Uit de Provincie Borgstellingsfondsen voor den kleinen Middenstand. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Overneming der uitvoering van Crisismaatregelen. Reet Uit de Statenzaal. Het marine-vliegtuig T. 23, vond Woensdagavond, toen het even na mid dernacht op zijn basis terugkwam, de reede van Texel in een dichten mist ge huld. De commandant van het vliegtuig, die een landing bij mist te riskant achtto, vloog terug naar zee en daalde op de Noordzee, ter hoogte van Petten, waar hij wachtte tot het zicht voldoende was opge klaard. Het vliegtuig is Donderdagmor gen op zijn station teruggekeerd. De vaar- en vliegtuigen keeren Vrijdag naar hun vredesstandplaats terug. VERLAGING MONOPOLIEHEFFING VERSCH BUITENLANDSCH FRUIT GEVRAAGD. Gebruik van vruchten zal deer mislukte oogst anders zeer beperkt worden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam heeft zich met een schrijven tot den minister van Economi sche Zaken gewend met het verzoek een spoedige en ingrijpende verlaging van de monopolieheffingen op versüh buiten- landsch fruit in ernstige overweging te willen nemen. De Kamer grondt dit verzoek op de vrees, dat het Nederlandsohe volk in de eerstvolgende maanden gedwongen zal zijn het gebruik van vruchten zeer te be perken, omdat de vooruitzichten voor het zachte Nederlandsohe fruit dit jaar bui tengewoon onbevredigend moeten worden geacht. De heffingen leggen tezamen met de invoerrechten op den invoer van fruit een last van tientallen procenten van de waarde van het product. Hierdoor is de invoer in de laatste jaren binnen zekere grenzen beperkt gehouden. Door begun stiging van den invoer zal ten deele een vergoeding worden geboden voor de na- deelen, welke verbruikers, kooplieden, ver voerders, arbeiders en de Nederlandsohe telers onmiddellijk en later zullen onder vinden van de mislukking van den fruit oogst 1938. Bovendien zou door verlaging van de monopolie-heffingen de Rotterdamsche internationale fruitmarkt weer eenigen steun worden geboden. JUBILEUM BONDSDAG. Onder dezen titel zijn verschenen de re devoeringen en toespraken gehouden op den 50sten Bondsdag van den Nederland- schen Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag gehouden te Amster dam op 25 en 26 Mei 1938. Behalve de redevoeringen en toespra ken (waarvan in 't bijzonder moet wor den genoemd de rede van den heer Zijl stra over „Onze Gereformeerde Jonge- lingsvereeniging en de tijdgeest", zijn ook opgenomen een aantal foto's, die een beeld geven van het gebeurde. Een kostelijk gedenkboek. Notariaat. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de va cature van notaris te Oosterhout opengeval len door het overlijden van A. J. van Eeke- len, niet zal worden vervuld. Benoemd is tot Notaris te M o n n i- k e n d a m, J. J. Cock, candidaat-notaris te Amsterdam. Twee volle dagen waren, zooals te voor zien was, noodig, om door de uitgebreide agenda der zomerzitting heen te komen. Sommige punten hielden langer op dan vermoed werd. We denken aan de kwestie van de samenvoeging van een groot aan tal polders in West Zeeuwsoh-Vlaande- ren, die aan het oordeel van een studie commissie zal worden onderworpen, maar waarover toch de heeren Erasmus als altijd slecht te verstaan en de Milliano in zijn sappig Vlaamsoh taaltje lange re devoeringen hielden, die ze in de of een volgende zitting nog wel eens zullen kun nen herhalen. Het is volkomen te billij ken, dat de West Z.Vlamingen tegen 't voorstel geweldig bezwaar hadden en niet overtuigd waren van de deugdelijk heid der argumenten van Ged. Staten. Ook zullen vele leden wel denken aan de con- sekwenties van dit voorstel ten opzichte van andere deelen van Zeeland. Genoemd werden al Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. Maar dit alles zal later kunnen worden aangevoerd. Eerst kan de com missie aan 't studeeren. Geen wonder, dat de onnoodige discussie enkele leden be gon te vervelen en er een voorstel kwam om de debatten te sluiten. Een kras mid del, dat ook den tweeden dag nog een keer werd toegepast. Maar dat in deze beide gevallen o.i. gemotiveerd was. Mïssohien zou de voorzitter, die in zijln leiding altijd hoogst correct is en blijkbaar de teugels niet gaarne strak aanhaalt, voor de toekomst wel eens willen over wegen of hij niet wat „strenger" kan op treden tegen leden, die te breedsprakig zijn, en zeker tegen hen, die vrijwel elke keer, dat zij het woord voeren, buiten het aan de orde zijnde onderwerp gaan. Hier bij! denken wiji in de eerste plaats aan den N.S.B.'er, den heer Dekker (de stem van zijn fractiegenoot Van Gorsel hebben wij in deze twee dagen niet gehoord, dan alleen als er gestemd moest worden), die als lid van een kleine groep op een on evenredig deel van den tijd beslag logde en daarbij1 weer optrad op een wijze, waar voor moeilijk een parlementair woord is te vinden. Het was komisdh om te zien, hoe hij speech na speech oplas, om ze direct daar na de stenografen en den verslaggever van zijn partijblad in de handen te stop pen. Alles wat hij op papier had gezet, moest afgedraaid en in zijn lijfblad, ook al was over een voorstel reeds beslist (de borgstellingsfondsen). De heer Van Bommel van Vloten deed verstandig door op 's heeren Dekkers de magogie niet in te gaan. Misschien schon ken sommige Statenleden er nog te veel aandacht aan. Het gaat bij hem niet om het belang der zaak, maar om bij alles de propaganda voor zijn beweging te die nen, zooals de 'heer Van 't Hoff scherp en waar heeft opgemerkt. De beweringen, dat alles, wat naar zijn oordeel verkeerd is, is te wijten aan de democratie, aan het demo-liberale stelsel, en .dat alles als bij tooverslag zal verbete ren als Mussert het voor het zeggen heeft, worden zóó eentonig en belachelijk, dat niemand er meer naar luistert. Intussohen leven deze heeren onder een stelsel dat ze hevig verfoeien, maar waar van ze een dankbaar gebruik maken. Hét vrij© woord, dat in hun regime niet meer past, versmaden ze niet. Gritiek op de Overheid, waarop als zij het voor het zeg gen hebben, straf in gevangenis of con centratiekamp staat, schuwen ze aller minst. Tot de punten, die de leden lang bezig hielden, behoort ook de veerverbinding om de Noord, de hobby van den heer Bou- wens, een man, die tijdens zijn spreken wel eens vergeet, dat hij' niet aan de café tafel, maar in de Statenzaal het woord voert, iemand, die de leden soms hartelijk doet lachen, maar ook wel eens plat in zijn humor is. Ook deze eenling eischt veel tijd voor zidh op. Hij weet van geen ophouden als hij zijn stokpaardje berijdt en protesteerde nog, toen de heer Mes voorstelde de discussies te sluiten. De bedoelde veerverbinding hangt sa men met de indijking van het land van Saeftinge. Die is volgens den heer Bou- wens wel, volgens de deskundigen, die den Minister adviseeren, nog niet mogelijk. Zoolang dit laatste het geval is, voelen Gedep. Staten en de meerderheid der Sta ten er niet voor, om aan de commissie, die de veerverbindingen over de Wester- Schelde had te bestudeeren, maar wier gelden uitgeput waren, een nieuw crediet toe te staan. Enkele leden dezer commis sie, o.a. de heeren Hamelink en Vienings, protesteerden tegen de „onthoofding" der commissie en meenden dat ze nog wel goed werk kon doen, maar de meer derheid en, als wij ons niet vergissen, ook de voorzitter der commissie, de heer Van der Wart, dachten er anders over. De heer Bouwens verzekerde, dat de actie voor het veer aan de Noord, dat voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van zooveel beteekenis is, zal worden voortgezet en betoogde, dat ook als het Perkpolderveer zal zij'n gemoderniseerd, toch zeer velen de route over Antwerpen zullen verkiezen. De heer Hamelink achtte het gevaar niet denkbeeldig, dat het Rijk straks zijn steun voor het veer Terneuzen—Hoedekensker- ke zal intrekken. Men moet dan om van Oost Zeeuwsoh-Vlaanderen naar Walche ren te komen, óf over Kruiningen óf over Breskens reizen: een dure en omslachtige reis. De commissie werd echter met een geestige grafrede van Mr Stieger begra ven. Een voorstel, dat er vlug doorging, ,was dat betreffende de tertiaire wegen. Slechts een korte discussie over enkele onderdee- len (de breedte van de wegen, enz.) werd gevoerd. Toch is dit voor onze provincie een hoogst belangrijk besluit. Al zullen de aanvragen om verbetering van tertiaire wegen nog wel niet direct binnenstroo men, het plan is er toch, de regelen vol gens welke gewerkt en gefinancierd kan worden, staan vast. O'ok voor de subsidieering van het on derwijs aan zwakzinnige kinderen is een regeling getroffen. Althans een voorloo- pige. Bevredigen deed ze allen niet, Maar verschillende aangekondigde voorstellen tot wijziging werden toch ingetrokken. Al leen de heer Dekker hield vol en zag zijn voorstel sneuvelen met 36 tegen 4 stem men. De overgroote meerderheid wilde practische politiek voeren en eens even afwachten. De subsidie is nu f20 voor vervoer en f 30 voor huisvesting per leer ling per jaar. (Slot volgt.) De Tricot-industrie. Door de drie textielarbeidersbonden is thans in Zeeuwsch-Vlaanderen medege deeld, dat onderhandelingen met ver tegenwoordigers van de vereeniging van brei- en tricotfaJbrikanten in Nederland zijn gevoerd, met als resultaat een ont werp C.A.O., waarin minimum loonen en verdere arbeidsvoorwaarden zijn geregeld. Deze 'C.A.O. zal in werking treden op den dag. dat ze verbindend zal worden ver klaard, waarvoor de aanvrage dezer da gen zal worden 'verzonden. Inwoner van Poortvliet gearresteerd. D'e recherche te Brussel heeft een tien tal vreemdelingen gearresteerd, die er zich op toelegden valsdhe paspoorten vooral Nederlandsohe en Duitsche te maken en te 'verknopen tegen 'hooge prij zen. 'Onder de gearresteerden is de 35- jarige J. U. uit de gemeente Poortvliet, eiland Tolen. BOTSING BIJ VLISSINGEN. Wielrijder overleden. Donderdagavond omstreeks elf uur reed de ongehuwde veehandelaar L. uit Mid delburg met zijn motor, met zijn collega K., als duopassagier op den Nieuwen Vlissingschen weg naar Middelburg. Ter hoogte van het vliegveld kwam uit een zijweg de ongeveer veertigjarige koop man G., wonende te Oostkapelle per rij wiel den hoofdweg op. De motorrijder kon G. niet meer ont wijken en een hevige hotsing volgde. G. werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed. L. en K., die onder den motor waren terecht gekomen werden door geneeshee- ren ter plaatse verbonden, waarna L. naar een ziekenhuis en K. naar zijn woning werd vervoerd. Rijks- en gemeentepolitie namen het lijk van G., zijn fiets en den motor in beslag. GOES. De collecte voor de 'Commissie van Samenwerking bracht deze week f 33.49 ZUID-BEVELAND. Waarde. Als groote bijzonderheid zij gemeld, dat alhier bij het visschen met een kruisnet in de Wester-Schelde twee herders zijn gevangen respectievelijk we gende 47a en 3 Yt pond. WALCHEREN. St. Laurens. De vlaggetjesverkoop voor den Chr. arbeid in de Weermacht bracht f 9 op. De resultaten in 1936 en 1937. In de „Verslagen en Mededeelingen" van de directie van handel en nijverheid van het departement van economische za ken, verschenen bij' de algemeene lands drukkerij te 's-Gravenhage, worden bijzon derheden over de resultaten der 'borgstel lingsfondsen voor kleine middenstanders in 1936 en 1937 medegedeeld. Op 'het einde van 1937 waren 32 van de 35 opgerichte fondsen door den mi nister van Economische Zaken erkend en met de uitvoering van hun taak begonnen. Bedoelde instellingen beschikten per 31 December 1937 tezamen over een kapi taal ($an f 450.161,73 en een inkomen van f 124.481,47. Het nominaal uitgezette be drag aan borgstellingen bedroeg op het einde van het jaar f 267.326,08. In totaal werden 36 credieten geheel afgelost en wel tot een bedrag van f 10.650,45, terwijl op de resteerende posten f45.684,47 aan aflossing werd ontvangen. Het werkelijk loopende risico bedroeg op gemelden da tum derhalve f210.991,16. De achterstand in aflossingen en rente beliep f 6;581,84 of plm. 2.5 pet. van het nominaal bedrag der 'borgstellingen, terwijl de verliezen ten laste van 1937 een bedrag van f 2177,39 uitmaakten of plm. 0.8 pet. van het no minaal 'bedrag. De onkosten, waaronder de kosten van oprichting, salarissen, vergoe dingen etc. 'bedroegen totaal f 28.774,05. Het batig exploitatie-saldo der 32 fondsen over 1937 beliep in totaal f93.530,03. Het aantal bij de 32 fondsen binnenge komen aanvragen bedroeg op ultimo De cember 1937 4307; aan 883 aanvragers werd een crediet verleend, d.i. 20.5 pet. der aanvragen. Het gemiddelde crediet- bedrag was f311,57 en de gemiddelde looptijd 2 jaar en 4 maanden. In het verslag wordt gewag gemaakt van het goede resultaat, dat door den ar beid der fondsen voor den kleinen mid denstand, niet het minst op het terrein der saneering, is bereikt en waardeering uitgesproken voor het vele werk, dat be langeloos door commissie- en bestuurs leden wordt verricht. Gememoreerd wordt, dat die adbeid dik wijls met veel moeite gepaard ging, als ge volg veelal van het ontbreken eener admi nistratie en te weinig inzioht bij deze klei ne middenstanders in eigen zaak. Alvo rens tot credietverleening te kunnen over gaan zagen de fondsen zich dan ook mees tentijds genoodzaakt, ten behoeve der te helpen zaak regelingen te treffen met cre diteuren e.d., opdat een nieuwe zakelijke basis kon worden gevormd, op welke, al dan niet met behulp van een credietje, kon worden voortgebouwd. Bij het sanee- ringswerk werd in den regel de volledige medewerking van alle belanghebbenden verkregen. Het verslag constateert, dat de borg stellingsfondsen geleidelijk erkend worden als onpartijdige vertrouwens- en bemidde lingsinstellingen en op weg zijn, zich een plaats te veroveren in de belangensfeer van den middenstand. Het vertrouwen wordt uitgesproken dat de behaalde re sultaten, zoowel op sociaal als economisch terrein, aanleiding zullen zijn tot daad werkelijken steun ook van de zijde van ■hen, die tot nu toe, wellicht uit onbekend heid met deze materie, aan een desbetref fend verzoek geen gevolg hebben gegeven. Ned. Herv. Kerk. 'Drietal te Deventer, J. C. Fischer te Ede, D. T. Los te Heerenveen en G. West- meijse te Rotterdam. Beroepen te Gouderak, J. W. van der Linde te Kootwijk. Te Zwammerdam, "W. Willemse te Muiderberg. Aangenomen naar Irnsum, H. Caron, cand. te Rijswijk. Bedankt voor Ophemert, A. W. Lazon- der te Westmaas. Geref. Kerken. Aangenomen naar Vrijhoeve 's-Grevel- duin 'Gapelle, E. J. Dijk, cand. te Zwolle. Geref. Kerken (H. V.) Aangenomen naar Rotterdam, J. J. Buskes Jr te Amsterdam-Z. Geref. Gemeenten. Beroepen te Middel'harnis, H. Ligten- berg te Lisse. Bedankt voor Borsele, H. Ligtenberg te Lisse. ALG. SYN. DER NED. HERV. KERK. In de gisteren te 's Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd op voorstel van den president, namens het modera- men, besloten de consideratiën over het Reorganisatievoorstel te doen behandelen door een afzonderlijke commissie, in de hoop, dat deze commissie zittende deze Synode met haar werk zal gereed komen anders zou een buitengewone Synode moeten worden gehouden. Tot leden van deze commissie werden benoemd de hee ren Ds J. W. J. Oddink te Heeze, Ds L. Boer te Scheveningen, Ds H. H. Bruche- rus Clevering'a te Middelstum en M. ter Stal, oud-ouderling te Veenendaal. Na gehouden examen zijn toege laten tot de le klasse der R. H. B. S. te Goes A. P. Buijs, A. S. J. Dekker, Ries Dekker, Aa. Sa. Duvekot, H. Ehrhardt, P. A. de Graag, J. de 'Graag, Ja. Ma. Haaeck, W. de Jonge, P. Joosse, R. C. Kloet, I). Lintvelt, Ea. A. J. G. Looijen, H. Merison, Wa. Ja. iSnoek, J. Th. Steke- tee, 'Ga. Aa. Ja. van Strien, J. L Ver- hoeks, L. van Zaltbommel, Aa. Ma. Sa. van Zweeden, allen te Goes; C. M. Blom- aard, H. Trimpe Burger, C. J. van Heel, Ea. Q. Lenshoek, allen te Kloetinge; P. H. van der Weele, Kolijnsplaat; 'Ga. dien Dekker, Pa. D. Douw, J. A. Duininck, K. Minnaar, allen te 's-Gravenpolder; J. M. 'Geense, Krab'bendijke; Ja. Sa. Kosten, A. M Kostense, H. J. Meijer, allen te Krui ningen; J. P. Mol, Kapelle; J. van der Maas, Waarde; W. den Herder, Ja. J. Mol, E. W. ivan 'Oeveren, allen te Wol- faartsdijk; J. M. A. Ko'le en N. P. Leen- dertse, beide te 'Hoedekenskerke; J. de Rijk en Ca. J. H. Steketee, beide te Baar land. Teruggetrokken' tijdens het examen: 1. Herexamen: 3. Afgewezen: 5. Geëxamineerd voor de 2e klasse 2. Geslaagd: S. R. Eversdijk, Kortgene. Af gewezen: 1. 'Geëxamineerd voor de 3e klasse 3. Herexamen: 1. Afgewezen: 2. Geëxamineerd voor de 4e klasse 2. Herexamen: 1. Afgewezen: 1. 'Geslaagd voor de hoofdakte te Rot terdam: J. J. v. Berkel, Vlissingen; A. Ludi'khuize, Middelburg; A. J. Dekker, Soeburg. Aan het St Gertrudis Lyceum te Roo sendaal werden bevorderd van de le naar de 2e klasse: W. van Söhijndel en W. Lambermont te Middelburg. Van de 2e naar de 3e klasse, afdeeling H. B. S.-B Adri Huijsman te Rilland en W. Lambermont te Middelburg. Van de 3e naar de 4e klasse afdeeling Middelbare Meisjesschool, Gerda Nagel- kerke, te Rilland, E. Lambermont en M. van Schijndel, beiden te Middelburg. Prof. Mr Dr J. W. H. Verzijl. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in het Volkenrecht, het staats- en administratief recht der overzeesche gebiedsdeelen en de beginselen, van het recht der overzee sche gebiedsdeelen Prof. Mr Dr J. W. H Verzijl, gewoon hoogleeraar in het vol kenrecht en de politieke '(diplomatieke) geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. „Een Haagsohe beloo- n i n g". Eenigen tijd geleden heeft een Hagenaar een kistje met f 175 verloren. Hij waarschuwde de politie. Er werden groote onderzoekingstochten gehouden, maar zonder resultaat. Tot genoemde Ha genaar op de gedachte kwam, dat het kistje met het geld wel eens per ongeluk in de vuilnisbak kon zijn gekomen. Die vuilnisbak was al lang geledigd, maar missohien zou het geld toch nog tereoht kunnen komen? De Hagenaar wendde zich tot den reinigingsdienst en vroeg, of in Drente, waar het huisvuil heengebracht wordt, eens opgelet kon worden. Zes arbeiders van de Vuilafvoermaat schappij in D'rente namen de taak op zich, duizenden kilo's vuilnis omver te halen en te probeeren, het kistje terug te vinden. Wonder boven wonder slaagde één van hen er na geruimen tijd in, het kistje te vinden en dit werd naar D'en Haag ver zonden, waar de rechtmatige eigenaar het in ontvangst kon komen nemen. Dezer dagen ontvingen de vinders de belooning. De Hagenaar heeft daarbij de spreekwoordelijke zuinigheid des Hage naars niet uit het oog verloren. Hij zond een bedrag van drie gulden, zoodat de arbeiders, die in Drente voor hem bezig zijn geweest elk vijftig cent ontvingen Welriekende mesthoopen. In Denemarken is een uitvinding gedaan, welke niet slechts voor de boeren, maar ook voor de stedelingen, die hun vacantie buiten 'plegen door te brengen, van belang is. D'oor een bijzondere vermenging met bepaalde planten zullen, in de toekomst de mestvaalten in plaats van een onpret- tigen, een aangenamen reuk verspreiden. Men i® namelijk tot de conclusie gek'o- men, dat een mesthoop niet alleen door beS'prenkeling met eau de cologne of ro zenwater welriekend gemaakt kan wor den, maar dat stalmest zijn stank verliest indien hij wordt vermengd met brandne tels, eikenschors, leewenbek of baldriaan. Het groote ivoordeel van deze toevoeging is echteT niet a'lleen, dat de mesthoop na eenige wéken niet 'langer de omgeving door 'zijn geur bederft, maar dat de mest tevens aan 'kwaliteit wint. (Tel.) Minister Steenberghe zou gaarne aan het bedrijf de volle vrijheid teruggeven. De landbouworganisa ties tot grooten arbeid geroepen. Ter vergadering van den Katholieken Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft mi nister Steenberghe een rede gehouden. Willen, aldus de minster, de landbouw organisaties zich ontwikkelen tot vitale onderdeelen van het maatschappelijk leven, dan mogen zij nooit ontaar den in klachtenbureaux en zeer zeker niet in deze tijden met hun span ningen op zoo menig gebied. Een landbouw, die zijn kracht vond in den export, moest door de veranderde wereldconjunctuur wel diep in het hart worden getroffen. Veel werd bereikt: de catastrophale in zinking werd voorkomen. Het ligt voor de hand, dat de crisismaatregelen, hoe noodzakelijk ook, niet steeds sympathiek waren bij de boerenbevolking. Vooreerst is het duidelijk, dat vergis singen niet konden worden vermeden, maar daarnaast was het niet altijd ge makkelijk den belanghebbenden duidelijk te maken, dat de resultaten vaak afhin gen van de minder sympathieke maat regelen. Een regeering, die den landbouw wil dienen, moet begrepen worden. Wat zou het voor den minister aan genaam zijn, wanneer hij zeggen kon, dat aan het bedrijf de volledige vrijheid kon worden teruggegeven, want een mi nister, die biggenmerken en kalverschet- sen heeft uit te deelen, ziet zich geplaatst voor een niet-aangename taak en daarbij zijn de maatregelen, die de landen, dia van nature aangewezen zijn, om onzen landbouwexport op te nemen, zeer afge stemd op de bescherming van eigen na tionale productie. Nu doet zich de groote vraag voor: waarheen? Toen de regeering met de maatregelen begon, werd gedacht, dat dit slechts voor een korte periode zou zijn: nu evenwel de verwachting is, dat de maatregelen nog vele jaren zullen noodig zijn, is nader beraad noodzakelijk. Een zóó diepgaande bemoeienis met 't maatschappelijk leven kan moeilijk tot de bl ij vends taak van de overheid behoo- r e n daarbij leiden de maatregelen van zelf tot verzwakking van de eigen boeren- kracht. De moeilijkheid is echter op welke w ij z e de eigen boerenkracht op dit ge bied kan worden geactiveerd. De minister ontveinst zich niet, dat hier tal van moeilijkheden tot oplossing zijn te brengen. Noodzakelijk is, dat men zich een zuiver en duidelijk beeld vormt van het geheel. Het is niet direct noodig, dat men o n m i d d e 11 ij k de meeste ideale organisatie voor het geheele complex van maatregelen sticht, want met den tijd groeit ook het inzicht in den meest juis- ten en geschiktsten vorm. Niet méér vrijheidsbeperking dan noo dig is en daarbij stap voorstap verder!! Het ligt derhalve voor de hand, dat de landbouworganisaties tot grooten arbeid geroepen zijn. adj.-in te Mji e r Dag. Bestuur Z. L. M. Maandag vergaderde het Dagel. Be stuur der Z.L.M. onder leiding van den heer W. Kakebeeke, vice-voorzitter. Fabricage aar d' appelvlo k- k e n. Aangezien de opbrengst van het vlokkenproduct den landbouwer geen re delijken prijs voor zijn aardappelen kan waarborgen), zou -deze vlokkenfabricage niet dan met belangrijke offers uit het Landbouwcrisisfonds kunnen geschieden. Het Dagel. Bestuur is van oordeel, dat de overtollige aardappelen niet op aard appelvakken dienen te worden verwerkt, doch dat het meer aanbeveling verdient deze aardappelen te stoo-men. Daarmede wordt langs minder kostbaren weg en op eenvoudige wijze een goed houdbaar vee voeder verkregen. Spoorwegraad. Besloten werd aan 't Landbouw Comité enkele wenschen en opmerkingen kenbaar te maken be treffende de nieuwe dienstregeling op de Zeeuwsche spoorlijn, ter verdere door zending aan den Spoorwegraad. De nieu we loop der treinen heeft voor Zeeland geenszins die vooruitgang die verwacht mocht worden. Voorts werd besloten een schrijven te richten tot Gedep. Staten, waarin zal wor den verzocht een zoodanige wijziging in de nieuwe dienstregeling van den boot- dienst VlissingenBreskens aan te bren gen, dat betere aansluiting met de trein te Vlissingen wordt verkregen. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Besloten werd medewerking te verleenen aan het defile dat ter gelegenheid van het Regeeringsju bileum van H. M. de Koningin op 6 Sept. a.s. te Amsterdam zal worden gehouden. Voor dit doel werd een bijdrage van f 10° beschikbaar gesteld. Op verzoek van de Oranje-vereen. ie Goes, zetel van de Z.L.M., werd deelgeno men in het garantiefonds voor de herden kingsfeesten te Goes ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum vaD H. M. de Koningin, gesloten werd het Dagel Bestuur lr M. Vink, "A; ;- verschaffing U i t v o i pootaardap «varen werden na Ken de door de Be stelde bepaling da keurde pootaardaj Vlaanderen naar plaats vinden lan (e Kapellebrug, d aan spoor, noch a Medegedeeld we stuur der Z. 1 reeds tot de betre reeu» gewend, zijn bezw gevvtii^j ~-.»- heeft 'kenbaar meer gelegenheid tangs uitvoer van uit Zeeuwsoh-Vla kan plaats vinden Aardappel geling 1938. I het Landbouw Coj appeldenaturatieri 938—'39 zoo spo hekend maken. Rechtbank Zitting 'vai de vechtp In den avond vj had er op de Mar deling plaats. De pas komen- en voi zekere S. B., arb bracht werd naar Dit geschiedde ech terwijl een gedeei publiek er zich me waaronder een tw Je -politie hun arr rukken. Een der broede: jaar, arbeider te geven moment op en begon deze op^ welddadig met gel ken, terwijl een- de pen tegen zijn beer hel hoofd kreeg. Ten slotte kwame agent van politie teling worden- ing spronkelijke arres werd evenwel late Thans had J. voorloopige hechte den wegens misha agent M. Francke ontvangen slagen gen heeft bekome nen. en rug, waa rust heeft moeten heeft kunnen doe: Vervolgens had te verantwoorden held gepleegd teg van politie, tijd naar het politieb In een andere mishandeling van S. de Putter en woorden de bro verdachte, n.l. "W man te Goes Beide verdachte bijgestaan door M Middelburg. Van de zijde tva een 3-tal getuig' vaard. Allereerst vond van de zaak tege De politie-agen gehoord, verklaa stlg verzet pleeg lende slagen en kreeg. Get. hee Simon". Ook getuige's c klappen. Getuige heeft zich onder ten stellen, die Verleden week Dc dienst getreden. Tijdens de overl veel publiek. Men lag: „Nu wordt h van het publiek v of medewerking. Na de verschijr is de overbrenging betrekkelijk gema De verdachte or zonde maakte var hij over de Mark om verdachte hen De President m was toch wel he< dot de agent va geen dienst heeft De getuigen a d< zij gehoord hebb( de Politie-agenten heeft geroepen tc naar huis," en dal le heeft aangema, Verder wordt ii getuige gehoord i ter. Hij bevestigt fijn collega. Het i hun geweest nmtje naar huis werd als het wai de overbrenging i Verdachte nade. de politie-agent c dachte heeft gez nrenging door vel zlJn gepleegd. De Officier van komende, zegt, da on

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2