DE GR G-mengd ieuws Land- en Tuinbouw Radioprogramma. Hevige boschbrand bij Bergen-op-Zoom. Wegdek door warmte gesprongen. ZATE 52c J/ EER! B De spa Japan Moeder de vrouw vond, dat gastvrij heid, welke in Zeeland naast zindelijk heid spreekwoordelijk is, toch ook zijn grenzen heeft en vreesde, dat het laatste door het eerste danig in 't ge ar an g zou kunnen komen. Zij wees dan ook de vreemde indringster de deur, wat gelukkig zonder stukken te maken of verdere „sporen" achter te laten, gelukte. Kapelle. De voorbereidingen voor de te houden tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen beginnen al meer vasten vorm aan te nemen. Het bestuur met de commissie van voorbereiding durft dan ook te verzekeren dat het wel iets extra's zal worden. De ruime veilingsgebouwen van de Veilingsvereeniging K.B.O. gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het station leenen zich hiervoor uitstekend. De inzendingen zullen niet ontbreken, reeds nu komen de opgaven binnen en voorspellen iets goeds te worden, vooral op het gebied van fruit. D'e medewerking van vooraanstaande personen op dit gebied is hiervoor mede waarborg. Ook de financieele kant laat zich van den besten kant zien. Medailles werden ontvangen van Hare Majesteit de Koningin, van Prins Bern- hard en Prinses Juliana, hetwelk op hoo- gen prijs wordt gesteld. Het bestuur is dan ook zeer dankbaar voor zooveel medewerking. TOLEN EN ST. FILIPSLAND Telen-. In deze gemeente is men ten zeer ste verheugd, dat het mosseloonflict is opgelost, zoodat de kweekers hun product (dat -dit jaar bijzonder best is) kunnen ruimen, terwijl vele werkloozen weer in de mosselloodsen te werk kunnen worden gesteld. De Tonische oudjes een dagje uit. Onder enorme belangstelling der bevol king vertrokken Woensdagmiddag 24 luxe wagens met Toolsche o-udjes voor een ple zierreisje het mooie Brabant in. Wat ge noten ze, toen zij na een prachtige rit door de omgeving van Breda, aankwamen te Tilburg in Burgers dierenpark; de meesten hadden zoo iets nog nooit gezien, dus men begrijpt, dat de oogen den kost werden gegeven en niet te vergeten: de monden geroerd, want al dragen onze meeste oude Toolsche vrouwtjes een neep jesmuts, praten kunnen ze. Hierna vertrok men naar Oosterhout, waar een keurige koffietafel klaar stond. Ongeveer 10 uur arriveerde men aan de Toolsche brug, waar onder de vroolijke tonen van „Concordia" naar het markt plein werd gereden en de stoet werd ont bonden. Voor het scheiden uitten de oud jes, wie men kon aanzien, dat zij een heer lijken dag hadden meegemaakt, hun vreugde. In de bosschen van de Staatsspoorwe gen nabij Fort de Kraggen onder de ge meente Bergen op Zoom is gistermiddag brand ontstaan. De brandweer van Ber gen op Zoom en de 150 militairen, die later assistentie verleenden, hebben al hun krachten moeten inspannen om het vuur onder de knie te krijgen. Vermoed wordt, dat een wegspringende vonk uit de locomotief van een passee- renden trein de oorzaak van de ellende is geweest. Het is niet de eerste maal, dat hier in de buurt een dergelijke brand is ontstaan; zoo erg als ditmaal is het ech ter in geen jaren geweest. Onmiddellijk bij het ontdekken van den brand zijn eenige arbeiders, die in de zan derij van de spoorwegen aan het werk wa ren, geassisteerd door de politie, onder leiding van den inspecteur, met het blus- schingswerk begonnen. De hulp werd ingeroepen van de brand weer van Bergen op Zoom, die weldra arriveerde. De 'brandweer heeft met vier stralen het vuur trachten te beperken. Zij moest daar voor het bluschwater uit het riviertje de Zoom pompen en plm. 1000 m slang uit leggen. Omstreeks halfvijf keerde de wind van de gevaarszone, de bosschen van het buitengoed Kuitershoven af, doch nu dreigde er aan den anderen kant een an der groot gevaar. Het vuur sloeg nu over naar de zanderijen en de hier achter ge legen veenlagen. Dit gevaar werd zoo groot, dat de hulp -der militairen uit het Bergen op Zoom- sche garnizoen werd ingeroepen. Na eeni- gen tijd kwamen 150 militairen op de fiets en met spaden gewapend hulp verleenen. Zij trachtten de vlammen met zand te blusschen. Daar het vuur zich steeds verder van het riviertje de Zoom verwijderde, kon op den duur de brandweer geen hulp meer bieden, daar er geen voldoende lengte aan slangen aanwezig was; zij bleef echter in de buurt om daar eventueel hulp te ver leenen. Om 7 uur kon de brandweer naar de kazerne inrukken, doch de militairen moesten nog blijven voor het zanddooven. Ook in de z.g. Duintjes nabij de Hui- bergschebaan is brand uitgebroken, die vermoedelijk door spelende kinderen is aangestoken. Het personeel van de in de nabijheid liggende zeep- en parfumerie- fabriek der firma Kleinkramer is er na eenige uren van hard werken in geslaagd het te dooven. Ongeveer 300 roeden heide zijn hier verbrand. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Bij het geïmproviseerde strandbad na bij de Moerdijksche brug bij Willems dorp ontdekte gistermiddag een zwem mer, dat in vrij ondiep water een man lag. Hij waarschuwde de militaire poli tie, die het bewustelooze lichaam aan wal bracht. Het bleek te zijn de 31-jarige metselaar v. d. B. uit Breda. Men heeft gedurende een uur vergeefs getracht de levensgeesten door kunst matige ademhaling op te wekken. Te Zandvoort is de 23-jarige Wil lem van Nimwegen bij het zwemmen ver dronken. Zijn broer, die ook in levens gevaar verkeerde, kon ternauwernood worden gered. Gisteravond is een 23-jarige Duitsche kermisreiziger, woonachtig te Nijmegen, die des middags met het oog op de ker mis te Dreumel was aangekomen, in de rivier de Waal bij het zwemmen ver dronken. Men vermoedt, dat het slacht offer kramp heeft gekregen. Nadat men den man op het droge had gebracht, heeft men nog kunstmatige ademhaling toege past, doch de levensgeesten waren ge weken. Gisternamiddag omstreeks drie uur is de 21-jarige J. van der lest uit G r o u w bij het zwemmen nabij de spoorbrug over de Grouw verdronken. Zijn oudere broer, die hem te hulp kwam, wist hem nog tweemaal vast te grijpen, doch bleek niet in staat den drenkeling uit het water te halen. Eerst na anderhalf uur dreggen slaagde de politie er in het lijk op te halen. Gistermiddag is het driejarig zoontje van den heer J. van Winden te B e r k e 1 (Z.-H.) bij het spelen in de sloot naast de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. Aan het zgn. strandje aan de Nieuwe Maas in de voormalige gemeente Per nis, is gistermiddag do 9-jarige J. Ver meer, te Pernis, met eenige vriendjes en broertjes gaan baden. De jongen begaf zich iets verder uit den kant dan zijn speelmakkertjes en verdween plotseling in de diepte. Eenige kanovaarders, die in de nabijheid waren, snelden op het hulpgeroep van de kinderen toe, maar eerst na een halfuur slaagde een hunner er in het jongetje boven te brengen. Goede vangst. Door de politie te Tilburg is een zwerver aangehouden, die daar een inbraak had gepleegd. Tij dens zijn verhoor bleek, dat hij zich tevens had schuldig gemaakt aan de in braak in Mei .1. gepleegd in de meubel fabriek „Gelderland" te Culemborg, waar bij een geldkistje met ruim f200 inhoud werd ontvreemd. Bij verder onderzoek is gebleken, dat de man zich ook te Schijndel en te Veghel aan inbraken heeft schuldig gemaakt. Door dorschmachine overreden. Terwijl gisteravond het 14-jarige dochtertje van T. Sikkema te Sexbierum met een vriendinnetje fietste op den weg tusschen Dongjum en Tzum- marum kreeg zij een mug in haar oog; zij viel vlak voor een, aan een tractor gekoppelde dorschmachine, welker wie len haar over het lichaam gingen. Met een bekkenfractuur is het meisje naar Leeuwarden vervoerd. Een scheur van 1 meter breedte op Biltschen straatweg. Met een forsche knal is gistermiddag een gedeelte van den nieuw aangelegden Biltschen straatweg uiteen gesprongen. De oorzaak moet worden gezocht in de geweldige spanning, die door de hitte in de fundeering is ontstaan. Over de geheele breedte van den weg scheurde de klinkerlaag over een afstand van ruim een meter open, zoodat het verkeer moest worden gestremd. De steenen sprongen anderhalven meter hoog, zoodat het een wonder mag hee- ten, dat geen ongelukken zijn voorgeko men, daar genoemde route ontzettend druk bereden wordt. Het betreft hier een proefvak, waarin volgens een nieuwe methode de klinkers in een betonfundeering werden aange legd. Dit proefvak ligt in de ombuiging achter het dorp de Bilt en trok vooral door zijn fraai uiterlijk de aandacht. Ook was het voldoende stroef, zoodat men in de kringen van den Rijkswaterstaat ver heugd kon zijn met de aanvankelijke resultaten. Het schijnt minder de fundee ring dan wel de metsellaag geweest te zijn, die ten gevolge van de hooge tempe ratuur aan het werken is gegaan. Toen een zware wagen was gepasseerd is de spanning te hoog geworden, met het reeds gemelde gevolg. Het cement van de tusschenlaag is ongeveer anderhalven centimeter boven elkaar geschoven, ter wijl tal van klinkers doormidden zijn gescheurd. Door den trein gegrepen. Op de spoorlijn SittardHeerlen, nabij Ophoven, is gistermiddag een bejaarde man door een uit de richting Heerlen komenden trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het bleek te zijn de zestig jarige weduwnaar F. Wessels, wonende te Sanderbout bij Sittard. De man heeft waarschijnlijk do lijn willen oversteken, toen de trein naderde. Motorrijder tegen tele foonpaal gereden. Woensdag avond omstreeks half elf reed de heer Z. uit Hengelo (G.) op zijn molor op don weg van Steenderen naar Hengelo. Op den hoek van de Beekstraat reed hij', vermoe delijk tengevolge van te groote snelheid, tegen een telefoonpaal. Met een zware hersenschudding, een schedelbasisfrac- tuur en verwondingen aan de knie werd de heer Z. opgenomen. Het slachtoffer was nog niet in het be zit van een rijbewijs; hij zou gisteren zijn examen afleggen. Smokkelmethode met behulp van een.... baby. On der dezen titel meldt de „Trier. Landes- zeitung": „Een vrouw, die met haar 'kind uit Duitschland een reis naar Luxemburg ondernam, wilde erg slim zijn. Aan de grens werd haar gevraagd of zij' deviezen bij zich had voor een hooger bedrag, dan was toegestaan, waarop ziji ontkennend antwoordde. Ziji had haar baby op den arm en rekende erop, dat de beambten haar daarom niet teveel moeilijkheden in den weg zouden leggen! En de beambte zou haar ook rustig hebben doorgelaten, als zij door haar vreemde houding niet de aandacht had gotrokken. Haar kleeren werden onderzocht, doch niets werd ge- vondon. Maar onder in de kousjes van do baby werd wel iets gevonden, dat daar niet thuis hoorde, n.l. een biljet van 20 Mark, hetgeen de vrouw duur te staan zal komen Souvenir-jagers op Terschelling in actie. Het groote anker van de „Lutine" wordt onder handen genomen. HET RIJWIEL-ACHTERLICHT, De practijk toont aan, dat de veiligheid van het verkeer door het rijwiel-achter- licht lang niet in die mate verhoogd is, als men had mogen verwachten. lederen avond ziet men een groot percentage wiel rijders, waarvan het achterlicht niet brandt, deels wel tengevolge van onacht zaamheid, dooh voor een groot deel ook als gevolg van ondoelmatige constructie van de toch van een Rijkskeur voorziene lichten. Daar sedert de wettelijke invoering van het achterlicht de automobilisten minder verdacht zijn op wielrijders, welke dit licht niet voeren, terwijl de laatste te midden van andere fietsers, welke wel een bran dend achterlicht voeren, bijzonder slecht waarneembaar zijn, zijn door dezen toe stand nieuwe en ernstige gevaren ont staan. Deze gevaren zullen in de komende maanden, waarbij de duisternis steeds vroeger gaat vallen, in belangrijke mate toenemen. De A. N. W. B. is van oordeel, dat aan dezen toestand alleen binnen afzienbaren tijd een einde kan komen, wanneer het on deugdelijke achterlicht zoo spoedig moge lijk uit den handel verdwijnt. Reeds kort na de wettelijke invoering van het achterlibht verzocht de A. N. W. B'. den Minister de keuringsbepalingen zoodanig te willen aanvullen, dat lostrillen der lampjes bij de van een Rijkskeur voor ziene achterlichten nimmermeer kan voor komen. Thans heeft de A. N. W. B., wijzende op het toenemende verkeersgevaar, nog maals de aandacht van den Minister op deze materie gevestigd en verzocht wel maatregelen te willen bevorderen, welke het verder fafariceeren en in den handel brengen van ondeugdelijke achterlichten zullen verhinderen. Verder raadt de A. N. W. B. hen, die 'n achterlicht hebben, hetwelk bij normaal onderhoud telkenmale defect is, dit, hoe begrijpelijk het ook is, dat men slechts noode tot deze extra^uitgave besluit, in het belang van eigen en anderer veilig heid, zoo spoedig mogelijk tegen een deug delijk te verwisselen. DE BOTERHEFFING. De heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 4 tot 11 Augustus vast gesteld op 55 cent per kg. GRAANVERVOER NAAR EN UIT BELGlë. Regeeringen sluiten compromis. Inzake de kwestie betreffende het graan vervoer van Nederland naar België en omgekeerd is thans een compromis gesloten meldt het „Hbl." Moest voorheen graan uit Nederland naar België met Belgische schepen wor den vervoerd, die hier niet beschikbaar waren en waardoor het transport van Nederlandsche zeehavens naar België vrijwel onmogelijk werd gemaakt, thans zal een deel van het vervoer met Neder landsche schepen, die ter plaatse beschik baar zijn, kunnen geschieden, ingevolge een overeenkomst, die thans tusschen de regeeringen der twee landen is gesloten. Nederland ziet thans af van de inder tijd voorgenomen naweging van graan aan de grens, dat uit België in Neder land wordt ingevoerd. ONTEVREDENHEID OVER DE REGELING DER POOTAARDAPPELEN. In tuinderskringen bestond, naar uit Broek op Langendijk wordt gemeld, een vrij groote ontevredenheid over de door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale getroffen maatregel, dat de goedge keurde pootaardappelen, welke de vastge stelde garantieprijzen niet zouden kunnen opbrengen, slechts zouden worden opge nomen tot aan de maat van 50 mm. De N. A. K. heeft de maat gesteld op 55 mm, waardoor men dus de goedgekeurde po ters, welke boven 50 mm waren, en dit be- teekent nogal wat, niet zou kunnen inleve ren tegen de garantieprijzen, wanneer het eenmaal zoover was. De tuinbouw-organisaties hebben niet stilgezeten en geprobeerd, hierin een ver betering aan te brengen. Deze pogingen zijn geslaagd, zoodat hedenmorgen Op de veiling bekend kon worden gemaakt, dat de goedgekeurde pootaardappelen, welke niet zouden zijn verkocht op den bepaal den datum, zouden worden overgenomen tot aan de maat 55 mm. Hierbij' dient echter in aanmerking te worden genomen, die slechts die partijen boven 35 mm tot 55 mm zullen worden overgenomen, waar de kleinere aardappe len, b.v. van 35 tot 45 mm niet uit gesor teerd zijn, zooals wel eens gebeurt. De grove aardappelen, welke men uit derge lijke uitgesorteerde partijen zou overhou den, komen niet voor de vastgestelde ga rantieprijzen in aanmerking. MOND- EN KLAUWZEER. Tengevolge van het mond- en klauw zeer stierven in de week van 24 t/m 30 Juli j.l.20 runderen, 24 kalveren, 4 var kens en biggen, 4 schapen en 1 geit. Sedert de week van 19 t/m 26 Septem ber 1937 zijn aan deze ziekte gestorven 3230 runderen, 4137 kalveren, 3100 var kons en biggen, 250 schapen en 63 geiten HEVIGE ZIEKTE IN PRUIMEB00MEN. In het Westfriesch fruitteeltgebied van Bangert en Blokker treedt de loodglans- ziekte in de pruimeboomen in hevige mats op. Vooral de soort Reine Victoria is sterk door do gevreesde ziekte aangetast. De gemeenteraad van Wijdenes beeft een verordening tot bestrijding van deze ziekte vastgesteld. Vóór 1 October moeten alle zieke boomen worden vernietigd. B j de controle op de naleving der verorden in zijn de leerlingen van de Rijkstuinb uw" winterschool en do belanghebbende tuin- ders ingeschakeld. Ook de gemeente Blokker overweegt het treffen van een dergelijke verordening. Zaterdag 6 Augustus 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. VARA uitzending. 10.00010.20 v.m. en 7.30 800 Vl'RO. 8.00 Gram. (Om c.a. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitz. voor Ar beiders in de Continubedrijven. 12.00- I.45 Gram. (Om c.a. 12.15 Berichten). 2.00 „Fantasia". 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Re portage. 3.30 Gram. 4.30 Esperanto-uitzen ding. 4.50 VARA-orkest en gram. 5.40 Li teraire causerie. 6.00 Gram. 0.30 De Ramblers. 7.00 Filmland. 7.308.00 Cau serie „Wondergeloof en wonderverhalen 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berich ten ANP. 8.20 VARA-Orkest. 9.15 Ksrnc- ralda-Septet en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Orgel, trompet, saxofoon en slagwerk. 11.00 Fantasia m.m.v. soliste II.30—12.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-Uitzen ding. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 Gram. (Om ca. 8.15 Berich ten). 10.00 Gram. 11.30 Godsdienstige win serie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest I.001.30 Gram. (Om c.a. 1.15 Postduiven berichten). 2.00 Voor de rijpere jeugd. :;i) Gram. 3.00 Kinderur. 4.00 Gram. 4.05 Feest rede. 4.19 Gram. 4.23 Caserio: „De weten schappelijke zijde van het spiritisme" 4.37 Gram. 4.40 Rede. 4.55 Gram. ti.;,0 Es peranto nieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltji - 6.15 Gram. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 0.45 Gram. 7.00 Berichten. 7.15 Cau serie: „De ontreddering van de Kath. Kerk in Nederland". 7.35 Actueele aether flitsen. 8.00 Berichten ANP, Modcdeelin gen. 8.15 Meditatie met muzikale illustra tie. 8.35 Gram. 10.05 Sport-reportage. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale spoit- reve. 10.5512.00 Gram. Zondag 7 Augustus 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VA1U. 6.30 VPRÜ. 8.0012.00 AVRO. 8.55 Gram. 9.00 Berichten. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Gram. 10.00 Filmuilz. 10.39 Berichten. 10.40 Declamatie. I. d. pauze; Gram. 11.00 Esmeralda-Septet. II.30 Arbeiders-Zangvereen. „Morgen rood" en Gram. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Gram. 12.15 Het Kovaes La- jos orkest. 12.45 Orgelspel. 1.05 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Causerie „Wat i leest". 1.50 Gram. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Residentie orkest en soliste. In de pauze: Gram. 4.9 Sportreportage. 5.00 Gram. 6.00 Sport- praatje. 6.15 Berichten ANP., Gram. 6.30 Nederl. Herv. Kerkdienst. 7.30 Gram. 740 Causerie „Vrucht dragen". 8.00 Be richten ANP., Mededeelingen. 8.15 Red- dentie-orkest en soliste. 9.30 AVRO-llu- sette-ensemble en solist. 10.00 Radiotoo- neel. 10.25 De AVRO-Girls met orgelbege leiding. 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 Dansmuziek (Gram.). HILVERSUM II. 301.5 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 h 9.30 Morgenw. 9.30 Gram. 10.00 H. V 12.15 KRO-orkest (Opn.). Van 1.00-1.F Boekbespr. 2.00 Reportage. 2.15 KR0- Melodisten en solist (Opn.). 3.15 Gram. 4.00 Lof. 4.55—5.00 Gram. 5.05 Geivf Kerkdienst. Hierna tot 7.45 Gew. muziek (Gram.). 7.50 Causerie „Bestrijding der jeugdwerkloosheid in 1937". 8.10 Berich ten ANP. Meded. 8.25 Gram. 8.30 Kom Militaire Kapel. 9.00 Radiotoonccl. 9N> Vervolg concert. 9.45 Gram. 10.30 Berich ten ANP. 10.40^11.00 Epiloog. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 6 Aug- Meest zwakke veranderlijke wind, later weer uit Oostelijke richtingen, gedeclt'1- lijk bewolkt, kans op onweersbuien, warm tot zéér warm. Stand van hedenmiddag 3 uur; Uitgave: „Luctor Bureaux 1 Postreken Bijkantooi J. J. F A F Directeur Dit numn Bij de heil werp 'betreffr zethelasting, weer, met n man, aandar langen van c Door dezei gewezen, dat belasting, iho tot het totaa een extra Lu het meest cc een groot ar In verban de Wilde een daan. De Ministe ten op den g te wijzen, da groote gezin moet blijven. „Er wordt reeds veel' ge 'het tarief va den kindera: eenigszins gi van 1500 of waarbij nog 1 kinderen Ikios delbaar en v wijs ban doe rechten waar profiteeren." Verder wer omzetbelaistin draagkracht De voornaair groenten, aari ieder weet da gezin, vooral' breed heeft, Dit werd eo dacht van de af te 13iden. „Ik geef az volgde Miinist accijnzen zijn tuurlijk ook tb man daardooi inderdaad de daarmede zot houden. Op het ooj Fleskens bezi, maken en ik 2 durend mede. Bki 'heb een tijd hoe de d is, van de invi directe belast Nederland en en in het 'alge: Het is het ring om binn het belastingf te nemen en Ik ben bezig t om, waar een dus ook hier rechten gemist zijds geconistat gevolge daarv druk kan wo: gezin, daaraai Ik weet, dat sie-Fleskens' d schoten is ei daarover zal i Het belang heeft dus de -v Minister, die i n°g opmerkt' Plicht der h e t groot* zij kan. Verblijdende Stand van gistermiddag 3 u.: Licht op voor fietsers: Zaterdag 9 u. 19 min. KANS O ZEER WEL Van betrouwl dat de vertegei unie, zoowel t< ben geëiischt, - Pit het betwis' teruggetrokken niet zal geschi Reden niet ge geen onderh, ^o-opt tot reg Door rnidde zaakgel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6