Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Concours d'elégance. Land- en Tuinbouw Rechtszaken Telegrammen. Laatste Berichten. het reorganisatie-voorstel verworpen. Nog geen 3 Ceilt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Vrije Evang. Gemeenten. Drietal te Veendam: G. van Bruggen, gaud, te Elburg, G. Zijlstra te Enschede Bn D Visser, cand. te Eiukhuizen. Een voorstel om de zaak der reorganisatie over te brengen bij de Alg. Syn. Commissie met vrijwel algemeens stem men aangenomen. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar heden te 's Gravenhage voortgezette zitting zich met vrijwel alge meene st. vereenigd met de conclusies van 't rapport der commissie benoemd in ver band met de reorganisatieplannen welke als volgt luiden: adviseert onze commissie uwe vergadering eenparig, gehoord de consi deration der Kerk, u wèl zij het op verschillende gronden, er op wijzende dat een meerderheid een niet nader bepaalde reorganisatie wenscht, maar tevens dat de meerderheid het in bet onderhavige ont werp vervat niet wil het ontwerp- Januari 1938 niet vast te stellen, maar te besluiten de zaak der reorganisatie over te brengen bij de Alg. Syn. Commissie teneinde deze, in overleg met de gezamen lijke kerkelijke hoogleeraren, beraadslage wat te doen zij om de in de consideratiën der kerk over het ontwerp 1938 tot uiting gebrachte inzichten en wenschen het beste tot haar recht te doen komen." -4 Voor het examen handenarbeid is geslaagd de heer L. P. Pieterse te Kat te n d ij k e. Voor het examen Fransch L.O. is geslaagd de heer P. B. Hamel te Mid delburg. Locomotief tegen trein gebotst. Gisteravond zijn aan den spoorwegover weg in da Willemstraat te Heerlen een kolentrein met 50 wagons en een losse locomotief tegen elkaar gebotst. De losse locomotief werd 50 meter door den zwaren trein teruggeduwd, ten gevolge waarvan de vijf eerste wagons van den kolentrein uit de rails vlogen. De drie eerste wagons waren zoo goed als leeg, zoodat zij den druk van de overige met kolen beladen wagons niet konden verdragen. Het gevolg was dat genoemde drie wagons en nog twee volgende, welke met kolen waren be laden, uit de rails vlogen. Een der wagons brak zelfs middendoor; een andere, een veewagen, waarin een kalf zat, werd dwars over de rails geworpen, zoodat bet geheele traject HeerlenSchaesberg Eygelshoven—Kerkrade versperd is. De twee kolenwagons vielen ook om, waar door de steenkolen overal werden ver spreid. De beide locomotieven bleven op de rails met slechts geringe schade aan de buffers. De losse locomotief kwam van Amers foort en was met den sneltrein in Heer len gearriveerd. Deze locomotief is te ver doorgereden; de machinist heeft blijkbaar niet geweten, dat op zijn lijn een kolen trein in aantocht was. Den machinist van den kolentrein treft zeker geen schuld, omdat het sein op veilig stond. De leerling-machinist van den lossen looomootief werd bij de botsing aan het boofd gewond, doch niet ernstig. Bij het baden verdron ken. Gistermiddag omstreeks twee uur is de zeventienjarige jongen Dixner uit Loosduinen, die onder Dorst in de Mast- bosschen kampeerde, bij het baden in een waterkuil in, de nabijheid van het natuur bad De Leemputten verdronken. De dok ters Sluyters en Van Glabbeek trachtten uog met behulp van zuurstof-apparaten de levensgeesten bij het slachtoffer op te wekken, doch hun pogingen waren ver- Ben ongeluk voorkomen, dinsdagmiddag omstreeks halfdrie is een gedeelte van een grooten ijizeren graan- zeefmolen, van een gewicht van plm. 500 Kg., dien men bij het graanpakhuis van de nrma Martens aan de haven te Bergen op f00m aan het ophijlschen was, door de on deugdelijkheid van de touwen, uit den ta- geschoten en van een hoogte van onge ler 15 M., op het andere, nog te vervoe- en gedeelte van den molen gevallen. T i?9 afLeiders, o.w. de gebroeders ea Beijs, waren hierbij behulpzaam, r«,f n zijn broer het leven ge- hfit stond onder het gevaarte, toen naar beneden kwam. M. gaf zijn broer n zoodanigen duw, dat deze over de enen rolde en hierdoor in veiligheid r j gesteld. P. had alleen wat schaaf wonden opgeloopen. nf"fVcï0r bedrag aan aiiol6 c 1 0 n gestolen. De 84-jarige hl ™0*<*de A. Eikelboom, die in een ie langs den dijk in het poldergebied naj>M1?lp611 a' Bek woont, kreeg gister- van inbrekers, die blijkbaar slac u <*en ou|ien man een goeden 8 t0 kunnen slaan. Voorzoover thans bekend is, zijn de in brekers via een opengeschoven raam aaD de achterzijde het huis binnengedrongen. De oude man is vermoedelijk door het ge stommel wakker geworden. De indringers hebben daarop met stoelen de bedstede van den grijsaard afgesloten, waardoor deze geen alarm kon maken. Vervolgens hebben zij het geheele huis doorzocht, en alles, wat maar even van hun gading was, meegenomen. Bij het verdere onderzoek naar de in braak is gebleken, dat behalve eenig geld en sieraden ook een kistje is verdwenen, waarin zich voor ongeveer f4500 aan effecten bevond. Motor uit de bocht gevlo gen. Op den rijksstraatweg onder Gilze is een doodelijk ongeluk geschied, waar van een moeder van vier nog jeugdige kinderen het slachtoffer is geworden. Uit de richting Baarle-Nassau kwam de heer O. van der V. uit Tilburg per motor en voerde het slachtoffer als duo-passa gier mede. Door onbekende oorzaak vloog het motorrijwiel uit de bocht en beiden kwamen te vallen. De vrouw kwam zoo ongelukkig terecht, dat de dood onmid dellijk intrad. De heer van der V., die ernstige vleeschwonden had bekomen, kon ter plaatse worden verbonden, waar na hij door de marechaussee is verhoord. Padvinder verdronken. De 17-jarige N. D. uit Loosduinen, die met andere padvinders kampeert in de bossohen onder Dorst is gistermiddag hij het baden aldaar verdronken. Toen hij gemist werd het slachtoffer is doof stom -7> werd naar hem gedoken en werd hij vrij spoedig opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Als tragische bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de ouders den jongen gistermorgen om 10 uur nog hadden be zocht en met onbestemde bestemming wa ren doorgereisd. Noodweer te Haarlem. Treinen vertrekken met vertraging. Gisteravond tegen elf uur brak plotseling boven Haarlem een geweldig onweer los. Het had er te voren wel uit gezien naar regenkansen, een on weer van deze geweldadigheid was echter een verrassing. Binnen enkele minuten, nadat groote droppels waren neergeslagen, stortte een ontzaglijke massa water omlaag, die stra ten en pleinen hlank zette. Di korten tijd was er van de trottoir banden hier en daar niets meer te zien; het water stond over de volle 'breedte van de straten. Vooral ten Zuiden van het sta tion was de stad één groote vijver gelijk. Na den eersten regen vielen hagelstee- nen als knikkers. De trein, die om elf uur van Haarlem naar Rotterdam moest vertrekken, kon wegens Miksemslag ter hoogte van Heem stede-Vogelzang niet afrijden, omdat de lijn stroomloos was. Het oponthoud duurde tien minuten. Om 11.10 verliet de trein het station Haar lem. Maar van doorrijden naar Leiden kwam niets, omdat de trein aan de Leid- sche Vaart onder Haarlem weer bleef staan. De westelijke voedingslijn bleek tus- schen Haarlem en Vogelenzang stroom loos te zijn tengevolge van den bliksem inslag. Onder den gloeienden drup. Een pas „gewijde" Boeddhisti- sdhe monnik is na een smartelijke plech tigheid, waarbij hij talrijke brandwonden opliep, overleden. De man moest, ter voorbereiding tot zijn intrede in bet afgelegen Boeddhistenkloos ter te Suratgahr in Bikanler in Britsch- Indië eerst vasten en bidden. Op den dag der „inkleeding" werd hij in een geelkleurig gewaad gestoken en moest hij op een verheven houten plat form plaats nemen, terwijl hij de oogen op den grond vóór hem moest gevestigd 'hou den. Monniken hielden daarna een branden de kaars boven zijn gladgeschoren sche del en lieten (het gloeiende kaarsvet over zijn hoofd en slapen druipen. Daze plechtigheid, welke bijna twee uren duurde, werd begeleid met gezangen der aanwezige monniken, terwijl de man on beweeglijk bleef zitten, bij tusschenpoozen bet „heilige" woord „om" herhalend. Na de ceremonie bezweek de ongeluk kige, tengevolge van de brandwonden, die zijn kalen schedel verschroeid hadden. De „Karimata". Gouden Engelsche munt opgehaald. Er heerscht sinds gisteren een nerveuze spanning op de „Karimata". Op vijftien meter na had de baggermolen de grens van het afgepaalde gebied, waarin het wrak zich zou bevinden, bereikt, en daar kwamen belangwekkende voorwerpen naar boven. Deze zijn positief afkomstig van het Engelsche fregatschip „Lutine". Zoo onder meer een gouden Engelsche munt, waarop de beeltenis van Koning George III en het jaartal 1791. Verder veel spijkers, ballastbrood, stukken ijzer enz. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat het achterschip der „Lutine" verder landwaarts ligt dan oorspronke lijk is gedacht. Hoe het ook zij: de „Karimata" graaft en baggert op twintig meter diepte rus tig verder. Grimbeert de Das schrijft in de „Maas bode": Nu zie ik ze 's morgens weer uittrek ken, de moeders met hun kinderen, soms drie, vier of vijf, een enkele maal nog met logeetjes erbij, die „tante" zeggen. Zij hebben schepjes en emmertjes bij zich, een groote reismand met badgoed, denk ik, en de twaalf-uurtjes voor veel honge rige monden. Zij hebben het nu, in den vroegen morgen al warm, de moeders, want zij presteerden reeds heel wat om al dat jonge goed netjes gewasschen, ge kapt en aangekleed op tijd mee te krijgen en alles in te pakken voor den dag aan het strand. Zij hebben het nu al warm, maar zij zien niet op tegen de moeite van de reis, de volte van trams en treinen en het ongerief van al de voorafgaande beslommeringen. Wie in hun hart keek zou misschien wel bemerken, dat zij eigenlijk veel liever thuis waren gebleven, waar nog zoo veel naaiwerk ligt en waar zij het zich gemakkelijk kunnen maken. Maar zij hebben al deze inspanning graag voor de kinderen over. Niets is hun teveel om den kleinen het genoegen te gunnen van een vacantieuitstapje naar de bad plaats. Maar in die badplaats is iets heel bij zonders aan de hand. Daar is een con cours d'elégance uitgeschreven voor da mes, begeleidend een of twee honden. Voorts een concours costumé voor dames, begeleidend een of meer honden en een concours de jeunesse costumé voor kin deren begeleidend een of twee honden. Ik begrijp dat weer niet heelemaal. Waarom moeten die dames nu speciaal i honden begeleiden? Waarom worden zij zelf niet begeleid, door heeren b.v.? Val len wij zóó geheel uit den toon? Hebben wij dan zóó weinig natuurlijke gratie, dat wij zelfs de plaats moeten ruimen voor een mops of een schipperskees? En waar om begeleiden die dames geen kinderen? Ik dacht, dat zij daarop niet alleen wa ren aangewezen, maar dat in deze taak hun glorie lag. Er is nog wel een jeunesse costumé, maar die loopt ook al met bon den inplaats van met de kleine zusjes en broertjes. Zooveel staat wel vast, dat er op dit oonoouris d'elégance veel meer terriers, taxen, doggen, setters, poedels, pekingee- zen en hazewinden zullen zijn dan kinde ren en we kunnen niet inzien, dat de ele gantie zulks zou eischen. Zeker is de maat schappij er niet bijzonder bij gebaat. Indien wij ook maar iets te vertellen hadden in de Nederlandsche badplaatsen, dan schreven wij een concours de résis- tance uit voor huismoeers, begeleidende zes of zeven kinderen. Voorts een con cours approvisionnó voor tantes met veer tig tot vijftig broodjes in hun karMes. En ten slotte een concours de persévé- rance voor dienstboden, die naar huis gaan met een paar dozijn natte badpak ken, handdoeken, strandschoenen en sok jes, alles vol zand en schelpengruis. Het zal heel plezierig ziju de prijzen te kun nen uitdeelen en daarmee de zware ver diensten te beloonen, die immers gewoon lijk verborgen blijven. E!r komt niets van. Ik heb in de Ne derlandsche badplaatsen niets te vertél len. Ik heb nergens iets te vertellen. HET VOORKOMEN VAN BIETEN- VLIEG EN SCHILDPADTOR IN 1938. IndeMededeelingen van het Instituut voor Suiker bietenteelt worden de resultaten gepubliceerd van het onderzoek naar bet voorkomen van de bietenvlieg en schild padtor gedurende dezen zomer. Wat betreft de bietenvlieg werd het volgende geconstateerd: In geheel Nederland, behalve in de Wieringermeer, is de aantasting practisch van geen beteekenis meer en is het voor komen der vlieg nog belangrijk minder veelvuldig dan het vorige jaar. Met groote zekerheid mogen we dan ook voorspellen, dat in 1939 buiten de Wieringermeer niet de minste schade van dit insect is te ver wachten. Voor de Wieringermeer is de toestand minder gunstig. Het groote aantal eieren en larven maakt het zeer waarschijnlijk, dat bij eenigszins gunstige levensvoor waarden voor de in dit jaar nog volgende generaties de aantasting het volgend jaar nog zal toenemen, daar vermoedelijk de parasieten van de larven zich nog niet voldoende hébben vermenigvuldigd. Ver der bestaat er eenig gevaar, dat de vliegen zich verplaatsen naar naburige polders in Noord-Holland. Aangaande het voorkomen van de s ohildpadtor kunnen we in 'talge meen constateeren, dat de aantasting plm. 1 Juni nog zeer gering was. Mogelijk is echter, dat na dezen datum nog meer eieren worden afgezet. Slechts op enkele perceelen (W ilhelminadorp en Dintelooxd) waren de cijfers iets hooger. Het is echter niet te verwachten, dat hier belangrijke schade is veroorzaakt. Wat de verspreiding over het land be treft, merken we op, dat de sehildpadtor niet werd gevonden in 't Noorden van ons land, en zeer sporadisch (n.l. sleohts één ei) in de Wieringermeer. Overigens kwam dit insect overal, zij het dan in 't algemeen in geringe mate, nog voor. Hoogie prijzen voer paarden. Uit Maurik wordt gemeld: Den laatsten tijd worden voor de paarden weer prijzen besteed, zooals we die gekend hebben in de jaren na den wereldoorlog. De heer W. G. van Rooyen („Moerboom') 'heeft een paard verkocht voor f 1050, de heer A. J. van Rooyen (,,'t Haagje") voor f 1500. Succes met maiscultuur. Verleden jaar werd melding gemaakt van de geslaagde proeven van den heer A. H. Th. Kortlang te Ermelo, met 'n zelf gekweekte vroegrijpe productieve mais- soort. Met de toen verkregen zaden is een complex van meer dan 2 ha bezaaid. On danks het zeer ongunstige voorjaar beeft het gewas zich ten volle ontplooid. Er zijin thans reeds zaadkolven zichtbaar, welke in omtrek 20 cm meten. (Buitengewone weersomstandigheden daargelaten, zooals zware hagelslag en onweerstormen, be looft het gewas geheel aan de gestelde verwachting te beantwoorden. Faillissementen. Failliet verklaard Eduardus JosephUs Vermast, landbouwer, wonende te Philip pine. Rechter-commissaris Mr J. H. F. Bloemers; curator Mr G. Tichelman, ad vocaat te Terneuzen. Hooger beroepen. Door M. P. van Hese, grossier, wonende te Vlis&ingen is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg van 29 Juli 1938, waarbij hij wegens diefstal is ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Door J. Rijk, arbeider te 'sHeeren- hoek is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Mid delburg van 9 Aug. 1938, waarbij hij we gens valschheid in geschrift is veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Door J. F. Schuurbiers, koopman, wo nende te Bergen op Zoom, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 9 Aug. 1938, waarbij hij wegens strooperij gepleegd met behulp van een wagen is veroordeeld tot één week gevangenis straf. Ter Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke en Handelszaken, is beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente E'llemeet de heer Alh. M. Vlaander, wo nende aldaar. Ter terechtzitting van de Arrondis- sements-Reohibank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke en Handelszaken, is be- eedigd tot Kantonrechtor-plaatsvervanger in het Kanton Neuzen de heer Mr P. H. W. F. Tellegen, burgemeester der ge meente Neuzen. OVERREDEN EN GEDOOD. GOUDA. Vanmorgen is op den Oud- Reewijkschen weg te Reewijk het 7-jarig dochtertje van de fam. de Jong uit Gouda dat te Reewijk was gelogeerd, door een vrachtauto aangereden en gedood. UITBREIDING VAN HET K.N.I.L.M. LUCHTNET. AMiSTERBAM. Na langdurige onder handelingen mocht de K.N.I.L.M. van alle betrokken instanties verlof ontvangen ook naar Indo-Ohina te mogen vliegen, zoodat op 30 Augustus a.s. de regelmatige K.N.I.L.M.-dienst SoerabajaBatavia PalembangSingaporeSaigon officieel geopend zal worden. ARBEIDER ONDER ZAND BEDI0LVEN. AIFÏELBOORN. Vanochtend omstreeks 8 uur is in het Orderbosch alhier een on geveer 8 m hooge wand in de grindgra- verij aldaar, waar dp werkzaamheden in werkverschaffing worden verricht, inge stort. De 55-jarige gehuwde arbeider M. Jonker uit Apeldoorn werd bedolven. Eén tweede arbeider kon ternauwernood wor den gered. Na ongeveer 0 minuten kon J. worden bevrijd. Met een zuurstofapparaat trachtte men de levensgeesten o(p te wek ken, hetgeen niet gelukte. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Het ongeval is te wijten aan onvoor zichtigheid van het slachtoffer. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Vrouw gedood. APELDOORN. Vanochtend ia op den Rijksweg tusschen Apeldoorn en Millin- gen het echtpaar K. Steenman, afkomstig uit Obstwoud (N.H.), dat op een tandem reed, door onbekende oorzaak met de tandem geslipt, waarbij beiden vielen. De vrouW kwam zoodanig terecht dat zij "vrij wel onmiddellijk overleed. De man werd licht gewond. Lijkje opgehaald. LEEUWARDEN. Vanochtend is uit den Westersingel het lijk opgehaald van den 8-jarigen P. Böjlsma. Het kind werd sinds Maandagmorgen vermist. VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Vier dooden. MELBOURNE. Nabij Dromona is een vliegtuig! van de luchtmacht van Austra lië omlaag gestort. Vier inzittenden kwa men om het leven. De vijfde werd ernstig gekwetst. HEVIGE BRAND. De stad Losica nabij Sielce in Oöst-Po- len is door een hevigen brand geteisterd. Dé brand is ontstaan door een defecte motor van een dorscbmachine. Meer dan 100 woonhuizen en schuren werden een prooi der vlammen. In het nabijgelegen dorp lipini werden door een brand die ontstaan was door onachtzaamheid 10 woningen en 27 schuren in de asch gelegd. BRITSCH PASSAGIERSSCHIP DOOR GEWAPENDE TREILER AAN GEHOUDEN Een Nederlandsche oorlogsbodem komt tusschenbeide. GIBRALTAR. Het Nederlandsche Flot tielje-vaartuig „Johan Maurits van Nas sau" heeft in de straat van Gibraltar een Britsch passagiersschip geholpen tegen een gewapenden treiler van de vloot van Franco. Het schip werd aan gehouden door den treiler, welke langszij kwam na een schot voor den boeg te hebben gelost. De treiler hield het schip een kwartier vast, waarna de Nederlandsche oorlogs bodem tusschenbeide kwam. Het Britsche schip kon hierna zijn reis naar Gibral tar voortzetten. DOOR DEN BLIKSEM GEDDODL PRAAG. In de afgeloopen dagen ia Tsjecho-Slowakije door noodweer geteis terd. In het dorp Balog, waar vier ar beiders een toevlucht hadden gezocht on der een boom, sloeg de bliksem in den boom. Twee hunner weTden gedood. Do beide anderen ernstig gewond. 's Heer Arendskerke. Gisteren kwam de landbouwer de Baar te Lewedorp tot de ontdekking, dat ongenoode gasten een bezoek aan zijn woning hadden ge bracht, door opschuiving van een raam. Een bedrag van f100,wordt vermist Ook aan de woning van C. Murre te Nieuwdorp werd op dezelfde wijze een bezoek gebracht Hier wordt een potje met f5 vermist. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Dr H. COLIJN MAN DES GELOOFS. In zijn Serie „Figuren en Monumen ten" behandelt de heer C. K. Elout in het „Handelsblad" ook de figuur van Dr H. Colijn. We nemen er het volgende van over: „Er is geen mensch te vinden in onze geschiedenis van deze veertig jaren o, nog over een veel langoren tijd die zijn vaderland, hier en in Oost-Indië, zoo bijna onafgebroken (alleen met het inter mezzo van het directeurschap der Bataaf- sche) en in zulk een verscheidenheid van ambtelijke functies, militaire en civiele, heeft gediend. Er zijn in de allereerste jaren van ons nationale herstel na de inlijving bij Frankrijk óók mannen van zeer veelzijdige begaafdheid en geschikt heid geweest wier namen men nu eens vindt in hooge posten in Indië, dan weer als plenipotentiaris bij een vreemde mogendheid en weer als minister aan meer dan één departement. Maar geen van hen kon toch op een leven bogen, zoo vol schitterende diensten als deze eenvoudige jongen uit Haarlemmermeer, die aanvankelijk een... schoolmeestertje zou worden. Hoe is deze ontzaglijke levensvolheid en dit complete slagen op zoo velerlei ge bied, te verklaren? In de eerste plaats zeker uit een verbazingwekkende alge meene geschiktheid, die maakte, dat deze man zoowel in de gevaarlijkste gevech ten als achter een ministersbureau, aan 't hoofd van een wereldondememing als aan dat van een politieke partij sprekend als Kamerlid en schrijvend als hoofdredac teur, zich snel inleefde en zich gemak kelijk aanpaste aan wat telkens weer voor zoo'n functie noodig was. Daarbij toch allerminst een weerhaan maar een karakter, iemand, die altijd weet wat hij wil en die zijn overtuiging vast houdt. Dan is er nóg iets, dat men moet aan merken als een der ecsentialia van Co- lijns verbazingwekkende succes, n.l. de evenwichtigheid, de rustige kracht van zijn aard. Wie heeft hem, in de Volkvertegen woordiging, 't zij als minister, 't zij als kamerlid, ooit haastig zien loopen, haastig hooren spreken of een onbe- heerscht gebaar zien maken? Alles ging zoo rustig, vast en zeker ais een klok. De eenige sterke nuanceering in de rustige, heldere en goed gebouwde redevoeringen van dezen spreker is soms nadrukkelijk herhaald gebaaT of een van bijlzondere kracht of een wat verheffen en metalig dóórdringen van de stem waarin dan weer iets van den onweerstaanbaren aanval klinkt der gevechten uit den tijd van Van Heutsz. Maar ik zie toch nog een derde oorzaak van het succes dat dit ongemeen rijke le ven toont: hetGeloof. Men moet daar bij, dunkt mij, niet denken aan een recht- streeksche, onmiddellijke werking van het Evangelische Geloof op elke afzonderlijke handeling (al is dat toch misschien wel mogelijk) maar aan een algemeen Gods vertrouwen, dat iemand de vaste overtui ging geeft dat zijln leven geleid wordt door een Hoogere Macht en dat hem telkens weer een nieuwe taak doet aanvaarden als een p 1 i o h t waartegenover hij, als Gijs- brecht, zegt: „Zet getroost uw schouders onder 't juk, u opgelegd van God". E'en Kupper heeft dit zeker ook wel gevoeld, maar Kuyper, schoon van een oneer b r i 11 a n t e veelzijidigheidg dan Go lijn, had niet diens evenwichtigheid en niet diens practischen zin. Kuyper zou ook nooit de naïef-ootmoedige woorden van den simpelen De Waal Malefijt heb ben kunnen spreken: „Wien God het ambt geeft, dien geeft Hij ook bet verstand". Golijn zou dat misschien wèl hebben kuin- nen zeggen, heeft het zichzelven mis schien in stilte wel eens gezegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3