Vier Militaire vliegers om het leven gekomen. ie SKtëleVram Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD ZATERDAG 16 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 242 Het gebruik van den Bijbel. Blijkbaar door onjuiste berekening van eikaars snelheid schoten te Gilze-Rijen twee toestellen op elkaar af, waar door de vleugels botsten. Eén vliegtuig viel brandend neer. Buitenland. Opbrengst Rijksmiddelen. Binnenland Nieuwe Handelsovereenkomst met België. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per rege! Ingezonden nsededeeiingen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. D'at de Heilige Schrift van groote be- teekenis is ook voor het staatkundige en sociale leven, wordt in Christelijke krin gen gaarne toegestemd. Verschil van mee ning hestaat hieromtrent niet. Minder groot is echter de eenstemmig heid als het gaat om de vraag waarin dan de beteekenis van den Bijbel voor onze actie op deze terreinen bestaat. Heel vaak, heeft eens een schrijver ge zegd, gaat men in de practijk niet veel verder dan dat men den Bijbel gebruikt als een hulpmiddel om de vergaderingen op stichtelijke wijze te openen. Deze uitspraak moge sterk overdreven zijn, toch wordt hier gewezen op een ge vaar waarvoor wij de oogen niet mogen sluiten. En in elk geval zal, wie het ern stig meent met het Woord van God, zulk een Bijbelgebruik, of liever mis bruik, onvoorwaardelijk afkeuren. D'e Bijhei moet gebruikt worden, als d e lamp voor den voet en h e t licht op het pad. Eh dat licht moet, ook bij de behandeling van sociale en politieke vraagstukken op den kandelaar wor den geplaatst. Niet denkbeeldig is echter het gevaar, dat de Bijbel op een verkeerde wijze wordt gebruikt. Iedere ketter, zegt het spreekwoord, beeft zijn letter. Juister is misschien: zoekt zijn letter. In zulk een geval wordt de Bijbel ge bruikt om aan eigen, vooropgezette, denk beelden een zeker cachet te geven. Men neemt dan eerst een bepaald standpunt in en gaat dan zoeken naar een tekst, waarmee men dat standpunt kan verde digen. Inplaats van te buigen voor de majes teit van bet Woord des Heeren, tracht men dan dat Woord te buigen en te kne den naar eigen zin en inzicht. Niet minder afkeurenswaard is het ge bruik van bepaalde teksten, die op den klank af en zonder op het verband en de beteekenis daarvan te letten, worden „verklaard" en waardoor het mogelijk wordt, aan allerlei practijfcen, die voor God niet kunnen bestaan, een soort Chris telijk vernis te geven. Ook dient er de aandacht op gevestigd, dat de Bijbel niet is een wetboek, waarin men eenvoudig na kan slaan bet artikel dat men op een zeker oogenblik noodig heeft. Het Woord van God bevat beginselen, richtlijnen, die gelden voor alle tijden en voor alle omstandigheden. De verhoudingen mogen zich wijzigen in verband met den tijd waarin en de plaats waar wij leven, de beginselen blijven. En nu is bet noodig, die beginselen te leeren kennen en de beteekenis daarvan steeds beter te verstaan. Het eerste en allesbeheerschende begin sel is zeker wel, dat de souvereiniteit Gods moet worden erkend voor alle levenster rein. Er is geen enkel levensgebied denk baar, waar die souvereiniteit niet zou gelden. God de Hieere, de Schepper en Onder houder van hemel en aarde, heerscht als Opperheer, 't Moet alles naar Zijn wetten hooren. En een ieder, die God den rug toekeert, die met verachting van Gods Woord, zelf wil uitmaken wat goed en kwaad, recht en onrecht is, hevindt zich, in welke rich ting hij dan ook mag gaan, en onverschil lig of hij daarbij meer of minder ver gaat, op een revolutionairen weg. Het gezag van de Overheid als die naresse Gods, is in den Bijhei vastgelegd, evenals het gezag van de ouders in het gezin. Daaraan valt niet te tornen. Maar evenzeer is vastgelegd de plicht zoowel van de ouders als van de overhe den, otm bij de uitoefening van dat gezag niet willekeurig te werk te gaan, maar met de in Gods Woord geopenbaarde or dinantiën van den Goddelijken Gezag- gever rekening te houden. De heiligheid van het huwelijk als een goddelijke instelling, wordt in den Bijbel gehandhaafd. En inplaats van gemakkelijke echt scheiding wordt gesteld de heilige Plicht der eoht-genooten om elkander hef^ te hebben. Voor den arbeider is er de eisch dat bijl getrouw zal zijn in het verrichten van zijln arbeid, maar daarnaast staat ook de regel dat de arbeider zijn loon waardig is. £oo bevat Gods Woord een schier on uitputtelijke rijkdom van beginselen, om- at het is „het handschrift door God ons geschonken tot handhaving van het Ko- umkrijk Gods". Gistermiddag te half drie is boven het militaire vliegveld te Gilze-Rijen een on geluk gebeurd, dat aan vier jonge men- schen bet 'leven beeft gekost. De omge komenen zijn: de aspirant reserve officie ren leerling-ivliegers W. J. J. van Offe ren, uit Bilthoven; J. D. 'Overbeeke, ge boren te Probolingo op Java, thans wo nende te Oosterbeek, en E. 'G. A. Manesse uit Haarlem en de dienstplichtige ser geant leerling-vlieger J. Steurs uit Rot terdam, alle vier jonge mannen van on geveer twintigjarigen leeftijd. In den loop van den ochtend waren zeven militaire vliegtuigen in escadrille- verband van bet vliegveld Teuge te Gilze- Rijen aangekomen met de bedoeling in den namiddag een oefenvlucbt naar Soes- terberg voort te zetten. Na een reeks oefeningen in de omstreken van Gilze waren de jongelui vroolijk en wel op bet terrein neergestreken om den koffiemaal tijd te gebruiken in bet café van den beer J. Tuytelaars. Allen waren in prettige stemming. Na bet gebruiken van den maaltijd zijn de zeven toestellen opge stegen om gezamenlijk naar Soesterberg terug te keeren. Na eenige minuten stevenden vijf toe- stelen reeds veilig en wel in Noordelijke richting, maar de FK 51 No. 20 en de FK 51 No. 8 zaten nog boiven bet vlieg veld in de lucht en de bemanning voerde eenige oefeningen uit. Plotseling schoten zij op elkaar toe en door een ver keerde berekening van elkanders snel heid, volgde op ongeveer 100 m. hoogte een botsing, waarbij de vleugels elkander raakten. Een andere lezing luidt, dat een der toestellen bij bet uitvoeren van een duikvlucht, de tweede machine, welke juist was opgestegen, aan den staart had getroffen. 'De FK 51 No. 8, bemand met de aspirant-officieren Van. 'Offeren en Overbeeke, de laatste als bestuurder, vloog in de lucht in brand en iviel in het bosch aan den rand van het vliegveld. 'Het 'dienstpersoneel van bet veld, on der leiding van sergeant majoor Burgers, geholpen door werkloozen en de brand weer uit Gilze-Rijen begonnen onmiddel lijk bet brandende bosch te blusschen, maar konden verder geen hand uitsteken om de inzittenden te redden. Het vliegtuig en de lijken verkoolden geheel. De FK 51 No. 20, bestuurd door den adsp. reserve officier Manesse met als mede-passagier den dienstplichtigen ser geant Steurs, verloor in de lucht zijn staart en een vleugel en kwam in glij vlucht naar beneden in een lupineveld van het tegenover bet vliegveld gelegen 'Nerboven. Het sloeg met den kop tegen den grond en maakte een groot gat. Werklieden, die in de buurt völdarbeid verrichtten, snelden toe en begonnen aan stonds met bet reddingswerk. De bestuur der bleek echter reeds overleden, maar Steurs, die zwaar aan het gelaat was ge wond, kon nog levend worden uitgezaagd. Per ziekenauto werd hij onmiddellijk naar het Diaconessenziekenhuis te Breda vervoerd, nadat D'r Hoeks uit 'Gilze het eerste noodverband had gelegd. Om ivijf uur kwam de tijding dat ook hij was1 overleden. Het lijk van Manesse werd later in de loods van het vliegveld geborgen. Er heerschte op het vliegveld groote verslagenheid; de andere vliegers, die het ongeluk hunner kameraden bemerkt 'had den en terugkeerden, kregen bevel om on middellijk weer te vertrekken. Dit is bet eerste ongeluk met doodelijken afloop dat ooit op 'dit vliegveld is gebeurd. H.K.H. Prinses Juliana" en Z.K.H. Prins Bemhard hebben Donderdag een on officieel bezoek gebracht aan Koning Leopold van België. Het Prinselijk Paar bij het verlaten van het paleis te Laeken in de auto van Prins Bernhard. INCIDENT AAN DE MANTSJOE- KWOSCHE GRENS. Uit Hsinking wordt aan Domei gemeld, dat een Russisch detachement, dat de Mantsjoekwosche grens gepasseerd) is, Dinsdag j.l. op 40 km. te Zuiden van Hoetsjoen in de provincie Tsjientau, de plaats Tsjangkoefeng zou 'hebben 'bezet, welke een belangrijke strategische positie vormt in die bergachtige streek, en die de districten Yoeki en Toemen beheerscht, evenals de baiven 'Rasjoen in Korea. Het 'zelfde telegram uit Hsinking meldt, dat een veertig Russische soldaten op het oogenblik bezig zijn met bet aanleggen van ondergrondjsche schuilplaatsen op de Oostelijke helling van den berg Tyjang- 'koefeng, terwijl een dertig andere 'solda ten zich installeeren op de Noordelijke helling van den berg, waar zij verdedi gingswerken aanleggen. D'e Japansche zaakgelastigde 'heeft 'bij den plaatsvervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken te Moscou krachtig geprotesteerd in verband met het overschrijden van de Mauds joerijsche grens door eenige Russische soldaten. Hij eischte, dat de soldaten onmiddellijk te ruggetrokken zouden worden uit de om geving van Sjen-Feng. waar zij zich ge nesteld hadden. De volkscommissaris antwoordde, dat hij nog niet over informaties beschikte. JAPANS FINANCIEELE NOOD. Drastische bezuinigingen. Het besluit, Üe Olympische Spelen, welke in 1940 te Tokio gehouden zouden worden, af te zeggen en de wereldten toonstelling van dat jaar uit te stellen, is genomen onder den drang van de financiëele moeilijkheden, waarin het land zich tengevolge van de militaire operaties en van de onzekerheid van den toestand in China bevindt. Verleden maand heeft de minister van financiën een drastisch bezuiningspro- gramma aangekondigd en dit besluit is hiervan een der eerste en meest merk bare gevolgen. Bovendien is het bouwbedrijf krachtig beperkt, zoodat groote vertraging is in- getreden in den woningbouw. In zes maanden f2.6 millioen bij de raming ten achter. De directe belastingen houden zich goed. De rijksmiddelen brachten in Juni op f 39.28 millioen, tegen f 40.41 millioen in Juni 1937 en f35.76 millioen als 1/12 der raming. In de eerste zes maanden van 1938 be droegen de totale ontvangsten f 217.23 mil lioen (v. j. f 209.11 millioen) bij f 214.61 millioen als 6/12 der raming. De laatste maandstaat ia voor de „ove rige middelen" een weinig teleurstellend. Vergeleken met de maand Mei brachten deze middelen in Juni j.l. namelijk ruim f 2 millioen minder op en vergeleken met Juni 1937 f 1 millioen minder. Vooral is dit te wijten aan de sterke vermindering van de opbrengst van Rech ten en boeten van Registratie, die minder dan de Helft van het bedrag in Juni 1937 opbrachten (bijna tl.3 millioen minder) en de rechten en boeten van ze gel, die 1.1 millioen beneden verleden jaar bleven. Ook een ongunstig verschil, zij bet voor een kleiner totaalbedrag, geeft de opbrengst van de loodsgelden en van deaooijns op zout en geslacht. Hiertegenover staat de D 1 v i d e n d - en tantièmebelasting, die ruim f 700.000 meer opbracht dan in de gelijke maand van 1937, accijns op wijn en op gedistilleerd (ruim f 400.000 meer) en de R e c 'h t e n en boeten van successie, die even f 235.000 boven Juni 1937 bleven. Het zuiver bedrag der kohieren van de directe belastingen is1 ruim f 14 millioen hooger dan over de Meimaand 1938 en bijna f4 millioen meer vergeleken met Juni 1937. Tenslotte is de financiëele nood in Ja pan nog meer gestegen door de jongste overstroomingen, welke in het land een schade hebben aangericht van tweehon derd millioen yen. Het publiek legt zich met discipline bij het onvermijdelijke neer, doch verbergt geenszins zijn teleurstelling. BOM IN JERUZALEM. Vele dooden en gewonden. Om half twee gistermiddag is midden in de Davidstraat ivan het oude stadsdeel van Jeruzalem een bom geworpen. De gevolgen waren ontzettend. Het aantal dooden (bedraagt 18. Onder de ge kwetsten, in het geheel 42, zijn twee zoo ernstig gewond, dat zij ieder oogenblik kunnen overlijden. Alle slachtoffers zijn Arabieren. Men heeft 'de omstandigheden, waaronder de aanslag is gepleegd, nog niet nauwkeurig kunnen vaststellen. N'a zes uur des avonds mag niemand in Jeruzalem zich meer op straat bege ven. In de stad heerscht groote opgewon denheid. De ontploffing was in de geheele stad hoorbaar. Verscheidene slachtoffers zijn onherkenbaar verminkt. Afgerukte Iiohaaansdeelen werden verscheidene me ters van de plaats der ontploffing af gevonden. VERSTERKINGEN LANGS DE DUITSCHE WESTGRENS. Naar 'Havas uit Berlijn meldt is het decreet van Göring betreffende den ver plichten arbeidsdienst bezig in geheel Düitschland in werking te treden. Een aantal jonge werklieden, die opgecomman deerd zijn in Berlijnsche fabrieken, heb ben order gekregen zich naar de Saax te begeven. Er is reden om aan te nemen, dat een zeker aantal daarvan' te werk zal worden gesteld bij fortificatie- werken langs de westelijke grens waar van den bouw in versneld tempo wordt voortgezet. Korte Berichten. D'e schrijver van „Van het Westelijk front geen nieuws" beeft met ingang van Zaterdag j.l. opgehouden Duitscber te zijn. Op een lijst van 68 namen in hoofdzaak Joden namen van men- scben, wien bet Buitsche staatsburger schap is ontnomen, komt die van den auteur ook voor. Naar de „Times" uit Washington meldt, beeft men 'Roosevelt officieel ge vraagd een derde ambtsperiode als pre sident der Vereenigde Staten te willen aanvaarden. Gemeld wordt, dat de Deensche mi nister-president Stauning ernstig ziek is. Het Britsche ministerie van lucht vaart heeft bij een nieuwe fabriek van Lord Nuffield een order voor den bouw van 1000 gevechtsvliegtuigen geplaatst. keuze uit 5 soorten aan de loketten De regeeringspersdienst deelt mede, dat de besprekingen, die in den loop van de laatste weken tusscben Nederlandsche en Belgische gedelegeerden afwisselend to Brussel en te D'en Haag hebben plaats gevonden, teneinde de noodzakelijke wij zigingen in die Nederlandsch-Belgische overeenkomst betreffende bet 'handels verkeer tussehen de beide landen aan te brengen, zich op bevredigende wijze heb ben ontwikkeld. Het laat zich aanzien, dat een nieuwe overeenkomst, die in de plaats zal ko men van bet accoord van 30 Juni 1937, binnenkort tot stand zal komen. DE PRIJZEN VAN DE GLOEILAMPEN. Nog steeds belangrijk te hoog? Blijkens het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs van de Eerste Kamer over bet ontwerp van wet tot be krachtiging van het Koninklijk besluit van 13 April 1938, tot regeling van den invoer van metaaldraadgloeilampen, ble ken vele leden van oordeel, dat de prijzen van gloeilampen in Nederland nog steeds belangrijk te boog zijn. Waarom, dus werd gevraagd, heeft de regeering niet een bepaalden prijs als voorwaarde ge steld? Eenige andere leden zich bij het voor gaande goeddeels aansluitende, vroegen opgave van de prijzen, welke voor Neder landsche gloeilampen worden bedongen in Nederland en in de voornaamste an dere afzetgebieden. Mede zouden zij gaar ne vernemen, waarin de door de regee ring geoefende prijscontrole de facto heeft bestaan. NEDERLANDSCH-BELGISCH! RUILVERKEER. D'e onderhandelingen tusscben gedele geerden van Nederland en België over bet handelsverkeer tussehen beide landen zijn, zooals gemeld, in den loop van deze week te Brussel voortgezet. Dte tegen woordige stand der besprekingen doet verwachten, dat de nieuwe regeling reeds in bet begin van de volgende week getee- kend zal kunnen worden. NIEUW VERVOERRECORD BIJ DE K. L. M. Bijna 900 passagiers op één dag. Het zomervervoer van de K.L.M. neemt een ongekende? vlucht. Er worden dage lijks vervoercijfers gemeld, welke in jaren niet bereikt werden. Was kort geleden nog bet record voor het vervoer binnen de grenzen van Europa een kleine 800 passagiers op één dag, Zaterdag j.l. werd een totaal bereikt van bijna 100 meer; op dien dag vermeldde bet 'binnenlandiscbe verkeer 365 passagiers, op de Europee- sche lijnen werden er 525 vervoerd. In het binnenland wordt op bet oogen blik bet drukst gevlogen met den dienst naar (Leeuwarden en Groningen. Deze lijn had op dezen 'Zaterdag een totaalvervoer van 120 passagiers. Hierop volgde de Zeeland!ijn met 112 en Texel met 51. In het 'Europeesc'he verkeer staat Lon den nog altijd aan de spits, op dezen recorddag met 150 luchtreizigers.. De dub- beldaagsche dienst naar Praag, Weenen en Boedapest vliegt altijd nog met uit verkochte toestellen. Een kleine 100 pas sagiers vlogen tusscben Londen en Boe dapest. Ook de lijn naar Midden-Engeland is veel beter dan vorige jaren; het bezet tingspercentage ligt ongeveer 100 pet. hooger dan in 1937.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1