Het goud van de Lutine. leeftijd en kerkelijke gezindte. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Buitenland. bestrijd in Spanje. De Derde Dag van de Vierdaagsche. De Karimata heeft de eerste staaf goud opgehaald. Terugkeer van Hare Majesteit de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Gedser. VRIJDAG 29 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 253 Vannacht heeft de Karimata de eerste staaf goud) afkomstig van de Lutine en wegende 3% K.G. opgehaald' Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 22.S0 per kwsrfaaS Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlisslngen f 3.20 Losse nummers 5 cent Adverteiitlön 30 cent p*r t Ingezonden iiicdcdcciingcn 00 cent per regel Kleine Advertentiiin Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiiin onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Over dit onderwerp gaf onlangs een medewerker van de „N. R. Crt." een inte ressante beschouwing. Hij1 wijst er op, dat in de opgaven van de uitkomsten onzer volkstellingen de z.g. leeftijdspyramiden voor de verschillende kerkelijke gezindten, aanmerkelijke ver schillen vertoonen. 'In verband biermede wordt gereleveerd, dat bet aandeel der Roomsch-Katholieken in bet totaal onzer bevolking van 1829 tot 1900 onafgebroken daalde, maar dat er daarna een toeneming was te constateeren. Per duizend zielen was blijkens de volkstellingen bet aantal Roomscb-Katbo lieken: In 1829 889.9 In 1909 350.2 In 1920 356.1 In 1930 364.2 Rus wèl een stijging. Maar bet percen tage van 1829 was toch nog niet bereikt, ook niet als men bet cijfer van 1930, ter- wille van de vergelijkbaarheid verhoogt met dat van de oud-katholieken, 1.3 per duizend. De zaak begint er echter anders uit te zien, wanneer rekening gehouden wordt met de verschillende leeftijdsklassen, waaruit de volksgroepen zijn opgebouwd. De toeneming van bet R. K. volksdeel is een gevolg eenerzijds van de toenemen de opzettelijke geboortebeperking in niet- Roomsche kringen en aan den anderen kant van de verminderde kindersterfte. Het gevolg is, dat het aantal der Roomsch-Katholieken onder de jongeren zeer sterk is toegenomen, wat uit het volgende staatje duidelijk blijkt. Aantal R. K. per duizend zielen: Leeftijd 1899 1920 1930 ben. 10 jaar 350.0 382.8 417.0 10—19 345.6 368.3 378.7 20-29 347.5 348.9 362.6 30—39 347.2 335.9 339.5 4049 348.9 338.5 327.1 50-59 363.8 339.4 330.4 60-69 368.6 340.6 332.6 70—79 363.1 343.2 327.2 80 j. of ouder 346.1 325.7 314.8 Totaal 350.7 356.1 364.2 Terwijl dus hot aandeel der Roomsch- Katholieken in deze jar erf in totaal met slechts ongeveer 4 pet. steeg, was er bij de groep der jongsten een stijging met ruim 19 pet. Deze groep beeft thans reeds ruim twee v ij f d e n van bet totaal der jongsten in het geheele rijk bereikt en zal, indien de verhoudingen voor geboorte en sterfte ongeveer blijven als thans, binnen afzienbaren tijd meer dan d e b e 1 f t hereiken, wat dan natuurlijk geleidelijk voor de bevolking in baar geheel zal gel den. Nu zeggen deze cijfers op zichzelf nog niet veel. Van groot belang is bijv. de vraag of we te doen hebben met Roomsohen slechts in naam of met overtuigde Roomsch-Katho lieken, die zich in heel bun leven door hun beginsel laten leiden. Maar boe dit zij, dit is toch duidelijk, dat de huwelijksopvattingen die bij een groot deel van de „Protestantsche" volks groepen, w.o. fel-anti-Papistisohe, worden gehuldigd, als het zoo doorgaat, de positie van de Roomsch-Katholieken ongemeen versterken. Bommen op de haven van Valencia. Twee Engelsche schepen getroffen. Deensche waarnemer gedood. waarnemer der controle ter zee, A. oyell, van Deensche nationaliteit, is gis- eren gedood, tijdens het op de haven o Valencia gerichte bombardement, oyell bevond zich aan boord van het Eh- g sehe schip „Kellwyn", dat levensmid delen gelost had. j V,aa1 vliegtuigen hebben om half drie naven en de omgeving gebombardeerd. ^rPen U5 bommen neer, de aanval- e bestellen hadden hun motoren af- eBn Ü?®11 zii n°S OP groote hoogte vlo- v daalden toen neer in de richting in j 1 ^ngelsche schip „Kellwyn", dat van v «aven k'ezig was1 met het lossen van W e.n suiker; de geheele lading controle SC^ip was goedgekeurd door de 'to kei oogenblik van den aanval was de geheele bemanning aan boord. De bommen vielen om het schip neer, terwijl de bemanning een goed heenkomen zocht. De eerste personen, die van boord gingen, waren de waarnemer der controle, de Dteen Moyell en een scheepsjongen van Chineesche nationaliteit. Terwijl zij de brug passeerden, werden zij door een bom getroffen, voorts werden de tweede stuur man en drie zeelieden getroffen. De in de havenwijk neergekomen bom men hebben zestien dooden geëischt. De meeste gewonden verkeeren in ernstigen toestand. De situatie aan de Ebro. Uit Saragossa meldde een correspon dent van de Daily Telegraph Woensdag avond, dat de regeeringstroepen, die over de Ebro zijn getrokken en met bebulp van sympathiseerenden in bet gebied der opstandelingen verder konden trekken, tbans een balt is toegeroepen en van bun bases zijn afgesneden. De regeeringstroe pen zijn gevangen in de bocht van de Ebro tusschen Mequinenze en Gberta. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld: Aan bet front van Valencia heb ben de regeeringstroepen in den loop van den nacht een tegenaanval ondernomen. Zij werden teruggeslagen en leden zware verliezen. Welingelichte militaire kringen wijzen er op, dat de door de regeeringstroepen ten uitvoer gelegde operatie aan het front van de Ebro de resultaten heeft gehad, die men er van verwachtte. De betrekke lijke kalmte, die zich eergisteren reeds deed gevoelen aan de fronten van den Levant en Estramadura, is gisteren nog duidelijker geworden. Uit Valencia wordt gemeld: D'e energieke weerstand der regeeringstroepen rondom Viver houdt bet offensief der Italiaan- sche troepen in de richting van Segorbe tegen. Dte opstandelingen hebben nieuwe aan vallen ondernomen op de Sierra de Elspa- dan bi]1 het gehucht Almenaria teneinde een doorgang te forceeren. Zij stuitten echter op de regeeringsstellingen. ONGEREGELDHEDEN TE RANGOON. 40 dooden, 250 gewonden. D'insdag j.l. hebben zich in Rangoon ernstige ongeregeldheden voorgedaan, welke zijn ontstaan doordat een Moham medaan een boek bad uitgegeven, waarin bet boeddhisme werd beleedigd. Tijdens de ongeregeldheden werd een politieman gedood, een Europe esch politie-officier en zeven inlandscbe politiemannen, alsmede 23 Indiërs werden gewond. Een detache ment lichte infanterie herstelde de orde. De onrust is echter later grooter gewor den. Een groot aantal personen werd ge dood of gewond en militairen moesten de orde herstellen. Volgens de laatste gegevens zijn er 40 dooden gevallen en ruim 250 personen gewond. VERJONGINGSKUUR VAN GANDHI? De 70-jarige Gandbi zal wellicht bin nenkort een verjongingskuur ondergaan. De mahatma zal behandeld worden volgens bet Yogic Kayakalp-systeem, dat de bejaarde nationalistische leider Pandit Malaviya onlangs beeft beproefd en dat, naar gemeld wordt, tot een buitengewoon succesvol resultaat leidde. 'Het is mogelijk, dat mahatma Gandhi er in zal toestemmen, reeds den komen den winter de behandeling te ondergaan. In een verklaring na zijn kuur ver klaarde de 76-jarige Pandit Malaviya, dat zijn gewicht was toegenomen, dat zijn haar zwarter was geworden, zijn uiterlijk en gezichtsvermogen waren verbeterd en dat bij iets van zijn vroegere stem en zijn geheugen bad teruggekregen. De behandeling zelf was, naar hij zei- de, een „zware beproeving". Hij zag de zon niet voor een tijd van veertig dagen en bracht den meesten tijd in het don ker door. Hij mocht zich niet baden, noch scheren, of lichaamsoefeningen doen. Tweemaal per dag moest hij' bovendien een speciaal geneesmiddel innemen, dat, naar verluidt, honig, boter en bepaalde kruiden bevatte. NAAR BURGEROORLOG IN PALESTINA. De onrust in Palestina duurt voort en neemt langzaam bet karakter van een burgeroorlog aan. Te Haifa beeft de Arabische bevolking wederom een aantal Joodsche winkels in brand gestoken, bommen geworpen in de Joodsche wijken en Joden mishandeld. Een aantal wegen werd onbegaanbaar gemaakt, o.a. de weg van Jeruzalem naar Nabloes over een lengte van acht kilo meter. Op den weg van Jeruzalem naar Tel Aviv werden verscheiden voertuigen aangevallen. Een passagier van een Jood sche autobus werd betrapt op het oogen blik, dat bij een bom wilde werpen in de Arabische stad Ramleh. Uit St. Jean d'Acre wordt gemeld, dat sjeik Hoessi Asdoe Rahim, de imam van de groote moskee te St. Jean d'Acre is doodgeschoten. Op vele plaatsen in Palestina kwam bet tot nieuwe daden van terreur. Te Tel Aviv werd door onbekenden een bom geworpen, waardoor twee Joden werden gewond. Negen Arabieren werden bij botsingen naar aanleiding van een demonstratie van vrouwen te Jaffa gewond. Korte Berichten. i Er schijnt een mogelijkheid te be staan, dat er een wijziging komt in de houding der Vereenigde Staten inzake de leverantie van helium aan Duitschland. Minister Ickes beeft namelijk in een pers conferentie laten doorschemeren, dat bij wel geneigd zou zijn, zijn standpunt te verlaten, als Duitschland de onderhan delingen heropent. i Het gerucht gaat, dat twee gene raals van bet roode leger in het Verre Oosten zijn terechtgesteld. De ondercom mandant van de luchtvloot, zou de band aan zichzelf 'hebben geslagen uit vrees eveneens bij de „zuivering" te worden betrokken. In aanwezigheid van een menigte, die op 100.000 personen geraamd wordt, is het grootste mailschip, dat ooit in En geland gebouwd is, de „Mauretania", gis teren te Birkenhead te water gelaten. Baltbasar, de Belgische minister van Openbare Werken, in geanimeerd dis cours met minister J. A. M. van Buuren tijdens de ontvangst op de Belgische lega tie te D'en Haag bij het bezoek van minis ter Baltbasar aan Nederland. De „Mauretania" is 225 meter lang en beeft een waterverplaatsing van 34.000 ton. Sedert de „Anschluss" van Oosten rijk zijn 721 Joodsche advocaten aan de balie van Weenen geschrapt. De E'ngelsche bemiddelaar Lord Runciman zal Dinsdag a.s. naar Praag vertrekken. Minister Colijn zal de kruisen uitreiken. Vandaag is bet de laatste dag van de Vierdaagsche. Tot nu toe is alles uitstekend verloog- pen. Het totaal aantal uitvallers is nog steeds zeer gering. Gisteren zijn 18 deelnemers niet ge start, terwijl er 21 uitvallers waren. In totaal bedroeg gisteravond bet aan tal uitvallers 83. Vandaag is bet de laatste- dag en dan volgt voor velen bet zoo verlangde kruis. Naar gemeld wordt zullen de kruisen door Dr Colijn worden uitgereikt. Bet was omstreeks half drie dat deze vondst werd gedaan. De beer Van Gapel- len was aan boord toen deze eerste staaf in de zeef van den baggermolen werd ontdekt. Vanmorgen werd deze staaf meegebracht naar bet eiland om ter band te wor den gesteld aan den leider van bet bedrijf der Billiton-Mij. De staaf is 24 c.M. lang en IOV2 c.M. breed en is gemerkt B.B. 57. Toen op bet eiland bet nieuws bekend werd, werd van tal van^cbepen in de haven de vlag gebescben en lieten de sirenes zich hooren. Men neemt aan dat deze staaf losgeraakt is van den goudschat. Het feit ech ter dat de Karimata dezen staaf naar boven beeft gebracht, beeft bet optimisme dat de goudschat geheel zal worden gevonden, versterkt. Een correspondent van het A1 g Hdbld schreef gisteren: Voor ten minste drie millioen en ten hoogste negen millioen gulden aan goud en aan zilver in baren moeten zich aan boord van de „Lutine" bevinden, aldus hebben even vernuftige als nauwkeurige berekeningen uitgemaakt. De komende weken zullen moeten leeren, of het schip niet reeds een aanzienlijk deel van zijn kostbaren inhoud heeft moeten prijsge ven, hetzij aan onbekend gebleven clan destiene jutters, hetzij aan het woelige water. Hoeveel de achtereenvolgende con cessionarissen opgehaald hebben, is pre cies bekend en daarvan heeft men aan- teekening gehouden. Die aanteekeningen trouwens vormen de basis, waarop de berekeningen steu nen, volgens welke het hierboven ge noemde bedrag nog aanwezig moet zijn. In vroegere jaren zijn tientallen staven goud en zilver geborgen, die voorzien wa ren van letters en nummers, volgens een bepaald doch aanvankelijk onbekend stel sel. Allengs echter kwamen er meer om hoog; zoodoende vermeerderde ook het aantal gegevens. Dit had tengevolge, dat men zich te langen leste een denkbeeld kon maken omtrent het stelsel, waarnaar de baren gemerkt waren. Men kon reek sen samenstellen van nummers, die tel kens eenzelfde hoeveelheid goud vertegen woordigen moesten. Van die nummers waren sommige bekend, andere ontbra ken nog. De onbekende vormden teza men 1.2 millioen; 'de ontbrekenden een veel hooger bedrag, ten minste f3 milli oen, ten hoogste f9 millioen. Het is duidelijk, dat dit een zuiver the oretische berekening is. De opgaven van de lading edele metalen, die de „Lutine" moet hebben bevat, loopen sterk uiteen. Zoo ongeveer van 40.000 tot £400.000, en daar is heëlemaal geen staat op te maken. Misschien is de zuiver zakelijke bereke ning aan de hand van de gevonden serie letters en nummers nog wel de meest be- Binnenland. Terugkomst van H. M. de Koningin. Het Prinselijk Paar naar Denemarken. De stand van groenten en fruit. Smokkelende treinmachinisten. Diefstal in een museum te Leiden. Buitenland. Valencia gebombardeerd. De ongeregeldheden in Palestina. Opstand op Kreta. Van officieele zijde wordt ons gemeld, dat H. M. de Koningin op Dinsdag 2 Aug. a.s. in den voormiddag van baar verblijf in bet buitenland in. de Residentie zal te- rugkesren. Haro Majesteit zal thaar intrek nemen op den Ruygen'hoek. GASTEN VAN GRAAF EN GRAVIN AHLEFELDT. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, zouden Prinses Juliana, Prinses Beatrix en Prins Bernhard vandaag te Gedser aankomen, waar Zij gedurende twee da gen de gasten zullen zijn van graaf en gravin Ahlefeldt op bet landgoed Oürup- gaard bij Nykoebingfalster. Graaf Claus Ahlefeldt, oudste zoon van de familie en D'eenscb huzarenofficier, is een vriend van Prins Bernhard en ver toefde tijdens de huwelijksplechtigheid in Nederland. Van hieruit vertrekken H.H.K.K.H.H. naar een Noord-Duitsche badplaats in de omgeving van Warnemünde. trouwbare van alle opgaven. Men moet daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat niet alles nog aanwezig behoeft te zijn. Gedurende de eerste jaren na de stranding lag het wrak bij erg laag wa ter wel eens op het droge. Men kon het dan van den wal af binnenwandelen. Of de Terschellingers van honderd jaar ge leden dat ooit gedaan hebben, is niet be kend. Maar de hardnekkige twijfel van de Terschellingers van heden omtrent de vraag of er nog goud zit, wekt bepaalde vermoedens De „Karimata" stoort zich echter niet aan wat de eilandbewoners van hem den ken. Hij draait maar door. De 130 emmers stijgen kreunend uit de diepte op, schud den het water van zich af en storten de klei in de groote zeef, de klei, die 21 M. diep ver komt. Slechts enkele minuten duurt het, voor de emmerladder een ge heele omwenteling heeft gemaakt. Ten minste twintig keer per uur brengen de emmers verschen inhoud naar boven, d.i. 2 tot 3000 emmers vol in een uur. Meer dan 60.000 per dag of een millioen in minder dan drie weken. Eenige milli- oenen emmers zand en klei zijn nu reeds naar boven gekomen, en nog is het einde niet in zicht. Nog kan het dagenlang du ren. Het lijkt een hopeloos geval, vooral als men weet, dat de heele millioenenschat ruimschoots in zoo'n emmer kan. Goud heeft een soortelijk gewicht van 20, d.w.z. een kub. decimeter van dit metaal weegt 20 kg. En hoeveel waarde vertegenwoor digt niet zulk een handjevol van dit kost bare goedje? Een emmer vol is een for tuin, dat men niet meer overzien kan. Eerbied voor de kundigheid van de hier werkende ingenieurs krijgt men in hooge mate, als men beseft, hoe een groote pres tatie het is geweest, de plaats te bepalen, waar deze emmer vol gouds precies ligt. De vlakte buitengaats is onafzienbaar groot. Men kan er zich gemakkelijk een paar honderd meter in den afstand ver gissen, als men geen houvast heeft. De mannen van de „Karimata" hebben zich geen duimbreed vergist. Zij zijn begon nen te baggeren bij het voorschip, zij heb ben nu het wrak midscheeps bereikt en zij gaan rustig door met geulen maken, de één naast de ander. Steeds verder, steeds dichter naar het goud toe. Eens zullen zij de plaats van bestemming bereiken; dan zullen de emmera geen louter klei meer ophalen. Dan zal het goud te voorschijn komen!?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1