W1 iRKZAME NIER! :N EERSTE BLAD De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws Zeeuwsche arbeiders in Duitschland. Buitenland. Kritieke toestand in Oost-Azië. HetTsJecho-Slowaaksche vraagstuk De verdeeling van de Vlootkosten. Binnenland ZORG VOOR gjafrJkS fi 3 ;|.1 I B Rugpijn Nieren Pillen g VRIJDAG 2 2 JULI 1938 52c JAARGANG - No. 247 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44-155 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs 12.50 per kws.-taeS Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentlön 30 cent per tjge! Ingezonden mcdcdccllngcn 00 cent per regel Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sommigen kunnen in Duitschland niet wennen. Naar aanleiding van klachten van de Zeeuwsche landarbeiders, die na een kort verblijf in Duitschland zijn terug gekeerd, deelt de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling het volgende mede: Er zijn dit voorjaar ongeveer 2700 Ne derlandsche arbeiders in Duitschland ge plaatst, waaronder plm. 1000 seizoen-ar beiders. D'eze laatste verdienen, indien zij in uurloon werken, in Nederlandsöh geld uitgedrukt, f 10—10,50 per week boven kost en inwoning. Dit is van te voren aan deze arbeiders medegedeeld. Daaraan is toegevoegd, 'dat in accoordwerk (hetgeen in de zomer- en herfstmaanden regel is) het loon, naar gelang de arbeidsprestatie van f 14 tot f 21 kan stijgen. De ervaring het vorige jaar met de plaatsing van bit*- tenrooiers opgedaan, heeft geleerd, dat zelfs belangrijk hoogere loonen kunnen worden gemaakt. Bekwaamheid en ijver zijn hierbij, zooals vanzelf spreekt, door slaggevend. Ook zijn de verhoudingen en omstandigheden, waaronder wordt ge werkt, op alle bedrijven niet dezelfde. D'it geldt ook O'.m. voor de voeding. Deze is in het algemeen goed, maar afwijkend van die in Nederland. Bij elke plaatsing van arbeiders in 'het buitenland is het van het grootste belang, dat de arbeiders zich weten aan te passen aan levenswijze en gewoonten in het land, waarin zij zijn opgenomen. En nu blijkt steeds, dat het aantal te- leurgestelden het grootst is uit streken, uit welke voor het eerst arbeiders naar het buitenland worden 'bemiddeld. Dit is b.v. ook thans weer het geval geweest bij de plaatsing van arbeiders uit K o r t - gene en omgeving in 'Duitschland. Van de 193 arbeiders, die van de Zeeuw,sche eilanden naar Duitschland werden be middeld, keerden er 51 terug. Dit is rela tief zeer veel. Nu zijn er onder hen een aantal, die een ailes'zins bevredigend loon verdienden, maar die het doorzettingsvermogen mis ten om lang van huis te blijven in een voor hen vreemd land. Daarentegen keer den van de arbeiders uit Zeeuwsch-Vlaan- deren, uit welk gebied een groot e r aan tal werd geplaatst, erminder terug. Uit sommige gemeenten van Oost-Zeeuwsoh- Vlaanderen gingentientallen arbeider-s naar Duitschland, die tot nu toe allen daar bleven. De belangen van de Nederlandsche ar beiders in Duitschland worden o.m. door de Nederlandsche arbeidsbeurs te Ober- bausen behartigd. Vanwege deze instel ling zijn ook de' arbeiders uit Kortgene kort na hun plaatsing bezocht. Drie van hen deelden toen reeds mede, weer naar huis terug te 'zullen keeren. In Kortgene verklaarden zij, dat de boer, bij wien zij in Duitschland hadden gewerkt, zeer goed voor hen was geweest en dat zij misschien met den bietenoogst opnieuw naar Duitsöhland zouden gaan. Vakbekwame Nederlandsche landarbei ders, die zich eenigs'zins weten aan te pas sen en die over voldoende doorzettings vermogen beschikken om den eersten moeilijken tijd in Duitschland door te ko men, kunnen onder alleszins aannemelijke voorwaarden een loon verdienen, dat hen in staat stelt zoo goed als in Nederland voor zichzelf en hun gezinnen zorg te dragen. De aanval op Sagunto begonnen. Het groote offensief der opstandelin gen naar Sagunto is thans ingezet. Met wel uitgerust legermateriaal zijn de na tionalistische colonnes en Italiaansche troepen den aanval begonnen. De val van Sagunto wordt spoedig ver vacht, nu Franco's troepenmacht met de omsingeling van deze stad begonnen is. Alvorens er sprake is, Valencia aan te g en> zullen de opstandelingen echter erst hun nog te veroveren stellingen moeten consolideeren. an regeeringszijde wordt gemeld: d J? aen nacht van Woensdag op D'on- ziin 811 *u ^0n *00p van ^en- morgen t zeer hevige gevechten geleverd in sector van Viver. De Italiaansche soldaten trachtten vele malen de passa ges te forceeren, die naar Segorbe leiden langs den nationalen weg. Telkens echter ontmoetten zij hardnekkigen tegenstand. Vijf en zeventig rechtsche vliegtuigen hebben verscheidene malen de regeerings- stellingen gebombardeerd zonder ze aan te tasten. De Italianen, die in den sector van Vi ver strijden, hebben bun troepensterkte en hun materiaal aanzienlijk versterkt. Bij' de 53 luchtaanvallen, die Barcelona sedert het begin van den opstand heeft moeten ondergaan, zijn 2116 menschen, onder wie 583 vrouwen, om het leven ge komen. Meer dan de helft der slachtoffers waren kinderen. Verder zijn 5830 men schen gewond en 1253 huizen vernield. EEN RUSSISCH-JAPANSCHE BOTSING? Sjigemitsoe, de Japansche gezant te Moscou, heeft een onderhoud gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken, Litwinof. Gemeld wordt, dat de Russisch-Mant- sjoerijsche besprekingen zijn afgebroken. Dit bericht vormt een verontrustende sfeer voor de Japanners. Ze zien reeds een tweeden oorlog, terwijl de eerste nog verre van geëindigd is. D'e perscampagne, die geopend is bij de bezetting van den heuvel Tsjangkoefeng, heeft reeds een si tuatie in het leven geroepen, die het moeilijk maakt den eisch tot ontruiming van den heuvel te laten varen. Aangezien Rusland van meening is, dat de heuvel Russisch grondgebied vormt, bestaat er ook weinig hoop op een vreedzame ont ruiming door de Russen. Men geeft te verstaan, dat het misschien voor- deelen zou opleveren voor Japan, wanneer het zijn opmarsch naar Hankau tot den herfst uitstelde, om van de tusschenliggen- de maanden gebruik te maken voor een klinken de demonstratie van kracht aan de Russische grenzen. Uit Hsinking wordt gemeld, dat ver scheidene Russjsche soldaten bij Soetas- jan, ten Oosten van Mansjoeli, over de grens gekomen zouden zijn en een Mant- sjoekwosche patrouille beschoten zouden hebben. De Mantsjoekwosche soldaten beantwoordden het vuur en namen een Rus gevangen. Versterking van de grens bewaking is bevolen. Ruim dertig Russische vliegtuigen zijn in formatie vliegende de grens gepas seerd. Zij vlogen boven Toengning, een stad in Mantsjoekwo aan de Oostelijke grens. Uit Noord-Korea wordt gemeld, dat vier Sowjet-Russische troepentransportsche pen, geëscorteerd door oorlogsbodems, zijn waargenomen, die troepen uit Wladiwo- stok naar de Posset-baai brengen. De Russische troepen, die te Tsjang koefeng geconcentreerd zijn, ontvangen voortdurend versterkingen. De „Tokio Nitsji Nitsji" verneemt, dat te Wladiwostok 50.000 man van alle wa pens, speciaal gemechaniseerde en gemo toriseerde eenheden, zijn aangekomen. In en om Wladiwostok zouden in totaal 100.000 man liggen. Het blad schat de totale sterkte van het roode leger ten oosten van het Baikalmeer op 400.000 man, of twintig divisies. Ook de luchtvloot en de marinebasis van Wladiwostok zijn versterkt. In Wla diwostok staan op het oogenblik ongeveer 400 militaire vliegtuigen, terwijl de be manning van de vloot op 20.000 man wordt geraamd. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS. Volgend Jaar de president van Frankrijk naar Engeland. Na het imposante troependefilé van Donderdagavond, gevolgd door een déjeu ner van uitgelezen spijzen en wijnen in do vermaarde Spiegelzaal van het paleis, heeft Versailles het Britsche koningspaar een tuinfeest geboden van ongeëvenaarde schoonheid. Gedurende die festiviteiten geword president Lebrun een uitnoodiging van den Britschen koning tot een bezoek aan Londen, welke invitatie de president der Fransche republiek heeft aanvaard. In de eerste maanden van 1939 zal dit bezoek plaats vinden. WAT KWAM WIEDEMANN TE LONDEN BESPREKEN? In antwoord op een vraag in het La gerhuis heeft minister-president Cham berlain bevestigd, dat lord Halifax, de minister van buitenlandsche zaken, Maan dag j.l. een vertrouwelijke bespreking heeft gehad met Hitler's adjudant, kapi tein Wiedemann. Chamberlain voegde hieraan toe, dat Wiedemann bij zijn komst niet was voor bereid op een bespreking van een bepaald onderwerp, doch dat hijl tijdens de ge- dachtenwisseling) met minister Halifax dank zij zijn contact met gezaghebbende Duitsche kringen, in staat was geweest de reeds door de regeering te Berlijin gegeven verzekeringen te herhalen, dat Duitsch land den wensch koestert, de hangende politieke problemen langs vreedzamen weg op te lossen. Eten telegram uit Berlijn aan het „Agen- ce Economique et Financière" meldt, dat de missie van Hitiers adjudant, kapitein Wiedemann te Londen, veel meer zou omvatten, dan tot dusver van Engelsche zijde was gemeld. Hitier zou den wensch te kennen hebben gegeven het Tsjech o-S lowaaksche vraag stuk te regelen door een neutraliseering van dit land. Het zou daarbij' zij'n gecentrali seerde bestuur behouden. Duitschland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, in een pact van vier vereenigd, zouden de in tegriteit van den nieuwen neutralen staat moeten waarborgen. Het telegram voegt hieraan toe, dat deze oplossing moeilijk door de vier lan den alleen zou zijn te verwezenlijken, we gens de verdragen, die Tsjeoho-Sowakije niet alleen met Frankrijk, maar ook met Rusland heeft gesloten. IN 221/* UUR OVER DEN OCEAAN. Gistermiddag is de Mercury te Bou- cherville bij Montreal geland. Daarna vertrok het vliegtuig naar Nieuw York, waar het om 21.08 aankwam. De afstand FoynesMontrealNieuw York is afgelegd in 22 uur 31 minuten. D'e afstand bedraagt ongeveer 3024 mijl. De bestuurder Bennet deelde mede: „We kwamen ongeveer anderhalf uur na ons vertrek van Foynes in slecht weer. Gedu rende bijna tien uur daarna vlogen we door den regen en we 'hadden den gehee- len weg naar New Foundland tegenwind. Die tegenwind vertraagde onze snelheid aanmerkelijk en om benzine te sparen besloot ik met een snelheid van niet meer dan 10 mijl per uur te vliegen." BOSCHBRANDEN IN AMERIKA. Steden en dorpen bedreigd. Verschrikkelijke boschbranden, die met groote snelheid over de Noord-Ameri- kaansche westkust van Canada tot Ca- lifornië razen, dreigen geheele steden en dorpen in de asch te leggen. Het vuur woedt op meer dan zeshon derd plaatsen. Twee Ganadeesche oorlogsbodems zijn aan de kust aangekomen, om eventueel de bedreigde bewoners aan boord te kunnen nemen. De schade in Canada en de Ver. Staten bedraagt millioenen dollar. Gebrek aan melk te Moskou. De „Prawda", het officieele orgaan van de communistische partij', meldt, dat te Moskou zeer weinig melk verkrijgbaar is „door de misdadige nalatigheid en on verschilligheid der verantwoordelijke ambtenaren". In auto's met speciale koelinstallaties worden reusachtige hoeveelheden melk in dwe hoofdstad afgeleverd, doch in de win kels ziet men daarvan niet heel veel te rug. Soms is de melk nog zuur ook en de hygniënische omstandigheden laten even eens te wenschen over. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN KOLONI8N INGEDIEND. Ingediend is een aanvullingsbegrooting voor 1938 van het departement van ko loniën. In de toelichting wordt o.m. gezegd: In de memorie van toelichting tot de Indische begrooting voor 1938 deelde de minister van koloniën mede, dat met be trekking tot de verdeeling van de Indische vlootkosten over de rijks- en de Indische begrooting een nieuw stelsel in overwe ging was; in afwachting daarvan werd de tegemoetkoming van Nederland in de Indische vlootuitgaven voorloopig pro me morie geraamd. Zooals intussohen uit de gedrukte stuk ken van den Volksraad zal zijn gebleken, is aan dat college o.m. een aanvullingsbe grooting betreffende afdeeling 9 der In dische begrooting voor 1938 voorgelegd, in welker memorie van toelichting het verdeelingsplan, dat de regeering zich voor oogen heeft gesteld, uitvoerig is uit eengezet. In 't kort samengevat komen de hoofd beginselen in groote lijnen hierop neer, dat van de uitgaven voor de Indische ma ritieme defensie de aanbouwkosten van schepen en vliegtuigen voor rekening van Nederland komen, terwijl Indië de exploi tatiekosten betaalt. Het ligt in de bedoeling om nadat de onderhavige aanvullingsbegrooting het Staatsblad zal hebben bereikt de hoofdbeginselen met de daar aan verbonden correctieve bepaling s a- men te vatten in een alge- meenen maatregel van be stuur, ter vervanging van het Kon. be sluit van 1896. Het aanbouwplan-1936 omvatte o.m. 33 bommenwerpers voor de land macht. Terugkeerende tot de traditie, dat Indië zij'n legeruitgaven zelf betaalt, meent de regeering van de gelegenheid, dat nieu we richtlijnen worden getrokken, gebruik te moeten maken om de bekostiging van deze vliegtuigen ten laste van Indië te laten. Als gevolg hiervan kan het desbetreffende ar tikel met f 1.326.000 worden verlaagd. Ten aanzien van de vraag, of met be trekking tot de vlootikosten voor 1938 be hoefte bestaat aan toepassing van het correctief, gelegen in de toekenning van een bijdrage van het eene gebiedsdeel aan het andere, is de regeering te rade gewor den, dat laatstgenoemd gebiedsdeel een bijdrage in de bedrijfskosten niet kan ont beren. Zij meent deze bijdrage te moeten stellen op f 5.000.000, welk bedrag in het wetsontwerp wordt uitgetrokken. ECONOMISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIë. De Nederlandsche delegatie vertrokken. Gisteren is de delegatie, welke ter be vordering van het economisch contact tus- schen Nederland en Indië een bezoek vein eenige maanden aan onze Oost zal bren gen, naar Indië vertrokken. Het doel van de reis is verdere uitwer king van de economische samenwerking, door besprekingen over de mogelijkheid van verruiming van den wederzijdschen steun, over contingenteeringen en clea- ringaangelegenheden, de ontwikkeling van de Indische nijverheid in verband met de Nederlandsche enz. Tal van industrieën op Java zullen worden bezocht en besprekingen worden gevoerd met den gouverneur-generaal, den directeur van Economische Zaken in In dië, den heer van Mook en anderen. Het ligt in het voornemen, de delegatie met drie Indische hoofdambtenaren uit te breiden, zoodat dan een commissie van zee zal worden gevormd. VICE-PRESIDENT RAAD VAN INDIë. De vice-president van den Raad van Ned.-Indië, repatrieert in November a.s. De heer G. van den Bussche werd bij Kon. besluit van 23 Febr. 1933 benoemd tot lid van den Raad van Ned.-Indië en bij Kon. Besluit van 29 Mei 1936 tot vice- president van dezen Raad. Als zijn opvolger wordt in Indië ge noemd mr H. J. Spit, oud-voorzitter van den Volksraad, die momenteel ongeveer drie jaar en vier maanden lid van den Raad van Ned.-Indië is. Binnenland, Economische samenwerking tusschen No derland en Indië. Minister Steenberghe over de overneming der landbouwcrisismaatregelen. Buitenland. Het Koninklijk bezoek aan Parijs. Aanval op Sagunto begonnen. Kritieke toestand in Oost-Azië. Het Tsjecho-Slowaalk'sche vraagstuk. M IEMAND verdraagt verstopping der Inge- wanden, maar traag funotlonneerendo nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijle verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde tlaap, duizeligheid, rheumatlok, leohlaa of spit zijn de er vaak uit voortkomondo govol- gen. Deze. verschijnselen waarschuwen u, dat da wsrklng der nlersn verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuws kracht en vitaliteit fievon. Foster's Pillen bevatten geen gevaar- IJke bestanddeelon en hebben In Holland ruim 80 Jaren ongeëvenaard suoces behaald. VRIJSTELLING WEGENS BROEDER- DIENST. Aan Ingeschrevenen lichting 1939. Blijkens mededeeling van den minister van defensie aan de burgemeesters zullen ten aanzien van het verleenen van vrij stelling wegens broederdienst aan inge schrevenen der lichting 1939 de volgende regelen worden vastgesteld. Vrijstelling wegens broederdienst kan worden verleond aan de ingeschrevenen, die deze vrijstelling wenschen en van wie: a. twee of meer wettige broeders of wet tige halfbroeders verkeeren in de omstan digheid, waarin de broeder ook tot dus verre moest verkeeren om recht op vrijstel ling op te leveren; b. een wettige broeder of een wettige halfbroeder die verkeert in de vorenbedoelde omstandigheid en die be hoort tot een gezin van elf of meer kin deren, den ingeschrevene zelf medegere- kend. 'Be grootte van het gezin wordt beoor deeld naar het getal kinderen zooals dit bij den burgemeester op 1 Juli 1938 be kend was. Wie nog geen vrijstelling heeft aange vraagd en deze thans wenscht, moet voor 1 Augustus de aanvraag alsnog bij den burgemeester doen. UITSTEL VAN INVOERING VAN HET RIJIJDENBESLUIT. D'e heer Van Braambeek, lid der Tweede Kamer heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Sociale Za ken: Is het juist, dat de minister van plan is de uitvaardiging van het rijtijdenbe sluit, gebaseerd op de wet van 9 Novem ber 1936 (Stbl. 802) te verschuiven, totdat een reglement autovervoer van goederen zal zijn in werking getreden? Indien dit inderdaad juist is, welke is dan de reden om dit rijtijdenbesluit, het welk reeds ruim anderhalf jaar op zich laat wachten, tot dat tijdstip uit te stel len, waar het zich toch volsrekt niet en kel tot de vrachtauto's bepaalt? Is de minister niet van oordeel, dat de veiligheid op den weg, geheel afgeschei den van alle sociale wenschelijkheden daartoe, een spoedige invoering van het rijtijdenbesluit noodzakelijk maakt? Indien het antwoord op de laatste vraag bevestigend luidt, wanneer kan uitvaar diging dan tegemoet worden gezien? MARINE-OEFENINGEN OP DE NOORDZEE. Vliegtuig brengt den nacht buitengaats door. Naar het A.N.P. meldt, hebben de oefe ningen op de Noordzee, waaraan 25 oor logsschepen en vliegtuigen deelnemen en die Maandag j.l. zijn begonnen, tot nu toe een zeer vlot en bevredigend verloop. De marineleiding, die deze oefeningen dit maal minder geschikt achtte voor bijwo ning door de pers, is bijzonder tevreden over de prestaties van het personeel der vliegtuigen, onderzeebooten en bovenwa terschepen. Het hoofddoel der oefeningen is de oplossing in de praktijk der tacti sche problemen, die zich voordoen bij de bescherming van onze handelsscheepvaart in geval van oorlog. D'oor de wisselende omstandigheden van weer, gesteldheid der zee en zicht in de afgeloopen dagen hebben de oefeningen groot nut afgewor pen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1