan met Rusland tot overeenstemming komt, zoodat het in China de handen weer vrij krijgt.) Uit Shanghai wordt voorts gemeld, dat, naar het schijnt, de Japanners een tijde lijke pauze hebben gemaakt met hun op- marsch naar Hanikau. Ondanks de geruch ten, die in omloop zijn over terugtrekking van Japansche troepen op groote schaal, neigen welingelichte kringen er toe te gelooven, dat de Japansche lezing, vol gens welke de terugtrekking van troepen niet meer beteekent dan het gewone ver plaatsen van troepen, juist is. Betrouwbare buitenlandsche kringen te Shanghai verklaren niettemin, dat den laatsten tijd de Japanners zich meer I schijnen te hebben ingegraven dan te hebben voorbereid op een opmarsch. Ver wacht wordt, dat de stilte zal voortduren tot een oplossing van het JapanschRus sische geschil tot stand is gekomen. Naar het Chineesche Telegraafagent- schap omtrent den strijd om Hwang-Mei en Soe-Soeng meldt, vallen de Chineezen krachtig de Japansche stellingen aan, welke echter hardnekkig verdedigd worden in afwachting van de aankomst van ver-' sterkingen uit de streek van Tai-Hoe. Omtrent den strijd bij Kioe-Kiang meldt het agentschap, dat daar weinig schijnt te zijn veranderd. Raad der nationale mobilisatie bijeen. De raad voor de nationale mobilisatie bijeengekomen onder voorzitterschap van minister-president Konoje en heeft besloten de artikelen 6 en 21 van de wet pp de nationale mobilisatie onmiddellijk in werking te doen treden. Deze artikelen voorzien het in dienst stellen der medici, ln het belang van de mobilisatie. Konoje zeide, dat samenwerking der natie onvoorwaardelijk noodig is om het hoofd te bieden aan den toestand, die op het oogenblik voor Japan buitengewoon ernstig is. De krijgsverrichtingen. Kit Saragossa wordt gemeld: De rechtsche troepen traden gisteren krachtig op in de sectoren ten zuiden van Fayon. Zijl slaagden er in het front op verscheidene kilometers te doorbreken. Deze operatie moet niet worden be schouwd te zijn als een groot slot-offen- sief, het gaat hier veeleer om een belang- fr j verhetering van de positie aan het Over het offensief van Franco aan het r°nt van Estremadura wordt uit Madrid gemeld: hi a een tijd van stilstand in verband ,6t de afleidingsmanoeuvres der regee- mgstroepen, hebben de opstandelingen msdag aan het front van Estremadura een nieuwen aanval ingezet o.a. in de Siërra Serna en op de linksche stellingen te Castuera, het eerste doelwit in de rich ting van Almaden. Dit front is voor de regeeringstroepen van het grootste belang. Het bergachtige terrein is niet bevorder lijk voor een snellen opmarsch. De krach tige tegenstand van de regeeringstroepen komt den vijand op ernstige verliezen te staan en deze Tukt met moeite op. Haven van Barcelona gebombardeerd. Om elf uur gistermorgen hebben twee escadrilles van vijf driemotorige vliegtui gen de aan de haven grenzende wijk ge bombardeerd. Zijl werden door luchtaf weergeschut verdreven. Een deel hunner bommen wierpen zij in zee. Slechts één persoon werd gewond. Negen Hongaarsche journalisten omgekomen. Tijdens vliegdemonstraties, die werden gehouden ter gelegenheid van de St Ste- phanusfeesten en waaraan door Neder landse he- Engelsche en Fransche vliegers werd deelgenomen, is een Hongaarsch vliegtuig, waarin 9 journalisten zaten, om laag gestort. Alle inzittenden allen Hongaren kwamen om het leven. Het ongeluk vond, naar het D. N. B. nader meldt, plaats in de nabijheid van Dehreoen. De 9 journalisten hadden zich met een groot passagiersvliegtuig naar genoemde stad begeven, om van een vlieg- demonstratie, welke daar in verband met de St Setphanusfeesten door buitenland sche sportvliegers werd gegeven, verslag te maken. Op de terugreis naar Boedapest stortte het vliegtuig door nog onbekende oorzaak omlaag. Alle 9 passagiers en de uit 2 leden bestaande bemanning kwamen om het leven. ALLE PARKEN TE WEENEN VOOR DE JODEN VERBODEN. Bij politieverordening is den Joden thans de toegang tot alle Weensche par ken en het zitten op openbare banken te Weenen verboden. Dte toegang tot de groo- tere parken was hun alreeds verboden en op de meeste openbare banken te Weenen staat: „Alleen voor Ariërs". Het jongste algeheel e verbod is, naar men zegt, noodig gebleken in verband met de „herhaalde incidenten, welke zich heb ben voorgedaan". DE STERKTE VAN HET DUITSCHE LEGER. Van Augustus tot November minstens 1.350.000 man onder de wapenen. De voor het najaar aangekondigde ma noeuvres, waaraan ook de reserve zal deelnemen, zullen de onmiddellijk beschik bare effectieven van het Duitsche legei van Augustus tot November aanzienlijk vermeerderen. Indien men rekent, dat Duitschland op het oogenblik een millioen man onder de wapenen heeft, kan gezegd worden, dat dit cijfer voor de maanden Augustus tot November minstens 1.350.000 zal zijn. Het onder de wapenen roepen van deze reservisten en de concentraties, die daar mede verband houden, verdienen volgens Havas de aandacht, nu men in Duitsch land verkondigt, dat de Sudeten-Duitsche kwestie vóór het najaar geregeld moet worden, indien men niet wil, dat de Su- deten-Duitschers en Duitschland hun ge duld verliezen. GAAT AMERIKA WEER JAVA-KAPOK KOOPEN? Blijkens verwachtingen in kapokkringen zullen, naar uit B a t a v i a wordt gemeld, waarschijnlijk, gedurende geruimen tijd groote kapokverschepingen naar Amerika plaats vinden. Reeds eerder werd gemeld, dat de ka- pokvoorraden in Amerika meer en meer slinken. Men verwacht daarom, dat dit land binnenkort als koop er op de kapok- marfct zal verschijnen. !De Ver. Staten vormen een belangrijken afnemer van Java-kapok; ongeveer de helft van den uitvoer van dit product gaat n.l. naar Amerika. UITTREDINGEN UIT QE KERK. Onder invloed van „nieuw-heidensche" stroomingen. De „nieuw-heidensche" stroomingen in Duitschland schijnen, volgens statistische gegevens, de laatste jaren een merkbaren invloed op het afnemen van het aantal kerkleden uit te oefenen. Waren in 1933 en de eerstvolgende jaren in Duitschland de toetredingen, tot de kerk talrijk en de uittredingen weinige, in 1936 zette een omgekeerde beweging in, die in 1937 hier en daar hooge cijfers te zien gaf. Zoo zijn in Thüringen in 1937 14.065 personen uit de kerk getreden, viermaal zooveel als in 1936, terwijl in 1937 daar 1461 personen tot de kerk toetraden, in 1936 ruim 3000. BRITSCH PROTEST BIJ FRANCO. Wegens beschieting van „Lake Lugano". De Britsche regeering heeft bij Franco geprotesteerd tegen de twee aanvallen op het Britsche schip „Lake Lugano". In het protest wordt gezegd, dat de aanvallen weloverwogen waren en de Britsche regeering zich het recht voorbe houdt schadevergoeding te eischen. Korte Berichten. Zondagochtend heeft zich aan boord vein de Reimb H, welke op weg was met een lading bananen uit Italiaanseh Oost- Afrika naar Tiiëst, een ontploffing voor gedaan. Acht leden van de bemanning werden gedood. Uit alle hoeken van Polen wordt melding gemaakt vem hitte, die tot 50 graden Gelcius in de zon is gestegen. Een waterhoos heeft de badin richting van een klein plaatsje bij Ge nua vernield. Vier baders werden ge wond. De overigen konden zich in veilig heid stellen. De kleeren van alle bad„rs werden onder het puin van het gebouw bedolven. In de nabijheid van het Poolsche dorp Luck vonden kinderen een oude granaat op het land. Plotseling ont plofte het projectiel, waardoor vijf jon gens op slag werden gedood. Twee an dere kinderen liepen zware verwondin gen op. Begiftigd met de hoogste onderscheiding der Dominicaansche republiek. De president der Dominicaansche re publiek heeft een decreet geteekend, waarbij aan H. M. de Koningin het groot kruis in goud van de orde van verdien ste Juan Pablo DOarte, de hoogste Do minicaansche onderscheiding, wordt ver leend, ter gelegenheid van Har er Ma- jesteits regeeringsjubileum. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. De Minister wekt op vrijaf te geven mét behoud van loon. Tof inhalen van verlet wordt echter vergunning gegeven. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken is aan hoofden of bestuur ders van ondernemingen, in wier fabrie ken of werkplaatsen of onderdeelen daar van, in het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September 1938, aan arbeiders in verband met de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin vacantie wordt gegeven op één of meer dagen of daggedeelten, vergunning ver leend om het tengevolge daarvan ontstane verzuim, geheel of ten deele te doen inha len in een periode van ten hoogste drie weken, vallende in het tijdvak van 15 Aug. tot en met 17 Sept. 1938. In aanmerking nemende, dat het thans een zéér bijzondere nationale gebeurtenis betreft, beeft de minister van Sociale Za ken aanleiding gevonden de medewerking van de centrale werkgeversorganisaties in te roepen, ten einde er -bij hun leden op aan te dringen, in dit geval, zoo eenigs- zins mogelijk, vrijaf met behoud van loon te geven, zonder van de vergunning tot in halen van verlet gebruik te maken, uiter aard, tenzij dit laatste in strijd zou komen met de noodzakelijke eischen van het be drijfsbelang. De minister wekt ook de ongeorgani seerde werkgevers op dienovereenkomstig te handelen. VOORZITTERSCHAP LIBERALE STAATSPARTIJ. Naar „De Vrijheid" mededeelt, stelt evenals Prof. Telders ook Oud minister van Lidth de Jeude zich ditmaal beschikbaar voor het voor zitterschap der Liberale Staatsparty, al is hy er 1 zoo voegt „De Vrijheid" er aan toe - allerminst op gebrand, evenmin trouwens als Prof. Telders. DE EKSTER MAAKT RECORDVLUCHT. Schiphol-Liverpool in 1 uur 42 minuien. D'e K. L. M. piloot A. D. Snitslaar heeft gisteren in den ïyndienst op Liverpool met de Ekster, een Lockheed Super Elec- tra, een opmerkeiyke vlucht gemaakt. Hu legde nameiyk 'het traject Schiphol-Man- chester-Liverpool af in den ïecordtijd van 1 uur 42 min., terwijl de normale vlieg- tyd 2 uur 20 min. bedraagt. De afstand Amsterdam-Manchester, Toch nog driehonderdduizend menschen zonder werk. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens hem door het centraal bureau voor de statis tiek verstrekte gegevens in de week van 25 tot en met 30 Juli 1938 bijl de gesub- sjdideerde vereenigingen met werkloozen- kas waren aangesloten 564.977 personen (waaronder 75.910 landarbeiders). Voor de 489.067 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 22,4 (in de vorige verslagweek, 4 tot en met 9 Juli 1938, was dit percen tage 23,2). In de tweede verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 1932: 27,1, 1933 24,3, 1934: 26,4, 1935: 29,6, 1936: 31,4, 1937 23,8, 1938: 22,4. Op 30 Juli 1938 waren bij de organen dér openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 319.246 werkzoekenden, waar van 301.591 werkloos waren. waarvoor de vliegtijd normaal 2 u. 5 min. bedraagt, werd thans afgelegd in 1 uur 31 min., terwijl het toestel voor het laat ste stuk van Manchester naar Liverpool slechts 11 min. noodig had. De gemiddel de snelheid van het vliegtuig bedroeg 321 km per uur. Aan boord bevonden zich vier passagiers, twee voor Manchester en twee voor Liverpool. Ditmaal werd te Doncaster geen tussehenlamding gemaakt. PASSEN VOOR GRENSVERKEER. De laatste dagen zijn. verschillende be richten verschenen over den overlast, dien grensbewoners ondervinden van het nieu we voorschrift, volgens hetwelk iedere vreemdeling bij binnenkomst in Nederland 'zpn pas of identiteitskaart moet laten af stempelen. Hoewel de Ai. N. "Wl. B. het zeker be treurt, dat de omstandigheden de regee ring aanleiding gegeven hebben, dergetijke voor het toerisme belemmerend werkende bepalingen uit te vaardigen, wüst deze er toch op, dat de bedoelde berichten onvol ledig zü'n. Direct na de afkondiging dezer nieuwe voorschriften heeft de A. N. W. B. de aan dacht gevestigd op de belangen van het grensverkeer en daarbij is gebleken, dat de autoriteiten deze moeilijkheid reeds voorzien hadden en daaraan tegemoet zijn gekomen door de invoering van een z.g. pas voor grensverkeer, welke op aanvrage kosteloos door de commandanten van de grenshrigade der Kon. Marechaussee zal worden uitgereikt aan inwoners van een breede 'grensstrook, die geregeld naar Ne derland komen en welke niet behoeft te worden afgestempeld. Aanvraagformulie ren daartoe zijn mede kosteloos - ver krijgbaar biji alle doorlaatposten, zoomede bij de genoemde brigade-commandanten. Na de overgangsperiode van thans zal dus binnenkort het grensverkeer geen be lemmering meer ondervinden. GRIFTVERBETERING TE APELDOORN Een werk van meer dan een millioen. Dank zij moeizame en langdurige on derhandelingen door het gemeentebestuur van Apeldoorn met de hoogere instanties gevoerd, kan eindelijk de Griftverbetering aldaar ter hand worden genomen. Het Werkfonds heeft zich bereid verklaard voor de verbetering van de Grift, den bouw van het eerste gedeelte van de zuive ringsinrichting en rioleering en verbete ring van wegen tusschen Kerschotensche- weg en Eendracht (papierfabriek Van Gelder) een bedrag van f 823.800 beschik baar te stellen tegen een rente van 2,5 pet. 's jaars. De totale kosten bedragen f 1.041.053. In de a.s. raadsvergadering komt een desbetreffend voorstel aan de orde. VERLENGING SPERTIJD KANTOOR BOEKHANDEL. De minister van Economische Zaken heeft de spertijd van zes maanden voor den kantoorboekhandel, krachtens Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, met zes maanden verlengd. COLORADOKEVERS. In een aardappelveld van M. d. W., aan de Boterstraat te Wouw, zpn door kinderen meer dan honderd Colorado kevers gevangen. Dte plaats, waar zij ge vangen zpn, ligt op de grens Roosen daalWouw en is reeds tweemaal met lood-arsenaat bespoten. Dit is de vierde plaats in die gemeente, waar de gevrees de kever is gevonden. Op Woensdag 26 October a.s. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft bepaald, dat op Woensdag 26 October a.s. een luchtbeschermingsoefe ning voor de geheele provincie zal worden gehouden. Deze oefening die zoowel des middags als des avonds plaats vindt zal alle deelen der provincie omvatten. AUTO OVER DEN KOP. Woensdagavond om ongeveer acht uur reed op den Wouwschenweg een zes-per soonswagen uit Zeeland met groote snel heid in de richting Roosendaal en sloeg tengevolge van de gladheid van den weg over den kop tusschen 'tOude Anker en café „De Bareel". De vier inzittenden, de heer Hoogstra ten uit Kloetinge, benevens een heer en twee dames, bekwamen slechts lichte verwondingen. De auto rukte in zijn vaart twee boom pjes om en kwam ondersteboven langs den weg in een slooot te liggen. De Rijksveldwacht heeft de zaak in onderzoek. EEN JUBILEUM-TOCHT DOOR WEST- ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee ringsjubileum van H. M. de Koningin zal Breskens feestvieren; daarbij is voor al van beteekenis, dat op het programma voorkomt een historische tentoonstelling betreffende Zeeuwsch-Vlaanderen. Als men even het rijke historische ver leden van dit landsdeel bedenkt, kan die tentoonstelling zeer belangwekkend wor den. Maar wat voor onze sportvrienden van meer belang is: op het programma komt voor een auto- en motortocht door Z.-Vl. Behalve dat daarbij de bedoeling voor zit op eenige plaatsen historische punten of gebouwen te bezoeken, zal deze tocht geleid worden langs wegen, waardoor zooveel mogelijk het landelijk schoon de zer streek onder het oog der deelnemen- den wordt gebracht. Overtuigd als we zijn, dat velen Zeeuwsch-Vlaanderen al te weinig ken nen en ook niet weten hoeveel landelijk schoon daar te genieten valt, mogen we onze sportvrienden aansporen aan dezen tocht deel te nemen, ze zullen zich daar over in geen geval beklagen. De tocht, waaraan elk automobilist en motorrijder kan deelnemen, zal gehouden worden op Maandag 29 Augustus a.s. De tocht eindigt te Breskens. Desgewenscht zijn nadere inlichtingen ook voor den autotocht te verkrijgen bij het feestbestuur te Breskens. Waterschappen. By K. B. zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Karelpolder, J. M. Krijger te Rilland-B ath; met ingang van 1 Aug. 1938 tot gezworene van den Nieuwlandpolder, J. Blok Azn te Krabbendijke. Uitvoering „Excelsior" De Arbeidersmuziekvereeniging „Excel sior" zal Zaterdagavond van 8 tot 10 uur een concert op de Markt geven, onder lei ding van haar directeur, den heer J. J van -Soelen. Gedurende dit concert zullen ten be hoeve van het instrumentenfoncLs van Ex celsior, met toestemming van B. en W. speldjes ten verkoop worden aangeboden Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Mandora, marsch, S. W. Ord Hune. 2. Ouverture Joyeuse, Keler Bela; 3. Poppenwals, J. Bayer. 4. Fantaisie uit de Opera „Carmen" van G. Bizet. En na de Pauze: 5. Triumph uit „Aïda" van G. Verdi. 6. Siameesche Wachtparade en Pail Lincke. 7.-Groote fantasie uit de Operette „Het Lustige Weeuwtje" van F. Léhar. 8. Marche du Héros van H. Nichols. Het eerste Woensdagavondconcert. Dat de verleden jaar ingestelde uitvoe ringen van het Middelburgsch Muziek korps op de Markt tüdens de Stadhuisbe lichting zeer in den smaak vallen, is gis teravond gebleken, toen, uitgaande van het korps zelf, de buurtcommissie Markt en Vreemdelingenverkeer de eerste uitvoe ring in dit zomerseizoen plaats had. Eeni ge honderden stadgenooten hadden zich gevoegd hij de vreemdelingen, die van de muziek en de belichting kwamen genieten. Een verandering zal ieder stadgenoot opgemerkt hebben, in de plaatsing van de tent. Het was namelijk opgevallen, en door den heer Joh. H. Caro biji persoonlijke controle nader vastgesteld, dat de muziek niet overal op de Markt gehoord woTdt als wel wensohelijk moet worden geacht en daarom was verzocht de tent een kwart

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1