Echtscheidings-automaat De strijd aan de Jangste. Aspirin*, Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. De burgerkrijg in Spanje. Gevaren van den weg. Binnenland WOENSDAG 10 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 263 öb grensstrijd rond Tsjang Koe Feng. er wordt nog steeds gevochten en geconfereerd. wat zal duitschland doen? hevige aanvallen van de russische artillerie. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA De Zeeuw Abonnementsprijs l 2JA f>sr fcw'ss* Weekabonnementen voer Mv&ïeifewï" Goes en YUasfrsges f PM Losse nummers E cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 09 cent per rcp£ Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke kor ting In het derde kwartaal-nummer van „Antirevolutionaire Staatkunde" geeft Mr J, van Andel Gz. het vervolg van zijn stu die over echtscheiding. In aansluiting op wat wij uit het eerste gedeelte overnamen, moge hier nog deze aanhaling volgen: Van de 650 echtscheidingsvonnissen van de Rechtbank te 'a-Gravenhage, in het jaar 1936, werden er 537 gewezen bij verstek en 119 op tegenspraak, waaronder echter nog begrepen die na referte en bekentenis, zoodat mag worden aangenomen, dat aan slechts ongeveer 10 procent van het totale aantal echtscheidingsvonnissen een meer dan enkel formeele procedure voorafging. In Rotterdam waren deze cijfers in het zelfde jaar: 650 echtscheidingsvonnissen, waarvan 500 bij verstek en 144 contradic toir. Lettend op de gegevens omtrent de verstekprocedure (waaronder wij nu in het vervolg die met referte en bekentenis gemakshalve begrijpen, wat geoorloofd schijnt, omdat ook in deze gevallen bewijs- oplegging niet plaats heeft) komt ons de veronderstelling niet te boud voor, dat in het algemeen deze verhouding ongeveer de juiste is. In acht k negen van de tien gevallen dus echtscheiding bij verstek. Dat wil zeg gen in even zoo vele gevallen de schei dingsprocedure slechts een formaliteit. Van de comparitie voor den president vóór de eigenlijke procedure (in den regel) af tot en miet het hdoedverwantenverhoor voor de voogdijvoorziening na de uit spraak der echtscheiding, ontbeert schier elke handeling materieele beteekenis. Al zijn er ook thans wel presidenten, die zich veel laten gelegen liggen aan de voorschriften van de artt. 816 en 819 Rv. omtrent door hen te maken bedenkingen en aanmerkingen, regel is dit geenszins. Integendeel, belangrijk grooter schijnt het aantal van hen, die, hetzij omdat zij door anderen arbeid al te zeer in beslag wor den genomen, 'hetzij wijl zij de gave mis sen om zaken als deze met kracht te be hartigen, of om welke andere reden ook, van deze comparites allerminst maken, wat zij zouden móeten zijn. Van een „be spotting van het recht" wordt in dit ver band niet zelden gesproken. Een bespot ting, die zich in het vlot op de voorproce- dure volgende proces consekwent voortzet, tot zij haar „bekroning" vindt in het veel al mede tot een caricatuur geworden bloed ver wantenver boor na de echtschei ding, dat strekken moet tot voorbereiding van belangrijke maatregelen (voogdij en toeziende voogdij) ten aanzien van de kin deren. Van een ernstig wikken en wegen, een consciëntieus beslissen door met groot gezag bekleede personen, die het recht, de wereld en het leven, èn de feiten van het bijzondere, altijd ernstige, geval kennen, is in deze echtscheidingsprocedure de fac to schijn nog schaduw meer over. Er is voor in de plaats gekomen de hart- en hersenlooze echtscheidings-automaat, nog al simpel in elkaar geflanst, waarbij rech ters en advocaten hun zonderlinge taak echter zóó prompt vervullen, dat het appa raat storing zelden of nooit ondervindt en den door wet en practijk onvoldoende te gen zichzelf beschermden, die er voor queue maken, tegen inleg van eenig geld of een bewijs van „gratis-admissie", bet begeerde vonnis zonder mankeeren in de 'hand werpt. „De Regeering zal zich in hooge mate verdienstelijk maken, indien zij deze rotte Plek uitsnijdt", zoo veroorloven wij ons Jhr De Geer na te zeggen. „Verdienstelijk niet het minst tegenover de jonge genera tie van nu en van later, want de jeugd lijdt onder het euvel 'het meest". Dit Tokio wordt gemeld: Het Japansohe ministerie van oorlog heeft gisteren mee gedeeld, dat in den loop van den ochtend rie vliegtuig-aanvallen zijn gedaan op de npa.nsche stellingen bij Tsjang Koe Feng en Sja Sao Ping. 0 aanvallen werden uitgevoerd door wee zware en twaalf lichte bommenwer pers. Deigens een officieel Japansch rapport aldus meldt Reuter, werden de veohtwa- gens van de sovjet-unie teruggetrokken naar Novokiefsk in Siberië, aangezien de bemanning van verscheidene veohtwagens zich bij Tsjang Koe Feng aan den vijand beeft overgegeven. In het rapport wordt verder medege deeld, dat de hoofdmacht van de Russen de voorste linie heeft verlaten, vermoede lijk in verband met een troepenverplaat sing. De Japansche minister van oorlog, ge neraal Itagaki, had gisterennacht een spoedconferentie van legerleiders bijeen geroepen, waaraan behalve de vice-mi nister van oorlog, generaal Tojo, ook ge neraal Nakamoera en kolonel Sato deel namen. Tegelijkertijd vond een eveneens met spoed bijeengeroepen conferentie plaats van den vice-chef van den generalen staf met alle afdeelingschefs. Uit Tokio werd gisteren aan de „Times" gemeld, dat daar ter stede van gezagheb bende zijde wordt vernomen, dat zoowel de Duitsche als de Italiaansche ambassa deur Zaterdag j.l. de Japansohe regeering hebben aangespoord tot matiging bij de behandeling van het grensconflict. Dó Duitsche ambassadeur zou er op hebben gewezen, dat het oogenblik het sleohtst- denkbare is voor het inwerkingstellen van het drievoudig Anti-Kominternpact tegen Rusland, zoolang Japan in China de han den vol heeft en het Derde Rijk ernstig bezorgd is over de mogelijke ontwikkeling van zaken in Tsjeeho Slowakije. In Japansche kringen te Berlijn wordt verklaard, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken den Japanschen am bassadeur zou hebben verzekerd, dat Duitschland, in geval van een conflict tus- scben Japan en Rusland, Japan moreel en ook in andere opzichten steunen zal. In bevoegde kringen te Tokio wordt ver nomen, dat Litwinof en Sjigemitsoe bin nenkort een derde onderhoud zullen heb ben op een nader door beide diplomaten te bepalen datum. In deze kringen is men van meening, dat bet tweede onderhoud op 6 dezeT geenszins de hoop op een diplomatieke regeling, die na het onderhoud van 4 Aug. ontstaan was, vernietigd heeft. Men acht 'het waarschijnlijk, dat men tot een ao- ooord zal komen over staking der vijan delijkheden en neutralisatie van een strook van het gebied tussoben de tegenover el kaar liggende infanterieën. Intussohen duren de vijandelijkheden nog steeds voort, wat blijkt uit het volgen de hedenmorgen ontvangen bericht: Het dorp Tsjang Koe Feng dat aan den voet van den heuvel van dien naam is gelegen, stond gisteravond in vlammen, na een bom bardement door de Russi sche artillerie. Dit was het hevigste bombardement na het uitbreken der vijandelijkheden. De zware Russische artillerie heeft zon der mededoogen het terrin langs het front van 7 km bestookt. Het was duidelijk, dat deze artillerie alle hoogten welke zich in Japansohe handen bevinden, beheerscht. Beide partijen melden vorderingen. Volgens Ghineesche berichten heeft het offensief der Ghineezen ten Noorden van de Jang Tse belangrijk suc ces. De steden Hwangmei en Taihoe, die enkele dagen geleden pas door de Japan ners waren veroverd, zijn thans weer door de Ghineezen omsingeld en wordqn aan gevallen. Ook de bekende Leeuwenheuvel is bij verrassing door de Chineezen heroverd. Dit neemt echter niet weg, dat de Japan ners, ook volgens deze berichten, op 22 kilometer ten westen van Kioe Kiang zeer belangrijke posities bezet houden. Tenslotte wordt nog een succes van de luchtmacht gemeld. De Chineesche vlieg tuigen hebben bij Pentseh Japansche troepentransportschepen gebombardeerd, waarbij een schip gezonken is. Vele Ja panners zijn in de rivier omgekomen Uit Noor d-G h i n a wordt van Chi neesche zijde gemeld; dat steeds meer Ja pansche troepen worden teruggenokkon om naar Mandsjoerijie te worden gezon den. Als gevolg hiervan neemt de guer rilla steeds toe. Volgens Japansche berichten, heb ben de Japansche troepen gisterochtend Sja-Ho, 15 K.M. ten Zuiden van Kic.e- Kiang veroverd. Daarmede zijn de Ja panners door de eerste Ghineesche verde digingslinie voor Hankau gedrongen, welke den weg naar Nan-Tsjang moest dekken. Bovendien zijn Japansche troepenaf- deelingen, die op den Westelijken oever van het Pojangmeer waren ontscheept, in Westelijke richting opgerukt. Zij heb ben een omtrekkende beweging gemaakt ter vermijding van de krachtig versterkte Ghineesche stellingen op de heuvelketen ten Oosten van Sja-Ho. De Ghineesche verdediging is daardoor aan hst wanke len gebracht. LUCHTBOMBARDEMENT OP KWANTOENG. Een groot aantal slachtoffers. Gistermorgen hebben. Japansche vlieg tuigen aanvallen gedaan op de heele pro vincie Kwangtoeng. De hoofdstad Kanton heeft er het meest van geleden. Het aan tal dooden wordt op 100, dat der gewon den op 160 geraamd. Aan het bombardement van Kanton namen 20 vliegtuigen deel. Zij wierpen bommen bij de electrische centrale en op de Bund. Acht toestellen bombardeerden den spoorweg KantonHankau. Officieel wordt mede gedeeld, dat tengevolge van het bombardement van Kanton door de Japansche luchtmacht in de a f g e 1 o o- pen twee dagen 290 perso nen werden gedood en 400 gewond; 340 huizen vyerden vernield. HONGERSNOOD EN ZIEKTE MAKEN VELE SLACHTOFFERS. In een interview, dat de directeur van het China Institute te Londen Siloook, toe gestaan heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter, heeft Silcock, die terugkeert van een reis van verscheidene maanden door China, waar hij o.m. Sjanghai, Kan ton, Tsjanesja en Hankaau heeft bezocht, verklaard dat hongersnood en ziekte de grootste euvels zijn, waaronder China op het oogenblik lijdt. In de door de Japanners bezette stre ken, aldus Silcock, grijpen hongersnood, cholera en typhus snel op zich heen. Optimisme te Barcelona. In een bijeenkomst van de permanente deputatie van de Cortes hebben Negrin en Del Vayo een uiteenzetting gegeven van den militairen en buitenlandschen politie- ken toestand. De deputatie verleende haar goedkeuring aan het werk der regeering. Men meent voorts te weten, dat een der belangrijkste verklaringen van Ne grin, tijdens een uiteenzetting voor het nationale comité der socialistische partij was, dat het parlement optimistisch is ge stemd ten aanzien van voortzetting van den oorlog. Negrin zou de verzekering hebben gegeven dat alle maatregelen geno men zijn voor een voortzetting van den strijd gedurende den winter en zelfs gedu rende het voorjaar. Aan het oostelijke front hebben de re- publikeinsche troepen den vijand onop houdelijk bestookt en na enkele uitvallen vooruitgeschoven stellingen heroverd. In de Sierra Espada maakten de linkschen zich van eenige heuvels meester. Verschei dene vijandelijke aanvallen in den sector van Caudiel en de Sierra de Javalambre werden afgeslagen. WOLKBREUK BOVEN BRUSSEL. Gistermiddag heeft zich over Brussel en omgeving een wolkbreuk ontlast. Ge durende ruim een uur kletterde de regen neer, waardoor heele straten blank kwa men te staan. In sommige deelen van de voorstad Laeken bereikte het water, na dat alle kelders waren volgestroomd, in de straten een hoogte van een meter. Ha gelbuien, bliksem en donder wisselden el kaar geweldig af. „LIEVER EEN AUTO DAN EEN BABY" Klacht van Ausiralië's premier. „Wanneer een Australiër moet kiezen tusschen een auto, een radiotoestel of een baby, kiest hij1 zeker niet een baby", aldus verklaarde gisteren de Australische mi nister van Buitenlandsche Zaken, W. M. Hughes, in een redevoering, die hij te Melbourne uitsprak. Minister Hughes liet hierop volgen, dat het aantal personen tusschen 15 en 45 jaar Roe langer hoe meer afneemt in Australië en dat, indien er geen geboortevermeerdering plaats beeft, Australië als land gedoemd is on der te gaan. EEN NIEUWE IN ENGELAND GEKWEEKTE TARWESOORT, DIE EEN GROOTE OPBRENGST GEEFT De landbouwcorrespondent van de Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Cambridge, dat prof. F. L. Engledow van het instituut voor kweekproeven al daar vertrouwt een nieuw soort tarwe te hebben gekweekt, dat betere eigenschap pen bezit dan alle tot dusver in Engeland verbouwde tarwesoorten. De stengel is korter dan bij andere Engelsche tarwe soorten, maar ook zwaarder, zoo-dat zware regens en felle wind niet zooveel schade aan de nieuwe soort berokkenen als aan de gebruikelijke oudere soorten. Een bezwaar van de soort, welke een In Juni elechta het verkeer 66 levens. Dé voorloopige gegevens omtrent ern stige verkeersongevallen, zooals deze aiads meer dan een jaar door het Centraal Bu reau voor de Statistiek op korten termijn worden gepubliceerd, geven voor de afge- loopen maand Juni een grooter aantal doodelijke ongevallen dan voor hetzelfde tijdvak in het vorige jaar. Daarentegon is het aantal ernstig gewonden, evenals in Mei, weer aanzienlijk lager dan voor deze maand in 1937, schrijft de K. N. A. G. Voor het loopende jaar zijn de cijfers als volgt: (tusschen haakjes de cijfers van 1937.) gedood ernstig gewond Januari 1938 52 306 Februari 39 287 Maart42 331 April 69 348 Mei 40 (61) 387 (440) Juni 66(41) 384(453) Deelneming aan het verkeer vereiecht voortdurend oplettendheid en voorzichtig heid. Behalve, dat door velen de bestaan de verkeersregelen niet voldoende worden gekend of opgevolgd, hetgeen een groot deel der ongevallen veroorzaakt, vloeit een niet onbelangrijk deel der ongevallen voort uit onnadenkendheid en een niet voldoende rekening houden met de belan gen van anderen op den weg. 10 °/o hoogere opbrengst per vlaikte-een- heid geeft dan andere goede soorten, is, dat de kleur nog niet bestendig is, het geen echter door voortzetting van selectie- proeven kan worden verkregen. ENGELSCH VLIEGTUIG MET VIER INZITTENDEN VERMIST. In de baai van Bridlington wordt op het oogenblik gezocht naar een militair vliegtuig, dat sedert gistermiddag ver mist wordt. Visschera hebben medege deeld, dat zij een vliegtuig hadden ge hoord, dat op geringe hoogt i scheen te vliegen. Kort daarna hoorden zij een ont ploffing. Het verdwenen vliegtuig had een bemanning van vier personen aan booid. TE GENT UITSLUITEND NEDERLANDSCH. Voor bestuursdoelelnden. Onlangs hebben de provincies tot de ge meentebesturen een schrijven gericht, waarin dezen werd verzocht, inzake het taalgebruik hun houding te bepalen. De gemeenteraden dienden te beslissen, of de bestuursmededeelingen één- of tweetalig zouden zijn. Het stadsbestuur van Gent heeft thans besloten, zich uitsluitend van de Nederlandsche taal, zoowel voor den dienst als voor de mededeelingen aan het publiek te bedienen. Het gebruik van tweetalige opschriften en straatnaam borden is van geen erkend nut meer, met uitzondering van het hierna bepaalde ge val. De opschriften en mededeelingen aan het publiek, strekkende tot 'het bevorderen van het toerisme, zullen in de Nederland sche taal opgesteld zijn. Onderaan zal een vertaling worden aangebracht in de Fran- sche, Duitsohe en Engelsche talen. De 2- talige straatnaamborden, Whans in ge bruik, alsook de andere opschriften op de sCholen en andere officieele gebouwen, moeten trapsgewijze vervangen worden door eentalige, uiterlijk 1939. WEER VIJF DOODEN IN PALESTINA. Bomaanslag doet spanning te Jaffa en Tel Aviv stijgen. De laatste 24 uur zijn vijf personen ten gevolge van aanslagen om het leven ge komen. In de omgeving van Esdraelon zijn drie Arabische boeren bij den land arbeid neergeschoten. Voorts zijn er in een voorstadje van Haifa een Arabiër en te Jeruzalem een uit Malta afkomstige buitenlander gedood. De drie Arabische boeren werden het slachtoffer van een bende opstandelingen, die ben dwingen wilden, zich bij hen aan te sluiten, waartoe zij niet bereid waren. D'e opstandelingen hadden zich reeds met geweld van levensmiddelen voorzien. Ook te Jaffa en Tel Aviv heerscht weer verhoogde spanning, nadat er op de grens der beide steden een bom ontploft is; daarbij werd een Joodsch kind door een splinter gewond. In deze zelfde streek hebben onbekenden op Ara bieren geschoten, waardoor eveneens lich te verwondingen veroorzaakt werden. Een expeditie naar het oerwoud van Fransch Guyana. Er vertrekt uit Frankrijk een weten schappelijke expeditie naar de binnenlan den van Guyana. De leiding berust bij den aardrijkskundige Joubert en er gaan een botanicus, een zoöloog en een ethnoloog mee. Geëxploreerd zal worden in het oer- woudgebied in de buurt van de Inini en verder in de gebieden, waar de stroom- ÉL Vooral Y aocoara la o«o •arfcoodbald btndorti-a ■TABUTTEN IwwSonaasJ'jerflaftüna.Csfvit eQ lm» uöste Swede wsrfclac voortreffelijk* •iitfceOrMtibgalaBfcnmbKfe. VB/ AA,...1 dalen van Ojapock en Marowijne elkaar naderen. VALSCHE REISDECLARATIES. Waarom geen strafvervolging? Be heer Van der Weijöen heeft tot den minister van Justitie de volgends vragen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van de in paragraaf 7 van het veiulag van de Algemeene Rekenkamor over 1937 gedane mededeeling omtrent frauduleuze reisdeclaraties, door een ambtenaar inge diend wegens reizen in 's Rijks dienst? 2. Is de minister niet van meening, dat het gewenscht is te voorkomen, dat de indruk wordt gewekt, dat het opmaken van een onjuiste reisdeclaratie gemakke lijk kan worden ondernomen, omdat bij ontdekking genoegen wordt genomen met terugbetaling van het te veel ge- notene en met de belofte, dat men zich niet aan herhaling zal schuldig maken? 3. Is de minister bereid toe te zeggen, dat hij het treffen van maatregelen zal bevorderen, welke er toe leiden, dat in den vervolge elk geval van valschheid in reisdeclaraties in handen van de Ju stitie zal worden gesteld ter beoordeeling van de vraag, of aanleiding voor een strafvervolging aanwezig is? STEUNREGELING CONSUMPTIE AARDAPPELEN. De hooge uitvoeringskosten. Het Tweede Kamerlid de heer Van der "Weijden heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Economische Za ken; 1. Is de minister bereid, gezien de mededeeling in het verslag van de Alge meene Rekenkamer over 1937 omtrent de steunregeling voor consumptie-aardappe len, waaruit blijkt, dat de uitvoeringskos ten van dezen maatregel ca. 25 pet. van het totale steunbedrag beloopen, naar meer bevrediging schenkende maatregelen uit te zien? 2. Is de minister niet van meening, daar de heffing ook zeer groote bezwaren met zich brengt, dat een garantie van een loonenden minimumprijs voor de aardap pelverbouwers, waarbij de kosten voor den inkoop van een eventueel te veel ten laste van de algemeene middelen van het Land bouwcrisisfonds gebracht zouden worden evenals dit in hoofdzaak geschiedt bijl de groente en het fruit, beter tot het gestelde doel zou leiden dan de bestaande rege ling, die volgens het in vraag 1 genoem de verslag ongelooflijk veel arbeid en geld kost en waarvan toch nog problematiek is of ziji een eenigszins bevredigende uit komst geeft? 3. Is de minister bereid in dezen geest een oplossing te zoeken? DE GRAANPRIJZEN. De Groninger maatschappij van land bouw heeft aan den minister van oeco- nomische zaken het volgende telegram ge zonden: „Gerst en rogge aan de Groninger ko renbeurs heden slecht te plaatsen; prijzen ver beneden den richtprijs; verzoeken Uwe Excellentie nogmaals dringend maatregelen te nemen voor bereiken gega randeerde 'minimumprijzen. Louwes, voor zitter, Minderhoud, secretaris." EEN NIEUW SCHIP VOOR DE K.P.M. De Kon. Paketvaart Maatschappij heeft, naar Aneta uit Batavia meldt, bij' P. Smit's scheepswerf te Rotterdam een zus terschip besteld van bet ms. Janssens. Dit schip zal den naam krijgen van Van der Capellen. Het draagvermogen is plm. 1900 ton. De nieuwe bodem is bestemd voor den dienst op Sumatra's Oostkust en zal wor den ingericht voor bet vervoer van palm olie en bulk. CONTINGENTEERING VAN ONGETWIJNDE GARENS VAN VLAS. Voortzetting geboden. Ingediend is een wetsontwerp, houden de bekrachtiging van het K. B. van 24

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1