ogramma. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD DE GROOTE GEZINNEN. Buitenland. De spanning tusschen Japan en Rusland. Hevige gevechten aan den Ebro en bij Teruel. Geen vervolging van Joden in Italië. Transpiratie en stukioopen van Binnenland Overal in Europa groote warmte. Belangrijkste Nieuws HET GOUDEMBARGO OPGEGEVEN. ZATERDAG 6 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 260 Binnenland. Buitenland. deze ziekte gestorven: 7 kalveren, 3106 var- schapen en 63 geiten, N PRUIMEBOOMEN. sh fruitteeltgebied van treedt de loodglans- joomen in hevige mate Reine Victoria is sterk ziekte aangetast, van Wijdenes heeft t bestrijding van deze róór 1 October moeten vorden vernietigd. Bij leving der verordening Lan de Rijkstuinbouw- belanghebbende tuin- Blokker overweegt het gelijke verordening. Augustus 1938. 875 en 415.5 M. VARA- 10.20 v.m. en 7.30—8.00 c.a. 8.16 Berichten). 10.20 Uitz. voor Az'- itinubedrijven. 12.00— 12.15 Berichten). 2.00 inovoordracht. 3.00 Re- :.30 Esperanto-uitzen- kest en gram. 5.40 Li- .00 Gram. 6.30 De nland. 7.30—8.00 Cau- en wonderverhalen". Berichten. 8.07 Berich- RA-Orkest. 9.15 Esme- listen. 10.30 Berichten trompet, saxofoon en ntasia m.m.v. soliste. 301.5 M. KRO-Uitzen- |RO. (Om ca. 8.15 Berich- .30 Godsdienstige eau ten. 12.15 KRO-orkest. m c.a. 1.15 Postduiven- r de rijpere jeugd. 2.30 r. 4.00 Gram. 4.05 Feest- !3 Caserie: „De weten van het spiritisme". Ie. 4.55 Gram. 5.30 Es- 5 KRO-Naehtegaaltjes. lurnalistiek weekover- 00 Berichten. 7.15 Cau- dering van de Kath. 7.35 Actueele aether- ten ANP, Mededeelin- met muzikale illustra- Sport-reportage. 10.30 10 Internationale sport- ram. Augustus 1938. 1875 en 415.5 M. lVRO. 5.00 VARA. 6.30 AVRO. Berichten. 9.05 Tuin- Gram. 10.00 Filmuitz. 0.40 Dteclamatie. I. d. ..00 Esmeralda-Septet. iangvereen. „Morgen- .00 Het woord van de 12.15 Het Kovacs La- Drgelspel. 1.05 Kovacs Causerie „Wat Indië 2.00 Boekbespreking, cht. 3.00 Resident! e- de pauze: Gram. 4.30 00 Gram. 6.00 Sport- ïten ANP., Gram. 6.30 .erkdienst. 7.30 Gram. Kcht dragen". 8.001 Be- Ledeelingen. 8.15 Resi- zliste. 9.30 AVRO-Mu- solist. 10.00 Radiotoo- O'-Girls met crgelbege- ANP. Hierna tot 12.00 n.). 301.5 M. 8.30 NCRV. 1RV. 7.45—11.00 KRO. 30 Gram. 10.00 H. Mis. (Opn.). Van 1.004,20 teportage. 2.15 KRO- st (Opn.). 3.15 Gram. .00 Gram. 5.05 Geref tot 7.45 Gew. muziek nserie „Bestrijding der in 1937". 8.10 Berieh- 8.25 Gram. 8.30 Kon. -.00 Radiotooneel. 9.15 45 Gram. 10.30 Bericb- L1.00 Epiloog. WEERBERICHT. en avond van 6 Aug.. sranderlijke wind, later richtingen, gedeelte onweersbuien, warm e >p denmiddag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.59 per kwsftasl Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VÜsslngen f 0A0 Losse nummeu 5 cent Adverteniiën 30 cent per reel Ingezonden rac^edcejir.gen S<s den. .3? regel Kleine Advertentlën DlnscUgs en Vrljoagc f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting irmiddag 3 u.: 765- voor fietsers: nin. Dit nummer bestaat uit 2 bladen- Bij de behandeling van het wetsont werp betreffende herziening van de Om zetbelasting, in de Eerste Kamer, is ook weer, met name door den heer Bruine- man, aandacht geschonken aan de be langen van de groote gezinnen. Boor dezen afgevaardigde werd er op gewezen, dat de verhooging der Omzet belasting, hoe gering ook in verhouding, tot het totaal der 'Rijksbegrooting, toch een extra last legt op de bevolking, die het inieest consumeert, de gezinnen met een groot aantal kinderen. In verband daarmede heeft Minister de Wilde een verblijdende toezegging ge daan. De Minister, die gaarne met beide voe ten op den grond blijft, begon met er op te wijzen, dat men, ten aanzien van de groote gezinnen billijk en voorzichtig moet blijven. „Er wordt voor de groote gezinnen reeds veell gedaan. Wanneer imen nagaat het tarief van de inkomstenbelasting en den kinderaftrek, dan blijkt dat een eenigisizins groot gezin bij1 een inkomen van 1500 of 1600 gulden geheel vrij is, waarbij' nog komt, dat eenzelfde gezin de kinderen kosteloos onderwijs, ook mid delbaar en voorbereidend hooger onder wijs kan doen genieten; allemaal voor rechten waarvan het groote gezin kan profiteeren." Verder werd er op gewezen, dat in de omzetbelasting zelf, zeer sterk met de draagkracht van het gezin is gerekend. De voornaamste levensmiddelen, brood, groenten, aardappelen, zijn vrijgesteld en ieder weet dat deze zaken in het groote gezin, vooralt wanneer dit het niet te breed heeft, de groote uitgaven vormen. Dit werd echter niet gezegd om de aan dacht van de zaak waarom het hier ging af te 1 Aden. „Ik geef aanstonds toe; aldus ver volgde Minister de Wilde zoolang er accijnzen zijn en invoerrechten zal na tuurlijk ook het groote gezin en de ikleine man daardoor gedrukt worden, en het is inderdaad de taak van de Regeering om daarmede zooveel mogelijk rekening te houden. Op het oogenblik is de coinimissie- Fleskens bezig daarover een rapport te maken en ik zelf bemoei imiji er ook voort durend mede. Bk; heb een studie gemaakt den laateten tijd hoe de druk van de omzetbelasting is, van de invoerrechten en de andere in directe belastingen op de personen in Nederi'and en ook op de groote- gezinnen en in het algemeen- op den kleinen man. Het is het voornemen van de Regee ring om binnen zoo kort mogelijken tijd het belastingsstelsel eens onderhanden te nemen en wij zijn er druk aan bezig. Ik ben bezig te zoeken naar een methode om, waar eenerzijds in geen enkel land, dus ook hier niet, accijnzen en invoer rechten gemist kunnén worden en ander zijds geconstateerd moest worden, dat ten gevolge daarvan wel eens een ongelijk druk kan worden gelegd op het 'groote gezin, daaraan tegemoet te komen. Ik weet, dat het werk van de commiis- sie-Fleskens den -laatsten tijd zeer opge schoten is en binnenkort nieuw licht daarover zal schijnen." Het bellang van de groote gezinnen heeft dus de volle belangstelling van den Minister, -die in bet vervolg van zijn rede oog opmerkteik acht het de Plicht der Regeering om aan 'hot groote gezin te doen wat z ij k a n. Verblijdende uitspraken I °E KANS OP OVEREENSTEMMING ZEER WEL MOGELIJK GEACHT. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, cat de vertegenwoordigers van de Sovjet- ooie, 'zoowel te Moskou als te Tokio heb- eo geëischt, dat de Japansche troepen het betwiste gebied onvoorwaardelijk wuggetrokken zullen worden. Indien dit oiet zal geschieden, zullen de vijandelijk- eaen niet gestaakt worden en zullen geen onderhandelingen worden aange floept tot^ regeling van het conflict. Boor middel van den Sovjet-Russi- 8chen zaakgelastigde te Tokio is een krachtig protest naar Moskou gezonden tegen het bombardeeren van de Japan sche stellingen door de Russische artille rie en vliegtuigen. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Litwinoff tijdens zijn onderhoud met den Japanschen ambassadeur medegedeeld, dat aleer diplomatieke onderhandelingen geojpend kunnen worden over een oplos sing van het grensgeschil, de Japansche troepen moeten worden teruggetrokken. Sjigemitsoe heeft verklaard, dat de Japansche regeering steeds een vreed zame oplossing van het conflict heeft ge- wenscht en voorstelde de vijandelijkheden te staken om over te gaan tot diploma tieke onderhandelingen. Litwinoff antwoordde hierop, dat in dien Japan zijn aanvaMen op Sovjet-ge bied zou staken 'en de rest van zijn troe pen zou terugroepen, de sovjet-strijd krachten geen reden 'zouden hebben de militaire operaties voort te zetten. De weg zou dan vrij zijn voor een diplomatieke bespreking der Japansche voorstellen. De Japansche regeering moet de gren zen van Miandsjoökwo op de basis; van bet verdrag van Hoen Tsjoeng '(1886) eerbiedigen. Naar te Tokio van bevoegde zijde wordt verklaard, wordt bet Sovjet-Russische antwoord op de Japansche voorstellen tot regeling van het grensincident bij Tlsjang- Koe-Feng over het algemeen aanvaard baar geacht. Gistermiddag iis een conferentie van vijf ministers gehouden, onder wie de premier en de ministers van buitehland- sohe zaken, van de militaire departemen ten en van financiën, ter bespreking van de grensincidenten. Het rapport van den Japanschen am bassadeur te Moskou over zijn onderhoud van gisteren met Litwinoff heeft een hoopvoller atmosfeer ten; gevolge gehad te Tokio, waar het gevoel van spanning klaarblijkelijk verminderd is. De linkschen hebben rechtsche aanvallen te doorstaan. De tegenaanvallen van de rechtsöhen aan het Ebro-front zijn, naar uit Barce lona wordt gemeld, op hardnekkigen te genstand gestuit. De linksche troepen hebben stellingen betrokken in de bergen rond Gandesa en hebben de aanvallen van de troepen van Franco afgeslagen. De stad Gordera, gelegen op twee kilo meter afstand van Gandesa, is door de luchtmacht van Franco gebombardeerd; ook de artillerie nam de plaats onder vuur, doch de infanterie slaagde er niet in tot de stad door te dringen. Bij Prat del Compte konden de rechtschen, ge steund door vechtwagens, de linies van de linksche troepen niet doorbreken. Dte rechtschen hebben bijna, voortdurend een 50-tal machines in de lucht om de brug gen over den Ebro te bestoken, doch de bruggen, welke vernield worden, worden onmiddellijk weer hersteld. De opmarsch van de linksche troepen ten westen van Teruel duurt voort, het dorp Viilar de Gobo is ingenomen. De troepen rukken op door de vallei van de Guadalaliviar en bedreigen Noguera. Do rechtschen voelen de bedreiging en heb ben troepen van het front ten zuiden van Teruel naar hier verplaatst. De opvatting van da Regeering. De „Informazione Diplomatica" bevat een bericht, waarin de officieele opvatting van de fascistische regeering over het ras sen- en Joodsehe vraagstuk wordt ken baar gemaakt. In bet bericht, waarin men den stijl van Mussolini herkent, wordt in herinne ring gebracht, dat het vraagstuk van de verdediging van het ras doOT het fascis me reeds in 1918 werd gesteld. Het vraag stuk werd urgenter sedert de ontwikkeling van de Italiaansche koloniën, en de re geering zal alle aandacht wijden aan het behoud van de zuiverheid van het ras. Vervolgens wordt in het bericht in her innering gebracht, dat de regeering haar houding jegens de Joden reeds kenbaar heeft gemaakt, en dat zijigeen enkel plan tot vervolging op het oog heeft. Daar op elke 1000 inwoners één Jood voorkomt, is het billijk, dat dezelfde ver houding in het geheele staatsleven wordt in acht genomen. Het bericht eindigt met de opmerking, dat niet de Joden zich over „rascisme" kunnen beklagen, waarvan zij zelf een be wonderenswaardig voorbeeld geven. Daar om is het tijd, dat het „rascisme" in Italië wordt toegepast, en dat alle organen van het regime over die toepassing waken. Tenslotte wordt aangekondigd, dat in Italië een afzonderlijke volkstelling van de Joden zal worden gehouden. EXPLOSIE AAN BOORD VAN EEN ITALIAANSCHEN KRUISER. Vijftien dooden en twintig gewonden. Naar pas thans uit een officieel com muniqué wordt vernomen, heeft zich en kele dagen geleden in de Spaansohe ha ven Follenza een ontplofing voorgedaan aan boord van den Italiaanschen kruiser Quarto, als gevolg waarvan zeven leden der bemanning op slag gedood en acht in het ziekenhuis te Falma de Majorca overleden zijn. Twintig andere leden der bemanning zijn nog onder behandeling in hetzelfde ziekenhuis. Volgens het communiqué is het schip door de ontploffing, die door het sprin gen van een der ketels is evroorzaakt, niet enstig beschadigd. NATIONAAL-SOCIALISTISCHE WRAAK. Naar uit Weenen aan het Ts'jecho'slo- waaikisdhe Katholieke bind „Egerland" wordt gemeld, hebben de S.A. en de S.S. de in de Seipel-gedachtentekerk bijgezette die te Harlingen woont. Vijftig jaar gele den ondernam een Frioeoh-Texekche com binatie n.l. een poging om den „Lutine"- sohat te bergen. Men gebruikte destijds een scbelpenzuiginstallatie, die zeer veel munten opdiepte. Stobbe verspeelde vijf tig jaar geleden den hamer, welke thans door de „Karimata- gevonden is en aan den rechtmatigen eigenaar «al worden teruggegeven. Maar nog géén goud. ONDERNEMERSOVEREENKOMST VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. De Minister van Economische Zaken maakt, ingevolge het bepaalde bij arti. 8, lid 4 van de wet op het algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van on dernemers-overeenkomsten 1935, bekend, dat hij aan een vaste commissie van den eoonomischen raad, ingesteld bij Kon. be sluit van 28 AJug. 1935, no. 50, heeft ver zocht hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 2 van voor melde wet ten aanzien van een door de Nederlandsche bakkerij stichting ter alge meen verbindendvet!- - g voorgedragen aanvullende oude.; rscvereenkomst voor het bakkorsbodriji ad Amsterdam. huid en voeten. Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooibus 60 ct. lijkkist van den vermoorden Oostenrijk- ischen bondskanselier, Doïlfuss, uit die kerk verwijderd. 'Het stoffelijk overschot werd op een wagen naar het 'Oostenrijfosehe dorp, waaruit Ihijl afkomstig is, vervoerd om daar op het dorpskerikhof begraven te worden. De lijkkist van bondskanselier Sieipel, die naast die van Dollfuss stond, werd echter onaangeroerd gelaten. Korte Berichten. De Zweedsche kroonprins Gustaaf Adolf is met de kroonpjrinses en prins Bertil van zijn Amerikaansche reis terug gekeerd. Met het oog op de nièraandoe- ning waaraan de kroonprins tijdens die reis heeft geleden, is hem 6 weken rust voorgeschreven. i In een kalimijn te Kaiserroda zijn drie arbeiders om het leven gekomne. Uit de districten Kobe en Osaka worden 300 gevallen van kinderverlam ming gemeld. De 84-jarige gepensionneerde Ja pansche generaal-majoor Jasoejoeki Nis- jijama heeft de hand aan zichzelf gesla gen. Blijkens een achtergelaten brief was ziijn geweten er tegen in opstand geko men, dat hij vreedzaam van zijn pensioen leefde terwijl zijn land in nood ver keerde. PRINS BERNHARD BRENGT EEN ONVERWACHT BEZOEK OP FALSTAR. Prins Bernhard heeft Woensdag, naar de „Berlingske Tidende" meldt, een on aangekondigd en daardoor geheel onver wacht bezoek gebracht op bet Deensche eiland Falstar. Terwijl Prinses Juliana en Prinses Beatrix te Heiligendamm bij Warnemiinde vertoefden, maakte Prins Bernhard een uitstapje naar Denemarken met de „Piet Hein". In volle zee stapte de Prins over in zijn motorbootje, alleen vergezeld van een ma troos, en terwijl de „Piet Hein" in de haven van Gedser aanlegde, voer de Prins naar Nykobing op Falstar en huurde daar een auto naar Ourupgaard. Hier trof hij evenwel niemand thuis, daar graaf en gravin Ahlefeldt met hun gasten naar Boto waren gegaan om te baden. De Prins zette de reis naar Boto voort en des middags kwam het heele gezel schap te Gedser aan, waar enkele leden van het gezelschap mee aan boord van de „Piet Hein" gingen naar Wamemüde terug. Het prinselijke jacht was vergezeld van een Duitsehe politiepatrouilleboot. DE „KARIMATA' BAGGERT. Maar geen goud. Wèl een merkwaardige vondst. De „Karimata" heeft zich vlot door de zandmassa, welke gisternacht door een kleine verschuiving was ontstaan, heenge- werkt en gistermiddag baggerde men weer op de goede plaats en diepte. Onmiddellijk brachten de emmers „Lutine"-onderdeelen boven, waaronder enkele schietlooden met het bekende merkteeken en enkele kogels. De meest merkwaardige vondst was het ijzeren gedeelte van een hamer, waarop de letters H. J. S. geslagen waren. Bij on derzoek bleek, dat deze hamer eigendom is van den thans 86-jarigen H. J. Stobbe, DE HANDEL VAN JAPAN MET INDIE. Wat zal die toekomst brengen? Uit Soerabaja wordt gemeld, dat Japan sche importeurs aldaar den indruk heb ben, dat Indië voortaan niet de Japan sche goederen zal importeeren op dezelfde ruime basis als dat vroeger geschiedde. Een en ander houdt ten nauwste ver band met de betalingsmogelijkheden, wel ke wij van Japansche zijde ondervinden, terwijl het feit, dat onze export naar Nip pon op het oogehblik vxijiwel „im 'Groszen und Ganzen" is stop gezet, evenzeer een duit in het zakje doet. Het geluid klinkt niet erg prettig, maar het is waar. Voor Japan brengt deze ver anderde economische politiek natuurlijk veel schade met zich, aangezien Indië tot dusver heel wat artikelen uit het land van de DÜjzende Zon betrok en Japan in de toekomst naar andere afzetgebieden moet gaan uitzien, hetgeen niet gemakkelijk zal zijn, gezien de invoerbeperkingen, waar aan de Japansche goederen ook in andere staten rondom den Pacific onderhevig zijn. Informeerende naar de mogelijkheid, dat Nippon weer Indische producten op eenigszins behoorlijke schaal importeert, vernam de „Ind. Courant', dat hier voor alsnog geen sprake van zal kunnen zijn. Geen hoopvol nieuws voor hen, die de ver wachting koesteren, dat Japan i het kan lang, het kan kort duren weer Ja va- suiker zal koopen. Hoogste temperatuur aan het front In Spanje: 113 graden Fahrenheit. Nu de zomer dan eindelijk goed heeft doorgezet en een „tropische hitte" ons en kele dagen in haar greep heeft, klaagt men in Nederland al steen en been. Maar men bedenke dan, zegt de T e 1 e g r., dat het in een groot deel van Europa niet anders, ja zelfs nog erger is. In Polen bijvoorbeeld gaat de hooge temperatuur gepaard met onweders van ongekende hevigheid. De gevolgen daar van zijn niet uitgebleven. Gisteren werden er in totaal 26 personen door bet hemel vuur getroffen; op 85 plaatsen brak brand uit. Vandaag is het er niet anders ge weest. In het district Horochow sloeg de bliksem te midden van een groep van tien personen. Vijf menschen lieten het leven, de anderen moesten met zware verwon dingen worden weggedragen. De hoogste temperatuur in Ehropa is in Spanje geregistreerd; in een hitte van 113 graden Fahrenheit vechten er de roode en witte legers, die strijdensmoe zijn. In Praag, de stad waar lord Runciman zdjln overredingskracht aanwendt om een dreigend minderhedenconflict in vriend- schappelijlker banen te leiden, is het ook al 80 graden.in de schaduw wel te verstaan. Boven het Zuidwesten van Elngelaüd en "Wales ratelen haast onafgebroken de donderslagen en gutst het lauwe hemel water in stroomen neer. Wegen worden onder water gezet en ook de telefoon ant woordt op vele plaatsen niet. Want het net is ernstig gestoord. In de Londensche Zoo heeft zich een tragisch tocmeeltje afgespeeld. Een 25- De spanning tussohen Japan en Rusland. Geen Jodenvervolging in Italië. Groote warmte in geheel Europa. De regeeringstroepen in Spanje in het of fensief. Opheffing van het goudembargo. De handel van Japan met Indië. D'e verdediging van Ned.-Indië. jarige grijze beer, Jack genaamd, een ko los van bijna tien voet hoog, heeft de hit tegolf niet overleefd. In 1916 deed hij zijin intrede in de Londensche Zoo, thans is bijl onder de warmte bezweken,, Daarmede is een zeldzaam exemplaar voor dezen dierentuin verloren gegaan. Oef, wat ie het warm! Dezelfde klacht hoort men in Parijs, Gonève, BerlijP, Brussel, Boekarest. Rome.... De Paiij- zenaars broeien: 95 giaden wijst het kwik aan. Maar dc^r.nüanke volhardt de Pranschman bij de oticniotte en hoüdt zijin colbertje aan. In Boedapest verheugen do ijscokar- re tjes zich in een te stormachtige belang stelling. Ook de winkels, waar deze lek kernijen te verkrijgen zijn, worden bele gerd. EP. zoo ziet men thans een agent voor den ingang dezer zaken geposteerd, want bet publiek is dl te opdringerig. OP VERZOEK VAN DE NED. BANK. Regeering wil wettelijke basis tot wederinstelling. Bijl Kon. besluit is met ingang van he den het uitvoerverbod van gouden munt en gouden muntmateriaal opgeheven. Dit besluit, gegeven 26 September 1936, in de bewogen dagen van de Pransche en Zwitsersche devaluatie, waarin ook Ne derland den gouden standaard moest ver laten toen het z.g. goudblok uiteenspatte, vond zijn grond in de wet van 30 Sept. daaraanvolgende. Practisch was het verbod reeds buiten werking gesteld op 17 Juni 1937 toen de directie van De Nederlandsche Bank be kendmaakte, dat zij, daartoe door de Re geering gemachtigd, bereid was onder de gegeven omstandigheden onbeperkt ont heffing te verleenen van dit verbod. Het formeele verbod bleef echter ge handhaafd. Daar deze handhaving onder de huidige omstandigheden geen prac- tische beteekenis meer bezit, wil minister mr J. A. de Wilde aan het verzoek van De Ned. Bank om het verbod in te trek ken voldoen. Intnsschen wil de minister tevens de noodige voorzieningen treffen, opdat in de toekomst besluiten, tot het stopzetten van den gouduitvoer, indien dit noodig mocht blijken, aanstonds zullen kun nen worden genomen op wettelijken grondslag. Daartoe wordt dus thans te vens een wijiziging van de wet van 30 Sept. 1936 voorgesteld, welke deze mogelijkheid opent. In zijn toelichting tot dit wetsontwerp wijist de minister er nog op,, dat de hand having van het verbod zoowel voor de douane als voor de Nederlandsche Bank en de bezitters van het goud omslag en tijdverlies oplevert. Daarom wil hij het verzoek van de directie van de Ned. Bank inwilligen, te meer daar, gelijk boven ge zegd, de practische beteekenis was ver vallen. In dit verband merkt mr de Wilde op, dat intrekking van bet verbod de ver plichting van de Nederlandsche Bank tot afgifte van goud voor uitvoer tegen vaste prijzen, wanneer de wisselkoersen daar toe aanleiding geven welke verplich ting in Nederland essentieel is voor het bestaan van den gouden standaard niet automatisch doet herleven. Bij artikel 5 van de wet van 30 Sep tember 1936 is uitdrukkelijk bepaald, dat de verplichting van De Nederlandsche Bank tot betaling van haar biljetten is opgeschort, totdat daaromtrent nader bij de wet zal zijn beslist. Deze opschorting blijft gehandhaafd, zoodat de intrekking van het gouduitvoer verbod zonder meer geenszins herstel van den gouden standaard medebrengt. Nu de intrekking van bet uitvoerver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1