w? 2.050.- Echtscheiding en Kinderzegen. iïTvïïïm Dagblad voor de Provincie Zeeland P. LOQISSE - GOES EERSTE BLAD Vertroebeling. D© strijd in China. De strijd in Spanje. Nederland en de enquête in Spanje. REEDS BIJ AANKOOP OP VERBRUIK OP ONDERHOUD BIJ VERKOOP ZATERDAG 2 JULI 1938 52c JAARGANG - No. 230 tie "in alle opzichten' complete wat/en nhmaff WESTWAL 44. TELEF. 287. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstitraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs Sï.50 per tewrtael Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen 1 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Op een te Almelo gehouden Kaderdag der R.K. Staatspartij is door oud-minister Verschuur over de Ossche kwestie gespro ken op een wijze die wij niet kunnen be wonderen. Na er op gewezen te hebben, dat mi nister Goseling zich hij zijn optreden in dezen uitsluitend door het landsbelang heeft laten leiden, vervolgde Mr Ver schuur: „Het gansche land kan er van verze kerd zijn, dat in deze aangelegenheid recht en niets dan recht zal geschieden, want wij leven in een rechtsstaat en wat dit beteekent, ziet men thans in Den Haag, waar voor het ambtenarengerecht niets verborgen blijft en aan iedereen ge toond wordt dat in ons land, ook ten aan zien van de marechaussees, ten volle recht te verkrijgen is. Voor ons, katholieken, heeft deze zaak een hitteren nasmaak, maar zij vormt ook een groote les, die wij nimmer mogen vergeten, want zij toont ons, waar onze vrienden en waar onze vijanden zitten. De vijanden zien het zoo, dat minister Goseling is gevallen over een bananen schil en zij hopen van dezen val gebruik te maken om hem geheel kwijt te raken. In het jaar 1918 'heeft men het katholieke volksdeel goed genoeg ge acht, om Nederland van de revolutie te helpen redden. Mitsdien hebben sindsdien velen onzer de illusie gekoesterd, dat wij als gelijkwaardig volksdeel beschouwd zouden worden. In deze dagen is helaas anders gebleken uit den stroom van vijan digheden, die ter zake van de Ossche af faire op ons losgelaten is. Laat dat ons een dure les zijln. Wij! moeten een onver brekelijke eenheid vormen." Dit optreden van een man als Mr Ver schuur schijnt ons de methode om de zaken te vertroebelen. Het gaat bij de Ossche kwestie niet te gen het R.-Katholieke volksdeel, maar om het recht. Van meet af is van de zij'de der S.G.P. en de N.S.B. gepoogd de zaak Oss te mis bruiken voor het ontwikkelen van een antinRoomsche hetze en het behalen van politieke winst. Dit streven heeft echter bij de overgroote meerderheid van de Ka merleden en ook in de pers geen steun ge vonden. Wel is van alle kanten aangedrongen op het verschaffen van meer licht, opdat de waarheid aan het licht zal treden en het recht zal worden gediend. Naar waarheid kon mr Verschuur dan ook zeggen dat in deze aangelegenheid recht en niets dan recht zal geschieden. Maar daarom valt het temeer te betreu ren, dat de zaak wordt vertroebeld, door de roep om recht te vereenzelvigen met het anli-Roomsche kabaal dat hier en daar gehoord wordt en door het voor te stellen alsof het R.-Katholiek volksdeel als minderwaardig wordt 'behandeld. poor de zaak zóó te stellen bewijst men minister Goseling geen dienst en evenmin het Roomsche volksdeel. In „Antirevolutionaire Staatkunde" (driemaandelijksche uitgave) heeft Mr J. van Andel Gz. een breede beschouwing over_ het echtscheidingsvraagstuk. Hij wijst daarin o.m. op de remmen de werking van het hebben van kinderen. In verband hiermede worden de vol gende cijfers gegeven. Bij de jongste volkstelling bedroeg het aantal gezinnen in Nederland 1.720.744. Verdeeld over het aantal inwonende kinderen was de verhouding als volgt: Zonder kinderen 399.788 met 1 kind 390.283 met 2 kinderen 338.882 met 3 kinderen 220.846 met 4 kinderen 141.811 met 5 kinderen 90.274 met 6 of meer kinderen 138.860 Het aantal kinderrijke gezinnen was tom dus reeds bedenkelijk klein. Het percentage der gezinnen met hoog stens 2 kinderen bedroeg meer dan 65. Hooger nog was hij deze gezinnen het echtscheidingspercentage. Het bedroeg voor gezinnen zonder kin- der«n 40 pet. met 1 kind 28,7 pet. met 2 kinderen 19,7 'pet. Ruim 88 pet. van het aantal echtschei dingen kwam dus voor bij gezinnen met hoogstens twee kinderen. Daarentegen viel nauwelijikB drie pet. van het aantal echtscheidingen bij gezin nen met 5 of meer kinderen. Duidelijk blijkt hieruit dat de viees voor gezinsvorming en de kunstmatige beper king van het kindertal een destrueeren- den invloed uitoefenen. De vrees voor den kinderzegen bevor dert de vernietiging van het huwelijks geluk, terwijl omgekeerd het doorwerken van de verderfelijke beginselen betreffen de echtscheiding de onrustbarende be perking van het kindertal in de hand werkt. Hevig bombardement van Swatau. De Zuid-Ghineesche haven Swatau is Vrijdag door een zwaar bombardement geteisterd. Negen Japansche machines hebben een en zeventig bommen omlaag geworpen. Op het oogenblik is nog niet bekend, hoeveel schade is aangericht. Evenmin valt te zeggen, hoeveel slacht offers er gevallen zijn. De stad staat op tal van plaatsen in brand. Swatau lag ivrijwel onverdedigd en on beschermd, daar het Chineesche geschut grootendeels naar het hanenland ver plaatst is. Franco's opmarsch naar Sagunto. De opstandelingen berichten, dat zij1 bij de doorbraak door de linies der regee- ringstroepen tusschen Bec'hi en Artana, ondanks heftigen tegenstand, vijf kin. voortgerukt zijn, zoodat zij thans in het gezicht van de republikeinische stellingen in de Sierra Espada gekomen zijn, die de laatste natuurlijke barrière aan het front van S'agunto ivormen. Voorts hebben zij de belangrijkste stellingen, die Artana van den Oostkant bedreigen, veroverd. De stad Balalona, feitelijk een noorde lijke voorstad van Barcelona, heeft Don derdag een hevig bombardement onder gaan. Volgens de laatste berichten, zouden er zestig dooden en honderd gewonden zijn. Tien Italiaansche toestellen, verdeeld over twee groepen van elk vijf vliegtuigen, vlogen boven de stad. Tegen tien uur heeft een groep boven de binnenstad ge kruist en een vijftiental bommen uitge- worp- De schade is belangrijk. De andere groep heeft een arbeiderswijk gebombar deerd en 70 bommen uitgeworpen. Zestig huizen zijn 'beschadigd. HET ANTWOORD VAN FRANCO AAN LONDEN. Franco doet in zijn antwoord aan En geland opnieuw het aanbod, Almeria te neutraliseeren. Volgens diplomatieke kringen begint Franco zijn antwoord met uitdrukking te geven aan zijn diepe waardeering voor de Britsche houding en betoogt hij, dat de aanvallen op Britsche schepen, in de ha vens der Spaansche republikeinen niet weloverwogen waren. Het is on mogelijk de nationaliteit te herkennen van ieder schip, dat in een haven voor anker ligt, wegens de groote hoogte waarvan deze aanvallen worden uitgevoerd. De re geering heeft in deze havens ooTlogs-in- dustrieën gevestigd en munitie-opslag- plaatsen ingericht, waardooT de doelen een militair karakter hebben gekregen. Voorts wordt te kennen gegeven, dat de aangevallen schepen voor het meeren- deel contrabande vervoerden. Teneinde evenwel tegemoet te komen aan de Britsche wenschen herinnert Franco aan zijn vroeger aanbod, dat be oogt een veiligheidszone in te stellen in het Zuidelijk gedeelte van het gebied der republikeinen. Almeria wordt opnieuw voorgesteld als beantwoordende aan alle eischen. Dat brengt een neutrale controle met zich mede. Bovendien wordt gezegd, dat alles zal worden gedaan, om in het vervolg te voor komen, dat Britsche schepen zouden ge troffen worden. DE TAALSTRIJD IN BELGIE. Grammens andermaal veroordeeld. De Vlaamsche taalstrijder 'Grammens werd andermaal te Gent tot zware gevan genisstraffen veroordeeld wegens 'het ver nielen van tweetalige opschriften, waar de wet voorschrijft, dat in Vlaanderen de officieele opschriften eentalig Vlaamsch moeten zijn. Deze wet wordt echter niet nageleefd door verschillende openbare be sturen, wat o.m. ook 'het geval was op het Paleis van Justitie te Gent, waar Grammens enkele borden heeft vernield. Belde partijen moeten er om verzoeken. De Regeeringspersdienst meldt: Naar reeds in de pers werd gepubli ceerd, heeft de Engelsche regeering bij de onze doen informeeren of deze bereid zou zijn zich met de regeeringen van Groot- Brittannië, Noorwegen en Zweden te doen vertegenwoordigen in een oommissie van waarnemers, die naar Spanje zou wor den uitgezonden om rapport uit te bren gen over het bombardeeren van open steden. De Nederlandsche regeering heeft hier op Dinsdag 28 Juni j.l. geantwoord, dat zij tot medewerking alleen bereid ware, indien het verzoek van de beide betrokken partijen kwam. De Indruk te Landen. Uit Londen wordt hieromtrent- gemeld: Het Nederlandsche antwoord wordt hier aldus opgevat, dat de vorming van de commissie daardoor problematiek wordt, of op zijn minst vertraagd zal worden. Al lijdt bet weinig twijfel, dat Barcelona aan de gestelde voorwaarde tegemoet zal komen, het lijkt volgens par lementaire kringen minder zeker, dat Burgos een gelijke .houding zal aanne men, aangezien het van meening zou zijn, dat het zich slechts kan richten tot die landen, die de facto, zoo al niet de jure, de rechtsche regeering in Spanje hebben erkend. Het waren dus degenen, die de wet niet toepasten, 'die den Vlaming veroordeel den, 'die de wet wel wil doen toepassen. Met Grammens, die geboeid voor de rechtbank verscheen zooals dit vroeger ook imet de Vlaamsche activisten ge schiedde, werden nog 'verschillende van zijn aanhangers, meest hoogesc'hoolstu- denten, tot belangrijke geldboeten veroor deeld. Er deden zich tijdens en na deze zitting incidenten voor, want vele Vla mingen waren opgekomen, om voor Grammens te manifesteeren. In verband met de Vlaamsche natio nale zangfeesten, die morgen te Gent zul len plaats hebben en die vermoedelijk twintig a dertig duizend Vlamingen naar de Arteveldestad zullen brengen, wordt gevreesd, dat deze de gevangenis zou den kunnen bestormen, waar Grammens is opgesloten en schijnt het de bedoeling van het gerecht te zijn, Grammens tegen a.s. Zondag naar een andere gevangenis over te brengen, vermoedelijk naar die van Tongeren. DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN Gisteren, aldus de correspondent van de „Times" te Berlijn, eindigde de ter mijn, gesteld voor de opgave door Joden van de eigendommen, welke zij in Dhitschland hebben. In Oostenrijk is de termijn met eenige dagen verlengd. Er zijn aanwijzingen dat de oeconomi- sche boycot van de Joden in Duitschland niet voortgezet zal worden met de streng heid van de laatste twee weken. Het de partement van oeconomische zaken heeft blijkbaar ingezien, dat dit zou leiden tot een opeenstapeling van faillissementen, wat zeer nadeelig zou zijn voor het be drijfsleven. Het is daarom minder waar schijnlijk geworden, dat de Joden in de naaste toekomst hun bedrijven moeten kenmerken met speciale borden, en het wordt ook niet verwacht, dat eenige an dere decreten, gericht tegen de Joden, spoedig van kracht zullen worden. Schaamte over Jodenbehandellng 7 Een Fransch journalist, die thans een reis 'door midden-Europa maakt, is met zijn vrouw gearresteerd, toen hij1 den winkel van een Jood in een voorstad van Weenen fotografeerde. De beide Fransch en zijn twee uur later weer in vrijheid gesteld. Zij waren ge fouilleerd en langdurig ondervraagd. Korte Berichten. In Polen zijn velden met een opper vlakte van meer dan 300 ha door hagel volkomen vernield. Tien personen werden door den bliksem gedood, zes zwaar ge wond. De temperatuur te Boedapest is ge stegen tot ruim 98 gr. Zes menschen zijn tengevolge van de hitte overleden. De mais- en aardappeloogst hebben ernstig van de hooge temperaturen te lijden, an ders dan de tarwe. Uit Bulgarije wordt gemeld: In het •buitenland is een bericht verspreid, vol gens hetwelk aan de Duitsch-Hongaarsche grens. Duitsche troepen zouden opmar- cheeren, hetgeen zelfs in verband wordt gebracht met plannen voor een staats greep van Hongaarsche rechtsche kringen tegen de regeering. Het behoeft geen be toog, dat dit bericht volkomen verzonnen ie. (9,76 L- per 100 Km., onder contröle van de K. N. A. C.) LAAT ONS U HET BEWIJS LEVEREN BUMA EN OMROEP ZIJN HET EENS. Arbitrale beslissing leidt tot betaling van f 125.000 per jaar. Naar gemeld wordt, hebben de bespre kingen, welke onder leiding van Mr Don- ner, oud-minister van Justitie en lid van den Hoogen Raad, gevoerd zijn tusschen de vier groote omroepvereenigingen en het Buma, inzake de bekende kwestie der auteursrechten, tot een goed resultaat ge leid. De 'betrokken partijen verklaarden zich n.l. tenslotte bereid accoord te gaan met een arbitrale beslissing, waarbij de omroepvereenigingen per jaar f 125.000 auteursrechten aan het Buma zullen be talen. Het Buma had oorspronkelijk plm. f200.000 (volgens een bepaalde schaal) gevraagd, de omroep-organisaties bleven aanvankelijk met baar aanbod ver onder het bedrag van f 125.000, waarop partijen zich ten slotte in den vorm van een bin dende regeling „gevonden" hebben, waar mede tevens de gevolgen van vroegere processen tusschen omroep en Buma van de baan zijn. ONZE GRAANHANDEL MET BELGIE. Overeenkomst Is bereikt. Zooals' bekend, is de graanhandel tus schen Nederland en België onderworpen aan bepaalde formaliteiten, welke in de betrokken kringen klachten hebben doen ontstaan. Besprekingen te dezen aanzien, dezer dagen gevoerd, van Nederlandsche zijde door den heer Lamping, directeur van de handelsaccoorden, en van Belgische zijde door den heer Casteur, gevolmachtigd mi nister, werkzaam aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te Brussel, hebben geleid tot een overeenkomst ten doel hebbende meer faciliteiten in de transacties te verzekeren. De uitvoerings- regelen van deze overeenkomst zullen binnenkort worden vastgesteld. HET ZILVEREN FEEST DER L. V. A. Feestelijkheden te Soesterberg. De luohtvaartafdeeling, oudste onder deel van de Militaire Luchtvaart, herdacht gisteren den dag, waarop zij 25 jaar gele den werd ingesteld, na een belangwekken de periode van voorbereidende proeven. De jubileerende afdeeling verheugde Binnenland. Nederland en de enquête in Spanje. Onze graanhandel met België. Buitenland. Swatau uit de lucht gebombardeerd. Bommen op een vorstad van Barcelona. Franco antwoordt Engeland. De taalstrijd in België. zich in de aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bernhard, bij de opening van de herdenkingsweek. Allereerst werd bij het monument der gevallen kameraden een plechtige bijeen komst gehouden, waar verscheidene spre kers het woord hebben gevoerd, en waar door het geheele personeel een geschenk werd aangeboden in den vorm van een voetstuk bij het monument, gewijd aan de gevallen kameraden. Na de onthulling door generaal Raaij- makers, werd door Prins Bernhard de eerste krans aan den voet van het mo nument neergelegd. Bij de 's middags gehouden receptie, die zeer druk bezocht was, werd allereerst het woord gevoerd door Minister van Dijk, die mededeeling deed van een aantal door H. M. de Koningin verleende onderschei dingen. De dag werd besloten met een corps maaltijd van de officieren, waarbij ook Prins Bernhard aanzat. DE MATE VAN ZELFSTANDIGHEID VAN IN DIE. Minister Weiter kan nog geen nadere mededeelingen doen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Stokvis betreffende het verstrekken van schriftelijke mededeelingen omtrent de petitie van den Volksraad voor meer zelfstandigheid voor Nederlandsch-Indië, heeft 'de minister van koloniën als volgt geantwoord De ivraag of het door den minister ge opende overleg met den gouverneur-gene raal omtrent de petitie van den Volks raad voor meer zelfstandigheid voor Ne- derlandsch-Indië, sedert de behandeling van de Indische begroeting voor 1938 vol doende is gevorderd, opdat de toen van verschillende zijden gevraagde schrifte lijke mededeelingen zouden kunnen wor den verstrekt, wordt ontkennend beant woord. Voorts merkt de minister op, dat na de zeer uitvoerige behandeling, welke deze aangelegenheid zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer heeft gevonden, voor hem geen aanleiding bestaat ter zake na dere mededeelingen aan de Kamers te doen. Indien echter de Kamer mocht bei- sluiten, hem te dezer zaJke alsnog eenige inlichting te vragen, zal hij gaarne be reid worden gevonden aan dien wensc'h te voldoen. HANDELSACCÖORD NEDERLAND-BELG IE. In aansluiting aan de besprekingen, die eenige dagen te Brussel tusschen de Ne derlandsche en Belgische regeeringen ge voerd worden betreffende het sluiten van een nieuw handelsaccoord, zullen de ko mende week ook besprekingen te 's-Gra^ venhage worden gevoerd. Rijksbemiddeling haringvisscherij. Naar gemeld wordt, heeft de gistermid dag door den rijksbemiddelaar, Prof. Mr A. G. Josephus Jitta gehouden conferen tie met de partijen, betrokken bij het con flict in de haringvisscherij te Schevenin- gen, Vlaardingen en Katwijk, geen resul taat opgeleverd. DE ERVARINGEN VAN ZEEUWSCHE WERKLGOZEN IN DUITSCHLAND. Teleurstelling te Kortgene en Kolijnsplaat De heer H. P. Staal, directeur van de districtsarbeidsbeurs te Middelburg, heeft in een interview gesproken van „goede loonen, goede kost en goede inwoning" voor werkloozen, die naar Duitschland willen gaan. 'Onze correspondent te Kortgene heeft echter een gesprek gehad met de arbeiders uit Kortgene en uit Kolijnsplaat, welke uit Duitschland zijn teruggekeerd. Hij komt tot een geheel andere voorstelling van zaken, dan dhr Staal gaf. De arbeiders van Kortgene en Kolijns plaat zijn, evenals de andere' Zeeuwsche arbeiders, door den heer Staal zoodanig voorgelicht, dat ze boven kost en inwo ning 2030 Rijlkssmark per week f 14 f 21) konden verdienen. De boeren in Duitschland

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1