De Provinciale Staten over de Zegam-kwestie. dorp. roeit weer. Verklaringen van den Commissaris der Koningin en Mr Mes namens de R.-K. fractie. Diverse moties worden verworpen. Nieuws. Stand. >or ons blad H 120. Rechtszaken Nog geen 3 Cent per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Finantiëele Berichten. H. M. Tromp in '39 Oost. .t gemeld: het volledig perso- ne in Indië op 16 nmandant der zee- opbouw van de ma- eerste plaats herin- dat de personeels- eloopen 2% jaar kregen. Tot enkele om in meer drin- oorzien behoort de officieren, die daar- omen, welke officie- orps vormen waar- in-luitenant ter zee zes torpedojagers on kan in 1938 nog och valt wel in 1939 et laatste kwartaal ing van H. M. O 16 rzeeboot-mijnenleg- i Indische wateren Tromp" zal in de vermoedelijk via komen. Twintig igen kunnen voor 1 vacht. L940 zullen nog elf oten op het marine- abaja worden ge inen enkele weken ohip „Serdang" ge- ■kruis" wordt tot cader verbouwd. iuw van de marine een vlugger tempo Itwoordde spreker zulks bij! de huidige ot wel mogelijik lijlkt. het vertrouwen uit komst van de Kco- Middelburg. ing A. Geslaagd: idaten Gh Bensink, Bogaert en J. G. oannelijke candida- Verburg, L. Vol- F. D. Zandstra j wier namen geen wonen te Middel- ididaten. lelbare technische slaagde voor het ige de heer H. W. voor het diploma heer P. van den oor diploma M.T.S. ng Werktuigbouw- erq alhier. te overgang. ie niet-bevorderden e vijfde klasse aan nschoten bedraagt bevorderden, zijn 5 lijk overgegaan. ng geboren, ar: Zaterdag is een Nglegok moeder rling, n.l. drie jon- loeder en kinderen o n g e 1 u k t. Za- onbewaakt oogen- tertje van den heer te lichten van een serre van de wo- te 's Gravenzande. ver in het putje en genhlikken later de merkten, bleek het ikt. der veronge- is de landarbeider veld op een aard ap en, welke door trokken. De man rnd, dat bij na en- rleed. saaitongeval, idemsvaart reed Ds ier motor, komende s, toen een zoontje nverhoeds voor 'de ïdanks feil remmen rbij D's G. tegen de ïstige hoofdwonden ider werd hij opge- e'ken'huis te Meppol liep alleen vervel- notor flink bescha- .obus Cornells, z.v. ma Adriana Nagel- Frans Schipper, 1 n, 39 j., echtg. van Hedenmorgen tien uur kwamen de Pro- vinciale Staten van Zeeland bijeen. Voor zitter de Commissaris der Koningin. Af- wezig: de 'heeren Geelhoedt, Edelman (de i met kennisgeving). De Zeeuwsche Gas-Mij. Nog is ingekomen een nader adres van den heer Aibrahamse te Vlissingen, dat nu tevens in behandeling komt. He voorzitter stelt als voorzitter van Ged. Staten er prijs op, zijn zienswij- Z0 over enkele punten te lat en blijken. Verklaring van den Commissaris der Koningin. Alvorens Uwe beraadslagingen over dit onderwerp te openen, wensch ik als voor zitter van het College van Ged. Staten ten aanzien van eenige punten van mijn ziens wijze te doen blijken. Ik ben er van over tuigd, dat ik daarbij tevens ook de tolk van vorenbedoeld College ben. Bij de kennisneming van 'het Algemeen verslag het ik tot mijn genoegen mogen constateeren, dat nagenoeg geen, althans geen ernstige critie'k is uitgeoefend op het beleid van het College van Ged. Staten als zoodanig. Wel is mij gebleken, dat daar bij uitvoerig en deels in goedkeuren den, deels in afkeurenden zin het optre den van een tweetal leden van dat College is besproken. Wat den heer v. B. v. VI. betreft, is bet College van Ged. Staten eenparig met mij van oordeel, dat hem 1 evenals ook aan den hoofdcommies ter prov. griffie, den heer Van Tuinen alle lof en hulde toe komt voor hun werkzaamheden respec tievelijk als president-oommisisaris en commissaris der Zegam, alsmede voor de wijze, waarop zij zich van hun taak heb ben gekweten. Het College van Ged. Staten billijkt 'de argumenten, welke 'den heer T. B. v. VI. er toe hebben geleid om niet terstond in dat college mededeeling te doen van de plannen, welke commissarissen der Zegam koesterden tot het instellen van een nieuwe actie tegen de Imperial. Ik stel er prijs op, hierbij op te merken, dat de heer v. B. v. VI., alvorens het College ia pleno in 'deze aangelegenheid werd ge kend, daarover met mij overleg 'heeft ge pleegd, waarbij ik hem er op heb gewezen dat ik als voorzitter van Ged. Staten niet kon toelaten, dat zonder posiieve bewijzen eenig wantrouwen werd gekoesterd tegen een lid van dat College. Zoo spoedig mo gelijk en zoodra het juiste tijdstip daartoe was aangebroken is de zaak ter sprake gebracht in het College en daarbij zijn door mij aan den heer Van Bommel van Vloten in zijn kwaliteit van president- commissaris eenige vragen gesteld, welke overeenkomstig mijn voorstel aanleiding bebben gegeven tot een schrijven van Ged. Staten aan commissarissen der Zegam, waarhij o.m. om overlegging der ingewon nen rechtskundige adviezen werd ver zocht. Na ontvangst van 't antwoord van com missarissen .heeft de heer Mr Dieleman in de vergadering van Ged. Staten van 6 Mei in het bij'zijn van commissarissen en directie der Zegam op ruiterlijke wijze schuld erkend ten aanzien van sommige der hem ten laste gelegde grieven, eene op heldering gegeven ten aanzien van andere grieven en zijn ernstig leedwezen uitge- Het is mij een oprechte vreugde thans te kunnen verklaren, dat sedert dien de onderlinge verstandhouding in het Col lege van Ged. Staten evenals voorheen We<Ierom volmaakt in orde is en dat het wederzijdsch vertrouwen volkomen is her steld. Ik mo'ge de hoop uitspreken, dat uwe vergadering na deze mededeeling er van overtuigd zal zijn, dat de aan Uw Dage- lifech Bestuur toevertrouwde belangen in "esto harmonie en onderlinge waardee- rjng worden behartigd. Tenslotte nog deze opmerking: Niemand *an met zekerheid zeggen, hoe het foe- tof der Zegam zich in de toekomst zal 11 Wlkkelen. Allerlei factoren zullen 'daar- P invloed kunnen uitoefenen. Uw verga- ormg heeft echter destijds besloten, dat b' I°jr 0nZ6 Provincie een taak op het ge- der gasveorziening was weggelegd en kan dat betreuren of juist achten nu d0 provincie bij deze aangele- ziin n betrokken, dient men m.i. ook yn volle medewerking daaraan te geven met gepast optimisme de toekomst van het bedrijf tegemoet te zien. Daarom is het noodig, dat men 't jonge bedrijf eeni- gen tijd rust laat en dat men met Ged. Staten bet vertrouwen stelt in hen, die blijk hebben gegeven de rechte mannen op de rechte plaats te zijn. Verklaring Mr Mes (namens de R. K. fractiei). Ik stel er prijs op, mede namens mijn politieke vrienden, een korte verklaring af te leggen. Wij wenscben bet recht van controle en het daarmede samenhangende recht van critie'k ten volle te benutten, maar evenzeer komen wij met klem op tegen een ontaarding van deze rechten tot een jagen naar sensatie en verdachtmakingen, gelijk rond de Zegam-kwestie is geschied. Het algemeen verslag getuigt zooals door een lid van Ged. Staten is opgemerkt van een juisten toon, maar wij meenen goed te doen om een woord van protest te doen booren tegen de ik citeer wederom de woorden van een lid van Ged. Staten felle en scherpe, niet altijd behoorlijk gemotiveerde critiek en vooral de daarop gevolgde pers-campagne. Uiteraard behouden wij ons en ieder voor zich bet recht van critiek op bepaal de 'daden en handelingen voor, maar wij stellen bet zeer op prijs om hier ons ver trouwen uit te spreken in den Pres i - dent -'Commissaris van de Ze gam en hem dank te 'brengen voor het vele werk in het belang van de Zegam en de Provincie verricht, een vertrouwen, dat wij na de uiteenzettingen van het College van 'Ged. Staten ook wenschen te geven aan de directie en'de raad van Commissarissen van de Zegam, terwijl wij een woord van hulde brengen aan den secrataris van het colle ge van commissarissen voor het uitne mende werk door hem verricht, o.a. door het opstellen van de overgelegde nota, wel ke zeer verhelderend heeft gewerkt. Tevens wensc'hen wij', gezien de verkleu ring door een ander lid van Ged. Staten in eerste instantie afgelegd en diens getui genis, dat hij zich in zijn geweten volko men verzekerd gevoelt om mede gezien het beroep van den beer Van Bommel van Vloten om, nu 'de zaak is opgehelderd, en het vertrouwen tussohen Mr Dieleman en hem volledig is hersteld deze moeilijke en pijnlijke zaak verder te laten rusten, daaraan gevolg te geven, hetgeen wij' met des te meer vreugde doen, vanwege de groote verdiensten in het publieke leven, die het betrokken lid van Ged. Staten zich heeft verworven en waarvoor wij hem dank brengen. "Wij spreken echter de 'hoop uit, dat in de toe komst een ieder zich angst vallig beijvere om zelfs den schijn te vermijden van onzuiverheid der bedoe lingen. IHet verheugt ons vertrouwen te kun nen schenken aan het College van Ged. Staten als g e h e e 1 en wij1 kunnen mede gaan met 'het voorstel t.a.v. deze punten, om de mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Dhr J. A. Dekker kan zich bij deze vreugdevolle woorden niet aansluiten. Spr komt op tegen het algemeen verslag der afdeelingen, dat eenzijdig is samengesteld. Spr. betoogt, dat de vragen van de N. S. B. -er,s -de zaak aan het rollen hebben ge bracht en behandelt ook de verhoudingen in het college van Ged. Staten. D'e wijze waarop de Zegam is tot stand gekomen en de Raad van commissarissen is samen gesteld, laakt Spr. Wanneer uiteindelijk alle kosten van procedures enz. bekend zijn zal men er van schrikken. De Zegam wil edhter rust. Zij gunt die echter niet aan den 'heer Abrahamse. Spr. dient een motie in, waarbij wordt uitgesproken, dat aan den heer Abrahamse eervol ontslag be hoort te worden verleend. Een tweede mo tie luidt, dat de Prov. Staten van meening zijn, dat het niet naar behooren was, dat aan Ged. Staten de kennis is onthouden, dat een nieuwe procedure was begonnen door de Zegam. De laatste motie wordt niet voldoende ondersteund en komt niet in behandeling. Dhr Sta verman (V. D.) 'huldigt ook den heer Van Vloten voor zijn optre den en feliciteert hem met de hem ver leende onderscheiding. Spr. verklaart, dat de bezwaren van den heer Dekker reeds lang geleden door Spr. zijn aangevoerd. Spr. beeft nog steeds spijt, dat 'hij gestemd beeft tegen de stichting van de Zegam. Spr. verklaart in een vorige vergadering te scherp over dhr Baars te 'hebben ge sproken. Het bezwaar tegen de combinatie commissaris-rechtskundig adviseur hand haaft spr. ten volle. Die combinatie is uit den booze. Wat betreft de verhoudingen in Ged. Staten zegt Spr. overtuigd te zijn, dat bet proces niet had mogen worden ge voerd zonder toestemming van Ged. Sta ten. Dit is een fout, die we nu met den mantel der liefde moeten bedekken. Over de zaak-Abrahamee zegt Spr., dat daze man recht heeft op eervol ontslag. Spr. dient de volgende motie in: D'e Staten van oordeel, dat het door Commissarissen van de Zegam aan den boekhouder Abrahamse verleende ontslag zonder meer niet evenredig is aan de door dezen begane fout, verzoeken de vertegenwoordigers der Staten in voor noemd college te willen bevorderen, dat bedoeld ontslag alsnog eervol wordt ver leend. Dhr v. d. F e 11 z (C.H.) bestrijdt den heer Dekker voor de denigreerende wijze, waarop deze de vragen stelde. Wat zou de heer Dekker wel zeggen, als men hem vroeg, of 'hij' de bezoldigde uitvoerder is van den heer Mussert. De vraag is of de Prov. Staten nu mo gen 'zwijgen over de Zegam-kwestie. We voelen, dat de provincie te weinig in de Zegam te zeggen heeft. Het is sprekers oprechte meening, dat het beheer van de 'Zegam goed en juist geweest is. Van gaslucht is geen sprake. Dat de uitkomst tegenvalt komt door de economische omstandigheden. Het voorstel der N.S.B. inzake eervol ontslag aan den heer Abrahamse is niet van de N.S.B. D'aarvoor voelen we allen. Maar het is nu eenmaal zoo bij die 'hoe ren, dat alles wat gedaan wordt, het werk van de N.S.B. is. Spr. vraagt zich af, of we kunnen vol staan met de verklaring-Mes. Spr. prijst den gang van zaken, dat er gezwegen is tegenover Ged. Staten over 'het aangaan van de tweede procedure. Spr. is niet bevredigd over de houding van Ged. Sta ten in de geheele kwestie. Wanneer eenmaal schuld beleden is, moet gezwegen worden, zegt men. Maar dit gaat toch te ver. Spr. waardeert het vele, dat Mr Dieleman voor 'de provincie deed' en 'doet, en wil niet scherp zijn, maar er moet volkomen ver trouwen tussohen Prov. en Ged. Staten zijn. Bij de nieuwe samenstelling van G. S. zal zeer sterk rekening moeten worden gehouden met wat nu gebeurd is, opdat 'herhaling van zooiets niet zal kunnen voorkomen. Dhr M o e 1 k e r (V.B.) was ook tegen stander van de oprichting van de Zegam. Maar we moeten nu haar belangen zoo goed mogelijk! behartigen. Wat de zaak- Abrahamse betreft. Spr. wil vergevens gezind zijn, maar wil niet erkennen, dat commissarissen van de Zegam hier een fout hebben gemaakt. Dhr O n d e r d ij k (S.'D1.) herinnert er aan, dat de stichting van de Zegam in 1934 i toen er nog geen N.S.B.-ers hier waren - tot in den treure is besproken. Spr. is toen meegegaan met het voorstel en met de stichting van een gemengd be drijf, hoewel spr. voor dit laatste niet warm was. 'Spr.. keurt ten volle de hou ding van Ged. Staten t.o.v. de gevoerde processen goed. Spr. bepleit een scheidsgerecht bij de Zegam, evenals bij de P.Z.E.M. Dan ko men die persoonlijke zaken niet meer in de Prov. Staten. -Spr. waardeert het werk van de heeren Mr Dieleman, Van Bommel van Vloten en Van Tuinen. Maar spr. heeft ernstig be zwaar tegen het benoemen van een amb tenaar als commissaris. 'Het is nu voor gekomen, dat een ambtenaar der provin cie iets achterbaks moest houden tegen over een lid van Ged. Staten,. dien men niet vertrouwde. In Ged. Staten, die ons vertrouwen verdienen, moest iets geheim blijven voor een medelid. Deze zaak is voor spr. niet in het reine. Zwaar is de verantwoordelijkheid voor die fracties, die dit college samenstelden. Daarom ver heugt sipr. zich over de uitlating van Mr van der Feltz. Bij1 een nieuwe sa menstelling 'zal de verant woord e 1 ij' k h e i d dezer frac ties groot zijn. Dingen als nu zijn voorgekomen, moeten on- mogelij'k worden gemaakt. Dhr Van 't Hoff <A.R.) heeft niet veel nieuws meer gehoord over de Zegam- kwestie. D'at kon ook niet. Spr. komt op tegen de zelfverheerlijking der N.S.B. Het is de taktiek van den heer Dekker om in de afdeelingen te zwijgen en alleen in het openbaar te spreken. Dan komt het in de krant en is de heer Dekker weer de man. (Dhr Dekker protesteert.) Spr. kan niet stemmen voor de motie- Staverman; omdat hij' niet alles van de kwestie weet. Wat de verhoudingen in Ged. Staten betreft, wil Spr. de verkla ring van den heer (Dieleman niet in twij fel trekken. Spr. kan er niets meer over zeggen. Mocht er nog iets over worden gezegd, dan kan alleen de heer Dieleman dat doen. Spr. sluit zich verder namens de A.R. fractie bij' de verklaring ivan Mr Mes aan. Dhr Kodde '(S.G.P.) wijst op het spreekwoord: Gedane zaken nemen geen keer. Spr. vraagt, wie er nu procedeert: 'het personeel of de Zegam. Sipr. gelooft niet, dat de Prov. Staten kunnen oor- deelen over de zaak-Abrahamse. Spr. is dankbaar dat zijn ontslagbrief wat milder gesteld zal worden, maar vraagt of de beide provinciale commissarissen niet eens ernstig zullen onderzoeken of een eervol ontslag mogelijk is. Inzake de kwestie tusschen de Zegam en Mr Dieleman wil Spr. vergevensgezind zijn omdat ieder wel eens fouten maakt en ernstig verwachten, dat dergelijke gevallen niet meer zullen voor komen. Een dergelijke fout is van verdere strekking dan alleen de Zegam. Daarom heeft spr. ze zeer betreurd. Dhr Bouwens bepleit clementie voor den heer Abrahamse en wil hem een geldelijke tegemoetkoming geven van f600 per jaar. Daarvoor stelt spr. een motie voor, die echter niet wordt onder steund. Dhr Onderdijk wil in deze kwestie alleen naar recht handelen en niet naar medelijden. Spr. wil bij de Zegam aan dringen op een onderzoek naar deze kwes tie door een commissie of scheidsgerecht, bestaande uit drie personen, Dhr van Vloten (Ged. St.) dankt den voorzitter en Mr Mes mede namens den heer Van Tuinen voor de waardee- rende woorden. De sfeer in deze zaak was veel bevredigender dan in de na jaarszitting 1937. Alleen de heer Dekker maakt daarop een uitzondering. Spr. vraagt zich af, of hij den heer Dekker zal beantwoorden. Het vragenrecht der Staten is een mooi en een goed recht. Maar dan moeten die vragen ook correct gesteld worden. En dat waren ze niet. Ze suggereerden allerlei bijbedoelingen en onwaardigs. Spr. acht zich ontslagen van den plicht om hierop te antwoorden. De heer Dekker moet denken aan het No blesse oblige. Tot den heer Staverman zegt spr., dat de critiek zoo gemakkelijk is. Dit in ver band met de kwestie van het tweede proces. Spr. kon op dat moment niet anders handelen. De heer Staverman moet zich maar eens in spr.'s omstandig heden indenken. Het personeel der Zegam proce deerde, maar de commissarissen steunden later deze procedure. Men kan de Zegam niet verwijten, dat de economische omstandigheden tegen liepen en dat de regionale gasvoorziening niet in één of twee jaar is tot stand te brengen. Men moet nu de Zegam een goede kans geven. Spr. ziet in de combinatie advocaat commissaris geen bezwaar zooals de heer Staverman. Over de kwestie-Abrahamse kan spr. weinig nieuws zeggen. Ged. Staten heb ben na de vorige Statenzitting getracht iets voor dezen man te doen. Ze vonden commissarissen bereid een geldelijke ver goeding te geven. De Prov. Staten wil den ook 'n anderen, milderen ontslagbrief. Spr. heeft daartoe pogingen aangewend en met succes. Er komt een korte ont slagbrief en een gunstig getuigschrift. Spr. heeft gedaan, wat hij doen kon. Verdere pressie zou onjuist zijn. Deze man mag volgens spr. geen aanspraak maken op eervol ontslag. Dhr Dekker komt op tegen de com binatie advocaat-commissaris. Een Raads lid, dat aan een gemeente f 1,50 levert, mag geen Raadslid zijn. Het makke betoog van den heer v. d. Feltz van nu klopt niet met de dikke woorden van dat lid in de afdeelings- vergadering. Een kind kan er nu pap van eten. Spr. vindt het schandalig, zooals in 1934 door de S.D.A.P. voor de arbeiders der Zegam is gezorgd. (Dhr Onderdijk: je weet er niets van!) Spr. komt op tegen de cumulatie. Straks gaat de heele zaak weer in den doofpot. Spr. noemt den heer Van Vloten han dig. De N.S.B. maakt het hem moeilijik en nu antwoordt hij! niet, omdat het de N. S.B. is. 'Spr. betoogt, dat de belangen van de Zegam niet parallel loopen met die van de provincie. De houding van Spr. is niet immoreel, maar wel die van Mr Baars. Van al de mooie beloften van den heer Van Vloten in 1934 is niets terecht geko- menmen. Spr. heeft voor het beleid van de Zegam geen woord van waardeering. De voorzitter betreurt het zeer, dat de heer Dekker zioh zóó heeft uitgelaten over personen, die hier niet zijn en zich niet kunnen verdedigen. Dhr Van Vloten zal ook nu op het gepraat van den heer Dekker niet ingaan. Wat een scheidsgerecht betreft, zegt spr., dat een ambtenarenregeling bij de Zegam in studie is. Spr. hoopt, dat deze dit jaar 'haar beslag zal krijgen. Het zal zeer bezwaarlijk zijin, om de kwestie-Abra hamse aan een scheidsgerecht voor te leg gen. Een verdere stap acht Spr. niet mo gelijk. Dhr Staverman vindt het hoogst onaangenaam dat de Prov. Staten als ambtenarengerecht fungeeren, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Spr. zou het de Zegam kwalijk nemen, als ze aan de Staten gegevens over de zaak-Abrahamse hebben onthouden. Als de zaak voor de Zegam zoo sterk staat, waarom gaat men dan niet in op het idee-Onderdijlk? Spr. wil eerlijk en open zijn meening hierover zeggen, anders dan de heeren, die er ook zoo over denken, maar anders stemmen terwille van de politiek. Dhr Onderdijk wil in dezen recht doen. Wat is er tegen Sprekers voorstel. Dhr v. d. Fel tz noemt het nationaal- socialisme een misvormd aftreksel van het fascisme en nationaal-socialisme in het buitenland. Spr. kan begrijlpen, dat de heer Van Vloten niet ingaat op het be toog van den heer Dekker. Verder zegt Spr. dat de betrokken amb tenaar in den Raad van Commissarissen der Zegam niet zit als provinciaal ambte naar, maar als commissaris. Tot den heer Onderdijk zegt Spr. dat 'het gebeurde met mr Dieleman niets te maken heeft met het feit, of Ged. Staten door 3, dan wel door 4 of 5 fracties wordt samengesteld. Dhr D e k k er komt op tegen een on behoorlijke uitlating van den heer v. d. Feltz, die hier als Officier van Justitie optreedt en die Spr. heeft gedreigd, dat 'hij, als hij niet anders optreedt, met hem zal kennis maken. Dhr v. d. Feltz ontkent ten stelligste dit gezegd te hebben. Dhr v. V 1 o t e n herhaalt, dat de kwes tie-Abrahamse niet zit in het eene, be wuste briefje. Spr. begrijpt niet, dat de 'heer Statverman hier weer met een fabel komt. SpT. betreurt bet, dat de heer On derdijk nu pas met zijn voorstel komt. Spr vraagt dringend genoegen te nemen met de toezegging®# die hij deed. De behande ling, die de 'heer Abrahamse hier onder gaat verschilt wel hemelsbreed met die, welke de commissarissen hier ondergaan. Na nog eenige discussie wordt de motie- Onderdijk (scheidsgerecht) verworpen met 26 tegen 14 st. De motie-Staverman wordt verworpen met 28 tegen 12 st. De motie-Dekker eveneens met 30 tegen 10 stemmen. De mededeelingen van Ged. Staten wor den voor kennisgeving aangenomen. Hierna pauze. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 19 Juli. De volgende personen werden gedag vaard: J. J. de J., 38 j., werkman te Vere, we gens mishandeling van Cornelis Willem- se te Zieriksee. Eisch f 10 of 10 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. J. N. V., 22 j., werkman te Zieriksee, wegens mishandeling van L. A. d. Boer. Eisch f 10 of 10 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. S. L. D., 25 j., arbeider te Hontenisse, wegens .mishandeling van P. A. van Hee- ze, op 19 Juni 1938 te Graauw. Eisch f 10 of 10 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. P. F. de H., 29 j., werkman te IJzen- dijke, wegens beleediging van E. P. Wille en Th. Wille. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. I. v. d. V., 40 jaar, visschersknecht, te Breskens, wegens beleediging van de ma rechaussee. Eisch f 20 of 16 d. 'h., uitspr. f 15 of 10 d. h. M. E. V., huisvrouw van J. K., 57 j., te Meerdonk (België), wegens beleediging van Maria Juliana de Bruijiker te Nieuw- Namen. Eisch f 10 of 10 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. Hooger beroep. Door H. J., 41 j., werkman, wonende te Arnemuiden, is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den Politie rechter te Middelburg van 5 Juli 1938, waarbij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 471V2 473 /4 Ned. Ind. Handelsbank 139 139V2 Philips 24-9 256 Unilever 157V2 156 fA. K. U. 46 45% Amsterd. Rubber 229 229 34 Kon. Olie 346 346V2 Deli Mij. 294% 285 ex Scheepvaart Unie 118% 120 Kon. Boot 118Va 120% 3 pet. Nederland 1938 1023/ie 1023/a 3 pet. Nederland 1937 1013/a lOlVs U. S. Steel 43% 45Va Anaconda 25 266/s Bethlehem Steel 44% 453/s Cities Service ia ia/i8 Intern. Nickel 378/a 87V2 Shell Union 13Vb 138/a Kennecott 307/s 307/a Radio 68/a 5Vs Car Foundry 19% 19% Tidewater ll8/a ll'/is Midcnt. Oil 14Va 143/s General Motors 30 31 Am. E'nka 27Va 26% Am. Water Works 8% 8% Republic Steel 14"/i« 15l/s Continental Oil 25Va 25% Het is op de beurs goed te merken dat het vacantieseizoen is begonnen en dit is een der redenen voor de stilte van zaken. Een andere reden is dat bij' het publiek het vertrouwen nog ontbreekt en men be vreesd is voor een herhaling van de ge beurtenissen van verleden jaar. De voor uitzichten zijn echter heel wat gunstiger dan een jaar geleden en het ziet er naar uit dat het herstel zal doorzetten. De kooplust was zeer gering; eerder was het publiek aan de markt. Voor Amerikaan- sche aandeelen bestond echter vraag vooral voor beleggingsfondsen als Gene ral Motors, Kennecott en laaggeprijsde Amerikaanscbe spoorwegobligaties. Sui- keraandeelen zetten heden de rijzing niet voort, alhoewel de Nivas bare prijzen op nieuw met 10 ct. verhoogde. Scheepvaartaandeelen waren iets in herstel met vraag voor aandeelen der In dische lijndiensten. Ook voor Rubberaan- deelen bestond lokale vraag. Voor Indus- trieele aandeelen bestaat vraag voor ge wone aandeelen van Gelders Papier, op den beteren gang van zaken. Wisselkoersen. Amsterdam, 19 Juli, 2.30 u Berlijn 73.00—73.10. Londen 8.94V28.95%. Parijs 5.01—5.03%. Brussel 30.7330.77. New-York 1.81%—1.821/».

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3