DE ZEEUW tweede blad het kind van trefusa De verbouwing van het Paleis op den Dam. Uit de Provincie Elke vacantie-dag is er één! MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. VAN VRIJDAG 29 JULI 1938, Nr 253. pR|NSES BEATRIX KRIJGT ZONNIGE KAMERS. Met de restauratie van het Paleis aan jen Dam is men thans, naar uit Amster dam wordt gemeld, zoover gevorderd, dat inwendig, het breekwerk is voltooid. De centrale verwarming is ten naaste bij ge reed, de lichtleiding is gelegd. De steen houwers worden nu grootendeels vervan gen door stukadoors, schilders en behan gers. Hoewel het niet in het voornemen der Koninklijke Familie ligt, tijdens de ju bileumfeesten gasten in het Paleis te doen logeeren, moeten toch vóór 5 Sep tember nog ruim 75 kamers buiten de statievertrekken, gereedgemaakt worden. Het Prinselijk Paar zal dezelfde ver trekken verkrijgen als verleden jaar, n.l. die gelegen aan de zijde der Raadhuis straat. Zoodra de kamers, die zooals alles in bet Paleis, ontredderd waren door den aanleg van verwarming en verlichting, schoongemaakt zijn, worden zij weer in gericht op dezelfde wijze als verleden jaar. Met de voor Prinses Beatrix in te richten kamers zullen dit de eenige ver trekken zijn, waarin moderne meubelen de oude destijds door koning Bodewijk Napoleon meegebracht vervangen. Voor Prinses Beatrix wordt ingericht het „kwartier", dat vroeger aan de Ko ningin-Moeder toebehoorde. Deze kamers zijn gelegen in den vleugel van het Paleis op den hoek van Paleisstraat en Dam; zij behooren tot de zonnigste en lichtste van het geheele gebouw. De particuliere vertrekken van H.M. de Koningin gelegen aan de Damzijde ondervinden practisch geen verandering. Met het oog op de werkzaamheden heeft men de kamers ontruimd, doch hierin is geen centrale verwarming aangebracht, terwijl er reeds electrisch licht aanwezig was. Slechts is op last van de brand weer de schoorsteen door een nieuwen vervangen. D'e wandbekleeding, grooten deels leer, wordt evenals de tapijten al leen grondig gereinigd. Ook bet meubilair zal geen of slechts geringe wijziging on dergaan. Alle kamers voor leden der hofhouding echter worden nieuw behangen, gestuka doord en geverfd. Tijdens de werkzaamheden is men op allerlei verrassingen gestuit; achter schot ten ontdekte men bruikbare ruimten, waarvan men het bestaan niet vermoed de. Men vond echter ook soms greoten rommel achter paneelen, zoodat het feite lijk. een wonder moet worden geacht, dat in dit volkomen verwaarloosde gebouw nooit brand is uitgebroken. Juist deze veronachtzaming is oorzaak geweest, dat de brandweer de uiterste gestrengheid heeft toegepast bij de controle. BELG IE EN DE NEDERLANDSCHE MOSSELEN. Naar aanleiding van de berichten be treffende het verbod van invoer van mos selen alt Filippine in België, wordt van Belgische zijde beweerd, dat de bepaling v'an het Scheldeverdrag, waarbij de vrije invoer van mosselen uit den Braakman wordt verzekerd, door Nederlandsche im porteurs geschonden is; deze zouden in België mosselen hebben geïmporteerd, die niet in den Braakman, maar wel in de 'osterschelde waren gekweekt en van daar naar den Braakman waren gebracht. Station Vlake ontruimd. Het station Vlake is thans geheel ont ruimd, nu de nieuwe spoorbaan in ge- 't'ttik is genomen. De laatste aldaar werk- ame beambten, de arbeiders-telegrafist 1 Kooman en W. Visscher, zijn in ge- FEUILLETO N 0.) door S. K. BOOKING. o f gelijk een naald, die voor oen ^ogenblik van de pool afgeweken, dadelijk ,ate.rviSkeeren als de tegengestelde aan- irekkmg is verwijderd zoo keerden gedachten weer terug tot -het (to thema en de kansen van een gunsti- uitslag. de^8t ,ee.rste klijk van dezen zielestrijd en foo i die zich langzaam in zij'n dat ^yormden, was een bevel aan Betje, zb de kinderen volkomen gelijk zou w"Haaf Baas, dat doe ik!" roep zij ver wonderd uit. zii"da' iZe' eenigszins verlegen, „maar dat 'O e^en wijzer en ik wil niet iets weten". baas?" -'1 le'f yan het verleden. Ik wil geen /scheid maken, begrij je. Kleed ze gelijk en laat ze geen an beiden u dat 1 »Maar je lijk© betrekking op het station Kruinin- gen-Ierseke te werk gesteld. De waterleiding te Koewacht officieel in gebruik gesteld. Dinsdag j.l. is te Koewacht, de gemeen te die zich als eerste na de tot standko- ming der Zeeuwsch-Vlaamsche water leiding daarbij aansloot, de waterleiding officieel in gebruik gesteld. Brand aan boord. Gisteravond werd de brandweer geal armeerd voor een brand, die ontstaan was in de Rijnkast „Martha", geladen met ledige bloemzakken en liggende in het kanaal voor de Meelfabriek. Toen de schipper, de heer Dijkema, aan de overzijde van het kanaal een boodschap was gaan doen en de vrouw met een harer kinderen in de omgeving van het schip aan het wandelen was, speelde een zoon tje met een vriendje in het logies voor in het schip. Daarbij moet het vriendje on voorzichtig met lucifers zijn omgegaan, waarbij een film van een kinder-bioscoop in brand geraakte. Het vuur deelde zich toen mede aan een stroomatras in het logies. De schipper zag van de overzijde, dat er rook uit de voorzijde van bet schip kwam en spoedde zich er heen. Toen de brandweer met de magirusspuit ter plaatse kwam, was het verre van gemak kelijk om door te dringen tot den brand haard. Gewapend met gasmaskers drongen twee brandweerlieden het logies binnen en konden constateeren, dat door het inge spoten water het vuur reeds gebluscht was. Zijl konden de smeulende en rocken de matras naar buiten aanreiken. Behalve de matras waren ook dekens en oliekleedingstukken verbrand. Verze kering dekt de schade. Uitreiking getuigschrif ten. Gisteravond had in het lokaal voor de Werkloozen aan den Zuidsingel de uitreiking plaats van getuigschriften aan hen, die de cursussen met goed ge volg hebben gevolgd. De voorzitter der Commissie, Ir B. C. Roeters van Lennep, heette verschillende autoriteiten welkom en wees er op, dat in October begonnen werd met 80 deelne mers. Dit aantal groeide tot bijna 100. Er hadden ook nu veel mutaties plaats, vooral door het verkrijgen van werk. Niet minder dan 84 personen werden in het seizoen 1937-1938 wederom in kantoor of werkplaats herplaatst. Klassikaal on derwijs is niet mogelijk. Daarom zijn de taken van het Instituut voor Individueel Onderwijs te Amsterdam een uitkomst. Door de P.B.N.A.-cursussen, kunnen personen uit de meest uiteenloopende vakken, met elkaar studeeren. Nu heeft men bij tijdelijke tewerkstelling geen ach- teraankomen meer. Men vindt bij terug komst het door den leider in een map bewaarde werk terug, en men kan het voortzetten. In 1937-'38 hebben totaal 68 personen aan dezen cursus deelgenomen, cursusmiddagen met 28 tot 30 deelnemers waren niet zeldzaam. Het gemiddelde cij fer door dë correctoren te Arnhem toege kend bedroeg 7. Aan het einde kan nu aan 40 personen een getuigschrift of verklaring worden uitgereikt. De cursussen staan open voer alle werkloozen, doch in de eerste plaats wil men de jongeren en vooral hen die een vakopleiding op Ambachtsschool of Avondschool voor N.O. hebben genoten, bereiken. v Spr. brengt dank aan de leerares en leeraren voor het gegeven onderwijs, aan den directeur der arbeidsbeurs, aan de heeren Wagenvoorde en Meerkerk voor hte keuren van het proefwerk, maar vooral aan den secretaris en leider der cursussen, den heer J. Lorier. Hierna verzocht de voorzitter wethou der Boasson om tot uitreiking van de ge tuigschriften enz. over te gaan. De heer Boasson voldeed hieraan gaar ne en kon den volgenden uitslag bekend maken Getuigschrift autogeen lasschen: A. Coppejans, J. Hanegraaf, J. Paulusse, P. J. de Ruijter, allen Middelburg; A. J. Fransen, Domburg; J. Lammers en L. A. de Smit, Soeburg; C. Bimmel en J. van Beers, Koudekerke. Electrisch lasschen: P. J. de Ruijter, te Middelburg; J. Lammers en L. A. de Smit, Soeburg, één herexamen. Machineschrijven: J. v. d. Bergh, J. Geers, mej. P. Peene, J. Onderdijk, J. Rouw, L. B. Vriesman, D. Vreeke en mej. C. Verstraten allen Middelburg; A. van Wallenburg en J. de Wolf, beide Soe burg; L. van Eenennaam, Arnemuiden. Getuigschriften Instituut van Individu eel Onderwijs Amsterdam: Stenografie: J. v. d. Bergh, J. Rouw, en mej. C. Ver- straten allen Middelburg; L. van Wallen burg, Soeburg. Boekhouden: J. v. d. Bergh, W. D. Beu- kert, H. Vermeulen en mej. G. Verstra ten, allen Middelburg. Handelsrekenen: J. v. d. Bergh en mej. C. Verstraten, beide te Middelburg. Fransch: Z. Klaasse, Middelburg en J. Boone, Koudekerke. Duitsch: Z. Klaasse, Middelburg. Engelsch: Z. Klaasse, W. Net, J. Pau lusse en W. Zijta, Middelburg en J. Boo ne, Koudekerke. Verklaring uitgereikt door P B N A te Arnhem: J. v. d. Bergh, W. G. Blokpoel, L. Groenenberg, W. Grootjans, J. Lafèber, W. Loomans, J. van Langeraad, J. J. On derdijk, J. Poortvliet, J. Paulusse, E. de I Smit, A. Spruijt, L. B. Vriesman, en J. Wondergem, allen Middelburg; A. J. Fran sen, Domburg; L. Verhulst Westkapelle, en J. A. Boogaard, Grijpskerke. De heer Boasson bracht vervolgens na mens het gemeentebestuur hartelijk dank voor het werk, dat de commissie verricht, Aanvankelijk waren de cursussen een middel om de werkloozen bezig te hou den, maar thans geven zij hen kennis mede, waarmede zij iets kunnen berei ken. Dat van de tegenwoordige leerlin gen er al weer veertien werk'hebben is zeer verheugend. Spr. wenscht allen van i harte geluk met dit resultaat. Spr. hoopt voor de anderen, dat zij ook spoedig mo gen slagen in het vinden van een betrek king. (Applaus.) Een der geslaagden deelde mede, dat hij de 15e was, die geplaatst is. De heer C. Doets, lid der commissie, wees in de eerste plaats op de sympa thieke houding van de Schelde, bij het aannemen van cursisten. Dit stemt spr. optimistisch. Maar vreeselijk vindt spr. het, dat er nog een 700-tal ouderen zonder werk zijn. Spr. wekt ieder op, mede te helpen dit te trachten te verbeteren, want gewoon werk verhoogt de moraal. De heer Lorier bracht dank voor de woorden tot hem gericht. Ook dankt hij de leerkrachten voor de prettige wijze van samenwerking. D'e cursist J. Poortvliet dankte namens allen de leerkrachten en den heer Lorier voor de wijze van leiding en voor zijn be moedigingen, waardoor hij velen een hart onder den riem stak. Ze zijn kostbaar die vrije dagen! Laat er géén verloren gaan, door hoofdpijn, migraine, onwelzijn of kou-vatten. Zorg zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij' U te hebben. Helpen direct! Slechts 20 ct. Gisterennamiddag ongeveer half zes bad op de Groote Markt alhier een aan rijding plaats. Een juffrouw uit Kapelle kwam van de richting postkantoor naar de Kerkstraat per fiets gereden. Toen zij voorbij café Flora reed, stak plotseling j een knaapje van ongeveer 2V2 jaar den rijweg over juist voor de wielrijdster. Het kind en de juffrouw kwamen te vallen. Het kind bad geen letsel bekomen, de juffrouw kreeg een snijwond, onder haar 1 oog, van deu bril die zij droeg. In de apotheek van dhr Laporte werd de eerste hulp verleend. Oudelande. Niet kleinzeerig. Dinsdagavond was men bezig met het plaatsen van een zwaren regenbak van Te Kampen is Woensdag een driedaagscbé reünie aangevangen van oud-volontairs van het Instructie Bataljon. De reünisten op weg naar de Nieuwe Kerk. Op de eerste rij v.l.n.r.: burgemeester Oldenhof, minister-president dr H. Golijn en de commandant van het veldleger, baron van Voorst tot Voorst. e,®?> dat er eenig verschil bestaat." zult üet den andpren jongen toch vertellen, als hiji oud genoeg is om te begrijpen?" vroeg zij. „Neen, dat is het juist, waarvoor ik je wilde waarschuwen. Dat is de reden, waarom ik nu tegen je spreek. Het geeft niets de staldeur te sluiten als het paard weg is." „Ik weet niet wat je bedoelt," zei ze, eenigszins verlegen. „Ik bedoel niets," zei hij bits, terwijl hij een kleur kreeg, „dat wil zeggen, ik bedoel alleen het welzijn van de kinderen. Nu de zaak is zoo En Betje vouwde de armen onder haar boezelaar en was bereid te luisteren. „Kinderen zijn lastige snaken om mee om te gaan, vooral jongens. Zij hebben een aangeboren ondeugendheid. Zij zijn lastig en kwaadaardig, altijd op hun eigen voordeel bedaoht." „O, wat praat je toch!" viel Betje in. „Men zou denken, dat je er een huis vol groot gebracht hadt." „Neen, ik heb er geen een groot ge bracht", zei hij weinig op zijn gemak, „maar daarom ken ik ze toch wel. Ik ben zelf jongen geweest en ik ken hun streken en als je een jongen iets voor geeft boven een ander, dan kun je er je Zondagsmaal onder verwedden, dat hij er gebruik van zal maken en dat geeft natuurlijk vervelendheden en gekibbel". „Nu?" zei Betje vragend, terwijl zij dacht, dat de baas er lang om heen draaide, maar niet den moed had het te zeggen. „Nu, begrijp je dan niet, dat, als mijn jongen, wanneer hij wat grooter wordt, ontdekt, dat de andere niet van mij is maar zoowat afhankelijk, een wees zonder vrienden of familie wel, dan zal hij hem plagen zoowaar als hij een jongen is." „Waarom zou hij dat?" vroeg Betje on- noozel. „Waarom zou hij dat?" Dat is meer dan ik of een ander weet. Dat is een maal jongensnatuur. En de andere jongen zou al even lastig zijn als hij ontdekte, dat zijn vader hem een beetje geld had nagelaten misschien erger. Ze zouden vechten als katten en leelijker woorden gebruiken dan de koejongens." „Heel waarschijnlijk zullen ze in elk geval vechten", zei Betje. „O, heel waarschijnlijk", antwoordde hij met een lach. „Het zouden vreemde jon gens zijn als ze het niet deden." „En moeten ze nooit iets weten van van". „Van het verleden", vulde Abram aan. „Mijn jongen hoeft niets van zijn moeder te weten of de andere van zijn vader. Ik wil niet, dat ze elkaar wat verwijten. „Het is in alle opzichten het beste, dat zij van niets weten. Ik wil Trefusa's jongen precies zoo behandelen als de mijne. De arme kleine kerel! hij is in een harde wereld en ik wil niet, dat hij voelt, dat hij van de weldadigheid leeft." „Maar hoe moet het met de namen?" vroeg Betje. „Ze zijn beiden hetzelfde gedoopt." „O, daarover behoef je geen bezwaar te maken. Noem den eene Ned en den andere Edie, en als ze ouder worden, laat ze dan maar denken, dat ze tweelingen zijn." „Het is een rare verwarring, dat is zeker", zei Betje met iets verwards in haar oogen. „Volstrekt niet", antwoordde hij kort af. „Er zal geen verwarring zijn als jij ze niet verwart. Laat Trefusa dadelijk los, vergeet hem, als je kunt. Deze twee kinderen zijn de mijne Ned en Edie Fowey." „Het is een heele boel last voor niets", zei Betje eindelijk hoofdschuddend. Abram werd wat ongeduldig. „Heb ik dan niet gezegd, dat het is om geen last te hebben?" zei hij streng. „O, maar dat begrijp ik niet. Daar heb je Daan en David en de anderen; zij zul len het toch verklappen, als ik het niet doe." ALTIJD RHEUMATISCHE RUGPIJN. Nu is zij beier en ziet er jaren jonger uit. Deze dame werd hevig gekweld door rheumatische rugpijn. In onderstaanden brief vertelt zij, hoe zij van haar lijden werd verlost door Kruschen Salts. „Ik begon eenige maanden geleden met Kruschen Salts tegen mijn rheumatiek. Mijn rechterarm kon ik niet gebruiken en de pijn in mijn rug hield geen oogenblik op. Ik las een advertentie van Kruschen Salts en besloot het ook te probeeren. Tot mijn blijdschap voel ik mij nu niet alleen veel beter, maar zie er ook jaren jonger uit." Mevr. N. N. De oorzaak van rheumatische rugpijn ligt meestal in de opgehoopte afvalstoffen, welke in het organisme achterblijven. Hieruit ontstaat o.a. het urinezuur. Kr» schen Salts spoort Uw afvoerorganen zacht maar zeker aan tot regelmatige werking, waardoor alle schadelijke stoffen worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen is verdwenen. Kruischen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten. (Adv.) beton. Toen het gevaarte opgetakeld was aan een bok, viel de heele stellage omver. De 83-jarige J. M., die stond te kijken, kreeg den 'kantelenden bok op zijn schou der. Hoewel hij' zijn schouder niet meer kon bewegen, achtte hij het niet noodig geneeskundige hulp in te roepen. Zijn familie vond dit echter wel gewenscht. De ontboden geneesheer achtte opname in een ziekenhuis uoodig. Toen de Röntgen-foto werd gemaakt, bleek er behalve een ontwrichting, ook nog een breuk te zijn van het schouderblad en van de bovenste 6 (zegge zes) ribben 1 (M. Grt.) Heinkenszand. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de raad. De gemeen terekening 1937 wordt aangeboden. De ge wone dienst 1937 sluit in ontvang op f 58.839,35, in uitgaaf op f 53.676,45 en een batig slot van f 5162,90. De kapitaal- dienst met een ontvang van f 27.208,22 en een uitgaaf van f 30.276,62 en een nadee- lig saldo van f 3068,40. Op voorstel van B. en W. wordt besloten geen cassatie beroep in te stellen tegen het arrest van 't Gerechtshof te 's Gravenhage inzake de subsidiebetaling aan de N.V. Spoorweg- Mij. „Zuid-Beveland". Aan de Gew. Landstormcomm. „Zee land" zal geen subsidie worden verleend omdat de gemeente reeds tegemoet komt door een verminderd tarief voor gebruik van het vergaderlokaal aan de plaatse lijke afdeeling. Aan den laagsten inschrijver dhr P. Engelse, alhier, wordt gegund het bouwen van een bergplaats voor lijkwagen enz. voor de som van f 3535. Aan den beer P. A. Westdijk wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend we gens verandering van werkkring als amb- I tenaar van den burg. stand, agent der arbeidsbemiddeling, schatter der drank lokaliteiten en secr.-penningm. van het burg.-armbestuur. Op voorstel van B. en W. zal een ambtenaar ter secretarie door dit college kunnen worden benoemd op een wedde van f 360 met f 40 voor de werkzaamheden als agent voor arbeidsbe middeling. Als controleur voor de steun- verleening werd door B. en W. benoemd de beer J. Simons, volontair ter gem.- secretarie. Na de vergadering werd door de raads leden afscheid genomen van den beer P. A. Westdij'k. Door B. en W. zoowel als door de gemeenteraadsleden en den ge meentesecretaris werden zeer waardee- •mde woorden tot den vertrekkenden ambtenaar gericht die daarvoor zijn dank braoht. lerseke. Door den bouw van het nieuwe watergemaal bij1 de Postbrug onder Ier seik e, wo rit de waterleiding daar zeer diep uitgebaggerd. Tengevolge daarvan komen in den langs den Kanaaldijk loopenden zeer druk bereden weg groote scheuren voor. Om erger te voorkomen is men nu bezig de oude wanden van de waterleiding te stutten. - In den nacht van Dinsdag op Woens- ag zijn vele inwoners onzer gemeente op- eschrikt door een uit de weide outvluc-hte koe, die door de straten rende en aan de erschillende voor de huizen gelegen tuin tjes schade toebracht. De eigenaar is on bekend. „Ze gaan allemaal met een maand weg, behalve Daan en hem kan ik zeggen wat ik jou verteld heb, hoewel het er eigen lijk niets tos doet. Hij bemoeit zich nooit met de bengels en het is de vraag of hij den een voor den ander kent." „O, doet hij niet?" zei Betje lachend. „Daan is niet zoo dom als hij lijkt." „In elk geval doet hij altijd wat ik hem zeg." „Precies, maar daar schreeuwt een van de jongens", en zij holde naar de keuken. Abram stak zijn handen in zijn zakken en begon te peinzen, zooals hij den laat- sten tijd gewoon was. „Nu, in elk geval heb ik mij nog tot niets gebonden", zei hij bij zichzelf; „en in alle opzichten is het toch het beste, dat de jongens in onwetendheid opgroei en, tenminste zoolang ze bij mij zijn. Het is niet waarschijnlijk al is de oude Peter verzoeningsgezind, dat hij vragen zal het kind rechtstreeks naar Engeland te zenden; het is dus mogelijk, dat ik hem jaren lang thuis zal hebben; en des te beter. Een mensch doet licht iets ver keerds als hij zich overhaast. Ik heb tijd noodig om een besluit te nemen." Hij stond op en drentelde wat in den herfst-zonneschijn. (WoTdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5