Bestrijding van z.g. schjjnakten. De wereldvlucht van Hughes. Optimistische rede van Daladier. Dagblad voor de Provincie Zeeland De Japanners bomliardeeren Woetsjang. Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 13 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 239 Gefingeerde overdracht van goederen een veel voorkomend euvel. Buitenland. Een trip door Zeeuwsch - Vlaanderen In de autobus. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANCY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlön 30 cent per regel Ingezonden mcdedcclingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van artikel 667 van het Burgerlijk Wetboek en wijziging van de artikelen 43 en 45 der Faillisse- mentswet. Bit ontwerp van wet heeft ten doel de bestrijding van het euvel der zoogenaam de schijnakten. Onder schijnakte wordt in dit verhand verstaan een akte, waarbij iemand fingeert zijn roerende goe deren, die hij overigens, als houder voor den ver- krijger, onder zioh houdt, aan een ander in eigendom te hebben overgedragen, ten einde deze goederen aldus te onttrekken aan het algemeene verhaals recht, dat zijn schuldeischers, krachtens artikel 1177 B. W. daarop1 hebben. Indien deze schijnakten veelvuldig voor komen, zou zulks de rechtszekerheid vaD het handelsverkeer in ernstige mate kun nen bedreigen. Immers, het bewijs, dat aan de overdrachtsakte geen reëele trans actie ten grondslag ligt, is zoo moeilijk te leveren, dat een schuldeischer, die op de roerende goederen van zijn schuldenaar beslag wil leggen, dit voornemen veelal zal moeten laten varen, wanneer hem zulk een akte vertoond wordt. Aldus zou iedere credietverleening zon der bijzondere zekerheid een hachelijke onderneming worden; het normale han delsverkeer, waarbij bijna steeds zij het ook op korten termijn - crediet ge geven wordt, zou daarvan ernstige belem mering ondervinden. Van verschillende zijden wordt beweerd, dat de boven geschetste toestand hier te lande inderdaad reeds sedert enkele jaren bestaat. De minister heeft over deze aangelegen heid het advies ingewonnen van de staats commissie Limburg. Het voorstel dat de commissie Limburg ter oplossing van het vraagstuk der schijnakten heeft gedaan, is in het wetsontwerp overgenomen. Hoewel het euvel misschien niet vol strekt zal worden verholpen, zoo valt van de ontworpen regeling toch wel een zoo gunstige uitwerking te voorzien, als van tussohenkomst des wetgevers in de onder havige aangelegenheid redelijkerwijs mag worden verwacht. Een gunstige uitwer king, die te eerder met dankbaarheid zal kunnen worden aanvaard, daar zij ver kregen zal worden door eenvoudige mid delen en zonder diep in het rechtsleven in te grijpen. Voorgesteld wordt aan artikel 667 Bur gerlijk Wetboek een derde lid toe te voe gen. Het stelsel van het Burgerlijk Wet boek omtrent de levering van roerend goed is, dat deze geschiedt door bezitsover dracht. Vanouds is echter erkend, dat deze bezitsoverdracht ook kan plaats hebben, zonder dat hiervan naar buiten blijkt, na melijk door het z.g. „constitutum posses^ sorium", dat is de rechtsfiguur, waarbij roerende goederen, welker eigendom ver vreemd wordt, in de feitelijke macht van den vervreemder, als houder voor den verkrijger, blijven. He Minister wenscbt deze mogelijkheid te handhaven, omdat in tal van bona fide leveringen constitute possessorio voorkomen; hij beoogt slechts paal en perk te stellen aan zekere mis1- standen 1 het euvel der schijnakten waartoe bedoelde mogelijkheid geleid heeft. i 1 I Het vormvereischte nu dat overeenkom stig het advies der oommissie Limburg voor de levering oonstituto possessorio wordt voorgesteld, bestaat hierin, dat voor derzelver rechtsgeldigheid geëisoht wordt, dat partijen haar wil tot levering en dus tot eigendomsoverdracht 1 bij authentieke akte verklaren. Voorts heeft de minister van de com missie Limburg overgenomen enkele wij zigingen van de Faillissementswet, waar door het den schuldenaar, die zijn sohuld- eisicher of zijn curator een schijnakte voor houdt, niet gemakkelijk wordt gemaakt. DE LOCKHEED VLIEGT MET EEN GEWELDIGE SNELHEID. De Amerikaansche aviateur Hughes en zijn mannen, die een vlucht om de wereld maken, hebben tot nu toe een zeer voor spoedige reis. Na de vlucht New-TorkParijs, die slechts 16 uur 35 minuten duurde, werd de toch voortgezet naar Moskou, welk traject in 7 u. 49 minuten gevlogen werd. De volgende etappe naar Omsk, een af stand van c.a. 2300 K.M., werd afgelegd ia 7 uur en 27 minuten, zoodat met een gemiddelde snelheid van 300 K.M. per uur is gevlogen. De volgende landingsplaats is Jakoetsk, dat op bijna 3400 K.M. afstand van Omsk ligt. Hughes' vliegtuig. Hetzelfde model als bij de K.N.I.L.M. in gebruik. Het A.N.P. verneemt, dat Hughes' vlieg tuig van het type L 14 is, een Super Plectra, van hetzelfde model als dit jaar pok aan de K.L.M.-vloot in de West en in Europa werd toegevoegd. De K.N.I.L.M. vliegt op het oogenblik met dit vliegtuig type tusschen Batavia en Sydney. „Voor den Oceaan-vlucht had Hughes Z1JU Lockheed met sterkere motoren uit gerust, t.w. met Wright Cyclone-motoren an het type G. 102, waarmede ook de ouglas D.C.3 van de K.L.M. is voorzien, eze motoren ontwikkelen in den start een vermogen van 1100 P.K. elk. Hierdoor °mt de snelheid van het vliegtuig hoo- g.er te h8gen dan in de standaarduitvoe- «ng. De Amerikaan vliegt blijkens de he chten lang niet op maximum-snelheid. ®™°®^elijk laat hij zijn motoren op 70 '5 van het vermogen draalen. Deze ri °r®n drijven de vier Hamilton stan- ri v isolatie-schroeven, waarmede ook h M-„haar nieuwste D.C. 3. „DeKemp- „i^'® bö wijze van próef, heeft uitge- vh v,t schroeven kunnen tijdens de data zoodanig van stand veranderen, hoof+ luchtdruk er geen vat meer op stil Z00(iat de schroef in volle vlucht kan worden, zonder dat dit eenig eel voor den motor kan opleveren, uit» O van Hughes is voorts nog «erust niet extra benzinetanks, die weraen aangebracht in de vleugels en in aJUit. De K.L.M.-werktuigkundigen, die van Schiphol naar Le Bourget wer den gedirigeerd om het toestel na te zien, bevonden alles uitstekend in orde. Vlieg tuig en motoren hadden zich in de vlucht over den Oceaan voortreffelijk gehouden. Er was geen spoor te vinden, dat er op wees, dat de Lockheed ruim 16 uur ach tereen in de lucht was geweest. De vlucht van Hughes is daarom ook voor de Nederlandsche luchtvaart van belang, omdat men hetzelfde materiëel, dezelfde motoren, schroeven e. d., ook bij de K.L.M.-vloot aantreft. De Fransche regeering ziet de verdere ontwikkelingen in Centraal Europa met vertrouwen tegemoet. De Fransche Minister-president Dala dier heeft gisteravond tijdens een banket, dat was aangericht door de Provencaal- sche en Languedosche vereenigingen te Parijs, een groote rede gehouden, waar in hij o.m. het volgende zeide: „Eenige weken geleden schenen de ge beurtenissen, welke zich afspeelden in Centraal Europa, de handhaving van den vrede aan een harde en geduchte proef te moeten onderwerpen. Een verbreken van het evenwicht, dat de volken naar een onherstelbare catastrofe dreigde mee te sleuren, kon toen evenwel vermeden worden, dank zij de medewerking van ieders goeden wil, waarbij de vreedzame vastbeslotenheid van Engeland en Frank rijk die van andere landen ontmoette, met name ik heb den plicht dit te zeggen die van Duitschland. Ik wil hieraan toevoegen, dat bij die gelegen heid de Fransche regeering vertrouwen heeft willen stellen in de vreedzame as piraties, waarop de rijkskanselier zich steeds in het openbaar heeft beroepen. De bijdrage van Frankrijk tot het werk van verzoening, dat aan beide zijden dringend noodig was, was des te actiever, des te oprechter en standvastiger naar mate onze plechtige verbintenissen met Tsjecho-Slowakije voor ons meer onont wijkbaar en heilig zijn. De Fransche regeering is evenals het geheele Fransche volk bezield door twee even sterke gevoelens, welke daar ben ik zeker van de mannen van alle landen, die evenzeer aan den vrede en aan de eer gehecht zijn, begrijpen: de wensch, dat zij deze verplichtingen niet zal behoeven uit te voeren en de wil, om nooit ons woord te verloochenen, in dien deze hoop ongelukkigerwijze ijdel zou blijken. Nu dank zij ook de zelfbeheersching en volmaakte loyauteit van de Tsjecho-Slo- waaksche regeering een minnelijke pro cedure kon worden toegepast, welke alle hoop op een billijke en duurzame rege ling rechtvaardigt, kunnen wij de étappe afmeten, welke de drie buitenlandsche regeeringen, die het meest direct belang er bij hebben, aan dit vredeswerk haar bijstand te verleenen, naar een zelfde doel hebben afgelegd. Ik heb nooit geloofd en zal ook nooit gelooven aan de onvermij delijkheid van den oorlog. De recente ervaring geeft ons reden, om de toekomst met vertrouwen tege moet te zien. Wij willen dit samentreffen van vrijwillig en spontaan tot uiting ge brachte goede gezindheden niet als een toeval beschouwen. Wat eenmaal kon worden verwezenlijkt, moet te verwerke lijken blijven, totdat de onderhavige kwes tie geheel is geregeld". Een school en een ziekenhuis vernield. Uit Hankau: wordt gemeld, dat 18 Ja- pansche vliegtuigen gistermiddag 150 hommen op Woetsjang hebben neerge worpen. Daardoor werd gedeeltelijk een meisjesschool van de American Church Mission vermeld, terwijl het provinciale ziekenhuis geheel verwoest werd. Onder de bevolking vielen talrijke slachtoffers. Tot dusverre heeft men reeds meer dan honderd dooden geborgen. Op het dak van de school waren twee groote Amerikaan sche vlaggen geschilderd. (Woetsjang ligt tegenover Hankau, aan den anderen oever van de Jangtse). Naar het Ghineesche persbureau meldt, zijn bij het luchtbombardement op Woe tsjang ten minste vijfhonderd burgers om het leven gekomen of gewond. Op het be richt, dat 50 Japansche toestellen in aan tocht waren, stegen Chineesche jagers op bij; Woehan, die de meeste aanvallers 'kon den tegenhouden. Achttien Japansche machines glipten echter door de verdedi gingslinie en volbrachten haar moordda- digen arbeid boven. Woetsjang. Het is vooral het deel der bevolking, dat in de krotten woont, dat van den aanval te lij den heeft gehad. Negen Japansche toestellen hebben de verdragshaven Itsjang gebombardeerd, waar talrijke slachtoffers te betreuren zijn Ook Kanton gebombardeerd. Na een pauze van vier weken is Kan ton gisterochtend, volgens een bericht van Domei, wederom door Japansche vlieg tuigen gebombardeerd. O.a. werden hom men geworpen op Wongs ja, het eindpunt van den spoorweg Kanton-Hankau, waar de zetel der provinciale regeering, een ge- denkteeken voor Soen-Yat-sen en mili taire inrichtingen gelegen zijn. SCHIP MET 62 OPVARENDEN VERMIST. Sedert 1 Maart heeft men niets meer van het vaartuig gehoord. De directie der Hamburg—Amerikalijn deelt mede, niets te weten omtrent het lot van het schoolschip der marine „Ad miraal Karpfanger", dat op 7 Februari j.l. van Australië naar Engeland vertrok ken is. Sedert 1 Maart heeft men niets meer van het schip gehoord. Het heeft 62 op varenden aan boord, onder wie 40 kadet- ten. Het schip is een viermaster. Men maakt zich ernstig ongerust. DE ENGELSCHITALIAANSCHE OVEREENKOMST. Nieuwe voorstellen van de Britsche regeering? Naar vernomen wordt, heeft de Britsche regeering thans nieuwe voorstellen gedaan voor de bespoediging van het in werking treden der Britsch-Italiaansche overeen komst. In zeer gezaghebbende kringen is men van meening, dat de bekrachtiging der overeenkomst afhankelijk moet zijn van het terugtrekken der Italiaansche vrijwilligers uit Spanje, tenzij zich een grondige verandering in den toestand zou voordoen, bijvoorbeeld in den vorm van een wapenstilstand. Met het oog op de door den minister-president in het Lager huis afgelegde verklaringen is een andere weg wel niet mogelijk. De kans ligt dus in het snel ten uitvoer leggen van de plannen der niet-inmengingscommissie. Men verneemt, dat nog niet besloten is, wanneer Hodgson naar Burgos zal terug- keeren. Franco's antwoord op de Britsche nota betreffende de bombardementen op Britsche schepen wordt nog bestudeerd. Men wil nog opheldering over eenige punten. VERLIEZEN DER ITALIAANSCHE VLIEGERS IN SPANJE. Volgens officieels gegevens zijn van de legionnairs die gedetacheerd zijn bij de luchtmacht in het nationalistische Spanje, van 1 Januari tot 11 Juli 1938, 120 offi cieren, onder-officieren en minderen om gekomen; 21 officieren, onder-officieren en soldaten bevinden zich in gevangen schap; negen officieren, onder-officieren en minderen worden vermist. Het aantal roode vliegtuigen, dat in genoemde pe riode door de luchtstrijdkrachten der le gionnairs naar beneden gehaald werd be droeg 580, waarvan twee luchtballons en een ballon captif. TWEEHONDERD MEISJES IN IJSFABRIEK „GEGAST". Ammoniak-ontploffing was oorzaak van een wilde paniek. In een röomijsfabriek nabij Blackfriars- Bridge, waar vierhonderd meisjes werk zaam zijn, heeft een ontploffing gister morgen een paniek veroorzaakt. Een groote pijp, die als uitlaat dient voor ammoniakgas, explodeerde met een geweldigen knal. De sterk prikkelende damp verspreidde zich in een oogwenk door de geheele fabriek. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd om de meisjes, van wie velen het bewustzijn ver loren hadden, uit de fabriek te halen. Vijf tig brandweerlieden drongen met 'gas maskers voor de lokalen binnen. Verblind en half bedwelmd door het scherpe gas renden de meisjes wild dooreen, luid om hulp roepend. Twintig harer zijn naar ■het St. Thomas ziekenhuis vervoerd. MASSA-AFSLACHTING VAN VEE IN ZUID-AFRIKA. De afslachting van 15.000 stuks vee in Noord-Natal en Zoeloeland als gevolg van het mond- en klauwzeer heeft een aan vang genomen. Te voren had een regee- ringsvertegenwoordiger aan de inlanders medegedeeld, dat de marktwaarde ver goed zou worden. WEER EEN EXECUTIE IN SOVJET-RUSLAND. Naar uit welingelichte bron wordt me degedeeld zou Bjelof, de commandant van het militaire district Wit-Roethenië, zijn gefusilleerd. Men herinnert er aan, dat Bjelof op dezen post werd benoemd na de executie van zijn voorganger, öebore- witsj, die gelijk met Toechatsjefski werd terechtgesteld. PRODUCTIE VAN ELECTRICITEIT IN NEDERLAND. Volgens het Centraal bureau voor de statistiek hebben de electriciteitsfabrieken die in de openbare stroombehoefte voor zien in Juni 163 millioen kwh. uit de centrales afgegeven. In Juni 1937 bedroeg de afgifte 153 millioen; in 1938 is er dus 10 millioen kwh 6.5 pet. meer gebruikt. MINISTER VAN DIJK BIJ FOKKER. Gistermiddag- heeft minister van Dijk, vergezeld van den burgemeester van Am sterdam, dr W. de Vlugt, een bezoek ge bracht aan de Fokkerfabrieken, teneinde zich ervan te overtuigen, dat de bouw van de door de Nederlandsche regeering voor de luchtmacht bestelde vliegtuigen goed vordert. Naar men weet, heeft de regeering zestien lesvliegtuigen voor de marine, zestien luchtkruisers T. 5, zes en dertig jagers Dl 21 en een gelijk aantal bommenweipers G. 1 besteld. Do levering van de drie eerstgenoemde vliegtuigen is reeds begonnen. Eenige nieuwe Fokker-ontwerpen wer den eveneens den minister ter beoordee ling voorgelegd. DE AARDAPPELPRIJZEN. Wat denkt de minister te doen? Het Tweede Kamerlid van Sleen heeft aan den minister van oeconomische za ken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in verband met den ontstellend hoogen prijs van de aardappelen een groot deel van het minder-koopkrachtige publiek sinds geruimen tijd niet bij machte is zich van dit Hollandsch volksvoedsel bij uitne mendheid te voorzien? 2. Wat denkt de minister te doen om aan dezen onhoudbaren toestand, die niet alleen ernstig ongerief voor de consu menten, maar daarnaast financieele scha de beteekent voor consumenten, produ centen en distribuanten, zoo spoedig mo gelijk een einde te maken? P.T.T. EN LUCHTBESCHERMING. De directeur-generaal der P.T.T., dr ir M. H. Damme, heeft beslist, dat alle di recteuren en andere diensthoofden der P.T.T. (ongeveer 250) lid zullen worden van de Nederlandsche Vereeniging voor j Luchtbescherming. Binnenland. Bestrijding van z.g. schijnakten. Een trip door Zeeuwsch-Vlaanderen. Vragen over de aardappelprijzen. Buitenland. Optimistische redo van Daladier. De wereldvlucht van Hughes. We hebben ons destijds vorhsugd over de tot stand koming van de Provinciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, omdat het nu voortaan mogelijk zou zijn in wat grooteren stijl en volgens wat bree ders opvatting het vreemdelingenverkeer in ons zoo alom geprezen gewest te be vorderen. Deze 'jonge vereeniging bestaat nog maar twee jaar en dus kan ze nog niet bogen op een uitgebreiden staat van dienst zooals haar zusters in verschillende an dere landsdeelen. Maar dat het zoover zal komen, als de vereeniging en haar bestuur krachtig aanpakken, daarvan zijn we ze ker. Daarvoor is er te veel behoefte aan coördinatie op Ihet gebied van vreemde lingenverkeer en toerisme op den Zeeuw- sohen bodem. Een lofwaardige poging tot deze coör dinatie is wel de trip, die deze vereeniging op de Zaterdagen in de maanden Juli en Augustus (te beginnen Zaterdag a.s.) gaat organiseeren. Voor den ongelooflijk lagen prijs van f2 alleen mogelijk door me dewerking van -het Pro-v. bestuur en de Zeeuwsch Vlaamsche trammaatschappij kan men twee mooie boottochten maken en geheel Z.-Vlaanderen van uiterst Oost naar uiterst West per autobus doorkrui sen, terwijl er voor gezorgd is, dat men op de voor het toerisme meest aantrekkelijke plaatsen kan uitstappen om wat daar in teressant is te bezichtigen. Verschillende persvertegenwoordigers waren Zaterdag in de gelegenheid om den eersten tocht, die meer bedoeld was als een proeftocht, mee te maken. We ver trokken des morgens om 9 uur van Vlis singen om via Borsele naar Terneuzen te varen. Een bootreisje, dat altijd weer veel heerlijks biedt en op zichzelf al een attrac tie is, die Zeeland aan zijn gasten kan aanbieden. Tijdens deze overtocht heeft Mr Moo- lenburgh, de voorzitter der Provinci ale V. V. V. een en ander verteld van de jonge vereeniging, waarbij1, op Oostkapelle na, alle Zeeuwsche V. V. V.'s zijn aange sloten. Bij het bestuur is nu het plan ge rijpt, om het mooie, maar te weinig toeken de Zeeuwsch-Vlaanderen meer toeganke lijk te maken voor het toerisme. Dit stief kind, zooals het wel een-s is genoemd, moet weer op gelijken voet met de andere kin deren van het Zeeuwsche gezin behandeld worden. De Provincie en de Zeeuwsch Vlaam- scihe tram hebben direct medewerking toe gezegd voor het in elkaar zetten van een wekelijkschen trip door het „Over-Jor- daansche" en het mogelijk gemaakt, dat een zeer gereduceerde prijs kon worden vastgesteld. Voor een koopje kan men nu den geheelen dag reizen en genieten. In denzelfden trant als hij; de boottochten, die de Provincie over de Ooster-Schelde orga niseert. Maar met dit verschil, dat men de deelnemers nu ook het achterland laat zien. In Terneuzen aangekomen, stond de autobus van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram al te wachten. Eerst werd langs de havens gereden en toen over een binnen weg langs Zaamslag naar Klooster- zand e. iHier werd gestopt. En terecht-. Het oude keurig gerestaureerde kerkgebouwtje der Ned. Herv. Gemeente is een bezoek over waard. De president-kerkvoogd, de heer N e t e s o n, -die zoo bereidwillig is, elke week de gasten ro-nd te leiden en in te lichten, vertelde ons, dat dit merkwaardig kerkje, opgetrokken in zeer ouden stijl, oorspronkelijk is geweest een kapel van het klooster te Zande, waarvan reeds in 1232 gewag wordt gemaakt. We zijn hier in den oudsten polder van Zeeuwsch- Vlaanderen, want hier woonden de mon niken, die de eerste indijfcers van polders waren. De kapel is ernstig beschadigd door de beeldenstormers, later afgebrand, in 1609 herbouwd, in 1648 aan de Protes tanten toegewezen en in 1922>24 voor treffelijk gerestaureerd. Nadat de voorzitter van de plaatselijke V. V. V. de gasten vriendelijk had verwel komd en voor een kopje koffie had ge zorgd, werd doorgereden naar Hulst. Te Hulst. Er is bij de samenstelling van het pro gramma voor gezorgd, dat men hier eeni-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1