Actie verlaging Minpschaal. Dagblad voor de Provincie Zeeland MAANDAG 8 AUG, 1938 52c JAARGANG - No. 261 Russisch-contra Japansch imperialisme. de incidenten van tsjang koe- feng en hun achtergrond. Twee Indische legervlieg tuigen verongelukt. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Het Russisch-Japansche conflict. Japansche luchtaanval op Hankau: 110 dooden. Legervliegtuig verbrand. Binnenland Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.56 per kwsriaal Weekabonnementen voor Middelburg Goea en Vlissicgen f 0,20 Losse nummers 5 cen'é Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertenties? 30 cent per rr Ingezonden medtJeellugea «£it pi» regel Kleins Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.7F bij voorultbeixliEg Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting (Van een bijzonderen correspondent.) Op het drie-landen-punt, zuidelijk van Wladiwostok, is een oorlog in het 'klein uitgebroken. E'en van die inofficieele lo cale botsingen, waaraan de nieuwste ge schiedenis van Oost-Azië zoo rijk is en die men ook dan nog „grensincidenten" noemt, wanneer gebruik wordt gemaakt van alle moderne strijdmiddelen en bet aantal slachtoffers in de honderden loopt. E'en van die talrijke schermutselingen, die desondanks alles zorgvuldig geobserveerd moeten worden, wijl een ieder van deze in cidenten de vonk kan zijn, waaraan groo- tere acties zich vermogen te ontsteken. Het voorgevallene bijl Tsjang Koefeng ia slechts een uiterst 'klein onderdeel van het groote wereldhistorische gebeuren in het Verre Oosten. De strategische ligging van het omstreden gebied echter verleent het een bijzondere beteekenis. Daar, bij Tsang Koefeng schuift zich bet Mantsjoerijsche gebied in een smallen corridor tusscben Korea en de Russische kustprovincie Oes- soeri tot dicht 'bij de zee. De Russische strook om de Possjetbaai is op sommige plaatsen slechts 10 km breed ware met andere woorden militair onhoudbaar, wanneer Japan ernstige agressieve be- oelingen zou hebben. Dat Tokio het be lang van deze afweerbasia tegen een Rus- sischen aanval van Wladiwostok uit reeds vroeg ingezien heeft, bewijzen de talrijke spoorweg en havenwerken in den noord- hoek van Korea en bun verbinding met het spoorwegnet van Mantsjoerijie. Moskou's plannen. De Sovjetregeering onderneemt op het oogenblik klaarblijkelijk de poging, haar smal voorveld aan de Possjetbaai te ver- breeden en door bezetting van de grens- heuvels bij Tsjang Koefeng het Koreaan- sche achterland met den noordelijksten spoorweg in haar observatie- en vuurbe- reik te brengen. De voornaamste drijfveer van dit Russi sche optreden is ongetwijfeld Moskou's bevreesdheid voor de positie van Wladi wostok. Niet voor niets heeft tsaar Alexander II den naam Wladiwostok in het Nederlandsch: „Beheersch het Oos ten!" gekozen, toen hij in 1860 deze eenige ijsvrije haven van Rusland aan den Stillen Oceaan stichtte. Eh dat zijn klein zoon Nicolaas II in de omgeving van Wladiwostok reeds voor den wereldoorlog een garnizoen van niet minder dan 12.000 man onderhield, bewijst eveneens, welke geweldige beteekenis Petersburg steeds aan deze plaats heeft gehecht. Voor de tegenwoordige heerschers van Rusland echter, voor de bolsjewisten, is Wladiwo stok belangrijker dan ooit en wel op grond van het volgende: De Sovjet-Unie heeft door den gedwon gen afstand van den Noord-Mantsjoerij- schen spoorweg aan Mantsjoekwo-Japan ook nog het laatste steunpunt verloren, dat het keizerlijke Rusland uit de Mant- sjoerijijche catastrofe van 1904 vermocht te redden. Japan's macht reikt op het oogenblik van Binnen-Mongolië langs den gewel digen bocht van de Amoer tot de Possjet baai en vormt daarmede een machtigen wig in Russisch-Oost-Azië. Japan zou in geval van een conflict zijn voordeel met bet uitstekende Mantsjoerijsche spoorweg net en de rijke agrarische en andere hulp bronnen van Mantsjoekwo kunnen doen. De 'Sovjetmacht echter is op een enkelen spoorweg aangewezen, die bovendien nog dicht langs de grens loopt en zij! kan uit "et Oost-Siberische achterland, dat berg achtig en met oerwouden bedekt is, weinig balen. Slechts de kleine landstrook tusschen Wladiwostok en het Han'kameer in het duiden van de provincie Otessoeri is "putbaar en dicht bevolkt. kukel en alleen in dezen hoek vindt men krachtige Russische nederzettingen naast Chineesche en Koreaansche dorpen. Naast de 100.000 Koreanen, die reeds ™or den wereldoorlog in Oessoeri leef' en, hebben de Sovjets intusschen nog instens eenzelfde aantal uit Japansch- h T6 u aan80lokt en zulks met een dub- bedoeling: in de eerste plaats had- en zij de Koreanen als rijstbouwers noo- lg ea in de tweede plaats hoopten zij hun hulp den Russischen invloed eplfamerhand ook in Japansch-Korea hpHh te bunnen maken. De Japanners en desondanks deze Koreaansche hirirfFa^e naar Wladiwostok niet ver- aerd; integendeel, zij schijnen een strlt+nis-eering van Zuid-Oessoeri vol- niet ongewenscht te vinden... Toklo's vrees. Groote zorg echter baart aan Tokio het feit, dat Zuid-Oessoeri door de Sovjet-Unie in de laatste jaren systematisch tot een reusachtig garnizoen gemaakt is en voor al de luchtstrijdkrachten hier uitermate sterk zijn. Hier is een ernstige bedreiging voor de dichtbevolkte Japansche eilanden wereld ontstaan, want moderne bommen werpers zijn in staat, den 600 A 1000 K.M. langen weg over de Japansche Zee in beide richtingen zonder tusschenlanding af te leggen. Deze bedreiging een van de sterkste troefkaarten, die Rusland in Noord-Oost-Azië uit te spelen heeft geeft den incidenten van Tsjang Koefeng een bijzondere beteekenis. Een eeuwenoude strijd Historisch beschouwd is de strijd om Wladiwostok een voortzetting en een onderdeel van den duizendjarigen machts strijd in Oost-Azië. De Russische vesting flankeert de landbrug Korea, die het Ja pansche eilandenrijk met het vasteland verbindt. Reeds in den tijd der groote Europeesche volksverhuizing heeft Japan herhaaldelijk getracht over de Straat van Tsoesjima heen invloed op China uit te oefenen. Zonder resultaat. Vele honder den jaren later, in de 13de eeuw, gaat de groote Mongool Koeblai Khan den omgekeerden weg en valt Japan van Ko rea uit aan. In de 16de eeuw leidt de Japansche veroveraar wederom Japans ridderscharen naar bet vasteland, ver overt Korea ensterft op het oogenblik, dat hem de weg naar Peking openstaat. Japan trekt zich nu bijna drie eeuwen lang op zijn eilanden terug en leeft een geheel afgezonderd leven. Eerst de granaten van Engelsche, Fransche en Amerikaansche oorlogssche pen wekken het in 1862 wreed uit zijn Oostersche droomen. Reeds dertig jaren na deze beschieting van Sjimonoseki door de groote mogend heden, werpt het kleine eilandenvolk den Chineeschen kolos neer en verzekert zich bij den vrede van Sjimonoseki van de landbrug Korea. Groot-Brittan je, welks neutraliteit en later bondgenootschap den Japanners in 1904 de verdrijving der Russen uit Zuid- Mantsjoerije en in den wereldoorlog de definitief predomineerende positie van Japan in Oost-Azië mogelijk maakte, hielp een handje bij de geboorte van de groote mogendheid Japan. Op het oogen blik ziet Engeland zich echter genood zaakt de andere zijde te kiezen en samen met de Vereenigde Staten Japan's weg te remmen. De voornaamste tegenstander van Japan blijft echter evenals 35 jaren geleden het Moscovitische imperialisme. (Nadruk verboden.) Twee personen omgekomen. BATAVIA. Vanmorgen te kwart over 10 zijn twee Koolhoven-vliegtuigen bij het vliegen in verband, met elkaar in aanra king gekomen. Beide toestellen stortten van een hoogte van 200 M. neer. De be stuurder van de K. 19, de reserve le lui tenant kort verband-vlieger, J. Peters en een inlandsche helper Parmo, die in de K. 18 was gezeten, werden gedood. De bestuurder van de K 18 wist zich vrij te maken van zijn toestel en met zijn valscherm veilig te landen. Hij kwam op 200 M. van de plek waar de toestellen la gen, neer. 'Het ongeluk is waarschijnlijk veroor zaakt door een vrille waardoor de K. 18 op de K. 19 viel. Het regeer ingsuffensief aan de Ebro mislukt! Het is aan het Ebro-front nu niet zoo heet meer als de vorige dagen. De opstan delingen, zoo seint een verslaggever van „United Press", maken van deze gelegen heid gebruik om hun druk op den tegen stander te vergrooten. Zij vallen herhaal delijk de republikeinen aan, die hun be langrijke stellingen inmiddels versterkt hebben, in de hoop, dat deze stellingen de uitgangspunten kunnen worden voor een nieuwen aanval op Saragossa. Men heeft geconstateerd, dat vele re publikeinen, die over den rechteroever van de Ebro getrokken waren, geen wapenen en geen munitie bij zich hadden. Alles wat zij over de rivier droegen waren materi alen, die dienen om loopgraven en verster kingen aan te leggen. Dit werk wordt ech ter herhaaldelijk door de vliegers der op standelingen belemmerd, die voortdurend de bruggen vernielen. Het 'beste bewijs, dat bet republikeinsche offensief mislukt ia, aldus United Press, wordt geleverd door het feit, dat de link- flühe troepen geen enkel stuk zwaar ge schut over de rivier hebben kunnen bren gen en de vijandelijke stellingen alleen maar met lichte artillerie onder vuur ne men. Ten Zuiden van Fayon heeft de regee- ringscavalerie getracht verscheidene char ges tegen de reohtsohe stellingen uit te voeren, doch zij werd zoowel van voren als in de flank door de machinegeweren be schoten en leed zware verliezen. Verschei dene paarden zonder ruiter holden maar door en kwamen bij den vijand terecht. Volgens een officieel bericht hebben de linksohen zich nu tot op 6 km van den rechteroever van de Ebro terug getrokken. Een communiqué van Salamanca meldt, dat 226 reohtsohe vliegtuigen aan de ge vechten bij de Ebro deelnemen. In den sector ten Zuiden van Mequi- nenza hebben de witte troepen belangrijke heuvels' bezet, met net gevolg, dat de repu blikeinen zich nu in een gevaarlijke posi tie bevinden. Heit republikeinsche legerbericht maakt gewag van „wanhopige tegenaanvallen der insurgenten in den Ebro-seotor. 'Deze wa ren voornamelijk gericht op den heu vels 304, 266 en 301, ten Noorden van Fayon. De infanterie der insurgenten, die door tanks en vliegtuigen gesteund werd, heeft verschrikkelijke verliezen geleden". Een driemotorig vliegtuig, zoo verneemt Un. Press uit Barcelona, beeft gistermor gen om 9.45 uur getracht Villafranca del Panades op 48 km ten Westen van Bar celona i te bombardeeren. Een republi- keinsoh jachtvliegtuig wist den bommen werper echter te verjagen, die tenslotte zijn lading van dertig bommen buiten de stad uitwierp, zonder schade te veroor zaken. Tegenstrijdige berichten. De Sovjet-luchtmacht in actie. Met bet grensincident tusschen Rusland en Japan is bet nog steeds hetzelfde. Terwijl de diplomaten voortgaan te trachten de moeilijkbeden te regelen, gaan ook de militaire troepen van beide landen voort elkaar te bestrijden. Volgens de Japansche berichten, zouden de Russen met een groote luchtvloot ope- reeren en bonderden bommen hebben la ten vallen. De Japansche berichten melden hevige aanvallen, gesteund door 'kanonnenvuur, welke zouden zijn afgeslagen. De Russi sche berichten zijn daarmee vrijwel in te genspraak. Volgens bet laatste uit Moskou ontvangen telegram zouden de Japansche troepen van Sowjetgebied zijn verdreven. Uit Yoeki (Korea) wordt daarentegen gemeld, dat de op Mantsjoerijsoh gebied binnengedrongen Sowjefctroepen bij een mislukten aanval op den heuvel van Tsjangkoefeng Zaterdagavond zware ver liezen hebben geleden. Volgens een van het Japansche leger ontvangen communi que is een wanhopig gevecht van man te gen man voorafgegaan aan den terugtocht der Sowjets. De Sowjeits hebben hun stoottroepen teruggetrokken en bereiden een nieuw offensief voor. De rechtervleu gel van het Sovjetleger heeft thans de Toemen-rivier bereikt. De batterijen der Sowjets bestoken Koreaansche dorpen. Er wordt echter slechts weinig schade aan gericht, terwijl tot nu toe nog geen mel ding is gemaakt van dooden en gewonden in deze dorpen. Groepjes Russische vliegtuigen blijven voortgaan met hun actie. Zij hebben het verkeer op den spoorweg van Toemen naar Asjing onmogelijk gemaakt. Een honderdtal Sovjet-Russische vlieg tuigen hebben Zaterdagmiddag aan het front van Tsjangkoefeng meer dan 500 bommen geworpen, aldus meldt Havas uit Tokio. De speciale correspondent van Domei, aan dit front verklaart, „dat het de groot ste luchtdemonstratie was, die men ooit in het Verre O'osten heeft gezien." Het ministerie van Oorlog in Japan deelt mede, dat de Japansche voorhoede tusschen 4 en 6 Augustus ongeveer 50 Sovjet-Russische tanks heeft vernield. Van de Japansche voorhoede zouden vijf man gedood en enkele gewond zijn. Volgens tfllp.gra.mmen, ontvangen uit Ja pansche bron hebben meer dan honderd Russische vliegtuigen Zondagmiddag meer dan tien vluchten uitgevoerd boven Korea en het grensgebied van Mantsjoek wo. De bedoeling was de Japansche stel lingen te verkennen. Het Japansche ministerie van oorlog deelt voorts nog mede, dat Zaterdag aan Vertegenwoordigers onderwijzers- organisaties bij minister Colijn. Dözer dagen werden door den minister van algemeene zaken in audiëntie ont vangen een vijftal vertegenwoordigers der vijf onderwijzersorganisaties, die 'gezb^ menlijk actie voeren tot verlaging der leerlingenschaal. Hoewel er weinig hoopvolle perspec tieven zijn geopend, werd de verzekering gegeven, dat de begrooting nog niet defi nitief was vastgesteld en dat de zaak van de leerlingenschaal-verlaging nog ernstig door de regeering zou worden overwogen. de grens van Mantsjoekwo veertig tot vijf tig Russische tanks door machinegeweer vuur der Japanners zijn vernield. Daarna meldde het Japansche ministe rie van oorlog, dat de Russische troepen tegen 4 uur Zondagmiddag een tegen aanval hebben gedaan op heuyel 52. De Japansch® voorhoede, aldus de mededee- ling, bood energiek teger id, zoodat de Russen geen vore ..-ine,.-!» honden maken. Uit Tokio me'It Kruter, dat het Ewan- toeng-leger twaalf Russische militairen, die bijl Mankiesjang over de grens waren gekomen om één uur 's nachts heeft te ruggejaagd. Er zijn twee Russische sol daten gedood. NIEUWE BESPREKINGEN. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft den ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, nieuwe orders ge geven voor een tweede onderhoud van Litwinof, dat vandaag plaats zal vinden. Bovendien is Sjigemitsoe opgedragen nog maals ten scherpste te protesteeren tegen de Russische aanvallen der laatste dagen. CHINEEZEN AAN HET JANTSE- FRONT IN HET OFFENSIEF. Tijdens het Japansche bombardement van Hankau, dat Zaterdagmorgen werd uitgevoerd, zijn honderd burgers en tien soldaten op het vliegveld gedood. De Chi neesche vliegtuigen, tfie ter afweer waren opgestegen, ondervonden groote moeilijk heden om later weer te landen, daar het terrein geheel door bommen was omge woeld. Eén Japansch toestel werd neer geschoten. Volgens bet Duitsche Nieuwsbureau zijn zeven of acht Chineesche toestellen op den grond vernield, terwijl een Chinee sche machine zou zijia neergeschoten. Het bombardement is het hevigste geweest, dat tot dusver beeft plaats gehad, en werd uitgevoerd door 53 Japansche machines. De Chineesche troepen hebben Zater dag een krachtig offensief geopend bij Hwangwei, ten noorden van Kioekiang. Zij! rukken thans verder oostwaarts op en naderen Taihoe. Ook ten zuiden van de Jangtse zijin de Japanneezen op de vlucht gedreven. De Ghineezen hebben 'belang rijke versterkingen gekregen voor de ver dediging van Nantsjang, zoodat de Ja pansche opmarsch in deze richting reeds tot stilstand is gebracht, volgens de Chi- neezen. De Japansche Jangtse-vloot beeft zich ten westen van Kioekiang geconcentreerd. De Chineesche vliegtuigen hebben de sche pen verscheidene malen gebombardeerd. De Japansche troepen staan volgens Reuter op acht kilometer van Whangwei. De 'overstroomingen aan den noordelijken oever zijn erger geworden en dreigen de Japansche operaties te belemmeren. On geveer 3000 vierk. km. land zijh over stroomd, meer dan 500.000 Ghineezen zij'n dakloos. Vijf inzittenden van een Engelsche bommenwerper omgekomen. Zondagochtend vroeg heeft zich in Suf folk (Engeland) een vliegongeluk voor gedaan, waarbij vijf leden van de Brit- sche luchtmacht om het leven zijn ge komen. Het ongeluk geschiedde nabij Bury Saint Edmunds toen getracht werd in de duisternis, die tengevolge van den mist nog was vergroot, te landen. Toen het toestel, een bommenwerper, in aanraking kwam met den grond, ont stond een ontploffing, waarna het ver brandde. HANDELSOVEREENKOMST VAN RUSLAND MET DE VER. STATEN. De handelsovereenkomst tusschen Sow- jet-Rusland en de Vereenigde Staten, da teerend uit 1937, is 6 Augustus voor den duur van een jaar verlengd op grond van een notawisseling tusschen Litwinof en den zaakgelastigde der Vereenigde Staten te Moskou, Kirk. De nieuwe overeenkomst werd goed gekeurd door den .raad van volkscommis sarissen der Sowjet-Unio en den presi dent der Vereenigde Staten. DE ENGELSCH-DUfTSCHE BETREKKINGEN. Heeft Wiedemann over een bezoek aan Engeland ven Goring gesproken? De Evening Standaxd verklaart, te Ber lijn te hebben vernomen, dat kapitein Wiedemann, tijdens zijn bezoek aan Lon- dien aan Halifax heeft gevraagd, om de voorwaarden van een Ehgelscb-Duitsch luchtpact en de mogelijkheid van een al gemeene oeconomische en koloniale over eenkomst te bespreken. Aan kapitein Wiedemann, aldus het blad, is door Hitier de missie opgedra gen, om na te gaan, of de Engelsche re geering een dergelijk bezoek als oppor tuun zou beschouwen en of den generaal- veldinaarschalk een gunstige ontvangst bij het publiek zou kunnen worden gega randeerd. Men gelooft te weten, dat Ha lifax heeft geantwoord, dat hij geen en kele garantie van dezen aard kon geven. 4000 DORPEN OVERSTROOMD !N BRITSGH-INDIE. In de provincie Sanis is sea zestal ri vieren zoodanig' gezwellen, dat groote ga- bieden onder water zij» gezet. Ongeveer 4000 dorpen zijn overstroomd, en voor het meerendeel van de buitenwereld afgesne den. Ook het spo jrwegverkeer is volkomen ontwricht. De regeering zal waarschijnlijk vlieg tuigen boven bet getroffen gebied laten kruisen ten einde het reddingswerk te coördineeren. STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST IN RUSLAND. De laatste Protestantsc'ie kerk. Dé nieuwe golf van godsdienstvervol ging in de Sovjet Unie heeft thans ook het laatste Protestantsche bedehuis te Moskou, de 'Duitsche Petrus- en Pauluskerk, ge troffen. De laatste evangelische geestelijke was reeds twee jaar geleden gearresteerd, doch de gemeenteleden kwamen nog eiken Zondag in de kerk bijeen. De vorige week vonden zij de deuren gesloten en voor de kerk stonden vrachtauto's van de Gepoe gereed voor het vervoeren van de inrich ting van het bedehuis. In den laatsten tijd zijn ook de laatste Poolsohe Roomsch-Ka- tholieke kerk en een der groote Russische kerken te Moskou gesloten. Speciale nummers voor auto's van Joodsche Duitschers. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zal een politieverordening worden uitgevaardigd op grond waarvan de automobielen van Joden in de Rijkshoofdstad bijzonder ge kenmerkt zullen worden. De Joodsche autobezitters moeten namelijk hun num merborden inleveren en krijgen daar voor in de plaats nieuwe borden, met nummers te beginnen bij 350.000. Op die manier is het van buiten dadelijk te zien of de desbetreffende auto aan een Jood toebehoort. 480 schapen gedood door den bliksem. 500 schapen, die men tijdens een hevig onweer onder eikenhoomen in de buurt van Mostar (Herzegowina) liet schuilen, zijn door den bliksem getroffen. Alle die ren, met uitzondering van een 20-tal, werden gedood. In dezelfde streek werd ook een boer, die een schuilplaats had gezocht, door het hemelvuur getroffen en gedood. Ook twee paarden, die hij naast zich had vastgebonden, kwamen om. Vijf dooden bij een auto-ongeluk. Bij Cheltenham (Engeland) is een auto met een autobus in botsing, gekomen en in brand geraakt. De vijf inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. DE ZOMERPOSTZEGELS. Opbrengst bijna f9000 meer dan in 1937. Volgens de voorloopige opgave van de directeuren zijn de navolgende aantallen zomerpostzegels in 1938 verkocht: van 3 cent: 769.584; van 5 cent: 801.406; van 6 cent: 637.553; van 8 cent: 1.095.294; van 16 cent: 646.955. De opbrengst boven de frankeerwaarde hiervan bedraagt f 95.825.18V2 of f 8903.23 Yt meer dan de uitgifte-1937, waarvan die opbrengst f 86.921.95 be droeg. De opbrengst-1938 moet nog worden verminderd met eenige kosten. DE REIS VAN TWEE N.S.B.-ERS IN INDIë. De Gouverneur-Generaal weigert hen te ontvangen. Naar uit Batavia aan de „Tel." wordt getelegrafeerd, heeft de gouverneur-gene raal een door de beide op het oogenblik in Indië vertoevende N.S.B.-ers, den heer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1