Hevige gevechten bij Hankau. 1 Dagblad voor de Provincie Zeeland Afbakening van grenzen. Buitenland. De thuiskomst van het Prinselijk Gezin. Binnenland Nederland vliegt uit Verkoop van Schoenen. DONDERDAG 4 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 258 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratatraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs 3Z.J0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vllssinjen f <9.30 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per r Ingezonden rwJcdedlngsn f,0 cent per rwgel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bi] contract belangrijke korting Wij hebben er onlangs reeds op gewe zen, boe bij verschillende voormannen van de Ghr. Historische Unie een pogen is om duidelijk vast te stellen het eigen ka rakter van de Unie. Er is een streven om het eigen ideaal der partij nauwkeuriger te bepalen. Het trekt daarbij de aandacht, dat er speciaal behoefte schijnt te zijn aan een scherpe afbakening naar de zijde van de A. R. partij. „Men zou bijna zeggen", merkt onze „Rotterdammer" in verband hiermede op, „dat zich in de laatste weken een georga niseerde actie van Chr.-historisohe voor mannen ontwikkelt om de verschillen tus- schen deze en de Anti-revolutionaire partij te acoentueeren. Want het is niet zóó, dat deze of gene occasioneel en op zachtmoe dige wijze dit onderwerp bespreekt; het schijnt opzettelijk en met onnoódige scherpte te geschieden". En na dan verschillende, ook door ons reeds geciteerde uitspraken te hebben aan gehaald, uitspraken voor het meerendeel tegen de A. <R. partij gericht en voor een deel van oppervlakkigheid! niet vrij te pleiten, vervolgt het Rotterdamsche or gaan: „Wij denken er niet aan op deze uit spraken in te gaan, ze te oommentarieeren of te bestrijden. Wij wenschen alleen te zeggen, dat wij dit naar voren schuiven van werkelijke of vermeende verschillen vooral in dit tijdsgewricht, ernstig betreu ren. En wij1 kunnen niet inzien, dat een op de spits drijven van tegenstellingen de samenwerking kan vergemakkelijken. Het eerste en misschien eenige gevolg kan slechts zijn, dat men in de vrijzinnige pers in de handen klapt over zooveel verdeeld heid. In het gunstigste geval zal' men vra gen: is er ook oorzaak?" Wij betreuren ook het op den voor grond stellen van werkelijke of vermeen de geschillen, maar dan voornamelijk om de w ij z e waarop dit gebeurt. Haar overigens letten wij hier op het verblijdende, dat er in dit mar keeren van de grenzen is, omdat wij hier zien een ernstig pogen om zich te bezin nen op de beginselen waaruit de G. H. Unie leeft. Dat is geen overbodige weelde. Bij haar verkiezingspropaganda had de Unie het altijd vrij gemakkelijk, omdat er nu eenmaal velen zijn, die de G. H. Unie in tegenstelling met de A. R. partij zien, als een Nederl. Hervormde organisatie. Met een aantal klinkende na men van Ned. Herv. predikanten kon er soms veel bereikt worden. Maar dat begint nu anders te worden. De N. S. B. stuurt niet ongaarne Ned. Herv. predikanten in bet vuur en de D. U. en niet te vergeten de H. G. S. doen niet anders. Daarbij komt, dat zich den laatsten tijd verschillende geestelijke stroomingen openbaren, waarvoor, naar Mr G. E. van Walsum verklaarde, de G. H. Unie, meer dan de A. R. partij, openstaat. Hij zag hierin een reden om de G. H. Unie te prij zen boven de A. R. partij, maar vermoe delijk is Jhr <De Geer dichter bij de waar heid, als hij hierin ziet een ernstig gevaar voor de Unie. Hoe dit zij, principieele fnndeering is met name voor de C. H. Unie geen over bodige weelde. Het is mogelijk waarschijnlijk zelfs dat daardoor het verschil met de A. R. partij meer op den voorgrond treedt. Maar het voordeel is, dat daardoor een gezonde samenwerking wordt bevorderd. Chineiezen halen veel Japansche, Japanners veel Chineesche toestellen neer. 'Een zware Japansche bommenwerper en elf Japansche jachttoestellen zijn neer gehaald, aldus meldt het Chineesche tele- graaf-agentschap, tijdens een luchtgevecht dat een half uur duurde, op 90 km ten Zuid-oosten van Hankau. Het luchtgevecht was 's morgens ont staan, toen 'Chineesche gevechtstoestellen aanvallende Japansche machines waren tegemoet gevlogen. Voorts werd een luchtgevecht geleverd door 'Chineesche jachttoestellen boven de ^uidelijke buitenwijken van Woe Tsjang, tegenover Hankau. De Japansche machi nes vluchtten en de Chineesche toestellen sehoten er ten slotte twaalf neer. De aanvallende Japansche luchtstrijd krachten vormden een geweldige luoht- dt, bestaande uit vijftig jachttoestellen en achttien bommenwerpers. Slechts twee en twintig dezer machines slaagden er echter in door te dringen tot de luchtaf- weerzone van Hankau, n.l. negen 'bom menwerpers en dertien jachttoestellen. Deze machines deden een aanval op het vliegveld van Hankau, gistermorgen om tien uur. Bij het luchtgevecht op 90 km ten Zuid oosten van Hankau werden twee Chinee sche machines licht beschadigd, terwijl vier Chineesche toestellen vermist worden. Volgens door Domei ontvangen berich ten hebben de Japansche marinevliegtui gen, die gistermorgen Hankau borbardeer- den, 37 Chineesche militaire vliegtuigen neergeschoten tijdens een groot luchtge vecht boven Hankau. Volgens nadere berichten hebben de Ja pansche marine-vliegtuigen ook zwaar de Chineesche luchtbasis, het arsenaal en de lnohtafweerbatterijen, benevens ande re militaire inrichtingen, bestookt en zeer groote schade toegebracht. Deze luchtaanval was de zwaarste sedert 291 April, toen de Japansche marine toe stellen op den verjaardag van den keizer een raid op Hankau hadden ondernomen en 51 Chineesche vliegtuigen tijdens een luchtgevecht neerhaalden. TEGENAANVALLEN DER CHINEEZEN BIJ KIOE KIANG. De Japansche troepen, die de Chinee sche stellingen aanvielen ten Zuiden van Kioe Kiang, trekken terug naar Kioe Ki- ang ten gevolge van met succes onderno men tegenaanvallen van Chineesche een heden, aldus melden volgens het Chinee sche telegraafagentschap gistermorgen vroeg van het oorlogsterrein ontvangen berichten. Verder wordt zwaar gevochten aan den Noordelijken oever van de Jang Tse, waar bij de Japanners ruim vijfduizend man hebben verloren. Het offioieele Chineesche communi<iué meldt: „De Japansche troepen zijn giste ren opgerukt van Soesoeng naar Hwang- mei, op 11 km ten Zuid-Westen van Soe soeng. Felle gevechten zijn geleverd, toen de Chineesche stellingen aangevallen wer den. De Chineesche stellingen te Hwangmei zijn verlaten door de hoofdmacht der Chi neesche troepen, die thans verschanst ligt in 'het heuvelland ten Noord-Westen van Hwangmei. SPAANSCHE REGEERINGSTROEPEN IN DEN AANVAL. Rechtschen versterken hun tegenstand. Het offensief der linksche troepen, dat Maandag op 50 km ten westen van Teruel in de Sierra Alharracin is begonnen, is later met succes voortgezet. De troepen in het centrum van het front hebben stel lingen bereikt, waar de vijand sedert maanden zijh tegenstand had voorbereid. Zij wisten de troepen van Franco te ver drijven en achtervolgden hen naar het Oosten. De linksche troepen leden slechts geringe verliezen. Uit Saragossa wordt nader gemeld, dat de artillerie van Franco de linksche troe pen aan de monding van de Ebro zon der ophouden bestookt. Het schijnt, dat de toestand voor de troepen van Franco is verbeterd en dat zij tegenover de aanvallen van linksche troe pen het dubbele aantal manschappen kun nen stellen met een artillerie, welke vijf tot zes maal sterker is. Ook schijnt de rechtsche luchtmacht er in te zijn ge slaagd ongeveer 30.000 man van de link sche troepen op den rechteroever van Ie Ebro te isoleeren. ITALIë VERSTERKT ZIJN WEERMACHT. In kort geleden gehouden bijeenkom sten onder voorzitterschap van Musso lini, waaraan ook werd deelgenomen door den minister van financiën en de chefs van de staven van het leger en de lucht macht, is een program opgesteld voor versterking van de Italiaansche weer macht. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND. Uit Salzburg wordt gemeld: Gouwlei der dr Rainer heeft hier op een partij- betooging verklaard in verband met het probleem kerk en staat: de nationaal- socialistische staat is een staat, bij wien het volk in de eerste plaats komt. Wij denken er niet aan de kerk te ontnemen wat aan de kerk behoort. Wij hebben echter de verantwoordelijkheid voor dit, ons volk, te dragen, dat blij en gelukkig wil zijn. JOODSCHE ARTSEN IN DUITSCHLAND. Mogen geen 'praktijk meer uitoefenen. De Duitsohe staatscourant publiceert de vierde verordening der rijksburgerwet- ten, volgens welke Joodsche artsen van 30 September a.s. af in Duitschland geen praktijk meer mogen uitoefenen. De mi nister van Binnenlandsche Zaken kan echter aan Joodsche artsen tot weder- opzeggens toe ontheffing van deze bepa ling verleenen. Aan behoeftige Joodsche medici kan, indiet zij zich dit waardig hebben betoond en tevens oud-frontstrij ders zijn, een uitkeering worden verstrekt als bijdrage in hun onderhoud. GROOTE HITTE IN ENGELAND. Zuid-Engeland noteert een temperatuur van 87 graden Fahrenheit. Het gebied van onweer, storm en re gen in Zuid-Ehgeland heeft zich ver plaatst naar het Noorden en Noordwes ten. Wales had regen, vooral in het Zui den, maar Schotland liep juist vrij. Het Zuidoosten had een gebied van warmte, smaller wel, maar ook nog war mer dan Maandag. Noteerde Brighton Maandag 86 graden als maximum, thans spant Poole met 87 graden de kroon, waarmee het record voor dit jaar voor- loopig geslagen is. De hitte was te ondraaglijker door de dampigheid van de lucht, welke dam pigheid ten deele verantwoordelijk was voor de mist, die in verschillende Ooste lijke districten van Engeland en in de Midlands in de vroege morgenuren is op getreden. FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Een vliegtuig van de luchtbasis Saint Jean d'Angely is bij bet neerstrijken op het water, gisteravond om half twaalf, omgeslagen. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. NOODWEER OP FORMOSA. In het Noorden van Formosa heeft een noodweer, bestaande uit feilen storm en regen, sedert Dinsdagmorgen ernstige schade aangericht. Een telefonisch be richt uit Domei uit Faihokoe meldt, dat 38 huizen ingestort zijn, terwijl 215 hui zen onder water staan. Het spoorweg verkeer is gestremd. DE „KARPFANGER" ALS VERLOREN BESCHOUWD. In Duitsche marinekringen heeft men thans de hoop opgegeven het opleidings- schip „Admiral Karpfanger" te vinden. Men neemt aan, dat het vaartuig met een bemanning van ongeveer 60 koppen met man en muis is vergaan. Zooals men weet, begon men zich eenige weken geleden in Duitsche kringen onge rust te maken over het lot van dit oplei dingsschip ter marine, dat op weg van Zuidr-Amerika naar Europa ergens op den Atlantisehen Oceaan zoek was geraakt. Alle pogingen, om met de „Admiral Karp fanger" in radio-telegrafisch contact te komen, mislukten en ook de meest minu tieuze nasporingen van Duitsche schepen op den Atlantisehen Oceaan leverden niet het minste resultaat op. Twee weken ge leden meende men een zwakke hoop te mogen koesteren op grond van een bericht van een vliegtuig, dat in de huurt van de Kaap-Verdische eilanden een zeilschip had gesignaleerd. Het bleek echter, dat dit een Scandinavisch koopvaardijschip was. Thans schijnt men overtuigd te zijn, dat het schip is vergaan. ERNSTIGE EPIDEMIE VAN KINDER VERLAMMING. De kinderverlamming, die sinds eenigen tijd heerscht in en om het stadje Brain- tree, in Essex, breidt zich nog voortdu rend uit. Gisteren was er weer een nieuw geval. Het totaal is thans 24. De be volking van de stad leeft in groote vrees, te meer, daar de ziekte niet alleen kinde ren, maar ook enkele volwassenen onder wie een jonge vrouw, die een baby verwacht heeft aangetast. MUSSOLINI HEEFT ZICH MISREKEND. Het in werking treden van het Engelsch- Italiaansche accoord. D'e Fransche zaakgelastigde te Rome, Blondel, bevindt zich op het oogenblik in de Fransche hoofdstad. Dit staat onge twijfeld in verband met de Fransch-Ita- liaansche betrekkingen. Het schijnt, dat Italië de in Mei j.l. door Giano-onderbro ken besprekingen (na Hitler's bezoek aan Rome zijn zij niet meer hervat) weer zou willen voortetten. Het wenscht evenwel, dat Frankrijk het initiatief zal nemen, maar dit is daartoe op 'het oogenblik niet bereid. Mussolini heeft zich enorm verrekend ten aanzien van den strijd in Spanje. Enkele maanden geleden was hij1 over tuigd van een snelle volledige overwin ning voor Franco. Thans is het einde van den strijd volledig achter den horizon verdwenen. Mussolini zou niet kunnen wachten op een „regeling van de Spaan- söhe kwestie", die een voorwaarde is voor het in werking treden van het Engelsch- Italiaansche accoord. Hij zou Frankrijk nu om bemiddeling tusschen Rome en Londen willen vragen. Uit Soestdijk wordt aan de „Gooi- en E'emlander" gemeld, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard a.s. Zondag weer met het Prinsesje op het Paleis Soestdijk zullen terug keeren van hun vacantiererblijf aan de Mecklenburg- eche Oostzeekust en in Denemarken. WIJZIGING OMZETBELASTING EN GROOTE GEZINNEN. Studie van de commissie-Fleskens. In de Eerste Kamer heeft minister De Wilde gisteren bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Omzet belasting medegedeeld, dat de studie van de commissie-Fleskens in zake de groote gezinnen weldra ten einde loopt en het resultaat daarvan saooU® tegemoet kan worden gezien. DÉ NEilYTOHAL MOET AFGEBROKEN WORDEN. De groote hal van de Nenyto te Rot terdam, die is blijven staan na de in 1928 gehouden Nijverheidstentoonstelling, en waar sindsdien tentoonstellingen en groote bijeenkomsten werden gehouden, zal verdwijnen. De Bouwpolitie verleent niet langer respijt. Na tien dienstjaren moet de groote hal verdwijnen. Niet 'haar constructie maar de werking van den grond, onder den druk van het geschuifel der voeten van tienduizenden tentoonstellingsbezoekers1 en het gestamp van de voeten der politieke volgelingen en der sportenthousiasten, die hun lei ders en hun kampioenen toejuichten heb ben de 'hal ten doode gedoemd. DE J.U. 90 NAAR NEDERLAND. Nieuwste aanwinst van Deutsche Lufthansa wordt gedemonstreerd. Naar gemeld wordt, zal het nieuwste type vliegtuig van de Deutsche Lufthansa de Junkers J.U. 90, omstreeks 20 Augus tus een vlucht naar Schiphol maken om aan de Nederlandsche luchtvaart-autori teiten en de pers te worden gedemon streerd. Dit toestel is van hetzelfde type als de maanden geleden verongelukte Grosse Dessauer, een viermotorig vliegtuig ge schikt voor het vervoer van 40 personen. Reeds heeft de Lufthansa naast een or der op de Focke Wulf Condor, het vier motorige vliegtuig voor 26 personen, dat sedert eenige dagen op de lijn Berlijn AmsterdamLonden dienst doet, een or der gegeven op de J.U. 90. Ook de K.L.M. heeft van haar belang stelling voor het toestel blijk gegeven. Of de maatschappijl uiteindelijk tot aanschaf fing van 'het vliegtuig voor haar vloot zal overgaan, staat echter te bezien. LAGERE SPOORWEGONTVANGSTEN. De totale ontvangsten van de Neder landsche Spoorwegen in de maand Juni beliepen f 8.520.377, tegen f 8.075.370 in de overeenkomstige maand van het vo rige jaar. De ontvangsten van 1 Jan. af bedroe gen f46,6 millioen, tegen f48,4 millioen in de overeenkomstige periode van 1937. Bondsdag van Chr. Geref. jongelingen. Onder presidium van den nieuwen voor zitter, ds L. H. v. d. Mleiden, benoemd hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk, werd gisteren te Apel doorn de 34e bondsdag gehouden van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereeni- gingen in Nederland. Aangezien de Ghr. Geref. Kerk de schare niet kon bevatten, werd deze bondsdag gehouden in de Wes- terkerk te Apeldoorn, daartoe door den kerkeraad der Ger. Kerk ter plaatse wel willend afgestaan. De voorzitter opende den bondsdag op gebruikelijke wijze en hield een openings rede, die ditmaal tot titel droeg: „Weer en wacht". Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Dat van den secr., den heer A. L. de Bruyne van Amsterdam, maakt mel ding van 92 aangesloten vereenigingen, 18 ringen en 7 afdeelingen. Het ledental klom tot 1390. Het verslag van den penning meester, den heer K. v. Dongen van Utrecht, sluit met een eindcijfer van f 661,78 en een batig saldo van f 1,56. Besloten werd den volgenden bondsdag te Utrecht te houden. Nadat verschillende afgevaardigden van bevriende corporaties een woord van gelukwensch gesproken hadden, werd de morgenvergadering ge sloten en vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke koffietafel. Om half drie ving de middagvergade ring aan. Daarin hield ds J. G. Maris, Chr. Geref. predikant te Sneek, een refe- Duizend passagiers op één dag de lucht In De K. L. M. schrijft ons: Men kan zeg gen, dat 'het 'Nederlandsche volk dit jaar voor het eerst het eigen land bevliegt. In vorige zomers werd wel eens een aardig vervoercijfer geboekt, maar in deze dagen vliegen de Nederlanders bij honderden dagelijks over het eigen land. Vooral Texel, deZeelandlijnende nieuwe ver binding met Leeuwarden zijn in trek. Op deze lijnen moeten geregeld grootero toe stellen en extra vliegtuigen worden inge zet. Zaterdag j.l. werd het hoogste totaal in de geschiedenis der Nederlandsche bur gerluchtvaart 'bereikt: 576 luchtreizigers op één dag in eigen land. Hiervan reisden dan 223 op de Z e s- 1 a n d 1 ij n, 148 van of naar Texel en 125 op den dienst Amsterdam, Leeuwar den, Groningen. Zoo druk is het nog nooit geweest en het merkwaardige feit doet zich, voor, dat in een land, zoo klein in oppervlakte als Nederland, een zoo inten sief luchtnet wordt onderhouden. Dit kent zijns gelijken niet in 03 andere luchtvaart- gezinde staten. Hoezeer 'hot luchtverkeer ia ons land; is' ingeburgerd, bewijst wel, dat alleaa op deZeelandlijnop dasea Zaterdag zes zuigelingen meevlogen. Zaterdag was overigens hoogtijdag voor het geheele K L. M.~verkeer. Schreven wij enkele weken geleden nog, dat het ver voer srecord van bijna 900 passagiers op één dag was behaald, thans vermelden de passagierslijsten een totaal van 1076, een cijfer, dat met groote letters in de kronie ken van de K. L. M. dient neergeschreven te worden. Al deze passagiers reisden binnen de Europeesche grenzen. Van dit verkeer nam Londen het leeuwenaandeel met een kleine 150, gevolgd door Scandi navië met ruim 100 en de Blauwe Donau Expres met 'bijna 100. raat over „Jongelingsvereeniging en gees telijke vorming". Nadat met ds Maris over zijn onderwerp van gedachten gewis seld was, sprak ds J. Tamminga, Chr. Geref. predikant te Harderwijk, een op wekkend slotwoord getiteld: „Onze roe ping". Maatregelen tegen ongezonde concurrentie-methoden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen een door de federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten geno men bindend besluit inzake leverings- en betalingscoudities bij levering van schoe nen op grond van art. 2 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten 1935 door den minister van economische zaken voor den tijd van een jaar algemeen verbindend worden verklaard. Het bindend besluit beoogt een einde te maken aan enkele van de ernstigste mis standen bij den verkoop van schoenen, welke ontstaan zijn doordat de fabrikan ten bij de felle onderlinge concurrentie zich tot verder gaande concessies, ook op het gebied der leverings- en betalingsvoor waarden, moesten bereid verklaren. In verband daarmede bevat het besluit o.a. bepalingen omtrent crediettermijnen, kor tingen en oinzétpremies, alsmede een re geling van de onderlinge uitwisseling van credietgegevens. Als gevolg van de algemeen verbindend verklaring zullen allen, die schoenen voor den wederverkoop in Nederland verkoo- pen, zich aan de bepalingen van het bin dend besluit moeten houden. Het belang van de algemeen verbindend verklaring moet behalve in de beperking van ongezonde concurrentie-methoden bij den verkoop van schoenen ook worden gezien in de saneerende werking van deze beperking op het distributie-apparaat. Verwacht mag worden, dat in de alge- meene schoenenoommissie, die met de uit voering van het besluit zal worden belast, behalve vertegenwoordigers van de fede ratie van Nederlandsche schoenfabrikan ten, ook vertegenwoordigers van de out siders-fabrikanten, van de importeurs en grossiers, alsmede van de afnemers van schoenen (schoenwinkeliers en inkoop- combinaties) zitting zullen hebben. Het zou verder in de bedoeling van den minis ter liggen zijnerzijds een vertegenwoordi ger aan te wij'zen, die tot taak zou hebben bij de uitvoering der overeenkomst te wa ken voor het algemeens belang. MOSSELEN NAAR BELGIë. Naar ons uit Ierseke wordt gemeld, zijn de onderhandelingen over den invoer van mosselen tusschen België en Nederland tot een goed einde geraakt. Donderdag (heden) mag reeds de invoer in België plaats hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1