[en treffen op de grens van Mandsjoekwo. Dagblad voor de Provincie Zeeland Verhooging van de monopoMefüng op granen. Hebt ge U doorgezeten op de fiets? MAANDAG 1 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 255 De moeilijkheden in het gebied van den heuvel Tsjankoefang in een zeer gevaarlijk stadium gekomen. Hevige gevechten in China. Een nieuwe wereld wacht U. Jaren van gsnat Eerst luistert U intens.... Ruim anderhalf millioen Beluistert de levende taal En dande triomf Goede dingen doet men NU U huurt een cursus DOET HET NU. SNGUAPHOXE 1 mET" m I AMSTERDAM, Spui 25 L. Tel. 31749. Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f3.50 per kwru Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA A<B%rtentlën 30 cent per r^" 1 Ingezonden medf.dcelingen 60 c.mt psr regel Kleine Advertentlün Dinsdags en Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentlën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Zondag zijn uit het Verre Oosten be richten gekomen, die een zeer verontrus tend karakter hadden. Er is in deze be richten sprake van zeer ernstige gevech ten, die vele dooden en gewonden ge- eischt zouden hebben, op de grens van Rusland en Mantsjoekwo. Het betreft hier de streek waarin de heuvel Tsjangkoefang ligt waarover de laatste weken reeds ernstige moeilijkhe den tusschen Moskou en Tokio zijn gere zen, nadat de Russen dezen heuvel en omgeving op een nacht plotseling hadden bezet. Ook de laatste dagen waren er be richten geweest over schermuselingen in de omgeving van genoemden heuvel. De berichten van gisteren over hevige gevechten, waarbij de Japanners de Rus sen zouden hebben verdreven van de heuvels Tsjangkoefang en Sjatsaupang kwamen uit Japansche bron. Van Rus sische zijde werd echter tegengesproken, dat er hevig was gevochten. Moskou gaf slechts toe, dat er schoten waren gewis seld. Het staat dus nog niet vast, dat er in derdaad een kleine veldslag is geleverd. Maar wel moet worden aangenomen, dat de moeilijkheden aan de grens van Mantsjoekwo tusschen Tokio en Moskou in een gevaarlijk stadium zijn gekomen. Het eerste bericht uit Tokio luidde: Het Kwantoengleger deelt mede, dat. de Japansche troepen, na de Russische artil lerie en tanka te hebben teruggeslagen, de heuvels van Tsjangkoefang en Sjat- sauping heroverd hebben en op die wijze aldus de mededeeling de integriteit van het Mantsjoerijsche grondgebied hebben hersteld. Het communiqué van het Kwantoeng leger voegt hieraan toe, dat de Sow jet troepen naar het schijnt eenige verliezen hebben geleden gedurende de vijande lijkheden, die laat in den nacht van 30 Juli zijn begonnen met een aanval van de roode tanks en artillerie op Japansoh- Mantsjoerijsche patrouilles, en die om 6 uur eindigden met de bezetting van de omstreden heuvels. Volgens te Tokio ontvangen telegram men ging de Russische artillerie tegen 7 uur des morgens voort de Koreaansehe dorpen Kojo en Sozan te bombardeeren. Het Japanscbe leger op Korea deelde daarna mede: „Tijdens de herovering van de heuvels van Tsjang'koefeng en Sjat- sauping door de Japanneezen bedroegen de Russische verliezen ongeveer 200 man, van wie dertig werden gedood, welke achtergelaten werden op het slagveld. De Japanneezen maakten zich meester van 11 tanks, 2 stukken berggeschut, een antitankkanon, twee mitrailleurs en twee gasmaskers. De Japanneezen leden aan zienlijke verliezen, o.m. verscheidene offi cieren." Majoor Akiyama, de woordvoerder van bet Japansche leger heeft op vragen van een vertegenwoordiger van Havas het vol gende verklaard ten opzichte van de be zetting der heuvels van Tsjangkoefeng en Sjatsauping door de Japanneezen: „Voor ons is de zaak ten einde. Wij hebben Mantsjoerijsch gebied met geweld op nieuw bezet, wij wenschen niets meer. Wij kennen de Russische bedoelingen niet, maar wanneer zij trachten deze stellingen te hernemen, moeten zij ver wachten nog harder te worden aange pakt". De Japansche tegenaanval is des nachts om twee uur ontketend. Het ministerie van oorlog, aldus de woordvoerder, be schouwt het bombardeeren van Koreaan sehe dorpen door de Russen als uiterst ernstig. Ten slotte verklaarde de woordvoerd r, dat de verantwoordelijkheid voor de ont ketening van het gevecht op de Russen berust, welke des nachts met tanks, ge steund door uiterst nauwkeurig artillerie vuur, bet geen bewijst, dat bet met voor bedachten rade geschiedde, tot den aan val zijn overgegaan. Volgens een uit Hsinking ontvangen bericht, aldus Domei, bet Japansche pers bureau, stellen de Japanneezen alle po gingen in het werk om bet grensincident langs diplomatieken weg te regelen. Waarnemers verklaren, dat, ondanks de gebeurtenissen in den nacht van Zater dag op Zondag, er geen enkele wijziging in deze houding zal komen, op voorwaar de „dat de Sovjet-Russische autoriteiten blijk geven van oprechtheid". Het bericht van het nieuwe incident in het Tsjangkoefang-gebied werd eerst Zon dagmiddag laat te Moskou bekend. Of schoon bijzonderheden nog ontbreken, werden de berichten uit buitenlandsobe bron omtrent een gevecht van groote om vang, te Moskou niet bevestigd. Verder werd bet bericht tegengespro ken dat bet aan een Japansch-Mantsjoe- rijsche afdeeling gelukt zou zijn de door de Sovjet-Russen bezette heuvels te her overen. Havas berichtte nog uit Tokio, dat de tamelijk onverwachte keer, welke in de situatie bij Tsjangkoefang is gekomen, voor den eersten keer sinds het uitbreken der Ghineesch-Japansche vijandelijkheden een zeer ernstig karakter beeft gekregen. Te Tokio hebben de ministers Zondag tn allerijl een bijeenkomst tot stand ge bracht. D'it feit doet het sensationeele ka rakter van dit incident nog toenemen. Te Tokio neemt men een groote re serve in acht ten aanzien van de verdere ontwikkeling van het conflict. Uw huid of voeten stukgeloopen? Pürol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. Sloedige strijd ten zuiden van Kioekiang en op de Jangfse. Er zijn hevige gevechten uitgebroken °P ongeveer tien kilometer ten zuiden en vijftien kilometer ten zuidwesten van Kioekiang. De Ghinnzen bieden harnekki- gen tegenstand. Zij hebben een geslaagde flankaanval uitgevoerd, aldus meldt Hankau. Intusschen wordt ook bloedig gevoch ten aan den noordelijken oever van de Jangtse, op 20 k.m. ten zuidoosten van laihoe, 40 k.m. van de grens van Hoe- Pei, vanwaar 10.000 Japanneezen profoee- rae op te rukken. Twee Japansche vloot- eenheden steunen deze troepenafdeeling. Kr komen nog steeds Japansche verster kingen in Midden-China aan. De meests troepen komen pas uit Japan. Uit goede bron wordt vernomen, dat Japansche vliegtuigen op 26 Juli het stadje Teian, in de provincie Kiangsi, Halverwege tusschen Foekiang en Nant- sjang gelegen, hebben verwoest. Hoewel roissie-huis der Fransche Lazaristen tdelijk met Fransche vlaggen bedekt was werd het geheel vernield. Het perso- neel der missie bleef ongedeerd en is aaar Nantsjang overgebracht. TREINBOTSING IN DE „METRO" TE PARIJS. 48 licht gewonden en één zwaar gewonde. Zaterdagavond zijn te Parijs in het sta tion van de „Combat" twee treinen op elkaar ingereden. Er werden 47 personen gewond. De botsing had plaats tegen half zeven des avonds. Een trein, die in de richting van het station „Nation" reed, kwam in botsing met een trein, die stilstond in het station „Gombal". Waarschijnlijk heeft de wagenbestuur der van den eersten trein niet op het signaal gelet. Slechts één der gewonden moest naar het hospitaal worden vervoerd. Alle an deren waren slechts licht gewond. BOUW VAN EEN SUPER-MAILSCHIP. Duitschland treft voorbereidingen voor den bouw van een mailschip van de klas se van de „Normandie" en de „Queen Mary". In de belanghebbende kringen verklaart men, dat de plannen voor dit schip, dat voor rekening van den Bremer Lloyd zou worden gebouwd, reeds ge reed zijn, en dat bet begin 1939 op sta pel gezet zou kunnen worden. De ton nage van bet schip zou bijna 90.000 ton worden. GROOTE SPOORWEGRAMP OP JAMAICA. Waarschijnlijk zestig dooden. Het Antillen-eiland Jamaica, korten tijd geleden het tooneel van hevige on lusten, is nu bovendien nog getroffen door de ergste spoorwegramp in de ge schiedenis van West-Indië. Een trein, die met 200 passagiers op weg was naar Montego-baai, waar bet eeuwfeest van de afschaffing der slavernij zou worden gevierd, is bij Balaclava door bet derail- leeren van een locomotief verongelukt en geheel verwoest. Het aantal dooden wordt op 60 geschat, het aantal gewonden op minstens 80. De trein had twee locomotieven, één voorop en één achteraan. De voorste locomotief derailleerde en de achterste locomotief schoof daarop de geheele trein in elkaar tegen een rotswand. Tot de dooden behooren de machinist, de stoker en de treinconducteur. Onweer eischt negen dooden. Boven Oostelijk Opper-Silezië en bet nabijgelegen gebied van D'ombrowa heeft zich een hevig onweder ontlast, waarbij: negen personen door den bliksem gedood en negen zwaar gewond werden. Talrijke gebouwen en schuren werden in de asch gelegd. In de omgeving van Kattowitz beeft bet onweer groote overstroomingen veroorzaakt. Korte Berichten. i In de potaschmijn Kaiser Roda te Merkers in Thurirgen zijn tengevolge van bet ontsnappend gas elf mijnwerkers om bet leven gekomen. HEFFING OP ROGGE EN GERST WORDT f3 PER 10O KG, DIE OP DE OVERIGE GRANEN f2. De periode 1936'37 kenmerkte zich door een betere conjunctuur in den land bouw. Doordat de wereldprijzen der gra nen stegen, was bet mogelijk de bijslagen voor den landbouwer te verminderen. Eerst'werd de denaturatiebijslag, resp. dorscbbjjslag ad f 3,50 per 100 kg op rogge en gerst opgeheven. Toen de prijzen op de wereldmarkt zich in stijgende lijn ble ven bewegen, konden ook de monopolie- beffingen op de granen aan de grens van f 2 per 100 kg tof f 1 worden terug ge bracht. Het jaar 1937''38 heeft een 'belangrij ken ommekeer in deze ontwikkeling ge bracht. De prijsstijging van de granen op de wereldmarkt maakte plaats voor een prijsdaling. Aangenomen mag worden, dat de prijzen van rogge, gerst en tarwe met 3040 pet. zijn terug geloopen. Voor den akkerbouw bier te lande begon groot na deel te 'dreigen. Eenige maanden geleden werd de monopolieheffing aan de grens daarom met 50 cent per 100 kg verhoogd. De hoop, dat het daarbij zou kunnen blij ven, is niet vervuld. Met handhaving van de richtprijzen voor rogge en gerst op een een bedrag, wisselend tusschen f 7,25 en f 8,25, zijn nieuwe maatregelen noodig om de uitkomsten van den akkerbouw te ver beteren. De minister van economische zaken heeft daarom de volgende beslissing ge nomen. Met het oog op een zoo eenvoudig mogelijke uit voering zal worden vol staan met verhooging van de monopolieheffingen op granen en graanderivaten. De prijsverhouding tusschen de granen onderling maakt het noodzakelijk, verschil te maken tusschen de heffingen op rogge en gerst eenerzijds en op de andere granen anderzijds. De heffing op rogge en gerst zal van 31 Juli 1938 af bedragen f 3 per 100 kg (thans f 1,50), die op de overige granen f 2 (thans f 1,50) per 100 kg. De monopo lieheffingen op de van die granen afkom stige derivaten zijn daarbij aangepast, evenals de bij den export te verleenen res tituties. Het is, gezien de sterke prijsschomme- lingen, welke op de graanmarkt kunnen optreden, niet met zekerheid te zeggen, of deze maatregelen het gewemschte doel zullen kunnen bereiken, dan wel blijvend doen behouden. Mocht dit blijken niet het geval te zijn, dan zullen nadere maatrege len worden getroffen. D'e aard dezer maat regelen brengt mede, dat daaromtrent op 't oogenblik niets, naders kan worden me degedeeld, doch wel kan worden aangeno men, dat deze een zoo sterke daling van de prijzen der geïmporteerde granen als in het verleden het geval is geweest, zul len voorkomen. Ter beoordeeling van de beteekenis van deze verhooging voor den consument wordt het volgende medegedeeld: Zooals de monopolieheffingen destijds zijn verlaagd toen de graanprijzen op de wereldmarkt stegen, zoo moeten zij worden verhoogd, nu de graanprijzen op de wereldmarkt dalen. Vergeleken met 'het prijspeil van ©enigen tijd geleden beteekent deze verhooging van de mono polieheffingen dus geen verzwaring van lasten. De heffingen worden slechts in overeenstemming gebracht met de sterk De nieuwe wereld, die zich opent voor hen, die één of meer talen werkelijk spreken en verstaan. De sleutel tot dit wondere lijk biedt U de LINGUAPHONE, die U door middel van de -amoioon een. vreemde tael in elk opzicht leert beheerschaii. en van geestelijke verdieping zijn binnen Uw bereik. De kosten zijn gering en de enkele maanden van studie zelfs zijn prettig. Duizenden mogelijkheden in zaken, het genot van buitenlandsche reizen, de vreug de van lectuur in de taal zelf, van het thans kunnen volgen van radio uitzendingen van over de grenzen: het is alles alleen maar weggelegd voor hen, die de taal in elk opzicht meester zijn. en dan ontdekt U plotseling, dat U de taal reeds begint te spreken. Het is een zuiver persoonlijke, in tuïtieve methode, levendig en een voudig. cursisten bewijzen de waarde van een Linguaphone cursus. Zij spre ken, zij lezen, zij verstaan de taal hunner keuze. Zij zouden deze kans voor niets ter wereld hebben willen missen. Waarom zoudt U zich deze mogelijkheid dan ontzeggen? zooals ze wordt gesproken in het leven van allen dag door vooraan- staande taalkundigen uit het vreem de land zelf. Volgt de zinnen in het geïllustreerde tekstboek en tracht ze daarna ook zelf te zeggen. Niemand oefent critiek, niemand zal U haasten, niemand houdt U op. U bepaalt zelf het tempo van Uw studie: de EÏNGTJAPHCNE richt zich geheel naar U. Een moment van voldoening, wan neer U zelf constateert, dat TJ nu opeens de taal spreekt, zooals de vreemdeling die spreekt. Een leven van vreugde vóór U om de vruch ten te plukken van enkele maan den van inspireerende studie. Een menschenleeftijd om te genieten van de voorrechten, die het beheer- schen van een vreemde taal U biedt. Besluit dus vandaag. Handelt dus heden. Het is alleen de eerste stap, die zelfoverwinning kost. Doet hem dus nul voor 5,50 per maand met het recht dezen tot Uw eigendom te maken onder aftrek van de betaalde huur tot een maximum van 4 mnd. Gramofoons eveneens in huur be schikbaar. Een cursus in eigendom: een kostbaarder bezit laat zich nau welijks denken. Vult onderstaande coupon nu met een in. Morgen is dit blad niet meer te vinden. INSTITUUT N.V. Ik interesseer mij voor de taal. Naam: Straat: Plaats: W 3. gedaalde graanprijzen op de wereldmarkt, ten einde het akkerbouwbedrijf hier te lande in stand te kunnen houden. De restitutie van degraan- heffing op de geëxporteer de eieren zal volgens het geldende systeem worden verhoogd. Vor den zuivel moet rekening worden gehouden met het feit, dat de heffing op veekoeken niet wordt gewij zigd. DE GRENSWIJZIGINGEN OP ZUID-BEVELAND. Geen verandering. Naar het „Dagbl. voor Zeeland" moet ondanks de ingediende bezwaren van de gemeente Kloetinge en het verzoek van de commissie uit de Goesche burgerij1 om de Buys Ballotstraat en de 's Gravenpol- derscheweg aan Kloetinge te laten, de minister van Binnenlandsche Zaken niet van plan zijn, om in het oorspronkelijk ontwerp, dat mede op zijn advies door Ged. Staten is ingediend, wijzigingen aan te brengen. Men verwacht, dat de Tweede Kamer dit jaar nog het voorstel te behandelen zal krijgen. SMOKKELAAR UIT NEUZEN NEERGESCHOTEN. 24 kalveren aangeslagen. Vrijdagmorgen omstreeks vijf uur slaagden Belgische douaniers er in twee wagens met 24 kalveren tot staan te bren gen in de Lange Nieuwstraat nabij' Meer donck, vlak bij Nieuw-Namen. De smokkelaars wisten te ontvluchten, doch een 28-jarige smokkelaar uit Terneuzen werd tijdens de achtervolging door een karabijnschot neergeschoten en gedood. Zijn stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje te Meerdonck overgebracht. De wagens1 met kalveren werden naar het douane-depot te Glinge (B.) overge bracht. Nader wordt gemeld: Twee douanebeambten uit de Glinge (O'ost-Vlaanderen), die Vrijdag dienst de den te Meerdonck, zagen van de Neder- landsohe grens twee personenauto's na deren. Zij gelastten de bestuurders stil te houden. De eerste auto stopte terstond, maar de inzittenden ontvluchtten. Toen de beamben zagen, dat de tweede auto trachtte door te rijden, loste een van hen een schot uit zijn karabijn op het voertuig. De kogel raakte den be stuurder, den heer A. Rouw uit Terneu zen in de linkerlong, waardoor hij op slag gedood werd. De beide auto's, die in beslag zijn ge nomen, bleken twintig kalveren te bevat ten. De voertuigen stonden ten name van den heer Schopman uit Hulst. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 25 Juli is verleend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan Mej. J. G. Gouvee en Mej. G. J. Gouvee, bei den werkzaam aan de Ned. Herv. Zon dagsschool te Zieriksee. Elfde Zeeuwsche Zer.digsdag. Ten bate der Chr. Geref. Zending op Celebes zal te Vlissingen de 11® Zeeuw-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1