Dagblad voor de Provincie Zeeland Groote demonstratievlucht van de L. V. A. Beroepsarbeid door gehuwde vrouwen. Buitenland. Uit de Provincie Bezoek Prins Bernhard aan Groningen. DONDERDAG 7 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 234 Met 57 legervliegtuigen boven Nederland. Zeshonderd Scholieren om het leven gekomen. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Belangrijkste Nieuws WALCHEREN. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vontgtraat 7 0, doei Postrekening Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtcntll'n 30 cent per regel Ingezonden mcdcdccllngen 00 cent per regel Kleine AdvcrtcntlUn Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In verband met de feestelijkheden van de jubdleeren.de L. V. a. te Soesterberg, hebben gisteren 57 legervliegtuigen een tocht 'boven ons land gemaakt. Een correspondent van de „N. R. Crt" die den tocht meemaakte, vertelt ervan: Het is voor den luchtreiziger, die alleen tochten heeft gemaakt in groote en gerie- felyke verkeersvliegtuigen zeker een sen satie in een klein militair toestel te vlie gen en in stede van op een uiterst behaag lijken fauteuil, op een bankje en daarop op een parachute te zitten met een wat knellenden vliegbril en een valhoed op, maar de sensatie die dit op zichzelf reeds zou beteekenen wordt nog aanzienlijk ver sterkt door het opwindende van het vlie gen in esquadrille-ver band. En dit keer kwam bet weer al die opwinding nog wat grooter maken. Het was namelijk in de lucht terdege merkbaar, dat, al had het onweer dan alleen boven de provincie Utrecht geze ten, het overal elders verre van rustig was in de lucht. Er was buitengewoon veel remous in de lucht en dit maakte het voor de vliegers zeer lastig om bun toe stellen precies op afstand te houden. Boven de eene plaats was het wat rus tiger dan boven de andere, maar in de onrustige lucht heeft het aan opwinding niet ontbreken. Escadrille-vliegen in zulk weer is wat men noemt een zenuwachtig werk. Alles is natuurlijk met zorg inge studeerd en enkele handgebaren van den leider van het escadrille zijn voldoende om alle volgende toestellen gas te doen verminderen of to vermeerderen, te doen stijgen of dalen of te laten draaien, maar het afstand nemen en bewaren, het voort durend bijsturen en plotseling, als het eene toestel het andere wat te dicht na dert, het wegkantelen, is buitengewoon enerveerend. Trouwens van het groepje van drie toestellen, waarin wij ons bevon den in nauw verband, de toestellen droe gen de nummers 12, 15 en 18, had 15, dat leidde, het makkelijkste werk. 12 en 18, in welk laatste toestel wij zaten, had den het moeilijker, omdat zij zich voort durend op 15 moesten richten. Merkwaar dig was de zichtbaarheid van het remous, welke dit keer de voelbaar hei d voorafging. Plotseling zag men namelijk eerst het meest links vliegende toestel eenige tientallen meters omlaag vallen, dan het middelste en even later volgde dan het eigen toestel al. Eh nau welijks was deze duik volbracht of daar zweefden de andere toestellen al hoog naast het onze en een seconde later ging dit ook al weer met een ruk omhoog. En even later hetzelfde spelletje en dan weer Wij hadden een overzicht over een twintig toestellen en het was een merkwaardig gezicht al die dansende en wippende ma chines door de lucht te zien stormen. Merkwaardig en zeker ook opwindend. Boven Haarlem was de lucht het barst, boven Rotterdam was zij trouwens weinig minder bar. Zoo zelfs, dat wachtmeester Wildschut, die ons met bijzonder vaste hand over het land gevlogen heeft, zijn toestel een oogenblik niet houden kon en een flink eind van ons leidende toestel 15 afraakte. Even later was alles al weer bij gestuurd, maar voordat bet toestel dan weer eenigszins rustig naast het andere ligt, gaat er een flinke tijd van bijsturen en draaien en kantelen overheen. Dat neemt niet weg, dat alles prachtig is ver- loopen en dat de tocht een succes is ge weest voor de L. V. A. Men begrijpt, dat er veel oefening voor noodig is en men begrijpt ook, dat wan neer een dergelijke grootscheepsche en in gewikkelde demonstratie ondanks 't min der gunstige weer zoo zonder een enkel incident verloopt, dit in de eerste plaats een bewijs is van de bekwaamheid der verschillende vliegers. Dezen indruk kre gen wij heel sterk. De tocht verliep in zijn geheel zeer rustig. Ook de landingsmanoeuvre op het vlieg terrein gelukte heel goed. Eerst daalden de voorste vliegtuigen, de anderen bleven kringen draaien om het vliegterrein heen. Heel klein, uit ons toestel gezien, lijken de toestellen, als ze uit het escadrille-ver hand met een scherpe zwaai afzwenken en zijdelings omlaag suizen, maar een oogenblik later zitten wij zelf ook in zoo'n klein toestel en suizen we ook omlaag van vijfhonderd meter naar omlaag slippend en dan plotseling al over de hangars flui- end en op den grond rijdend. 57 goede landingen worden gemaakt en binnen een kwartier zijn de 57 toestellen al weer net- jes op rjjeil gezet voor de hangars en nog even later zijn ze al geborgen ook. vanmorgen werd o.a. boven Z e e - a n d een vlucht met 12 vliegtuigen ge maakt, Voor dit twaalftal was overal Sroote belangstelling.) De Hooge Raad van Arbeid in meerderheid tegen systeem en doelmatigheid van het ontwerp-Romme. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering zijn advies vastgesteld inzake het vooront werp van wet, houdende beperkende bz- palingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen. Daarbij beeft de raad zich met 25 tegen 15 stemmen uitgesproken tegen het systeem van het voorontwerp, n.l. een algemeen verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen met uitzonderingen. Vóór de doelmatigheid van het voorontwerp heb ben zich uitgesproken 6 leden en er tegen 25 leden. Nader onderzoek wenschelijk. Met 29 tegen 10 stemmen heeft de Raad zich uitgesproken vóór de wenschelijkheid dat, alvorens een wetsontwerp tot regeling der onderhavige materie bij de Staten-Ge- neraal aanhangig wordt gemaakt, een on derzoek wordt ingesteld naar: 1. den omvang van het verschijnsel in de verschillende bedrijven; 2. de motieven, op grond waarvan deze gehuwde vrouwen in die bedrijven werk zaam zijn; 3. de vraag, of op grond van de aldus verkregen gegevens, een algemeene, dan wel een regeling bedrijfsgewijze, de voor keur verdient. Waterreservoirs bezweken. Uit San Francisco wordt gemeld, dat de maatschappij Globe "Wireless een tele gram beeft ontvangen van de „President Cleveland", die voor anker ligt op de reede van Kobe in Japan. In dit telegram wordt gemeld, dat een school ingestort is onder den druk van het water, dat neer stortte, toen drie waterreservoirs bezwe ken. Zes honderd scholieren werden ver pletterd of verdronken. Aan dit telegram werd nog toegevoegd, dat 40 Europeanen tijdens de overstroo mingen om bet leven zijn gekomen. Nader vernemen wij, dat bet aantal slachtoffers meer dan 1000 bedraagt. Er zijn geen Nederlanders om bet leven gekomen. DE VERVOLGING DER JODEN TE WEENEN. De correspondent van de Daily Tele graph meldde aan zijn blad: Feiten in overvloed steunen de te Wee- nen circuleerende geruchten, volgens wel ke de laatste dagen 800 Joden en Jodin nen te Weenen pogingen tot zelfmoord hebben gedaan en dat de meerderheid daarvan zich inderdaad van het leven beeft beroofd. O'p Zaterdag een dag, waarop in de normale omstandigheden Joden niet be graven worden moesten de rabbijnen den gebeelen dag tegenwoordig zijn bij begrafenissen en zij konden hun taak voor zonsondergang niet ten einde brengen. Een verklaring van deze verschrikke lijke toeneming van zelfmoorden zoekt men in den maatregel, die het onmiddel lijke ontslag vroeg van alle Joodsch per soneel, onverschillig of dat in dienst was bij Joden of bij „Ariërs". Op straat ziet men baast geen Joden meer, behalve voor de bijzondere pas- poortbureaux, waar zij' in queue staan en in de onmiddellijke nabijheid van hunne woningen. De handel in Weenen staat nagenoeg stil, evenals het toeristenver keer. GROEIENDE ONRUST IN PALESTINA. Gisteren 21 dcoden, 42 zwaar gewonden. Buiten het centrale politiebureau van Haifa is gister een bomaanslag gepleegd. De bom werd geworpen in bet handels centrum der stad, op een oogenblik, dat het daar zeer druk is. Na den aanslag ontstond een veldslag, waarbij schoten ge wisseld werden tusscben Joden en Ara bieren. Officieel wordt verklaard dat te Haifa 20 dood en zijn gevallen, n. 1 18 Arabieren en 2 Joden. Voorts vielen er 58 ernstig gewonden en 18 licht gewonden. Te Jerusalem werden twee Joden ern stig gewond ten gevolge van de ontplof fing van een bom, welke bij de kruising van den spoorweg en de hoofdstraat van Tel Aviv uit den trein was geworpen. An dere voorbijgangers werden licht gewond. Ook bij Nazareth is een bom ontploft; bier werden twee Joden ernstig gewond. Vanochtend is de orde na aankomst van een detachement Britsche politietroe- pen hersteld. Voedselschaarschte ie Weenen. De „Voelkische Beobachter" maakt zich ongerust over de schaarschte van ze kere levensmiddelen, welke te Weenen merkbaar wordt. Het blad schrijft dit toe aan lieden, die uit vrees voor voedselgebrek gedu rende den a.s. winter groote boeveelhe den opslaan. Het blad noemt dit hoog verraad. Vervolgens verklaart de „Voelkische Beobachter", „dat de namen van deze hamsteraars bekend zijn en spoort ertoe aan, huiszoeking bij1 hen te verrichten, „waardoor het mogelijk zou zijn, deze le vensmiddelen te verstrekken aan perso nen, die er jaren lang gebrek aan hebben gehad". Binnenland TOENEMEND SCHEEPVAARTVERKEER. In het afgeloopen halfjaar passeerden uit zee komend de Noordzeesluizen te IJmuiden 1851 schepen met een bruto- inhoud van 11.54 millioen m3, tegen 1884 schepen met 10.79 millioen m3 in het overeenkomstige tijdperk van het vorige jaar, zoodat het scheepvaartverkeer thans reeds met 167 schepen en 0.75 millioen m3 bruto-inhoud is gestegen. CENTRAAL VLIEGVELD TE LEIDERDORP. Aanlecikcsten 14 a 15 millioen. Naar de „T e 1 e g r." vernam blijft het departement van Waterstaat vasthouden aan het plan tot stichting van een cen traal vliegveld bij Leiderdorp en zijn on langs ter plaatse verschillende onderzoe kingen ingesteld. Men beeft bereids een begrooting van kosten gemaakt voor de stichting van het vliegveld, welke begrooting, inclusief den bouw van hangars etc., een totaal bedrag van circa f 14 tot f 15 millioen beloopt. Men houdt er rekening mede, dat ingeval het voorstel door de Staten-Generaal wordt goedgekeurd, over vier a vijf jaren de eerste spade voor het vliegveld te Lei derdorp in den grond zou worden gesto ken. HET VRAAGSTUK DER VLUCHTELINGEN. Een telegram aan Dr Colijn. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche afdeeling voor Internationale vriendschap door de Kerken heeft gisteren een tele gram gezonden aan den minister-presi dent, Dr 'H. 'Colijn, te 's-Gravenhage, waarin het zegt te hopen op krachtige medewerking van de Nederlandsche re geering aan de oplossing van het vluchte lingenvraagstuk, die overeenstemt met de eischen van het christelijke geweten en met de traditie van het Nederlandsche volk en te vertrouwen, dat de vertegen woordigers der Nederlandsche regeering op de conferentie te Evian al het moge lijke 'zullen doen om dit resultaat te be reiken. Een afschrift van dit telegram is ver zonden aan de Nederlandsche gedelegeer den op de conferentie te Evian. VEREEN. TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. De algem. vergadering. Gisteren hield de Vereen, tot Christe lijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland baar druk bezochte 34ste jaar vergadering in bet kerkgebouw van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De aan de vergadering voorafgaande bidstond werd geleid door Ds D. J. Vos- sers te Vlissingen, die zijn gehoor bepaal de bij! Ps. 62 2: „Immers is mijh ziel stil tot God". De jaarvergadering werd geleid door den voorzitter der vereen., Z. E'xc. J. J. G. v. Dijk. Vertegenwoordigd waren 49 af- deelingen en 22 corporatiën. De voorzitter herdacht in zijln openings woord het overleden moderamenlid L. J. v. Voorthuijzen en het overleden oud-mo- deramenlid J. J. de Jager. D'e door secr. en penningm. hitge- brachte jaarverslagen waaruit wij reeds een en ander meedeelden, werden goed gekeurd. Biji de verkiezing van 5 bestuursleden waren aan de beurt van aftreding Ds J. de Vries en G. v. d. Putte (herkiesbaar art. 8 statuten) en J. Laport (niet herkies baar), terwijl voorzien moest worden in de vacatures van wijlen den heer L. J. v. Voorthuijsen en van den heer H. R. J. v. d. Veen, die de provincie verliet. De beer G. v. d. Putte, die sedert 1910 bestuurslid was en sinds dat jaar ook lid van bet moderamen, meende met het oog op zijn Enthousiaste ontvangst door da bevolking. Duizenden menschen uit stad en ge west Groningen waren gisteren samenge komen om Z. K. H. Prins Bernhard, die thans zijn eerste bezoek aan 'Groningen brengt, een enthousiaste ontvangst te be reiden. Het weer was vrij' goed, het was droog en af en toe zonnig. Van de officieele gebouwen en van zeer veel particuliere woningen wapperde de driekleur, terwijl velen zich met Oranje getooid hadden. Gedurende den tocht van Z. K. H. in een open auto was de belangstelling aller- wege -zeer groot van de zijde van 'het pu bliek. Te ruim 3 uur reed de Prinselijke auto het Stadspark binnen, waar hij uitbundig werd toegejuicht door de duizenden be zoekers van de keuring van de Prov. ver- eeniging ter bevordering van de paarden fokkerij in de provincie 'Groningen, van welke vereeniging de Prins juist dezer dagen beschermheer was geworden. Daarna begon het défilé. Toen de kam pioenen van de drie- en vierjarige prefe rente merries werden uitgeroepen en deze paarden werden voorgeleid, begaf de Prins zich van de tribune naar het veld, waar hij de eigenaars aan zich liet voor stellen en hen complimenteerde met het behaalde succes. Bij de verdere afwerking van het program toonde de Prins speciaal groote aandacht voor het voorrijden der vierspannen tuigpaarden en het défilé van alle kampioenen. Te ruim half vijf vertrok de Prins van het Stadspark en maakte daarna een rondrit door de stad, waar de belangstel ling zeer groot was. 'Gisteravond heeft de Prins een spreek koor aangehoord op het bordes van de woning van den Commissaris der Konin gin, dat werd uitgevoerd door de leden van eenige gymnastiekverenigingen. Heden zal de Prins een tocht door de provincie maken, waarbij' enkele land bouwbedrijven zullen worden bezocht. hoogen leeftijd zich niet meer voor her verkiezing beschikbaar te kunnen stellen. Herkozen werd als bestuurslid Ds J. de Vries. Gekozen werden de heeren Q. Trimpe te Goes, R. Batten te Middelburg en Mr P. H. W. F. Tellegen te Neuzen. Bij de verkiezing in de vacature G. v. d. Putte staakten de stemmen, waarom be sloten werd deze vacature onvervuld te laten tot de volgende algemeene vergade ring. D'e voorzitter dankte de aftredende Le- stuursleden voor hetgeen zij voor de Ver een. hebben gedaan. Vooral dhr G. v. d. Putte werd hartelijk dank gezegd voor alles wat hij! heeft verricht inzonderheid als landbouwkundig adviseur. De voorz. stelde aan de vergadering voo- dhr v. d. Pctte te benoemen als eerelid. Dit werd onder applaus aangenomen. Dhr v. d. Plutte dankte den voorz. voor de goede woorden, terwijl hij' in herinnering bracht de prettige samenwerking gedurende de lange reeks van jaren, welke hij bestuurs lid was. Na het huishoudelijk gedeelte der ver gadering hield Dr G. Brillenburg "Wurth te Rotterdam (Katendrecht) een lezing over: „De biecht in de moderne en in de christelijke zielszorg". Met groote aan dacht werd naar het referaat geluisterd, terwijl enkele vragen door den spreker op zeer duidelijke wijize werden beantwoord. Na samenzang van Ps. 103 1 sloot dr Brillenburg "Wurth de welgeslaagde ver gadering. De belichting van het Stadhuis. Het Werd gisteravond laat, voordat men met succes het Stadhuis kon belichten. Er waren nog niet veel vreemdelingen, maar zij, die er waren, hebben genoten van het onvolprezen bouwwerk. 'Het was nog maar de eerste van een reeks van acht of negen belichtingen en daarom was er zeker nog niet aan gedacht de P. Z. E. M. te verzoeken, tijdens de belichtingen de tram in de Lange Viele te doen wisselen. De collecte voor de commissie van samenwerking bracht deze week op f 41 92 Hansweert. De heer P. v. d. Wende, assistent der directe belastingen enz. al hier, wordt met ingang van 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. Wemeldincie. Gisteravond bracht het. muziekgezelschap „O.K.K." alhier den burgemeester en zijin echtgenoote bijl hun intrek in de gemeente een serenade. Bij monde van zijin voorzitter Dr Gnirrep werd het echtpaar geluk gewenscht. Daarop werden eenige marschen ten gehoore gebracht, waarna de burgemees- Binnenland. Do Hooge Raad van Arbeid over don be roepsarbeid der gehuwde vrouw. Prins Bernhard te Groningen. Het luchtvaart jubileum te Soesterberg, Hen centrale vliegveld. Het ontslag van den, rijkstuinbouwconsu- lent te Nijmegen. Buitenland. Bomaanslagen in Palestina. Natuurramp in Japan. ter ook namens zijn echtgenoote en familie den voorzitter dank bracht voor deze aar dige attentie. Tot slot werd het volkslied gespeeld. lerseke. Woensdagmiddag brachten eenige Engelsohe en Nederlandsche deel nemers van het wegencongres onder lei ding van den heer Blok van de K.N.A.G. een bezoek aan onze gemeente. Burge meester Gunning ontving de heeren op het gemeentehuis waar hun de thee werd ge presenteerd en hun vele waardevolle in lichtingen aangaande de oester- en mos- selcultuur werden verhaald, waarna een bezoek werd gebracht aan de oesterput ten. Hun werd de bekende schelpencollec tie van den heer I. Willemsen getoond. Krabbendijke. Dinsdagavond vergader de de Raad. Afwezig dhrn Vogelaar en Van Houdt. Ingekomen was o.a. een schrijven om op 6 Sept. a.s. de gemeente te doen ver tegenwoordigen met een gemeentevlag, waarop het wapen der gemeente voor een défilé voor H. M. de Koningin. B. en W. stelden voor om hieraan mee te doen en een vlag aan te schaffen; kosten ongeveer f 13. Z. h. st. aangenomen. Vervolgens werd behandeld een voor stel om terug te komen op het Raadsbe sluit van 24 Juni j.l., inzake aanbesteding uitbreiding van de gemeenteschool. B. en W. stelden voor dit besluit in te trekken en de uitbreiding alsnog onderbands aan te besteden. Wetb. Haverboek zeide, dat hij1 de wijze waarop dit ter sprake kwam niet kon be wonderen. Degene, die oorspronkelijk de inschrijving deed, heeft een fout begaan en kwam daardoor veel te hoog. De voor zitter zeide, dat de inschrijving inderdaad veel te hoog was. B. en W. besloten daar om voor te' stellen terug te komen op het genomen raadsbesluit. De prijsopgaaf is thans voor timmer- en metselwerk f 1190, schilderwerk f259. Na eenige discussie werd bet werk z. h. st. onderhands aan besteed aan aannemer Breker, die dit jaar met het onderhoud van de .gemeentewer ken is belast. Vere. Gisteren zijn bij het graafwerk in de straat langs de kerk tientallen ge raamten te voorschijn gekomen. Aan een aantal werklieden is in samenwerking met het gemeentebestuur opdracht gege ven de geheele straat uit te graven. - Stadsherberg „Dle Swaan" gerestaureerd. Toen het vorige jaar bet naast het stadhuis gelegen pand, waarin van 1579 af een paar honderd jaar de stadsherberg de Swaan gevestigd is geweest, doch dat later aan andere doeleinden en ten slotte aan de bewaar- schooljeugd dienstbaar is gemaakt, ver kocht stond te worden, dreigde bet ge vaar, dat het uiterlijk zeer verknoeide ge bouw zou worden gesloopt en dat naast bet luisterrijke oude stadhuis een of an der modern pand zou verrijzen. De heer J. G. E. baron van Lynden, hoofd van den Rijksgebouwendienst, wilde dit ver ijdelen; hij kocht de oude bewaarschool en besloot weldra, de voormalige stads herberg weer in het leven te roepen. Dunk zij de oude prenten kon worden nage gaan, hoe de Swaan er vroeger had uit gezien. De voorgevel, die onder een kalklaag zat, werd afgebroken en van November tot nu toe is vol piëteit gewerkt aan een restauratie, waarvan de resultaten thans te aanschouwen zijn. Men heeft bij den opbouw van de voor malige stadsherberg gebruik gemaakt van uitsluitend oud materiaal. D'e bouwer heeft voor dit werk een on- schatbaren steun gevonden in twee Vere naars, den timmerman Kodde en den smid Meijer. Tesamen met den heer Ba- rentsen uit Middelburg hebben zij iets tot stand gebracht, dat weldadig het ver leden oproept. Het Veersche marktpleintje heeft door de restauratie van de Swaan iets terug gekregen van zijn oude sfeer. Het Stad huis komt nu ook beter tot zijn recht. De eigenaar van de Swaan heeft ook het daarnaast staande woonhuis de Roose in eigendom en het is geen geheim, dat er ook voor dit pand al op een restaura tieplan gebroed wordt, meldt het „Alg. Hbld."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1