BEPERKING VIN HEI RECHT VIN VEREERIGINB. Dagblad voor de Provincie Zeeland Van andere zijde met instemming begroet. Herziening tier Omzetbelastingwet Buitenland. De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws Groote legerrevue in de Residentie op 29 Aug. a.s. DONDERDAG 21 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 246 Verscheidene leden der Tweede Kamer van de noodzaak der voorgestelde wetswijzigingen niet overtuigd. Bezwaren tegen uitbreiding bevoegdheden der politie. Misbruik van recht van vergadering kan ernstige gevolgen hebben. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.59 per kwartasS Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mcdedccüngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet van 22 April 1855, tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeni ging en vergadering, en van eenige daar mede verband houdende artikelen van de Wetboeken van Strafrecht en Strafvorde ring. Verscheidene leden verklaarden, dat zij van de noodzakelijkheid van elk der daar in voorgestelde wijzigingen nog geenszins overtuigd waren. Gaarne zouden zij nader worden ingelicht over de gronden, waar op de regeering tot de indiening van het ontwerp gekomen is. Voor een zoo ingrijpende wijziging als deze moeten toch, zoo meenden deze leden, wel zeer klemmende redenen kunnen wor den aangevoerd, wil do Regeering de Sta- ten-Generaal van de noodzakelijkheid daarvan kunnen overtuigen. Met name meenden deze leden te moeten twijfelen, of een verscherping van het re pressief toezicht in den vorm van den omvang als thans wordt voorgesteld door de feiten gewettigd wordt. Tegen twee van de verdere grondgedach ten van het ontwerp, n.l. dat deelneming van vreemdelingen aan Nederlandsche staatkundige vereenigingen niet wensche- lijk is, en dat de Nederlandsche staatkun dige vereenigingen, haar werkzaamheden niet tot het buitenland behooren uit te breiden, hadden zij in beginsel geen be zwaar, integendeel, zij konden deze ge dachten wel als juist aanvaarden. Reeds dadelijk! wilden zij er echter op wijzen, dat de wijze, waarop die gedachten zijn uitgewerkt aanleiding moeten geven tot zoo groote moeilijkheden, dat het ont werp op deze punten huns inziens zeker niet ongewijzigd tot wet mag worden ver beven. Voorts verklaarden zij ernstig 'bezwaar te hebben tegen de voorgestelde uitbrei ding van de bevoegdheden der politie en tegen het in het ontwerp opgenomen vol strekte verbod voor vreemdelingen om het woord te voeren in vergaderingen, waar in uitsluitend of mede de Nederlandsche staatkunde wordt behandeld. Vele andere leden hadden de indiening van dit wetsontwerp met instemming be groet. Zij waren van oordeel, dat de VTijheid van vereeniging en vergadering, welke zij op zichzelf als een groot goed be schouwen, beschermd moet worden door misbruik van die vrijheid beter te keeren dan onder de werking van de thans geldende wet mogelijk gebleken is. Eenige leden beschouwden dit wetsont werp als een nieuwen stap naar het staats absolutisme, in het 'bijzonder van de Roomsoh Katholieke staatspartij, volgens het systeem-Schuschnigg. Blijkbaar is het de Regeering er om te doen politieke te genstanders, in 't bijzonder nat. socialis ten te treffen. Tegen deze beschouwing kwamen zeer vele leden met kracht op. De veronderstel lingen, door de zooeven aan het woord zijnde leden geuit omtrent de bedoelingen der regeering, wezen zij met verontwaar diging af. Gesteld echter, dat die veronderstellin gen juist waren, dan missen deze leden ten eenenmale het recht zich te 'beklagen over willekeur en streven naar staatsabso- lutisme. Men wist hen immers voorstan ders van een staatkundig stelsel, dat slechts de macht als richtsnoer kent en dat de onderdanen zou brengen in een toestand van vrijwel volkomen rechteloos heid. Daarbij komt, dat juist van de zijde van hen, die zulk een critiek op de bedoe lingen der regeering oefenen, dikwijls ver kondigd wordt, dat de Regeering een ein de behoort te maken aan den financieelen steun, dien de communisten uit Moskou zouden ontvangen. Waarom, zoo vroegen de hier aan het woord zijnde leden zich af, juicht men het dan niet toe, nu de re geering voorstellen doet, welke daaraan inderdaad een einde kunnen maken, e n hoe komt het, dat men in stede daarvan denkt zelf door dit ontwerp getroffen te worden? Van verscheidene zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat, al moge de Regee ring bij de behandeling van dit wetsont werp omtrent alle punten, die tot moeilijk heden aanleiding kunnen geven, gerust stellende verklaringen afleggen, de rech ter, die de nieuwe bepalingen zal hebben toe te passen, aan zulke verklaringen niet gebonden zal zijn. i Daarom zal het noodig zijn de vereisch- te scherpere formuleering in de wet zelf neer te leggen, wil men niet later voor hoogst onaangename of althans ernstige verrassingen of althans ernstige schade komen te staan. De Minister van Financiën over den druk op de groote gezinnen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot herziening van de Omzetbe lastingwet 1933 en wijziging van de alge meen© wet van 26 Augustus 1822, zegt de minister van Financiën het niet eens te zijin met de leden, die van oordeel zijn, dat de omzetbelasting het zwaarst druikt op dat deel der bevolking, hetwelk dien druk het minste kan lijden. Verschillende van de in de wet vervatte voorzieningen hebben immers juist de strekking, oan binnen het kader van het mpgelijke, den druk der belasting op de minder draagkrachtigen, in verhouding tot dien op het overige deel der bevolking te verlichten. Het ontwerp dankt zijn ontstaan aan het verlangen om, door het aanbrengen ten een aantal technische wijzigingen, ze kere ongelijkheden weg te nemen, welke, Wist bijl een belasting als de onderwerpe nde, door haar storenden invloed op de concurrentieverhoudingen hinderlijk zijln voor handel en industrie. Voor zoover de tegen het ontwerp aan gevoerde critiek zich mocht richten tegen de voorgestelde verlenging van den geldig heidsduur der omzetbelastingwet, ver enigt de minister zich met de leden, die ten oordeel zijn, dat de opbrengst van de elasting door 's rijks schatkist voorloopig niet kan worden gemist. Het onderhavige ontwerp van wet be- inderdaad geen bijzondere maatrege len, strekkende tot verlichting van de las ten, drukkende op de groote gezinnen, al zullen die gezinnen onder bepaalde om standigheden van de tijdens de behande ling in de Tweede Kamer bij amendement in het ontwerp opgenomen vrijstellingen van fruit en van gerookte haring kunnen profiteeren. D'e minister kan intus- schen mededeelen, dat in een mogelijk ontwerp tot verhooging van het per centage der omzetbelasting enkele nieuwe vrijstellin- lingen van eerste levens behoeften niet zullen ont breken. Met betrekking tot de meer algemeene vraag betreffende de behartiging van de belangen van bet groote gezin op het ge heels gebied der belastingwetgeving, brengt de minister in herinnering dat ten einde deze aangelegenheid in algemeen verband onder de oogen te zien, in den loop van bet vorig jaar de commissie- Fleskens is ingesteld. Deze commissie is met haar arbeid nog niet gereed gekomen, doch de minister verwaoht, dat zulks nog in den loop van dit jaar zal geschieden. Met betrekking tot betgeen in bet ver slag is opgemerkt nopens de mededee- ling van den minister tijdens de monde linge behandeling van bet ontwerp in de Tweede Kamer aangaande de v r ijl s t e 1- lingvan machines, moge er, zulks ter voorkoming van misverstand, op wor den gewezen, dat de door den minister overwogen vrijlstelling niet op de omzet belasting of het bijzonder invoerrecht, doch op het gewone invoerrecht betrek king heeft. Het ligt in de bedoeling dit punt bij! de thans in overweging zijnde herziening van de tariefwet 1934 tot een oplossing te brengen. H. M. de Koningin (x) bij het verlaten van baar hotel te Brig tijdens de vacantie, welke de Vorstin in bet Zwitsersch berglandschap doorbrengt. ENGELSCH-FRANSCHE BESPREKINGEN TE PARIJS. Het bezoek van den toning en de ko ningin van Engeland aan Parijs heeft Lord Halifax, Daladier en Bonnet de ge legenheid gegeven het geheel van den in ternationalen toestand, evenals de proble men, die in het bijzonder de beide landen interesseeren, te bestudeeren. Tijdens de ze gedachtenwisselingen, die geschiedden in den geest van onderling vertrouwen, welke de Fr-ansbh-Britsche betrekkingen bezielt, hebben de ministers, eens te meer bun gemeenschappelijken wil vastleggende om hun actie tot kalmeering en verzoe ning, niet alleen ter verdediging van hun natinonale belangen, maar ook van de na tionale en internationale idealen welke de beide landen vereenigen, voort te zetten, geconstateerd, dat de volledige overeen stemming hunner opvattingen, tot stand gekomen tijdens het bezoek van de Fran- scbe ministers aan Londen op 28 en 29 April 1938, volledig gehandhaafd was. Een Duitsche boodschap. Vermoedelijk hebben de besprekingen voornamelijk geloopen over de Tsjeeho- Slowaaksehe kwestie en heeft Lord Hali fax mededeeling gedaan van de boodschap welke Maandag kapitein Wiedemann na mens Hitier te Londen is komen brengen. De conferentie tussühen Wiedemann en Halifax heeft twintig minuten geduurd. Hij bad niet meer dan een persoonlijke boodschap van Hitier over te, brengen, meldt het „Alg. Hbld", en Hitier stond er op, dat Lord Halifax daarvan kennis zou nemen, voordat hij naar Parijs vertrok. Hitler wenschte uitdrukking te geven aan zijn goeden wil tegenover de Britsc'he regeering. Hij verzoekt 'haar te gelooven, dat hij als leider van 70 millioen Duitschers op recht verbetering van de betrekkingen met Engeland wenscht. Hij is in het geheel niet tevreden met die betrekkingen, zooals zij op het oogen- blik zijn, maar hij' gelooft 'dat een wer kelijke en duurzame verbetering volstrekt niet onmogelijk is. Wiedemann herbaalde wat Hitier reeds eenige malen heeft gezegd, dat er geen fundamenteele verschillen zijn welke het Engelsche en het Duitsche volk scheiden. Alles kan door regelingen worden geschikt Omtrent Tsjecho-Slowakije verzekert Hitier, dat 'de Duitsche regeering zeer ge steld is op een vreedzame oplossing van het Sudeten-Duitsche probleem. Zij is te leurgesteld door het gebrek aan vooruit gang bij de onderhandelingen, zij1 had ge hoopt, dat Henlein's eischen reeds inge willigd zouden zijn. Toch is Hitier er van overtuigd, dat, indien aan beide zijden de goede wil bestaat een practisch uitvoer bare regeling kon worden gevonden. INCIDENT TUSSCHEN RUSLAND EN FINLAND. De Finsche Maden melden, dat gister avond ten zuiden van den vuurtoren van Seitskaer het regeeringsvaartuig „Airis- to" en een begeleidende motorboot door sovjet-Russische kustwachtschepen in be slag zijn genomen. Op het eerste vaartuig bevonden zich een kapitein en zes man, op het tweede drie tot vijf man. De „Airisto" was bezig met het uitzet ten van een grenslijn, om grensoverschrij dingen door visschers te voorkomen. ITALIANEN ZOUDEN NAAR VALENCIA OPRUKKEN. Italiaansche troepen rukken op in de richting van Valencia. Zij| tellen 40.000 man, wel uitgerust 'met materieel. Verder verklaart men hier, dat groote hoeveelheden Italiaanseh oorlogsmate- rieel zijn. ontscheept te Cadiz. In regeeringskringen van het linksohe Spanje verzekert men dat Franco's troe pen zon'der Italiaansche hulp „geen me ter" vooruit zouden zijn gekomen. Men wijst er op dat de oorlog een geheel ander beeld zou 'krijgen indien de vrijwilligers zouden worden teruggetrokken. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS. Parijs heeft zijn vorstelijke gasten gis termiddag in het park Bagatelle een tuinfeest aangeboden. Des avonds werd een gala-avond ge geven in de Opera. Koning George gaf president Lebrun, tijdens bet tuinfeest in Bagatelle, een som van honderdduizend francs voor de armen. Italië's pers zwijgt over dit bezoek. De Italiaansche bladen, volstaan in hun berichtgeving over het koninklijk be zoek aan Parijs, met een kort overzicht, dat een derde deel van een kolom beslaat. Alleen de „Regime Fascista" heeft uit treksels gegeven van de aan het banket door Lebrun en koning George uitgespro ken redevoeringen. AARDSCHOK TEISTERT GRIEKENLAND. Vooral de omgeving van Athene ernstig getroffen. Gisternacht is de Grieksche hoofdstad en baar omgeving door een ernstige aard beving, die 20 minuten duurde, getroffen, tengevolge waarvan verscheiden personen werden gedood en groote materieele scha de werd aangericht. Het epicentrum der beving lag op onge veer zestig kilometer ten Noord-Oosten van Athene in bet Oroposgebied. In den tijd van twintig seconden wer den in deze streek drie dorpen met den grond gelijk gemaakt, terwijl in andere dorpen tal van buizen ernstig werden be schadigd. Vele personen werden in hun bed door neervallend puin en losgeraakte balken gedood. Volgens de laatste berichten zijn een 20 menschen om het leven gekomen en hon derd gewond. Te Athene zijn geen slacht offers gevallen en ia ook geen ernstige schade aangericht. EEN AREND' VALT EEN VLIEGTUIG AAN. Naar Reuter uit Port Moresby op Nieuw-Guinee (Papoea) meldt, beeft een arend een metalen passagiersvliegtuig aangevallen in bet centrale gebergte. De vleugel kreeg" er zoo van langs, dat hij hersteld moest worden, voordat het toestel verder kon vliegen. Dit bevond zich op weg van Port Moresby naar Wau met twaalf passagiers, en bevond zich op een hoogte van 3000 meter bij den Albert Fd- ward-berg. Deze berg, die meer dan 4000 M. boog is, wordt door tal van aren den bevolkt, die nestelen op geweldige hoogte. Klaarblijkelijk heeft deze arend in bet vliegtuig een mededinger gezien voor de Binnenland. D'e vacantiereis van het Prinselijk gezin. Dë Tweede Kamer over beperking van het recht van vereeniging. Wijziging der Ziektewet. De herziening der Omzetbelasting. Prov. Staten van Zeeland over de veer diensten op de Westerschelde. Buitenland. Engelsch-Fransche besprekingen te Pa rijs. Aardbeving in Griekenland. VACANTIETOCHT VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Naar men ons van officieele zijde meldt zijn hunne Kon. Hoogheden Prinses Ju liana en Prins Bernhard heden per auto naar het buitenland vertrokken om in Heiligendam in een der villa's van den Groothertog van Mecklenburg voor een vacantieverblijf van enkele weken aan de Oostzeekust te vertoeven. Prinses Beatrix gaat op deze reis met haar verpleegster Jkvr. Feith met haar ouders mede. Dit is dus de eerste groote reis van het Prinsesje. Het jacht „Piet Hein" is reeds te War- nemuende aangekomen teneinde H. K. Hoogheden gelegenheid te geven bij gun stige weersgesteldheid tochtjes langs de kust te maken. heerschappij in de lucht. Volgens den vlieger heeft de vogel een opzettelijken aanval op bet toestel ondernomen. Hij dook plotseling van meer dan 300 meter boven het toestel erop neer en trof het einde van den vleugel even naast den mo tor aan stuurboord. Korte Berichten. i Doctor Nobile, een Italiaan, is in Tunis gearresteerd, toen hij op het punt stond, om per watervliegtuig naar Italië te vertrekken. De douane had verdachte documenten in zijn bagage ontdekt. Ook drie andere Italianen werden gearresteerd, verdacht medeplichtig te zijn. i Alle Duitsche en 'buitenlandsche gou den munten, welke aan den omloop zouden worden onttrokken en in het bezit zijn van particulieren, ook die deel uitmaken van verzamelingen, moeten, volgens voor schrift van Goring, vóór 1 September bij de Rijksbank zijn ingeleverd. In één der tunnels die worden ge bouwd voor de nieuwe waterleiding te Bal- timore, 'heeft een hevige ontploffing plaats gevonden door welke elf werklieden zijn gedood en negen gewond. Naar gemeld wordt, ligt het in het voornemen om op 29 Augustus to 's Gra- venhage een grootsch défilé te doen hou den van de Nederlandsche weermacht, ter gelegenheid van het veertigjarig re- geeringsjubiLum van H. M. de Koningin. Als plaats voor de troepenrevue is ge kozen de Van Alkemadelaan in de resi dentie, alwaar voor de Koninklijke Fami lie een podium met baldakijn zal worden opgericht. In de nabijheid daarvan wordt een tribune gebouwd voor de militaire en civiele autoriteiten. Het défilé zal worden uitgevoerd door nagenoeg alle onderdeelen van de weer macht, verdeeld in vier groepen. Tot de eerste groep zullen behooren de Koloniale Reserve, ongeveer 200 man, de Koninklijke Marine met Marinekapel, adelborsten, matrozen en mariniers, te zamen 800 man, de infanterie van de Kon. Landmacht, vertegenwoordigd door twintig bataljons, divisiegewjjs ingedeeld, onder commando der generaals-divisie- commandanten, met de volgende korpsen: grenadiers, jagers en le, 2e, 5e, 6e, 7e, 8e, 10e, 20e en 21e regiment infanterie, de Kon. Mil. Kapel en de muziekkorp sen van bet le, 5e en 6e reg. infanterie, benevens vaandelwachten en de vaandels der niet ingedeelde regimenten. Tot deze groep zullen verder behooren de overige onbereden en niet gemotoriseerde onder deelen van de landmacht, als o.a. het le en 2e reg. genietroepen, de genie- muziek, het korps pontonniers en torpe- disten, de leerlingen der Kon. Mil. Aca demie, van de scholen ter opleiding van reserve-officieren, allen onder bevel van den gouverneur der Kon. Mil. Academie. Bij de tweede groep zullen worden inge deeld de bereden lichte troepen, t.w. ca valerie, wielrijders en rijdende artillerie,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1