ItHeM RIM HET KIND VAN TREFUSA De militaire voorbereiding in 1914. Tegen laksheii Kerkn VLISSINGEN. FEUILLETON „Och, een mensch zegt zulke dingen GOES. ZUID-BEVELAND. De oude John Fowey 'hoorde het nieuws WALCHEREN. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Groote natioi NO( De teg< m TABLETTEN helpen dadelijk. Met »9ayet«-kruis waarborgt de uitstekende werking {BAY en onschadelijkheid. \SE Lt op Oranjoband an Baytrkruii" voor-arrest te Middelburg. Zoo men weet werden de verdachten De K. en B. begin Augustus van het vorig jaar gearresteerd en v. T. op 24 December j.l. Hoewel de justitie nog steeds met hen bezig is, schijnt het onderzoek niet te vorderen. De verdachte B., die gedeelte lijk bekende, legt nogal eens tegenstrij dige verklaringen af, terwijl D'e K. en v. T. volhouden niets van de zaak af te weten. Daar het voorarrest niet eeuwig kan duren is het niet onwaarschijnlijk, dat de verdachten binnenkort op vrije voeten zullen worden gesteld. (D. v. Z.) Besmettelijke ziekten. In de week van 10 tot en met 10 Juni kwamen in onze provincie 10 gevallen van roodvonk voor, n.l. 3 te B i e r v 1 i e t, (in één gezin), 3teKrabbendijke, 2teSohoondijko (in één gezin) en één in de gemeenten St Annaland en S t J a n s t e e n. Op de voordracht voor ingenieur voor den Prov. Waterstaat in Noord-Bra bant is als nr 1 geplaatst L. A. L. Hamers, tijdelijk ingenieur bij den rijkswaterstaat te Middelburg. De doortrekking van den Boulevard. Op een terrein aan de Hendrikstraat, wordt op het oogenblik hard gewerkt. De aannemer, dhr G. van der Klippe, bouwt hier den betonnen duiker, die noodig is voor den dam in het haventje van Meijer. Zooals bekend, zijn in dit haventje twee sluisjes, waardoor het water uit den spui- boezem geloosd kan worden. Er zal nu een dam worden gelegd, doch de uitwatering moet blijven bestaan. Daarom moet een duiker worden aangebracht. Het maken van dit betonwerk is ter plaatse natuurlijk niet mogelijk, daar het haventje bij hoog water vol loopt. De aannemer past om deze reden een niet dikwijls gebruikte werkmethode toe. Hij zal den koker eerst in het droogdok vervaardigen; de beide einden worden hierbij voorloopig met be ton dicht gemaakt, waarna het gevaarte drijvende naar de plaats van bestemming wordt gesleept. Door de groote afmetin gen zal dit geen gemakkelijk karwei wor den. De duiker krijgt n.l. een lengte van 75 m, terwijl de breedte 6.5 m zal bedra gen. De twee kokers, waaruit de duiker zal bestaan, krijgen een hoogte van 3.25 m en een breedte van 2.5 m. D'e vloer wordt 34 cm dik, de wanden 3428 cm en het dek 2833 cm; de doorsnee van de tussohenwanden wordt 25 cm. Het to tale gewicht van den duiker wordt 1150 ton. Als alles meeloopt, zal in September bij gunstig weer het transport kunnen plaats vinden. (N. R. G.) Haven van Vlissingen neemt toe in belangrijkheid. Met de exploitatie van de Vlissingsche haven, waarover velen vroeger zeer pes simistisch gestemd waren, gaat het in de goede richting. Verleden jaar zijn een tweetal groote tanks gebouwd, benevens een kleinere. D'eze opslagcapaciteit zal thans weer wor den uitgebreid, daar aan de Kon. Mij'. „Dé Schelde" inmiddels de opdracht is ver leend voor den bouw van drie nieuwe tanks. Dezer dagen is tevens een contract af gesloten met de Bat'a-schoenfabriek in Tsjechoslowakije voor het vormen van een entrepot van de Bat'a op de haventer reinen alhier, hetgeen ook de levendig heid in de havens weer belangrijk zal ver- grooten. door S. K. HOOKING. 6) ~o— „Of ik het meen! Ik heb mijn leven lang nooit iets ernstiger gemeend. Het is veel beter als er een vrouw thuis is en je kunt haar kleeren geven zoo mooi als een vrouw in het 'kerspel ze maar hebben kan". „Maar Kitty isi nog jong", zei Abram schuchter, „en ik weet niet wat zij zeggen zou, als ik 'haar over trouwen sprak". „Maar ze vertelden me, dat je al meer dan zes maanden met haar verkeert". „Ja, ik heb met haar geloopen", ant woordde Abram bedeesd, „maar op die manier hebben we nog nooit gepraat". „Welke manier bedoel je?" „Wel, die manier". „Op welke manier heb je dan wel ge praat. Was je dan niet verliefd op haar?" „Ik denk dat zij wel weet, dat ik haar graag mag lijden". „O, dat begrijp ik niet", zei de oude man lachend. „In mijn jonge jaren deden wij dat anders. En wat heb je haar dan verteld?" De subsidie voor de Chr. bewaarscholen. Men zal zich herinneren, dat er in de gemeente-begrooting voor 1937 twee pun ten waren, waarover verschil van mee ning bleef bestaan tusschen den gemeente raad en de commissie van overleg inzake de gemeente-begrootingen te Den Haag. Het eerste was de bestrating, waarin de gemeente ten laatste eenige maanden ge leden haar wensch vervuld zag. Het twee de betrof de subsidie aan de bijz. bewaar scholen. De gemeenteraad was van oordeel, dat f 15 per leerling het uiterste minimum was, maar in Den Haag wilde men dit op f 10 zien gebracht. Thans is Zaterdag j.l. na veel correspondeeren en conferee- ren bericht ontvangen, dat f 15 per leer ling wordt toegestaan, onder voorwaarde, dat de gemeente zal toezien, dat de uiter ste zuinigheid bij deze scholen wordt be tracht. Wemeldinge. Met ingang van 1 Aug. a.s. is benoemd tot ambtenaar ter secre tarie, afdeeling steunverleening en werk verschaffing te Ouddorp (Z.-H.) dhr P. A. Trimpe, ambtenaar ter gemeente-secre tarie alhier. 1 Bij den gem. veldwachter is als ge vonden gedeponeerd een rijwielbelasting- merk 19371938. (Belangeloos bericht.) Rilland-Bath. Zaterdag werd met veer tien auto's, daartoe welwillend door de eigenaars afgestaan, met 32 ouden van dagen van 70 jaar en ouder een prachti ge rijtoer gemaakt naar Burgers dieren park te Tilburg. Nadat dit prachtige park was bezichtigd, werd naar Oosterhout ge reden, waar de koffietafel gereed stond waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. Door den burgemeester dezer ge meente werd hier een woord van dank ge bracht aan allen, welke hadden meege werkt om aan de oudjes dezen gezelligen dag te bereiden. Door den heer G. Lobbezoo werd een woord van dank gesproken namens allen aan het bestuur en den burgemeester voor al hetgeen was genoten, 's Avonds te on geveer half tien was men weer thuis. De heer W. Koning Wzn., di recteur der N.V. Landbouw Mij. de Bath- polders heeft tegen 1 October ontslag aan gevraagd. 's Heer Abtskerke. Gemeenteraad. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorzitter deelt mede, dat de uitgaafpost betreffende onderhoud wegen met circa f200 zal worden overschreden, aangezien B. en W. inplaats van met het gewone teerproduct dit jaar een proef willen nemen met koude teer, zoodat bin nen afzienbaren tijd hiervoor een wijzi ging der begrooting zal moeten plaats hebben. Met deze mededeeling neemt de raad genoegen. Verder wordt meegedeeld, dat de ge meente zal moeten aansluiten bij de „Ge- kro" waarvoor binnenkort voorstellen aan den raad zullen worden gedaan. De kos ten zullen ruim f100 bedragen. Een hoeveelheid keien liggende op het dorpsplein is verkocht aan den meestbie dende, voor f3.30, n.l. J. M. Drijgers. Aangeboden wordt de gemeentereke ning over het jaar 1937 met ontvangsten f 15.811.17, uitgaven f 15.165.81, alzoo een goed slot van f 645.36. De rekeningen der Burgerlijke Armbe sturen over 1937 worden achtereenvolgens behandeld en goedgekeurd met de volgen de bedragen: 'sHeer Abtskerke ontvang sten f 4963.70%, uitgaaf f 4056.39, goed slot f 907.31%. Sinoutskerkeontv. f 6979.42, uitgaaf f6794.38, goed slot f 185.04. Baarsdorp: Ontv. en uitgaaf f2088.32. Daarna worden de begrootingen van de Burgerlijke Armbesturen voor 1939 behan deld als volgt: 'sH. Abtskerke: ontvangst en uitgaaf f 4262.32% met een post onvoorzien van f 972.32%. Sinoutskerke: ontv. en uitgaaf f3821.86, met een onvoorzien van f 1194.36. Baarsdorp: ontv. en uitgaaf f2277.13, met een onvoorzien van f392.13. Deze begrootingen worden aldus met algem. st. goedgekeurd. Besloten wordt een fraudeverzekering niet ronduit", zei Abram met neergeslagen oogen. i Het zij 'hier herinnerd dat hij juist twintig was en nooit in een stad had gewoond. „Nu, volg je eigen weg, Abie", sprak de oude man eindelijk, „maar je bent beter af dan de meeste jongens. De kooi is klaar voor het vogeltje zoodra zij binnen wil." De daarop volgende maand leefden de beide Foweys eik in zijn eigen paradijs. Abram vond Kitty Treleven volkomen be reid om te luisteren naar alles wat hij te zeggen had en de oude man vond „niets doen" het grootste genot. Enkelen van zijn buren 'hadden echer een angstigen tijd. Het gerucht liep, dat Sir Henry Probus, die 'het grootste deel van het kerspel bezat, zijn landgoed had verkocht aan een zekeren Peter Trefusa en wat die verandering met zich zou bren gen, wist geen van allen. Sir Henry was een verkwister, maar hij was een toegevend landheer en altijd bereid zijn pachters goed te doen. Als het gerucht waarheid bevatte, dan was Tre fusa een groote vrek, die zijn pachters zooveel mogelijk zou afpersen. Bijgevolg waren alle pachters van Sir Henry in groote onrust en zorg. De pacht zou worden opgeslagen, daaraan twijfel den zij niet. Misschien zouden zij zonder genade de deur uitgezet worden. te sluiten bij Lloyds Assuradeuren voor een premie van f5.'sjaars. Aan L. Fierloos te Nisse wordt onthef fing verleend inzake de Motor- en Rij- wielwet betreffende het door de kom van de Gemeente rijden met een tractor en dorschmachine. Kruiningen. Bij de werken aan de sluis alhier, welke door werkloozen worden uit gevoerd, o.a. ook uit Vlissingen, hebben een 17-tal hunner dezen morgen gewei gerd voor het bestaande loon te werken. Ze zijn in overleg met de inspectie weer per autobus naar Vlissingen terug gekeerd terwijl vier Vlissingers aan het werk zijn gebleven evenals de andere werkloozen uit Kruiningen en omgeving. Zaterdagmiddag had in de Nieuw- straat de jaarlijksche hoepelwedstrijd plaats, waarvoor veel belangstelling en deelname bestond. De 50 deelnemers wa ren in drie klassen verdeeld. Uitslag. Klasse 57 jaar: 1. Joh. Ope neer, 2. Michiel Saaman, 3. Krijn Kanaar, 4. Jac. Nieuwenhuize enz. Klasse 8'10 jaar: 1. Jaap Paauwe, 2. Jaap Jansen, 3. H. Saaman, 4. Jan de Jonge, 5. Jan Goeree enz. Klasse 10'12 jaar: 1. Jan v. d. Parel, 2. Henk van Noorden, 3. Piet Boone, 4. Jaap Paauwe, 5. M. v. d. Berge enz. Vrijdagavond vergaderde het voor loopig comité ter viering van het regee- ringsjubileum met de besturen der ver schillende buurtvereenigingen. Besloten werd om als dag der feestvie ring vast te stellen 31 Aug. De bedoeling is om het feest op grootsohe wijze te vie ren. De burgerij zal worden opgewekt om flink te teekenen. Koudekerks. Zaterdagmiddag ging het 11-jarig zoontje van bakker Moerman met den landbouwer Maas mee naar het land om al spelende mede te helpen om erwten in ruiters te zetten. Na nauwelijks één ruiter gezet te heb ben werd het ventje onwel. De inmiddels ontboden geneesheer. Dr Van Kooten, kon slechts den dood constateeren. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het kind door de warmte bevangen is geweest. St Laurens. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de Raad. Inzake het schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken betreffende het be schikbaar stellen van premies voor ver betering van arbeiderswoningen wordt be sloten hierop voorloopig niet in te gaan, doch, indien zich gevallen voordoen, een onderzoek te doen instellen en daarover een beslissing te nemen. Van de geweste lijke Landstormoommissie Zeeland te Goes is een verzoek ingekomen om subsidie in dien deze niet reeds plaatselijk wordt verleend. Aangezien dit laatste het geval is, wordt op het verzoek niet ingegaan. B. en W. stellen voor om met het de structiebedrijf N. V. Gekro te Schiedam een overeenkomst aan te gaan voor de destructie van alle cadavers en afvaldee- len van slachtdieren, zoomede van on deugdelijke vleesohwaren. De kosten voor de gemeente bedragen f 105 per jaar. Op een vraag van den heer Marinissen of de particulieren ook nog kosten hebben ant woordt de voorzitter ontkennend. De heer Abrahams® betreurt het, dat de gemeente nu weer ruim f 100 moet betalen. De bees ten worden thans toch óók opgeruimd? De voorzitter geeft nog nadere inlichtingen. De destructie is reeds jaren geloden wet telijk voorgeschreven en alleen omdat in Zeeland groote moeilijkheden waren te overwinnen, heeft de Minister uitstel ver leend; de uiterste termijn is 1939. Z. h. st. wordt tot aansluiting besloten. De rekening van het B. A. over het dienstjaar 1937 wordt vastgesteld op een bedrag van f 559 in ontvang en f 516 in uitgaaf. In verband met de vele uitgaven, welke dit jaar reeds moesten geschieden, stellen B. en W. voor aan het B. A. over 1938 een extra subsidie van f 300 toe te kennen. Dhr Hamelink vraagt, of het B. A. geen overeenkomst met de ziekenhuisverpleging heeft. Beantwoordt wordt, dat dit onder de oogen is gezien, doch voorloopig op verschillende bezwaren is afgestuit. Z. 'h. st. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. met groote onverschilligheid. Zijn boerde rij was zijn eigendom. Wie er mocht gaan of blijven, hij was veilig; het was 'hem het zelfde. Hij was zijn eigen landheer en gaf geen zier om den grootsten magnaat in het land. John's vreugde was echter van korten duur. Een maand later ontving 'hij een brief, waarin 'hem werd meegedeeld, dat Peter Trefusa de wettigheid van zijn be zit betwistte en aanspraak maakte op zijn hoeve als deel van het landgoed, dat hij van Sir Henrij Probus 'had gekocht. Deze mededeeling was vervat in drie groote vellen wettelijke orakeltaal, waarvan John bij de eerste lezing niets begreep. Éérst, nadat hij het ingewikkelde epistel drie of viermaal had doorgelezen, begon hij iets van den inhoud te begrijpen. De volgende zes maanden leefde John Fowey als in een droom een pijnlijken, onrustigen droom, waaraan hij zich te vergeefs trachtte te ontworstelen. Abram was ook geheel overstelpt door het drei gend onheil. De slechtheid en wreedheid van Trefusa en zijn eigen 'hulpeloosheid maakten 'hem wanhopig. Peter Trefusa wist evengoed als iemand anders, dat John Fowey niet alleen door zijn vlijt de hoeve had gemaakt wat zij nu was, maar dat hij haar ook had gekocht met zijn spaarpen ningen. Dat was echter iets, wat 'hem niet aanging. Hij bemoeide zich niet met de Minister Loudon's beleid inzake even- tueeie samenwerking met Belgifi. In de Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde maakt de redacteur, dr N. Japikse, enkele opmer kingen over het boek van prof. Paul Herre „Die kleinen Staaten Europas und die Ehtstehung des Weltkrieges". Dr Japikse bestrijdt de voorstelling, welke prof. Herre geeft van wat hier te lande in het eerste halfjaar vóór de oor logsuitbarsting geschied is. Deze voorstelling luidt ongeveer aldus: In den winter van 1913 op 1914 hield de Nederlandsche generale staf zich bezig met de eventualiteit van een Duitschen aanval door Limburg. Hij overwoog sterk, dat het leger zich voor machtiger krachten zou terugtrekken, maar de vraag was: óf op Amsterdam óf naar België. De mee ning werd voorgestaan, dat Nederland sche troepen zich met de Belgische zouden vereenigen, maar hierbij deed zich meteen de nieuwe moeilijkheid voor, hoe de vraag van het opperbevel te regelen ware. Zoo bleef de zaak zweven. In April wees de souschef van den generalen staf, gene raal Dufour, een duurzame verbinding van de Belgische en Nederlandscbe staven als wenschelijk aan. Maar er kwam niets van. 27 Juli stelde Loudon zich in betrek king met den Belgischen gezant, Fallon, betreffende een gemeenschap van de de fensiemaatregelen, vroeg inlichtingen over de Belgische voorbereiding en gaf bericht van de Nederlandsche. In weerwil van de Belgische reserve, die samenhing met de algemeene richting van zich naar geen kant te willen binden, hernieuwde Loudon in de volgende dagen de poging om met de Belgische regeering tot een overeenkomst te geraken. Eerst toen de Belgische neu traliteit geschonden werd, stelde de Belgi sche regeering zich met de militaire auto riteiten te Maastricht in verbinding over gemeenschappelijke maatregelen. Maar nu vond zij in Den Haag, waar ondertusschen de verzekering van de inachtneming der Nederlandsohe neutraliteit van Duitsche zijde ontvangen was, geen gehoor. Dr Japikse, wien dit alles vrij onwaar schijnlijk voorkwam, heeft zich om inlich tingen gewend tot generaal Snijders, die het volgende antwoordde: „Ongetwijfeld en vanzelfsprekend hield de Generale Staf zich in 1913 en '14 o.m. bezig met de mogelijkheid van schending onzer onzijdigheid in Limburg door Duitsohland. Bij onze oorlogsvoorberei dingen stond een Duitsche doormarsch door Limburg vooraan. „Onjuist is, dat bij onzen generalen staf de meening zou hebben geheerscht, dat „sich die hollandischen Truppen mit den belgischen vereinigen sollten". Ik ben steeds beslist tegenstander er van geweest, voor het uitbreken van den oorlog en voordat de alsdan ingetreden politieke en strategische toestand volledig zou kunnen worden overzien, met België (of met welke mogendheid ook) in besprekingen te tre den of eenige bindende afspraak te ma ken, veel minder nog eenige overeenkomst aan te gaan. Hieruit volgt, dat ook het vraagstuk, of het opperbevel aan een Bel gisch of een Nederlandsch generaal zou worden toevertrouwd, nimmer aan de orde is geweest. „Dat Loudon op 27 Juli met Fallon zou hebben gesproken over den politieken toe stand en de kans op oorlog en dat daarbij ook de eventueele houding van België en Nederland tegenover de partijen en ook onderling tegenover elkander ter sprake zou zijn gekomen, is mij officieel nooit bekend geworden. Maar het kan wel juist zijn; ik heb er later ook wel eens wat van gehoord. Maar ik ben overtuigd, dat deze bespre kingen geen ander dan een zuiver infor- matorisch karakter hebben gehad. Ik kan niet aannemen, dat in deze spannende en gevaarlijke omstandigheden de chef van den generalen staf, aanstaand op perbevelhebber onkundig zou worden ge laten van overleg of onderhandelingen over militaire samenwerking met België. Bovendien is mij bekend, dat de minister president Gort van der Linden zeer sterk tegen elke stap was gekant, waardoor onze houding in het komend conflict Teeds bij voorbaat, d.W.z. ontijdig, zou worden vastgelegd. Ik heb dan ook tegen de voorstelling van Gallet zeer ernstige bezwaren. Aan het alternatief: eventueele terugtocht op Amsterdam of naar België, is nooit of te nimmer eenige ruimte in mijn gedach ten verleend. Dat alternatief is eenvoudig absurd. Wel zal waarschijnlijk Loudon aan Fallon hebben verzekerd, dat wij vastbesloten waren, een Duitschen door marsch door Limburg met al onze be schikbare krachten te bestrijden. Het komt mij voor, dat Fallon de bedoelingen van Loudon niet zuiver heeft opgevat of naar eigen wensch heeft gekleurd. Dat Loudon zou hebben getracht, zooals prof. Herre schrijft, met België tot een overeenkomst te geraken, acht ik uitgesloten. Ik zou als aangewezen opperbevelhebber hiervan toch iets hebben moeten weten." De begrooting van het B. A. voor het dienstjaar 1939, welke sluitend is gemaakt door een subsidie van de gemeente van f 600 wordt vastgesteld op een bedrag van f 850 in ontvang en uitgaaf. D'e gemeenterekening over 1937 wordt voorloopig vastgesteld. Voor den gewonen dienst bedragen de ontvangsten f 36.006, de uitgaven f32.466; voor den kapitaal- dienst zijn de uitgaven f 6910, de ont vangsten f 1810. Daarna biedt de voorzitter namens B. en W. de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1939 aan tot een bedrag van f 33.400 in ontvang en uitgaaf. B. en W. stellen voor om in verband met de op 6 September a.s. te houden jeugdhulde een gemeentevlag aan te schaf fen, waarvan de kosten f 13 zullen bedra gen en voorts in verband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin een bedrag van ten hoogste f 50 be schikbaar te stellen voor de uitreiking van een gedenkboekje aan de kinderen, die de lagere school bezoeken. Dit wordt, goedge keurd. Arnemulden. Alhier heerscht thans een bijzondere drukte, daar met den aanleg van de reeds lang verbeide waterleiding begonnen is. Een begin is gemaakt in de Molenstraat, vanwaar men door de hoofd straten gaat naar den Rijksstraatweg ter aansluiting aan de hoofdleiding. Het werk, waarbij ook een aantal ar beiders uit deze gemeente behulpzaam is, vordert goed, niettegenstaande men stuit te op oude fundeeringen op de plaats waar vroeger de z.g.n. Arnemuidsche poort ge staan heeft. kwestie van moreele rechten. Hij had re den om te gelooven, dat er iets ontbrak aan Fowey's wettelijke aanspraken, dat zijn acten van onwaarde waren. Hij stemde natuurlijk toe, dat 'het heel hard was voor Fowey, maar was diep ver ontwaardigd over de onderstelling dat hij onedel handelde in de zaak. Hij' had het geheele landgoed gekocht niet het land goed min Fowey's 'hoeve en dus maakte hij slechts aanspraak op hetgeen hij be taald had. Dit was een onbeschaamde leu gen, maar hij herhaalde die zoolang, tot hij 'het zelf bijna geloofde, dat het waar was. Tot verdriet van de mannen der wet die er in gemoeid werden, bleek het geval zeer eenvoudig. Zij sponnen het zoo lang moge lijk uit, maar het was van den beginne af duidelijk, dat voor de wet John Fowey al heel weinig had in te brengen. De recht vaardigheid was aan zijn kant, dat stem den zij toe; maar met de rechtvaardigheid hadden zij niets te maken. De wet van het land moest worden gehandhaafd, al viel de hemel in en al schreeuwde de aarde om wraak. Toen John hoorde, dat hij de zaak had verloren, dat hij weer een arm man was, viel hij op den dichtstbijzijnden stoel neer en sprak nooit weer. Zij brachten hem naar huis en gebruikten alle middelen om het tot bewustzijn te brengen, maar tever- St Maartensdijk. Vrijdagmiddag j.l. werd de half jaarlijksche vergadering ge houden van de Onderlinge Veeverzekering Tolen. In de rubriek paarden hadden de in komsten bedragen f 4877,61 en de uitga ven f 8924,85; een nadeelig saldo van f 4047,24. In de rubriek rundvee waren deze cij fers resp. f 1154,45 en f 1567,55, zoodat ook deze rubriek een verlies opleverde en wel van f413,10. De reëele waarden van het effectenbe zit bedraagt momenteel f 17.605,50. Voor 27 paarden werd uitgekeerd f 8520 en voor 8 stuks rundvee f 1280. De rubriek paarden heeft 133 deelne mers met 621 paarden voor een verzekerd bedrag van f230.175. D'e rubriek rund vee telt 67 deelnemers met 565 runderen voor een verzekerd bedrag van f 111.920. De aftredende bestuursleden A. L. Hage en G. J. van Westen werden herkozen, terwijl in de vacature Van Gorsel werd gekozen dhr G. H. de Wit. Er werd nadrukkelijk op gewezen, dat de maatschappij geen schadevergoeding uitkeert, als niet een verklaring van een dierenarts kan worden overgelegd. Stavenisse. Zeiljachtomhoogge- varen. Zondagavond is het jacht „Boe- kenier", eigenaar de heer Van Ommeren te Rotterdam, tijdens het laveeren om hoog gevaren op een strekdam bij den prov. steiger alhier. Daar het jacht erg slagzij maakte, voer schipper Boomslui ter er heen om assistentie te verleenen. geefs. De wreede slag had het hart van den ouden man gebroken. Abram droeg zijn verlies met een merk waardige geestkracht. Zoo zeiden de men- sohen. Voor het uitwendige verried bij weinig of geen aandoening. Hij voelde, dat hij volkomen hulpeloos was, dat 'het nutte loos was zich wanhopig te toonen of te protesteeren. De hand van den rijke bad hem wreed getroffen. Hij stond alleen in de wereld. Met leege handen moest hij het leven weer beginnen en hoe eerder hij begon, hoe beter. De eerste maal, dat hij Kitty Troleven wilde opzoeken, ontdekte 'hij wat een ver andering in zijn omstandigheden voor een man beteékent. Kitty was' niet thuis; haar ouders, welgestelde boeren, hadden haar naar Plymouth gezonden, waar zij lang bij vrienden bleef logeeren. Wilden zij 'hem baar adres geven? Zij zeiden, dat zij dit niet deden, daar Kitty verder niets met hem te maken wilde heb ben. Hun Kitty had veel kansen op een goed 'huwelijk en zou zich niet weggooien aan een armen drommel. Zij zeiden nog meer hatelijkheden, ai® bitterheid en wrok in het hart van den jongen man zaaiden. (Wordt vervolgd.) Kaar wij verneme stulir van het Nederl t00 juist een begin urootsch opgezette «inde het ledental minste 100.000. Of, van deze campagne iéder buis een lid Reeds geruimen wanverhouding tus: déze groote Node jer menschlievendh lijke leiding van I liana en de natio: eenigingen in ande Het zou te 'ver niet-Europeesche 1( doch men mag toch rika 4.904.316 ledei komt op ruim 40 v< 1000 inwoners, teg leden op elke 1000 In Europa staat men de beteekenis ding van ons land verreweg op de o i geen voor Nederlar heeft op te houden dadigheidszin, een gende en onaanvaari dat, terwijl het I Kruis bij zijn zich humanitairen arbeid gewezen op vrijwillig en belangstellenden, lid kan zijn tegen ee per jaar. Dat het Nederlai thans als voorloopig van minstenis 100.CX is niet zoo maar e< Nederlander profitei van den zegenrij'ken Kruis, daarom mag ten slotte in ieder j, Roode Kruis 'gevoni voorloopig einddoel een 5 pet. van alle zeker niet overdreve Over de taak Kruis in tijd van behoeft niet uitgewi, zien men die wei bi stellen. A'l moet na gezorgd worden vo< oefening van de lei lonnes. Van hoe groote 1 goed geoefende trar plaatselijke afdeelin; Kruis voor elke pi' teekenis is, treedt d- ais men bedenkt, d bardementen ii burgerbevolking met het grootste gewicht 1 ij k vakkundige the leend. Verder moeten in 12.000 tot 14.000 hel pleegcolonnes, wordi aantal helpsters is bereikt I Dit op zichzelf wa voldoende om aanspi op de hulp en steun derlandsche volk. D< derlandsche Roode staat met zijn manm De opvarenden zijn bleven. Hedenmorge gelukt om het jacht op eigen kracht in trokken. Za -uitv Kolijnsplaat. gymnastiekvereen. een propaganda-i van dhr M. de Bruin °ok hier een soortg te richten. Voe Kortgene. Dé Zaterdagavond met 63. Ruststand Kolijnsplaat. Zaterdagavond i 'aartsdijk en won Kolijnsplaat. korfbalwedstrijd De Goessenaren oen. V.' tegei stan Kor Alhi teg wis Ned. He te Eenrui f Eext, G. Cadee te Jemse te Wapservee Beroepen te Weh ten Brode te Wardi aG Bruijn te Godlin Aangenomen naar WrCt Carnd- t6 Ami ik, J. Groot, cai Ghr. Gei ArnTetal te Ede. Arnhem en M -d r raneker. Geref. G Drietal te Ierseke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2