ie Het slot van de Vierdaagsche. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in Spanje. De strijd in China. ZATERDAG 30 JULI 1938 52c JAARGANG - No. 254 V Buitenland. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.50 per kwnriaa! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0,20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mcdedeelingen 60 :eni per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Elke tijd beeft zijn eigenaardige geva ren en bezwaren. Elc zijn tijden dat allerwege de vijand schap tegen God en de afkeer van Zijne ordinantiën openbaar wordt. De tegen stellingen worden dan verscherpt. De antithese die hooi het leven en alle levens verhoudingen beheerscht treedt dan dui delijk aan bet licht. Ieder gevoelt dan wel dat het in den diepsten grond gaat voor of tegen den Christus. Die tijden hebben wij ook in ons land gekend. De vrijzinnigen stelden niet alleen bo ven en naast de Openbaring de Rede, maar zij lieten ook niet na bun sterke afkeer van eenig verband tusscben gods dienst en staatkunde te laten blijken. Verknoei zoo riep men hen die zich in het staatkundige leven aan Gods Woord wenschten te binden met uw Bijbel teksten onze staatkunde toch niet. Het was de tijd toen openlijk de strijd tegen de Chr. school werd aangebonden en toen de belijders van den Christus onbekwaam en ongeschikt werden geacht eenig pu bliek ambt te bekleeden. De sociaal-democraten stelden mede bet anti-godsdienstig karakter van hunne partij op den voorgrond. Nooit, zoo zong een hunner dichters, zal mijn verlangen gaan naar hemelvaart! ik wil op aard' gered en zalig wezen. En met hoon wei den beladen zij, van wie het heette dat zij; de menschen met een wissel op de eeuwigheid die natuurlijk nooit ge honoreerd zou worden trachtten af te schepen. Van de communisten is het niet noodig, het revolutionair en anti-christelijk ka rakter van hun optreden in het licht te stellen. Openlijk werd de bloedroode vlag van opstand en revolutie den volke voor gehouden. 'Het was voor hen, die voor de toepas sing en de doorwerking van de Christe lijke beginselen het pleit voerden, een in vele opzichten moeilijke tijd. Het wa ren vaak dagen van verdrukking en be nauwdheid. Van spot en hoon en achter uitzetting. Maar het was ook een goede tijd, om dat men het zich een eer rekende voor den Naam des Heeren sobade te lijden en schande te dragen. Het was een tijd vol geestdrift en betooning van geestkracht. Dat blijkt o.m. uit de vele jubilea die in onze dagen gevierd mogen worden. Op elk gebied zijin toen stevige fundamenten gelegd. Wat was er een durf! Wat werd er toen alle perspectief scheen te ont breken krachtig aangepakt! Het geloof drong tot daden. Eb de openlijke vijlandschap behoedde voor inzinking. V De laatste jaren is er echter veel anders geworden. De tegenstand schijnt minder groot. Van openlijke vijandschap wordt niet zoo veel meer bemerkt. Men vraagt nu over en weer waardeering van eikaars standpunt. Van vrijzinnige zijde verklaart men oog te hebben voor de groote beteekenis van den godsdienst ook voor bet publieke leven. Etn dat is ook wel gemeend in vele gevallen. Het materialisme heeft bet menschdom onbevredigd gelaten en zoo is er gekomen een vragen naar en een be- toonen van eerbied voor religie. Alleen, als het er op aankomt, dan blijkt dat er practisch nog niet zooveel veran derd is. Als Dr Colijn bij de Kabinetsformatie spreekt van positief Christelijke be ginselen, dan keert men zich van hem af, zelfs al gaat hij in zijin pogen om een breede basis te verkrijgen voor velen on begrijpelijk ver. En als het gaat om de normen voor hu welijk en echtscheiding, dan wordt open lik verklaard dat men er niet aan denkt de goddelijke ordinantiën te erkennen, fflaar dat men v r ijl en zelfstandig, naar eigen inzicht, wil uitmaken wat Seed is en kwaad. De sociaal-democratie schijlnt soms tot onherkenbaar wordens toe veranderd te fVn.. Er worden in die kringen klanken beluisterd, die men daar vroeger niet ge boord zou hebben. Mlaar ook hier blijkt telkens weer dat men van het oude stand- Punt toch niet zoover afstaat. En zelfs de communisten schijnen be- zzg te^ verpoppen. Tot voor kort stelde tben zich krachtig te weer tegen kerk en ?°dsdienst. In het verkiezingsprogram d'3 werd openlijk geëisoht: „verbod van godsdienstonderwijs in de scholen aan eerlmgen beneden de 18 jaar". De gods- is immers opium voor het vol'kl Maar nu schrijft dezelfde partij in 'haar orgaan dat ziji gaarne het recht erkent van hen die voorstanders zijn. van godsdien stig onderwijs en dat zij! een verklaarde vijandin is van elke geweldpleging tegen de geloofsvrijheid der massa. En dan moet men de geschriften van de nationaal-socialisten lezenl Wie niet kent de beginselen waarvan die beweging uit gaat, zou werkelijk meenen dat zijl niet al leen vrijheid van godsdienst wensoht, maar dat zij zelfs op een Chris telijke staatkunde aanstuurt. Er is waar- deering voor den godsdienst en er is ook waardeering voor hen die op het gebied der Christelijke actie vooraan stonden. voorzoover ze dood zijn. Men kan deze veranderde houding, deze gewijzigde tactiek tot op zekere hoogte waardeeren. Vooral omdat er bij velen aan ten grondslag ligt een zoeken en vra gen naar hoogere dingen. Wie echter over deze dingen nadenkt, gevoelt ook, hoe hier het zeer ernstige ge vaar dreigt, dat velen het goede spoor zullen bijster reiken omdat ziji zich door den s o h ij n laten leiden. Ziji gaan dan, omdat ziji overal bekende klanken beluisteren, zoeken naar een bree de basis, waar zij' zich vrijelijk kunnen bewegen en loopen dan groot gevaar de beteekenis van het eigen beginsel uit het oog te verliezen. Dit gevaar is niet denkbeeldig. Wie om zich heen ziet en zijin ooren open zet, kan dit elzen dag waarnemen. Niet genoeg kan er daarom op worden aangedrongen toch alles te steunen wat kan meewerken met name bij onze jon geren tot het kennen en het b e 1 i]1- d e n van de beginselen die zijh naar Gods Woord. Hevige strijd rondom Gandesa. Naar vernomen wordt, zijn de regee- ringstroepen aangekomen in het gezicht van Nonaspe, ten 'Noord-Westen van Gan'desa, op 'de samenvloeiing van de Matarana en de Alaga. Zij; zijn thans dus in het Noorden en in het Zuiden voorbij 'de stad gekomen in hun opmarsch naar het Oosten. Deze vorderingen der regeeringstroepen langs den weg van Gandesa naar Ailca- niz stellen hen in staat, dien weg te con troleeren en tevens hun stellingen voor Gandesa te versterken. D'e slag rondom Gandesa is zeer hevig geworden. 'Ondanks het intensieve optre den van de luchtstrijdkrachten der op standelingen blijven de regeeringsstrijd- krachten de Eforo overtrekken met man schappen en materiaal. Tarragona is gisteren weer tweemaal gebombardeerd. Er werd materieele schalde aangericht. 'Gisteren hebben twee escadrilles van tien vliegtuigen elk, komende van Major ca, de haven van Valencia gebombar deerd. Het eerste escadrille wierp onge veer 50 bommen, die evenwel in zee vie len. Het tweede escadrille wierp een vijf tigtal bommen, waardoor negen huizen werden vernield, 'zonder dat evenwel slachtoffers vielen. Een ander watervliegtuig wierp bom men op 'Gandia. Drie huizen werden ver nield, personen werden niet getroffen. Tai Hoe in handen der Japanners. Mien geeft t'hans te Hankau toe, dat Tai Hoe, gelegen op 50 mijl ten Noord- Oosten van Kioe Kiang, is gevallen. Gemeld wordt, dat gisteren zeer zware gevechten zijn geleverd toen de Japansche troepen ten Zuiden van de Jang Tse de hoofdmacht ontmoetten der Chineesche troepen ten Zuiden en Zuid-Westen van Kioe Kiang. Chineesche vliegtuigen hebben de Ja pansche oorlogsbodems op de Jang Tse gebombardeerd. Men verklaart, dat zij een 'dezer schepen tot zinken hebben ge bracht en verscheidene andere getroffen hebben. Volgens te Tokio ontvangen berichten, zou Tlsjang Kai Sjek plannen 'hebben, om de provincies Hoepei, Honan en An'h- wei te laten overstroomen, teneinde den Japanischen opmarsch naar Hankau te stuiten. RADIO-REDE VAN DEN BELGISCHEN MINISTER-PRESIDENT. De Belgische Minister-president 'Spaak heeft voor de radio een redevoering ge houden, waarin hij' uiteenzette, dat zijn regeering op vier gebieden reeds' belang rijke resultaten beeft behaald, n.l. op financieel, sociaal, taalkundig gebied en op het gebied der bestuursbervorming. Het b e g rooting stek o rt zal 'De eerste staaf goud van de „Lutino" (op de actetasch) is door de „Karimata" op gebaggerd. Ze vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 7000. Op de foto links de heer Bol en rechts ir van Capellen, leiders der werkzaamheden op Terschelling'. worden opgeheven. Zijl zal 'het evenwicht op de gewone be groeting tot stand brengen, door bezuinigingen en door bestrijding van zekere mis bruiken. D'e buitengewone begroeting zal even eens met zorg worden opgesteld. De re geering zal desniettemin trachten de eco nomische bedrijvigheid te bevorderen en zoo min mogelijk de 'directe staatslasten te verzwaren. De Kamer zal waarschijnlijk in 'het begin van 'October bijeenkomen. Zij' zal dan zoo snel mogelijk de gewone en de buitengewone begroetingen moeten be handelen. Bij het parlement zal een wets ontwerp ingediend worden, waarin de verkoop van alcohol wordt geregeld en een wetsontwerp, dat de productie en dis^- tributie van electriciteit regelt. Op deze wijze, alldus Spaak, zal de sociale en economische vooruitgang be vorderd worden. Redelijke menschen we ten, dat men op 'het oogenblik niet meer verwachten kan, tenzij: men avonturen wenscht. Wat de eoalitieregeering, -die 'onder mijn leiding staat, wenschte, is de eenheid der Belgen tot stand te brengen tegenover de groote problemen, 'die zich voordoen. Niet toevallig hebben wij gewild, dat het na tionale feest dit jaar op schitterende wij ze werd gevierd. Den Koning, den behoe der van de belangen -des vaderlands, heb ben wij' onze liefde voor 'het vaderland getoond. Wij hebben getuigenis afgelegd van onze kracht 'en ons vertrouwen in de toekomst. AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND. Donderdagavond zijn drie sterke aard schokken waargenomen bij' Patras, in het Noorden van den Peleoponnesus (Mo- rea). D'e schokken gingen vergezeld van onderaardsch gerommel, zoodat de be woners, door een paniek bevangen, zich naar buiten in veiligheid brachten, waar zij onder den b'looten hemel overnacht ten. Et is slechts geringe materieele schade aangericht. Slachtoffers zijn er niet te betreuren. NAAR EEN NIEUWE MELKSTAKING IN BELGIë? Zooals men zich herinneren zal, werd onlangs door bemiddeling van het Belgi sche ministerie van landbouw de mini mumprijs voor melk, door de verkoopers te betalen aan de producenten, vastge steld op 82,5 centiem per liter, na welke overeenkomst een einde kwam aan de „melkstaking". Nu hebben de groote melkerijen ech ter verklaard, dat bij' den huidigen boter- prijs, genoemde prijs van 82.5 centiem voor de melk niet te handhaven is. Zij zeggen het onlangs gesloten accoord dientengevolge op en wenschen terug te komen tot de prijzen van 75 of zelfs 70 centiem per liter. Men moet afwachten, hoe de boeren hierop zullen reageeren, doch het is vrij onwaarschijnlijk, dat zij er zich zonder meer bij' zullen neerleggen, zoodat men dan een tweede melkstaking mag ver wachten. GEEN HANDDRUK MEER. Gewoonten zijn evenals feiten hardnek kige dingen en de diepgewortelde ge woonte van het drukken der hand, wordt te Rome weer eens onder vuur genomen. Reeds jaren geleden werd het land mee gedeeld, dat de fascistische groet den handdruk moest vervangen, maar een oude gewoonte sterft moeilijk uit. Dus heeft het ministerie van volkscultuur in gegrepen door te bepalen dat op het too- neel en in alle nieuwe films de handdruk moet verdwijnen en door den fascisti- schen groet moet worden vervangen. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT Toen prins Cyril van Bulgarije, de broer van koning Boris, van de begra fenis van koningin Maria van Roeme nië naar Sofia terugkeerde, is hij' aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de trein, waarmee hij1 reisde, door een 'hollen weg reed, schoot daar een steen van verscheidene duizenden kilo's gewicht naar beneden en sloeg op de spoorbaan te pletter. D'e machinist wist den trein nog juist op tijd tot stilstaan te bren gen. Het rotsblok had de telefoon- en tele graaflijn vernield, zoodat het bericht van het oponthoud eerst laat in de hoofd stad kon worden medegedeeld, waar men zich al ongerust begon te maken over de vertraging. DE OPSTAND OP CRETA ONDERDRUKT. De gouverneur van Greta 'heeft aan 'de regeering mede gedeeld, dat de opstandige be weging volledig is o"n der- drukt. Deordeisin Kan ea her steld. De autoriteiten hebben de open bare gebouwen weer bezet. D'e opstande lingen 'hebben de stad ontruimd en zijn op de vlucht geslagen. 'Het naderen van de vliegtuigen, 'die de regeering uit Athene derwaarts bad gezonden, beeft een snel einde bereid aan den opstand in Kanea. Toen de vliegtui gen in zicht kwamen gingen de oproer lingen uiteen. In Athene heeft de bevolking van de gebeurtenissen in Kanea kennis genomen door de middag-edities der dagbladen. Opwinding is er niet door veroorzaakt. Berichten uit alle 'Grieksche provinciën melden, dat overal, evenals te Athene, rust beersc'ht. NIEUW INCIDENT AAN GRENS RUSLAND-MANDSJOEKWO. Uit Kiejo wordt gemeld, dat tien Rus sische soldaten ongeveer 800 meter ten Noorden van Tsj ankoef eng zijn doorge drongen op Mandsjoerijsch gebied. Tij dens dezen inval, vuurden de Russische soldaten op Japansche grenspatrouilles. Na een uur strijd werden zij teruggedre ven. RUNCIMANS MISSIE NAAR PRAAG. Zooals reeds gemeld zullen lord en lady Runciman Dinsdag naar Praag ver trekken. Zoodra 'hij \e Praag aankomt, zal hij zich in verbinding stellen met president Benesj en vervolgens met de leden der regeering en de leiders der Sudetenduit- sche partij. Binnenland. Inwerkingtreding der ruilverkavelings- wet. Nieuwe bepalingen tot regeling der paar denfokkerij. Het einde van de vierdaagsche. Buitenland, De opstand op Greta onderdrukt. Aardschokken in Griekonland. Nieuw Russisch-Japansch grensincident. Radio-rede van den Belgischen minister president. Runciman brengt uiteraard geen en kel speciaal „plan" mede. De eerste phase van zijn werkzaamheden zal daarin be staan zich van den toestand op de hoogte te stellen. Daarna zal hij een aantal voor stellen uitwerken, welke hij later aan de regeering en aan de leiders der Sudeteu- duitschers zal voorleggen. VLIEGBOOT VERMIST. Naar Reuter uit San Francisco meldt, is de viiegboot Hawaian Clipper ver scheidene uren over tijd op 'het traject. GuamManilla, Aan boord van de Hawaian Glipper bevinden zich zes passagiers en een be manning van negen koppen. D'e viiegboot was in geregelden dienst San FranciscoManilla. Deze dienst ia thans ruim een jaar in bedrijf en tot dusver hadden er zich geen ernstige on gelukken in voorgedaan. Hittegolf in Tokio. Het is drukkend heet in Tokio. De zon brandt en de temperatuur bedraagt ge middeld 85 tot 90 graden Fahrenheit. Voor den gewonen burger is de eenige kans op eenige verkoeling een wande ling des avonds door de parken of een bezoek aan de bioscopen, waar hij het oorlogsnieuws uit China kan aanschou wen in een kunstmatig koele atmosfeer. IN TOTAAL SLECHTS 93 UITVALLERS Het uitvallerspercentage slechts 2 pet. De Vierdaagsche Wandelwedstrijd be hoort weer tot het verleden. De laatste dag heeft nog vier uitvallers opgeleverd, waardoor het totaal aautal uitvallers 93 'bedraagt. Er vertrokken bij den aanvang 4570 wandelaars, zoodat het uitvallerspercen tage 2 pet. bedraagt. Vorig jaar vertrokken 4293 wandelaars, van wie er 105 uitvielen. Niettegenstaande bet aantal deelnemers dus rond SOO meer bedroeg, zijn er toch 12 uitvallers minder. D'e gespecificeerde cijfers voor dit jaar luiden: len dag vertrokken 4570, uitge vallen 9'; 2en dag niet gestart 16 en uit gevallen 19; 3en dag niet gestart 18 en uitgevallen 21; 4en dag niet gestart 10 en uitgevallen 4. Er was langs den weg in de buurt van Nijmegen enorme 'belangstelling. Het aan tal toeschouwers die zich langs den weg 'hadden geschaard wordt op 200300.000 geschat. Dr Colijn, die in den loop van den mid dag te Nijmegen arriveerde en ook reeds langs den weg van zijn belangstelling blijk gaf, heeft aan het noenmaal, waar overste De Wijs recipieerde, een korte toespraak gehouden. D'e heer Colijn merkte op, dat de Re geering belang moet stellen in alle uitin gen van het volk, dus ook in de sportieve uitingen. Maar dan kan het wel eens zijn, dat een minister persoonlijk niet zooveel voelt voor die uiting. Het was hem daar om een genoegen te kunnen verklaren, dat hij met waarachtige belangstelling deze marschen beeft aanschouwd, dat hij een warm hart heeft kloppen voor de mooiste aller sporten, de wandelsport, die hij zelf veel heeft beoefend in zijn Indische jaren en later in Zwitserland als bet hem een vreugde was bergen te kunnen beklim men. Spr. zeide gaarne den steun der re geering toe voor de toekomst en hij ge tuigde van de belangstelling der regeering voor het streven van den N. B. v. L. O. Ook bij de prijsuitreiking heeft de Mi nister nog enkele malen het woord ge voerd. Zoo heeft hij o.a. ook de Duitschers toe gesproken en gelukgewenscht. Er was zeer veel applaus voor de kranige Duitsche jon gens, die het zoo flink en ferm hadden ge daan en model bleven tot op bet laatste moment. Zij kregen hun prijs uit handen van kapitein Breunese. Heel aardig was ook de begroeting van de Engelsehen door den Minister. Hij stapte op 'hen toe en sprak hen hartelijk toe. Zij zongen hem toe: „For he is a jolly good fellow". Zeer aandoenlijk was het binnenkomen van de Koloniale Reserve. Toen sprak de Minister, maar, gelijk hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1