Dagblad voor de Provincie Zeeland Kioekiang door de Japanners bezet. Verhooging crediet voor werkverruiming. Buitenland. De strijd in Spanje. De strijd in China. Nieuw gevaar voor Tsjecho- Slowakije Toekomstmogelijkheden voor jongelui. Belangrijkste Nieuws H. M. DE KONINGIN NAAR DE OOSTZEEKUST? Binnenland DINSDAG 26 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 250 VERSTOPPING FOSTER'S MAAGPILLEM Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, Goes Postrekening 44418 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs ff SJIO per kwertasï Weekabonnementen voor Mtddclburf; Goes en Vlisslngen f 0.30 Losse nummers 8 cent AdvertontÜJn 80 cent per ij^el Ingebonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentie Dlnsdnge ea Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting SNELLER TEMPO BIJ WERKLOOS HEIDSBESTRIJDING. Hoe de Regeering wil medewerken. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor de werkverruiming wordt het volgende ont leend: Ook naar de meening der regeering is het dringend noodzakelijk, niet alleen om de werkloosheid in he la n g r ij k e mate te vermin deren, maar eveneens om alle krachten er op ge richt te houden, deze ver mindering in het snelst mogelijke tempo te doen plaats vinden. Intusschen mag nimmer uit het oog worden verloren, dat de geheele toestand in de wereld er op wijst, dat het probleem van de werkverruiming er een is, het welk niet binnen zeer korten tijd in zijn vollen omvang is op te lossen. Hieruit vloeit voort, dat de te nemen maatregelen met beleid moeten worden genomen. Nimmer mag de regeeringspolitiek tot bestrijding van de werkloosheid er toe lei den, dat op het Nederlandsche volk voor een lange toekomst zoodanige lasten wor den gelegd, dat de ontplooiing van het be drijfsleven, waaruit de werkgelegenheid allereerst moet voortkomen, in de toe komst zou worden belemmerd. Voor wat betreft de outillage van het werkfonds wordt opgemerkt, dat het noo dige is en wordt verricht om het met de noodige snelheid te doen werken. Verschillende leden meenen, dat de lasten, welke het werkfonds oplegt, voor een groot deel worden overgeheveld naar de lagere organen. Die opvatting is in haar algemeenheid niet juist. Men behoort hier wel te onderscheiden de bruto-lasten en de netto-lasten. Tegenover de eerste staan de baten, welke door de totstand brenging van de werken door de gemeen ten of haar inwoners direct of indirect worden verkregen. In de netto-lasten, wel ke bijv. als gevolg van de vervroegde uit voering van een gemeentewerk ontstaan, komt het Rijk tegemoet door voor de gel den, welke uit het werkfonds worden ver strekt, een lagere rente te berekenen, dan bij leenen op de vrijle markt zou moeten worden betaald. Nu in het voorloopig ver slag enkele opmerkingen' zijln gemaakt met betrek king tot het vraagstuk van de loonen, herhaalt de re geering, dat een oplossing van het probleem, waar het hier om gaat, bemoeilijkt zou kunnen worden, wan neer zonder meer voortdu rend op loons verhooging wordt aangestuurd. De regeering zal in nauw overleg met het bedrijfsleven zelf, dus ook met de or ganisaties van de arbeiders, zoeken naar de beste oplossing om het bedrijfsleven te bevorderen. Zij heeft het vertrouwen, dat ook de arbeidersstand, waartoe mede be hoort het gros der thans werkloozen, hierbij volledig zal medewerken. De opmerking is gemaakt, dat de wer ken van het Werkfonds niet tegen het nor male loon worden uitgevoerd. Naar aan leiding hiervan wordt de aandacht er op gevestigd, dat het verschil met het nor male loon heel gering is en dat over de hoogte van het loon steeds overleg wordt gepleegd, met de bona-fide vakbonden Niet juist is, dat bij het Werkfonds sprake is van eigen beheer, noch, dat het werk geconcentreerd wordt bij enkele groote werkgevers. Alle bonofide aanne mers hebben recht tot inschrijving en ma ken daarvan dan ook gebruik. Het vraagstuk van den loonbeslag bevindt zich niet alleen in de sfeer van de studie, doch ook in die van de prac ht. Elk voorkomend geval word: zeer nauwkeurig op zijn merites beoordeeld, bij die beoordeeling wordt nauwgezet mei de bezwaren, die de regeering ten volle kent, rekening gehouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen dezer da gen een circulaire doen toekomen, welke de mogelijkheid opent om onder verscail- ieude voorwaarden woningen te verbete ren met 'premie van Rijk en gemeente, uet is geenszins buitengesloten, dat ook voor de uitbreiding van laboratoria hulp u" het Werkfonds zal worden verleend. Twintig dooden en talrijke gewonden zijn te betreuren bij de hevige aardbeving in Griekenland. Een beeld van de verwoesting te Qropos. Alicante gebombardeerd. Gistermorgen hebben vijf vliegtuigen een veertigtal bommen geworpen op Ali cante. In de wijk San Bias werden 25 huizen vernield. Volgens de laatste be richten zijn dertien personen gedood, on der wie vier kinderen en vijf vrouwen en drie en twintig andere gewonden. Uit Barcelona wordt gemeld, dat aan het oostelijk front de strijd zich thans concentreert ten Noord-Westen van Vi- ver. De opstandelingen hebben tegelijk alle stellingen, welke de belangrijke plaats verdedigen, aangevallen, doch zij stieten op tegenstand. Andere afdeelingen hebben de stellin gen van de regeeringstroepen in de Sier ra de Javalamhre aangevallen. De strijd schijnt evenwel hier flauwer te zijn ge worden, door de zware verliezen, welke de mannen van Franco hebben geleden. De luchtmacht der opstandelingen blijft de dorpen en steden bestoken. Japanners 160O meter van Kioekiangi Volgens buitenlandsche militairen zijn de Japanners nog slechts 1600 meter van Kioekiang verwijderd. Van Chineesehe zijde wordt bevestigd, dat de Japanners hier aanmerkelijke sucessen hebben be haald. D'oor buitenlanders wordt bevestigd, dat de Japansche strijdkrachten bij Kioe kiang zware verliezen hebben geleden. Zij voorspellen, dat de Gbineezen hier echter spoedig het veld zullen moeten rui men. In de nabijheid van Koetang zijn Zon dag eenige duizenden Japanners aan den westelijken oever van het Pro-Jangmeer aan land gegaan. Op het oogenblik liggen ongeveer 50 Japansche oorlogsschepen op de Jang Tse voor anker in de onmiddellijke nabijheid van het nieuwe operatiegebied. Verwacht kan worden, dat deze bodems ieder oogenblik zullen ingrijpen. Uit Sjanghai wordt gemeld: Van Chi neesehe zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen met 200.000 man in fanterie gesteund door de luchtmacht en de vloot Kioekiang hebben aangevallen. De Chineesehe troepen hebben slechts weinig tegenstand geboden met het ge volg dat de stad door de Japanners kon worden bezet. Uit Tokio meldt men: D'e bezetting van Kioekiang wordt in militaire kringen be schouwd als een beslissende stap in de richting van een aanval op 'Hankau. In Augustus groote Duitsche manoeuvres. In Augustus, de periode, waarin de Tsjechische crisis, naar zich aan laat zien, opnieuw acuut dreigt te worden, zul len de Duitsche reservisten in groeten ge tale onder de wapenen geroepen worden voor zeer uitgebreide manoeuvres, aldus verneemt Un. Press van welingelichte zijde. Groote politieke beteekenis hechten be voegde waarnemers aan dezen stap niet, daar het plan blijkbaar reeds maanden geleden is ontworpen. Wel echter zal Duitschland op deze wijze op het tijd stip, dat de aandacht van geheel Europa op het probleem der Sudeten Duitschers gericht is, een indrukwekkend krachts vertoon ontplooien. Aan de versterkingen in het Rijnland wordt thans met vergroote snelheid ge werkt, mede met behulp van de arbeids krachten, die krachtens Goering's laatste decreet zijn opgeroepen. Hier en daar meent men, dat het staande leger van Duitschland op het einde van Augustus een millioen man zal tellen. Men wijst er nog op, dat het Duit sche leger steeds op oorlogssterkte is, zulks in tegenstelling met Frankrijk. Lord Runciman naar Praag? Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering het initiatief heeft ge nomen voor te stellen lord Runciman, den Britsohen oud-minister van handel, naar Praag te zenden, de Sudeten-Duitsche kwestie ter plaatse te bestudeeren en daarbij als adviseur op te treden. Het voorstel is door Praag reeds aanvaard. NA DEN BOMAANSLAG TE HAIFA. Spanning in heel Palestina buitengewoon groot. Na den aanslag van gisteren te Haifa is de spanning in bet geheele land uiter mate groot. Te Haifa zijn terstond daden van weerwraak gepleegd. Zoo heeft een Arabische menigte Joodsche winkels in brand gestoken. Vier winkels werden totaal vernield. Auto's werden aangeval len en omvergeworpen. Alle wegen, die naar Haifa leiden, zijn versperd. D'e te lefoonverbindingen met het binnenland zijn verbroken. De troepen trachten de orde te herstellen. Te Jaffa is de algemeene staking afge kondigd. De overspanning der gemoederen heeft in de grenszone tusschen Jaffa en Tel Aviv aanleiding gegeven tot verscheidene incidenten. Militaire patrouilles doorkrui sen de aan de beide steden grenzende buitenwijken, teneinde botsingen te ver hinderen. Vliegtuigen vliegen boven de streek, gereed tot ingrijpen. Alle schepen, die gisteren in de haven van Haifa zouden aankomen, zijn naar Tel Aviv gedirigeerd. In de nabijheid van 'Haifa, in de Jood sche nederzetting Kfaryafetz, is een mijn ontploft, tengevolge waarvan een straat geheel werd opengescheurd. Een Jood kwam om het leven, terwijl twee anderen werden gewond. In Jenin is de toestand zeer kritiek. Het aantal dooden tengevolge van den bomaanslag van gisteren is thans geste gen tot 47, namelijk 43 Arabieren en 4 Joden. Voorts zijn 41 Arabieren en 11 Jo den gewond. Havas meldt reeds 50 dooden en een gelijk aantal gewonden, van wie er ver scheidene in hopeloozen toestand verkee- ren. BRANDEND VLIEGTUIG STORT IN EEN MENIGTE. Tientallen dooden. In de Columbiaansohe hoofdstad, Bo gota, heeft zich een vreeselijk vliegtuig ongeluk voorgedaan, waarbij 37 men- schen het leven lieten en meer dan hon derd andere werden gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een troe penparade, toen een brandend mlitair vliegtuig naar beneden stortte en in de menigte terecht kwam, die zich daar in getale van ongeveer 20.000 menschen hadden verzameld. De menschen stonden zóó dicht op el kander, dat aan vluchten niet te den ken viel. Het toestel ontplofte toen het den grond raakte. Dóór de stukken metaal van het toestel werd een aantal men schen gedood, anderen werden met brandende benzine overgoten en ver brandden levend, terwijl weer anderen bij hun poging om te vluchten dood gedrukt werden. De directeur der politie heeft mede gedeeld, dat bij de vliegramp 41 per sonen gedood zijn en 110 andere wer den gewond, van wie 55 ernstig. Van ver scheidene is het leven ernstig in gevaar. Het juiste aantal slachtoffers is zeer moeilijk vast te stellen, daar tal van slachtoffers onherkenbaar verminkt zijn. Korte Berichten. In de omgeving van Vizille hebben onweer en hagelslag aanzienlijke schade aangericht, welke op meer dan twee mil lioen franc wordt geraamd. Dè te velde staande oogst is vrijwel verloren. Op bevel van den chef der staats politie, Himmler, is de „News Chronicle" in Duitschland tot nader order verboden. Als technisch officier bij de koopvaardij. Men schrijft aan bet A.N.P. van des kundige zijde: Met bet eindigen van het cursusjaar 19371938 is voor vele jongelieden tevens de vraag gerezen: in welke richting doen zich bij de huidige omstandigheden, nog gunstige perspectieven voor? In verband daarmede is het misschien niet ondien stig, wanneer in dezen tijd van het jaar eens gewezen wordt op de opleiding vooï een beroepi, waarin thans practisoh geen werkloosheid maar integendeel groote vraag naar goede jeugdige arbeidskrach ten bestaat: dat van technisch officier bij de koopvaardij. Zooals bekend mag worden geacht, kan men het hooger personeel aan boord in twee groepen verdeelen: a. de nautische officieren, dat zijn zijl, die in hoofdzaak met de navigatie zijn belast; b. de technische officieren, onder wier leiding het geheele functionneeren van de scheepsmaohineriën staat. Terwijl in het algemeen het aanbod van nautische officieren juist de vraag dekt, doet het merkwaardige verschijnsel zich voor, dat er aan jonge technische officie ren behoefte bestaat. Ten deele is dit een gevolg van het feit, dat deze technische officieren dikwijls later uit hun functie in velerlei functies aan wal overgaan, waarvoor blijkbaar een loopbaan als tech nisch koopvaardij'officier een goede aan beveling is. Voor het overige mag men wellicht de verklaring zoeken in de onbekendheid, welke er onder ons volk ten aanzien van deze mogelijkheid bestaat. De vraag naar deze soort arbeidskrach ten en het geringe aanbod ervan heeft zelfs ertoe geleid, dat er faciliteiten van verschillenden aard ten aanzien van deze opleiding worden verleend. Zoo worden er zoowel van rijkswege als van de zijde van verschillende reederijen toelagen ver strekt om de studie financieel te verlich ten en mogelijk te maken. De opleiding zelf kan men aan de scholen en cursussen voor scheepsmachinisten, welke gevestigd zijh in verschillende deelen van het land, genieten. Deze opleidingsinstellingen, welker di recteuren nadere inlichtingen kunnen ver schaffen zijn o.a.: Vlissingen: déRuy- terschool; Middelburg, Machinisten- school. Zoowel om den aard van de functie zelf, alsook omdat de Nederlandsche maildien sten moeten concurreeren tegen buiten landsche, wier personeel in sommige ge- Binnenland. H.M. de Koningin ook naar de Oostzeo- kust? Verhooging crediet voor werkverruiming. Buitenland. Nieuw gevaar voor Tsjecho-Slowakije. Groote spanning in Palestina. Alicante gebombardeerd. bQh IIET probate# doórdas 2$ 200 vallen een zeer goede opleiding heeft ge noten, geldt, behalve de lichamelijke keu- ringsvereischte, als minimum-vereischte, waaraan men moet voldoen alvorens de speciale opleiding voor assistent-machi nist een aanvang kan nemen, het bezit van een MJulo-diploma. A, het diploma van een lagere dagnijverheidsschool, of, voor opleiding voor het getuigschrift BM (dat hooger gewaardeerd wordt) een mulo-diploma B of drie kl. H.B.S., terwijl uiteraard een eindexamen H.B.S. (B) een snellen studiegang kan bevorderen. Naar gemeld wordt, zou de Koningin voornemens zijn het Prinselijke gezin tij dens zijn vacantieverblijf aan de Oost zeekust een bezoek te brengen. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN. Vandaag begonnen. Weer een groot aantal deelnemers. Hedenmorgen zijn te Nijmegen de jaar- lijkstihe vierdaagsche afstandsmarsohen begonnen. 'Gister, de dag van aanmelding, heersch- te er in de kazerne van de Koloniale Re serve reeds een prettige drukte. In den loop van den dag verscheen een groep van 41 Duitschers: Reichsjugend, zwaar bepakt; zij waren met 'bussen te Beek aangekomen en werden aldaar door den leider, kapitein Breunese begroet; na dat zij hun middagmaal in Beek genut tigd hadden, vertrokken zij naar Nijme gen. Zij komen uit Essen. Verder is er een groote groep Engel- schen gekomen: 25 leden van de Road Walking Association; 7 Denen, 5 Zwit- sersche studenten uit Ziirioh, 2 Belgen en 5 Franschen. NEDERLANDSCHE ZEEVISSCHERS NAAR DUITSCHLAND. Men meldt uit IJmuiden: Nog steeds melden zich tientallen werklooze zeevis- sohers van hier, Katwijk en Scheveningen bij de Arbeidsbeurs aan om in aanmer king te komen voor het aanmonsteren op schepen der Duitsche visschersvloot. Eén dezer dagen zullen eenige Duitsche schip pers arriveeren om het een en ander te regelen voor he>t plaatsen van geschoolde visschers voor de trawlers in Altona en Hamburg. Vermoedelijk zullen aldus bin nen enkele dagen andermaal eenige tien tallen onzer visschers naar het buitenland verhuizen. Het blijkt dat in de Duitsche visscherijhavens nog steeds groot gebrek heersoht aan de noodige bemanningen. Dit is begrijpelijk als men nagaat, dat al door nog nieuwe stoomtrawlers van een grooter type, door de Duitsche reederijen in het bedrijf worden gebracht. BELGISCH MINISTER NAAR NEDERLAND. Ter bestudeering van wegen en wegwerken. De Belgische Minister van Openbare Werken, Balthazar, zal Woensdag a.s naar Den Haag komen, ten einde ter plaatse wegen en wegwerken te bestudee ren. Dienzelfden dag nog zal de Minister een onderhoud hebben met den Neder- landschen Minister van Waterstaat, Mr Dr Ir J. A. M. van Buuren. Donderdag vertrekt Minister Balthazar weer naar Brussel. NIEUWE HANDELSBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt, zullen omstreeks 15 Aug. de besprekingen tusschen de Ne derlandsche en Duitsche autoriteiten om-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1