Duitsche verrassing te (luchten? Dagblad voor de Provincie Zeeland MIDDELBURG URG Niet: andermans keurslijf, maar; het gebod Gods. De Prinselijke Familie naar de Oostzee? Buitenland. De strijd in China. Binnenland EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws Rijksmuseum op de Hooge Veluwe. DONDERDAG 14 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 240 Cokes. f 0.80 f 0.80 f 0.85 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, floes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12=80 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen 1 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel ingezonden medcdceüngen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting P DIKKE UKKEN .ECHTS OcTS. BON VOOR, iCHENKEN J59-091. voor het tijdvak van ier cokes als volgt is n de Thuisbezorgd: ng. Gemeente Bedrijven, ERS VAN LENNEP. Veiling van 12 Juli- 6.8013.20, Bood' 'te Bessen 76.40, Eer- iruisbessen 5. Alles 12 Juli. Aardappel- Ie Eigenheimers 5.50 Blauwe id. 5.70 -6> inheimers Drielingen lauwe id. 4.50fuWi 675 kg. Kriel 1.20— g- de gisteren in het noeziersstraat 1 den de volgende pry- ren 2.554.15. Aan- Onder het kopje „Niet in andermans keurslijf" geeft de „Middelb. Crt." een scherpe bestrijiding van wat wij schreven over het echtsoheidingsvraagstuk. Het blad is zoo verstoord over de door ons verkondigde opvatting, dat het zelfs meent te moeten spreken van „de razernij van „De Zeeuw" op dit punt". Zulk een toon geeft niet veel moed op een vruchtbare discussie. Trouwens, de hoop daarop moet ook reeds bij1 voorbaat worden opgegeven omdat hier weer op nieuw tweeërlei principe openbaar wordt. Hier botgen weer, zooals Dr Kuyper het noemde, het autonome en het heteronome standpunt. De „Middelb. Crt." wil toegeven, dat de geldende practijk, betreffende de echt scheiding niet geheel juist is, althans minder fraai. Maar.... er is thans de helaas bestaande noodzakelijkheid ge bruik te maken van een ietwat eigenaar dige rechtskundige constructie. „De juridische constructie van 't verstek laten gaan (dusdoende de, somwijlen bewust onware, dus gefingeerde aanklacht van overspel door -haar niet te weerspre ken, tot geldigen echtscheidingsgrond te maken) is zeer zeker ook in strijd met ons rechtsbewustzijn. Maar men moet dit toch vooral niet, gelylk „De Zeen en ander maal doet, overdrijven: het is niet meer dan een formaliteit (deze welbewuste leu gen, Bed. „D'e Z."), een rechtskundige constructie, noodzakelijk geworden doordat een onwaarachtig geworden wet geving thans in strijd is gekomen met het rechtsbewustzijn des volks." Daarom, aldus verder de „M. Crt.", wil men een wijziging der huwelijkswetge ving, dan zal deze moeten gaan in de rich ting van aanpassing der wet bij de ge groeide bestaande verhoudingen en opvat tingen en in strijd met het gebod Gods scheiding bijl onderling goedvinden mogelijk maken. Voorkomen moet worden, dat het hek, dat er sinds het arrest van 1883 niet meer staat, weer opnieuw op den dam wordt geplaatst. Vrijheid, blijheid. Bij voorbaat wordt al gewaarschuwd dat wij tegen dit pogen om de Christelijke grondslagen van ons volksleven te onder graven, niet mogen opkomen. Een sturen in die richting moet de „Middelb. Crt." bestempelen als ontoelaatbare g e e s t d r ijl v e r ij. Het blad wil ieders opvattingen eerbie digen, mits, binnen den kring waar zij gelden. De kerken kunnen wat haar be treft op dit punt leeren wat zdji willen, als de Nederlandsche wet zich maar richt naar de opvatting van hen, die ten op zichte van huweiyk en echtscheiding met het gebod Gods geen rekening wenschen te houden. „Wij hebben slechts eerbied voor andermans van de onze afwijkende opvat ting, zoolang die andere man ons niet wil dwingen overeenkomstig zijn leer te 'even. Wil hij echter ook óns zijin keurslijf aantrekken, -dan bedanken we daar fees telijk voor; wil hij ons dwingen, dan stel len we ons teweer." De wet moet in dezen een ieder vrij laten. Nu ja: er komen jaarlijks 2500 3000 echt scheidingen in ons kleine landje voor, en dit aantal wordt voortdurend grooter; er worden ieder jaar tienduizenden ge zinnen verwoest en uit elkaar gerukt, en aan nog veel meer kinderlevens wordt op deze wy'ze onherstelbare schade toege bracht; de trouw en de waarheid gaan op dit gebied al meer verloren; de gemakkelijke echtscheiding werkt bet lichtvaardig sluiten van huwelijken met al de daaraan verbon-den ellende in de hand; de echtscheiding bij onderling goedvin den is vierkant in strijd met wat Gods \voord ons dienaangaande leert; maar kom, men moet de zaak nu weer niet te donker voorstellen! En men moet er vooral voor waken, dat de wetgever wetten zou uitvaardigen die m strijd zijin met het rechtsbewustzijn des volks, of liever, met het rechtsbewustzijn van d a t deel van ons volk, dat de begin selen van Gods Woord voor het openbare leven verwerpt. Dat is het echt vrijzinnige hoewel gelukkig door vele vryZinnigen niet ge- w0 standpunt. „Niet in andenmans keurslijf" zegt de „Middelb. Crt". Zij bedoelt: geen eerbiediging van de -ordinantiën die God in Zyü Woord aeeft gegeven. De Plet Hein uit Delfzijl vertrokken. Hunne Koninklijke Hoogheden volgen later over land. Het Prinselijke jacht Piet Hein is Woensdagavond van Groningen te Delfzijl gearriveerd; het nam ligplaats in het Eemskanaal en is, nadat het den geheelen nacht door de marechaussee was bewaakt, Donderdagmorgen de haven uitgevaren en in Noordwesteüjke richting langs de Gro- ningsche kust verdwenen, waarschijnlijk met bestemming naar de Oostzee. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zullen het schip over land volgen. Het is nog niet bekend, wanneer zy zullen vertrekken, wel, dat zü aan hun reis een familiebezoek in Duitschland zul len verbinden. De Scandinavische correspondent van de T e 1 e g r. meldt: Volgens berichten in verschillende bla den zouden Prinses Juliana en Prins Bernhard het voornemen hebben binnen kort met hun motorjacht Piet Hein een reis van enkele weken naar de Oostzee te maken om dan o.a. Kopenhagen en Stock holm te bezoeken. Deze tocht zou volko men het karakter van een vacantiereis dragen en de bezoeken aan de beide hoofdsteden zouden dus ook niet officieel zijn. De Oostzee is de laatste jaren by buiten- landsche watertoeristen, die over vaartui gen van de capaciteit van de Piet Hein - of ook wel over kleinere beschikken, zeer in trek gekomen. In Denemarken en Zweden zou een be zoek van het Prinseiyk paar hoogeiyk op prijs gesteld worden. Prinses Juliana en Prins Bernhard genieten er een groote populariteit en wanneer het reisplan niet strikt geheim gehouden wordt zullen er in vele havenplaatsjes evenveel vlaggen ge- heschen worden tegen dat de Piet Hein er binnenloopt als wanneer het een officieel bezoek z-ou gelden. ANTI-MAGINOT-LINIE IN RIJNLAND. Volgens 'betrouwbare me- -dedeelingen, aldus de Un. Press, z n vele Duitschers opge roepen op grond van de laatste arbeidsdienstwet, om in het R yl n 1 a n d te wer ken aan de „ant i-M a g i n o t- linie" van Duitschland. In tegenstelling tot den Franschen ves tinggordel wordt de Duitsche linie geen samenhangend geheel van met elkaar in Verbinding staande forten. Duitschland bouwt op zich zelf staande, kleine for ten, die zwaar gewapend zün. Ook worden plaatsen, waar later ka nonnen kunnen worden geplaatst, voor dit doel geschikt gemaakt. Ook in Oost-Pruisen zullen groote wer ken ten uitvoer komen, waarover echter nadere berichten niet zün te verkregen. Het juiste aantal arbeiders, die thans in Rynland te werk zijn gesteld, is nog niet bekend. Mjen schat het op tien a twintig duizend. De Londensche correspondent van de „Figaro" schrijft het volgende: Vol gens uit de beste bronnen ontvangen inlichtingen, valt het te vreezen, dat de Duitsche regeering vóór het congres van Neuren berg, dat o ip 5 September opent, een „verrassing" voorbereidt. Wy vernemen n.l. dat de versterkingen aan de westelijke grens zoodanig zijn opgevoerd, dat zü in de naaste toekomst een ondoordringbare versperring zullen vormen. De nieuwe plannen, om de Duitsche luchtmacht in zes maanden tijds te ver dubbelen, worden uitgevoerd. De fabrie ken kunnen nu vierhonderd toestellen per maand fabriceeren. Het binnenhalen van de Duitsche oogsten is vervroegd en moet voor een vastgestelden datum zyln afgeloo- pen. Wederom talrijke slachtoffers van Japansche luchtaanvallen. Volgens officieele Chineesche berichten zyn 240 menschen om het leven geko men, toen Japansche vliegtuigen een con centratiekamp te Tsengtsjeng in Zuid- China bombardeerden. Uit Taijoean wordt gemeld, dat de Chi neesche pogingen tot herovering van Zuid-Sjansi definitief verijdeld zijn. Chineesche vliegtuigen hebben giste- m tot driemaal toe Japansche oorlogsche pen op den Jangtse onder vuur genomen. Een groot schip en twee kleine schepen werden tot zinken gebracht. By den Japanschen luchtaanval op Woetsjang zijn minstens 170 burgers om het leven gekomen en 400 gewond. Meer dan 100 huizen werden vernield, zoodat ruim 1000 menschen dakloos zyn. SPANNING IN PALESTINA NOG NIET GEWEKEN. De toestand te Haifa blijft zeer ge spannen en zoowel politie als militairen zün nog steeds actief. Ten gevolge van een week van aanslagen is de verhouding tusschen de Arabische en Joodsche ge meenschappen nog slechter geworden dan te voren. In Jeruzalem hebben Britsche politie en militairen een groot aantal voetgan gers gefouilleerd en huizen doorzocht. Van verschillende plaatsen worden mishandelingen gemeld, waardoor zes Joden gewond zyn. DE AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. De Eügelsche Minister-President Cham berlain heeft in het Lagerhuis verklaard: „Burgos heeft thans geantwoord, dal de aanvallen op do Britsche schepen niet opzetteiyk zijn ondernomen, doch dat de schepen, die zich niet bezig houden met den handel in contrabande, maar die ge- vaarlyke zones vrijwillig binnenvaren, zich blootstellen aan de consequenties van hun eigen stoutmoedigheid en aan de aanvallen waarin zy betrokken raken zonder dat ze tegen hen gericht zijn op de objectieven der vijandelijke havens, waar zü liggen." Chamberlain herinnerde voorts het la gerhuis eraan, dat Engeland wetgevende maatregelen heeft aangenomen, waarin het schepen verboden wordt wapens te vervoeren naar een Spaansche haven, welke ook. De Britsche regeering kan het tot zinken brengen van koopvaardysche- pen niet als gewettigd aanvaarden. Sche pen in de oorlogszone echter moeten de risico's aanvaarden, die onafscheidelijk verbonden zün met den oorlogstoestand. Een doeltreffende bescherming kan niet gewaarborgd worden, tenzü Groot-Brit- tannië bereid is actief deel te nemen aan de vüandelükheden. Spr. wees er verder op, dat een aanval op een afzonderlijk schip uiteraard op zettelijk moet zün, in het bijzonder wan neer het schip verkend en daarna onder machinegeweervuur is genomen. DE VLIEGTOCHT VAN HUGHES. Hughes is met zün „New-York World Fair" om 12.01 uur (G.M.T.) uit Jakoetsk opgestegen voor de vijfde étappe van zün vlucht om de wereld, JakoetskFair banks, een traject van 3960 K.M. Do route, welke de aviateur en zün metgezellen volgen, loopt via Anadyrsk en vervolgens langs de kust naar de Pro- vidence-baai, waarna zy via Nome (Alas ka) naar Fairbanks zullen vliegen. Het weer op het traject naar Anadyrsk is uitstekend, doch tusschen Anadyrsk en Nome tamelijk slecht. Om 8 uur Gr. tüd wordt gemeld, dat, naar wordt verwacht, Hughes om 10 u. Gr. tüd te Winnipeg zou landen. Hü was toen nog 450 mijl van Winnipeg verwij derd. ONTHULLINGEN OVER RUSLAND. De naar Japan uitgeweken Russische ohef van het departement voor het Verre Oosten in het commissariaat van binnen- landsche zaken Loesjkof, heeft vertegen woordigers van de Japansche en de bui- tenlands'che pers ontvangen, wien hü uit voerige inlichtingen verstrekte. Naar zün meening heeft Stalin de com munistische party als organisatie vernield in zün streven naar den opbouw van eigen dictatuur. Verscheidene millioenen sov jet-onderdanen, verdacht van anti-stali- nisme, zün opgesloten in dertig gevange nenkampen. Politieke gevangenen worden aan martelmebhoden onderworpen, om hen tot bekennen te dwingen. Processen werden georganiseerd voor het uit den weg ruimen van politieke ri valen van Stalin en van hen, die zich te gen zün eerzucht keerden. De jongere generatie is tot een werk tuig van Stalin gemaakt door middel van snelle promoties. De anti-stalinistische ge voelens zün echter door het geheele land verbreid. In het leger heersoht ook onte vredenheid, mede op grond van de arres taties van officieren. De zuivering gaat nog voort en Stalin wil uit de tegenwoor dige moeilijkheden geraken door alle te gen hem zünde elementen uit den weg te ruimen. Voorts legde LoeSjkof verklaringen af over oorlogstoebereidselen van Stalin. Het roode leger omvat ruim twee millioen man ingedeeld in honderd divisies, en het be schikt over verscheidene duizenden vlieg tuigen en tanks. De doeltreffendheid der munitie-industrie wordt voortdurend op gedreven, ieder in gebreke blijven wordt door Stalin toegeschreven aan sabotage op instigatie van Japan. China beschouwt Stalin als een werktuig. PRINSES JULIANA EN PRINS BERN HARD BRENGEN EEN ON-OFFICIEEL BEZOEK AAN DEN KONING DER BELGEN. Men meldt ons van officieele züde: Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben een on-officieel bezoek gebracht aan den Koning van België. Prinses en Prins gebruikten het noen maal by den Koning op het slot te Lae- ken. HET VERVOER VAN RIJWIELEN. Extra rijwieltreinen in den vacantietijd. Zooals bekend is, bieden de Diesel- en electrische treinen niet veel ruimte, voor het vervoer van rüwielen, waarom de Ned. Spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat, büzonder in de vacantiemaanden op bet vervoer van rüwielen met deze trei nen niet kan worden gerekend. In ver band hiermede laten de N.S. op verschil lende trajecten meer rüwieltreinen rüden TWEEDE KAMERLID SURING ERNSTIG ZIEK. Naar de „Tüd" verneemt, is de heer J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van Sobrietas, door een ern stige hartaandoening getroffen. Zyn toestand is zorgwekkend. LEGER DES HEILS. De nieuwe chef-secretaris van het Le ger des Heils in Nederland, luit.-kol. Bramwell Estill, zal met zün gezin Vrij dagavond uit Engeland te Amsterdam aankomen, en te 8 u. aan het Centraal Station feestelü'k worden ingehaald. Be halve de heer en mevr. Estill zün ook hun vier kinderen, drie jongens en een meisje in dienst van het Leger des Heils. OPNIEUW EEN GEVAL VAN ENCEPHALITIS. Verleden week is hier te lande opnieuw een geval van encephalitis na inenting voorgekomen. Ditmaal trof de ziekte een meisje van vijftien maanden. Het staatstoezicht op de volksgezond heid is van het feit in kennis gesteld. DE CONCURRENTIESTRIJD IN DE BROODPRIJZEN. Ter gelegenheid van de Itoba-1938 heeft de Nederl. Bakkersbond in het gebouw Musis Sacrum te Arnhem zyn jaarlyksche algemeene vergadering gehouden. In zü'n openingswoord wees de bonds voorzitter, de heer F. C. Stahle uit 's Gra- venhage, op den scherpen concurrentie- stryd, welke te Amsterdam t.a.v. de broodprüzen is ontbrand, ondanks het feit, dat de Regeering onlangs de onder nemersovereenkomst van Amsterdam ver bindend verklaarde, zonder evenwel mini mum broodprijzen vast te stellen. Prüzen van 10 ct. voor 800 gram wittebrood zün in de hoofdstad schering en inslag. Na een uiteenzetting van den heer J. P. H. Reyne, inspecteur der directe belastin gen en accynzen te 's Gravenhage, over de wüizigingen van de Omzetbelastingwet in verband met de bakkersbelangen, werd op voorstel van de afd. Amsterdam besloten een request te zenden aan de Eerste Ka mer met het verzoek de wüzigingen dezer wet niet aan te nemen, subs, meer waar borgen te scheppen voor de heffing bü de bron. UITBREIDING VAN DE ARTILLERIE. Nieuwe gemotoriseerde regimenten. Eenigen tüd geleden is reeds gemeld, dat het regiment motor-artillerie te Naar den zou worden gesplitst, in dien zin, dat in het a.s. najaar een le regiment motor artillerie te Naarden zal blü'ven en een 2e regiment zal worden opgericht, hetwelk te Utrecht in garnizoen zal komen, in de plaats van het alsdan naar Harderwük te verplaatsen Le regiment veldartillerie. Bü deze uitbreiding der motor-artillerie zal het echter niet blyven, meldt de „Nwe Rott. Crt.". In het voorjaar 1939 zal men komen tot oprichting van een 3e en een 4e regiment motorartillerie, welke te Ede en te 's-Hertogenbosch garnizoen zullen houden. By bedoelde regimenten zullen, althans voorloopig, opleidingen komen voor batte- rüen 10 veld en voor batterijen 15 houwit ser 1.17, welke houwitser dus by de veld artillerie zal verdwynen om plaats te ma ken voor een nieuwen houwitser van 10.5. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Prinselete familie naar de Oostzee. Meer vrüheid voor missie en Zending? Buitenland. Vrees voor een Duitsche verrassing? Onthullingen over Rusland. De vliegtocht van Hughes. Het hoofd van den „Langen Jan" te Middelburg staat in de steigers in ver hand met de restauratiewerkzaamheden aan dezen bekenden Middelhurgschen toren. In het midden van het 6500 ha groote nationale park de Hooge Veluwe, nabü het kruispunt der wegen van Otterlo en Hoen- derlo, is in een jaar tyds een museum ver rezen voor de expositie van de belangryke kunstverzameling, die mevrouw H. E. L. J. Kröller —Ml11 er aan ihet Rük heeft geschonken. In 1906 is mevrouw Kröller begonnen met de verzameling van belangryke kunst werken, waarbij zü zich beh£tlve door de aesthetische waarde ook door de ethisch- filosofische beteekenis er van liet leiden. Zoo heeft zü een overzicht verkregen van de ontwikkeling van den individueelen modernen kunstenaar en van de moderne kunst in het algemeen. Oude sohilderüen en kunstvoorwerpen zün aan de collectie toegevoegd om de moderne abstracte uitin gen te staven. In 1928 is voor de volledige kunstcollec tie de Kröller-Müller-stichting in het le ven geroepen. In 1935 is zy aan het rijk geschonken, dat in 1937 definitief de de eigendom verkreeg. De verzameling omvat: ongeveer 1300 schilderyen, die de ontwikkeling der kunst aantoonen van het positieve realisme tot omstreeks 1860, over het impressionisme, het pointillisme en het cubisme tot de ab stractste kunst. In het overgangsmuseum is deze algemeene ontwikkelingslijn der moderne kunst vanaf 1860 voornamelijk aangegeven met werken der Hollandsche en Fransche kunst. Van Duitsche kunst vindt men er weinig uitingen. De oude meesters zijn vertegenwoordigd met werken van de Italianen Tintoretto, Moroni en El Greco, de Duitschers H. Bal- dung, Grien, L. Cranach d. O. en de Ne derlanders Jan Steen, Van Ostade, Van Goyen, Maes en A. H. van Beyeren en verder verschillende 17de eeuwsche mees ters. Ook is van belang de collectie Chi neesche schilderwerken. De Rijksverzameling omvat, behalve de echilderüen: 4000 teekeningen van mo derne en oude meesters; 275 moderne en antieke beeldhouwwerken, Chineesch por- celein en aardewerk, 500 stuks Delftsch aardewerk, 80 stuks modern aardewerk van Chris Lanooy, Chineesch aardewerk, een belangryke groep Grieksche potten enz1100 lithographieën, houtsneden, etsen en gravures van A. Dürer, H. Dau- mier, Fantin, Latour e. a. Er behoort ook 1 een bibliotheek toe van 600 deelen en ten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1