De beteekenis van onze Marine. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. MAANDAG 11 JULI 1938 52e JAARGANG No. 237 De School in Duitschland. Buitenland. Valencia gebombardeerd. bombardS.<ie haVenwiik der stad ge" Binnenland Het Regeeringsjubileum. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Qoeg Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs ItJO per kwsrtsi! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededcellngen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.76 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Uit Berlijn werd Zaterdag gemeld: „Vandaag werd een nieuwe wet op het onderwijs afgekondigd, waarbij bet school wezen in Duitschland geünificeerd wordt. De eerste vier schooljaren moeten wor den doorgebracht op de „Volksschule", waardoor praoti soh de bij- zondere scholen voor de eerste vier leerjaren wor den uitgeschakeld. Met deze wet bedoelt men de Duitsche jeugd een grondige nationaal-socialisti- sche opleiding te geven". Deze mededeeling is niet van verras- eenden aard. De inhoud van deze schoolwet is toch geheel in overeenstemming met bet natio- naal-socialistische program en een nood zakelijk gevolg van de toepassing der na- tionaal-socialistische beginselen. Beginselen, die ook in ons land worden verbreid. E'n die, als ze tot toepassing kunnen worden gebracht, tot gevolg zullen hebben dat ook hier de bijzondere scholen wor den uitgeschakeld. Precies als in Duitschland. In „Onze Vloot" wordt de vraag behan deld, welke internationale beteekenis de Nederlandsohe Marine beeft. De schrijver wijst er o.m. op, dat er nog tallooze lieden zijn, die somtijds op in vloedrijke plaatsen staan, en die het wil len doen voorkomen of de waarde van een weermacht en ook van een zeemacht slechts nul of oneindig groot kan zijn. En aangezien oneindig groot onbereikbaar is stellen zij de waarde der Nederlandscbe Marine practiscb op nul. Hiertegenover wordt met nadruk be toogd, dat de overgang van de tegenwoor dige sterkte tot de voldoende minimum sterkte niet is als die van O tot 100 pot. Hetgeen wij thans hebben en betgeen zich in bouw bevindt is zonder twijfel zeer waardevol materieel en vormt een sterkte waarmede reeds door iedere Pacific-mo- gendheid rekening zal moeten gehouden worden. Evenwel is dit niet voldoende voor bet doel, dat is: buiten den oorlog te kunnen blijven en derhalve verplicht te zijn tot het voeren van een neutraliteits politiek. En deze politiek is in haar uitvoering slechts dan voldoende gewaarborgd, wan neer in de Aziatische, zoowel als in de Europeesohe wateren, als eventueel in an dere gebieden tegelijkertijd een minimum aan zeestrijdkraohten kan worden gesta^ tionneerd, omdat, afgezien nog van ande re overwegingen, een Aziatisch conflict of een Europeesch conflict in grooten stijl in vrijwel alle gevallen een wereld conflict beteekent. In gezaghebbende kringen van alle lan den is men het er over eens, dat vroeg of laat schier onvermijdelijk een conflict in grooten stijl zal uitbreken, maar algemeen bestaat er evenzeer een soort van commu nis opinio, dat dit conflict, 'behoudens zeer onvoorziene omstandigheden, nog wol vier tot zes jaar op zich zal laten wachten. Voor deze meening valt zeer veel, zoo niet alles te zeggen, om redenen, die wij beter achten hier niet te bespreken. De conclusies hieruit zijn: ten eerste dat wij met hetgeen waarover wij beschik ten op dit ©ogenblik reeds paraat zijn tot krachtigen afweer, ten tweede dat wij in de jaren, die ons hoogstwaarschijnlijk nog resten datgene aanschaffen wat aan een voldoende waarborging der neutraHteits- handhaving nog ontbreekt. Laat ons niet verplicht zijn op bet cri- heke moment te moeten kiezen aan welke zijde wij ons scharen, maar de zelfstandige kracht bezitten om neutraal te blijven. De verantwoordelijkheid daarvoor rust op de uegeering va-n heden en op de Staten- eneraal van beden, niet op die van over vier of zes jaar. „Doe het nul" ia net wachtwoord. Zaterdag te middernacht hebben vlieg- igen der opstandelingen de bavenwij- n van Valencia gebombardeerd, on- rr de actie van bet afweergeschut, kendaantad slachtoffers is nog niet be- om YÜf minuten over ,t'at hebben opnieuw toestellen der op- legerbericht van Franco's boofd- aA„ vermeldt o.a., dat zijn troepen et front van Gastellon, na de dub bele verdedigingslinie van den vijand te hebben doorbroken, verscheidene stellin gen ten Zuiden van Puntal de la Hermita en Santos de la Piedra hebben bezet. DE OCEAAN-VLUCHTEN BEGINNEN WEER. Zondagavond om 23.30 uur is Hughes van het vliegveld Floyd Bennett bij New- York opgestegen op weg naar Parijs. Het ligt in zijn voornemen een nieuw record op te stellen. Hij heeft verlof ge kregen over Rusland te vliegen, volgens een zeer streng vastgestelde route. Hoewel bij een gelijksoortige toestemming gekre gen beeft van Dhitscbland, heeft hij be sloten om via Tsjechoslowakije te vliegen. JAPANSCHE VLOOT NAAR DE PARACELSUS-EILANDEN? Naar het Gbineesche telegraaf-agent- scbap meldt, zou een deel der Japanscbe vloot verplaatst worden naar de 'omgeving van de Paracelsus-eilanden en van Hai nan. Dit vlootgedeelte zou bestaan uit 22 Japansche oorlogsschepen, waarbij zes kruisers. Voorts wordt aan het Ghinee- sche telegraaf-agentschap gemeld, dat Frankrijk meer kapitale schepen en krui sers naar het Oosten zendt. Een niet bevestigd bericht aan dit agentschap meldt verder, dat Japan met het oog op de weigering van Frankrijk, de Annamietentroepen. van de Paracel sus-eilanden terug te trekken, besloten heeft tot positieve actie. Ook zouden de Japanneezen zich gereed maken Japan scbe troepen van Formosa naar de Para celsus-eilanden te zenden. ROOSEVELT LASTIG GEVALLEN. Zwakzinnige sprong in zijn auto. Toen president Roosevelt bij een bezoek aan Oklabama door de stad reed, wilde een 52-jarige man, Hockaday, in de auto van den president springen. Een politie agent sloeg hem echter neer. Op het po litiebureau vertelde Hockaday, dat hij slechts de schoenen van den president had willen poetsen De menigte wilde Hockaday, toen bij gearresteerd was, lynchen. De politie moest den man beschermen. Hockaday is geestelijk gestoord. AAN JODEN VERBODEN BEROEPEN. D'e Duitsche regeering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij aan Joden en Joodsche ondernemingen met eigen rechtspersoonlijkheid de volgende beroe pen verboden worden: bewakingsdiensten, inlichtingendienst over vermogens of persoonlijke aangelegenheden, handel in gronden, bemiddeling vooronroerende goederen en hypotheken, beheer van hui zen en terreinen, huwelijksbemiddeling tusscben Joden, en bet buitenlandscbe toeristenverkeer. Overtredingen worden met gevangenis gestraft. De besprekingen op bet verblijf van Joden in Duitsche bad- en kuurplaatsen, zijn opnieuw verscherpt door een circu laire van dr Frick, den minister van bin- nenlandsche zaken, krachtens welke alle zee-, rivier- en meerstranden, alsmede alle strand- en zonnebaden voortaan aan Joden kunnen worden ontzegd bij besluit van den directeur der betrokken inrich ting, zonder dat een politieverordening noodig is. Joden, die in Joodsche tehuizen of pensions aan zee of in de bergen verblijf houden, kunnen gedwongen worden, zich bij de politie te melden. Aan Joden kunnen gele kaarten ver strekt worden, waarmede zij op bepaalde uren gebruik kunnen maken van de bad inrichtingen. WEER NIEUWE BOMAANSLAGEN IN PALESTINA. Na een betrekkelijk kalmen dag is de reeks aanslagen in Palestina Zaterdag avond weer begonnen. Een bom is tot ont ploffing gekomen op de grens tusschen Jaffa en Tel Aviv, waarbij een jeugdige Arabier gewond werd. Op verschillende plaatsen in Jaffa zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag schoten gelost. De proteststaking te Jaffa duurt voort. In Haifa is een bom geworpen naar een Joodsche autobus, waarin vijf personen ernstig en drie licht gewond werden. Zaterdagavond is daar voor de tweede maal op een Joodsche autobus een bom aanslag gepleegd, waardoor 16 personen gewond werden. Sommige gewonden wa ren er ernstig aan toe. Voorts heeft zich een aantal gevallen voorgedaan, waarin Arabieren Joden ge- steenigd hebben. Te Jeruzalem zijn Zondagmiddag twee bommen ontploft, die evenwel geen doel hebben getroffen. In verband biermede patrouilleeren thans pantserauto's door de straten. Zondagavond is te Tiberias een jonge Jood, die van zijn werk kwam, gedood. De autoriteiten hebben baar waakzaam heid verdubbeld. Alle voertuigen, die Je ruzalem in- of uitgaan, worden aangehou den en doorzocht. Korte Berichten. Tusschen de stations Rheinsberg en Kopernitz in Mecklenburg, zijn Zondag avond twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Vier personen werden gedood en verscheidene gewond, waarvan zeer zwaar. Nabij Mendoza in Argentinië, is een trein op een onbewaakten overweg op een autobus ingereden. Elf personen werden gedood en talrijke gewond. In de nabijheid van Goerz (Italië) is een nog uit den wereldoorlog afkomstige niet ontplofte granaat tot explosie geko men, toen een aantal personen, die het gevaarlijke voorwerp vonden, pogingen in het werk stelden om het open te ma ken en te ledigen. Door de ontploffing werden op slag drie personen gedood. Twee personen, die zware verwondingen hadden beko men, overleden korten tijd later in een ziekenhuis. Een geschenk van de Indische gemeenten Het gemeentebestuur van Batavia beeft besloten tot beschikbaarstelling van een bedrag van f 100 als bijdrage in de kosten van een door de besturen van de Indische gemeenten ter gelegenheid van bet regee ringsjubileum aan de Koningin aan te bieden geschenk. Dit geschenk, waaraan door alle Indi sche gemeenten zal worden bijgedragen zal, naar de Java Bode verneemt, bestaan uit een sierklok, bij welker vervaardiging gebruik zal worden gemaakt van Indi sche siersteen, terwijl op de klok de wa pens der gemeenten zullen worden aan gebracht. Een en ander is een denkbeeld van het gemeentebestuur van Bandoeng waar het geschenk thans wordt gereed gemaakt. H. M. DE KONINGIN THANS TE BRIG. Men meldt officieel d.d. 9 Juli: de Ko ningin is vandaag per auto van Ascona naar Brig vertrokken en aldaar in den namiddag aangekomen. HANDELSOVEREENKOMST MET ZWEDEN. De regeeringspersdienst meldt, dat te 's Gravenhage een overeenkomst is ge sloten tusscben de regeeringen van Ne derland en Zweden ter voortzetting van de regeling der handelsbetrekkingen tus scben beide landen. Deze overeenkomst is met ingang van 1 Juil 1938 in werking getreden. VRAGEN AAN DE MINISTERS VAN BOEYEN EN GOSELING. De heer Van Vessem heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het optreden der Haagsche politie op 6 Juli 1.1. tegen het publiek en bijzonder lijk tegen den leider en leden der Natio- naal-Socialistische Beweging bij gelegen heid van bet vertrek van de heeren Geel kerken en graaf de Marcbant et d'Ansem- bOiurg paar Nederl.-Indië, tengevolge waarvan verschillende personen door sla gen met gummiknuppels en sabels, door trappen van politiepaarden of aanrijding door politiemotoren zijn getroffen? 2. Zijn de ministers bereid een nauw gezet onderzoek te doen instellen om vast te stellen, wie voor dit optreden der poli tie verantwoordelijk is of zijln? 3. Is de minister van Justitie bereid te bevorderen, dat tegen hem of ben, die voor dit optreden verantwoordelijk is of zijn, een strafvervolging zal worden inge steld? DE SCHOOLKWESTIE TE WIJK EN AALBURG. Het lid der Eerste Kamer, jhr. mr. B. G. de Savornin Lobman, schrijft aan de „Nederlander" o.m. bet volgende: In mijn op den d.d. 2 Juli te Goes ge houden Landdag uitgesproken rede vlocht ik een passage in over de schoolquaestie te Wijk en Aalburg. In het, wat dit on derdeel betreft, door mij zelf geredigeerde verslag schreef ik, na te hebben geconsta teerd, dat de door den opposant tegen de oprichting der bijlzondere school in deze gemeente te Breda d.d. 18 Juni gegeven voorstelling van zaken zeer eenzijdig was: „Zoo is b.v. het aantal kinderen op de bijz. school 71, dat op de openbare school 35, terwijl de spreker had medegedeeld 50 —50". De cijfers 71 en 35 had ik denzelfden ochtend ontvangen en betroffen dus; de laatste gegevens. Vandaar wellicht de wat slordige redactie op dit punt, van welke ik erkennen moet, dat zij den indruk kan maken dat, toen de opposant veertien dagen tevoren te Breda sprak, de verhou ding reeds 7135 was. Waar men, zooals mij is gebleken, dit er inderdaad in heeft gelezen, acht ik het imijh plicht, op dit punt het verslag te verduidelijken. Hoewel dan met de toevoeging, dat de cijfers 50 50, toen zij op 18 Juni door den opposant werden gegeven, niettemin ook toen niet juist waren, daar toen 58 kinderen leer lingen waren van de bijlzondere en 48 van de openbare school, zoodat de spreker in Breda toch in elk geval, naar ik gaarne wil aannemen, doordat hij zich niet vol doende op de hoogte had gesteld, de zaak voor de bijzondere school te ongunstig heeft voorgesteld. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Benoeming onder-voorzitter. In de vacature van ondervoorzitter van de Ned. 'Heide Mij. werd in de Zaterdag gehouden vergadering van den Raad van Commissaris der Ned. Heide Mij. voor zien door de verkiezing van Mr F. baron van Heemstra, commissaris der Konin gin in de provincie Gelderland, die de benoeming heeft aanvaard. VESTIGINGS- EN ARBEIDSVERDRAG NEDERLAND—BELGIë. Ter uitvoering van het tusschen Neder' land en België gesloten vestigings- en arbeidsverdrag is de volgende regeling tot stand gekomen. Onderdanen van beide staten, die land bouwbedrijven exploiteeren, welke door de Belgisch-Nederlandsche grenslijn worden doorsneden, behoeven voor het doen ver richten van arbeid door Belgische onder danen op het deel van het bedrijf, dat op Nederlandsch gebied is gelegen, of door Nederlandsche onderdanen op het deel, dat op Belgisch grondgebied is ge legen, niet in het bezit te zijn van een vergunning ingevolge een wettelijke of andere regeling betreffende het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Dezelfde regeling geldt voor de land bouwbedrijven in gemeenten, die dicht bij de grens zijn gelegen. HET CONFLICT IN DE HARING- VISSCHERIJ OPGELOST. Maandagi wordt het werk hervat. Partijen betrokken bij het conflict in de haringvisscherij te Vlaardingen, Sche- veningen en Katwijk, hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar, Prof. Mr A. C. Josephus Jitta, aanvaard, nadat ten aan zien van één bepaald onderdeel nog na dere inlichtingen door de reeders waren gegeven. In alle plaatsen zou vandaag het werk worden hervat. Hiermee is aan een conflict, dat eenige maanden heeft geduurd en dat veel scha de heeft veroorzaakt, een einde gekomen. Het verschil tusschen reeders en vis- schers betrof alleen nog de kwestie van den vrijen tijd. Alle andere voorstellen van den Rijksbemiddelaar waren reeds door beide partijen aanvaard. Thans is ook over den vrijen tijd over eenstemming bereikt. Hierbij is als basis aangenomen 42 vrije uren tusschen twee reizen, met ten hoogste één onderbreking. Op het oogenblik zijn nog geen schepen zeilree. Voor het gereedmaken der mees te schepen is nog 2 dagen werk noodig. Vandaag zal er dus nog niet kunnen worden gevangen. Dit wordt op zijn vroegst Woensdag of Donderdag. E!r heerscht in Scheveningen nu1 een groote bedrijvigheid. Met man en macht wordt gewerkt om te maken dat Woens dag of Donderdag de schepen zee kunnen kiezen., ARBEIDSLOONEN BIJ KAZERNEBOUW. Nieuwe vragen van den heer Andriessen aan den Minister. Het R. K. Tweede Kamerlid Andriessen heeft den Minister van Defensie de vol gende vragen gesteld: 1. Moet uit bet gestelde onder 2e en 3e van 'het antwoord, dat de minister op 23 Juni j.l. op tot bem gerichte schriftelijke vragen gegeven beeft, worden afgeleid, dat de minister de loonen, opgenomen in de landelijke collectieve .arbeidsovereen komsten voor bet bouwbedrijf (burgerlijke en utiliteitsbouw) en in de landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst voor bet schildersbedrijf, onredelijk vindt? 2. Is het den minister bekend, dat aan arbeiders (vaklieden) werkzaam aan den kazernebouw te Amsterdam, vóór de sta king een loon betaald werd, dat ruim 24 pet. lager was dan in de collectieve ar beidsovereenkomst voor Amsterdam was bepaald? Binnenland. Indisch geschenk aan H. M. de Koningin. Handelsovereenkomst met Zweden. DE ANWB vergadert. Buitenland. Dö Japanscbe vloot naar de Paracelsus- eilanden. Bomaanslagen in Palestina. S. Is bet waar: a. dat schilders, werkzaam aan de mi litaire gebouwen te Utrecht, te werk ge steld worden, zonder dat met hen een week- of uurloon was overeengekomen, en dat 'bun accoordwerk werd opgedragen zonder dat over de te betalen som voor een bepaalde hoeveelheid werk, of over een prijs per m2, overleg werd gepleegd; b. dat bij het bedoelde werk door vol slagen gezellen weekloonen werden ver diend, welke 30 pet. en meer lager waren, dan in de collectieve overeenkomst voor Utrecht was bepaald? 4. Indien de onder 3 en 8 gestelde vra gen bevestigend beantwoord worden, moet dan uit bet onder 1 bedoelde antwoord van den Minister geconcludeerd worden, dat de Minister deze voorwaarden, waar onder gewerkt moest worden, redelijk vindt? 5. Is de Minister niet van oordeel, dat de overheid, als werkgeefster optredend, krachtens haar taak, maatregelen moet nemen, om dergelijke verhoudingen te voorkomen? Burgemeesters. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot burgemeester van Ermelo, H. M. Mar tens, thans burgemeester der gemeente Wymbritseradeel. Aan D. F. J. Walsum is op zijn verzoek met ingang van 16 September eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Epe. GEEN SCHELDE-, MAAR EEN KANAALWEDSTRIJD. Het was reeds dagenlang te zien, dat voor een zwemwedstrijd Breskens-Vlissin gen bet weer al zeer ongeschikt moest ge acht worden 1 te woelige zee en te lage temperatuur 11 en wij stonden dan ook geenszins verbaasd, toen wij Zaterdag morgen hoorden, dat de deskundigen bet experiment verboden hadden en dat een kanaalwedstrijd MiddelburgVlissingen zou worden gehouden. Van de zijde van 't publiek der Zeeuw- sohe hoofdstad was een vrij flinke belang stelling toen de 14 deelnemenden naar de startplaats werden geroeid. Zij hadden nu een 5 km lange baan met tegenwind en tegenstroom voor den boeg en hebben op twee na, die het op moesten geven, den weg zoowat binnen twee uur afgelegd. Vanaf de dijken en de jaagpaden langs bet kanaal hebben zeer velen den vreed- zamen strijd gevolgd. Het was de in Vlissingen al geen onbe kende Engelschman, G. T. Deane uit Lon den, die zijn goeden naam als langen af standszwemmer hoog hield, en met 1 u. 24 m. 5.7 sec. als no. 1 den finish pas seerde. Twee was de eveneens zeer beken de zwemmer, J. Stander van Dolfijn, Am sterdam, die 1 u. 33 m. 0.2 sec. noodig had. Derde en tevens eerste zwemster was Mevr. R. Aarsbergen-Olsen, van R. D. Z. Rotterdam in 1 u. 34 m. 16.2 sec.; 4. F. G. Potts, Londen, 1 u. 37 m. 45 sec.; 5. W. Versluys, Juliana, Bergen op Zoom, 1 u. 40 m. 11 sec.; 6. Mej. J. Kasteyn, A. D1. Z. Amsterdam, 1 u. 41 m. 56 sec.; 7. D. de Vos, R. Z. C., Rotterdam, 1 u. 44 m. 14 sec.; 8. Mej. N. Goelen, Juliana, BeTgen op Zoom, 1 u. 46 m. 56 sec.; 9. C. Wage naar, Vlissingen, 1 u. 47 m. 49 sec.; 10. J. Boomsma, Zian, Den Haag, 1 u. 49 m. 53 sec.; 11. Mej. v. d. Ende, O. D. Z., Rot terdam, 1 u. 50 m. 21 sec.; 12. J. May, P. S. V., Den Haag, 2 u. 2 m. 24 sec. Des avonds bad in de groote zaal van Britannia de prsijuitreiking plaats, waar bij de burgemeester, de beer G. A. van Woelderen, die des middags het start schot bad gelost, thans aan de gelukkigen prijzen en medailles uitreikte. Dit ging met de gebruikelijke toespraken gepaard. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. De zaak in een nieuw stadium? Men weet, dat bet niet de plannen ten aanzien van de Noord-Bevelandsche brug zoo ongeveer op bet doode punt gekomen was. Alle plannen waren gebaseerd op een tolheffing, doch vooral de vorige Minister wilde daarvan niet weten. Aanvankelijk soheen bet, dat ook zijn opvolger dezelf de meening was toegedaan, maar, naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1