Dagblad voor de Provincie Zeeland AKKERTJES DINSDAG 5 JULI 1938 52e JAARGANG No. 232 De A.J.C. doet niet mee. Collectieve Arbeids overeenkomsten. Buitenland. Paracelsus-eilanden door Frankrijk bezet? Binnenland Crisïs-voorschriften zonder basis. Uit de Provincie MIDDELBURG. Belangrijkste Nieuws VLISSINGEN. GOES. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 2.50 per kwsrtast Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertcntlgn 30 cent per regel Ingezonden mcdcdecllngen 60 cent per regel Kleine Advertentlün Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Vrijwel alle vereenigingen, bonden, groepen enz. die zich met de jeugdvor- ming bezig houden, hebben zich aangeslo ten bij bet Comité ter voorbereiding van een algemeene jeugdhulde van Hare Ma jesteit de Koningin ter gelegenheid van Haar regeeringsjubileum. Vrijwel alle. Alleen: de A. J. C. doet niet mee. Br waren de laatste jaren aanwijzingen dat er iets aan het veranderen was bij de S.D.A.P., dat er in die kringen niet alleen waardeering was voor de persoon van onze Vorstin, maar dat ook beter beseft werd de groote beteekenis van bet consti tutioneel parlementaire stelsel waaronder wij leven. E:r scheen eenige kentering te zijn. Mlaar een kentering van beteekenis is het niet geweest. Dat blijkt uit de wijze waarop men de jeugd opvoedt en instrueert. Bij een nationale huldiging van onze Vorstin, van wie een der leidende sociaal democraten schreef dat zij als een echte Oranje waakt voor de vrijheden van ons volk, geeft de S.D.A.P. het parool: d e A. J. C. doet niet meel Dezer dagen verscheen het Overzicht van den omvang en den voornaamsten in houd der Collectieve Arbeidsovereenkom sten in Nederland. Uit het overzicht blijkt, dat 1937 weer eenige uitbreiding heeft gebracht, althans wat betreft de aantallen van de daarbij betrokken ondernemingen en werknemers. Het aantal overeenkomsten steeg van 1237 in 1936 tot 1241. Het aantal der daarbij betrokken ondernemingen steeg van 38.806 tot 43.500 en dat van de ar beiders van 253.100 tot 282.850. De toeneming is in hoofdzaak een ge volg van de uitbreiding van de C.A.O. in het landbouwbedrijf, waar het aantal over eenkomsten 354 bedroeg en dat der daar bij betrokken ondernemingen en arbeiders resp. 24.750 en 78.350. In meerdere geval len werd een arbitrale beslissing inzake de arbeidsovereenkomst vervangen door een C.A.O. In den inhoud der overeenkomsten kwam over het geheel weinig verandering. In een aantal bedrijfstakken was na vele jaren loondaling een stijging der con- tractloonen te bespeuren. Als verblijdend mag worden aange merkt, dat in 1937 de contracten bijna steeds tot stand kwamen als vrucht van vredelievende bespre kingen, zonder conflicten of bemidde ling van derden. Een bewijis dat de Christelijk-sociale be ginselen aan invloed winnen. De Fransche regeering heeft de Brit- sche ervan in kennis gesteld, dat zij de Paracelsus-eilanden, een groep riffen ten zuidoosten van Hainan, heeft laten bezet ten. De Japansche regeering heeft nog geen officieel rapport in deze aangele genheid ontvangen. Men beschikt slechts over de inlichting, dat een zeker getal Annamietische gendarmes aan land zijn gebracht op een dezer eilanden, waar 20 Japanners aan den arbeid waren. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van deze kwestie ver klaard, dat de toestand niet ernstig is, doch dat de regeering met een zekere on gerustheid de gebeurtenissen gadeslaat. In gezaghebbende Fransche kringen merkt men op, dat de Paracelsus-eilanden die sinds het begin der vorige eeuw door net Annamietische rijk bezet zijn, als af hankelijk van dat rijk worden beschouwd. Ier beveiliging van de scheepvaart in deze streken heeft de regeering van Indo- Ohina er twee vuurtorens geplaatst. Klei ig. ^ddlingen van de Annamietische po- htie zijn daarheen gezonden om de vuren en, "et meteorologisch instituut te be schermen. Japan dreigt. De woordvoerder van het Japansche ministerie van oorlog heeft in verband met de mogelijke bezetting van de Zuide- hk van Hainan gelegen Paracelsus-eilan- en door Fransche of Annamitische troe pen verklaard, dat de Japansche vloot de gebeurtenissen met gToote aandacht volgt en de Japansche bewoners van deze eilan- en tot iederen prijs zal beschermen d e s- °°ds door de gelande buiten- andsche troepen te ontwape nen. Japan bestrijdt derde staten het recht deze Ghineesche eilanden te bezet ten of zich daar op eenigerlei andere wijze te laten gelden. HET LOT VAN DS NIEMÖLLER. Ds Niemöller, die op 1 Juli sinds een jaar gevangen zit, maakt het lichamelijk goed, maar de eenzaamheid moet hem ter neergeslagen hebben. Hij mag vijftig mi nuten per dag in de buitenlucht zijn, be zit een bijbel, een gezangboek en kan ook andere boeken ter lezing krijgen, mits hij geen aanteekeningen maakt. Schrijfmate riaal krijgt hij eens in de twee weken voor een brief aan zijn vrouw, en een maal per maand mag zij hem bezoeken. MUSSOLINI DORSCHT HET EERSTE GRAAN IN APRILIA. De oogstvooruitzichten. In het nieuwe dorp Aprilia in de voor malige Pontijnsche moerassen, heeft Mus solini Maandag zelf het sein gegeven tot het dorsohen van het graan. Om half elf heklom de Duce een stoom- dorschmaohine, deed zijn jas en zijn tri cot uit, zette een zwarten bril op en be gon vervolgens met het dorsohen van het graan. Ik verklaar, aldus Mussolini, dat de graanoogst van 1938 in kwaliteit beter is dan die van het vorig jaar en wat de kwantiteit betreft, slechts weinig gerin ger. Wij kunnen de toekomst, tengevolge van de maatregelen, welke wij getroffen hebben, rustig tegemoet zien. Het Itali- aansche volk zal het voor zijn leven nood zakelijke brood hebben. BLOEDIG WEEKEND IN PALESTINA. Zondagmiddag is een Britsche politie agent, die een auto bestuurde, nabij Na zareth vanuit een hinderlaag beschoten en gewond. Een passagier van een Jood- sche autobus, die op hetzelfde tijdstip passeerde, werd eveneens gewond. De da ders zijn gewapende roovers, die het den geheelen dag op het verkeer gemunt had den. Een Joodsche boer is, terwijl bij tus- schen de Joodsche en Arabische dorpen ten Zuiden van Haifa wandelde, doodge schoten. Tusschen Jaffa en Tel Aviv is een bom geworpen naar een autobus, waarbij drie Arabieren werden gedood en twee gewond Voorts is een bom geworpen naar een Arabische autobus, welke door een Jood sche wijk in het Westen van Jerusalem reed. Twee Arabische passagiers werden gedood en negen gewond, waarvan vijf ernstig. Terzelfder tijd werd een Arabisch voet ganger in een ander deel van de stad in het been geschoten. Joden hebben op verscheiden punten gelijktijdig repressailes uitgeoefend, met het resultaat, dat in totaal in Jerusalem en Jaffa alleen 9 Arabieren werden ge dood en 13, eveneens Arabieren, werden gewond. DE VLAAMSCHE BETOOGING TE GENT ORDELIJK VERLOOPEN. De demonstratie voor de administra tieve eentaligheid van het Vlaamsche land, de integrale toepassing van de taal wetten en de amnestie voor Grammens, den leider van den „Raad der daad", Zondag te Gent op touw gezet, heeft een waardig en ordelijk verloop gehad. Duizenden Vlaamsche mannen en vrou wen uit de vijf Vlaamsche provinciën en behoorende tot de verschillende standen van de samenleving, liepen in den optocht mee. Geelzwarte spandoeken met leuzen als: Voor een eentalig Vlaanderen; wetsover treders en saboteurs gaan vrij uit; Gram mens zit gevangen; wij eischen amnestie; Grammens vrij; Vlaanderen is een natie en wil als zoodanig worden erkend. Als het moet hard tegen hard, enz., werden in den stoet meegedragen. De commissie schatte het aantal deelne mers op 18 a 20.000. Mevrouw Grammens werd schier onon derbroken toegejuicht. In den optocht waren tal van kamerle den en senatoren aanwezig. SLACHTOFFERS VAN HET MODERNE VERKEER. Blijkens de statistieken zijn in de Ver- eenigde Staten in het afgeloopen jaar 106.000 menschen bij' verkeersongelukken gedood. Dat is meer dan het dubbele van het aantal Amerikanen, dat in den we reldoorlog sneuvelde. Gewond werden 9.900.000 personen, hetgeen gemiddeld neerkomt op een ge wonde voor elke vier gezinnen. De schade, door verschillende verkeers ongevallen veroorzaakt, wordt voor 1937 geraamd op 7,2 milliard gulden. Cholera in Britsch-lndië. Het aantal slachtoffers van de cholera- epidemie in Britsch-Indië is thans tot bo ven de 20.000 gestegen. Bij het nemen van maatregelen tegen de epidemie stuit men op een onbegrijpelijken tegenstand van de onwetende massa. PRINS BERNHARO IN HET N.C.S.V.- KAMP TE NUNSPEET. Zondagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het ju- bileumkamp der Nederlandsche Christe lijke Studenten-Vereeniging in Nederland, dat ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan dezer kampen op de heide bij de „Waschkolk" te Nunspeet wordt gehou den. Nadat de Prins de kerkdienst in de groote tent, waarin Da B. ter Haar Ro- me'ny uit Ginneken voorging, had bijge woond, nam hij deel aan een koffietafel, die geheel in kampstijl was ingericht. Tot laat in den namiddag toefde de koninklijke gast in het kamp. ONTEIGENING VAN OLIETERREINEN IN MEXICO. Een nota van onze regeering. De regeeringspersdienst maakt bekend, dat in opdracht van de Nederlandsche re geering, op 29 Juni j.l. aan den Mexicaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken een nota is overhandigd, waarin er aan wordt herinnerd, dat de Nederlandsche regeering zich in een op 4 April j.l. over handigde nota alle rechten had voorbe houden ten aanzien van de processen no pens de onteigening der olieterreinen in Mexico en de arbeidsgeschillen in de olie industrie daar te lande. In aansluiting daarop wordt er verder op gewezen, dat de uitspraak in eersten aanleg in het onteigeningsproces, welke voor Nederlandsche belanghebbenden bij de betrokken maatschappijlen ongunstig was, de Nederlandsche regeering met ern stige zorg vervult, temeer, wijl reeds door de Mfexicaansche regeering tot een uitvoer van petroleum werd overgegaan, voordat in deze zaak uiteindelijk een beslissing werd getroffen. Zulks heeft der Nederlandsche regee ring aanleiding gegeven om in het huidige stadium der zaak, alvorens dus nog de uiteindelijke uitspraak is gevallen, der Mexicaansche regeering dringend te ver zoeken alle aandacht te schenken aan de argumenten der Nederlandsche belang hebbenden en dezen vol recht te doen we dervaren. NIEUW STADHUIS TE 'S GRAVEN H AGE. De Haagsche gemeenteraad heeft gis teravond na een langdurig debat met 29 tegen 12 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om den bouw van het nieuwe stadhuis volgens het ontwerp van den architect Luthmann te doen uitvoeren. Nadat deze beslissing was gevallen, heeft de burgemeester medegedeeld, dat reeds het eerste geschenk voor het nieuwe stadhuis is ontvangen, n.l. een borstbeeld van H. M. de Koningin, afkomstig uit de nalatenschap van Toon Dupuis. Dit beeld is der gemeente geschonken door D'r Hendrik P. M. Muller, Hr. Ms. gezant ter beschikking. NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN NAAR DUITSCHLAND. Nu de Duitsche haringvisscherij zich steeds meer uitbreidt, heeft men daar een tekort aan geschoolde en bevaren zeelie den en reeds vorige week heeft men te IJmuiden pogingen in het werk gesteld Nederlanders hiervoor te krijgen. Dit gaat in hoofdzaak om machinisten, stokers en matrozen-netmakers (z.g. boeters dus). De arbeidsvoorwaarden zijin in een over eenkomst voor de bemanningen der Duit sche visschersvaartuigen geregeld. Volgens het Hamburger Frem- Jenblatt zijn voor de vloot van Ham burgAltona reeds 80 Nederlanders aan genomen; te Wezermunde en Cuxhaven zouden 300 Nederlanders worden ver wacht. SCHEEPSBOUW-OPDRACHT VOOR PORTUGAL. Aan de „Merwede" te Hardinxveid. Naar men mededeelt is door de N.V. Scheepbouwwerf „De Merwede" v.h. van Vliet en Go. te Hardinxveid gecontrac teerd voor den bouw van een passagiers- en vrachtschip voor vervoer van 400 pas sagiers, voor rekening van een Portugee- sche reederij. Het schip dat wordt uitgerust met Deutz-Dieselmotoren en gebouwd volgens de modernste eischen, is bestemd voor de vaart op Lourengo Marques en de Por- tugeesche koloniën. Hooge Raad van Arbeid. Bij1 Kon. besluit van 24 Juni is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Nauta te Amsterdam als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten, en zijn be- Pluimveecentrale slaat een mal figuur. Het H b 1 d. herinnert, hoe een kuiken- broeder, die het duplicaat van een door de pluimveecentrale vereischt vervoerdo- cument zou hebben vervalscht, aanvan kelijk wegens „valschheid in geschrifte" tot vijf maanden gevangenisstraf was ver oordeeld, doch in hooger beroep door het Amsterdamsche Gerechtshof werd vrij' ge sproken, aangezien deze documenten op geen enkele wettelijke bepaling berusten, hetgeen door den vertegenwoordiger dezer centrale moest worden erkend. Eerst hebben wij, zegt het blad, het ge val gehad, dat men alléén zijn bedrijf mocht uitoefenen, wanneer men zijn broedmachines a raison van één gulden aan de Centrale had overgedaan, niette genstaande het strafrechtelijk verboden is contractueele schijn-verkoopen tot stand te brengen. Het heeft dan ook niet lang geduurd, of deze afgedwongen „overeen komsten" werden door een vergunnings stelsel vervangen. Als een der onderdooien van den pape- rassenballast, waarmede de kuikenbroe- ders worden lastig- gevallen, had men ver- voerdocumenten voor de kuikenleveringen ingevoerd, welke uiterst nauwkeurig be hoorden te worden ingevuld. Toezicht- amhtenaren, controleurs, ambtenaren van den opsporingsdienst besteedden er hun aandacht aan. Tuchtrechtelijke verklarin gen volgden, boeten werden opgelegd en betaald. Thans wordt erkend, dat dit alles geen enkelen wettelijken grondslag heeft gehad. Het is wel een héél zonderlinge figuur, die de Pluimvee-Centrale weer heeft gemaakt! noemd onderscheidenlijk tot lid en plaatsvervangend lid van dien raad de heeren J. Hofman te Amsterdam en F. P. Fuykschot te Utrecht. Motorboot voor torpedo-oefeningen der Marine. Dezer dagen is in de pers het bericht verschenen, dat voor de torpedo-oefenin gen der marine, in Engeland een bestel ling van 30 snelle motorbooten zou zijn gedaan. Dit bericht moet, naar de regeerings persdienst meedeelt, herleid worden tot de mededeeling, dat voor het genoemde doel één motorboot is aangeschaft en dat er aan meer motorbooten geen behoefte be staat. De boot is reeds de haven van Nieu- wediep binnengeloopen. Vergunning voor den invoer van een gasmasker. Dé minister van Sociale Zaken heeft aan de N.V. Maatschappij „Oxygenium" te Schiedam vergunning verleend tot het in voeren van een gasmasker, waarvan het nummer in het merk zal zijn 003. DE SPOORWEGWERKEN TE VLAKE, Werden bij de spoor wegwerken de vo rige week alle arbeiders ontslagen, thans zijn er weer een aantal te werk gesteld. Waar in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. de aansluitingen van den nieuwen spoorweg met den ouden spoor weg zullen plaats hebben, zal Zondag 10 Juli de nieuwe spoorweg, richting Vlis- singen-Rooisendaal, in gebruik worden ge nomen. Erwten. De honderden erwtenplukkers in Z.- Vlaanderen klagen steen en been over de slechte verdiensten, tengevolge van het ge ringe gewicht der erwten. Het loon wordt n.l. per kg gerekend en bedraagt f 1,70 per 100 kg Velen halen slechts de helft hier van per dag, terwijl het vorige jaar de goede erwtentrekkers 175200 kg per dag haalden. (N. R. Ct.) Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de gemeenten Burgh, Renesse en Seroosterke (S.) worden aangewezen als gemeenten, waar de bediening van ontvanger door denzelfden persoon wordt bekleed. Vlugge hulp. Gistermiddag werd een reeds bejaarde stadgenoot op de Markt onwel en kwam bewusteloos op den grond te vallen. Een lid van de Middeltourgsche Reddingsbri gade, die de lessen in eerste hulp bij on gelukken onder medische leiding heeft gevolgd, passeerde per rijwiel en stapte af. Hij mocht er in slagen den man weer bij kennis te brengen, toen deze in de hal was binnen gebracht. Vergoeding bijzondere scholen. B. en W. stellen voor het bedrag der vergoeding pér leerling over 1935 vast te Binnenland. Crisisvoorschriften zonder basis. Het drama te Echteld. Het nieuwe Stadhuis te Den Haag. Buitenland. Paracelsus-eilanden door Frankrijk be zet? De woelingen in Palestina. Vlaamsche betooging te Gent. w Qe kunt niet overal alles krijgen. Neemt U daarom zelf een doosje "AKKERTJES" mee, om bi) de hand te hebben bij hoofdpijn, „wagen- aibkte"t kiespijn, en andere pijnen* auussr ook bij n kou, 'a griep, ana. *J-f v.. AKKER-CACHÉTS Doos 2 st., 2 stuivers. Koker 13 St., 12 stuivers stellen voor het U. L. O., voor zoover het betreft eigen scholen op f 19,56; hij in bruikleen gegeven scholen f 14,01, voor gewoon L. O. resp. f 10,30 en f 7,51 en het gemiddeld bedrag der belooning per lesuur van de vakonderwijzers der ge meentescholen op f 2,18 voor het U. L. O. en f 1,33 voor het L. O. Ingevolge daarvan stellen zij voor de uit te keeren bedragen als volgt te fixee- ren: School Singelstraat (ULO) f 1843,53 en f2409,99; school Nieuwe Haven (ULO) f 1376,48 en f 453,44; Singelstraat (LO) f 2271,15 en f 259,35; Heerengraoht (LO) f 1784,47 en f 176,64; Zuidsingel (LO) f 1936,40 en f 176,64; Gravenstraat (LO) f2441,10 en f 176,64; Wal (LO) f2255,10 en f 207,48; Verwerijstraat (LO) f 1040,13 en f 176,64. De heer G. de Leeuw alhier, die op zijn BMW-motor aan de Int. Sterrit naar Praag meereed, bericht ons heden dat hij Zaterdag 2 Juli te Praag is gearriveerd en de plaqette won die voor de rijders welke op tijd aankomen beschikbaar is ge steld. De heer de Leeuw heeft het plan via Weenen, Insbruck, Genève, Monte Carlo, Lyon, Parijs terug te keeren. In den laten Zondagavond heeft een dronken 34-jarige losse werkman eenige ruiten in het gebouw voor Maatschappe lijk Hulpbetoon ingegooid. De man is aangehouden. Zondagmiddag is een 60-jarige doo- ve man, die de Aagje Dekenstraat plotse ling overstak door de tram gegrepen en op het trottoir geworpen. Het tramperso neel heeft den man naar het Ziekenhuis overgebracht, waar hiji is opgenomen. Het Oranjespei. Volgens een schrijven van den Particu lier Secretaris van Hare Majesteit de Ko ningin, heeft Hare Majesteit hem opge dragen te berichten, dat HaTe Majesteit bij uitzondering gaarne de o p- d r a o h t heeft aanvaard van het Oranje- spel „Wij willen blijven, wat wij zijn!", dat geschreven is door den heer W. 't Hooft, hoofd der Herv. Chr. school te Goes, als een eerbiedige hulde ter gelegen heid van het veertigjarig regeeringsju bileum. Dit spel zal vertoond worden als inlei ding op het eigenlijke Oranjefeest te Goes, onder de leiding' van den bekenden regis seur Kommer Kleyu, op 3 Sept. a.s. Het Gasthuis. In ons nr. van gisteren komt een be richt voor omtrent de exploitatieuitkom sten van het Gasthuis over 1937. Daarin is vermeld een overschot van f 400. Dit moet zijn f 4046, Bevelandsche burgemeesters en secretarissen. Dé vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beve- land hield dezer dagen haar zomerverga dering. De voorzitter, Mr Dr Mes, burgemees ter der gemeente Heinkenszand, memo reerde 'het feit, dat de vereeniging dit jaar zestig jaar bestaat. De heer J. M. Slegt, die gedurende 24 jaar het penningmeesterschap der veree niging heeft bekleed en de laatste jaren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1