DE ZEEUW Uit de Provincie TWEEDE BLAD De Pachtwet. De maatschappelijke toe stand in Duitschland. reUILLETON TANTE AILIE MIDDELBURG. VLISSINGEN. 1 GOES. door de Regeering zal worden erkend, zoodat het niet meer noodig zal zijn nog een afzonderlijk examen af te leggen, doch dat het einddiploma der Handelsavond school vrijstelling geeft voor het onder deel Algemeene Handelskennis dat de Vestigingswet eisoht. De nieuwe verkeersbrug op de Groote Kade te Goes. ZUID-BEVELAND WALCHEREN. DONDERDAG 14 JULI 1938, Nr 240. j HERDENKING DR JOH. G. MEZGER. Op 22 Augustus teDomburgenopö en 6 November te Amsterdam zullen herdenkingsfeesten worden gehouden ter nagedachtenis van het belangrijke werk, dat dr Joh. G. Mezger op het gebied van heilgymnastiek en massage heeft verricht. Te Domburg heeft zich voor de herden king een comité gevormd onder voorzitter schap van den burgemeester mr baron van Tuyll van Serooskerken. Op 22 Augustus, 2 u. n.m., zal een krans worden gelegd op het graf van dr Mezger te Domburg, gevolgd door een ledenver gadering van het Nederlandsche Genoot schap, waarin de verdiensten van dr Mez ger zullen worden gememoreerd. Op 5 en 6 November zal te Amsterdam een wetenschappelijke bijeenkomst worden georganiseerd. Schijn en werkelijkheid. Een Duitsche briefschrijver spreekt in je Standaar d zijn verwondering uit, dat de optimistische berichten omtrent den toestand in Duitschland bij velen nog steeds geloof vinden. Maar ook hier, zegt hij, verschilt op maatschappelijk en sociaal gebied de schijn in groote mate van de werkelijk heid. Met pralenden ophef wordt in de Duitsche bladen sedert lang gesproken over een nijpend tekort aan geschoolde werkkrachten, dit natuurlijk als propa gandistische tegenstelling met do nog steeds groote werkloosheid in de aftand- sche democratische landen. In zonderlinge tegenstelling met deze jubelkreten, staat een bericht, dat op een onbewaakt oogenblik dezer dagen zijn weg vond in de bladen. Daarin werd gewezen op de nog steeds groote werkloosheid in verschillende Duitsche groote steden. Zoo is in Breslau nog 23 pet. der arbeidende bevolking zonder werk. Ook in Keulen en andere steden van het dichtbevolkte Wes ten heersoht nog werkloosheid in sterke mate. In verschillende artikelen wees ik reeds vroeger op de twee hoofdoorzaken voor de Duitsche afgenomen werkloosheid: de herbewapening en het vierjarenplan. Deze twee zijn echter van grootendeels tijde- lijken aard. Eens is de daaruit voort vloeiende werkverschaffing voor een be langrijk deel ten einde, evenals dit het geval zal zijn met den arbeid der velen, die bij den aanleg der autowegen thans werk gevonden hebben. Met een zekeren ondertoon van be zorgdheid wordt dan ook thans reeds in de pers de bevolking gerustgesteld over de dan intredende toestanden. Ik had een paar dagen geleden nog een langdurig gesprek met een Duitsch werk man, die zich niet in het minst om poli tiek bekommert. Hij heeft een loon zooals vele millioenen Duitsche arbeiders heb ben. Met de geschoolde vaklieden is het natuurlijk eenigszins beter gesteld. Hij toonde mij zijn werkboekje, waarin het aantal uren vermeld stond, die hij de voorafgaande week gewerkt had. 't Waren 44 uren, terwijl per uur 36 cent verdiend werd. Na aftrek van alle kortingen had hij die week f 14,50 overgehouden. Nu moet men steeds voor oogen hou den, dat het leven in Duitschland zeer duur is, minstens 30 pet. duurder dan in Nederland, terwijl b.v. 'kleeding en der gelijke veel slechter zijn en spoedig slij ten, In werkelijkheid moest het gezin, dat hier uit vijf personen bestond, dus van pim. f 12 per week leven. De groote meerderheid der Duitsche arbeiders ver dient per week, na aftrek van de ver plichte betalingen een loon, dat, wat koop kracht betreft, gelijk staat met 11 tot 14 Nederlandsche guldens. 't Klinkt dan ook als een satire, wan neer beweerd wordt, dat de Duitsche ar beider over eenigen tijd den Duitschen volkswagen van 990 Mark zal kunnen koopen. De maandelijiksohe onderhouds kosten, de dure benzine, de verzekering en de garage zouden veel meer dan de helft van het maandelijksche loon bedragen. De Duitsche Michel is zeer geduldig, hij' kan bijna gebrek lijden en gedrild worden, zooals geen ander Europeesch volk, maar hij kan toch niet tooveren. Ile belastingdruk is in bet Derde Rijk zoo buitengewoon zwaar, dat zelfs hooger bezoldigden nauwelijks weten rond te ko men. Een gemeentelijk ambtenaar, onge veer vijftig jaren oud, die twee school gaande kinderen heeft, vertelde mij, dat bij door de groote kortingen bijna ge dwongen is, schulden te maken. Slechts zelden kan bij bet middageten vleesoh op tafel komen. Ook in deze kringen zal de nieuwe „Volkswagen" weinig koopers vin den. Dit is trouwens van minder belang; al die categorieën menschen hebben wer kelijk geen eigen auto noodig. door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) U2.) Op zekeren dag ging mevrouw Fleming oaar Grange Law, daar afgesproken was, at ze Nannie's huweHjksigeschenken zou '°men beziohtiger... Ze vond Nannie in de soüoolkamer, alleen. [De anderen waren allemaal uit. Nannie bad dien morgen le- cadeau uit Northlands ontvangen en ogou haar dank te betuigen. 'Maar reeds Pde eerste woorden viel Ada haar in de rede. ,»Niet doeri! Fannie, niet doen", zei ze, tfdeet me pijn. Je weet niet, hoe akelig het, vind, dat er van de Northlands iets komt dan een huwelijksoadeautje, al s het dan nog zoo mooi". Aannie wilde haar verzekeren, dat ze ®eer verlangde of verwachtte, maar a wilde er niets van hooren. o'tb0»' Nannie, het geeft niets of je het v a(", zei ze. „Mijn man had meer ai,0) zoon uaoeten doen. Het moet jou 8 schoondochter, mil nis zijn wmw Het oontribuantenconcert van het Middelburgsok Muziekkorps werd gister avond gegeven op den eersten mooien avond na weken van guur weer. Het zitje in den St Joristuin, zoowel eerst bij daglicht als daarna bij de keurige feestelijke verlichting was uitstekend. De contribuanten en hun huis'genooten waren in flinken getale opgekomen en heb ben zich overtuigd, dat men een rustige plaats, als deze tuin bleek te zijn, moet hebben om ten volle van de prestaties van 'het corps te kunnen genieten. Hier kon- den de heer Joh. H. Garo en de werkende leden toonen wat zij' kunnen. De aanwezigen hebben verder de ken nismaking hernieuwd met bet Middel- burgsch Mannenkoor, dat eveneens onder leiding van den heer Caro staat. Het was voor de opgekomenen een mooie avond. Vereeniging Ziekenhuisverpleging. Aan bet jaarverslag over 1937 voor I de vereeniging Ziekenhuisverpleging, is j het volgende ontleend: Het stemt tot tevredenheid dit verslag te kunnen aanvangen met de mededeeling dat het jaar 1937 in vergelijking met 1936 in alle opzichten gunstig is geweest. Terwijl in 1936 door verschillende oor zaken het aantal opnamen uitzonderlijk hoog was, vertoont 1937 een gunstiger i beeld. Bij een verlies in 1936 van f 3283,37 schonk de verlies- en winstrekening van 1937 een batig saldo van f 4634,88. ('In 1937 vorderden 377 opnamen met i 5862 dagen f 20.402,44 tegen in 1936 506 opnamen met 7893 dagen f 28.014,88. De gemiddelde verpleegduur was 15.6 dag in 1936, tegen 15.5 dag in 1937. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1937: 9055 volwassenen, 2977 kinderen, totaal 12.032; op 31 December 1937: 9082 vol wassenen, 2916 kinderen, totaal 11.998. In de verschillende ziekenhuizen wer den verpleegd: „Betbesda" 166 patiënten met 2428 verpleegdagen; „St Joseph" zie kenhuis resp. 193 en 3124; Amsterdam 4 en 55; Breda 1 en 3; Groningen 2 en 30; VHertogenbosch 1 en 9; Leiden 6 en 168; 1 Middelburg 3 en 24; Rotterdam 1 en 21. Het bedrag aan verplegingskosten be droeg in totaal f 20.402,44. Het vermogen der vereeniging bedraagt j f 12.085,37. Wij vestigen de aandacht onzer le- 1 zers op de advertentie in dit nr inzake 1 aangifte van nieuwe leerlingen voor de Handelsavondschool. Het programma der Handelsavond- school is uitgebreid, zoodat het thans om- I vat alles wat noodig is voor bet examen voor het Middenstandsdiploma. Bovendien bestaat de mogelijkheid dat bet einddiploma der Handelsavondschool Hetgeen voor het Middenstandsdiploma wordt geëischt zijn slechts minimum- e i s c h e n, waaraan de toekomstige za kenman moet voldoen. De Handelsavond school geeft hem belangrijk meer, hetgeen hem in zijn later leven zeer van pas kan komen. Ook voor hen, die later een betrekking willen zoeken op kantoor, in winkel of magazijn, blijft de Handelsavondschool de juiste ontwikkelingsgelegenheid. i Vrijdag 15 Juli geeft de Harmonie „Euphonia" (dir. dhr P. de Rooy) een concert in den tuin van het Schuttershof. Aanvang half negen. Programma: 1. Florentiner-Marsch ('Grande Marche Italienne), J. Fucik. 2. Zampa, Ouverture. F. Herold (arr, G. Allier). 3. Dans le jardin de Schubert. (Fantasie Selection. F. Schubert (arr. Gorroyez). 4. Air Varié (voor 2 clarinetten). Saupe. (arr. A. Goossens). Solisten dhrn J. Baarendse Jr. en J. Simonse. 5. Suite Romantique (5 deelen) Fr. Popy. I. La lecon d'amour. H. Le Rêve de Desdómone. III. Sérénade a Roxane. IV. 'Guand le temps a passé. V. En Fa- randolant. Pauze. 6. La Dame de Pique, ouverture. F. Sup- pé (arr. Th. Rottier). Goncouxsnummer E'ere-afdeeling le prijs. 7. Zigeunerleben, Walzer. Fr. Léhar (arr. Boquet). 8. Fragmenten uit de Opera „Le Trou- vère", 'G. Verdi (arr. J. Bouchel). 9. Blue D'evils, marsch. Chr. Williams. Bij de schetsteekening die wij' hier af drukken, gaf de directeur van Gemeente werken, de heer F. G. G. Rothuizen, een toelichting, waaraan het volgende is ontleend: Het laatste deel van de havenwerken in Goes, tot de uitvoering waarvan de gemeenteraad nu ongeveer 3 jaren gele den besloot, het maken van een nieuwe verkeersbrug op de Groote Kade staat thans uitgevoerd te worden. IHet plan is gebleven, zooals het reeds van den aanvang is opgezet: er komt een nieuwe verkeersbrug zonder beweeg baar gedeelte er in; d.w.z. de oude, be- spijten, dat hij bet niet gedaan heeft. T'oen ik de laatste maal met je over dat onder werp sprak, twijfelde ik geen oogenblik, of ik had de maeht om het onrecht weer goed te maken, maar ik heb gefaald. Er is een tekst, die me voortdurend in de ooren klinkt, en me als een zware last op de ziel drukt en wel deze: „Want zoo wat de mensoh zaait, dat zal hij ook maaien". 'Ik had een groote macht over mijn man toen we pas getrouwd waren. Die heb ik gebruikt om dwaasheid en verkwisting te zaaien en dwaasheid en verkwisting moet ik nu oogsten. Mij werd rijkdom en macht in handen gegeven. Ik héb ze gebruikt om anderen te verblinden, om mijn ge dachten van mezelf af te leiden. D'aar kan ik nu de vruchten van oogsten, maar als ik mijn handen uitsteek naar iets boogers en beters, dan bemerk ik, dat het me alles ontnomen is". „Maar nu," zei Nannie, „geeft God u opnieuw gelegenheid om te zaaien. Zorg nu, dat u een blijde oogst te beurt mag vallen." Ze sprak vol vertrouwen en hoop, en Ma keek haar een oogenblik aan, als werd ze er ook door bezield. Maar dat duurde niet lang. Ze schudde bet hoofd en zei droevig: „Je kunt je niet voorstellen, Nannie, wat het is als men zijln echgenoot slechts staande havenkom wordt voor het groo- tere scheepvaartverkeer afgesloten en zal straks onder de nieuwe brug door slechts bereikbaar zijn voor kleine platte schui ten, kleine pleiziervaartuigen, kano's enz. D'e geheele brugconstructie, alsmede die der landhoofden wordt uitgevoerd in gewapend beton; de in bet gezicht komen de wanden worden bekleed met metsel werk in een kleur die aansluit aan de be staande kademuren. Rondom de door- vaartopening worden granietblokken aan gebracht, terwijl de muren met graniet platen worden afgedekt. De brug zelve wordt bestraat en ver krijgt een rijforeedte van 9.16 M., met aan kwaad beeft gedaan. Je kent hem, zooals bij nu is. Je hebt hem nooit gekend, zoo als hij vroeger was, zoo goed, z,oo edel, zoo onzelfzuchtig, zoo was bij. Zoo zou hij altijd zijln gebleven, misschien zelfs beter, was ik de vrouw voor hem geweest, die bijl verdiend had. Hij had een karakter, dat zich steeds meer ontplooide. Eln nu, wat is er van hem geworden. En, voegde ze er hitter aan toe, „ik die ervan droomde, niets dan goed op aarde te doen, ik voel me nu een nutte- looze last voor mezelf en voor ieder ander. Erger dan nutteloos; ik weet, dat ik door mijin somberheid en koelheid een schaduw werp over ieder, die met me in aanraking komt, dat mijn hooghartige onverschillig heid, die ik maar niet van me af kan zetten, die gevoelens wondt en kwetst van hen, die me het liefst zijln. Zoo is het nu en zoo zal het altijd blijven." „Neen, zoo zal het niet altijd blijven. Ik weet, dat God u een nieuwe zaaitijd geven zal en een rijke oogst," herhaalde Nannie op denzelfden, vertrouwenden toon. „Waarom zeg je dat zoo vol vertrou wen, Nannie? Hoe hen je daar zoo ze ker van?" „Olmdat ik God gevraagd heb hem u te schenken en ik 'weet, dat Hij mijn gebed verhooren zal. Want heeft Christus niet gezegd: „Zoo wat gij van den Vader be weerszijden een trottoir voor voetgangers van 1.50 M. breedte. De doorvaartopening krijgt op de wa terlijn een breedte van 6.50 M., de grootste hoogte van de doorvaart hoven de waterlijn zal 2.30 M. bedragen. Er zal zoodoende een belangrijke ver- keersverbetering verkregen worden (de bestaande brug is slechts 3 M. breed) en, wat zeer zeker ook van groote beteekenis is, een verfraaiing van bet stadsbeeld al daar. De tee'kening geeft aan, bet gezicht op de nieuwe brug en bestaande kadebebou wing gezien vanaf de Albert-Joachimi- kade. geeren zult in Mijfien naam, HSjl zal u dat geven." Ada keek haar eenige oogenblikken ver langend aan zonder te spreken: Toen zei ze: „Ja, Nannie, dat beteekent voor jou het gebed. Ik geloof eigenlijk, dat ik er niets van af weet. Ik heb nooit mijtn be lofte aan jou vergeten en soms heeft het me ook wel troost gegeven. Soms, heel vaak, mag ik wel zeggen, heb ik een vaag gevoel gehad, dat er een God was, die hoorde, wat ik zei. Schrik maar niet, Nannie. Mij is niets beters geleerd. Het was me een troost mijn hart voor dien God uit te storten, hoe geheimzinnig Hij j ook voor me was; maar nooit heb ik ge- 'i weten, wat het zeggen wil, te gelooven, dat ik werkelijk vain Hem kon krijgen wat ik noodig had." „U mag dus wel zeggen, dat u niet, weet, wat eigenlijk bidden is," zei Nannie zacht. „Ik kan het u niet leeren, waar u zooveel knapper is dan ik ben. Maar wilt u bij de belofte die u zoo trouw gehouden hebt, nog geen andere voegen? Wilt u belooven I Gods Woord te lezen, dat u daaruit die dingen mag leeren en wilt u trachten te gelooven, dat Hij' u zal helpen om ze te verstaan en te begrijpen." 1 „Dat beloof ik," antwoordde Ada ern stig. „Eln Nannie, jou wil ik het wel zeg- Wanneer zal ze in werking treden? Het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht is in de Eerste Kamer aan- i genomen op 28 Mei 1937. Aanvankelijk werd toen gedacht, zegt de „N. R. G.", dat de Pachtwet op 1 Jan. I 19S8 in werking treden zou. In het najaar, bij de behandeling van de begrooting van Justitie in de Tweede Kamer, werd als vermoedelijke datum van inwerkingtreding van de Pachtwet 1 April 1938 genoemd. Bij de opstelling van vele pacbtcontracten is met dezen datum rekening gehouden. Eenigen tijd later berichtte de regee- ringspersdienst: „De voorbereidende werkzaamheden tot invoering van de Pachtwet zijn op de departementen van justitie en van oeconomische zaken in vol len gang". Maar het stond nog niet vast, met ingang van welken dag de wet zou worden ingevoerd; de hieromtrent te ne men beslissing was mede afhankelijk, van het verloop van de voorbereidende werk zaamheden. Weer een poosje later verluidde, dat als datum van in-werking-treding van de Pachtwet 1 Mei 1938 bepaald zou wor den. D!e vereeniging Het Friesch Grond bezit vond hierin aanleiding, in een adres aan den minister van justitie te vragen, er aan te willen denken, dat in 1 Fries land als regel de pacht van een boer derij niet eindigt op 1 Mei, maar op 12 Mei. De minister heeft daarop laten weten, dat er niet op gerekend behoefde te wor den, dat de Pachtwet vóór 1 Juni 1938 ingevoerd zou worden. Nu, half Juli, lezen we in de dezer da gen bekend gemaakte algemeene voor waarden voor de verpachting van rijks wege van 12 boerderijemin het Land van Vollenhove en in Friesland: „Voor het geval de Pachtwet op 1 Mei 1939 nog niet in werking mocht zijn getreden". Hansweert. Het in de haven liggende schip Anna, schipper van Meel, werd gis termorgen aangevaren door de sleepboot Marya, waardoor het schip belangrijke schade bekwam. Na de noodige voorzie ningen te hebben getroffen, 'kon bet schip de reis naar Koog a. d. Zaan voortzetten. Tijdens de vaart op de Oosterschelde kwamen de schepen Isabella en Gonfido in aanvaTing, waarbij' de Isabella belang rijke schade aan het voorschip bekwam. Nadat een noodreparatie was aange bracht kon bet schip de reis voortzetten. De Confido bekwam slechts lichte schade. Wolfaartsdijk. Woensdag maakten een 70-tal ouden van dagen in 24 auto's, die gratis door de eigenaars beschikbaar wa ren gesteld, een autotocht. Gereden werd van Wolfaartsdijk naar Vlissingen, waar de pier werd bezichtigd. Verder werd het strand te Domburg bezocht. Over Seroos- kerke werd naar Mliddelburg gereden. De burgemeester bracht dank aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen tocht. Aan de kom der ge meente stond de muziekvereeniging Ad- vendo opgesteld en zoo ging het onder de opgewekte tonen der muziek naar het ge meentehuis, waar de stoet werd ontbon den. Woensdagavond bracht de muziek- vereen. Advendo een serenade aan den heer Jan Koert, die zijn 75sten jaardag vierde. De buurtbewoners hadden een eereboog voor zijn woning geplaatst. Ook was de vlag uitgestoken. Arnemuiden. Woensdagmiddag maak ten de ouden van dagen met 12 auto's een autorit door Walcheren, begunstigd door heerlijk zomerweer. Verschillende perso nen hadden hun auto beschikbaar gesteld. Via Vere, met eenig oponthoud aan de visschershaven aldaar, ging de route over Vrouwepolder en Domburg naar Zoute- lande, waar werd gepauzeerd. Verder ging het naar Vlissingen. Ge stopt werd ook daar bijl de visschershaven en later bij het vliegveld. Allen waren zeer voldaan over den genoeglijken dag. Gevonden: een mes met schede. In lichtingen ter secretarie. (Belangeloos be richt.) gen, ik koester een flauwe hoop, al lijk ik ook nog zoo terneer gedrukt; ik heb verwachting van jou gebeden en van die van tante Ailie, zoo al niet van mijn eigen. Maar Nannie, je moest eens weten, eens voelen, hoe bitter het is te moeten zien, hoe het met je man verkeerd gaat, 'hoe hij zijn tijd, zijn geld, zijn talenten mis bruikt, te weten, dat je daar voor een groot deel zelf de oorzaak van bent en je zelf, machteloos te voelen, om, wat je eerst bedorven hebt, weer goed te maken." „U is niet machteloos, zoolang u voor hem kunt bidden," zei Nannie ernstig. „En zelfs als God het niet gewensoht acht, dan kunt u toch nog wel zijn geluk be vorderen, is 't niet? Doe dat, het eerste, wat God u te doen geeft. Wijd er u ge heel aan, wat het ook moge zijn, al is het ook slechts om hem een klein genoe gen te schenken, u wat meer naar zijln wenschen te schikken, wat meer met zijto. verlangens rekening te houden, dan u tot nog toe gedaan heeft. Als zijtn vrouw is het uw plicht dat te doen; en als u het doet, dan weet ik zeker, dat God u zal ze genen en u meer te doen zal geven, als u er om vraagt." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5