Coördinatie van liet goederenvervoer. Bijzonder invoerrBcht op benzine Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. erjongen enstbode WOENSDAG 6 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 233 ■S&JSSSS Nationaal-Socialisme en Christendom. Buitenland. De strijd in Spanje. Vergunningstelsel met toezicht op de tarieven enz. Geen bijzondere bescherming van de Spoorwegen, Binnenland Regeeringsjubilé van H. M. de Koningin. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie ■JO STDVLEESCH. 0 cent per pond. en vet spek. cstraat, hoek Bree- •g- r NU MEEDOEN. 1IKEN KLEPPERS sen, wol. en sajet P. ABRAHAMSE, iddelburg. UZEL aan lage i, spek. Goedkoop J. DE PAGTER, it 51, Middelburg, 10 OP: ne-, Savoye-, Put- lolselderij- en Prei en, Krabbendijke. R BELEGGING: elen Land op Z.-B. ste Landerijen of Men. Br. Bureau loes onder letters RUIL: 2 nieuwe gebr. wendploe- >n, cultivator(Mar- a), waterkar met iter wielen. Gebrs. amme. loop: 1 H.A. 5 A. r.) prima BOUW- eweg, hoek Toren- ij den heer Joh' rooven oogst 1938. isingel, M'burg. oop: 56 A. 70 C.A. SST BOUWLAND, ide „Rusthof". In Cornelisse tot roo- Adres: A. PLUIJ- Middelburg. E" TE HUUR: ïurgerwoningj ken voorzien, bij TE, Kloetinge. het vak te wor- 1. VAN EYSDEN, 3", Goes. Sept. a.s., niet 1st G.G. Aanm. na j JAC. SNOODIJK. Tendrikskinderen- ht. Lange lurg. Noord- Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qocs Postrekening 11155 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 10. Telefoon 28 Abonnementsprijs i2.30 per kwariasl Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 3 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advcrtentiën 30 cent per regel Ingezonden mededccllngcn 60 cent per regel Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting k der tegenwoor- NSTMEISJE 26, Middelburg- Nog altijd schijnen er menschen te zijn die meenen, dat de beginselen van het na- tionaal-Socialisme niet strijden met de be ginselen van het Christendom en die niet zien de gevaren, die van die zijde dreigen. Het kan daarom goed zijn nog even op enkele feiten te wijzen. Ie. Vrijdag was het een jaar geleden, dat Ds Niemöller werd gearresteerd. Van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen werd hij door den bevoegden rechter v r ij- gesproken. Maar de autoriteiten weigerden hem los te laten, omdat hij weigert niet meer te spreken in den Naam van Jezus, omdat hij in zijn spreken en preeken vasthoudt aan Gods Woord. 2e. De Duitsche rijksregeering heeft de zer dagen de „D'eutsche Ghristliche Stu- denten-Verein" en de Ghr. Studentinnen- Bund, welke organisaties stonden aan de zijde der belijdenisbeweging, waarvan vele afdeelingen reeds verboden waren, i n hun geheel verboden. 3e. Maatregelen als deze zijn een uit vloeisel van de beginselen, zooals die ook in ons land door de N. S. B. worden be leden. Eert nieuw offensief bij Teruel. Drie dagen geleden zijn zeer belang rijke operaties begonnen in den sector van Teruel. De aanval der opstandelingen ont wikkelt zich over een front van ongeveer 30 km en op een bepaald front bereikten ze een vooruitgang van 16 km diepte on danks krachtige tegenaanvallen der re- geeringstroepen. De aanval wordt gedaan door geheel versche troepen, die over belangrijk mate riaal beschikken, en. aangevoerd worden door een der beste bevelhebbers van ge neraal Franco. Het verzet is zeer krachtig en er wordt gevochten tot het uiterste; niettemin drin gen de opstandelingen op. Overeenstemming te Londen. In de gisterenmiddag gehouden bijeen komst der niet-inmengingscommissie te Londen, is algemeene overeenstemming verkregen op alle punten van het Britsche plan inzak© de terugtrek king van vrijwilligers uit Spanje. De vertegenwoordiger van Sovjet Rusland, Cahan, maakte evenwel het voorbehoud, dat zijn regeering haar goedkeuring aan het besluit zal moeten geven. De Sovjetvertegenwoordiger drong er voorts op aan, dat een controle ter zee tegelijkertijd met de controle te land zal worden hersteld. Nader meldt Havas nog, dat tevens is besloten het thans aanvaarde Britsche plan ten spoedigste naar de beide partijen in Spanje te zenden, teneinde hun goed keuring erop te verkrijgen. Volgens de aangenomen resolutie zal een gewijzigde vorm van belligerenten- rechten toegekend worden aan de beide Spaansch© partijen, zoodra er een sub- stantieele terugtrekking van buitenland- sche vrijwilligers geschied is, hetgeen naar verluidt beteekent, dat 10.000 buiten- lhndsche vrijwilligers terug getrokken moeten zijn van den kant, die bet gering ste aantal dier vrijwilligers beeft, en in een bepaalde verhouding tot dit aantal staand, nauurlijk grooter aantal, van den anderen kant. Er moet echter eenigen tijd verloopen, voordat de resolutie ten uitvoer kan worden gelegd 1 1 De aanvaarding van het plan door de non-interventie-commissie beteekent een nieuwen stap in de richting van de toe passing van bet pact tusscben Engeland en Italië, en dus in de richting van Cham berlain's politiek tot het teweegbrengen van ontspanning in de Europeesche situ atie. Nieuw Japansch offensief aangekondigd. De Japansche troepen in Centraal Chi na bereiden een algemeen offensief voor op het geheele Zuidelijke front. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Japansche troe pen aan het Noordelijke front een krach- hge expeditie op touw zetten tegen de overblijfselen van de Ghineesche troepen. volgens berichten uit Japansche bron zijn de Japansche troepen Dinsdag plech- hg m Hoekau binnengerukt. Japansch ge schut bestookte dertig over het Poyang- meer vluchtende jonken, zoodat negen en twintig dezer schepen zonken. Ruim dui zend Chineesche soldaten verdronken. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend betreffende de wettelijke regeling van het goederenvervoer. Krachtens dit ontwerp kunnen aan de vergunning voor vervoer voorwaarden worden verbonden o.a. betreffende de ta rieven, de dienstregeling, den te volgen weg, de vervoermiddelen en lading, sa menwerking met anderen, dienst en rust tijden, de geschiktheid van de personen die het vervoer verrichten enz. Het is niet de bedoeling om door de coördinatie een bijzondere bescherming to geven aam eenig bepaald onderdeel van het vervoerapparaat, bijv. de spoorwe gen. Gegeven de nog steeds zeer groote beteekenis, welke de spoorwegen voor het economisch leven hier te lande hebben, is elke lichtvaardige afbraak van een onder deel van het ten koste van groote kapi talen opgebouwde spoorwegstelsel te ver- oordeelen. Staat echter vast, dat de tol dusver door zoo een onderdeel verrichto taak beter op andere wijze kan worden vervuld, dan zal het waardeloos geworden zijn van het in dat ODderdeel geïnvesteerd kapitaal nimmer een beletsel mogen zij a om tot de meer economische vervoerswijze over te gaan. Met de coördinatie wordt dus geenszins beoogd een verstarring van het vervoersapparaat, een tegenhou den van den technisch-economischen voor uitgang. D'e coördinatie zal een gezond, economisch vervoerapparaat moeten bren gen in het algemeen belang, waarbij te vens de belangen gediend worden van de groote groep der bevolking, welke in het vervoerswezen arbeid vindt. Het ligt in de bedoeling, bij de coördi natieregeling een vergunning stelsel in te voeren, van toepassing zoowel op het regelmatig vervoer op be paalde trajecten over den weg en te wa ter, als op onregelmatig vervoer langs een der genoemde transportwegen. Het ligt in de bedoeling bij de vergun ningen, evenals reeds in de tegenwoor dige wet is voorzien, voorwaarden te stellen omtrent de toe te passen tarie ven. Voorts zullen op het gebied van de tarieven de spoor- en tramwegen op gelijken voet behandeld worden als de andere vervoerbedrijven. Het ligt verder in de bedoeling om het zoogenaamd eigen vervoer, zoowel te water als te land, vrij te laten in dien zin, dat, indien daarmede uitsluitend be oogd wordt vervoer in de uitoefening van eigen onderneming, een vergunning daarvoor niet geweigerd zal worden. Ten aanzien van het vervoer te water binnenslands, voorzoaver dit geen eigen vervoer is en niet in beurtvaart geschiedt, kan de Kroon regelen stellen voor een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdee- ling. Op bet tijdstip dat dit nieuwe ontwerp wet wordt, vervalt de oude wet van 5 Mei 1933 (evenredige vrachtverdeeling). Ter verzekering van een zoo doelmatig mogelijke werking van de regeling is de mogelijkheid geopend om ten opzichte van het bedrijf van tusschenper- s o n e n bij het transportwezen gedacht is in de eerste plaats aan agenten van beurtvaart- en vrachtautodiensten, expe diteurs en scheepsbevrachters in zoo verre regelend op te treden, dat de uit oefening dezer bedrijven wordt gebonden aan een erkenning van overheidswege. Wat betreft de kosten verbon den aan de uitvoering van de regeling, is de minister van oordeel, dat zij ten laste van de betrokkenen be- booren te komen, daar de maatregelen bun belangen dienen. Be volgende heffingen worden voorge steld: A. terzake van een aanvraag om een vergunning het bedrag der kosten, welke rechtstreeks in verhand met de aanvraag worden gemaakt; B. van den vervoerder, aan wien ver gunning is verleend, een bedrag, dat per jaar voor een vaartuig ten hoogste 40 gulden en voor een vrachtauto of aan hangwagen ten hoogste 20 gulden zal be dragen; G. van de tusschenpersoon, die volgens artikel 8 is erkend, een bedrag van ten hoogste 25 gulden per jaar voor elke er kenning. Wat de overige heffingen betreft, zal de wet zich tot het stellen van maxima die nen te bepalen. Hierbij zal de noodige dif ferentiatie (b.v. naar gelang van het laad vermogen) worden in acht genomen. SCHEEPVAART IN HET SUEZ- KANAAL GESTREMD. Het verkeer in het Suez-kanaal is ern stig ontwricht, doordat stakers geweigerd hebben, een uitgebrand schip, dat mid den in het kanaal aan zijn lot overgelaten is, verder te sleepen. DIMITROFF GEARRESTEERD? Het Poolsch Telegraafagentschap meldt uit Moskou, dat daar geruchten in om loop zijn, volgens welke de leider van de Komintern. Dimitroff, gearresteerd zou zijn. Bevestiging van deze geruchten is ech ter niet te krijgen. Hiji zou gearresteerd zijn, wijl hij ver antwoordelijk wordt gesteld voor de mis lukking van de sovjet-politiek in Spanje. Een Duitsch generaal over China. Voor het vertrek der Duitsche militaire raadgevers naar Hongkong verklaarde generaal Von Fal'kenhausen: „Ofschoon moeilijke omstandigheden ons vertrek naar Duitschland noodig hebben gemaakt, blijft ons hart altijd bij het land, dat wij zooveel jaren gediend hebben. Wij hebben groote waardeering voor de gastvrijheid, die ons bewezen is: de gelukkige dagen, die wij in China hebben doorgebracht, zullen wij nooit vergeten". Von Falken hausen zeide verder, dat China onge twijfeld zegevierend uit den strijd te voor schijn zal komen. Japan zal niets winnen, noch hij oorlog noch bij vrede". De generaal maande het Chineesche volk aan onder leiding van Tsjang-Kai- Sjek mede te werken: indien ieder zijn plicht doet, staat de eindoverwinning vast. Italië sluit verdrag met Mandsjoekwo. Gisteren is door de Italiaansche en Mandsjoerijsche ambassadeurs een ver drag onderteekend, dat in een prelimi naire verklaring „eeuwigdurige vriend schap" vastlegt tusscben beide mogendhe den. Dit verdrag is de eerste algemeene overeenkomst, die door Mandsjoekwo ge sloten wordt met een buitenlandsche mo gendheid, Japan natuurlijk buiten be schouwing gelaten. Tusschen Italië, Japan en Mandsjoekwo is verder een economische overeenkomst gesloten. Korte Berichten. Naar verluidt, zal het Amerikaan- sche leger binnenkort worden uitgerust met een nieuw soort half-automatisch ge weer, waarmede de infanterist zestig schoten per minuut zal kunnen lossen. Het mechanisme van dit nieuwe wapen wordt geheim gehouden. Het gerechtshof van de autonome sovjet-republiek Noord-Ossetië heeft elf ambtenaren van het commissariaat van landbouw, die schuldig werden bevonden aan sabotage, ter dood veroordeeld. DE INDISCHE BEGROOTING. Voor 1939 eer» geraamd tekort van f 39 millioei». Uit de memorie van antwoord op de al gemeene beschouwingen van den Volksi- raad over de begrooting voor 1939' blijkt, dat over het begrootingsaspect nog steeds onzekerheid bestaat, speciaal voor zoover de middelen betreft, welke onzekerheid zelfs grooter is dan in minder bewogen tijden. De ontwerp-begrooting 1939 sluit voor den gewonen dienst met een tekort van niet minder dan bijna f39 millioen. De mogelijkheid, dat dit tekort bij eventueele opleving ge heel zal worden ingehaald, wordt uiterst gering geacht. De regeering verklaart afwijzend te staan tegenover verlaging van den post bezoldigingen. Inder daad zou belangrijke verlaging van dezen post tot wijziging van de overheidszorg kunnen leiden. Dit kan echter geen aan leiding zijn tot salarisverlaging, aangek- zien de regeering van oordeel is, dat de salarisregelingen thans juist zijn opgezet en deze een bevredigende regeling van in komsten voor alle groepen van het lands- personeel waarborgen. In verband met de ongunstige wending in de finanoieele omstandigheden van het land, acht de regeering invoering van een verbetering van pensioe nen thans niet mogelijk. Voor een ab- normalen maatregel als wederinvoering Een estafette-fakkelloop van Gent naar Den Haag? Ter gelegenheid van het 40-jarig regec- ringsjubileum van H. M. de Koningin zal de vereeniging van Nederlanders te Gent op Zaterdag 10 September a.s. een plech- tigen herdenkings- en feestavond houden. Prof. J. Funke zal een feestrede uit spreken. Voorts bestaat het voornemen een es tafette-fakkelloop van Gent naar Den Haag te organiseeren ten einde ter gele genheid van het algemeen huldebetoon, H. M. een huldigingsoorkonde aan te bie den. De fakkel zal plechtig worden ont stoken in de feestzaal van het consulaat der Nederlanden te Gent, op den avond, voorafgaande aan de estafette. Er zal dan tevens aan alle Nederlanders in de pro vincie Oost-Vlaanderen woonachtig, gele genheid worden gegeven de oorkonde te teekenen. Op den verjaardag van H. M. de Ko ningin, Woensdag 31 Augustus, wordt een groot kinderfeest gehouden. van de korting op oude pensioenen is echter voorshands evenmin aanleiding. H. M. DE KONINGIN TE LUZERN. 'H. M. de Koningin heeft met haar ge volg voor eenige dagen haar intrek geno men in het Carlton Hotel te Luzern. SCHILDERIJEN VAN DE KONINGIN NAAR INDIE. De Bataviasche Kunstkring heeft be richt ontvangen, dat H. M. de Koningin, behalve vijf teekeningen, ook zeven schil derijen zal afstaan voor de Koningin Wil- hjelmina jubileum-tentoonstelling, welke te Batavia zal worden gehouden. VLEESCHINVOER UIT DUITSCHLAND Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld; Is het juist dat de vleesch-invoer uit Duitschland, die zich oorspronkelijk tot 4 millioen kilogram zou beperken, thans toch verder uitgebreid zal worden, en wel met 6 millioen kilogram? Zoo ja, acht de minister het dan niet met het oog ook op de op het moment op de binnenlandsche markt dalende slachtveeprijzen raadzaam, dezen Duit- schen invoer van vleesch verder te doen stopzetten? SPOORWEGEN TEGEN WILDEN AUTOBUSDIENST. Vordering in kort geding afgewezen. De vordering in kort geding van de Ne- derlandsche Spoorwegen tegen de firma Sommeling, tot stopzetting van den door de firma Sommeling onderhouden auto busdienst tusschen Amsterdam en Den Haag, is gisteren afgewezen. Het vonnis overweegt, dat over het wel of niet bin dend zijn van art. 2 van het gewijzigde R. A. P. niet door den rechter in kort ge ding kan worden beslist en dat de belan gen, die door wel of niet onjuiste toepas sing van bedoeld artikel zouden kunnen worden geschaad, niet van dien aard zijn, dat de vordering van eischeres voor toe wijzing in aanmerking komt. De spoor wegen werden tevens veroordeeld in de kosten van het geding, begroot op f 100. HET NIEUWE HAAGSCHE STADHUIS. Kosten in totaal ruim f 9 millioen. Omtrent het -nieuwe stadhuis waartoe de Haagsche gemeenteraad besloten heeft, wordt nog het volgende gemeld: Het gebouw is geraamd op f 5.220.000. Met verwarming en ventilatie, inrichting, terreinwerkzaamheden, enz. komt het op f 7.500.000. Hierbij moet nog voor nood zakelijke onteigeningen 6 ton geteld wor den, zoodat men een eindcijfer krijgt van f 8.100.000. Maar hierin is dan nog het bedrag van 3 millioen, dat de gemeente voor het Alexanderveld met verplaatsing van de kazernes uitgeeft, niet begrepen. Een ge deelte van dit bedrag komt terug bij uit gifte van de verschillende militaire ter reinen, bovendien komen verschillende ge bouwen, die voor de secretarie in gebruik zijn, vrij. Deze baten zijn tezamen veilig op f 2.000.000 geschat, zoodat er voor het stadhuis per resto een schuld zal over blijven van f 9.100.000. KANTOOR-EN HANDELSBEDIENDEN. Aan den heer J. N a u t a is in verband met zijn gezondheidstoestand op diens verzoek tegen 1 September a.s. eervol vervroegd pensioen verleend. Het hem reeds verleende verlof is tot dien datum verlengd. Tegelijkertijd is de beer Nauta ontheven van zijn functies als lid van het dagelijksch bestuur van het C.N.V. en als penningmeester van het Intern. Verbond van Christelijke bedienden en technici. Binnenland. H. M. de Koningin in Zwitserland. De aardappelhandel over de dure aardap pelen. Handhaving bijzonder invoerrecht op benzine. De stand der tuinbouwgewassen. Coördinatie van het goederenvervoer. Buitenland. Nieuw .Japansch offensief aangekondigd. Verdrag tusschen Italië en Mandsjoekwo. Overeenstemming in de niet-inmengings commissie te Londen. Voorstel geldigheidsduur benzinewet-1931 met vijf jaar te verlengen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende nadere voorzie ningen ten aanzien van de heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Het zal wel geen betoog behoeven, al dus de Memorie van Toelichting, dat de schatkist, voor zoover thans is te voorzien, in de er-ste jaren de opbrengst vaD het bijzonder invoerrecht op .benzine van meer dan f32 millioen niet kan missen. Het hierbij aangeboden wetsontwerp tstrekt dan ook in de eerste plaats om artikel 20 van de wet van 19 December 1931 in dien zin te wijzigen, dat de geldigheidsduur van deze wet voorloopig met vijf jaren en dus tot 1 Januari 1944 wordt verlengd. Van de gelegenheid is voorts gebruik gemaakt om mede een paar wijzigingen voor te stellen, strekkende om de in arti kel 2 bis der wet vermelde meng-verbo- gen en meng-geboden beter te kunnen handhaven. Deze wijzigingen zijn geïnspi reerd door overeenkomstige bepalingen in de accijnswetgeving. Voorts wordt voorgesteld om de aan geduide wet den naam van „benzinewet 1931" te geven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling aan dit wetsontwerp tevens een ontwerp te koppelen voor een heffing op het ge bruik van tot voortbeweging van motor rijtuigen gebezigde andere brandstoffen dan benzine en benzol. Om de tijdige af doening van het onderwerpelijk, aan een termijn gebonden wetsvoorstel zooveel mo gelijk te bevorderen, is er echter ten slotte de voorkeur aan gegeven deze beide aan gelegenheden gescheiden te houden. DE GROOTE KERK TE VERE. Fundamenten blootgelegd. Tijdens graafwerk ten behoeve van de rioleering, welke te Vere wordt aange legd, zijn naar de „N.R.C." meldt, achter de Groote kerk fundamenten blootgekomen, welke de tot nu toe geldende opvatting van de bouwgeschiedenis van het gothi- sche bouwwerk omverwerpen. Uit de fun damenten en de vloertegels, waarop men gestooten is, blijkt n.l., dat op deze plaats en in de nabijheid van de tegenwoor dige driebeukige hallenkerk, opgetrokken uit baksteen, destijds een groot koor met omgang heeft gestaan. De algemeene opvatting was, dat dit koor wel was ontworpen, doch dat het nooit was uitgevoerd. In een artikel in het Oudheidkundig Jaarboek van 1936 is Frans Vermeulen, aan de hand van oude kerkrekeningen en op grond van een architectonische reconstructie tot de hypothese gekomen, dat in 1543 een groot koor met omgang was voltooid. De thans ontgraven fun damenten vormen een bevestiging van zijn veronderstelling. Op grond van de nieuwe vondsten kan men de bouwgeschiedenis van de Veer- sche kerk ongeveer als volgt construee- ren: Het bestaande baksteenen koor moet kort na 1570 zijn gebouwd, nadat door een of andere oorzaak het in 1543 vol tooide koor met omgang te gronde was gegaan. Nadat men de oostzijde van het dwarspand geheel had dichtgemetseld, is het koor vervangen door een hiertegen opgetrokken driebeukige hallenkerk, wel ker noordheuk, de kerk van de Schot- sche natie, in 1631 door een muur van de middenkerk werd gescheiden en in 1832 werd gesloopt. Zweefvliegerij op Schouwen-Duiveland. Onder leiding van den heer J. S. Kor- teweg en gesteund door de Zeeuwsche vereeniging voor de luchtvaart, afdeeling Schouwen, is een commissie in het leven geroepen om de liefhebbers van de vlieg sport op Schouwen-Duiveland in de gele genheid te stellen de zweefvliegerij in hun omgeving te beoefenen. De Walchersche Zweefvliegclub zal van 16 Augustus op het vliegveld Haamstede oefenen, waar bij' aan belangstellenden van Schouwen- Duiveland gelegenheid wordt gegeven aan de oefeningen deel te nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1