ing van de weerkorpsen. IV/ót ENGELAND Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. De strijd in China. erichten. ogramma. Het voorontwerp- Kinderbijslagverzekering. dat U reeds voor *-• met onze nationale lijn van Vlissingen naar Harwich en terug maken kon? Buitenland. De vlucht om de wereld volbracht. De Prinselijke Familie naar de Oostzee? Belangrijkste Nieuws Binnenland lat onze jonge boeren hebben aan goecl on deugdelijke technische aat bovenal bij ons het it ontbreken. Spr. ein- ote aandacht gevolgde zing van een gedeelte )ees nog had medege- ndsvergedering waar- ,e Middelburg zou olgde na een kort slot- irzitter de sluiting, sreenigden zich nu aan .rna een autotocht door reland werd gemaakt, de bedrijven van de Lewedorp, Bosselaar D. M. Rouw te Goes, belangstelling kennis an het proefbedrijf in der. wonden voorwerpen. dop van benzine-re- dertaschje inh. melk- oand; lil veren manchetknoop, sstr.; blauwe postduif, A. Verhage, Loskade dergem, Nieuwehaven J. J. de Bad, Jas- pop, Peeman, Pij'p- ngmerk, M. A. Strub- geldstukje, A. Mossel, at des Donderdags op ek van een boerin, M. rstr. 9; blauwe regen- terstr. 14; fantasiebro- erwerijstr. 19; oranje St. Jorisstr. 21; rin se, Jacob Gatsstr. 46; 337, D. J. Simons, Wa- J. Botting, p.a. Wee- belastingmerk in dstr. 7-49; port. inh. eest, wachtpost nr 60, actetasch, J. Boone, oodsohaptasch, E. de akje, D. de Groot, paar glacé handschoe- regtse, Domb. Schuit- m. inh., W. Dijke, L. eshandsch., W. Ploeg- estr. 52; R.K. kerk- 0. Kerkpl. 3; bruine <ange Geere; kinder- Bellinkstr. 43; rood Wagenaarstr. 8; paar Daniëlse, Korte Sin- eshandsch., J. Antho- 4; zilv. vulpotlood, W. 10; mantelband, G Isingel 116; belasting- Vliss. Bolwerk 6. 5 Juli 1938. 1875 en 415,5 M. O VPRO. 10.20 VARA. ARA. 7.30 VPRO. 9.00 11.00—12.00 VARA. 8.15 Ber.) 10.00 Mor- 11.00 Declam. 11.20 12.30 Het Kovacs La- 2.00 Muzik. causerie a-Trio, solist en gram. 5.00 Voor de kinde- 1.00 Esmeralda-Septet, rnaal. 6.50 Gram. 7.00 Ber. ANP. 7.30 Ber. Vlaanderen, een land- Cello en piano. 8.30 ,45 Declam. 10.00 De ir. ANP. 10.40 Avond- Ltasia. 11.30 Jazziau- —12.00 Gram. 301,5 M. Alg. Progr., GRV. meditatie. 8.15 Ber., ,ukw.)10.30 Morgend. .5 Zang en ipiano en .2.15 Gram. 12.45 En- sn gram. 2,30 Ghr. Lec- ,30 Haagsche Trio en 5.30 Orgel. 6.30 Voor 7.15 Liter, causerie. 8.05 Ber. ANP., Arnh. Orkestvereen. Javaan, zijin dorp en érv. oonc. (Olm 10.00 Gram. 10.45 Causerie m drenkelingen. 11.00 ,00 Schriftlezing. ge. WEERBERICHT. i avond van 15 Juli. «e wind uit Z. richtin- iwolkt, weinig of geen reer. lenmiddag 3 uur: VRIJDAG 15 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 241 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs i2.50 per kwKrteusi Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mcdedcelingen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting HET ADVIES VAN DEN HOOGEN RAAD VAN ARBEID. De lasten geheel voor rekening van den werkgever. De Hooge Raad van Arbeid beeft zijn 49e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, Prof. Mr P. J. M. Aalberse. In deze vergadering heeft de raad zijn advies vastgesteld betreffende het voor ontwerp wettelijke regeling inzake kinder bijslag-verzekering. Allereerst heeft de raad^ich met 27 tegen 7 stemmen vereenigd met de strek king van het voorontwerp om verplichtend te stellen, .dat bij de loonbepaling van hen, wier gezin den feitelijk-gemiddelden om vang betreft, met de daarmee samenhan gende grootere lasten wordt rekening ge houden. Een meerderheid van den raad (22 te gen 12i) sprak zich uit tegen het scheppen van de mogelijkheid, dat bedrijfsgewijze afwijkende regelingen worden getroffen. Met betrekking tot de vraag, of ook de werkgevers onder de verzekering dienen te worden gebracht, hebben de stemmen gestaakt (17 tegen 17). De meerderheid van den raad (20 tegen 14) bleek gekant tegen de uitbreiding van de regeling tot de z.g. kleine zelfstandigen. De meerderheid van den raad sprak zidh uit vóór 'het stellen van een loon- of inkomensgrens (18 tegen 16). Ten aanzien van de vraag, wanneer het recht op kinderbijslag dient te ontstaan, wenscht een meerderheid van den raad (19 tegen 14) deze toe te kennen vanaf het vierde kind, terwijl een groote meerder heid de leeftijdsgrens wenscht te stellen op 15 jaar. Tenslotte sprak de raad zich met 1 stem tegen uit voor het invoeren van een klas se-stelsel ter berekening van den kinder bijslag. De groote meerderheid van den raad sprak zich uit voor bet stelsel van het voorontwerp, dat de lasten geheel' voor reke ning van de werkgevers komen. Wel waren er enkele leden, die hetzij een Staatsbijdrage, hetzij een premiever- haal op de arbeiders- wenschelijk oordeel den, terwijl één lid van oordeel was, dat de Staat de geheele kosten der verzekering behoort te dragen, terwijl enkele leden ver klaarden zich op 'dit oogenblik niet over 'het vraagstuk der kosten te kunnen uit spreken. De raad heeft zich tenslotte in meer derheid (21 tegen 13) uitgesproken voor een ander stelsel van uitvoering dan ver vat is in het voorontwerp. In den gedach- tengang van den raad behoort de uitvoe ring in de eerste plaats te geschieden door bedrijfsvereenigingen; daar, waar een Be- drijfsraad is1, kan deze als bestuur aan het hoofd der bedrijfsvereeniging gesteld worden, conform art. 26 der Bedrijfsra- denwet. Tenslotte bevat 'het advies een beschou wing over het vraagstuk der financiering van de kinderbijslagverzekering. rmiddag 3 u.: 757. voor fietsers: In. ïn een gisteren verschenen staatsblad is gepubliceerd een algemeene maatregel van bestuur van 2 Juli 1938, houdende be palingen tot uitvoering van de wet op de weerkorpsen. Als organisaties, voor welke het verbod van het eerste lid van artikel 1 der wet op de weerkorpsen niet geldt, worden toe gelaten: a. de „b ij z o n d e r e vrijwilli- g e laudator m", mits deze organi satie voldoet aan de bepalingen van para graaf II van het besluit, h. de organisaties, bekend als „v r ij - willige burgerwachte n", zoo lang zij als zoodanig door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn erkend; o. weerbaarheidsvereeni- gingen en schietvereeni- gingen, zoolang zij door den minister van Defensie zijn erkend. Voorts kunnen bepaalde particu liere bewakingsdiensten door den minister van Justitie worden toegelaten. Be bewapening, kleeding en uitrusting van hen, die tot den Bijzonderen Vrijwil- hgen Landstorm behooren, de inrichting en het houden van opslagplaatsen, alsme de de opberging en bet onderhoud van wapenen, munitie, kleeding en uitrusting geschieden met inachtneming van de door de ministers van Defensie en van Binnen landsche Zaken te stellen regelen. De B. V. L. en elk zijner onderdeelen geven aan den minister van Binnenland- een prachtig Zeereisje naar Overtocht 1e klasse, inclusief logies en ontbijt aan boord. Vraagt inlichtingen bij de S. M. ZEELAND te Vlissingen en bij de REISBUREAUX Blijft niet staan aan den waterkant Vaart met ons mee naar Engeland! sche Zaken of een namens dezen optre denden ambtenaar of orgaan op de eerste vordering inzage van de boeken en be scheiden, op zijn samenstelling en inrich ting, op zijn beheer en op zijn bewape ning betrekking 'hebbende, en verschaffen daarbij alle ter zake gewensohte inlichtin gen. Erkenning van een organisatie als vrij willige burgerwacht kan op daartoe strek kend verzoek door den minister van Bin nenlandsche Zaken geschieden. Geen er kenning vindt plaats, zoolang de organi satie geen rechtspersoonlijkheid heeft ver kregen en haar huishoudelijke en overige reglementen niet door of namens den mi nister van Binnenlandsche Zaken zijn goedgekeurd. De minister kan aan de er kenning voorwaarden verbinden. Uit de statuten moet blijken, dat de organisatie zich aan geen ander dan bet wettig ge zag dienstbaar zal stellen en dat van het lidmaatschap der organisatie zijn uitge sloten zij, die van revolutionaire gezind heid zijn. Elk openbaar vertoon en elke andere in bet openbaar blijkende bemoeiing van een vrijwillige burgerwacht of haar onderdee len en organen buiten de gemeente van vestiging zijn verboden, tenzij met uit drukkelijke toestemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Goedkeuring van den burgemeester be hoeven de bezetting der rangen, de te hou den oefeningen, marsohen, parades, het programma van de opleiding tot de on derscheidene functies, voorts den aankoop, de bewaring en het onderhoud van wape nen en munitie en van helmen en gasmas kers, ten slotte de inrichting en het hou den van opslagplaatsen. De vrijwillige burgerwacht mag geen correspondentie voeren met militaire autoriteiten en dóet den burgemeester voortdurend mededeeling van alle corres pondentie harerzijds gevoerd met andere burgerlijke autoriteiten dan het bestuur der gemeente van vestiging of zijn orga nen. Voorts bevat het K. B. de verplichting van 'het ope nen van boeken en beschei den voor controle vanwege den minister van Binnen landsche Zaken en vanwe ge den burgemeester en de verplichting tot het inzen den van begrootingen en rekeningen. Franco rukt op naar Valencia. Het groot offensief van Franco tegen Valencia is gisteren ingezet met een ge weldige intensiviteit. Uit alles valt af te leiden, dat een der grootste en beslissende slagen in den burgeroorlog begonnen is. Met honderd zeventig kanonnen heb ben de opstandelingen over een front van 20 K.M. een trommelvuur geopend op de regeeringstroepen. De stellingen verwisselden in den loop van den dag verscheidene malen van be zetting. Beide partijen leden aanmerke lijke verliezen. Men schat dat ongeveer 250.000 sol daten tegenover elkaar aan het Valencia- front staan. Daarvan zijn 100.000 op standelingen en 150.000 regeeringstroe pen. Beiderzijds zijn geweldige luchtstrijd krachten in den strijd geworpen. Valencia dat in normalen tijd een be volking heeft van ongeveer 350.000 zie len, telt thans, vanwege het groot aan tal vluchtelingen, dat sedert den oorlog Valencia binnenstroomt, 800.000 inwo ners. Aan het front van Teruel, in den sec tor van Puebla de Valverde, hebben de opstandelingen gisteren bij het aanbre ken van den dag bet offensief van twee kanten hervat op den weg naar Sagunto, in de richting van Sarrion. D'e regee ringstroepen moesten Sarrion ontrui men. De val van Sarrion is hoofdzakelijk bet gevolg van een massalen inzet van artil lerie en bommenwerpers. Volgens verklaringen van gevangenen werd Sarrion door 20.000 man verde digd. De hoofdaanval werd uitgevoerd door tanks, waarop mitrailleurs werden getransporteerd, die den aanval der in- fanterietroepen steunden. Chineezen heroveren Namoa. Naar het Ghineesche persbureau meldt, hebben de Chineezen op 11 Juli het eiland Namoa, Noordoostelijk van de kust van Kwantoeng, dat een maand geleden door de Japanners bezet werd, heroverd. Na gevechten van een dag met verschei dene oorlogsschepen, landden de Ghinee sche troepen op het eiland. D'e positie van Swatau is thans weer veiliger geworden. De positie der Japanners in den sector Hoekau is moeilijk; de Ghineesche lucht macht blijft de Japanscbe oorlogsschepen op de Jangtse bombardeeren. Tot gisteren zijn naar de Chineezen melden 25 schepen tot zinken gebracht en 19 ernstig beschadigd, waaronder lichte kruisers, torpedojagers, mijnvegers en een vlieg tuigschip. Gisterochtend zijn een groot oorlogsschip en drie kannonneerbooten tot zinken gebracht. EEN ITALIAANSCHE RASSENLEER. Het principieele standpunt van het fas cisme ten aanzien van de rasvraagstuk ken is in tien punten samengevat op initiatief van den minister van propa ganda, Alfieri. In die tien punten belijdt Italië open lijk de rassentheorie. Punt tien zegt, dat de lichamelijke en geestelijke zuiver Europeesche kenmer ken der Italianen op geen enkele wijze vervalscht mogen worden. De samenstelling van andere naties, wat het ras betreft, is aanzienlijk gewij zigd, zelfs in moderne tijden. Doch de sa menstelling van het Italiaansche volk is thans dezelfde als die van duizend jaar geleden. De 44 millioen Italianen stam men dus in hun groote meerderheid af van families, die ten minste sedert dui zend jaar in Italië wonen. !Het is dus tijd, dat de Italianen zich openlijk voorstanders van de rassen theorie verklaren. D'at wil niet zeggen, dat in Italië de theorieën van het Duit- sche fascisme moeten worden ingevoerd. De Joden behooren niet tot bet Italiaansche ras. Officieele kringen ontkennen, dat het rapport een tijdperk van anti-semitische maatregelen inluidt en verklaren, dat bet slechts van wetenschappelijk belang is. In welingelichte kringen verluidt, dat voorloopig geen wettelijke maatregelen te verwachten zijn. ITALIAANSCH VERKEERSVLIEGTUIG MET TWINTIG INZITTENDEN VERMIST. Verscheidene lijken reeds aangespoeld. Een Italiaansch verkeersvliegtuig van den dienst Cagliari (Sardinië)Rome wordt vermist. Het toestel was gisterochtend van Cag liari vertrokken met zestien passagiers en een uit vier personen bestaande beman ning. Sedertdien heeft men het niet meer gezien. Naar vernomen wordt, heeft men reeds verscheidene lijken uit de zee opgevischt. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat de inzittenden als verloren moe ten worden beschouwd. Hughes te New York aangekomen. Hughes heeft zijn vlucht om de weTeld volbracht. 'Hij is om 18.34 G. M. T. te New York aangekomen. Een reusachtige menigte verwelkomde de vliegers. De vrouwen van de vliegers hadden de grootste moeite om door de menigte heen te dringen. Het kwam tot de dolste toonee- len. De vliegers, die ongeschoren waren, za gen er zeer vermoeid, doch gelukkig uit. Opdevraagofhijnog eens zO'O'n tocht zou willen maken, antwoordde Hughes beslist: „N o o i t". Een bezoek aan hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg te Bad Doberan- Heiligendamm. In aansluiting op het bericht van gis teren betreffende de reis van Prinses Ju- liana en Prins Bernhard, vergezeld van de kleine Prinses Beatrix, naar de Oost zee, vernam de „N. R. Ct." nader, dat het in de bedoeling van het Prinselijke echtpaar moet liggen om zich naar Bad E'oberan-Heiligendamm te begeven. iHet doel van de reis zou o.m. een fa miliebezoek zijn. Bad Doberan is n.l. de woonplaats van hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, den oom van Prinses Juliana en broeder van wijlen Prins Hendrik. Het Prinselijke paar zal zich over een dag of acht streng incognito per auto naar Duitschland begeven. Bad Doberan-Heiligendamm ligt iets ten Westen van Warnemünde, de beken de veerhaven naar Denemarken. Bad Do beran is eenigszins landwaarts, temidden van prachtige heukenbosschen, gelegen, welke zich tot aan Heiligendamm bij de zee uitstrekken. Gelijk men weet, is een groote attractie van de Duitsche Oostzee badplaatsen, dat de bosschen er vrijwel overal tot aan zee reiken. Heiligendamm is als badplaats bijzonder geliefd bij de Mecklenburgsche aristocratie. Van Bad Doberan dient verder ver meld te worden, dat het de oudste ren baan van Duitschland bezit. De Dobera- ner rennen zijn altijd beroemd geweest. Men mag verwachten, dat het jacht Piet 'Hein, dat, gelijk wij meldden, giste ren met onbekende bestemming uit Delf zijl ia vertrokken, ook naar Heiligendamm of Warnemünde gedirigeerd zal worden, teneinde het Prinselijke echtpaar in staat te stellen, uitstapjes op zee te maken. De officieele tijdi van de wereldvlucht is 91 uur 14 minuten 10 sec. Bij de lan ding was de lucht vervuld van het gejuich der menigte, het geloei der sirenes en claxons. Hughes zeide, toen hij van het vlieg veld vertrok: „Wij hebben nooit het ge voel gehad in gevaar te verkeeren". Na de landing op 'het vliegveld van Min neapolis heeft de tweede piloot verklaard: „We waren aardig moe en onze radio bezorgde ons moeilijkheden. Eerlijk ge zegd hadden we onze antenne verloren". Dit verklaart 'het feit, dat men in zes uur niets van het toestel heeft kunnen ver nemen. Hughes heeft het record van Wiley Post met 95 uur en 33 minuten verbeterd. Later wordt gemeld: De vliegers waren vreeselijk moe. Het gevaarlijkste deel van de vlucht was het vertrek van New York met de zware belasting. Het ergste tra ject was van Parijs naar Mosoou. Toen was het zeer slecht weer. De vliegers heb ben nagenoeg niet geslapen en nauwelijks met eikaar gesproken. HET BESMETTE KANAAL TE BRUGGE De gendarmerie patrouilleert op de oevers van het kanaal Brugge-Zeebrugge, alsmede aan de kust bij Blankenberge en Heist op den Havenmuur te Zeebrugge, ten einde het plukken van mosselen en ook het visschen in het algemeen te verbieden. De besmetting blijkt wel van zeer ern- stigen aard te zijn. Kippen, die van de vergiftigde mosselen aten stierven na en kele minuten. Ook is men er in geslaagd uit 200 kg zieke mosselen een hoeveelheid gif te persen, voldoende om de geheele be volking van Brugge te vergiftigen. De cholera-epidemie In Britsch-lndië. Naar Reuter uit Lucknow meldt, vluch ten de bewoners van Noord Varhwal voor de cholera-epidemie, welke in de Veree- nigde provinciën v. Britsch-lndië heerscht naar de naburige bosschen. Deze bosschen worden onveilig gemaakt door talrijke be ren, doch dit gevaar achten de vluchtelin gen geringer dan dat, hetwelk zij. loopen in de dorpen, waar de ziekte woedt. De haast waarmede zij vertrekken is zoo groot, dat in sommige gevallen de ver branding der lijken verwaarloosd wordt en in enkele dorpen dagenlang aan de cho lera gestorvenen blijven liggen. Intussohen zijn reeds 20.000 menschen aan cholera overleden. Gee o gasmaskers voor Joden. Naar Reuter meldt, kunnen gasmaskers te Weenen door ieder gekocht worden, behalve door Joden. Bij navraag in een winkel, waar gasmaskers verkocht wor den, gelegen in het centrum der stad, wer den den correspondent van Reuter ver schillende soorten moderne gasbescher- mingsapparaten voorgelegd. Een winkel bediende verklaarde hem echter, dat, vóór het tot een koop kon komen, hij een of ander bewijs van arische afstamming moest overleggen. De rest der menschheid mag blijkbaar vergiftigd worden! Binnenland. Regeling van de weerkorpsen. De Hooge Raad van Arbeid over den kin derbijslag. De reis van het Prinselijk gezin. De Eerste Kamer en de electriciteits- voorziening. Buitenland. Geslaagde wereldvlucht. Vliegramp in Italië. Nieuw offensief van Franco. Successen der Chineezen. Ook in Italië een rassenleer. S EEN BON GESCHENKEN V 71-0311 A HEFFING OP BOTER. De heffing en de steunuitkeering op boter zijn, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 Juli vastgesteld op 50 cent per K.G. UITBREIDING NEDERLANDSCH LUCHTNET IN ZUID-AFRIKA. De vierde Lockheed-machine in Curagao aangekomen. "Woensdag is de vierde Lockheed van de K. L. M.-vloot in de West aangekomen. Het was de P. J.-A.I.M., welke van een rechtstreeksche vlucht van Miami voor een groot aantal belangstellenden op het vliegveld Hato neerstreek. De ruim 1600 kilometer, die Willemstad van Miami op den Zuidelijken punt van Florida schei den, had het Lockheed vliegtuig in 6x/s uur afgelegd. Het toestel is geheel over gevlogen van Blurbank in Galifornië naar Guragao, evenals zijn drie voorgangers, de Parkiet, de Troepiaal en de Kolibri. De laatst aangekomene was reeds in Gali fornië gedoopt als de „Meeuw". Nu de vier Lockheed-vliegtuigen de K. L. M.-vloot in de West hebben verrijkt, kan men geleidelijk overgaan tot uitbrei ding van het luchtnet, dat onder Neder- landsche vlag in Zuid-Amerika wordt ge vlogen. Op het oogenblik staan nog de ontworpen diensten naar Trinidad en Barbados op het programma. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. Weer mogelijk in Augustus? In verband met het feit, dat sinds een een maand of zes de emigratie uit Neder land naar Zuid-Afrika is opgeschort, 'het geen een gevolg is van de economische om standigheden in Zuid-Afrika en het hou den van algemeene verkiezingen aldaar, hebben wij geïnformeerd, zegt de T'elegr., of binnenkort hervatting der emigratie zou zijn te verwachten. Naar men van be voegde zijde vernam, kan in begin Augus tus wederom een voortzetting van de emi gratie 1 speciaal voor vakarbeiders te gemoet worden gezien. Men verwacht in Zuid-Afrika een opleving tegen het na jaar, waarvan ook de bouwnijverheid zal profiteeren. KAPOK ONDER DE WARENWET. Ook beddegoed onder de wet getrokken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in het vervolg zullen worden beschouwd als „waren" in den zin der Warenwet: le. kapok, al of niet gebruikt en mengsels, welke kapok, al of niet gebruikt, bevat ten; 2e. kussens, beddegoed zooals bed den, matrassen, peluws, dekens en voorwerpen voor het reddingswezen, wel ke een vulsel bevatten. In verband hiermede zijn tevens ver schillende wijzigingen gebracht in het „Kapokbesluit", dat voortaan „Kapok- en beddegoedbesluit" zal heeten. Deze wij zigingen betreffen o.m. het volgende; D'e aanduiding kapok moet voor kapok, welke geheel of ten deele reeds als vul materiaal of voor eenig ander doel heeft dienst gedaan, worden voorafgegaan door 'het woord „gebruikte". D'e aanduiding vermengde kapok, ge volgd door het gewichtspercentage en den naam van elk der bestanddeelen, mag uit sluitend en moet worden gebezigd voor mengsels, welke ten deele uit kapok be staan. De aanduiding vermengde gebruikte kapok, gevolgd door bet gewichtspercen tage en den naam van elk der bestand-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1