Kerknieuws. Onderwijs. De Zomertijd. Gemengd Nieuws. Heeft de locomotief afgedaan? Laatste Berichten. Telegrammen. Finantiëele Berichten. Zomersproeten SPRUTOL als spreke optreden Dr A. de Bondt, Qere{. pred. te 's Gravenhage, met het onderwerp: „Heilige Spontaniteit". D'e tweede spreker is Ds H. A. Wiersinga, Geref. pred. te Leiden; Ds Nawijn, Geref. red, te Apeldoorn, die eerst als tweede spreker was vermeld, is verhinderd. DE BEVOLKING VAN ZEELAND. De bevolking van Zeeland bestond op 31 Dec. 1936 uit 127.762 mannen, 126.095 Trouwen, totaal 253.857. Op 31 Dec. 1937 waren deze cijfers resp.: 127.939, 125.985 en 253.924, alzoo een toename in 1987 van 67 zielen. Korfbal. Hansweert. Zelandia I van hier speel de Zaterdag een korfbalwedstrijd tegen Deetos uit Dordrecht. De Dordreohtenaren wonnen met 41. Kortgene. De korfbalvereeniging Roda (Kortgene) speelde Zaterdagavond alhier tegen Togo II en III (Goes) en won met 2-1. KolIJnsplaat. S. S. S. speelde Zaterdag een korfbalwedstrijd tegen Volharding I uit Ierseke. S.S.S. imoest met 41 ver liezen. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij olie Drogisten Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam-Vreewijk, G. M. Krijger te Beverwijk. Geref. Kerken. Aangenomen naar Soerabaja, J. Plomp te Grijp skerke. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Bodegraven, J. GTonloh, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Veendam-Wildervank, J. Gronloh, cand. te Amsterdam. Afscheid Ds J. C. Elenbaas. Zondagavond nam Ds Elenbaas ln een stampvolle kerk afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente te Borsele. Van heinde en ver was men voor deze laatsten dienst opgekomen. Tot tekst was gekozen: Handelingen 20 32: „En nu broeders, ik beveel u Gode en den woorde Zijner ge nade, die machtig is u op te bouwen en u een erfdeel te geven onder alle de ge- heiligden". Na de predicatie werden door Ds Elen baas verschillende colleges toegesproken. Een persoonlijk woord werd gericht tot ouderling de Krijger, wegens zijn lang durig ouderlingschap. Namens den kerke- raad sprak ouderling de Krijger, die de Gemeente verzocht den scheidenden leeraar toe te zingen Psalm 134 vers 3. Ook sprak nog de president-kerkvoogd, de heer Van Liere, op wiens verzoek ge zongen werd Psalm 121 vers 4. Verder voerden nog het woord Burgemeester Bax, namens het gemeentebestuur, Dr Schmidt uit Kapelle namens het Class. Bestuur, Dö Hulsbergen als vriend en een afgevaardigde uit Gapinge, waarna Ds Elenbaas met dankzegging eindigde. M.U.L.O.-examens. Goes, 9 Juli 1938. Geslaagd voor diploma B: G. F. de Jonge te Goes; M. Huissoon te 's'Heer Arendskerke; J. P. v. Overbeeke te Krab- bendijke. Geslaagd voor diploma A: G. M. Pot ter H. J. Nooteboom, W. J. v. Riet, allen te Gves; P. J. Gelok te 's Gravenpolder; I. van de Repe te Baarland; M. L. Roe- lands te Kruiningen; J. A. Guiran te Krabbendijke; C. J. Westrate te Kloetin- ge;W. L. Faas te Wemeldinge; P. v. d. Broeke te Souburg; H. J. Fischer, G. S. Bode, M. v. Beusichem, J. N. de Vroom, allen te Vlissingen; M. J. Biesen, A. M. A. J. Fernhout, M. v. Bonzei, E. A. v. d. f°^t,A. Bijloo, M. G. v. Dorst, allen te Middelburg. Afgewezen vier. Eindexamens R.H.B.S. te Middelburg. Afdeeling B. Geslaagd zijn: Mej. M. Demmer, en de beeren A. J. Andriessen, F. W. Arnol ds, A. J. Bal, J. I. Cohen, H. 0. H. urommelin, L. A. van Dalsum, A. W. P. eens tra, R. J. Van der Harst, P. S. Jacoteon, J. K. Kraak, Tj. Loodewijk, A. i 'aderhout, J. J. Snaauw, J. Sterzen- EdelburJ1 SW6rS 611 D' J' VOS' aUen t6 Niet geslaagd zijn drie candidaten. Overaanflj Gymnasium te Middelburg. dejxfn bet Gymnasium zijn 'heden bevor- 6a: W- A- van der Feltz v 'man Fruin. T/m,"11 513 naar L. Hankes en A. Y. A. Jjen. Afgewezen leerlingen. Twülü naar de 5e klasse: Gorrie B^w'i JF; Bromelow, J. J. van de jSft' Ml0P Dekker, M. G. Don, H. J. v. kreoif1111^611^'^erk, Annie Modder- Voorat'v"j beliegen en G. M. van Vo M01- gewezen 1 leerling, ftmïv 3® naar de 4e klasse: J. J. van de H?, ^\^arie Borgman, W. G. van Bert v' 08 Napsenherg, G. R. Kooh, hS Ita L°uwerse, J. J. Moll, Harent en Hermine Wesselink. wen één, afgewezen 3 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: A. G. Bus- kop, P. van Dusseldorp, A. J. Eckhardt, A. G. Humalda van Eijsinga, J. J. van der Heijde, Mimi de Kat, A. Koch, Ada Loman, C. Looten, P. G. van 'Ooijen, Ma rie v. d. Plank, Bep de Rijk, J. A. Smit, Greetje Spuijman, C. A. van Swigchem, Greetje Wouda en Martha Zwagerman. Afgewezen 6 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: Willy Ba- rentsen, A. AL van der Berg, Stien van den Berg, H. J. M. te Boekhorst, A. van Bonsel, J. G. G. Gieben, J. van Houdt, M. de Jonge, L. Polak, J. P. Ritman, W. Snethlage, Ria Spijkerboer, S. A. Wisse en G. J. Wit. Afgewezen 4 leerlingen. Wolfaartsdijk. Geslaagd te Utrecht voor het diploma Handelskennis van den Cen- tralen Vleesch en Veehandel dhr W. v. d. Kreeke, alhier. Zieriksee. Eindexamens R.H.B.S. 5 j. c. Afd. A. Geëxamineerd 3 vrouwelijke en 5 mannelijke candidaten. Geslaagd: mej. A. Prosman te Brouwershaven en de heeren T. K. de Oude, P. Regoort en L. F. v. Wijck allen te Zieriksee en A. Gast te Brouwershaven. Te Bergen op Zoom is geslaagd aan de R.K H.B.S. en H.H.S. voor het diplo ma 5-jarige cursus afdeeling B de heer J. Fraanje, Bergen op de Kok, Vrederust. Lezing ever Rammekens. De afdeeling Walcheren van de Ver- eeniging van Ghr. onderwijzers hield Za terdagmiddag een algemeene vergadering in de Ghr. school te Rittem onder lei ding van den nieuwen voorzitter, den heer J. Schipper. Hiet voornaamste punt der agenda was een lezing van den heer B. J. de Meij, hoofd der school te Rittem over: „De geschiedenis van 'tfort Rammeken s". Deze sterkte was in 1547 gebouwd aan 't begin van het vaarwater De Welzinge naar Middelburg, tot bescherming van deze stad. Toen dan ook de Geuzen in 1573 'Rammekens hadden ingenomen, moest Middelburg, dat geheel afgesloten was, zich ook spoedig overgeven. Van 1585 tot 1616 was het fort, even als de steden Vlissingen en Den Briel, een pand der Engelschen, daar deze ons land in den strijd tegen Spanje eenige jaren had geholpen. Later heeft Rammekens nog dienst ge daan als hospitaal voor zieke zeelieden en als quarantaine. De Engelschen hebben het in 1809 bij hun inval in Zeeland gemakkelijk ver overd, daar de bezetting toen zwak was. Napoleon heeft veel aan 't fort doen veranderen, niet alleen aan de gebouwen, maar ook aan den buitenkant. Zoo heeft hij' b.v. hooge wallen doen opwerpen en diep© buitengrachten laten graven. Daar Middelburg in 1817 een nieuw havenka naal kreeg naar het Veersche Gat en het oude vaarwater langzamerhand geheel werd ingedijkt en bovendien het Sloe werd afgedamd voor den nieuwen spoorweg, had Rammekens zijln beteekenis verloren en werd in 1867 als vesting opgeheven. Nog heeft het een tijdlang als kruitmaga zijn gediend. Voor de tegenwoordige wijze van oor logvoeren heeft het fort geen beteekenis. Tijdens de mobilisatie lagen er dan ook geen militairen. De toestand van Rammekens is in hoofdzaak nog zooals Napoleon het heeft doen veranderen. Alleen de brug is weg en een gedeelte van de buitengracht is ge dempt. Het trekt in den zomer veel be zoekers. Na de lezing werden eenige vragen door den spreker beantwoord. Daarna werd een bezoek gebracht aan deze belangrijke historische plaats, waar het een en ander nog nader door den heer de Meij werd toegelicht. Niettegenstaande het ongunstige weer was de opkomst goed. VERLAGING LEERLINGENSCHALEN. Een adres aan Minister Colljn. De Hoofdbesturen van den Bond van Nederl. Onderwijzers; het Kath. Onderw. Verbond; het Nederl. Onderw. Genoot schap; de Unie van Chr. Onderw. en de Vereen, van Hoofden van Scholen heb ben aan den voorzitter van den Raad van Ministers een schrijven gericht, waar in zij hun teleurstelling uitspreken, dat door de Regeering geen gevolg is ge geven aan den wensch van alle onder wijzersorganisaties, om de in art. 28 der Lager Onderwijswet 1920 vastgestelde leer lingenschalen belangrijk te verlagen. Zij verzoeken dringend bij de samen stelling van de Rijksbegrooting voor het jaar 1939 maatregelen te nemen, waar door ten spoedigste zal kunnen worden overgegaan tot invoering van een ver laagde leerlingenschaal, die voor het ge woon lager onderwijs dezelfde verhouding tusschen de aantallen leerlingen en leer krachten waarborgt als de in 1920 vast gestelde schaal deed en bij het uitgebreid lager onderwijs voor de berekening van het aantal onderwijzers een uniforme 26- schaal als grondslag wordt genomen. Ter toelichting wordt o.m. opgemerkt: Dat de klassen te groot zijn, valt een voudig niet te ontkennon. Ook hier spre ken de officiëele cijfers met ontstellende duidelijkheid. Op 31 December 1935 waren er niet min der dan 3802 klassen met 40 of meer leer lingen, d.i. 11.3 van het totaal!, n.l.: 2866 klassen met 46—50 leerlingen 710 klassen met 51—55 leerlingen 181 klassen met 5660 leerlingen 28 klassen met 6165 leerlingen 8 klassen met 66—70 leerlingen. 3 klassen met meer dan 70 leerlingen. Voorts waren er 5008 klassen met 4145 leerlingen. Sedert dien is door verdere afschaffing van het instituut der boven tallige onderwijzers de toestand nog be langrijk slechter geworden. Wat het werken met deze abnormaal groote klassen nog zooveel erger maakt, is het feit, dat we hier in zeer veel ge vallen te doen hebben met allerlei com binaties van klassen en gedeelten van klassen. „Naar schatting ontvingen in 1935 61.6 der leerlingen onderwijs in klas sen met 1 leerjaar; 29.1 in klassen met 2 leerjaren; 6.3 in klassen met 3 leerjaren en 2.3 in klassen met 4 of meer leerjaren." (Statistiek 1933/1935, blz. 114.) Het is geen wonder, dat onder zulke omstandigheden gesproken moet worden van een leerlingenschaal, die paedago- gisch niet verantwoord is. Nu is adressanten natuurlijk bekend, dat veel van de nadeelige gevolgen voor het onderwijs ondervangen wordt door de aanstelling van z.g.n. kweekelingen met akte, gelijk ook in de verslagen van het Rijksschool toezicht herhaaldelijk er kend is. Wanneer niet 4000 kweekelingen als zelfstandige leerkrachten in de scholen werkzaam waren, zou het met ons onder wijs hopeloos in de war loopen. Maar daarom zijn die 4000 kweekelingen even zooveel bewijzen, dat er paedagogisch gesproken minstens 4000 onderwijzers te weinig in onze scholen staan." Natuurlijk is het reeds velen opgeval len, dat met den zomertijd talrijke kin deren later en dus te laat gaan slapen. In hoeverre echter er stemmen in ons land (vooral ook bij het onder wijzend personeel, dat natuurlijk de ge volgen hiervan het eerst zal hebben be merkt) zijn opgegaan hier tegen, is mij niet bekend, zegt een medewerker van het „Algemeen Weekblad voor Christen dom en Cultuur". „In Engeland is het onderwerp dezer dagen in een nationale bijeenkomst van hoofdonderwijzers besproken. Een der aanwezigen stelde voor een campagne te beginnen onder het motto: „meer slaap voor de kinderen", daar aller lei medische voorschriften enz. in de school geheel misplaatst zijn, wanneer aan zulk een belangrijk euvel geen paal en perk gesteld werd. Een andere merkte op, dat de fout ook gezocht moet worden in het feit, dat met kleinere gezinnen als tegenwoordig, de ouders niet alleen minder zeggenskracht schijnen te hebben, maar ook voor zich zelf (om het wat rustiger te krijgen) minder behoefte hebben de kinderen naar bed te sturen, als vroeger met een tal rijk kroost een zeker niet ongeestige opmerking! Aan den anderen kant is het ook vaak zoo, dat al gaan de kinderen bijtijds naar bed er toch geen sprake van slapen is. Een afgevaardigde vertelde ten minste, dat van de 300 kinderen van haar school, er 200 in flats wonen (iets wat bij ons ook steeds meer in zwang komt). Bij het naar bed-gaan gebeurt het wel eens, dat een kind gelijk een moeder haar had meegedeeld van vijf radio's tegelijk last had, terwijl op de gangen van sommige flats tot tien uur toe door andere kinderen wordt gerolschaatst of zoo. Practisch als de Engelschen echter zijn bleef het niet bij verhalen en woorden, maar werd er een motie ingediend de regeering voor te stellen in alle plaatsen om half negen 's avonds een groote bel te laten gaan om den kinderbedtijd aan te kondigen!" Ongelukken. Zaterdagmiddag is te Gouda een vijfjarig jongetje verdron ken. De knaap was in gezelschap van een vierjarig buurjongetje, dat de mededee- ling thuis bracht, dat zijn vriendje in het water was gevallen. Aanvankelijk hechtte men hieraan echteT geen geloof, maar toen het ventje uit 'bleef, werd de politie gewaarschuwd, die onmiddellijk is gaan dreggen. Laat in den avond was het lijkje nog niet gevonden. i Onder Leeuwen-beneden is het acht jarig dochtertje van de familie van L. bij het spelen onder een personenauto ge raakt en op slag gedood. Zondagmiddag wilde nabij Eist (Utrecht) Mevr. van R. uit Den Haag per fiets een weg inslaan, juist op het oogenblik, toen een auto naderde. Mevr. van R. werd door de auto gegrepen en tegen den grond geslingerd, waar zij met bloedende verwondingen bleef liggen. Zij werd in een nabijgelegen hotel binnen gedragen, waar zij korten tijd later over leed. Een 7-jarige jongen te Rotter dam is Zondagavond van een in de Ko ningshaven liggend schip gevallen en verdronken. Hoteldieven aan het werk? Twee dames, een 81-jarige mevrouw en haar 64-jarige secretaresse, die te Amers foort in een hotel logeeren, maakten dezer dagen een autotocht. Des avonds, bij haar terugkeer in het hotel, kwamen zij tot de ontdekking, dat zij uit een gesloten enveloppe, welke zich in een vallies in een gesloten kast bevond, een bedrag van f1300 misten. Er wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Doodelijk ongeluk te Ber gen opZoom. Op het gevaarlijke kruis punt van Dedemstraatv. Hasselstraat te Bergen op Zoom had Zaterdag een ern stige aanrijding plaats. De 45-jarige Ma- thijssen, gezeten op een transportrijwiel, werd aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer K. uit Bres- kens en tegen den weg gesmakt, waar door hij bloedend werd verwond. Het slachtoffer werd per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar M. in den avond aan de gevolgen is overleden. Hij laat een vrouw en 5 kinderen achter. Rijlwieldieven in de val. Den laatsten tijd werden in verschillende plaatsen vele rijwieldiefstallen gepleegd, waarvan de daders niet te achterhalen waren. De Bussumsche politie had er ech ter de lucht van gekregen dat op het Wa- terlooplein te Amsterdam den laatsten tijd verschillende rijwielen, te koop werden aangeboden, welke van diefstal afkomstig bleken te zdjin. Dit gebeurde vooral op Za terdagavond. Zaterdagavond zijln eenige Bussumsche rechercheurs naar Amsterdam getogen om een onderzoek in te stellen. Omstreeks half elf zagen ze een paar mannen op het Waterlooplein, die voldeden aan het signalement van een tweetal personen, die in Bussum gezien waren en als de ver moedelijke daders van rijwieldiefstallen konden worden beschouwd. De re chercheurs stelden zich verdekt op en zagen, dat het tweetal een rijwiel te koop aanbood. Ze arresteerden de beide perso nen en brachten hen over naaT het poli tiebureau te Bussum. iHet bleek, dat een goede vangst gedaan was. Het tweetal, bekende recidivisten, legden een bekentenis af van 20 rijlwiel diefstallen, welke gepleegd zijn in Laren, Naarden en Bussum. Vier rijlwielen zijn reeds in beslag genomen, terwijl de plaat sen, waar andere gestolen rijwielen zich bevinden, bekend zijn. Ook 'n bankier. Een kolen- baas te Amsterdam had in den loop der tijden niet onaardige zaken weten te doen door aan minder kapitaalkrachtige vrou wen geld te leenen, ten bedrage van tien, twintig gulden of daaromtrent. Tot zoover zou het een zaak van goed vertrouwen over en weer zijln geweest, wanneer de credietgever de vrouwen niet een rente, die niet minder dan tien cen ten op een gulden per week bedroeg, be rekende. Want.hier maakte hij zich ern stig schuldig aan overtreding der Woeker- wet. De man werd door de politie aan een streng verhoor onderworpen, onder an deren werd hem verzocht zijn administra tie van een en ander over te leggen. Toen bleek, dat hij zijn bank per memorie be heerde: „hij had alles in zijln hoofd". Het vervolg van de zaak zal zich voor den rechter afspelen. Nieuw materiaal. Dat de locomotief haar langisten tijd gehad heeft, komt tot uitdrukking, in wat de jaarverslagen der N. S. hieromtrent melden. Daaruit blijkt, dat sedert 1934 206 locomotieven voor afbraak of verkoop zijn buiten dienst gesteld. Dat is ongeveer 20 pet. van het totale aantal. Hiervoor kwamen geen andere locomotieven in de plaats. Wei werden in die jaren (hoofd zakelijk voor rangeerdienst) 60 locoma toren aangeschaft. Toch ging men, wat de trekkracht betreft, niet achteruit. Immers 40 D. E. treinstellen deden hun intrede in het wagenpark, terwijl in 1988, 90 eleo- trische treinstellen dat Park vermeerder den. Anders staat het met de personenrijtui gen. Van 1934 tot en met 1937 werden niet minder dan 684 van die rijtuigen af gekeurd' en buiten dienst gesteld, terwijl de aanvulling bestond uit 120 Diesel-elec- trisohe en 44 gewone rijtuigen, waarbij nog kunnen gerekend worden de nieuwe electrisohe rijtuigen, n.l. 217 stuks, zoo dat in die jaren een aanvulling kwam van 381 stuks, ergo een vermindering van rond 300 stuks. Dit lijkt, gezien de toene ming van het reizigersveryoer, een vrij groote achterstand. Door de opvoering van de snelheid1 en de meerdere frequentie kan weliswaar veel meer met het materieel warden gedaan, maar de tijd lijkt toch niet meer ver, dat tot aanschaffing van nieuw materiaal moet worden overgegaan. Het lijkt wel waarschijnlijk, dat de op lossing zal worden gezocht in verdere uit breiding van de diesel-tractie. Concert Marinekapel. Het aangekondigde concert van de Marinekapel zal niet plaats hebben op het Molenwater, doch op de Markt. Dank zij het initiatief der buurtcom- missie en met haar financiëele mede werking en die der buurtbewoners zal de gemeente zorgen, dat Donderdagavond op de Markt de bekende muziektent er staat en zal ook de Stadhuisbelichting dien avond worden ontstoken. Nisse. D'e loonslager M. Huige alhier, werkzaam te Delfshaven, had Vrijdag 'het ongeluk bij zijn werk zoodanig te vallen, dat hij zijn knieschijf ernstig bezeerde of brak. Op medisch advies is hij per taxi naar huis vervoerd, waar dr v. d. Made verder geneeskundige 'hulp verleende. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Twee gewonden. ZJULDElOiRiN. Vanochtend vroeg is op den Frieschen straatweg onder Zuidhorn een auto uit Amsterdam door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gereden. De wagen werd zoo goed als ge heel vernield. De twee inzittenden, de hee ren van Emden en Stranders, werden ge wond. De heer v. 'E. kreeg verwondingen aan het gelaat, de heer S. werd ernstiger ver wond; hij werd naar een ziekenhuis over gebracht. DE HEER WENDELAAR TREEDT AF ALS VOORZITTER VAN DEN VRIJHEIDSBOND. AMSTERDAM. In een Zaterdag ge houden vergadering van het Hoofdbe stuur van de liberale Staatspartij de Vrij heidsbond heeft de heer W. G. Wende- laar medegedeeld, dat bij voornemens is in September a.s. af te treden als voorzit ter van de partij. In een tegen het eind van die maand te beleggen alg. vergade ring kan dan een opvolger worden aan gewezen. Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg. UTREICHiT. Vanmiddag is op een onbe waakten overweg aan de grens van de gemeente Utrecht een ongeveer 50-jarige man door een electrischen trein gegre pen en op slag gedood. Arabisch politic-Inspecteur vermoord. JERUZALEM. Vier gewapende mannen hebben een Arabisch politie-inspecteur te Tulkarem doodgeschoten, toen hij zdah bij een barbier liet scheren. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 454% 452V» Ned. Ind. Handelsbank 133% 132 Philips 2577a 249% Unilever 155% 156 A. K. U. 48% 467s Amsterd. Rubber 226 225 Kon. Olie 348 3387a Deli Mij. 301 Va 297% Scheepvaart Unie 122% 122 Kon. Boot 123V2 123 3 pet. Nederland 1938 101"/ie 10115/io 3 pet. Nederland 1937 100% 1007a U. S. Steel 43% 42s/a Anaconda 25% 24% Bethlehem Steel 43n/« 43% Cities Service 13/ie 18/io Intern. Nickel 368/a 367a Shell Union 12% 12% Kennecott 30Va 29% Radio 57" 5 Car Foundry 19 19 Tidewater 11% 11% Midcont. Oil 14 136/a General Motors 29% 28% Am. Enka 277a 27 Am. Water Works 9% 9 Republic Steel 147a 13" Continental Oil 23Va 23s,a De markt viel zeer tegen, daar het pu bliek na de daling der laatste dagen in Wallstreet zich geheel uit de markt terug trok. De aanvankelijke vaste stemming op de ochtendbeurs werd later te niet ge daan, toen Londen lagere koersen vond, vermoedelijk op grond van weinig gun stig politiek nieuws uit Parijs. Enkele hoofdfondsen als Kon. Olie waren vrij ge voelig lager en Amerikanen bewogen zich beneden pariteit. De markt was echter stil en de daghandel had vrij spel voor het entameeren van oontramine-posities. De beleggingsvraag bleef zeer beperkt en men constateert nog altijd weinig animo voor de lage rente dragende fond sen. Voor aandeelen der Indische Stoom vaartlijnen bleef goede vraag bestaan, evenals voor de Holland-Almerikalijn, alle bedrijven waar de gang van zaken gun stig is. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Juli, 2.30 u. Berlijn 72.90—73.00. Londen 8.95%8.96%. Parijs 5.01'5.02 Brussel 30.6930.72. New-York 1.811.82. HET AFBETALINGSSTELSEL EN HET JAARVERSLAG VAN PHILIPS. In bet vorige jaarverslag van Philips, zegt bet Vaderland, werd medege deeld, dat de toeneming van den post de biteuren met ca. f 15 mil li oen voor een gedeelte moest worden toegesohreven aan een verdere uitbreiding van het huur- koopsysteem, waarmede de vennootschap tot dat tijdstip „gunstige ervaringen" had opgedaan. Dit maal wordt deze verkla ring niet alleen ndet herhaald, maar wordt zelfs in het geheel niet van het af betalingsstelsel gewaagd. Wel mag men zich dan ook afvragen, in hoeverre de gunstige ervaringen zich hebben gehand haafd dan wel dat zij in het tegendeel zijn omgeslagen. Hoe men ook over het afbetalingsstel- sel moge denken, het berust in beginsel op een vooruitloopen op de koopkracht van het publiek, en nu staat het daar omtrent laat het verslag zelf geen twijfel open wel vast, dat die koopkracht bui tengewoon teleurgesteld heeft. Vlak na de depreciatie van het ruilmiddel was vrijwel ieder van meening, dat de slechte tijden voorbij waren; menig kooper van een ra diotoestel zal bij zichzelf de overtuiging hebben gehad, dat uit de afbetaling voort vloeiende verplichtingen wel te kunnen nakomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3