mpark te Tilburg T T WEDSTRIJDEN, ASSEN EF INSPECTED rland sociaal achterlijk? Dagblad voor de Provincie Zeeland Noodweer boren Dnitscbland en Znid-Engeland. ILEYENSVEIZEKEIIIGI! irogramma. EERSTE BLAD Buitenland. Het Russisch-Japansche grensgeschil. De Japansche opmarsch naar Hankau. Mooie, charmante zonnebruining Minister Patijn gelooft niet aan een Europeeschen oorlog. G. DE LEEUW, MIDDELBURG loor ons GRATIS week OT NIETS. STRA Co. N.V. verkeersweg, sn van fraaie dennen- e rotsverblijven voor rblijven. Voor dit iverblijf. met Speeltuin. 1st te organiseeren, phalen en veilen der isten, op slechts 20 en. ;h weerbericht. iin. Binnenland Belangrijkste Nieuws Telef. 669. Vlisslngschestraat 39—41. :kt voor ZEELAND bleken geschiktheid o0,j. Brieven onder No, an* in dit Blad te Goes, 1 kopers 41. OPGERICHT 1909 RKOOPERS. ie kinderen half geld i). iok in het restaurant. v eieren? Zendt ze dan van winkeliers en ver- t maar zoo. Thans heeft e eieren moeten na daar lar, Amsterdam of elders. 1 degelijk rekening mede. CHE VEILING cteur-Veilingmeester, ERDAM. Tel. 13649 5 Augustus 1938. 1875 en 415,5 M. 8.00 ?RO. 10.20 VARA. 12.00 L. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 0—12.00 VARA. m c.a. 8.16 Berichten), ling. 10.20 Gram. 11.00 Orgel en gram. 12.00 >s-orkest. (Om 12.15 Be am. 1.10 Vervolg orkest- "treportage. 3.00 Variété- Gram. 5.00 Voor de kin- Vorkest. 6.15 Gram. 6.30 ■naai. 6.50 Gram. 7.20 Be- 0 Berichten V.G.P. 7.35 j en piano. 8.30 Repor- orkest. 9.40 Zang, piano Esmeralda-septet. 10.30 0.40 Avond wij ding. 11.00 muziek (gr. pl.). 11.55 [I. 301.5 M. Algemeen orgd door de KRO. 8.00 ca. 8.15 Berichten). 10.00 lsche causerie. 12.00 Be un. 2.00 Orgelconcert en rkest. (3.45--4.00 Gram.). RO-Melodisten en solist, ibouwcauserie. 6.20 A er- Berichten. 7.15 Causene in leerlingwezen". chten ANP. 8.15 Geva- a. 10.30 Berichten ANP en solist 11.10—12.0 den avond van 5 Auy. ,kke wind, aanvankelijk wwo-lkt, droog weer, la" ewolking met toenemen en, aanvankelijk zeer edenmiddag 3 uur: VRIJDAG 5 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 259 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44485 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs S2,a0 per kwiv-taa? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngrn f 0.20 Losse nummers S eest AdvertssntWn 30 cent jyr vejjel Ingezonden Medeöceiinges O cent per r-jgal Kleine Adverientlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ja, zoo wordt het meermalen voorge steld. Nog kort geleden schreef het hoofd-or- gaan van de S. (D. A. P. in een artikel ter inleiding van het N. V. V.-congres o.m. het volgende: „Ook op ander gebied is nog veel te ver richten. Op het stuk van de sociale ver zekeringen behoort Nederland tot de ach terlijkste landen". Op deze dwaze bewering vatte de „Ne- derlandsche Werkgever" vlam. „Wie dit geschreven heeft aldus dit orgaan is ons uiteraard onbekend. In elk geval is de redactie van „Het Volk" hiervoor verantwoordelijk. Welnu, wij sommeeren zoowel den onbekenden schrij ver als de redactie, om van de vijftig star ten, die deel uitmaken van de Internatio nale Arbeids organisatie, enkele landen te noemen, waar de arbeiders, wat de so ciale verzekering betreft, het beter hebben dan ten onzent. Het getuigt van buitenge wone lichtvaardigheid, om niet te spreken van krasse onwetendheid of kwade trouw, ons land, dat op sociaal gebied in het voorste gelid staat, een der achterlijkste landen op het stuk van de sociale verze keringen te noemen. Een dergelijke „voor lichting" van de arbeiders is beneden peil". Van krasse onwetendheid kan hier geen sprake zijn. Het is reeds jaren geleden, dat de heer Schaper in de Kamer, sprekende namens de Soc. D'em. fractie, er openlijk voor uit kwam, dat Nederland, wat de sociale voorzieningen betreft, aan de spits staat. Wij hebben bier dus weer een staaltje van opzettelijk verkeerde voorlichting, zoo als dat ook in de organen van een andere partij, die zich „socialistisch" noemt, ge regeld valt waar te nemen. Inderdaad: beneden peill Japan verzoekt Rusland den strijd te staken. Uit Tokio wordt gemeld: Horinoöetsji, de onderminister van buitenlandsche zaken, heeft om half elf den Sovjet-Russischen zaakgelastigde Smetanin bij zich ontboden en hem ver zocht aan Moskou dringend 't verzoek der regeering te Tokio over te brengen, de vijandelijkheden te staken. In welingelichte kringen te Tokio wordt vernomen, dat Sjigemitsoe, de Japansche ambassadeur te Moskou, in zijn onder houd met Litwinof uit naam der Japan sche regeering „concrete voorstellen" heeft gedaan tot regeling van de kwestie van Tsjang-Koe-Feng. Japan zou o.a. aanbieden de troepen, die op het oogenblik de betwiste heuvels bezet houden, terug te trekken, op voor waarde, dat de Sovjet-troepen zich even eens over eenigen afstand terugtrekken. Ue neutraliteit van het gebied zou ge volgd worden door een hervatting der on derhandelingen, om te komen tot de vor- ndflg van een of meer commissies, belast met het afbakenen van de grens en ihet regelen der grensincidenten. Japan wil op deze wijze, naar men in Japansche kringen verklaart: de. Blijk geven van matiging; Dfe Sovjet-Unie noodzaken, haar ware bedoelingen te onthullen en 3e. Door een belangrijke concessie als terugtrekken van zijn troepen het verlies aan prestige goedmaken, dat de termiddag 3 u.: voor fietsers: °vjet-Unie zou kunnen gevoelen, doordat Z1J a^ziet van 't gewelddadig heroveren Van ^en 'heuvel van Tsjang-Koe-Feng. M— Bijdragen VOOR DEFENSIE. Bij het departement van Defensie zijn ^°g verschillende giften ontvangen voor 6 versterking vein de weermacht. ¥Q Q totaaJ werd tot nu toe aan giften r dit doel ontvangen ƒ132.201.56. HEVIGE TEGENAANVALLEN DER CHINEEZEN. Terwijl zich volgens de berichten van het Ghineesohe telegraaf-agentschap geen wijzigingen van belang hebben voorgedaan in den militairen toestand ten Zuiden van de Jangtse in Kiangsoe, trekken de Ghi neesohe troepen van Hoeangmei aan de grens van Hoepei en Anhwei naar Ehr- langho en Tingtsjienyi, twee punten ten Noordoosten van Hoeangmei, om strate gische redenen. Naar verluidt zijn de rivierdijken tus- scben Sautsjikoe en Loengping aan den Noordelijke oever van de Jangtse, nabij de grens van Hoepeh en Kiangsoe, ingezakt, ten gevolge waavan de Japansche op marsch langs de rivier geremd wordt. In- tusschen zijn de Japansche luchtstrijd krachten uiterst actief langs de Jangtse in de streken tusschen Tientsjatsjen en Kioekiang, waar zij groote hoeveelheden springstoffen neerwerpen op de Ghinee sohe stellingen. Naar verluidt, trachten de Japanners naar Nantsjang op te rukken langs twee verschillende wegen. Tot dusverre is deze Japansche poging echter verijdeld, aange zien de streken rondom Koeling nog in Ghineesche handen zijn, hetgeen den Ja panners belet troepen naar Teian te diri- geeren. Gisteren zijn te Hankau en Anking, al dus bet Ghineesche telegraaf-agentschap, van officieele zijde, 14 Japansche vlieg tuigen neergeschoten en zes Japansche piloten gevangen genomen tijdens twee sensationeele luchtgevechten boven Han kau en Kioekiang. Gistermorgen vroeg heeft een eskader Ghineesche vliegtuigen een stoutmoedigen aanval ondernomen op het Japansche vliegveld te Anking, waar een aantal Ja pansche vliegtuigen, staande op het vlieg veld werd aangetroffen. Met groote nauw keurigheid werden springstoffen neerge worpen en het meerendeel der Japansche machines werd vernield. Na den aanval op het vliegveld vlogen de Ghineesche toe stellen naar de Jangtse, waar zij twaalf Japansche schepen stroomopwaarts ont moetten. Ondanks bet luchtafweervuur van de Japansche oorlogsschepen doken de Chi- neesche toestellen omlaag en ledigden hun bommenrekken op een groot Japansch oorlogsschip, waarbij verscheidene voltref fers werden gemaakt. Toen de vliegtui gen vertrokken, verkeerde het Japansche oorlogsschop in zinkenden toestand. Op hun terugtocht naar hun basis ont moetten de Ghineesche toestellen 19 Ja pansche jachttoestellen. Er ontstond een felle strijd, waarbij twee Japansche ma chines brandend omlaag stortten. Een Ghineesch toestel werd licht beschadigd, doch kon veilig naar zijn basis terugkee- ren. Een Ghineesch mitraillist werd in den voet gewond, doch zijn blessures zijn niet ernstig. Tenslotte wordt nog gemeld, dat een Japansch bombardementsvliegtuig is neergeschoten in Noord-Honan, gisteren in den loop van den dag. De beide piloten die levend gevangen werden, werden naar Hankau vervoerd. EEN VERKLARING VAN TSJANG KAI SJEK. De vijand kan onzen weerstand niet ondermijnen. De correspondent van de „News Chro nicle" te Hankau heeft een interview met maarschalk Tjang Kal Sjek gehad, waar in deze met nadruk betoogde, dat de ver dediging van Hankau China's kansen om zich staande te houden doet toenemen. „Wij hebben groot vertrouwen in de verdediging van Hankau en omgeving", aldus de Ghineesche veldmaarschalk. „De vijand ondervindt door de meren en de bergen groote moeilijkheden, en elke stap voorwaarts gaat met een maximum aan offers gepaard. Wij zullen weerstand blijven bieden; onze strijdkracht zal onverzwakt blijven. Elke plaats, waarheen ik mij begeef, wordt het politieke en militaire centrum, van waar de tegenstand wordt voortgezet. Thans is 't afdoende bewezen, dat bet Ja pans doel is, de centrale regeering te ver nietigen, maar de vijand kan onzen weer stand niet ondermijnen. De Ghineesche mobiele eenbeden hebben den invallers een pijnlijk lesje gegeven. In verscheiden gebieden heeft de bevolking zichzelf gewa pend, om met het leger op groote schaal samen te werken. Peiping, Tientsin, Sjanghai, Nanking, Tsintan en Tsinan worden voortdurend door de mobile een heden verontrust. Naderhand, wanneer bun organisatie vervolmaakt is, kunnen zij één der geduebtste krachten gaan vor men om den vijand te verjagen". JAPANSCHE TROEPEN DRINGEN BRITSCH ZIEKENHUIS BINNEN. Nadat Japansche troepen 30 Juli ma chinegeweren aan de vier hoeken van het Britsche ziekenhuis van een kerkelijk zendingsgenootschap te Hangtsjau opge steld hadden, zijn zij met geweld binnen gedrongen en 'hebben meer dan honderd Ghineesche soldaten verwijderd. Omtrent het lot van deze Ghineesche soldaten, die in de gevechten om Hant- sjau gewond zijn, is nog niets naders be kend. De Japanners hadden het zieken huis toestemming verleend tot opneming dergenen, die tijdens de vijandelijkheden gewond waren. DE TSJECHO-SLOWAAKSCHE VLIEG TUIGEN BOVEN GLADZ. De vliegers zullen gestraft worden. Het Tsjecho-Slowaaksche Telegraaf- agentschap Ceteka publiceert een commu niqué van den volgenden inhoud: Op 3 Augustus, tijdens een oefenvlucht in Oost- Bohemen, zijn 3 Tsjecho-Slowaaksche vliegtuigen verdwaald. Zij vlogen boven de DUitsche stad „Kladsko". De Dhitsche legatie te Praag heeft op 4 Augustus to dien aanzien stappen gedaan bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken. De en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. 50 en 25 ct. Flacon 90, Doos De beide zonen van den Soesoehoenan van Soerakarta, die voor studie doeleinden in Nederland gekomen zijn, arriveerden Donderdag te Den Haag. Waarom Britsch voorstel tot vlootverdrag toe te treden werd afgewezen. De minister van Buitenlandsche Zaken Mr J. A. N. Patijn, die gisteren uit Zwe den naar Nederland terugkeerde, heeft, naar het Düitscre Nieuwsbureau meldt, in een persinterview verklaard, dat de poli tieke toestand in de wereld ook Nederland heeft genoodzaakt voor de landsverdedi ging te zorgen. Dit geldt ook voor de kolo niën. Om deze reden heeft Nederland ook bet Britsche voorstel, tot bet vlootverdrag van 1936 toe te treden, in tegenstelling van Zweden, van de hand gewezen. Er bestaat op het oogenblik voor Nederland geen aanleiding* zijn standpunt te wijzigen. Ne derland bouwt kruiflgra waarneer bet krui sers noodig heeft Minister Patijn beeft volgens bet ,JD. N. B." voorts nog verklaard niet te geloo- ven aan den, Europeeschen oorlog en aan een rechtstreeksche bedreiging der Neder- landiscihe koloniën door Japan. (Het vlootverdrag van 1930 tusschen Engeland, Amerika en Frankrijk bevatte o.a. bepalingen betreffende bet limiteeren van slagschepen tot 85.000 ton, en lichtere kruisers tot 8000 ton, alsook duikbooten tot 200 ton.) minister van buitenlandsche zaken heeft zijn leedwezen betuigd. De aviateurs, die het incident hebben veroorzaakt, zullen gestraft worden. ALGEN KLEUREN WATER VAN ALPENMEER ROOD. Uit Triest wordt gemeld: In grooten getale komen toeristen bet merkwaardige schouwspel bewonderen van een rood Al- penmeer. Het water van bet Tovelmeer n.l. heeft den laatsten tijd een roode kleur aangenomen, welk zeldzaam verschijnsel zijn ontstaan dankt aan een groote hoe veelheid zoetwateralgen, glenodinium ge naamd. Een groep geleerden van het mu seum voor natuurlijke historie is uit Ve netië naar het meer vertrokken, ten einde het verschijnsel ter plaatse te bestudee- ren. SERUMINSPUITING BIJ VERDRINKEN. Uit Toronto meldt de Canadian Press, dat Sir Frederic Banting, de uitvinder van het, tegen suikerziekte aangewende, insuline, een nieuw middel gevonden om drenkelingen in het leven terug te brengen door inspuiting met een serum. Dr Banting moet met deze behandeling goede uitkomsten verkregen hebben bij dieren, die zoo lang onder water waren gebleven, dat ze schijnbaar dood waren. Hij en dr Gordon Bates, deskundige in zake de wederopwekking der levensgees ten, hebben over de nieuwe behandeling een bespreking gehouden met het haven bestuur van Toronto en de medewerking der politie verzocht om bekend te wor den gemaakt met gevallen van verdrin king, ten einde daarbij de nieuwe metho de te kunnen toepassen. DUITSCHE ZWEEFVLUCHTEN BOVEN ONS LAND. Twee Duitsche zweefvliegers uit de Rhön resp. te Alblasserdam en onder 's Her togenbosch gedaald. Gisteravond, om vijf minuten voor ne gen, is te Empel een Duitsch zweefvlieg tuig, dat deelneemt aan het Rhön-Segel- flug-Wettbewerb 1938, in een polder ge land. De bestuurder, Gotthold Peter, was gister middag om twaalf uur M.E.T. gestart van de Wasserkuppe, bij Fulda. Hij had na zijn landing een afstand van 350 K.M. afgelegd. Het vliegtuig was gemerkt D 635 en droeg het wedstrijdnummer 34. Om 7 u. 15 gisteravond is op een wei land bij Alblasserdam een ander Duitsch zweefvliegtuig gedaald, gemerkt Weihe D 11185, fabrikaat Schweyer te Ludwigs- hafen. Het zweefvliegtuig werd bestuurd door den 26-jarigen zweefvlieginstructeur Lu Hofmann te Berlijn. Hij vertelde, dat hij 's ochtends met nog 60 andere zweef vliegers van de Wasserkuppe was opge stegen, deelnemend aan een wedstrijd, welke ten doel had te trachten zoo lang mogelijk in de lucht te blijven en zoo ver mogelijk te komen. Binnenland, Minister Patijn over den algemeenen toe stand. Onze zeemacht in Indië. De Eerste Kamer over de werkloosheid. Graanvervoer van en naar België. Buitenland. Het RussischJapansche grensgeschil. Noodweer boven Engeland en Duitsch- land. 500 c.c. klasse le Meyer B.MW. 2e v. Hamersveld B.M.W. 350 c.c. klasse le Mellors VELOCETTE 2e v. Gent VELOCETTE 250 c.c. klasse le Kluge D.K.W 2e,"3es it, 5e, 6et 7e, alle B.KW. Het is geen tos*al, dat onze merken winnen. Door jarenlange ervaring zijn wij in staat kwaliteit te beoordeelen en kiezen uit de vele aangeboden merken het beste. Ook U profiteert hiervan Vraagt onze schitterende prijscouranten! Het zweefvliegtuig is voorloopig door de politie in beslag genomen Volgens zijn mededeeling zou op ca. 20 KM. afstand nog een deelnemer zijn gedaald. (De afstand WasserkuppeAl blasserdam bedraagt hemelsbreed onge veer 400 KM.) FINANCIERING SOCIALE VERZEKERINGEN. Nijverheidsraad geeft in overweging een studiecommissie in te stellen. In de laatste vergadering van den Nij verheidsraad werd besloten aan de regee ring in overweging te geven een staats commissie in bet leven te roepen, om bet vraagstuk van de financiering der sociale verzekeringen in vollen omvang in studie te nemen en daarover tijdig vóór einde November 1940 wanneer de tijdelijke regeling voor de financiering van de in- validiteits- en ouderdomsverzekering, zoo als die in par. 55 van de bezuinigingswet 1935 is neergelegd, afloopt een advies uit te brengen, hetwelk zou kunnen leiden tot een vaste regeling van deze materie. Met het oog op- de vérstrekkende indu- strieele en commercieele gevolgen, welke zulk een regeling voor het bedrijfsleven kan hebben, zou de Nederlandsohe indu strie in die commissie moeten zijn verte genwoordigd op een wijze, die daarmede overeenstemt. Het hevigste onweer van de laatste jaren Woensdag heeft boven vele wijken van B e r 1 ij n een onweer gewoed, waarvan thans eerst de gevolgen eenigszins zijn te overzien en waarover nog steeds van alle kanten berichten binnenkomen. Eigenlijk waren het eenige onweerscentra naast elkaar, het gevolg van een schier ondragelijke hitteperiode van vele dagen, met temperaturen tusschen 30 en 35 gra den C. in de schaduw. De ontladingen waren zoo heftig en gingen met zoo geweldige massa's regen en hagel gepaard en veroorzaakten hier en daar zulke stormen (midden in de stad werd windsterkte 11, d.i. orkaan, waargenomen), dat de brandweer eenige uren lang in den hoogsten „alarmtoe stand" moest blijven en naar alle zijden moest uitrukken. Het is wel een wonder, dat geen doode- lijke ongelukken zijn gemeld. Wel sloeg de bliksem herhaaldelijk in, liepen dui zenden kelders onder water, werden oude en zware boomen ontworteld en stond het regenwater in vele wijken tot een hal ven meter boven de straten, zoodat honderden auto's defect geraakten. De hagel viel op sommige plaatsen met zooveel kracht, dat bij vele cabriolets het dak eenvoudig werd doorzeefd. Tot diep in den nacht waren enkele districten nog volkomen van de buitenwereld afgesneden. De hagel viel zoo dicht, dat op vele punten de stadsreiniging met sneeuwploegen moest uitrukken. Op de ondergrondsche spoor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1