SCHUDT UW LEVER WAKKER (SU fWm^,,MIJNHARDTJES" j Uit de Provincie Binnenland HET KIND VAN TREFUSA De Vierdaagsche afstand- marschen. Let Op den hartvorm. FEUILLETON zich speciaal met handelsaangelegenhe den bezig te houden. De heer Van Swin- deren, die den persoonlijken titel van ge zantschapssecretaris zal krijgen en die vermoedelijk te Kaapstad zal worden ge plaatst, is eerst aan de handelsafdeeling van het departement van buitenlandsche zaken, vervolgens aan den oeconomischen voorlichtingsdienst werkzaam geweest. Thans vertoeft hij tijdelijk te Londen, met het oog op de voorbereiding voor zijn straks in Zuid-Afrika te betrekken post. Ook vroeger is aan het Nederlandsche gezantschap in de Zuid-Afrikaansohe Unie wel een secretaris verbonden ge weest, die zich in het bijzonder aan de handelsafdeeling te wijden had. GEREF. ZONDAGSSCHOOLVEREEN. „JACHIN". Heden is te Scheveningen de 64e alge- meene vergadering gehouden van de Ge- ref. Zondagsschoolvereeniging „Jachin". Prof. Grosheide opende de jaarver gadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord waarin hij allen wel kom heette inzonderheid de afgevaardig den van de Nederl. Zondagsschoolvereeni ging en van het Geref. Tractaatgenoot- schap „Filippus". Met een enkel woord wees de hoogleeraar op de beteekenis van het eenvoudige Zondagsschoolwerk, waar in hij allen tot getrouwheid opwekte. Hierna kwamen de verschillende jaar- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. verslagen aan de orde. Daaruit bleek, dat bij Jachin thans zijn aangesloten 141 Zondagsscholen, 71 evangelisatie-commis sies, en 164 kerkeraden, terwijl in 9 plaat sen nog een afdeeling van Jachin be staat. Vijf kerkeraden bedankten als con tribuant. De aftredende bestuursleden de heeren A. Boot te 'sGravenhage en A. R. Kos ter, te Zwammerdam, werden herkozen. Na afdoening der huishoudelijke zaken, refereerde ds J. A. T a z e 1 a a r, te Rot terdam, over: „Contact tusschen onder wijzer en kind". In de middagvergadering trad als refe rent op ds A. D o n d o r p, Geref. predi kant te Heemstede met het onderwerp: „Methode van vertellen". DE N.V. KON. MIJ. „DE SCHELDE" BREIDT UIT. „De Schelde" te Vlissingen is den laat- sten tijd ruim van opdrachten voorzien. Alle hellingen zijn bezet; en hoewel men in steeds toenemende mate het moderne systeem toepast om belangrijke onderdee- len van te bouwen schepen elders in het bedrijf te construeeren, zoodat groote en gecompliceerde werkstukken op de hellin gen komen die daardoor voor een schip veel korter in gebruik zijn dan vroeger het geval was, komt men toch hellingruimte tekort. De directie heeft daarom besloten over te gaan tot den bouw van niet minder dan drie nieuwe hellingen, die op het z.g.n. „Eiland" gebouwd worden. Daar is intus- schen een geweldige, 30 m breede loods verrezen, waarin twee betonhellingen zijn ondergebracht, elk met een lengte van 90 m. De „loods" heeft een oppervlakte van niet minder dan 4000 m2. Hoog boven den grond, aan een der breedte-wanden van de loods, die impo neert door haar reusachtige afmetingen, wordt de aandacht getrokken door een tramwagen! Toen de Stoomtram Walcheren kort geleden haar trambedrijf ophief, heeft „De Oudertrots. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard met de kleine Prinses Beatrix tijdens hun verblijf te 'Heiligendamm. 12 stuks 50 ct 2 st. 10 et den te brengen tot het sluiten van een non-agressie-pact. Tijdens de onderhandelingen zou dan Duitschland zich moeten onthouden van iedere interventie en iederen druk. Korte Berichten. Ondanks alle maatregelen van de autoriteiten breidt de cholera-epidemie in de internationale nederzetting te Sjang hai zich snel uit. In de afgeloopen week hebben zich in de internationale concessie 772 nieuwe gevallen voorgedaan. 172 Chineezen en 1 buitenlander zijn aan de ziekte bezweke. Nationaal-socialisten hebben het aan den weg van Linz naar Salzburg staande monument ter nagedachtenis aan Herma Schuschnigg, de eerste vrouw van den oud-bondskanselier, met dynamiet opge blazen. Het monument stond op de plek, waar mevrouw Schuschnigg in 1935 bij een auto-ongeluk om het leven is geko men. De trouwlustigen hebben den ambte naar van den burgerlijken stand in Gent dezer dagen de handen vol werk gege ven. Niet minder dan 85 paartjes ver voegden zich op één dag bij hem, om in den echt te worden verbonden. Dit aan tal had men tot nu toe in Gent nog niet bereikt. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Ontheffing van de Winkelsluitingswei. D'e minister van economische zaken heeft, in verband met de viering van het regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin, burgemeesters en wethou ders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van het bepaalde in de artike len 2, onder b en c, en 8, eerste lid, onder b en c, van de Winkelsluitingswet, ten aanzien van de werkdagen, waarop de viering van hooger bedoeld jubileum in de verschillende gemeenten zal plaats (hebben. UITGELEIDING VAN EEN DUITSCHER. De man in Duitschland gefusileerd? (Het Tweede Kamerlid Wendclaar heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat een Duitscher, die in Nederland bescherming had gezocht tegen zijn D'uitsche achtervolgers en die reeds sinds 4 November 1936 en laatste lijk met een steeds verlengde verblijfs vergunning in ons land vertoefde, half Mei gearresteerd is, eind Juni over de Duitsche grens uitgeleid is en terstond daarna te Emmerik doodgeschoten is? 2. Wil de minister mededeelen, waar om deze Duitscher gearresteerd is en hoe zijn uitwijzing te verdedigen is van het standpunt der regeering uit, zooals de minister dit op 9 Juli j.l. in do Tweede Kamer bij de behandeling van de inter pellatie-De Visser heeft aangegeven en volgens hetwelk uitwijzing achterwege zou blijven, wanneer een vluchteling dien tengevolge ernstig gevaar zou dreigen? GEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING. De 38e jaarvergadering. Gisteren en heden is te Breda de 38ste jaarvergadering gehouden van de Ge ref. Vereeniging voor Drankbestrijding. Gisteravond werd een huishoudelijke zit ting gehouden, waarin de begrooting 1939 behandeld werd. Na eenige discussie werd de begrooting vastgesteld met een eindcijfer van f5443. Een voorstel-Apeldoorn om over te gaan tot uitgifte van een verjaringskalender werd door het hoofdbestuur om financi- eele redenen bestreden en door de verga dering verworpen. In de heden voortgezette vergadering sprak de voorzitter een openingswoord, dat tot titel droeg: „Geen ascese maar training". De verschillende verslagen werden goed gekeurd. Het ledental bedraagt ruim 3700. Er zijn 10 Prov. bonden en 103 afdeelin- gen. Bij enkele candidaatstelling werd tot penningmeester-administrateur gekozen de heer J. O. E1 s h o u t te Apeldoorn. door S. K. HOOKING. 7) -o- Hij hoopte, dat 'hij Kitty nog eens weer modht zien, voor hij het land verliet. Hij zocht 'haar onder de menigte, toen zijn schip van Plymouth zeilde, tuurde lang naar de kust, nadat het anker was gelicht; maar het mocht niet zoo zijn, Kitty kwam nooit weer bij hem, sloeg nooit meer haar lieve oogen tot hem op. Dit alles gebeurdo tien jaar voor dat ons verhaal begint; maar 'het lag Abram Fowey nog versoh in het geheugen. Hij had gehoopt, dat 'hij in de binnenlanden van Australië het verleden zou vergeten; maar het geheugen liet zich niet dwingen en <de verbittering in zijn hart verminder de niet. Integendeel, elke omstandigheid droeg er toe bij om hem het verleden ge durig levendiger voor oogen te stellen. 'Het noodlot scheen 'hem te willen dwin gen niet te vergeten. Zelfs zijn huwelijk, dat, naar hij zoo vurig hoopte, bem een nieuw1 en gelukkiger leven zou openen, bad sleohts gediend om de tegenstelling tusschen het tegenwoordige en bet vorle- DE EERSTE DAG 4570 DEELNEMERS EN 9 UITVALLERS. Vierduizend zevenhonderd zestig wan delaars stonden ingeschreven voor de Vierdaagsche afstandsmarschen; 176 in geschrevenen zijn niet opgekomen. Dat is minder dan het vorig jaar, toen zijn er 210 ingeschrevenen niet in de kazerne verschenen. Gistermorgen zijn er 14 wandelaars niet gestart, dat wil dus zeggen, dat er op den kop af 4570 deelnemers de poorten van de kazerne hebben verlaten. 's Avonds bleek, dat er slechts 9 uit vallers waren. Er werd prachtig geloopen; de stem ming was uitstekend. Een correspondent van het „V a d e r- 1 a n d" hoorde een paar aardige verha len. Toen 's morgens de wandelaars door Groesbeek kwamen, dat een heel lange ge meente is, kwam er juist uit een zijwegge tje een bruidspaar, dat aanstonds door de troepen naar het gemeentehuis werd be geleid; het was zeer zeker wel een der merkwaardigste bruidsstoeten die men ooit ergens zag. En nu ik het toch over een bruid heb: vindt u dat geen origineel idee: er is een jong getrouwd paartje uit Den Haag, dat bij wijze van huwelijksreis aan de Vierdaagsche afstandsmarschen deelneemt. „Hoe bestaat het!" zegt men tegenwoordig over dergelijke invallen. En ik verzeker u dat het waar is; ik heb het van den leider zélf gehoord; maar de naam wordt natuurlijk strikt geheim ge houden, anders hebben de arme menschen heelemaal geen vrede meer of rust. Het detachement van de Deutsche Reichsjugend trekt veel belangstelling. Zij houden er een eigenaardige manier van marcheeren op na. De pas, die wordt aan gegeven door de beide tamboers met hun groote z.g. diepe trommen, is opvallend lang gerekt. Het zware doffe geluid, dat de trommen voortbrengen, kondigt de Duitschers al van verre aan en nog veel meer, wanneer de bazuinblazers, die eveneens mee marcheeren, de bazuin ste ken. De Duitsche gasten maken een keuri- gen indruk. In het tentenkamp hebben we aldus een T e 1 e g r.-correspondent hen nog even opgezocht en toen hoorden wijl de. op lossing van het geheim van hun specia- len wandelpas: het Nederlandsche mili taire marschtempo is n.l. 120 passen van 75 c.m. in de minuut, doch zij maken een tempo van 114 passen per minuut en de lengte van eiken pas is 85 c.m. „Dat is voor die langbeenige knapen geen be zwaar", verzekerde ons lachend een der leiders. BESTUIVING VAN PLANTEN EN BOOMEN UIT VLIEGTUIGEN. Donderdagochtend zullen eenige des kundigen van de Nederlandsche Heide Maatschappij op het vliegveld Ypenburg een proefinstallatie bezichtigen, die in een vliegtuig van de V.O.S., (vrijwillige organisatie van sportvliegers) is gebouwd om planten en boomen te bestuiven en zoodoende schadelijke insecten te verdel gen. Met deze installatie zullen proeven worden genomen en indien deze slagen, zal een officieele installatie worden aan gebracht. Het voordeel van het bestui ven uit de lucht is, dat men vooral den bovenkant kan bestuiven, hetgeen van den grond af vrijwel onmogelijk is. Naar men zich zal herinneren, heeft de Nederlandsche Heide Maatschappij reeds eerder met de V.O.S. samenge werkt, n.l. bij het bestrijden van bosch- branden, welke door waarnemers in vliegtuigen werden gesignaleerd. HET NEDERLANDSCHE GEZANT SCHAP IN ZUID-AFRIKA. Uitbreiding mei een legatie-secretaris voor handelsaangelegenheden. Naar de „N. R. Ct." vernam, zal bin nenkort jhr mr G. R. G. van Swinderen aan het Nederlandsche gezantschap in Zuid-Afrika worden verbonden, ten einde dene scherper te doen uitkomen. En nu, om alles te bekronen, 'had hij de zorg op zich genomen voor het kleinkind van den ouden Trefusa, misschien de erfgenaam van al diens schatten. Eowey bepeinsde die vraag dikwijls in een slapeloozen naoht, maar kwam nooit nader tot de oplossing van het vraagstuk. HOOFDSTUK ILL De drijfveer. Binnen weinige weken was Fowey naar den uiterlijken schijn weer in het oude spoor en ging 'het leven op Goolongkreek alsof er nooit iets gebeurd was, dat de rust en kalmte had verstoord. Doch het ware leven van een mensch is niet uit wendig; door "woord noch daad verried Fowey maandenlang de gedachten, die in zijn geest werkten den zwaren strijd, dien hij dag aan dag zonder tussohenpoo- zen met zichzelf streed. In het afgetrokkene wist hij niet, waar om 'hij ook slechts een oogenblik zou aar zelen naar de stem der verzoeking te luis teren.Zich op Peter Trefusa te wreken scheen oppervlakkig zeer gepast, een plicht, die hij verschuldigd was aan de na gedachtenis van zijn vader, zoowel als van eiken onderdrukten lijfeigene in zijn ge boorteland. Bij de wetten van zijn land zou hij geen recht vinden. Wat dan? Zou God er zich mee bemoeien? Hij wist 'het niet. Er bestond een geloof of bijgeloof, toen 'hij een knaap was, dat God de armen be gunstigde, dat de gebeden van verdrukten en vertrapten bijzonder werden verhoord en dat de Voorzienigheid voor recht en waarheid streed. Maar hij moest zichzelf bekennen, dat hij daarvan weinig bewijzen zag. God was niet tusschen beide gekomen om zijn va der of 'hem te redden. De oude man was gestorven en hij was al tien lange jaren uit zijn woning verbannen en de Voor zienigheid had niets gedaan, om het kwaad te herstellen. Als God er zich mee bemoeide, zou het dan niet zijn door menschelijke tussohen- komst? Wat was de bedoeling, waarom het kleinkind van den ouden man in zijn banden was geworpen? Was bem daar door niet een kans gegeven om in de toe komst bet kwaad te herstellen. Over het geheel was hij echter geneigd te denken, dat er van de Goddelijke Voor zienigheid niet meer hulp te wachten was dan van de menschelijke wetten. De mensc'hen werden aan allen tegenspoed ten prooi gegeven, om hun eigen strijd te strijden en het onrecht te wreken, op de wijze, die hen het beste voorkwam. Natuurlijk konden zij zich, als zij1 wil den, gewillig onderwerpen, beleedigingen verdragen zonder vergelding, zich straf feloos laten trappen. Maar dat zou den verdrukker slechts aanmoedigen, bem veeleiscbender maken dan te voren. Was het niet een feit, dat één klasse van men schen zich zoo lang had laten trappen, dat zij, die hen onder den voet hielden, het als een godsdienstigen plicht beschouwden het te blijven doen en elke klacht of pro test als een persoonlijke beleediging van hen zelf beschouwden? Als er menschen waren, die de verdrukking duldden, dan waren er ongetwijfeld velen, die de rol van verdrukker wilden spelen en er geen gewetensbezwaren over zouden voelen. De oude Peter Trefusa had hem zijn va derlijk erfdeel ontstolen, hem beroofd van zijn woning, hem verbannen uit zijn ge boorteland en hemel noch aarde was tus- sc'henbeide getreden. Tien lange jaren had hij zich gedwee en zwijgend onderworpen; maar moest hij dat doen tot het einde? Als zich de gele genheid aanbood om zijn vijand te straf fen en het kwaad te herstellen, moest hij die dan niet aangrijpen? Als hijl door list doen kon wat de oude Peter 'had gedaan met geweld en op veel grooter schaal, zou hij dan geen dwaas zijn als hij het niet deed? De gedachte aan wraak was langen tijld niet bij hem opgekomen. Hij had van het eerste oogenblik gevoeld, dat hij slechts SChelde" een aantal tramwagens gekocht; deze verkeerden in uitstekenden staat en bewijzen van de onderstellen ontdaan op verschillende plaatsen van het groo te bedrijf, goede diensten als kantoor. Zoo ook in het nieuwe gebouw op het Eiland, waar dit practische kantoor langs een hooge trap te bereiken is; men heeft er een uitstekend overzicht over alles wat in de groote ruimte gebeurt. Wat sterk de aandacht van den belang stellenden leek trekt, is de buitengewoon groote electrisohe centrale die in het nieu we gebouw is ondergebracht; onnoodig te zeggen, dat deze aan de modernste eisChen van veiligheid voldoet; het is een fabriek op zichzelf! Twee groote sluisdeuren scheiden do hellingen van het water van het verbreede kanaal tegenover de tweede binnenhaven. Vier electrisohe loopkranen met een rij snelheid van 100 m per minuut, zorgen voor de verplaatsing van het benoodigdo materiaal; de kraan'banen zijn aan de wa terzijde zóóver uitgebouwd, dat de kra nen de aangevoerde werkstukken van de lichters kunnen nemen om ze dan verder in de werkplaatsen te brengen daar, waar zij noodig zijn. Naast het gebouw met de beide over dekte hellingen is een derde betonhelling gebouwd, die 60 m lang is en naar be hoefte eventueel verlengd kan worden; ook deze helling wordt voorzien van kraan- banen met snelrijdende electrische loop kranen. Eenige weken geleden heeft het Depar tement van Defensie bij „De Sohelde" twee torpedo'bootjagers besteld. Een dezer torpedobootjagers zal worden gebouwd op de helling naast de nieuwe „loods"; de tweede wordt gebouwd op een der overdekte hellingen. Op de tweede overdekte 'helling is men momenteel reed3 bezig met den bouw van twee Nederland sche onderzeebooten. (Vliss. Crt.) DE MOSSELVERZENDING. Onze correspondent te Ierseke meldt ons: Naar we vernemen zijn de onderhandelingen tusschen Nederland en België zoo ver gevorderd, dat de mos selverzending a. s. Donder dag of Vrijdag kanbegin- nen. Waterschappen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: met ingang van 27 Juli 1938, tot dijk graaf van het waterschap Oud Wolf aarts dijk, J. Goetheer te Wolfaartsdijk; met ingang van 7 September 1938, tot voorzitter van het waterschap Nol-Koude en-Loven, F. W. Dekker, te Hoek, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn gewor den; met ingang van 13 September 1938, tot dijkgraaf van het waterschap Loven- en Willemskerke, F. W. Dekker te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den; met ingang van 3 Aug. 1938, tot dijk graaf van den Nieuwlandepolder, J. Ver- lare Jzn, te Krabbendijke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met ingang van 1 Augustus 1938, tot ge zworene van den Westkerkepolder, A. W. Kloet, te Wolfaartsdijk; tot gezworene van het waterschap Groede-en-Baanst, J. B. Becu-Verhage, te Groede; tot gezworene van het waterschap Stavenisse, L. C. Pot- appel, te Stavenisse; tot gezworene van het waterschap Poortvliet, M. N. Kloet, te Poortvliet; tot gezworene van het water schap Kruiningen, P. Karelse, te Krui- ningen; tot gezworene van den Clarapol- der, Th. van de Vijver, te IJzendijke; tot gezworene van het waterschap Oud-Wol- faartsdijk, M. L. Smallegange, te Wol faartsdijk; tot gezworene van den Soele- kerkepolder, P. D. Remijnse, te Wissen- kerke; tot gezworene van den Adriana- Johanna-polder, I. D. Gaalteer, te Schud- debeurs, gemeente Noordgouwe, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; tot gezworene van den Nieuwe-Annex-Stave- nisse-polder, Chr. Luijk Jzn., te Stavenis se; tot gezworene van den Oostpolder (Krabbendijke) J. Adam, te Krabben dijke; tot gezworene van het waterschap Groot- en Klein-Baarzande, J. F. de Mil- in machtelooze woede kon verteren. Als een gevangen vogel 'kon hij zich tegen de tralies van zijn gevangenis verpletteren, het haatte hem niet. De man, die hem on recht had gedaan, was buiten zijn bereik. Maar nu hij Edward Trefusa's kind had aangenomen, was er een verandering ge komen in den stand van zaken. De kleine jongen kon eenmaal erfgenaam worden van het landgoed Pendormic. Er waren slechts één, hoogstens twee levens tus schen. Tom Trefusa zou waarschijnlijk niet lang leven. Hij had van zijn jeugd af wild geleefd en bovendien was hij zwak van gestel, zoodat hij wellicht spoedig van het tooneel zou verdwijnen. Dan zou alleen Tom's zoon dit kind in den weg staan. Natuurlijik kon de jonge Alfred, die nu vier of vijf jaar zou zijn, een oud man worden en zelf familie krijgen, in welk geval Edward's kind geen aanspraken zou hebben. 'Mjaar ingeval Alfred stierf vóórdat hij trouwde, of zonder nakomelingen stierf, dan zou 'het landgoed rechtstreeks op Ed ward's kind overgaan. Er was nog een derde gebeurlijkheid. De oude Peter Trefusa kon, als hij vernam dat zij|n zoon Edward een zoon had na gelaten, geneigd zijn het landgoed gelijk te verdeelen. (Wordt vervolgdJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2