Het Engelsche Koningspaar te Parijs. Ter verduidelijking. Dagblad voor de Provincie Zeeland De toekomst van het Joodsche vermogen in Duitschland. EERSTE BLAD Feestelijke ontvangst in Frankrijks hoofdstad. Vijfhonderd Chineezen in brandend theater. WOENSDAG 20 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 245 Belangrijkste Nieuws Binnenland Koning George en president Lebrun wijzen op de volkomen overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, doet Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 22.50 per kvr&ri&st Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHssingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededccllngen 00 cent per regel Kleine AdvertcntiUn Dinsdags en Vrijdags f 0,75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Binnenland. Vergadering Provinciale Staten. Nieuwe Diesels bij de Spoorwegen. Buitenland. Het Britsche Koningspaar in Frankrijk. Japansche bommenwerpers in actie. Het Joodsche vermogen in Duitschland. Een centrale Instantie. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is eer lang de publicatie te verwachten van het besluit waarbij wordt voorzien in een in stantie welke iu opdracht van de rijiksre- geering het heelt- Joodsche vermogen in Duitschland zal bobben te besturen. De naam van dit lichaam zal Deichs- treuhandstelle of iets dergelijks zijn. De benoeming van deze commissie is noodig geworden omdat men nu: reeds be schikt over voorloopige cijfers omtrent de grootte van het gezamenlijk Joodsche ver mogen in Duitschland op grond van de aanmeldingen welke op 1 Juli zajn afge sloten. Onbekend blijft voorshands de grootte van 't vermogen der Duitsohe Joden die zioh buitenslands bevinden alsmede dat van de buitenlandsche Joden in Duitsch land. Deze vermogens behoeven immers eerst voor den eersten October te worden aangemeld. Zoodra de commissie haar werkzaam heden zal kunnen beginnen moeten de Jo den hun vermogen dat zij voor den eersten Juli hebben aangemeld aanbieden aan deze commissie desgelijks als in Duitsch land deviezen niet zonder meer in bezit mogen worden gehouden maar aan de rijksbank ten verkoop moeten worden aangeboden. De Joden zuilen in ruil voor hub aan bod zoo wordt aangenomen „Schuldverschreidungen des Reich es" ontvangen, die 3-3Va pet. rente zullen af werpen en uit den aard der zaak door hen niet kunnen worden verhandeld want in verordening wordt hun de vrije be schikking over hun vermogen ontnomen en worden zij op de rente gezet. Buitenlandsche Joden die vermogen in Duitschland hebben moeten aanmelden zullen van deze aanhiedingsplicht princi pieel niet worden uitgezonderd. In werke lijkheid zullen zij evenwel naar men mag aannemen wel worden uitgezonderd in zooverre in de praktijk van hun aanbie ding geen gebruik zal worden gemaakt. Men ziet dat de uitvoering van de be kende verordening van den commissaris- generaal voor het vierjarenplan, president Goering, in groote trekken aan de ver wachtingen zal beantwoorden en dat men hier te doen heeft met een maatregel wel ke weliswaar geen volkomen verbeurdver klaring is maar toch een heel eind de ont eigening nadert. Het nationaal-socialisme neemt het niet zoo nauw met den particulieren eigendom. F IETSPLAATJES OP 21 JULI VERKRIJGBAAR. De nieuwe fietsplaatjes voor 19381939 zullen met ingang van 21 Juli 1938 op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. De minister van Financiën heeft be paald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus geen boete zal zijn verbeurd als men zander belastingmerk een fiets berijdt. OUD-MINISTER DECKERS te PARAMARIBO. Oud-minister Deckers, die een bezoek brengt aan Suriname en Curacao, is gis teren per Pan-American vliegtuig te Pa ramaribo gearriveerd. Hij werd begroet door den adjudant van den gouverneur en verscheidene civiele en geestelijke autori teiten. ID'e heer Deckes heeft zijn intrek geno men in het gouvernementshuis; HANDELS- EN BETALINGSVERKEER MET ROEMEN lë. D!e regeeringspersdienst meldt: Sedert eenige dagen zijn in Den Haag bespre kingen ingeleid met gedelegeerden van de Roemeensche Regeering, over het han dels- en betalingsverkeer tusschen Neder land en Roemenië. Daar de Roemeensche gedelegeerden Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De discussie die wij niet voor het eerst met de „Middelb. Crt." hadden over het echtscheidingsvraagstuk heeft uit den aard der zaak geen direct aanwijs baar resultaat gehad. Daarvoor is het standpunt over en weer te zeer bepaald. Toch was dit gesprek misschien nuttig in dien zin, dat het opnieuw licht ver schafte over het mislukken van de Ka binetsformatie op breeden grondslag in 1937. Er zijn nog altijd menschen die daar niet heelemaal mee klaar zijn. Zij begrijpen niet, waarom Dr Colijn er niet in slaagde een Kabinet op breede basis te formeeren, waar men zich toch meermalen van vrijzinnige zijde op waar- deerende wijze over de beteekenis van den godsdienst en over de handhaving van het Christelijk karakter van ons volksleven had uitgelaten. Dr Colijn had in zijn begrootingsrede- voeringen in de Tweede Kamer en in de Eerste Kamer wel op den voorgrond ge steld, dat het regeeringsbeleid zijn uit gangspunt moet vinden in een „krachtige Christelijke levensovertuiging" en dat de zedelijke krachten van het Christendom in hare toepassing op het staatsbestuur „verstevigd" dienen te worden, maar hij had er aan toegevoegd, dat tot bereiking van dit doel „behooren samen te werken allen, die bereid zijn de groote levens waarden van het Christendom te schra- I gen, te handhaven en te versterken" ook op staatkundig en maatschappelijk ter- rein. En hij had tevens uitgesproken, dat wie bereid is mede te werken aan de in standhouding en versteviging van de ze delijke krachten van het Christendom, niet mag worden geweerd, maar bij die handhaving moet worden betrokken, om dat aller samenwerking noodzakelijk is. Toen het er op aankwam, bleek samen werking echter niet mogelijk en werd een Kabinet gevormd op meer smalle basis. Dr Colijn zelf heeft dezen gang van za ken zeker hieraan toegeschreven, dat hij een vrucht heeft willen plukken die nog niet rijp was. In werkelijkheid is de teleurstelling die Dr Colijn had te boeken een gevolg hier van, dat hij over het hoofd zag, dat de vrijzinnige partijen, hoewel ze meer waar- deerend staan tegenover den godsdienst dan vroeger, toch hun vrijzinnig standpunt niet hebben losgelaten. 'Het standpunt door de „Middelb. Crt." zoo duidelijk vertolkt, toen zij schreef wel de opvatting van anderen ten opzichte van huwelijk en echtscheiding te willen eer biedigen, maar den eisch om hier te laten gelden den eisch van Gods "Woord, als ontoelaatbare geestdrijverij te moeten afwijzen. Wie hiermee rekening houdt, verwon dert zich niet meer, dat de vorming van een Kabinet op breede basis, dat zich zou kenmerken door de toepassing van het Christendom op staatkundig en maat schappelijk terrein, niet mogelijk bleek. Het programma van den eersten dag van het Koninklijk bezoek aan Frankrijk is gisteren geheel normaal afgewerkt. De plechtigheden te Boulogne en de reis verliepen vlot en op den vastgestelden tijd, tien minuten voor vijf, verkondig den de kanonschoten, dat het vorsten paar te Parijs aangekomen was. Gistermiddag omstreeks één uur is het Koninklijke jacht met den Koning en de Koningin van Engeland met gevolg te Boulogne sur Mer aangekomen. Toen de Enschantress op de reede van Boulogne aankwam, werden de hooge gasten met klaroengeschal begroet. De matrozen aan boord van de begeleidende oorlogsschepen presenteerden het geweer evenals een compagnie eeretroepen. Zoodra het jacht gemeerd lag, begaven minister Bonnet, de Britsche ambassa deur, Sir Eric Phipps, en de Britsche militaire attaché's zich aan boord. Officieren en notabelen werden aan het Koninklijke paar voorgesteld en daar na inspecteerde de Koning de eerewacht. Schoolkinderen zongen het God save the King en de Marseillaise. Te Parijs was aan weerszijden van de avenues, waar de stoet langs zou komen, een ongeloofelijk groote menschenmenigte hij een gestroomd, hoewel het weer heel den dag tamelijk dreigend en drukkend was, alsof er onweer komen zou. Zeer lan gen tijd tevoren waren de afzettingen reeds opgesteld, die uit een driedubbele rij soldaten, mobiele garde en agenten van politie bestonden, deze laatsten met het gezicht naar de menigte gekeerd om iedere verdachte beweging terstond te kunnen zien. De president van de republiek en me vrouw Lebrun hadden zich al vroeg naar het station bij de Porte Dauphine begeven en daarbij reeds de noodige toejuichingen m ontvangst genomen. Maar dat was nog niets bij het ap plaus en het hoerageroep, dat losbrak, toen onder het gedonder der kanonnen, het geronk van een groot luchtschip en tallooze vliegtuigen en het getrappel der Paarden langs de troepen, die het geweer presenteerden en de nijgende vaandels, da intochtstoet voorbij reed. Voorop en achter aan reden op een rij agenten op motorfietsen. Daarna kwam en. detachement spahi's op hun kleine vunge Arabische paardjes, die met hun fuivende burnoes een prachtig schouw- ,P opleverden. Op hen volgden de bere- en stadstroepen in hun rijke glinsterende niformen, die de auto's van de hooge Persoonlijkheden voorafreden en omstuw- Pe_ jonge Koning en de Koningin, vri eÜ ?n gekleed, glimlachten endelij k tegen de menigte, voorzoover die althans te zien was. Want wat gevreesd werd is bewaar heid. Voor het publiek was van den in tocht betrekkelijk weinig te zien. Slechts enkele bevoorrechten, voor wie uit hoof de van een of andere functie kleine tri bunes opgericht waren, hebben het vor stelijk paar tusschen het kleurige escorte kunnen aanschouwen. Voor hen was het werkelijk een schitterende en koninklijke aanblik, die twee open auto's, omgeven door stramme ruiters in dichte rijen, voor afgegaan en gevolgd door woeste Spahi's, langs dubbele rijen van gepresenteerde geweren en fonkelende bajonetten. Maar de groote massa stond meters ver; eerst kwam een dubbele rij soldaten, schouder aan schouder, dan een strook van anderhalven meter breedte waarin agenten stonden met den rug naar den stoet en dan nogmaals een ononderbroken rij van gehelmde Gardes Mobiles tegen een laag houten hek. Daar achter kwamen op de Avenue Foch alleen schoolkinderen en genoodig- den en op de Champs Elysées opnieuw genoodigden en een beperkt gehouden menigte, die ten deele reeds vroeg in den morgen, enkelen 's nachts al, post gevat hadden achter de hekken. Voor de rest stuitte ieder, die later kwam en niet een of andere kaart kon toonen, al op af zettingen nog voor hij den weg van den stoet bereikte en hij kon van verre de tulbanden der Spahi's en de helmen der Gardes voorbij zien trekken. 's Avonds heeft de Koning het diploma tieke corps ontvangen. Vervolgens ontvingen het staatshoofd en mevrouw Lebrun hen aan een diner. Het Elysée was met 40.000 rozen versierd. Aan de hoefijzervormige tafel, met orchi deeën getooid, was voor 270 gasten gedekt. Na den maaltijd zijn 400 personen aan het vorstelijk paar voorgesteld. Gedurende den maaltijd hebben presi dent Lebrun en de Koning korte toespra ken gehouden waarin de nadruk werd gelegd op de volkomen overeen stemming tusschen beide vol keren als een wezenlijk ele ment van veiligheid en een dracht ten voordeele van be schaving en vrede. De Koning verklaarde, dat de vriend schap tusschen Engeland en Frankrijk tegen geen andere mogendheid is gericht. „Integendeel, het is de vurige wensch van onze regeeringen om door middel van internationale overeenkomsten een oplossing te vinden voor die politieke problemen, welke den wereldvrede beL dreigen en van de oeconomische moeilijk heden, die het menschelijke welzijn be perken." D'e officieele begroeting tusschen Koning George en President Lebrun na aan komst van het Ehgelsche vorstenpaar te Parijs. Links de echtgenoote van Presi dent Lebrun. (Een telegrafisch overgebrachte foto;) Japansche vliegers vallen Hankau aan. De stad Hankau is, zooals' vrij' reeds meldden, gistermorgen 'het doelwit 'ge weest van den 'grootsten luchtaanval, die tot nu toe door de Japanners is uitge voerd. 'Om 2 uur verschenen 27 bommen werpers boven de stad, die tal van bom men hebben laten vallen, waarvan een terecht is gekomen op een Cbineesch theater, dat als schuilplaats diende. Naar Reuter verneemt, is het gebouw in brand gevlogen en konden de vijfhonderd per sonen, die 'zich daar bevonden, niet tijdig ■de uitgangen bereiken. Men vreest, dat bet aantal slachtoffers zeer groot is. Naar United Press verneemt, is men in G'hineesche militaire kringen van 'oordeel, dat de vele luchtaanvallen beschouwd moeten worden als een voorbereiding van een nieuw offensief tegen Hankau. Vol gens rapporten van 'Chineeeche vliegers bevinden zich bij; Kioekiang 300.000 Ja pansche soldaten. Volgens de Jalpanners hebben de Chi neezen op vele plaatsen weer de dijken doorgestoken, waardoor in de provincie Honan uitgestrekte gebieden onder water kwamen te staan. De groote hitte heeft voorts de uitbreiding van de cholera be vorderd. Zelfs in Sjanghai, waar men nog over de beste bestrijdingsmiddelen be schikt, zijn in de afgeloopen week weer tal van nieuwe gevallen voorgekomen en 700 mens Chen aan deze ziekte b ezweken. Uit Noord-Ohina heeft United Press verder berichten ontvangen over aanhou dende activiteit van de Ghineesche ben den. D'e Japanners hebben versterkingen naar Peking en Waifeng moeten zenden, om de bedreiging van de verbindings- linies af te weren. De Peking-Han'kau- spoorweg zou 'bij Pauting door de Chinee zen zijn afgesneden. HET INCIDENT VAN TSJANGKOEFENG. Men verwacht te Tokio een vreedzame regeling. 'Generaal Oegaiki, de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft den Japanschen ambassadeur te Moskou, S'ji- gemitsoe, telegrafisch verzocht zich on middellijk in contact te stellen met Litwi- now, den Sovjet-Russischen volkscommis saris van bditenlandscihe aangelegenheden, te protesteeren tegen de bezetting door Russische troepen van den heuvel Tsjang- koefeng en de terugtrekking dier troepen te eisehen. In verband biermede publiceert het agentschap Domei een semi-officieele no ta, waarin gezegd wordt, dat men de grootste verwachtingen koestert van het onderhoud tusschen Sjigemitsoe en Lit- winow ten aanzien van een vreedzame vol ledige regeling van het incident. HEVIGE BRAND TE BOEKAREST. Veertig gezinnen dakloos. Een hevige brand heeft een groote zeepfabriek verwoest. Hij plantte zich voort naar de aangrenzende gebouwen, waarvan er tien eveneens in de asch ge legd werden. Meer dan 40 gezinnen zijn dakloos; de schade bedraagt véle tiendui zenden guldens. AARDSCHOKKEN IN NOORD-ITALIë. Gisternacht zijn in geheel Piemont en aan de westelijke Riviera aardschokken gevoeld. Het epicentrum van deze beving zou, volgens 'hot seismologisch instituut van Turijn, gelegen zijn op ongeveer 70 K.M. ten noord-oosten van de stad. In Imperia, aan de kust van Liguria, ontstond een paniek onder de bevolking. De menschen pakten hun have en goed bij elkaar en vluchtten naar buiten, waar zij den nacht doorbrachten. In Imperia herhaalde de schok zich om 3 uur 1. Van schade wordt tot dusver geen melding gemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1