Dagblad voor de Provincie Zeeland Bestrijd in Spanje. De verbouw van Koirrelmais. Nederiandsch-Belgisch handelsaccoord. Buitenland. De toestand in Tsjecho Slowakije. Binnenland Een regeling tusschen Nederland en Franco. De Vierdaagsche afstand- marschan. Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 28 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 252 Gemeenteraad van Middelburg. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstitraat 7 0, üoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs fIt.DO per kwarto Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per re sl Ingezonden mcdedcclingen £0 sent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Een der hoeksteenen van den buitenlandschen handel met België. Sprekende over de handelsaccoorden, welke België met het buitenland heeft ge sloten, of waarover nog wordt onderhan deld, verklaarde de Belgische- minister van Economische Zaken in een Antwerpsohe tafelrede voor de leden van de Kamer van Koophandel .aldaar, dat de hernieuwing van het handelsaccoord met Nederland aanleiding heeft gegeven tot moeilijkheden ten aanzien van landbouw- en tuinbouw producten. Maar, zoo vervolgde de heer Hieymans, ieder is doordrongen van de noodzaak om iedere vertraging in het handelsverkeer tusschen de beide huurlanden te verhin deren. Aan deze opmerking voegde de minis ter later nog toe, dat het Nederlandsch- Belgische 'handelsaccoord beschouwd dient tie worden als een der hoekstee nen van den 'buitenlandschen handel van België, daar de omzet van het handels verkeer met Nederland meer dan frs twee milliard bedraagt. De moeilijkheden, die zich hebben voor gedaan, zijn het gevolg van de eigenaar dige ontwikkelingsprocessen die in de eco nomische bedrijvigheid der beide landen vallen waar te nemen. In Nederland neemt de industrialisatie nog steeds toe, terwijl in België het landbouwbedrijf een steeds grooter vlucht begint te nemen. D'e geschil len, die nog niet geregeld konden worden, zijn van delioaten aard en de minister wenschte er zich niet verder over uit te laten. Hij gaf echter als zijn meening te ken nen, dat men er zeer binnenkort in zal slagen, de tegenstellingen te overbruggen. Naar zijn meening is de onderteekening van het nieuwe handelsaccoord slechts een van enkele dagen. PRAAG NEGEERT VOLGENS BERLIJN DE EISCHEN DER SUDETEN-DUITSCHERS. Uit Praag worden de voornaamste bij zonderheden gemeld uit het ontwerp na tionaliteitenstatuut. Het wordt als misdrijf beschouwd, wan neer men iemand, die ouder is dan acht tien jaar, door geweld of door bedreiging tot een verklaring tracht over te halen, dat hij tot een andere dan zijn eigen natio naliteit behoort. Voorts zal het strafbaar zijn, kinderen beneden de 18 jaar in een milieu of school te brengen, waar zij volgens bun nationa liteit niet behooren. Op 18-jarigen leeftijd moet men opge ven, tot welke nationaliteit men behoort. Meestal zal als criterium 'hiervoor de moe dertaal gelden. Het tweede deel van het ontwerp is de taalwet. Het staat nog niet vast, hoeveel procent een minderheid sterk moet zijn, om aanspraak te kunnen maken op het gebruik van haar taal. Tot nu toe was het 20 pet.; thans zal dit percentage lager worden. Het belangrijkste (Mei, dat over de auto nomie zal handelen, is nog niet gereed. In de Duitsohe pers wordt op het gepu bliceerde ontwerp uitvoerig commentaar geleverd. Sommige Tsjechische bladen toonen zich verontwaardigd over de publicatie van bovengenoemde bijzonderheden door net „Prager Tageblatt". Zij beschouwen nit als een indiscretie. In geen geval, aldus de „Angriff", kan worden geduld, dat deze republiek een Tsjechische staat is, dat de Tsjechen het „Kernvolk" zijn en dat de andere volks groepen slechts minderheden vormen. Het Berlijnsohte1 blad komt tot de con clusie, dat Praag den volksgroepen een „brok toewerpt, in de hoop, deze daardoor te bewegen van haar eigenlijke eischen nf te zien". De slag bij Gandesa. Be opstandelingen hebben bij het aan reken van den dag den strijd hervat te- °e.® de regeeringstroepen, die nog genese eid zijn aan den rechteroever van den iibro. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de slag Gandesa begonnen is. D'e regeerings- hkk811' gi£,'teren all0 hoogten bezet e™en rondom de plaats en zich o.m. eester hebben gemaakt van het dorp i ril» erf'-op 2 km ten noorden van Gan- nebben hun opmarscb voortgezet. In de buitenwijken van Gandesa wordt gevochten. Er zijn nog vijfhonderd krijgs gevangenen gemaakt, terwijl gisteren reeds 3000 rechtsc'he soldaten gevangen werden genomen. Tarragona heeft een nieuwen luchtaan val te verduren gehad. Om half vier wier pen bombardements-toestellen talrijke brandbommen op de stad. Verscheidene gebouwen vlogen in brand. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De bijzondere correspondent van de „Messagero" meldt, dat de regeerings troepen de Ebro konden oversteken dank zij de hulp van marxistische elementen onder de burgerbevolking van het door de troepen van Franco bezette gebied. Een bericht uit Barcelona meldt: Of ficieel wordt medegedeeld, dat de Regeering strodplen Gandesa hebben omsingeld. Et werden 4000 krijgsgevangenen gemaakt, allen Spanjaarden. Veel oorlogsmateriaal werd buit gemaakt. De bombardementen op open steden. Die ambassadeur der Barcelona-regee- ring heeft te Londen een nota overhan digd, waarin Barcelona mededeelt, het voorstel te aanvaarden betreffende uit zending eener Britsche commissie van onderzoek naar de bombardementen op open steden. Voorwaarden worden niet gesteld. In het lagerhuis heeft Butler over de Britsche commissie van onderzoek naar de bombardementen op open steden in Spanje het volgende medegedeeld: De commissie zal bestaan uit twee Engelsche onderdanen, een gepension- neerd officier van de Royal Air Force en een actief artillerie-officier. DE TERRORISTEN-ACTIE IN PALESTINA. Twee daden der Britsche troepen heb ben naar „Un. Press" meldt, den haat der Arabieren tot ongekende bitterheid doen stijgen. Op de eerste plaats zijn de Britten voor do eerste maal, een moskee binnenge drongen. Dit is een geheiligde plaats voor de Arabieren en het is aan allen, die geen Mohammedanen zijn ten strengste verboden, de moskee te betreden. D'e troe pen zijn verleden week de Omar-moskee gelegen op den berg Zion bij' Jeruzalem binnengedrongen, waar zij' een groote hoeveelheid wapenen hebben ontdekt. Ten tweede hebben de Britsche troepen graanschuren verwoest en bijna elk huis van het Arabische dorp Baqa Gahrbieh met dynamiet in de lucht doen springen uit wraak wegens den moord op een ser geant-majoor. Deze incidenten hebben ertoe geleid, dat de tot nu toe vreedzame Arabische bevolking van het platte land zic'h aan de zijde der rebellen schaart. De terroristen hebben overal wapenen en munitie onder de dorpsbewoners ver spreid. De leiders der rebellen hebben in de nabijheid van Ramallah, ten Noorden van Jeruzalem, een „krijgsraad gehou den", waarin de plannen voor het uit breiden van de activiteit in het geheele land werd voorbereid. Hoe groot de paniekstemming onder de bevolking is, bewijst wel het feit, dat op plaatsen, waar oude hoeden en verlepte bouquets op de straten liggen, bet ver keer wordt stop gezet, teneinde de politie in staat te stellen, een onderzoek in te stellen, of er geen bommen in verborgen zijn. CHINEESCHE SPOORWEGEN TE KOOP AANGEBODEN? Uit Tokio wordt gemeld: E'en vertegenwoordiger van de regee ring van Tsjiang Kai-sjek beeft onder handelingen aangeknoopt met Sir Geof frey Nortcote, den gouverneur van Hong kong, over den afstand van 't Ghineesche deel van den spoorweg Kanton-Kauloen, van Kanton tot Sjoemtsjoen, welke stad grenst aan het Britsche pachtgebied. Deze lijn heeft een lengte van ongeveer 89 mijl. Het is zeker, dat de voorgestelde trans actie beoogt fondsen bijeen te brengen voor den aankoop van meer oorlogsleve ranties uit Brittannië en tevens ten doel heeft den spoorweg Kanton—Kauloen te behoeden tegen Japansche luchtaanvallen. De correspondent wijst er echter op, dat Engeland zou verbeuren zijn samenwer king met Japan tot behoud van zijn be langen in Noord-Ghina, wanneer 't zoo'n doorzichtige transactie met het regime van Tsjiang Kai-sjek afsloot. Voorts schrijft 'de correspondent, dat klaarblijkelijk plannen ontworpen zijn door Tsjiang Kai-sjek voor onderhande lingen met Frankrijk over afstand van den Soenning spoorweg in de provincie Kwangtoeng, een lengte van 158 km. Korte Berichten. Uit Nairobi wordt gemeld, dat een postvliegtuig van de Wilson Airways kort na den start bij Kisumu, in Kenya, tegen een heuvel is gevlogen. De vier le den van de bemanning zijn omgekomen Het toestel ging in vlammen op. Erkenning, nóch de jure, nóch de factoi De Regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: In aanmerking nemende, dat bet gezag van generaal Franco zich thans uitstrekt over het grootste gedeelte van Spanje, heeft de Nlederlandsche regeering met diens bewind een regeling getroffen inzake wederzijdsobe vertegenwoordiging in dier voege, dat elk van beiden een agent zal vestigen, teneinde de belangen van zijn landgenooten voor te kunnen staan. Bovendien zullen in een aantal nader overeen te komen plaatsen sub-agenten kunnen worden benoemd, die werkzaam heden zullen verrichten, vergelijkbaar met die van consulaire ambtenaren. Een erkenning, hetzij de jure, 'hetzij' de facto, houdt deze rlegeling niet in. MINISTER PATIJN TE STOCKHOLM. Ontvangst door minister Sandler. Minister J. A. N. Patijn is, vergezeld door zijn echtgenoote, per vliegtuig voor een particulier bezoek te Stockholm aan gekomen. Hij' werd ontvangen door minis ter Sandler. VRIJWILLIGERS-CHAUFFEUR. D'e minister van defensie heeft een regeling vastgesteld betreffende de ver vulling van chauffeursplaatsen door vrijwillig nadienende dienstplichtigen. De betrokken regiments- en korpscom mandanten kunnen aan ongehuwde dienstplichtige chauffeurs (c.q. korpo raals), die als goede chauffeurs staan aangeschreven en wier gedrag en wijze van dienen, tijdens het volbrengen van de eerste oefening als dienstplichtige, goed zijn geweest, vergunnen om, op grond van het bepaalde in art. 33 der Dienstplichtwet, vrijwillig in werkelijken dienst te blijven. D'e vergunning wordt aanvankelijk voor drie maanden verleend en kan ver volgens, op verzoek van den betrokken dienstplichtige, voor onbepaalden tijd docht uiterlijk tot het tijdstip waarop hij als dienstplichtige wordt ontslagen worden bestendigd. Bij de keuze van gegadigden voor een opleiding tot mr monteur wordt, voor zoover de vrijwillig-nadienende 'chauf feurs voor zoodanige opleiding geschikt en genegen zijn, aan deze militairen de voorkeur gegeven. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Prof. Telders bereid de candidatuur te aanvaarden. Naar „De Vrijheid" .mededeelt, is bij den secretaris 'der afdeeling Leiden van de Liberale Staatspartij een verklaring ingekomen van Prof. Mr B. M. Telders aldaar, volgens welke deze zich bereid verklaart een candidatuur voor bet voor zitterschap van de partij in de komende vacature-Mr W. G. Wendelaar te aan vaarden. DE MAXIMUM-SNELHEID. 50 km in alle gemeenten? Het ligt in de bedoeling van den Minis ter van Waterstaat, zoo meldt de „Tel.", binnenkort bij de invoering van de Ver keerswet voor te stellen, voor alle plaatsen van Nederland een zelfde maximum-snel heid te bepalen. Vermoedelijk zal dit voor de bebouwde kommen der gemeente 50 km per uur zijn. Vermoedelijk zal de minister een spe ling van 5 km voorstellen, zoodat de auto mobilist of motorrijder eterst bij het over schrijden van 55 km strafbaar zou zijn. PARMENTIER GAAT MET DE D C 4 VLIEGEN. In October gaat do Nederlandsche gezagvoerder naar Amerika. In October zal, naar gemeld wordt, de K. L. M.-gezagvoerder K. 'D. Parmentier voor eenigen tijd naar Amerika vertrek ken. Dteze studiereis heeft een nauw om schreven doel: het nieuwste toestel van de Douglas Aircraft, de D' G. 4, zal n.l. tegen dien tijd aan verschillende groote Ameri- kaansche vervoersmaatschappijen worden „uitgeleend", opdat de piloten er ervaring mee kunnen opdoen. K. D'. Parmentier zal dan in de gele genheid worden gesteld mede te vliegen met de D G. 4 en zal derhalve de eerste Nederlandsche piloot zijn, die mlet dit toe stel vliegt. Zooals hekend, is de D G 4 door Neder- Ook de tweede dag is uitstekend verloopen Ook 'de tweede dag van de afstands- marschen heeft een uitstekend verloop ge had. Het aantal uitvallers waa zeer ge ring, nog niet eens 1 pot. In totaal waren er gisteren 44 uitval lers. Verleden jaar was het aantal uitval lers aan het eind van den tweieden dag 62, en toen waren er 287 minder gestart. Er loopen 8 personen mee, die 70 jaar zijn en ouder! De kroon wordt gespannen door een Groninger, die 77 jaar ist land nog niet besteld. De eerste series de zer toestellen zijn uitsluitend voor Ameri ka bestemd; met den aanbouw daarvan zal eerst worden begonnen, zoodra de proefvluchten met bet prototype D G 4 ge ëindigd zijn. Een volgende serie zal daarna voor bet buitenland worden vervaardigd. De ïerva- rigen van Parmentier met de D G 4 zullen ongetwijfeld van invloed zijn op- een spoe dige Nederlandsche order voor deze toe stellen. NIEUW DIESEL-ELECTR1SCH MATERIEEL. De spoorwegcorrespondent van het V a- d e r 1 a n d schrijft: Als straks de 100 nieuwe Diesel-electri- sche rijtuigen, waarvan de aanschaffing onlangs werd aangekondigd, in gebruik genomen zijn, waarmede wel een goed jaar zal heengaan, zullen van de 2500 personenrijtuigen, dan in totaal aanwe zig, reeds 800 motorrijtuigen zijn (D.E., electr. en Diesel-mechanische), waaronder gerekend worden 155 electrische aanhang- rijtuigen. De vraag rijst nu voor welke lijnen men die 20 D'.E. vijf-wagentreinen zal bestem men. Ofschoon daaromtrent nog geen ze kerheid hestaat, ligt het voor de hand, dat zij, allereerst gebruikt zullen worden voor de verbindingen met het Noorden, Oosten en Zuiden. Immers naar Gronin gen, Twente en Maastricht rijden Diesel en stoomtreinen, welke laatste belangrijk meer tijd noodig hebben om hun bestem ming te bereiken dan de eerste. Het spreekt dus van zelf, dat men de voor keur geeft aan het snelste vervoermiddel hoven het minder snelle. Het zal dus wel .de bedoeling zijn deze snel-stoomtreinen zoo spoedig mogelijk door D.E.-treinen te vervangen. Behalve sneller zijin deze treinen ook comfortabeler, onder meer is het van belang, dat in deze treinen, die een paar uur onderweg zijn, restauraties zullen komen, zelfs iets meer uitgebreid dan die in de nieuwe electrische treinen, zoodat men er behoorlijk zal kunnen lun chen. Daar voor deze lange afstanden een vijif- wagentrein niet altijd voldoende zal zijh, kan men deze treinen naar hehooefte ver lengen tot 8- en 10-wagentreinen en groo ter zelfs, ofschoon de groote treinen niet wenschelijk zijln met 'het oog op de be diening, het moeilijik voor verhoogde per rons komen, enz. Hoe grooter een trein, hoe minder soepel hij wordt in de behan deling. DE NIEUWE GIDS. Acht en twintig medewerkers weigeren hun verdere medewerking. Niet minder dan 28 letterkundigen, al len behoorende tot de medewerkers van „Db Nieuwe 'Gids", Betelen mede, dat zij-, kennis genomen hebbende van bet feit, dat na het overlijden van Dr Willem KloO'S „De Nieuwe Gids" van de N.V. Electr. Drukkerij Luctor et Emergo werd gekocht door het Coöperatief Uitgeversbedrijf U. A. te 's-Gravenhage, en 'dat tot de redactie is toegetreden de bekende fascist, lid van zwart-front, Dr A. A. Haighton, overwe gende, dat daardoor een belangrijke fas cistische invloed aanwezig is in de leiding van „De Nieuwe Gids", en 'daardoor het gevaar ontstaat, dat de humanistisoh-de- mocratische traditie van het tijdschrift te loor gaat, niet mleer als medewerkers van het tijdschrift wensohen op te treden en besluiten dit ter kennis te brengen van het Nederlandsche publiek. SUBSIDIE VOOR TE BOUWEN DROOGSCHUREN. D'e Regeeringspersdienst meldt: De ervaringen de laatste jaren in on3 land ten aanzien van de cultuur van korrelmais verkregen, hebben nog niot tot een eenstemmig oordeel geleid. Wel staat vast, dat aan de teelt van mals voor zaadwinning groote voordeelen zijn verbonden. Niet alleen levert mais een aanmerke lijk hoogere opbrengst dan alle andere hier te lande inheemsehe zaadgewassen, Binnenland. Een regeling tusschen Nederland en Franco. Het voorzitterschap van don Vrijheids bond. De verbouw van korrelmais. Het Nederlandsch-Belgische handelsac coord. Buitenland. De woelingen in Palestina. De toestand in Tsjecho-Slowakijë. Gandesa door de Spaansche regeerings troepen omsingeld. ook voor de vruchtwisseling is de teelt van dit gewas aanbevelenswaardig, vooral voor het gemengde bedrijf. Het is algemeen bekend, dat voor het drogen van korrelmais een speciale droogschuur noodig is. Teneinde te be reiken, dat zij' die in 1938 een proef wensehen te nemen dit onder gewensc'h- t.e omstandigheden zullen kunnen doen, is besloten, evenals in 1937 bijdragen voor het bouwen van droogschuren te verleenen. De bijdrage kan ten hoogste veertig gulden bedragen en wordt slechts toegestaan aan hen die ten minste 25 Are mais' verbouwen en onder verdere bij: den betrokken Rijikslandbouwconsu- lent aan te vragen voorwaarden. Verzoeken om subsidie voor deze zaak moeten voor 15 Augustus 1938 worden gericht tot den betrokken Rijksland- bouwconsulent. Gistermiddag vergaderde de Raad van Middelburg. Afwezig de heeren v. d. Feltz en Port'heine, van wie dhr Portheine later ter vergadering kwam. Blhr Helder ver trok tijdens de zitting. f Een verzoek om subsidie van de Gewes telijke Landstormcommissie wordt aange houden tot de begrooting 1939. De gemfeenterekening over 1937 wordt aangeboden met een nadeelig saldo van f 70.007,72. Er moeten echter nog bijdra gen ontvangen worden, o.a. voor de werk loosheidsvoorziening, tot een totaal bedrag van f 90.000, waarvan f 50.000 komt ten bate van den gewonen dienst voor 1937. Deze dienst sluit dus met een nadeelig saldo van plm. f20.000 en is begonnen met een batig saldo van f 15.000. De voorzitter noemt dit geen welvaren de mededeeling. Tot onderwijzeres aan school J wordt benoemd Mej. J. G. Woittiez. Vaststelling nieuwe verordening terzake georganiseerd overleg. Dhr Heemskerk maakt aanmer king op de redactie van art. 1. Het is niet duidelijk, waarop de uitdrukking „in den uitgebreidsten zin des woords" slaat, op bet personeel of op het overleg. 'Weth. Onderd i^k: Dit slaat op bet overleg. Op voorstel van dhr Heemskerk wordt het artikel verduidelijkt. Dhr Den Hollander mist een regeling voor de kosten, die Raadsleden zouden kunnen hebben voor bet bijwonen der vergaderingen. Van een presentiegeld is Spr. hier geen voorstander, wèl van schadevergoeding. Dhr Paul vindt het moeilijik, om dit uit te maken. Spr. wil liever de vergade ringen in de avonduren houden. Weth. O n d e r d ij fc acht dit laatste bezwaarlijk. Men moet ook rekenen met ben, die van buiten de stad komen. Ver goeding van werkverzuim en onkosten kan worden verleend, als de Raad zulks goed vindt. Hiermede zou een proef kunnen worden genomen. De voorzitter voelt meer voor een presentiegeld. Spr. zegt toe, dat B. en W. hierover spoedig een voorstel zullen doen. De verordening wordt goedgekeurd en treedt 1 Aug. 1938 in werking. M'evr. W e ij 1 deelt mede, dat van de rechterzijde een schrijven tot -de andere fracties is uitgegaan, om, waar de voor zitter van 'G. O. tot de linkerzijde behoort, in deze commissie 2' leden van rechts en 1 van links te benoemen. Hoewel de voor zitter slechts een adviseerende stem heeft, gaat de V. D. fractie hiermtede toch ac- coord. Van meer belang dan de stemmin gen in de commissie is het inzicht dat over diversie voorstellen wordt gegeven. Spr wil zelfs verder gaan dan de rechterzijde en ook dit denkbeeld bij de plaatsvervangers toepassen. Dhr Paul zegt, dat de Soc. D'em. frac tie niet met het voorstel van rechts mee gaat. Ook de samenstelling van G. 0. moet verband houden met die van den Raad. D'e meerderheid van links in den Raad is wel heel klein, maar ze is er toch. De voor zitter is niet de afgevaardigde van den Raad. maar van B. en W. Deze kun nen ook een rechtsoh afgevaardigde aan wijzen. O'0'k hecht Mevr. Weijl te veel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1