Wijziging van de Tabakswet. Spanning in Europa verminderd. Dagblad voor de Provincie Zeeland Mooie, charmante zonnebruining De strijd in Spanje. WOENSDAG 27 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 251 Buitenland. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs *2.30 per kwsrtssi Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Yllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertcnliën 30 cent per gel Ingezonden mcdcdccllngen CO cent per regel Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Een belasting moet niet dienstbaar worden gemaakt aan het saneeren van het bedrijfsleven. In zijn memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Ta bakswet, zegt Minister de Wilde, dat het de,bedoeling van dit ontwerp is, dat de Tabakswet slechts gewijzigd en aangevuld wordt om te komen tot een betere hand having van het verbod van verkoop van tabaksfabrikaten beneden den kleinhan delsprijs. Aan de memorie is nog het volgende ontleend: Een belastingwet moet naar het oordeel van den minister niet dienstbaar worden gemaakt aan 'het saneeren van het be drijfsleven. Mocht de Tabakswet al eenige bepalingen bevatten, welke in die richting werken, en wel ten behoeve van den klein handel, dan behoeft dat nog geen aanlei ding te zijn om op dien weg voort te gaan in den zin van 'het scheppen van bepalin gen ten gunste van de producenten van tabaksfabrikaten. De bedrijfsgenooten zul len in de eerste plaats1 zelf de handen in een moeten slaan en indien noodig steun kunnen zoeken 'bij die maatregelen, welke daarvoor geëigend zijn. Gedacht wordt daarbij aan de mogelijkheid van verbin dend verklaren van ondernemersovereen komsten. Maatregelen tot steun van de klein- en midden-industrie kunnen daar om van den minister niet worden tege moet gezien. Er bestaan bij den Minister overwegen de bezwaren, een wijziging van den twee den volzin van het eerste artikel 16 der wet voor te stellen om mogelijk te maken, dat zij, die den verkoop in het klein van sigaren huiten een lokaliteit uitoefenen, ook andere d'an stuksgewijs gezegelde si garen verkoopen. Dat toegestaan is, buiten genoemd artikel om, senoritas per ver pakking gezegeld te verkoopen, is een eisch van de practijk, omdat deze kleine sigaar tjes niet stuksgewijs kunnen worden geze geld. De markthandel eisoht het aanprij zen van de waar, zoodat het ook noodza kelijk is, dat de kistjes met sigaren open worden getoond, dus met verbroken ta bakszegel. Dat kan weer tot gevolg hebben dat de sigaren los uit de kistjes verkocht worden en aanvulling met onveraccijnsd fabrikaat plaats heeft. Hierop zou van de zijde der administratie geen afdoende controle mogelijk zijn. Ten aanzien van de wenschen met be trekking tot het aan de marktkooplieden toestaan van verkoop van tabaksfabrika ten beneden den kleinhandelsprijs kan de minister niet toegeven, dat deze lieden sinds' het inwerking treden van de ta bakswet eigenlijk buiten de wet leven. De tabakswet is 1 Juni 1922 in werking ge treden. De aanvulling van artikel 45 der wet, behelzende het verbod van verkoop heneden den kleinhandelsprijs, werkt eerst sinds 1 April 1934. Indien het marktkooplieden er om te doen is beneden den prijs te verkoopen, vinden zij inderdaad in bovenvermelde wetsbepaling een belemmering. Deze be paling is echter in de wet gekomen om een einde te maken aan ongewensebte toe standen. De Minister kan er daarom be zwaarlijk aan meewerken, betzij door de hem bij genoemd artikel 45 gegeven dis pensatie-bevoegdheid, hetzij door wetswij ziging voo-r deze catagorie van nering doenden het meergenoemde verbod op te heffen dan wel te verzachten. CHAMBERLAIN HOUDT EEN GROOTE REDE. Wij hebben ailleni het gevoel, dat de atmosfeer lichter is geworden. De Engelsdhe Minister-President Cham berlain heeft gisteren in het Lagerhuis een rede over de buitenlandsche politiek gehouden. Niemand, aldus de premier, moet ook maar een «ogenblik denken, dat, ofschoon wj den vrede nastreven, wij bereid zouden zijn, zelf® om der wille van dezen vrede, de Britsche eer en de Britsche vitale be- .5® op te offeren (toejuichingen), ."'ij maken snelle vorde- riogenmet onsbewape- "ingsprogram en dagelijks w°rdt de militaire 'kracht v n dit land grooter. vervolgens over het koninklijk bezoek ^an Parijs sprekend, noemde Chamberlain de eenheid tusschen Frankrijk en Enge land des te gelukkiger, omdat algemeen wordt erkend, dat zij niet gericht is tegen welke andere natie of combinatie van na ties ook. Zij is versterkt en bevestigd door de besprekingen tusschen lord Halifax en de Fransche ministers te Parijs. Er hangt geen geheimzinnigheid rond die bespre kingen. Er zijn geen nieuwe ver bintenissen en geen nieuwe verplichtingen aangegaan. Er is een algemeen© 'be spreking gevoerd over alle zaken van gemeenschappe- lijk belang en men is tot algemeene en volledige overeenstemming gekomen. Vervolgens over Spanje sprekend, be treurde Chamberlain bet, dat bet conflict dat dagelijks Spaansdhe levens eisoht en goederen vernietigt, voortduurt. Wanneer wij op dit bij- zondere oogenblik niet tus schen beide komen geschiedt dit alleen, omdat wij er van overtuigd zijn, dat het tijdstip nog niet is aange broken, waarop wij dit met succes kunnen doen. Dte premier herinnerde er voorts aan, dat generaal Franco nog geen antwoord heeft gezonden met betrekking tot het plan inzake de niet-inmenging. !Wij overwegen thans of het raadzaam is Hodgson naar Spanje terug te zenden met instructies, welke betrekking hebben op een uitgewerkt plan van het Britsche voorstel inzake 'het onderzoek. Wat het Britse h - Italiaan se h e a o o o o r d betreft, verklaarde de minister-president: Toen wij de onder handelingen aanvingen, deden wij dat en wij denken er nog steeds zoo over omdat wij dachten dat een herstel van de Britsch-Italiaansöhe betrekkingen ons be langrijk nader zou brengen tot ons uitein delijke doel, n. 1. een algemeene Europeeschle ontspanning. De regeering was van oor deel, dat de Spaan sche si tuatie een voortdurende bedreiging voor den vrede in Europa vormde en daar om moest eerst daaraan een einde komen, voordat de overeenkomst van kra-cht kon worden. Het is niet onze schuld en het is niet de sc'kuld der Italiaan s ch o regeering, dat deze voor waarde niet is verwezen- 1 ij k t. Wij kunnen de houding, die wij ten op zichte van een regeling der Spaansche kwestie hebben ingenomen niet wijzigen. Aan den anderen kant betreuren wij het onverwachte uitstel ten zeerste en wij zul len alles doen, wat wij kunnen om de te rugtrekking der buitenlandsche vrijwilli gers uit Spanje te bevorderen, opdat dit land niet langer een bedreiging van den vrede in Europa blijft vormen. Vervolgens besprak de premier het Tsjeoho-Slowaaksche pro bleem. Ook hier zijn wij ons maar al te zeer er van bewust, dat er een groot gevaar voor den vrede is met onberekenbare gevol gen, wanneer de zaak niet op ferme en redelijke wijze wordt behandeld. Daarom heb ben wij in overeenstemming met onze al gemeene politiek en in nauwe samenwer king met Frankrijk alles gedaan, wat wij konden, om een vreedzame oplossing van ■het geschil te bevorderen. De Britsche regetering heeft er bij de Tsjeoho Slowaaksche op aangedrongen om haar voorstellen aan Henlein voor te leg gen, alvorens deze in het parlement te brengen. Naarmate de tijd voorschrijdt, begon het twijfelachtig te worden of een vrijwil lige overeenkomst tusschen de Sudeten- Duitschers en de Tsjtecho-Slowaaksohe re geering zonder eenigen steun van buiten af wel waarschijnlijk was. In antwoord op een verzoek van de Tsjeoho-Slowaaksche regeering, zijn wij toen overeen gekomen voor te stellen om iemand met ervaring en kwaliteiten een onderzoek ter plaatse te laten instellen, die tevens zoo noodig voorstellen zou kunnen doen om de onderhandelingen tot een suc- ctes te kunnen brengen. Het ligt voor de hand, dat deze taak een zeer veeleischende, verantwoordelijke en delicate zal zijn en de Britsohe regee ring is Van meening, dat het een geluk mag heeten, dat zij van lord Runciman de toezegging heeft gekregen, dat hij er zich mede wil belasten, mits hij: zeker is van het vertrouwen der Sudeten-Duitschers. Op een vraag van Churchill, of beide partijen met bet voorstel accoord waren, gegaan, antwoorde Chamberlain: „W ij hebben nog geen antwoord van de Sudeten-Duitschers. Het heeft ons ook zeer verheugd van de Duitsohe regeering verzekeringen te h'ebben ontvangen, welke kort geleden her nieuwd zijn, dat zij de vreedzame oplos sing van het vraagstuk wenscht. De Brit- De kleine Prinses Beatrix op den arm van Haar Moeder, H.K.H. Prinses Juliana te Heiligendamm, waar het Prinselijk Paar thans vertoeft. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. 50 en 25 ct. Flacon 90, D'oos sche regeering 'heeft voortdurend den na druk gelegd op de noodzakelijkheid van geduld in deze zeer delicate en moeilijke situatie. In dit verband noemde Ghamberl'ain het Engelsch-Duitsohe vlootaccoord als een bewijs voor de mogelijkheid van volledige overeenstemming tusschen een democra- tischen en een totalitairen staat. Ik zie niet in, aldus spreker, waarom dit 'expe riment niet herhaald zou worden. Bij deze vlootovereenkomst 'heeft Hitier een belang rijk gebaar ter bescherming van den vrede gemaakt, waarvan de waarde niet altijd gewaardeerd is. "Wat China betreft, zeide de premier: „Hoewel wij niet in staat zijn geweest, aan Chinaeen leening te geven of te waar borgen, sluit dit niet an dere vormen van b ij stand, financieel of anderszins uit. Japan moet erkennen, dat ook wij onze belangen in China hebben en dat wij niet afzijdig kunnen blijven en toezien, hoe deze worden opgeofferd. Chamberlain besloot hierna zijn rede voering met de volgende woorden: neeie viisie.ia.iiu. is ee gevoel van ontspanning ingetreden, dat zes maan den geleden zeer drukkend was. Wij gelooven, dat de Britsche regeering haar bijdrage tot deze ontspan ning heeft geleverd en wij zijn van plan, op dezen weg voort te gaan. Wij gelooven er ten slotte in te zullen slagen, Europa de veilig heid 'en het vertrouwen te rug té geven. De premier werd na deze woorden door het geheele Huis luide toegejuicht. Hevigs strijd aan de oevers van den Ebro. D'e regeeringstroepen hebben na feilen strijd het dorp Gampanario, op 18 km ten Oosten van Villa-Nueva de la Serena, moe ten opgeven. De opstandelingen zetten 'hun aanvallen voort in de richting van Almaden. Aan het Levantfront blijven de regee ringstroepen met succes Viver verdedigen. De opstandelingen hebben getracht de stellingen tusschen Caudiel en Benafer te forceeren. Zij werden echter teruggesla gen. Omtrent den verwoeden strijd aan de oevers van de EbrO', wordt van de zijde der opstandelingen gemeld, dat de regee ringstroepen in den nacht van Zondag op Maandag h'ebben getracht de Ebro over te trekken. Verkenningsvliegtuigen ontdekten dit en waarschuwden de naburige vliegvelden, zoodat binnen een half uur een vijftigtal bommenwerpers aankwam en de troepen die bruggenhoofden bouwden, van de ove rige troepen afsneden. De infanterie der opstandelingen was spoedig ter plaatse en nog geen drie uur later hieven van de troe pen, die over de rivier waren getrokken, slechts enkele kernen over, die in het ver dere verloop van den d'ag vernietigd wer den. Uit Barcelona komt, in strijd met bo vengemelde mededeelingen, het bericht, dat de regeeringstroepen bij de voortzet ting van hun opmarsch op 2 km afstand van Gandes'a zijn aangekomen na 2500 krijgsgevangenen te hebben gemaakt. Zij bezetten Gorbera en Villalba. De regee ringstroepen zijn de Ebro gepasseerd. De rivier werd op vier plaatsen overgestoken en de operaties verrasten 'den vijand vol komen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat gister middag vliegtuigen der opstandelingen 35 bommen op het centrum van Tarragona geworpen hebben. Er vielen 6 dooden en 25 gewonden. Nadere berichten uit Barcelona omtrent Binnenland. Wijziging van de tabakswet. De vierdaagsche afstandsmarschen. Buitenland. Rede van Chamberlain. De stakingsgolf in Palestina. Hevige gevechten in Spanje. De Engelsche bemiddeling in Tsjecho- Slowakije. den overtocht over de Ebro melden, dat de rivier op elf plaatsen door de regeerings troepen is overgestoken. Terugtrekking van vrijwilligers. Het antwoord van de regeering van Bardelona op 'het Britsohe plan tot terug trekken van de vrijwilligers is te Londen overhandigd. Het antwoord is opgesteld in een geest van internationale verzoening. Hoewel het plan op enkele punten onrechtvaardig is voor de regeering. is het aangenomen met enkele reserves, aangezien het een middel is om de buitenlandsche inmenging in den strijd te doen eindigen. Hierdoor wordt tevens het gevaar beperkt dat de strijd zal leiden tot een algemeenen oorlog. Bombardement van epen steden. Naar verluidt is de Spaansche regee ring bereid het voorstel te aanvaarden betreffende uitzending van een Engelsobe commissie voor 'het instellen van een on derzoek naar het bombardeeren van open steden. Men verwacht, dat binnenkort een desbetreffend antwoord zal worden ont vangen. Franco 'heeft het voorstel voorwaarde lijk aanvaard. Zijn voorwaarden worden thans te Londen bestudeerd. Er verluidt, dat deze voorwaarden in hoofdzaak be trekking hebben op de aan de commissie te geven opdracht en dat zij op het eerste gezicht nauwelijks een goeden grondslag schijnen te geven voor het uitzenden van de commissie. Te Londen verluidt echter, dat, wanneer een van beide partijen volle dig het voorstel aanvaardt, de commissie uitgezonden zal worden. STAKINGSGOLF IN PALESTINA. Mislukte bomaanslag te Jeruzalem. De ontploffing van Maandag heeft verontwaardiging gewekt onder alle Ara bieren in geheel Palestina, welke tot uiting is gekomen in stakingen te Jaffa, Jeruzalem, Tiberias en Gaza. Te Haifa is het opnieuw tot wraak nemingen gekomen. Dertien Joden wer den door de menigte aangevallen Het laatste slachtoffer is een Jood, die in de Arabische wijk met twintig dolksteken werd gedood. Thans zijn vijf Joden te Haifa vermoord. Volgens de jongsle be richten bedraagt het aantal dooden ten gevolge van het ontploffen van de bom zestig. Ook elders in het land zijn overvallen gepleegd, terwijl op verscheidene plaatsen soldaten slaags zijn geraakt met opstan delingen. Drie opstandelingen en een pee litieman werden gedood. Te Jeruzalem is een aanslag welke ernstige gevolgen had kunnen hebben, mislukt. Op de Groentemarkt in de Da- vidstraat, in de nabijheid van de plek, waar onlangs een bom is ontploft, tenge volge waarvan twintig personen werden gedood en honderden andere gewond, is wederom een bom gevonden. Het moord tuig kou echter tijdig onschadelijk ge maakt worden. In de kolonie Hishmar Hayarden is het tot een gevecht gekomen, waarin vijf personen werden gedood, t.w. twee Jo den, twee Arabieren en een Arabische vrouw. De spanning is zeer groot. DE ENGELSCHE BEMIDDELING IN TSJECHO SLOWAKIJE. Spoedige komsi van Lord Runciman gewenscht. Officieel is nog geen bevestiging gepu bliceerd van de aanvaarding door de re geering te Praag van het Engelsche voor stel tot uitzending van Runciman als ar biter tusschen Praag en de Sudeten-Duit schers. De bladen melden echter, dat de aan komst van Runciman elk oogenblik ver wacht kan worden. Aannemende, dat Praag met de proce dure accoord gaat, stelt men zich te Lon den den gang van zaken als volgt voor: De geheele kwestie zou besproken worden door de Tsjecho-Slowaaksche regeering met den Engelschen raadsman en met de Sudeten-Duitschers, ten einde de compro mis-ontwerpen op te stellen, welke ver volgens aan het parlement zouden kun nen worden voorgelegd. Londen zou aan Tsjecho-Slowakije en Duitschland zijn be middeling aanbieden, ten einde deze lan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1