DE ZEEUW De TWEEDE BLAD feuilleton HET KIND VAN TREFUSA vicTona «o, Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker'S Abdijsiroop Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Wat er deze week voorviel 10.) biscuii en chocola Uit den MiddelburgsGhen Raad. ZATERDAG 30 JULI 1938, Nr 254. Algemeene Invoering van het gezlns- persoonskaartenstelsel. Het einde der verhulsblljetten. Binnenkort zal de bevolkinsboekhou- ding belang worden gewijzigd. Bij vertrek naar een andere gemeente zal men dan niets meer te maken hebben met het verhuiebiljet. Geen afschrijving In de oude en in schrijving in de nieuwe gemeente meer iedere inwoner van Nederland zal op de Bevolking vertegenwoordigd zijn door een kaart, waarop heel zijn „verleden" staat aangeteekend en die hem bij iedere ver huizing getrouwelijk volgt. Minister van Boeyen heeft onlangs per circulaire bekend gemaakt het regeerings- besluit, dat nog dit jaar moet worden overgegaan tot de algemeene invoering van het gezinspersoonskaartenstelsel. Dat wil zeggen: in alle gemeenten van Neder land zal het systeem worden gevolgd, waarbij elke persoon individueel wordt geregistreerd èn het gezinsverband wordt gehandhaafd. Voor ieder lid van het ge zin wordt een kaart geschreven en op de achterzijde van het gezinshoofd staan de deelen van het gezin genoteerd. Op deze wijze krijgt iedere nieuwe ge meente een volledig inzicht in de samen stelling en de lotgevallen van het gezin. Op de persoonskaart leest men de ge boorte, huwelijk, vorige woonplaatsen, gemakkelijk af. Zoodra aangifte van ge boorte is gedaan, krijgt de nieuwe mensch op de bevolking een kaart en van wieg tot graf reist deze met hem mee. D.w.z. wanneer hij niet naar het buitenland gaat, want dan wordt de kaart naar de inspectie gezonden. Bij overlijden gaat de kaart naar het Centraal Bureau voor de statistiek. Wanneer een persoon uit een gemeente vertrekt, wordt van de kaart een afschrift gemaakt, dat in het archiefregister wordt geplaatst. Ook dit is een belangrijke wij ziging, want een behoorlijke scheiding tussohen de aanwezige en de vertrokken bevolking was bij het oude systeem zon der extra hulpmiddelen niet te verkrij gen, terwijl nu het archiefregister nauw keurig aanwijst, welke personen in den loop der jaren zijn vertrokken of over leden. Eenige honderden gemeenten in Neder land staan dus voor een ware revolutie in haar boekhouding der bevolking. Stapels werk zullen in de eerstkomen de maanden moeten worden verzet, moei lijkheden met extra personeel, bergruimte en materiaal het hoofd worden geboden. De gemeenten leven thans in afwach ting van nadere voorschriften van het Rijk, volgens welke de ingrijpende wijzi ging zich zal moeten voltrekken. Vermoe delijk wordt half September met het werk begonnen, d.w.z. dan wordt voor het ge- heele land aangenomen, dat het nieuwe stelsel in werking is getreden en worden geen verhuisbiljetten meer afgegeven. Wat de volkstelling betreft, welke in 1941 zal plaats hebben, deze wordt door de invoering van het gezinspersoonskaar tenstelsel ten zeerste vereenvoudigd. Eh het mes snijdt hier aan twee kanten, want door de vereenvoudiging van de volkstelling wordt zooveel bezuinigd, dat men er de invoering van het gezinsper soonskaartenstelsel gedeeltelijk door kan financieren! MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Gelieve het hier volgende met een kor reltje zout te nemen. Stel u voor een vergadering van een buurtcommissie, zooals er eenige tiental len zijn in onze stad. De penningmeester heeft zoo juist verslag gedaan van de reeds ingekomen en toegezegde gelden. Het is een flink bedrag geworden. Het wordt met 4 cijfers geschreven. Meer dan 1000 gulden. De voorzitter heeft de be spreking geopend omtrent de bestemming dezer gelden. En nu komen de tongen los. door S. K. HOOKING. Een paar weken later, 's avonds thuis komende, zag hij, dat Daan bezig was kinderen in een kruiwagen te rijden, blijkbaar tot hun groote vreugde, want Z1J kraaiden van de pret. „Wel, wel, Daan, ben je zoo ópper- kindermeid geworden?" vroeg hij. „Ik doe mijn best ze stil te houden", zei Daan, „terwijl Betje aan 't bakken is". „Het schijnt hen te bevallen." „O, het zijn net jonge katten ze zit ten vol grappen." „Hun zorgen zullen ook wel komen", liui am Phnzend. „ik heb altijd mede- jaen met den jongen van Trefusa. Ik j 00f' dat hij denkt, dat hij mijn kind dat wil zeggen, als hij denkt h k dij groot wordt zal de een of ander hem wel anders vertellen." baas6 mocilt det geheim willen houden, „Het zou een goed ding wezen, als het ^geluk was", zei Abram. i Ieder heeft een plan. En alle bekende feestattributen passeeren de revue. Ver sieringen, vlaggen, dennengroen, lampi ons, fakkels, volksspelen, optochten en vreugdevuren, muziek, versnaperingen, feestpakketten, enz. enz. Uur na uur ver strijkt. Een zekere richting wordt nog niet onderkend. De stemming is gemoedelijk, maar zaken worden niet gedaan. Het lijkt veel op een zeker soort raadsverga- ring. Men raakt in een draaikolk. Nie- man spreekt het verlossende woord. Tot er een opstaat en dit alles in eenige zin nen weergeeft. En een andere gedachte lanceert. Hij wil negen-tiende van het bedrag besteden voor een blijvend aan denken aan dit bizonder regeerlngsjubl- leum. Een monumentaal aandenken, B.v. een bank met veel metselwerk, en royale zitgelegenheid. Desnoods een boom of een plantsoentje ter oompleteering. Op welke plaats? Uitzoeken maar: Molenwater, Dam, Bolwerken, Park van Nieuwenha- ven, Park de Griffioen, Plantsoen (in wording) Poelendale. Eén tiende te besteden voor Kinder feest. Ik heb gezegd. De rede werd met toenemende instem ming, blijkens de vele herhaalde verticale hoofdknikken, aangehoord. En aldus werd besloten. We schrijven 194. Oudere stadgenooten herkennen hun eigen stad niet meer. Dank zij de grenswijziging. De Poelendalesingel wordt beheerscht door bet sprookjesachtig verlichte kan toorgebouw der P. Z. E. M. De weg is nu rechtdoor getrokken en mondt uit op de Koudekerksohe weg. Een hoofdstraat met verschillende zijstraten en plantsoentjes. Langs de hoofdstraat juweeltjes van mo derne bouwkunst. Op de zijstraten neemt de bebouwing gestadig toe. Dank zij, niet alleen het zeer vooruitstrevend en voor circa een kwart-eeuw voldoend bouwplan, maar vooral door de doeltreffende, pak kende reclame, die deze verjongde dienst van Gemeentewerken wijd en zijd laat ver spreiden, een en ander in samenwerking met de krachtige organisatie van vreem delingenverkeer. Allle bewoners tot in wijden omtrek ont vangen eenmaal per week een tijdschrift, gewijd aan belangen van de diverse over heidsbedrijven. Deze verkeeren in bloeien- den toestand, dank zij de frissohe geest, die uit de bedrijfsvoering en propageering voldoende blijkt. Maandelijks worden de demonstraties dezer bedrijven, waarbij men een steeds grooter nuttig effect van gas- en electriciteitsverbruik aantoont en ook aanleert, door honderden bezocht. Hoe is het mogelijk dat er in zoo'n kor ten tijd toch zooveel veranderen kan, en niet alleen veranderen, maar ook verbe teren kan? Hoe dat mogelijk is? Mede en vooral door de goed-opgezette en goed-volgehou- den reclame. En door de samenwerking van verschillende bedrijven en diensten. Toekomstmuziek? 'Een fata morgana? Of een droom, die als de meeste, bedrog blijkt. Thans is het woord aan denaaste toekomst. Gegroet, STENTOR. „Zij konden denken, dat ze tweelingen waren", zei Daan. „Juist; dat zou ik willen." De pupillen van Daans kleine grijze oogen schenen een oogenblik samen te trekken. „Ik begrijp niet, waarom men het hen zou vertellen", zei Daan na lang zwijgen, terwijl hij ze gemakkelijker in den krui wagen zette. „Ik ook niet. Ik geloof, dat we beter doen het hen niet te vertellen. Wat zeg jij?" „Zeker, baas zeker." En Daan liep op een draf, tot groote vreugde van de kinderen, die het verveelde zoolang op één plek te blijven. Daan's gezicht was een studie voor de volgende tien minuten, maar hij hield zich uit de voeten. Daan deed zelf nooit iets zonder een reden en hij kon zich niet voorstellen, dat iemand anders iets doen zou zonder er een doel mee te hebben. HOOFDSTUK IV. De schommeling van den slinger. Abram Fowey begon zich ongerust te maken toen er drie maanden waren voor- bijlgegaan, zonder dat hij antwoord had Ervaringen van een gezin uli Friesland. Het vorig jaar, aldus „Fr. Dagbl.", kwam een huisvader uit een Friesch dorp bij mij om inlichtingen en advies. Hij had als arbeider te kampen met dezelfde be zwaren als zoo menig vakgenoot; in den zomer werk en in den winter in de steun of de werkverschaffing. Nu kon hij een goede plaats krijgen in Duitschland. Of hij gaun zou? Eh hoe stond het met de geestelijke vrijheid? Want hij was iemand van Gereformeerde belijdenis. Ik heb hem geraden te gaan. En nu gingen we hem opzoeken. Buiten het dorp lag dioht bij den groo- ten weg de hoeve. Eén geweldig gebou wencomplex op een heuvel; in het mid den een plein, en tegenover de poort het hoofdgebouw, van twee verdiepingen, de woning van den Gutsbesitzer. Aan den voet van den heuvel weidde een groot beslag prachtig zwart-bont melkvee. En links van den ingang tot het gebouwencomplex stond bet vriendelijke witte, in vakwerk opgebouwde buis van de Friescbe familie, die het vee verzorgde: vader, moeder, twee jongens en twee meisjes. Overal op het veld was de hooiïng in vollen gang, maar onze vrienden had den daar niets mee te maken. Ze zijn uit sluitend voor bet vee. En dus is de winter voor hen de drukste tijd. Natuurlijk zullen onze lezers vragen, hoe het met de verdiensten staat. Wij hebben er naar geïnformeerd. Het gezin geniet vrije woning, heeft de melk vrij en het meel, om brood te laten bakken. Men betaalt dus alleen bakloon. Verder mag men een paar varkens mesten, zoo dat er ook voor de „fetpanne" voldoende is. En dan verder een loon van 250 tot 280 mark in de maand. Wat dit bedrag betreft, moet men niet uit bet oog verlie zen, dat de prijzen van allerlei artikelen: koffie, thee, schoenen, kleeren, in Duitsch land vrijwat hooger zijn dan bij ons. Als we op de koopkracht letten, dan zou ik dit loon vergelijken met 30 gld. in de week in ons land. Afzonderlijk mag wel vermeld worden, dat de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen met groote welwillendheid en nauwgezetheid de belangen van deze menscben behartigt. Zij staan bij even- tueele moeilijkheden allerminst weerloos. En nu wat het geestelijke betreft. Aan hun omgeving hebben zij in dat op zicht niets. Op het landgoed werken Duitschers, Polen en Slovaken. Een deel is, althans formeel, Roomsch en gaat des Zondagsmorgens wel eens naar de kerk. Aan een Evangelischen kerkdienst, dien men had bijgewoond, bad men wei nig gehad. Maar in de kamer stond niet alleen een degelijk ouderwetsch Friesoh kabinet, doch ook een modern radio-toestel. En dat stelde in de gelegenheid eiken Zon dag een preek te hooren, en schier eiken avond werd er genoten van de Neder landsche uitzendingen. Eh in de kranten- hanger ontbraken „Friesch Dagblad" en „Kerkblad" niet. Het spreekt vanzelf, dat het verstoken zijn van kerk, jeugdorganisaties en vrien denkring groote bezwaren oplevert. De kinderen des huizes hadden in de oogen der overige jeugd één groote merkwaar digheid: zij konden niet dansen en wil den het ook niet leeren. Dht bezwaar van geestelijke eenzaam heid kan alleen min of meer worden ge neutraliseerd, als het gezin gaaf is. Als het een sterke, geestelijke eenheid vormt. En alleen aan zulke gezinnen kan men raden naar Duitschland te gaan. Maar dan is het ook ten volle te begrijpen, dat in zoo'n geval de huisvader zeer voldaan is over zijn keus, omdat bij nu weer flink zijn brood beeft in een werkkring die hem ligt, en waarin hij zoo goed als z'n eigen baas is. Een ding willen we nog opmerken. De Arbeidsbeurs te Oberhausen ver richt voortreffelijk werk. Maar zou zij niet kunnen bevorderen, dat b.v. een tiental Gereformeerde en orthodoxe ge zinnen bij elkaar in de buurt komen te zitten? Dian had men geestelijke steun aan ontvangen op zijn brief aan Peter Trefusa, waarin hij deze den dood van zijn zoon Eduard en het bestaan van een kleinen Eduard, den tweeden, gemeld had. Ten einde Trefusa op een dwaalspoor te brengen en zijn eigen identiteit te ver bergen, had hij zijn naam geschreven, zoo als hij werd uitgesproken, „A. Foy". „Want", zei hij bijl zichzelf, „als ik mijn naam teeken op de gewone manier, zal hij dadelijk denken, dat ik den man hen, dien hiji bestolen heeft en naar alle waar schijnlijkheid vermoeden, dat ik hem een poets speel." Hij schreef dus zijn naam, zooals hij werd uitgesproken en hoopte, dat zoo zijn identiteit verborgen zou blijven. Maar drie, vier maanden gingen voorbij! en er kwam geen antwoord; het werd zes maanden en nog antwoordde de oude Pe ter Trefusa niet. Toen schreef Abram een tweede maal, gaf een uitvoerige beschrijving van alle omstandigheden, verklaarde dat alle do cumenten, noodig om de identiteit van den jongen Edward te bewijlzen, in zijn bezit waren, en dat hij bereid was, wanneer de betrekkingen van het kind dit wenschten, de voogdijschap over het kind aan hem over te dragen. Deze brief bereikte blijkbaar zijn be- j stemming wat er van den eersten Engeland en zijn buitenlandsche poli tiek stonden deze week wel in het cen trum Ier belangstelling. Als gevolg van de rede van den Britschen premier Chamberlain heerseht onmiskenbaar een meer optimistische stemming dan tot voor kort. Men beseft, dat Engeland een grootsche poging heeft gedaan om een groote catastrofe van Europa af te wen den. En het meest bemoedigende daarbij is, dat de fataliteitsstemming, welke een tijd long ons werelddeel overheerscht heeft, eindelijk verbroken is, al moet af» gewacht worden voor hoe long dit nol zijn. Daar is b.v. het nog altijd onopgeloste probleem in Tsjecho-Slowaklje. Gok hier heeft Engeland de leiding genomen. Men staat voor het bijna scnsationeele feit, dat de Engelsche regeering een bemidde laar. lord Runciman, naar Praag zendt om in het groote confliot tusschen de Tsjecho-Slowaaksche regeering en de Su- deten-Duitsohe partij een oplossing te hel pen zoeken. Dat Praag de Engelsche in terventie dadelijk aanvaard heeft, be wijst, dat men daar de redding in bet uitermate moeilijke nationaliteitenpro bleem van Engeland verwacht. Engeland heeft daarvoor ook de in stemming van Parijs en Berlijn. Daarover kan geen twijfel bestaan. Het feit, dat Londen, Parijs en Berlijn in onderling ovarleg zijn getreden, en dat het resultaat daarvan is, dat een Britsche adviseur de Praagsche regeering behulp zaam zal zijn, is van zeer groote betee- kenis. Runcimans taak zal uiterst moeilijk blijken. Aan zijn diplomatieke bekwaam heden twijfelt natuürlijfc niemand; het is echter de vraag, of niet slechts de Tsje chische partij, maar ©@t de Sudetenduit- Nauwelijks hebl Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akkers Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nóg sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel! Per flacon 90 ct., f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. elkaar en hadden de jongelui gelegenheid elkaar te ontmoeten." Tegenover de stemmen van hen die van het werken in Duitschland niets goeds weten te vertellen, meenden wij goed te doen ook op deze ervaringen de aandacht te vestigen. „Moet het wéér zes uur worden?" zoo hoorden we Woensdagmiddag een Raads lid, dat zioh niet aan breedsprakigheid schuldig maakt, aan zijn buurman vra gen. Zes uur is het niet geworden, maar het scheelde toch maar een half uur. Iets bijzonders? Neen, als deze agenda, die maar weinig 'belangrijks bevatte, in een paar uur was afgewerkt, zooals men zeer waarschijnlijk in Goes en Vlissingen zou gedaan hebben, zou het iets merkwaardigs geweest zijn. „Geen welvarende mededeeling" noem de de burgemeester de kennisgeving, dat de rekening over 1937 sloot met een fei telijk tekort van f 20.000, terwijl men met een batig saldo van f 15.000 is begonnen. Inderdaad. Dit wijst nog niet in de rich ting van het terugkrijgen der gemeentelijke vrijheid en zelfstandigheid. Een ver klaring van het tekort hoorden we nog niet. Voorloopig blijft onze Zeeuwsche hoofd stad nog onder voogdij, wat natuurlijk al lesbehalve prettig is Dat bleek ook nu weer toen een der leden in deze zitting met bet mocht zijn gekomen wist hij niet want drie maanden later kwam het antwoord op Goolong Kreek, geadressteerd aan den heer A. Foy. Abram scheurde de enveloppe open met een bevende hand, hoewel hijl moeite deed haar stil te houden, en las het vol gende laconieke epistel: „De heer Trefusa bericht de ontvangst van den brief van den heer A. Foy, ge dateerd 23 Juli 18. Kasteel Pendormic, 13 Sept. 18. Abram zag de onbeschreven zijldjes na, keek in de enveloppe en daarna op den grond, om zich te overtuigen dat hij niets had laten vallen, toen las hij den brief weer, stak ham in de enveloppe, nam zijn hoed en ging uit. Hij was te verbaasd om in huis te blij ven. Hij moest alleen zijn om na te den ken. Hij had tijd noodig om zajin gedachten te verzamelen en zijh plannen voor de toe komst te maken. Voor het oogenblik voelde hij zich diep vernederd door de nederlaag. Tegen Peter Trefusa was hiji niet opgewassen. Hij was hem en zijn vader vóór hem te slim af geweest, en naar allen schijn zou dat nu weer het geval wezen. Dit alles diende niet om Abram's deugd zame zijlde te ontwikkelen. Het bevestigde hem in zijn voornemen om Peter en zdjn sche partij (en dus ook Berlijn) hemd is, water in haar wijn te doen. De leiding van de Europeesche politiek ligt op het oogenblik vast in de handen van Chamberlain, door Halifax gesecon deerd. Dit kan zonder overdrijving wor den geconstateerd. Engeland heeft de leiding i de Euro peesche politiek hernomen, Hei heeft door zijn besliste houding in Let Duitsch-Tsje- chische geschil doen blijken, dat er in geen geval sprake kan zijh van Ehgelands neutraliteit in een gewapend conflict, waarin ook Frankrijk betrokken zou ra ken. Ja, na hot Koninklijk bezoek aan Frankrijk is do hechtheid van hot FransohBritsch verhond nog inniger geworden. Zoowel ten opzichte van Spanje en Tsjecho-Slowa'kijio als ten aanzien van Ja pan is de houding van de Engelsche ro- geering scherp omlijnd. Het einde van den Spaanschen burgeroorlog is nog steeds niet in zicht. Het krachtig verzet der re- geeringstroepen bewijst, dat hij nog ver rassingen herbergt, Nochtans blijft de houding van Engeland consequent dezelf de: niet-inmenging in de Spaansche za ken en weigering tot ratificatie van het voorloopig Engelsch-Ilaliaansch accoórd nopens de Middellandsche Zee, zoolang de buitenlandsche vrijwilligers niet uit Span je zijn teruggetrokken. Ook tegenover Japan is Engelands houding krachtig. Londen zet den laatsten tijld Tokio ster ker de duimschroeven aan en heeft re geling geëiscbt van een aantal grieven, die ■Londen heeft. De „Times" schrijft: „De positie van Japan is, in kort, eene, waarin het niet veilig eindeloos kan voortgaan met de belangen van derden te 3ollen". In Palestina heeft Engeland echter den wind niet mee. Daar kookt en gist het allerwegen en het schijnt wel, dat het daar op een formeelen oorlog uitloopt.. voorstel kwam waarvan allen de bil lijkheid wel inzagen i om ook, evenals aan de H. B. S., leerlingen van 'het gym nasium, wier ouders minvermogend zijn, en die 'n gemiddeld cijfer van 7 of meer ha len, de studieboeken gratis te geven. De wethouder ontried aanneming, omdat de Minister van Binnenlandsche Zaken (lees: een of ander ambtenaar) dit niet zou goedkeuren. Eén voorbeeld uit de velel De commissie voor georganiseerd over leg ia nu gewijzigd. Ook drie Raadsleden hebben er zitting in gekregen. Over deze en over de drie plaatsvervangers moest op commando van den heer Paul zes maal gestemd wordenl De S. D. A. P. wilde van deze drie Raadsleden er slechts één uit de rechter- zijde kiezen, de beide andere moesten linksche leden zijn. De rechterzijde en de vrijz. dem. fractie (de Vrijheidsbond (liet zioh niet uit) stonden op het standpunt, dat waar de voorzitter, de heer Onder- dijk, reeds tot de linkerzijde behoort, al heeft deze slechts een adviseerende stem, de billijkheid medebrengt, dat dit moest zijn: twee leden van rechts en één van links. Aldus geschiedde. Verder werd besloten de gastarieven te wijzigen. Die gasprijs zal 10 cent per m3 bedragen bij een aansluitingsreoht van f 2,40 per jaar. Bij een vastrecht van f 4,80 per jaar zal de prijs van het gas 8 cent per m3 zijn; bij een vastrecht van f 13,20 zes ct en bij een vastrecht van f21,60 vijf cent. De prijzen van het gas, geleverd over een muntmeter, worden als volgt. Al gemeen tarief 11 cent, met een aanslui tingsreoht van f 2,40 per jaar, 8 ct bij' een vastrecht van f 6 per jaar; 6 ct bij een vastrecht van f 14,40 en 5 ct bij f 22.80 vastrecht. Buitengewoon veel beteekent deze wij ziging niet, maar allicht houdt ze een ver dere vermindering van het debiet tegen, terwijl een flinke reclame 1 waarop ver schillende leden aandrongen misschien nog een duwtje naar boven kan geven. Voor de restauratie van den Langen Jan werd de tweede f37.000 uitgetrokken. Een duur bezit! Of daarbij later nog een bedrag zal moeten komen, daarvan kon de wethouder Onderdijk niets zeggen. Deze tegenvaller van 37 mille is trouwens al erg genoeg. Bij de rondvraag heeft de heer Kögeler nog een blijkbaar wel wat sensationeel en hel gekleurd persartikel onder de loupe erfgenamen van zijn bezittingen te ver drijven, als zich de gelegenheid er toe aanbood en verdreef alle gewetensbezwa ren, die hem de laatste zes' maanden hadden gekweld. „Dit geeft den doorslag," zei hij tot zich zelf met gebalde vuisten. „Ik heb gewikt en gewogen, nu wilde ik het wel en dan wilde ik het niet, zoolang Trefusa dood is; maar nu weet ik wat mij te doen staat. Mijn beurt zal ook eens komen." Abram stond echter nog niet zoo vast als hij zich verbeeldde. Zijh geweten had een eigenaardige gewoonte op onver wachte tijden te ontwaken. Soms schrikte hij eensklaps uit zdjn slaap op, terwijl hij droomde, dat hij ter dood werd gebracht voor de een of andere booze daad, die altijd met Trefusa in verband stond. Dan lag hij uren lang wakker, geheel verslagen, maar troostte zioh ten slotte met de gedachte, dat hij zich nog tot niets had verbonden, dat hij alleen maar had bepeinsd, wat er gebeuren kon, maar mis schien nooit gebeuren zou tijdens zijn le ven en dat hij niet beschuldigd 'kon wor den van kwaad, dat hij nooit had bedre ven. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5