De passieve Luchtbescherming Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. De spanning tusschen Rusland en Japan, Soesoeng prijsgegeven door de Chineezen. H. M. de Koningin weer in de Residentie. Uit de Provincie Binnenland WOENSDAG 3 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 257 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Qoei Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kw&rtesj Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissinren f 0.20 Losse nummers 5 eent Adverteidlën 30 cent per v.-k«! Ingezonden mcdedccHngen 00 cent per regel Kleine Advertentlün Dinsdags en Vrijdag» f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting HET OORDEEL VAN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer had gisteren te be handelen het wetsontwerp, waarbij 75.000 gld. extra voor de luchtbescherming wordt uitgetrokken. De heer Van Voorst totVoorst (R. K.) zegt niet gerust te zijn omtrent een eenigszins doeltreffende bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen. Spr. staat niet achter in waardeering voor ons leger, doch onze luchtmacht kan ons volk niet beschermen als het door een groote mogendheid wordt aangevallen. Ons land moet juist zijn kracht zoeken in de passieve luchtverdedi ging. Het particulier initiatief en de gemeen ten kunnen ten deze niet genoeg d'oen. En de regeering stelt slechts f 500.000 's jaars beschikbaar. Er is zoo goed als niets gedaan voor het verschaffen van maskers en gasklee- ding. Niemand weet, waar die te krijgen zijn. De regeering speelt gevaarlijk spel, door alles op één kaart te zetten. De heer Bruineman(R. K.) zegt, dat afdoende afweer tegen gassen tot nu toe niet is te verkrijgen. Thans spreekt men vooral over 'brisant- en brandbom men. Spr. begrijipt dit gewijzigde stand punt niet. De regeering verwacht, dat het parti culiere initiatief de leiding zal nemen. Doch althans op het platteland is men van het afdoende hiervan niet overtuigd. De regeering moet meer doen om de be volking gereed te maken en zichzelf meer te doen prepareeren. Men moet ons volk meer „luchtbewust" maken. Do regeering moet de leiding nemen. De heer D e V1 u g t (A. R.) constateert dat de bescherming door schuilkelders in het gedrang komt. Openbare schuilkelders worden noodig geacht, doch op bijna alle aanvragen om medewerking wordt afwij zend beschikt. IWordt nu de gedachte van openbare schuilplaatsen losgelaten? Waarom moeten door de gemeenten dan alle bouwplannen aan het oordeel van den minister worden overgelegd. De beer D e R ij k e (N. S. B.) acht de door de regeering voor luchtbescherming uitgetrokken bedragen ten eenenmale on voldoende. Spr. voelt niets voor zulk een schijnverdediging. Hij is tegen dit wets ontwerp. De Minister van Finan ciën, de 'heer D e W i 1 d e, noemt deze materie er een, die omzichtig moet wor den behandeld. Deregeering moet zich allereerst richten op de actieve luchtverdediging: het zooveel mogelijk we ren van vreemde vliegtuigen. Voor het le ger warden nu vele millioenen besteed, daarin speelt de luchtverdediging een groote rol. Daarnaast voelt de h u r g e r ij, dat ze zelve verder in de 'behoefte mede moet helpen voorzien. Het inrichten van schuil plaatsen is steeds bevorderd. De regeering is steeds voorgegaan, als particulieren studie maakten en practische maatrege len namen. De meergenoemde vereeniging doet goed werk, doch ze kan alleen de koe ten niet 'dragen. Met voorzichtigheid en beleid moet te werk worden gegaan. 'Zwit serland heeft zijn tunnels en kan daar velen in bergen, af schoon men zich daar van ook niet te veel moet voorstellen. Bo vendien is er kunstmatig aversie gekweekt bij de 'burgerij!, b.v. wat betreft gifgassen. Ook -in de tegenwoordige oorlogen hoort men echter weinig van mosterd- en andere gifgassen. Set voorzien van de geheele bevolking van gasmaskers kost ontzaglijk veel geld. Bovendien kunnen ze maar en kele jaren gebruikt worden. De regeering komt nu tot een post van f500.000 per jaar. Ze moet voorzichtig blijven optreden. De gemeenten zelve moe ten meedoen. In de toekomst zal nog wel meer voor passieve luchtbescherming moeten worden uitgetrokken, naast de enorme bedragen voor de actieve. Het wetsontwerp' wordt z. h. st. aange nomen (aanteekening dat de N. S. B. te gen is.). RUSSISCHE VLIEGTUIGEN BOMBARDEEREN TSJANG KOE FENG NIET MEER EEN EENVOUDIG GRENSINCIDENT? De persafdeeling van bet Koreaanscbe leger heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gemeld, dat in formatie vliegende sovjet-Russische vliegtuigen „illegaal de grens gepasseerd zijn naar Koreaansoh gebied op een punt aan den rechteroever van de rivier Toemen. De Russische toestellen wierpen bommen op het dorp Kojo in Noord-Korea". In hetzelfde communiqué wordt verder er melding van gemaakt, dat vanaf het begin der moeilijkheden drie Japansehe officieren en 27 soldaten zijn gedood, ter wijl 67 Japansehe soldaten gewond wer den. Aan Russische zijde werden ongeveer 250 Sovjet-officieren en soldaten gedood of gewond. Zeventig lijken der Rus sen bleven op het slagveld achter. De Japanners maakten zich meester van elf tanks en vijf andere Russische tanks werden ernstig beschadigd door de Japanners tijdens de gevechten op 1 en 2 Augustus. Het hoofdkwartier van het leger in Ko rea meldt, dat gisterochtend negen uur een 'bataljon van het roode leger een aan val heeft gedaan op Tsjang Koe Feng. Het bataljon werd voorafgegaan door negen vechtwagens. Dei aanval werd afgeslagen en de Russen lieten drie vechtwagens ach ter. Alvorens de infanterie met de vecht wagens aanviel, hadden twaalf bommen werpers de Japansehe stellingen ondeT vuur genomen. De vliegtuigen bombardeerden niet al ii:611 Tsjang Koe Feng, doch ook Sja Saa Ping. bisteren is generaal Todo uit Hsingking P /aPan aangekomen. Hij verklaarde, dat bet incident van Tsjang Koe Feng geen bmstige gevolgen zal hebben, en dat bo- ^ien de grenzen goed beveiligd zijn. Ulfioieele kringen te Moskou bewaren en onverstoorbare kalmte tegenover de u wikkeling der gebeurtenissen in het ge- ied van het Khasanmeer. ze??en, dat de incidenten der laat- e dagen blijkbaar veel ernstiger zijn dan e gewone schermutselingen tusschen de enswachten der 'beide landen. Toch zou z&er ^gerechtvaardigd zijn het belang vbn te overdrijven. kLen. sluit zelfs de mogelijkheid van een ^landschappelijke regeling niet uit. Uit Tokio wordt nader gemeld: Nai het bombardeereni van Koreaansch gebied door Russische vliegtuigen kan niet meer van eenvoudige grensincidenten ge sproken worden. Het zijn werkelijke vijan delijkheden geworden op een beperkt ge bied1, waarbij het prestige van de beidé regeeringen en van beide legers op het spel staat. BERLIJN VOLGT DE GEBEURTENISSEN MET SPANNING. Uit Berlijn wordt aan het „Hbld" ge meld: Het is volkomen begrijpelijk, dat men in Duitschland de ontwikkeling in het Verre Oosten met spanning volgt. Die spanning is al dadelijk te verklaren uit de omstan digheid, dat bet anti-komintern verdrag Duitschland wel eens voor ongewensehte moeilijkheden ZO'U kunnen plaatsen. Voorloopig hoopt men ech ter in Berlijn, dat de wensch van de Ja panners, om zich niet te laten provocee- ren en zich te bepalen tot de verdediging van hun grondgebied ernstige gevolgen zal verhinderen. Dé „Berliner Naohtausgabe" gaat uit voerig op de situatie in. Het blad stelt de vraag, of hetgeen op het oogenblik in het Verre Oosten geschiedt, reeds als bet be gin van een Japansch-Russisohen oorlog beschouwd moet worden. Het blad gelooft vooralsnog niet, dat Rusland het risico van een oorlog op zich zal nemen. Wat wil Moskou? vraagt het blad. Dezelfde vragen stelt de „Angriff", die er op wijst, dat Japan onder alle omstan digheden een oorlog met Sovjet Rusland wenscht te vermijden. Dijken aan den noordelijken oever der rivier doorgebroken. Naar het Ghineesche telegraafagent- schap meldt, hebben de Chineezen Soe soeng, tegenover Hoekau, op 40 K.M. ten Zuid-Westen van Taihoe, prijsgegeven. Sinds Zondag j.l. doen de Chineezen tegenaanvallen op de Japansehe stellin gen te T'siensjan, ruim 80 K.M. ten noord oosten van Soesoeng. Bij den slag van Zondag zouden ruim duizend Japanners gedood zijn. Intusscben worden uitge breide Japansehe versterkingen naar het Jang Tse-front gezonden. Honderd Japansehe kanonneerbooten en driehonderd stoombarkassen operee- ren thans op de Jang Tse. Dertig Ja pansehe oorlogsschepen zijn Woehoe ge passeerd, stroomopwaarts varende, in den loop der laatste dagen. Twintig wa H. M. de Koningin is Dinsdag van haar vacantiever'blijf in Zwitserland te Den Haag teruggekeerd. ren vol bezet met troepen. In moeilijk bergterrein, tusschen de spoorlijn Kioe KiangNan Tsjang en het Po-Jangmeer, staan de Japansehe troe pen, die door de Chineezen geraamd wor den op twee divisies, op ongeveer 80 K.M. ten Noorden van Nan Tsjang, terwijl de Chineesche troepen in Westelijke richting wijken. Tevens rukken sterke Japansehe troe- penafdeelingen aan den Noordelijken oever van de Jang Tse op naar Loeng Ping aan de Jang Tse, ten einde de Chi neesche stellingen op den Zuidelijken oever in den rug te bedreigen. Beide acties zijn door de Japanners met talrijke luchtaanvallen voorbereid, zoodat in Nan Tsjang gisteren ononder broken alarm heerschte. Chineesche dag bladen melden, dat de dijken van de Jang Tse aan den Noordelijken oever, in de nabijheid van Loeng Ping, gisteren zijn doorgebroken, waardoor groote terreinen van het door de Japanners bedreigde ge bied, snel onder water gezet zijn. Volgens een bericht uit Shanghai heb- ben de Japansehe strijdkrachten Dins dagavond om 8.20 uur 'Hwangmei inge nomen, een strategisch belangrijke Chi neesche stelling in Noord-West Hoepei. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Barcelona gebombardeerd. Gistermorgen om negen uur hebben vijf driemotorige Junkermachines een zestig tal bommen op Barcelona neergeworpen. De aangerichte schade is belangrijk. Volgens een bericht van Reuter uit Gibraltar hebben de nationalistische krui sers Canarias en Almirante Cervera ge meld, dat ze Zondag bij Gartbagena door vliegtuigen der regeering zijn gebombar deerd. D'e Britscbe marine-autoriteiten bevestigen noch ontkennen dit bericht. De Italiaansche verliezen. De verliezen, die de divisies der Ita liaansche legioensoldaten in Spanje in den strijd tusschen T'eruel en Barracas hebben geleden, bedragen volgens Havas in totaal 1846 man. Van de officieren werden er 27 gedood en 140 gewond, ter wijl er een vermist wordt. Verder zijn 205 minderen gedood en 1473 gewond. HITTE EN ONWEDERS OVER EUROPA In Polen 7 personen door den bliksem gedood. D'e hittegolf, welke de laatste dagen bo ven geheel Italië heersebt, beeft in Noord- Italië drie slachtoffers geëischt, die aan de gevolgen van een zonnesteek zijn overle den. In de omgeving van de steden Bergamo en Brescian is ernstige schade door de onweders aangericht. Doordat een brug instortte is 't plaatsje Onore geheel van de buitenwereld afge sneden. In Castione werden de straten vernield, terwijl verscheidene huizen onder water werden gezet. Tengevolge van den bliksem zijn bij Wil na 7 personen gedood. 17 woonhuizen en schuren zijn in asch gelegd. OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Tengevolge van de voortdurende wolk breuken hebben zich in het gebied rond Kobe en Osaka nieuwe overstroomingen voorgedaan. Tengevolge van het breken van een dijk van de Soemiyoshi, nabij Kobe, is een aantal bruggen weggeslagen en zijn meer dan 2000 huizen overstroomd Het spoorwegverkeer is onderbroken. Het water wast nog. H. M. de Koningin is gistermorgen om 11 uur 57 met een specialen trein, welke in Rotterdam van den Bazelschen expres was afgescheiden aan het station Hollandsche Spoor van Haar Zwitsersche vacantiereis teruggekeerd. H. M. was gekleed in een grijze reis mantel en zag er opgewekt uit. Zij groette vriendelijk lachend naar de honderden belangstellenden, die Haar toejuichten. Het perron voor de Koninklijke wacht kamer was geheel afgezet door de politie en daaromheen, evenals op de andere perrons, hadden zich vele nieuwsgierigen opgesteld om de aankomst van de Ko ningin te aanschouwen. Hare Majesteit was tot Rotterdam met den Bazelschen trein gereisd, waarna Zij met een specialen trein 'het traject Rot terdamDen Haag aflegde. De Koningin heeft haar intrek geno men in het Vorstelijk landhuis „Ruige- hoek". VRIJSTELLINGEN WEGENS BROEDER DIENST. Wie kunnen er van profiteeren? Met de verhoogiug van het militaire contingent was een wij'ziging in de be palingen betreffende den broederdienst te verwachten. De nieuwe bepalingen zijn dezer dagen afgekomen en luiden als volgt: Zij, die voor den dienstplicht zijn inge schreven voor de lichting 1939, kunnen in twee gevallen in aanmerking komen voor vrijstelling wegens broederdienst. Het eerste geval is, dat twee of meer broeders van den ingeschre vene gediend hebben of tot dienst ver plicht zijh. Het tweede geval is, dat de ingeschre vene behoort tot een gezin van 11 of meerkinderen, dus 10 of meer broe ders en zusters heeft, en één van zijn broeders gediend heeft of tot dienst ver plicht is. Wettige halfbroeders worden met wet tige broeders gelijkgesteld. De broeder of halfbroeder, die gediend heeft of tot dienst verplicht is, moet ver- keeren in een van de volgende gevallen: tot gewoon dienstplichtige bestemd zijn, voor zoover de voor zijn inlijving bepaal de datum nog niet is aangebroken; als ge woon dienstplichtige of als vrijwilliger tot de land- of tot de zeemacht behooren; 30 dagen in werkelijken dienst zij'n ge weest; militair pensioen genieten of geno ten hebben; gedurende zijn werkelijken dienst zijn overleden. Als werkelijken dienst wordt ook be schouwd de dienst van hem, die op grondvangewetensbezwa- r e n is te werk gesteld biji een burgerlij ken tak van staatsdienst. Voorts, bestaan er nog bepalingen om trent het tijdstip, waarop de verschillende gevallen moeten bestaan, alsmede het al of niet meerekenen van genoten verlof, enz. Wie vrijstelling wenscht moet zulks vra- ge aan den burgemeester. De aanvraag geschiedt bij voorkeur mondeling door of vanwege den belanghebbende. BEZWAREN VAN WERKGEVERS TEGEN EEN ARBITRALE UITSPRAAK D'e besturen van de samenwerkende werkgeversbonden in het landbouwbedrijf in Groningen en Noord D'renthe hebben in een brief, gericht aan den minister van oeconomische zaken, verschillende bezwaren ontwikkeld tegen de uitspraak van de arbitragecommissie, onder voor zitterschap van rnr H. J. Reinink te Gro ningen. In dezen brief wordt o.m. betoogd, dat de arbitrale uitspraak bij de leden der werkgeversorganisaties groote ongerust heid heeft verwekt, daar de noodzakelijke bedrijfsuitgaven er opnieuw niet onaan zienlijk door worden verzwaard zonder dat er tot nu toe uitzicht is, dat deze door meer bedrijfsinkomsten zullen wor den gecompenseerd. Het slot van den brief, welke opgeno men is in het Nederl. Landbouwweekblad vau 29 Juli, luidt als volgt: „De noodzakelijke consequentie zal zijn, dat gezocht zal w n.'den naar middelen, om zich van dezen nieuwen financioelen last zooveel doenlijk te vrijwaren, waarvan meerdere mechanisatie, meer extensieve bedrijfsvoering en daardoor meerdere werkloosheid de gevolgen zullen zijn. Daar naast zal bij de werkgevers de bereidwil ligheid tot vrijwillige arbitrage ernstig in bet gedrang komen, aangezien de vraag zal worden gesteld waar deze ben uit eindelijk zal brengen, indien met den toe stand der bedrijven onvoldoende rekening wordt gehouden en het oeconomisch mo gelijke bij het sociaal wenschelijke wordt ten achter gesteld. De besturen van de werkgeversorgani saties meenden niet alleen in het belang van het bedrijf, maar ook in het algemeen belang goed te doen, bovengenoemde fei ten aan den minister voor te leggen, in de hoop, dat zij factoren mee mogen vor men, om onder de oogen te zien, wanneer maatregelen zullen worden getroffen, die ertoe zouden kunnen leiden de bedrijven en daarmee het platteland uit hun ge drukte positie op te heffen, hetgeen uit eindelijk aan de geheele samenleving ten goede zou moeten komen." HET ONGELUK MET EEN MILITAIR VLIEGTUIG. De toestand van Verheyen niet onbevredigend. Wij hebben gisteren melding gemaakt van het ongeluk, dat in de huurt van Rijiswijk met een militair vliegtuig, een Koolhoventoestel (type F K 51) is ge beurd, en waarbij de 2e luitenant J. L. J. (Swartjes om het leven is gekomen en de leerling-vlieger Verheyen ernstig is gewond. Nader meldt men over dit ongeluk nog, dat de Koolhoven van Ypenburg, de FKD. voor een proefles van de nationale lucht- vaartschool, was opgestegen met een leer ling en een instructeur. Het militaire toestel heeft toen, aldus verklaarde de instructeur van het lestoe- stel, der N.L.S., de FKD' gebruikt als oefenobject. De FED vloog op 250 meter hoogte en het militaire toestel vloog lager. Eienige malen voerde het militaire vlieg tuig een oefening uit, waarbij de bestuur der bet toestel scherp naar boven trok. Tweemaal ging dit goed, doch bijl de derde oefening kwam bet toestel in een vrille en stortte naar beneden. De inzittenden van bet toestel der N. L. S. zagen bet ongeluk gebeuren en keerden naar Ypenburg terug, waar zij onmiddel lijk den commandant van de luchtvaart- afdeeling Soesterberg waarschuwden en hulp uit Delft requireerden. Wat den leerling-vlieger Verheyen be treft, vernemen wij' nog, dat deze een zwa re hersenschudding beeft opgeloopen en eenige verwondingen aan bet gelaat. Gis teravond was zijn toestand naar omstan digheden gunstig. Naar wij vernemen is de toestand van den leerling-vlieger Verheijen, die gis termiddag bij het vliegongeval tusschen Ypenburg en Delft ernstig werd gewond thans redelijk wel. WERKKAMP JEUGDIGE WERKLOOZEN Gedurende eenige maanden was het werkkamp „Het Putven" te Chaam geor ganiseerd door de Centrale voor Werk- loozenzorg, gesticht op het initiatief van den Raad van Nederl. Kerken voor prac- tisch Christendom voor jeugdige werkloo- zen gesloten. Door bet Gbr. Nationaal Vakverbond zijn in dien tijd eenige leer- kampen voor oudere werkloo'zen, aange sloten bij het G. N. V., georganiseerd. Het eerste kamp in het nieuwe seizoen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1