J 13 Geuzen! eerste blad Dagblad voor de Provincie Zeeland lo»BAAl! I Duitschland een waar schuwend voorbeeld. De toestand in Palestina zeer gespannen. Prinses Beatrix' eerste groote reis. Uit de Provincie MIDDELBURG Belangrijkste Nieuws Dobbelmann's VRIJDAG 8 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 235 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwsrtdsi Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen t 9.20 Losse nummers 5 cent AdvertentiiJn 30 cent per regel Ingezonden mcdcdcclingen 00 cent per regel Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen zijn ner! laar! G. 4,50 - f 18,25 f 16,75. fie. EN N eenten Kortgene, aat, Wissenkerke worden Adver- •onnementen aan- Mej. Wed. G. DE issenkerke. 5 M. Algem. Progr. ca. 8.15 Ber. 10.00 iserie. 12.00 Ber. solist. 1.004 -20 Gram. 4.00 Ber., rorkest. 6.00 Land- !0 Verv. conc. 7-0° ie. 7.35 Gram. 8.00 joncert. 10.30 Ber. _arcu en zijn R°e" -12.00 Gram. WEERBERICHT. ivond van 8 Juin Z.O. tot Z.W., la- iimende wind, i>e~ olkt, later met op- ilijk regen, des its kouder overdag elfde temperatuur. dddag 3 uur: Mr Oud, de oud-minister van Finan ciën, heeft dezer dagen op een landdag voor het openbaar onderwijs te Heeren veen, een waarschuwend woord doen hoo- ren tegen de voortgaande splitsing bij het onderwijs. Het deel van het volk, dat opkomt voor het bijzonder onderwijs en dat ijvert voor den groei en den bloei van het Christelijk onderwijs werd aldus vermaand: „Duitschland is ons een waarschuwend voorbeeld aldus de heer Oud dat ons doet zien hoe het gaat bij voortdurende splitsing in te veel onderdeelen. Men krijgt dan tenslotte eenheid door middel van dwang!" Duitschland een waarschuwend voor beeld! Wij gelooven het met den heer Oud. Maar dan in geheel anderen zin en op geheel andere gronden, dan de oud minister bedoelde. Vooreerst is 't niet juist van een voort durende splitsing in teveel onderdeelen te spreken. Beter kunnen wij zeggen, dat er is een natuurlijke groei. Op kunstmatige wijze is langen tijd het openbaar onderwijs bevorderd en men beeft zelfs getracht om door dwang ons volk te binden .aan de openbare school. Die tijd is voorbij. Er is vrijheid geko men en zoodra er de vrijheid was, bleek het met de machtspositie van de openbare school gedaan en is hoewel de open bare school nog altijd als normaliter aan gemerkt wordt het bijzonder onderwijs tot grooten bloei gekomen. Dit, en het feit, dat de jeugdorganisatie op Christelijken grondslag een grooten omvang heeft verkregen is een der oorza ken geweest, dat het nationaal-socialisme in ons land betrekkelijk weinig invloed heeft gekregen. Wanneer het eenheidsideaal van vrij zinnige zijde op het gebied van het on derwijs gepropageerd en zelfs met dwang bevorderd, was verwezenlijkt, dan zou de geestelijke weerkracht van ons volk in hoo- ge mate zijn verzwakt en verslapt en zou de positie van hen, die ons volk met het thans in Duitschland gevolgde systeem willen regeeren, veel sterker zijn geweest. Want niet de splitsing van het Duit- sche volk was de voornaamste oorzaak van de gemakkelijke overwinning van het nationaal socialisme, maar juist het go- mis van wat Groen van Prinsterer pro pageerde: het kracht zoeken in isolement, het streng vasthouden aan eigen beginse len. Wil men dus Duitschland ais een waar schuwend voorbeeld stellen, dan moet men het doen in dezen zin, dat men aan dringt op het geven van positief Chris telijk onderwijs en niet nalaat te wijzen °P het gevaar van een school, die ten op zichte van de groote levensvragen geen positie kiest. Maar ook in anderen zin kan Duitsch land .als fcen waarschuwend voorbeeld worden gesteld. In dezen zin, dat niet alleen wordt gewaakt voor de vrijheid, ook de paedagogische vrijheid van de Chris telijke .school, maar dat ook meer tot wer kelijkheid wordt gemaakt de leuze: de school aan de ouders. ddag 3 u.: 761. fietsers: 48 min. OORLOGSSCHEPEN NAAR HAIFA. Be toestand in Palestina is zóó verer gerd, dat men erop kan rekenen, dat bin- Pen zeer korten tijd de staat van beleg zal worden afgekondigd. (hstermiddag is de Britsche kruiser eraldin Haifa binnengeloopen. va ar Yeriuidt, bevinden zich aan boord uen r ac^P groote troepenafdeelin- tiniv ,°.verhelaste en onvoldoende aflojggne!1 miEiaire strijdkrachten zullen kookpunt^ St^St sPanninS tot Eet a0en scEietpartij is weer een Jood r, ,werden zeven Joden gewond, do Eist is gepubliceerd van Plaatstaddeï °nlUSten' in Halfa Eén-en-twintig Arabieren en zes Joden zijn gedood. Twee-en-negentig Arabieren en olf Joden werden gewond. De incidenten zijn ontstaan, doordat op de meloenenmarkt vlak achter elkaar twee bommen werden geworpen. Er volg de onder de marktbewoners een paniek. Auto's en autobussen werden met steenen bekogeld, er werden schoten gelost. De ontboden politie begon toen onmiddellijk op de menigte te schieten. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat, hoewel de laatste be richten uit Palestina te Londen groote bezorgdheid hebben veroorzaakt, er geen neiging bestaat te gelooven, dat de auto riteiten den toestand niet meer in de hand hebben. Zooals reeds is gemeld, is een Engelsch oorlogsschip de haven van Haifa binnen geloopen. Voorts worden Britsche troepen uit Egypte verwacht en naar een bericht uit Londen zal morgenochtend ook nog bet Britsche slagschip „Repulse" in de haven van Haifa arriveeren. Naar Havas nog uit Jeruzalem seint, Heeft de politie talrijke arrestaties ver richt. Alle belangrijke punten des lands wor den op het oogenblik door troepen be waakt. RAZZIA BIJ DE DEENSCHE GRENS. De Duitsche geheime politie te Flens burg, bij de Deensche grens heeft vijftig personen gearresteerd, o.w. een Deen. De razzia werd midden in den nacht uitgevoerd. De door de gestapo gezochte personen werden gewekt en in nacht gewaad naar de gevangenis overgebracht. Zij werden daar direct veroordeeld, omdat zij geen nationaal-socialist waren en zijn intusschen reeds naar een con centratiekamp gezonden. Op het vonnis is geen beroep mogelijk. Men verwacht nog meer arrestaties. HENLEIN WOENSDAG IN BERLIJN AANGEKOMEN. Henlein, de leider der Duitschers in Tsjecho Slowakije, is Woensdag in Berlijn aangekomen. Hij heeft hier een interna tionale ambachtstentoonstelling bezich tigd, waar ook een afdeeling der Sudeten- duitsohers is. Gisteren is bij met onbeken de bestemming vertrokken. Bevoegde kringen verklaren niets te weten van zijn verblijf in Berlijn. Hitier bevindt zich op bet oogenblik in Mün- chen. DE EERSTE VERJAARDAG VAN DEN OORLOG IN HET VERRE OOSTEN, China heeft gisteren het feit herdacht, dat een jaar geleden de vijandelijkheden tusschen Japan en Ghina begonnen. In alle niet door de Japanners bezette pro vinciën zijn betoogingen gehouden, waar op de nagedachtenis van de gevallenen geëerd werd en het volk werd aangemaand bet verzet vol te houden. Te 12 uur des middags werden 3 minuten stilte in acht genomen. De gewone maaltijden zijn ver vangen door groentenschotels. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft een radio-omroep tot het geheele land gericht, waarin hij er op aandringt, dat de mobi lisatie tot een zoo hoog mogelijken graad wordt opgevoerd, opdat Ghina de eind overwinning zal behalen. AANVAL OP DE ELECTRISCHE CENTRALE VAN PEKING. Een afdeeling Ghineescbe guerilla-troe- pen heeft gisteren een aanval gedaan op de electrische centrale, die Peking van stroom voorziet en plm. 20 km buiten de stad ligt. De leidingen werden vernield, zoodat het geheele verkeer in Peking ge durende verscheidene uren stilstond. De aanvallers, die gewapend waren met ge weren en handgranaten, hebben 20 poli tieagenten ontvoerd. 'Ongeveer op het zelfde tijdstip werden de ijzerfabrieken bij Loeng Jen met veldgeschut beschoten. EGYPTE VERSTERKT ZIJN WEERMACHT. Bij de behandeling van de oorlogs- begrooting, die 5.235.000 pond sterling be draagt (tegen 3.075.000 pond verleden jaar) heeft de Egyptische minister-pre sident Mahmoed pasja aan de Kamer ver klaard, dat Egypte over vier jaar dank zij den steun van de Britsche militaire missie in staat zal zijn, zich alleen en zonder hulp van bondgenooten te ver dedigen. De minister van Oorlog, Hassan Sabry, heeft medegedeeld, dat er een reserveleger gevormd zal worden. Voorts is de regee ring voornemens een wetsontwerp in te dienen, waarbij algemeene dienstplicht wordt ingevoerd. Zoolang de Egyptische munitiefabrieken nog niet geheel en al gereed zijn men verwacht, dat dit eerst over twee jaar het geval is zullen de wapenen nog in Engeland ge kocht worden. De Egyptische regeering zal binnen kort een aantal voorstellen indienen, be trekking hebbend op de benoodigde cre- dieten voor een oorlogsvloot. DE BELGISCHE REGEERING EN DE VLAMINGEN. Grammens vrijgelaten. Grammens is gisteren een maand na dat -hij in hechtenis was genomen, in vrijheid gesteld. Deze invrijheidstelling op den dag zelf, waarop het eerste veroordeelende von nis kracht van gewijsde kreeg en de eigenlijke gevangenisstraf van Grammens derhalve zou beginnen, werd in politieke kringen reeds verwacht, daar twee nieu we strafzaken tegen Grammens, die in het begin van deze week hadden moeten plaats hebben, klaarblijkelijk op- aanwij zing van de regeering voor onbepaalden tijd waren verdaagd. Inmiddels zijn juist Zondag j.l. de door minister-president Spaak aangekondigde circulaires aan de gouverneurs der provincies en aan de algemeene directies der centrale bestu ren in zee gegaan. In deze circulaire wordt aangedrongen op stipte naleving van de taalwetten. Dit alles schijnt er op te wijzen, dat de regeering er ernstig naar streeft de opgewonden gemoederen in het Vlaamsche land te kalmeeren. 35 millioen gasmaskers opgelegd voor de Britsche bevolking. In elf opslagplaatsen zijn in Engeland in totaal nu 35 millioen gasmaskers op geborgen, welke binnenkort ter beschik king zullen worden gesteld van plaatse lijke autoriteiten. Mond- en klauwzeer in Zuid-Afrika. In Noord-Natal is een ernstige mond en klauwzeer-epidemie uitgebroken, zoo dat de autoriteiten zeer strenge maatre gelen hebben moeten nemen om uitbrei ding te voorkomen. Een gebied, 160 K.M. breed en 200 K.M. lang, is onder quarantaine geplaatst. Geen vee of producten van vee mogen hier worden in- of uitgevoerd. In dit ge bied bevinden zich meer dan 300.000 stuks vee. De toestand is zoowel voor de veehou ders als voor de -handelaars uiterst moei lijk geworden. Korte Berichten. - Vrijdag zal oud-premier Van Zee land aan de debatten over financieele za ken in de Belgische kamer deelnemen. De oud-premier doet, op verzoek van zijn vrienden, dus weer intrede in de politiek. Hitier wordt Zaterdag a.s. te Mün- cben verwacht. Men denkt, dat bij Zon dag een groote redevoering zal houden. - PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND. Prins Bernbard is heden per auto naar Reckenwalde vertrokken voor een verblijf van enkele dagen van particulieren aard. HANDELSOVEREENKOMST MET DENEMARKEN. De Regeeringspersdienst meldt: Op Woensdag 6 dezer is de nieuwe handels overeenkomst met Denemarken, waarvan de tekst op 27 Juni j.l. was geparafeerd, te 's Gravenbage onderteekend en met te rugwerkende kracht van 1 Juli 1938 af tot 30 Juni 1939 in werking gesteld. NEDERLANDSCH FABRIKAAT- DEMONSTRATIE. Tijdens de viering van het regeerings- jubilé van H. M. de Koningin. Het feit, dat juist in den tijd van het regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin sterk de nadruk zal vallen op het geen Nederland tot stand bracht en brengt, deed in den kring van het winkel bedrijf het plan ontstaan daarbij aan te sluiten, door juist in dit tijdvak alleen en uitsluitend Nederlandsche voortbreng selen in de etalages uit te stallen. De vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" verleende desgevraagd hierbij gaar ne haar medewerking. Zij besloot echter tevens dit plan breeder op te zetten en trad in overleg met de drie midden standsbonden, den raad voor het groot winkelbedrijf in Nederland en de indu- striëele werkgeversorganisaties. Het resultaat van dit overleg was de vorming van een werkcomité, waarin bovengenoemde organisaties benevens de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zitting hebben. Aan alle plaatselijke middenstands- vereenigingen werd een opwekking tot deelneming gezonden. Uit verschillende deelen van ons land kwamen dan ook reeds aanmeldingen binnen. De aansluiting aan deze actie, waar aan voor de deelnemende winkeliers geen Prinses Juliana en Prins Bernhard koesteren, volgens de „T e 1 e g r.", het voornemen om in de maand Augustus een reis te maken met de „Piet Hein", welke zich vermoedelijk zal uitstrekken tot de Noorsche wateren op de Oostzee. Het ligt in de bedoeling, dat Prinses Beatrix bet Prinselijk Paar zal vergezellen. Het zal dus de eerste reis worden van onze kleine Prinses. kosten zijn verbonden, wordt zeer aan trekkelijk gemaakt doordat „Nederlandsch Fabrikaat" bereid is hieraan een etalage wedstrijd te verbinden en vele prijzen beschikbaar te stellen. ONBRANDBARE LAK VOOR VLIEGTUIGEN. De K.L.M. heeft gisteren voor haar vliegtuigen een proef genomen met een laksoort, die onbrandbaar zou zijn. De laksoort een Duitsch fabrikaat zou dienen ter vervanging van de alumi- niumverf, die thans op het linnen staart vlak het z.g. stabilo op de hoogte en richtingsroeren gestreken is. Deze aluminiumverf is van een gewoon pro cédé en voorzoover bekend is, is zij niet brandbaar. Het zou dus wederom een stap in de goede richting zijn, indien de voor genoemde onderdeelen te gebruiken verf geen vlam zou kunnen vatten, waar door aan de vele reeds onbrandbare onder deelen van het vliegtuig er weer eenige zouden zijn toegevoegd. Indien de bij den technischen dienst der K.L.M. te nemen proeven en de door dezen dienst met de fabrikanten te voeren onderhandelingen de gewenschte resul taten opleveren, is het de bedoeling van de K.L.M. alle stabilo's, hoogte- en rich tingsroeren in den loop der komende maanden geleidelijk met nieuw linnen te bespannen en dit linnen met de onbrand bare verf te bestrijken. Zij zou dan voor- loopig alleen op de Douglas D.C 2- en D.C 3-vliegtuigen toegepast worden. MOEILIJKHEDEN IN DE CRêPE- PAPI ER INDUSTRIE. Pogingen den uitvoer te vergrooten. De crêpe-papierindustrie bevindt zich in een uiterst moeilijke situatie. Terwijl de prijzen voor alle overige papiersoorten in 1937 aangetrokken zijn, mede tengevolge van de stijging van de grondstofprijzen, zijn zij voor het crêpe-papier en het daar uit vervaardigde toiletpapier in 1937 nog verder gedaald. Het feit, dat de productiecapaciteit der vier Nederlandsche papierfabrieken, die zich op dit gebied bewegen, de behoefte van de Nederlandsche markt verre over treffen, was de oorzaak, dat een onge woon scherpe concurrentiestrijd ontstond. Dezer dagen is nu onder leiding van mr A. E. von Saher een samenwerking in deze industrie ingeleid, die ten doel beeft systematisch een gedeelte van de productie op de buitenlandsche markten onder te brengen, waardoor de binnen- landsche markt voor een gedeelte van het overmatig aanbod wordt ontlast. De prij zen voor het binnenland, die thans nog beneden het niveau van vóór de devalua tie liggen, zullen aan de thans geldende kostprijzen worden aangepast. Men hoopt op deze wijze de anders noodzakelijke stillegging van fabrieken te kunnen ver mijden. VERPACHTING VAN BOERDERIJEN VAN STAATSWEGE. In werkverschaffing! ontgonnen gronden. In aansluiting op de in vorige jaren gehouden verpachtingen zal naar de Regeeringspersdienst meldt binnenkort weer worden overgegaan tot de verpach ting van staatswege van een aantal nieuw te stichten boerderijen, ressorteerende on der het beheer van den rentmeester der staatsdomeinen te Zwolle. De te verpachten gronden zijn alle van overheidswege in werkverschaffing ont gonnen en daarna gedurende enkele jaren geëxploiteerd, zoodat ze thans rijp kun nen worden geacht om in pacht te worden uitgegeven. In dit «eizoen zullen worden verpacht 12 'boerderijen met een gezamenlijke op pervlakte van c.a. 300 ba en wel vier in bet Land van Vollenhove, nabij Giethoorn en de overige acht op ontgonnen gron den in de provincie Friesland, afkomstig van de aldaar werkzaam zijnde N. V. Ontginnings-maatschappij „De Drie Pro vinciën", n.l. vier stuks in het complex „Het Jongenshuis" bij Appelscha, twee in bet complex „De Punt" nabij Hauler- wijk, één te Hoornsterzwaag en één nabij Rohel. Met den bouw der boerderijen zal zoo Binnenland, Voorloopig Verslag der (Eerste Kamer over de herziening van de omzetbelas ting. Prins Bernhard bezoekt Groningen. Chr. Bond van Schoenmakerspatroons. Buitenland. Zeer gespannen toestand in Palestina. D'e oorlog in het verre Oosten. PER HAIF0N3 ASSSSk f« 6 spoedig mogelijk worden aangevangen, terwijl bij bet uitzoeken der pachters een soortgelijke selectie zal' worden toegepast als geschiedt bij de eveneens van staats wege gehouden verpachtingen in de Wie- ringermeer. CHR. BOND VAN SCHOENMAKERS PATROONS EN SCHOENWINKELIERS De maatschoenmakers in de knel? Bovengenoemde Bond heeft deze week te Hilversum zijn jaarvergadering gehou den. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De re kening gaf een nadeelig saldo van f 63,69. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkelen gebruik gemaakt, waarbij nogmaals op samenwerking met de Chr. Middenstands Bond werd aange drongen, en de voorzitter mededeeling van de pogingen deed tot samenwerking met den georganiseerden lederhandel, welke aanvankelijk met succes bekroond zijn. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter met alg. st. herkozen en de aftre dende 'H.B.leden met groote meerderheid. Definitief werden nu drie scboenwinke- liers aan bet H.B. toegevoegd: n.l. de hee- ren Jungerius, Rotterdam; Kooistra, Bols- ward en Strating, Hilversum. Daar de vacature-v. d. Kruk niet vervuld werd, is dus bet H.B. nu met 2 leden uitgebreid. Het voorstel tot oprichting van een Fonds: „Steun bij overlijden" vond geen steun. Daarna refereerde de beer Jungerius van Rotterdam over: „Rondom de Regee- ringsmaatregelen". Spr. wees er op, dat de ingetreden cri sis de toestand in bet schoenmakersvak nog ingewikkelder beeft gemaakt. Velen, leven financieel aan den rand van den afgrond. Door steunmaatregelen is veel nood ge lenigd, doch wij moeten de taak der over heid bier in bet juiste licht zien. Ook de verschillende wetten, welke het bedrijf raken, speciaal de spertijd en Ves tigingswet werden besproken en tenslotte wees spr. op de noodzaak om Christelijk georganiseerd te zijn. De heer Fred. H. Hoek sprak daarna de vergadering toe. Hij wees op den arbeid van den Rijksvoorlichtingsdienst, roemde de samenwerking met het H.B. en besprak nog uitvoerig het z.g. opticienswetje, om dat, wanneer die wet wordt aangenomen, een maatschoenmaker geen maatschoenen meer maken mag zonder geneeskundig advies. Hij besprak tevens de mogelijk heid, boe dit gevaar af te wenden. HET AARDRIJKSKUNDIG CONGRES. Bezoek aan Zeeland. Een 100-tal deelnemers aan het in ons land gehouden wordende Internationaal Aardrijkskundig congres heeft zich opge geven voor de excursies naar Zeeland, die van Maandag tot Zaterdag van de volgen de week zullen plaats hebben. Maandag worden de deelnemers te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1