VEN lün im! Dagblad voor de Provincie Zeeland Het rïjwielplaatje. IRQ nschrijving en Peren, MATIG DINSDAG 9 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 262 Prinselijk Echtpaar te Soestdijk terug. Buitenland. Het „incident" bij Tsjang Koe Feng. Het conflict tusschen China en Japan. De burgerkrijg in Spanje. n Ideaal Laxeermiddel FOSTERs MAAGPILLEN Binnenland Or H. Colijn licht ongeslald. De roofmoord te Echteld. Uit de Provincie. eed tot onze i, na een ge- n lijden, onze Behuwd- en IOUT Jz., om van bijna de familie: WALHOUT— PRIESTER, rustua 1938. 3ed mijn ge- de heer HENDRIE IRSE, aar als huis- dienen. E DE GROOT. Augustus 1938. m» IT-MIJ LINDEK il. 19: Biezelingschen len of in massa. aangeslotenen tten in te leve- dag 19 Aug., ten (emeldinge B 51. i dseldat wij a nemen is slecht voor de tandem regelmatig vfs is goed mdvleesch, e adem en Door de eiding be- i de spijs heden een Y ■au Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs tper Weekabonnementen voor Mldéeiburs Gues en Viissüir;en f 0.70 Losse nummers 5 coat Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Adverter-tlt'fl 30 cent est :3 IngezondeB njet.edeelhigen 6» ?sst per svsei Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het Prinselijk echtpaar is gisteravond te 7 uur per auto van zijn vacantie ten paleize Soestdijk terug gekeerd. D'e Prins chauffeerde zelf; de Prinses was naast haar gemaal gezeten. De terugkomst van het Prinselijk paar geschiedde ongemerkt. In tegenstelling met Zaterdag, toen zich een talrijk publiek voor het hek 'had opge steld, waren nu bijna geen belangstellen den aanwezig. Gisteravond omstreeks half 9 is het ko ninklijk jacht „Piet Hein", terugkeerende van de reis naar de Oostzee, te Kornwer- derzand binnen geloopen. Naar wij vernemen, heeft de Prinselijke familie de geheele reis van Heiligendam (Mecklenburg) per auto naar Soestdijk gemaakt. De Prins en de Prinses reden in de eerste auto, in een tweede volgde de verpleegster, Jkvr. Feith, met Prinses Beatrix in een rieten wiegje. BEIDE PARTIJEN WILLEN VREDE, MAAR.... „Prawda" spreekt van eventualiteit van een oorlog. Het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft een uitvoerig com muniqué gepubliceerd, waarin precies wordt nagegaan, wat er Zondag tusscben den Japanschen gezant te Moskou, Sjige- mitsoe, en Litwinof besproken is. Havas concludeert hieruit, dat beide partijen den wensch koesteren, de vijandelijkheden aan de grens van Mandsjoekwo te staken, doch er niet in kunnen slagen tot een accoord te komen over de vaststelling der lijnen, waarachter de troepen moeten terugtrekken, alvorens de diplomatieke onderhandelingen worden hervat. Dat klinkt nog niet zoo kwaad, maar er zijn ook allerlei berichten, die een ander geluid laten hooren. De speciale correspondent van Reuter aan de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mantsjoekwo meldt, dat de strijd tusschen de Japansche en de Russische troepen op de heuvels langs deze grsen gisteren verre de heuvels langs deze grens gisteren verre buiten is gegaan. Er wordt een ge- regelde stellingoorlog ge voerd langs een front, dat vier mijlen lang is. De inzet van den strijd wordt gevormd door de beide strategische heu vels Tsjangkoefeng en Sjatsauping. Men gelooft, aldus meldt de correspon dent verder, dat de Russen thans een geheele divisie, bestaande uit ongeveer 12.000 man, met 200 tanks en op zijn minst 200 vliegtuigen, hebben geconcen treerd in de onmiddellijke nabijheid. Slechts enkele honderden meters terrein liggen tusschen de tegenover elkander staande strijdkrachten en deze strook ligt nu bezaaid met lijken, geweren, mitrail leurs en een paar verlaten tanks. Nadat gisteren den geheelen dag ge vechten van man tegen man zijn geleverd, zeggen de Japanners nog steeds in het bezit te zijn van den Tsj ankoefengheuvel. Het vechten van gisteren had een ern- stiger karakter dan op eenigen voorafgaanden dag sinds het uit breken van de vijandelijkheden het geval was. Gisteravond versterkten de Japanners de bezetting van de loopgraven in de verwachting van de Russische bestorming. Gistermiddag hebben de Sovjet-Russische vliegtuigen den Japanschen linkervleu gel zwaar gebombardeerd. Voorts heb ben Russische vliegtuigen verkennings vluchten boven de Japansche linies uit gevoerd en de wegen naar het binnen huid gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten en wel binnen de Koreaansche grens. Ook den spoorweg hebben zij ge attaqueerd. EEN ERNSTIGE STEMMING TE MOSKOU. In een hoofdartikel wijst de Russische .Vrawda" er op, dat de Sovjet-Unie s echts één doel nastreeft: handhaving an den vrede en herstel van de rust an de grens. Men moet denken, dat de apansche militaristen dit zeer goed we- ®n, maar, naar het schijnt, gaan avon- riers, die Japan tot iederen prijs willen aesleepen in een oorlog tegen Rusland, steeds verder met hun provoceerende acties. Tot dusverre hadden de Russische bla den ongeveer vermeden commentaar te leveren. Zij stelden er zich mede tevre den de officiëele berichten over het in cident te Tsjangkoefeng te publiceeren, zonder ze van commentaar te voorzien. Deze reserve is door de „Prawda", welk blad openlijk spreekt over de mogelijk heid van een oorlog, gebroken. Wat gisteren echter te Moskou den grootsten indruk heeft gemaakt op het publiek was, dat de berichten van het telegraafagentschap Tass vervangen wer den door een communiqué van den gene- ralen staf van het eerste leger in het Verre Oosten. De bevolking blijft rustig, aldus Havas, maar ziet zonder vrees de gedachte van een oorlog om Rusland te verlossen van de Japansche provocaties onder oogen. JAPANSCHE EN RUSSISCHE VER LIEZEN SEDERT HET BEGIN VAN HET INCIDENT. Het Japansche ministerie van oorlog publiceert een communiqué betreffende de Japansche verliezen sedert het uit breken van het conflict van Tsjangkoe feng. Tot zes Augustus bedroegen volgens deze mededeeling de Japansche verlie zen 70 dooden en 180 gewonden. Van zes tot acht Augustus bedroeg het aantal dooden en gewonden in het geheel 200. Volgens hetzelfde communiqué bedroe gen de Russische verliezen 1500 man. BLOEDIGE GEVECHTEN IN HET JANGTSE-GEBIED. De Chineezen melden graote successen 'D'e Ghineesche luchtstrijdkrachten en artillerie zijn, naar uit Hankau wordt ge meld, gisteren langs de Jangtse uiterst actief geweest in de nabijheid van Kioe- kiang. Ghineesche vliegtuigen wisten drie Japansche oorlogsschepen te vernielen, terwijl het geschut drie Japansche troe pen-transportschepen verwoestte nabij Kweitsji, een punt ten oosten van Kioe- kiang. (Een dezer transportschepen staat in brand en verkeert in zinkenden toe stand. Gistermiddag is nog een vierde met troepen beladen Japansob transportschip door de Gbineesobe artillerie getroffen na bij Kweitsji. Vele leege Japansche transportschepen vertrekken stroomafwaarts uit Kioekiang in de laatste paar dagen, naar wordt ge meld, met de bedoeling Japansche ver sterkingen stroomopwaarts te brengen. Deze versterkingen, zoo wordt gezegd, ko men uit Mantsjoeorije. In den militairen toestand rondom Ki oekiang is geen wijziging ingetreden. De Japansobe pogingen om door de Chinee- sche verdediging been te breken, zijn ver ijdeld. Op den Noordelijken oever van de Jangtse doen de Chineezen tegenaanval len op Hoeangmei. Aangezien de moge lijkheid tot terugtrekken der Japansche troepen te Hoeangmei afgesneden is, kan ieder oogenblik de herovering dezer om muurde stad verwacht worden. Voorts wordt gevochten in de buiten wijken van Taihoe, waar de Ghineesche troepen een krachtige poging in het werk stellen tot herovering der stad. Verder zijn de Ghineesche troepen actief in de nabij heid van Tsiensjan. Uit Hongkong meldt het 'Ghineesche Telegraafagentschap dat de Ghineesche troepen gisteravond een plo-tselingen in val hebben gericht op de Japanners te Poetoeng. De gevechten die des avonds om zeven uur begonnen waren, duurden om 10 uur nog voort. Omtrent den strijd aan het Honanfront meldt het genoemde agentschap, dat de Chineezen daar snelle vorderingen maken. Zij hebben reeds Yoesji, Tsinlioe, Tsjisien, Toengsoe T'aikang en Loeyi heroverd in Oost-Honan. Ook Tsjetsjeng op 40 km ten zuidwesten van Kewiteh, aan de Loeng- hai spoorlijn, is heroverd. Met uitzondering van punten langs de Loenghailijn zijn thans de meeste steden in Oost-Honan, die al eens in Japansche handen waren gevallen, door de Chinee zen heroverd. Ongeveer 60 pet. der Japan sche troepen langs den Loenghaispoorweg is overgebracht naar het Jangtsefront. In Zuid-Sjansi zijn Japansche troepen van de 108ste divisie, die westelijk opruk ten van Sinsjoe naar het Noordwesten van Joeangtsjoe, door 'Ghineesche troepen op gevangen en na gevechten, die eenige da gen duurden, op de vlucht gedreven. Min stens 1500 Japanners sneuvelden, 40 werden gevangen genomen, terwijl 200 auto's, 7 loopgraafmortieren, 30 lichte en zware mitrailleurs, 300 geweren en an dere militaire uitrustingstukken buitge maakt werden. Reuter meldt uit Hankau: Men is hier ten zeerste verbaasd, daar uit het militaire hoofdkwartier berichten zijn ontvangen, dat Japansche troepen en oorlogsschepen gisterochtend onverwachts den terugtocht zijn begonnen ten Westen van het Poyang- meer. Men weet hier niet, hoe de Japan ners tot dit optreden zijn gekomen. Franco's tegenoffensief aan den Ebro. Van de zijde der regeeringstroepen wordt omtrent het jongste rechtsche offen sief gemeld, dat aan het Ehro-front de troepen van Franco ten noorden van Fayon aanvallen hebben gedaan op het punt, waar de stellingen van de linksche troepen het meest den rechteroever van de rivier zijn genaderd. Niettegenstaande het hevige bombardement van vliegtui gen en artillerie werden de stellingen der linkschen niet geheel vernield. De aanval lers maakten zich meester van Alto de los Auts. Bij Gandesa hebben de troepen van Franco Villalba de los Arcos aangevallen, evenwel zonder positieve resultaten. Ook de aanvallen van de reohtschen ten zuiden van Gandesa langs den weg naar Tortosa werden afgeslagen. JAPANSCHE „VISSCHERS" ALS SPIONNEN IN DE BRITSCH-INDISCHE WATEREN. De Japansche visschersvloot „Kowfakoe Maroe" is deze week aangehouden. Het schip had, evenals eenige andere aange houden Japansche „visBchersbooten" zeer nauwkeurige kaarten van de kust van Ma- lakka en van Nederlandsch-Oost-Indië aan boord. Dit schip zon, evenals vele andere Ja pansche visschershooten, die hier rond zwermen en die klaarblijkelijk weinig aan dacht aan de eigenlijke visscherij besteden, over betere zeeikaarten beschikken dan de vaartuigen van de Engelsche kustwacht. Niet minder dan 38 uitgebreide kaarten werden gevonden, een gebied bestrijkend van Australië tot aan Etagelsoh-Indië toe. Dé havenpolitie meende, dat hun kapiteins en stuurlieden deze wateren heter kennen dan iemand anders, aangezien zij gebruik maken van schepen met weinig diepgang. De politie is van moening, dat de Ja pansche booten patrouille- en spionnage- diensten verrichten voor de Japansche marine. Deze schepen visschen zóó wei nig, dat zij nooit een loonende exploitatie kunnen opleveren. Waarschijnlijk ontvan gen zij subsidie van de Japansche regee ring. TWEE VOLKSCOMMISSARISSEN GEARRESTEERD? Zij waren eerst eenige maanden in functie te Moskou. Volgens geruchten, die sedert eenige da gen in politieke kringen de ronde doen, zonden de tegenwoordige volkscommissa ris voor de machine-industrie, Broesjkin, en de volkscommissaris voor de Openbare Gezondheid, Boldyref, gearresteerd zijn. Broesjkin en B'oldyref iwaren „nieuwe mannen", die hun functie eerst eenige maanden bekleedden. VOORRAADSVORMING IN DUITSCHLAND. Havas uit Berlijn: D'e Duitsche mo lens, die meer dan 750 ton graan ver malen, zijn gehouden voortaan voorraden te hebben van ten minste een zesde van hun jaarlijksche productie. Deze maatregel beoogt de vorming van graanreserves. TWEE GROOTE BRANDEN OP DE PHIL1PP1JNEN. Tweeduizend woningen te Manilla in asch Twee geweldige branden hebben gewoed in ver uiteen gelegen streken der Philip- pijnen. Duizenden personen zijn tenge volge dezer beide branden dakloos gewor den. De schade wordt geraamd op millioe- nen dollars. D'e eene brand verwoestte omstreeks een derde deel van San Pueblo in de pro vincie Laguna. D'e tweede hrand ontstond in het arme gedeelte van Manilla, waar tweeduizend woningen in de asch werden gelegd en 12.000 personen dakloos werden. RECORDVLUCHT OVER DEN OCEAAN HcrtaWashington in 15 uur 50 min. Het Duitsche vliegtuig „Nordwind" is van Horta op de Azoren te Washington aangekomen, na het traject in slechts 15 uur en 50 minuten afgelegd te hebben. Dit is de snelste tijd, die sinds het begin der proefvluchten over den Atlantischen Oceaan in 1936 op het in Westelijke rich ting afgelegde traject geboekt is. Korte Berichten. Te Seviersville in Tennissee heeft een zware regen groote schade aange richt; huizen en auto's werden door het hooge water meegesleurd. In dit gebied zijn acht menschen verdronken. In do Iersche Zee is tijdens dikken mist het Britsche s.s. „Cambria" in aan varing gekomen met den Britschen trailer „Alcazar", welke zonk. Zeven opvarenden van den treil*» verdronken. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg 18-Juli 1.1. 1.773.116, d.w.z. 29.796 minder dan op 13 Juni. vormeD Foster's Maagpillen, doordal zij zoo zachl en toch zoo afdoendwerken,'-- Geen. 'last meer vin yerstopping en ((slechte i epïjsj; vertering, cj van dit* eruit voortkomende^ hoofdpijn. hnrnrorigheld.lusteloosheid, maag.»- stoornissen, enz Alom verkrijgbaar 1 0.65 Naar wij vernemen, ia de minister-pre sident, Dr H. Colijiij V ongesteld, zoo dat hij zijn wertozEe.-"'v; .in aart hei de partement gis;iren niet heeft kunnen ver vullen. NEDERLANDSGHE VISSCHERS NAAR DUITSCHLAND. Regeering Is verzocht de visschers lit eigen land te houden. Uit IJmuiden wordt gemeld: Naar wij vernemen zijn nog niet alle vacante plaatsen op de Duitsche stoom trawlers aangevuld, zoodat ongetwijfeld binnenkort andermaal een aantal onzer werklooze visschers naar Duitsckland zal verhuizen. Uit inmiddels ingekomen be richt blijkt, dat de Nederlanders zich op de Duitsche schepen zeer goed thuis ge voelen en zijn zoowel het eten als de be handeling naar wensch. De Nederlandsehe reeders van vissöherijsohepen zien de men schen, waaronder velen, die het vak uitste kend verstaan, thans ongaarne naar het buitenland gaan. Wanneer het weer om slaat en wat koeler wordt, gaan de tijdelijk stilgelegde stoomtrawlers weer in de vaart. Op zulk een tijdstip zou het dan niet denk beeldig zijn, dat de schepen niet met be hoorlijk geschoold personeel zouden kun nen worden bemand. Onze regeering is dit thans van reederszijde onder de oogen ge bracht, het het verzoek de noodige stap pen te willen doen om te trachten de vis schers in eigen land te houden. WOLLEN' STOFFENCONVENTIE EN SCHOENEN-INDUSTRIE. Algemeen-verbindendverklaring. In de Staatsbladen 676 en 677 zijn thans opgenomen de Kon. Besluiten van 25 Juli 1938, houdende voorwaarden, waaronder de ondernemersovereenkomsten respectie velijk in de wollenstoffen-industrie en in het schoenenbedrij'f algemeen verbindend kunnen worden verklaard. D'e strekking van deze besluiten is reeds eerder gemeld. De hesluiten zijn 7 Aug. j.l. in werking ge treden. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSWET Overzicht van toegestane renten. Op 1 Juli 1938 werden 39.765 weduwen- renten en 14.263 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 121.756 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Voorts genoten 57.390 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 112.589 personen in het. genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens artikel 10 van genoemde wet gesloten verzekeringen (self-supporting verzekeringen) met rentebedragen van drie tot twintig gulden per week, bedroeg 5088. VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS. Tienduizend postzegelverzamelaars in Nederland. Het aantal postzegelverzamelaars in Nederland is op ten minste 10.000 te schatten. De „D'ag van den postzegel" is dit jaar op 8 October bepaald, zijnde den datum, waarop in 1874 de Wereldpostvereeniging te Bern werd gesticht. De Bond zal 1500 briefkaarten van 2 cent doen bedrukken met een afbeelding van het gedenkteeken voor deze vereeniging te Bern en deze op dien dag tegen vergoeding verkrijgbaar stellen. De waarschuwingstijd verstreken; thans dreigt boete. Het nieuwe rijwielplaatje 1938'39, dat reeds sinds 21 Juli op de postkantoren verkrijgbaar werd gesteld om met ingang van Augustus dienst te doen, kan thans niet meer worden gemist. De wielrijder, die het er op waagt zonder plaatje of met een waardeloos belastingplaatje rond to fietsen, loopt alle ikans dat hiji een kost bare waarschuwing krijgt, aangezien thans de kostelooze waarschuwingen niet meer worden verstrekt. De moordenaar heeft bekend. Op enkele bijkomstige bijzonderheden na, zooals het juiste 1-drag van het ge stolen geld en de nog steeds onopgehel derd gebleven geldvondsfen is de justitie er ten slotte in geslaagd den sluier die over den doodelijken aanslag op de 54- jarige Mej. van Hattem hing op to lich ten en de reeds ucri na den mc-ord aan gehouden 29»jarigen .werklooss Bertus van Toorn uit Ebhteld ah den dader te ontmaskeren. Aanvankelijk bekende van jPoorn alleen den diefstal en noemde hij den ongeveer 50-jarigen orgeldraaier J. v, B'. uit Eieh- teld als den moordenaar. Van B. werd hierop aangehouden en het duurde 3Va week voordat vaststond, dat de orgeldraaier met het geheele ge val niets te maken had. Met de feiten die Van B.'s onschuld bewezen kreeg de jus titie echter nog meer voor Van Toorn bezwarende feiten in handen en hierdoor heeft Van Toorn tenslotte ook den moord bekend. Provinciale zwemwedstrijden te Goes. Zaterdagmiddag hield de zwem- en hadclub ,,'t Sas" te Goes provinciale zwemwedstrijden aan het Sas, waaraan werd deelgenomen door „Scheldestroom", Bréskens; „Luctor et Emergo", Middel burg; „De Schelde", Terneuzen; „De Bruinvisch", Sas van Gent; „Be Zee hond", Vlissingen en de organiseerende vereeniging. De uitslagen luiden: 100 Ml. Schoolslag heeren; 1. E. de Vriend, De Bruinvisch, 1 m. 36,2 sec.; 2. P. A. Bouwense, Luctor et Emergo, 1 m. 38 sec.; 3. P. 'Goedhart, 't Sas, 1 m. 42 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. G. v. Mel- le, Scheldestroom, 1 m. 39 sec.; 2. D. van der Steen, De Bruinvisch, 1 m. 42,2 sec.; 3. K. Schrier, Scheldestroom, 1 m. 43 sec. 100 'M. borstcrawl heeren: 1. P. van Steveninok, De Zeehond, 1 m. 8,4 sec.; 2. G. Wagenaar, De Zeehond, 1 m. 11 sec.; 3. H. Pots, De Zeehond, 1 m. 12,4 seo. 100 M. borstcrawl dames: 1. T. de Jong, De Zeehond, 1 m. 29,6 sec.; 2. N. Manne ke, Scheldestroom 1 m. 30 sec., 3. M. Schrijver, 'tSas 1 m. 35 see. 100 M. rugslag heeren: 1. R. Glaeysens, De Bruinvisch, 1 m. 29,2 sec.; 2. G. Wage naar, De Zeehond, 1 m. 42,2 seo. 100 M. rugslag dames: 1. G. van der Graaf, 't Sas, 1 m. 38,8 sec.; 2. G. van Melle, Scheldestroom, 1 m. 44 sec.; 3. T. de Jong, De Zeehond 1 m. 47,2 sec. 3 maal 50 M. wisselslag estafette da mes: 1. Scheldestroom (G. v. Melle, K. Schrier, N. Manneke), 2 m. 13 sec.; 2. 't Sas (C. v. d. Graaf, F. de Hond, M. Schrijver), 2 m. 21 sec. 3 maal 50 M. wisselslag estafette hee ren: 1. De Zeehond (G. Wagenaar, H. Pots, P. van Steveninck), 1 m. 57 sec.; 2. De Bruinvisch (R. Claeysens, E. de Vriend, R. Klein), 2 m. 0,8 sec.; 3. 'tSas (P. Goedhart, G. Goreen, S. Buys), 2 m. 5,8 sec. Provinciale wedstrijd 2,5 KM om den wisselbeker, geschonken door den heer H. A. Hanken: Dames: 1. C. van der Graaf, 'tSas 34 min. 37 sec.; 2. G. van Melle, Schelde stroom, 37 m. 48 sec.; 3. T. de Jonge, De Zeehond, 40 min. 5 sec. Heeren: 1. G. Wagenaar, De Zeehond, 30 m. 22,5 sec.; 2. P. van Steveninck, De Zeehond, 33 m. 40,8 sec., 3. H. Kodde, De Zeehond 33 min. 54 sec. VLISSINGEN. Gisteravond werd ten stadhuize on der voorzitterschap van den burgemees ter, dhr G. A. van Woelderen, een bijeen komst gehouden met de besturen van de jeugdverenigingen, ten einde besprekin gen te houden omtrent de deelname aan de jeugdhulde te Amsterdam, ter gele genheid van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin op 6 Septem-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1