DE ZEEUW KentU het LLOYD BOARD? tweede blad MIDDENSTANDSBELANGEN W. DE GLAS S. W. GABRIËLSE Controle-Bedrijfseconomische adviezen-Belastingzaken. Uit de Provincie Middenstanders Korte Kerkstraat 5, GOES. Uit den Goeschen Raad. Denkt aan Uw Handelskennis. Billijke vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma. I. 0. M. I L. J. VAN 'T WESTENDE Een mooi decoratief oppervlak. Fabriek voor Houtbewerking, Goes Niet vóór maar om den middenstand. Hoe het in Duïtschland gaat. Nog altijd klacht over gebrek aan medewerking. Eén op de duizend. H.H. Architecten, Aannemers en Timmerlieden ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.O. ELECTRO-TECHNISCH BUREAU GOES VOORSTAD 11 WALCHEREN'S MELKPRODUCTEN gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" VAN VRIJDAG 1 JULI 1938, Nr 229. Laat begonnen, laat klaar. Dat bleek Woensdag ook in den Goeschen Raad. Om drie uur stapten we de Raadszaal binnen en het was bijna zes uur eer we ze konden verlaten. Hoe dat zoo kwam? Voor het late aanvangsuur kunnen we natuurlijk geen verklaring geven, maar de reden waarom de vergadering bijna drie uur duurde lag in het babbeltje waarbij de thee met een klontje ontbrak over de nieuwe havenbrug. Door de voorstellen van B. en W. schoten we met den in Goes gebruikelij'ken spoed heen. Enkele woningbouwvereenigingen pro fiteerden van den verlaagden rentevoet. Begrootingen werden gewijzigd. Het ver blijven in portieken van huizen en win kels werd strafbaar gesteld, al is de re dactie der bepaling niet ongevaarlijk. De hotel- en logementhouders moeten, on danks het protest van weth. de Roo, voortaan eiken morgen de kaartjes van hun logeergasten op het politiebureau gaan bezorgen, wat volgens den voorzit ter als een prettige wandeling moet wor den beschouwd, die dan, jammer genoeg, voortaan de politieagenten moeten mis sen. Een bepaling is ontworpen, waardoor men hoopt het schoenlappen op de markt te kunnen tegengaan, al is de redactie zóó vaag, dat men zich afvraagt, of de rech terlijke macht daarop iemand zal vervol gen. Het ware door een „overtreder" te probeeren! Medewerking werd verleend om op de Ambachtsschool het vak metselen te lee- ren, welk vak tot heden te veel als een soort familie-privilegie werd beschouwd. En ten slotte werden de beide U.L.O.- scholen geholpen aan ruimte, om hun groot aantal leerlingen te kunnen bergen, al was deze oplossing naar den zin van den Raad te duur. Ze is echter maar voor één jaar bedoeld. Lang hield dit alles niet op. Maar toen kwam het wat vreemd aandoende punt: „Bespreking inzake brug over de haven". Bespreking, praatje dus. Geen voorstel. Wie had die bespreking aangevraagd? Al spoedig bleek, dat het initiatief hier toe niet van B. en W. was uitgegaan, maar van een vijftal Raadsleden, op wie waarschijnlijk de protesten van een deel der kadebewoners indruk hadden ge maakt. Waar onder deze vijf heeren zich ook Raadsleden bevonden, die zulks in 1936 nog niet waren, veroorloven wij! ons de vraag of het op den weg van nieuwe Raadsleden ligt, om te trachten een be sluit, dat nog zoo kort geleden na behoor lijke voorbereiding en overweging is ge nomen, ongedaan te maken. Wij, die ook de behandeling in 1936 hebben meegemaakt, moeten eerlijk ver blaren, dat wij Woensdag geen nieuwe, steekhoudende argumenten tegen het be sluit van 1936 hebben gehoord. Dat hebben de burgemeester en weth. de Roo ook heel duidelijk aangetoond. Te gen hun logica en cijfers moesten de oppo santen het afleggen. Het slot van het de bat was zelfs min of meer vermakelijk. Nu eens zou er wel, dan weer geen motie ko men. De burgemeester krabbelde er zelfs een op het papier ten gebruike door een Raadslid. Weth. de Rooo kwam er tegen op, dat men zou volstaan met het afschui ven van de verantwoordelijkheid op B. en W. Neen, aldus deze spreker, gij1, Raads leden, hebt nu de motieven van B. en W. geboord en moet, als gij het daarmee niet eens zijt, met andere voorstellen komen. Eerst kondigde de heer Laport er een drietal aan, maar per saldo bleef elk voorstel en elke motie achterwege. Het debat ging uit als een nachtkaars. Alleen verklaarden enkele leden, dat ze door B. en W. volkomen overtuigd waren en dat in 1936 een wijis besluit was genomen. We kunnen ons indenken, dat de kade- bewoners en sommige zakenmenschen in die omgeving er spijt van hebben, dat de schepen niet meer in de oude havenkom zullen komen, Het was gemakkelijk, als de waren zoo ongeveer tot bij: de deur ge bracht werden. Ook bracht de scheepvaart wat vertier en afwisseling. Inderdaad, het zal er straks stiller worden. Maar is het daarom verantwoord om voor dat ge mak en die levendigheid minstens f 34.000 «het verschil tusschen een vaste en een beweegbare brug) te gaan uitgeven? bovendien, we staan er nu anders voor an in 1936. Nu ligt de nieuwe haven- _,tJ.rri er; Het geld is er voor uitgegeven, heen de brug moet nog gebouwd worden. aar(zouden hoogere colleges in dit sta- iurn n 'beweegbare brug goedkeuren, waar oor dan meteen het graven van de nieu- we havenkom min of meer overbodig zou ZIW gemaakt? Dan de demping. B. en W. en de Rijks- tttmissie voor Monumentenzorg hebben ?n bezwaar, omdat een stukje osschoon zou worden bedorven. Hier- er valt moeilijk te twisten. Er is wel ns meer iets gedempt waarover men later zouden de kadebewoners zoo iets wellicht graag willen, geheel ongeschikt, omdat de toegangswegen ongelukkig zijn en deze plaats ver van den boofdverkeersweg ligt. De bouw van een schuilkelder zou bet fantastische bedrag van f 300.000 kosten. En volgens den voorzitter komt men meer en meer terug van het bouwen van massa schuilkelders. De voorzitter kon ter geruststelling van sommige leden nog meedeelen, dat voor de beurtschippers bij de oude werf een zwaaiplaats komt, die maar f 1000 zal kosten. Ten slotte bleef nog over het bedrag voor de nieuwe brug. Enkele leden meenden, dat dit wel de helft goedkocper kon. Hierover is het moeilijker te oordee- len. B. en W., gesteund door hun des kundigen en door den heer Reedijk, vin den de geprojecteerde brug doelmatig en mooi. Maar misschien zou een ander des kundige die heeren zijn het zelden eens met een ander en goedkooper plan kunnen komen. We zullen maar hopen, dat de smaak van B. en W. straks door de burgerij gedeeld zal worden. Vol ver wachting klopt ons hart! Bii' de rondvraag vernamen wij1 tot onze blijdschap, dat de dansvergunning voor café Flora is ingetrokken (misschien ko men hiervoor nog meer gelegenheden in aanmerking) en dat de burgemeester het van ganscher harte opnam voor de agen ten van politie, die op 18 dezer werden lastig gevallen door een soort publiek, waartegen de krachtigste maatregelen niet te krachtig zijn. heusch geen spijt bad. Maar anders is het koBtoa. Die zouden f69.000 of, in(ierd met de kosten van de brug, l„5a\zou vervallen, f 51.000 bedragen, d:t f11! weinig arbeidsloon zit, omdat fing«h moeilijk voor werkverschaf- Voor een parkeerterrein i- d" *uint, al DE THOLEN 53 OP DE SPIJKERPLAAT NABIJ VLISSINGEN VERGAAN. Men schrijft ons: Woensdagavond kwam bet bericht te Tolen dat de Tbolen 53, een betrekkelijk kleine hoogaars van schipper N. Baay alhier, nabijl Vlissingen vergaan was. Aanvankelijk liep bet gerucht, dat de bei de zoons van schipper Baay, de 26-jarige Cornelis en de dertigjarige Abram, ver dronken waren, doch gelukkig bleek dit niet waar. Wij hebben ons gewend tot de drenke lingen, die Woensdagavond 9 uur met verlies van alles, te Tolen arriveerden. De jongste zoon G. vertelde ons: wij waren Zondagnacht 2 uur uit de haven van To len weggevaren naar Breskens, waar wij twee tijen hebben gevischt, doch slechts 20 pond visch konden vangen. Dinsdag avond vertrokken wij! met een tamelijk kalme Z.W. wind naar Vlissingsche plaat om daar ons geluk te beproeven; wij kwa men daar te 9,30 u'. aan en hadden het plan Woensdagmorgen vroeg de netten te zetten. Des nachts te één uur overviel ons een Z.W. storm, met zeer hooge zeeën, terwijl er buitengewoon veel branding was. Door den storm konden wij niet on der zeil komen, temeer daar harde ruk winden met zoo'n hevigheid door bet want joegen, dat alles aan boord kraakte, zoodat wijl genoodzaakt waren te blijven liggen. Spoedig merkten wij, dat het anker niet hield; een tweede anker hield ook niet vast, zoodat wij telkens dichter bij de plaat kwamen. Eerst werd onze botbeun afgerukt, die op drift ging, eenige oogen- blikken daarna moest ook bet dirkblok uit den mast er aan gelooven en smakte op bet dek, gelukkig zonder een onzer te ra ken. Hooge zeeën sloegen over het dek van ons scheepje, zoodat wij moeite had den ons staande te houden, tot een nieu we stormvlaag ook de mast met koker afsloeg, zoodat deze met een geweldig ge kraak overboord sloeg, blijvende hangen aan eenig touwwerk. Het zeil met giek flit. Foto Klno Lijsten- handel A. W. VERSCHOORE Goes Telef. 44 - Groote Markt 7 Middelburg Vlissingen Officieel Telefunken Service Hoofdagent N. S. F. Radio Erkend Philips Service Laag In prijs. - Groote maatsorteering. Alleenvertegenwoordiging voor Zeeland: Telefoon 9 bleef gelukkig nog aan boord. Nadat wij ongeveer een uur doodsangsten hadden uitgestaan, moest de rol met ankerket ting er aan gelooven. Nadat wij meer dan drie uur noodseinen, door het naar boven steken op een baak van een mand, had den gegeven en ook getracht hadden een deken met olie te doen branden, durfden wij niet langer aan boord blijven en zijn wij met veel moeite in de roeiboot gegaan. Nadat wij zoo een half uur, terwijl de dood ons voor oogen scheen, over de hui- zènhooge golven hadden rondgedobberd, werden wij! opgemerkt door de sleepbooten Goliath van Vlissingen en Baltic van Ter- neuzen. Met veel moeite wist kapitein Meertens van de Baltic ons aan boord te krijgen en de boot op sleeptouw te nemen. De ontvangst aan boord was buitenge woon hartelijk. Een stevig maal smaakte ons natuurlijk na zooveel angstige uren van gevaar. Na nog drie uur ter plaatse te hebben ver toefd, om te trachten ook de hoogaars, nog te redden, moesten wiji koers zetten naar Vlissingen, daar zij' op de spijker plaat. geslagen was en direct vol geloopen. Te Vlissingen werden wij door den bur gemeester van reisgeld voorzien, zoodat wij met verlies van alles des avonds te 9 uur te Tolen aankwamen. Voor den ouden schipper Baay is het vergaan van zijn boot met tuig en netten een onherstelbaar verlies. Geld overhouden wordt bij de bot- visschers niet gekend, daar de verdiensten de laatste jaren zoo laag zijn, dat amper droog brood wordt verdiend en dergelijke vaartuigen hier nooit worden verzekerd. Mioge het gelukken deze ijverige en oppas sende menschen weer aan een scheepje te helpen. MIDDELBURG. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Aan het jaarverslag over 1937 van de Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bi bliotheek" ontleenen wij, dat 171 nieuwe leden toetraden en 159 oude bedankten, dus slechts een vermeerdering van 12. Het totaal aantal leden bedraagt 1367. Het aantal bezoekers aan de leeszaal was 17.250 tegen, 17.562 in 1936, dus 312 minder. 'Het aantal uitgeleende banden was •41.313, n.l. 34.184 romans en 7130 stu diewerken, tegen 48.758, 40.599 en 8159 in 1936, een vermindering dus met 6415 romans en 1029 studiewerken of totaal 7444 banden. Deze vermindering van het aantal bezoekers en het getal der uitge leende werken kan verklaard worden uit bet feit, dat wegens de verbouwing de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, gedu rende 2Vs maand, van 1 Juli tot 14 Sep tember gesloten is geweest, De rekening over 1937 wijst een eind cijfer aan van f 6910,6IV2 en een goed slot van f 34,39V2, tegen een batig saldo over 1936 van f 192,66V2. VLISSINGEN. Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen". 'Het centraal comité hield gisteravond een vergadering met de besturen der buurtverenigingen. Alle 24 buurtvereenigingen waren te genwoordig. D'e voorzitter besprak de reis naar Amsterdam in verband met de huldiging van H. M. de Koningin. Het aantal deel nemers aan het défilé uit geheel Zee land bedraagt slechts 700. Van den Vlissingschen bond kunnen geen 50 personen, zooals oorspronkelijk de bedoeling was, doch slechts 25 deelnemen. De avond werd verder geheel gevuld met besprekingen van den in de eerste week van September te organiseeren op tocht. Besloten werd, dat deze een bijzonder plaatselijk cachet zal hebben en zal staan in het teeken van „Vlissingen in 40 jaar". Verplaatsing Schipbrug. Naar wij vernemen, zal in het begin van September a.s. na de jubileumfeesten de Schipbrug tijdelijk van hier naar Middelburg worden overgebracht. ZUID-BEVELAND Wemeldinge. Woensdag hebben de ouden van dagen alhier bun rijtoer ge maakt door Walcheren, 's Middags werd er gestart met twee bussen, terwijl men des avonds bij bet binnenkomen der ge meente werd opgewacht door bet fan faregezelschap „0'. K. K.", waarna men een wandeling door het dorp maakte. Bij bet rusthuis voor Ouden van Dagen werd 'Elr is niet alleen een actie die gevoerd wordt door de middenstanders ter be hartiging van hun belangen, en een stre ven dat er op gericht is v 0 0 r de midden standers een betere positie te verkrijgen en den middenstand in bet algemeen voor uit te brengen, maar er is ook een strijd die gevoerd wordt 0 m de middenstanders. Dat is dezer dagen nog weer eens ge bleken te Goes en misschien ook wel in andere plaatsen, toen daar van de zijde der N.S.B. een circulaire werd verspreid tegen een bepaald filiaalbedrijf, met de uitgesproken bedoeling bij den midden stand een wit voetje te krijgen. Natuurlijk hebben de middenstanders dat opperbest begrepen. Zij hadden zeer goed in de ga ten, dat bet bijl bet verspreiden van deze circulaire er niet om ging den midden stand te helpen, maar om de N.S.B. een duwtje vooruit te geven en de midden standers er toe te brengen zich voor het karretje van deze beweging te laten span nen. Het is niet de eerste keer dat met dit bijltje gehakt wordt. Het vorig jaar bij de verkiezingen heeft men in meerdere plaat sen hetzelfde middel toegepast om slem- men te winnen. Mjaar men herinnert zich misschien hoe toen werd medegedeeld, dat juist in dien tijd een plaatselijk leider van deze beweging bij een winkelier een partij flesselien liet bezorgen om het statiegeld terug te krijgen en dat hem toen werd medegedeeld dat de flesscben gebracht moesten worden bijl het filiaal van een groot-bedrijf ter plaatse. In Duitschland, waar de nationaal-so- cialisten nu een aantal jaren aan bet be wind zijn, beeft men de middenstanders mede op z'n band gekregen door een felle campagne te voeren tegen de warenhui zen. En aanvankelijk scheen het ook of er iets gedaan zou worden om deze in richtingen te doen verdwijnen. In de prac- tijk is er echter niets van terecht geko men. E'er het tegendeel. Juist dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat de Duitsche autoriteiten, ge heel in overeenstemming met de natio- naal-socialistische beginselen, begonnen zijn de kleine middenstandsbedrijfjes, die moeite hebben om den strijd om bet be staan vol te houden, eenvoudig op te ruimen. Grondig zal worden nagegaan welke zaken levensvatbaar zijn en waar men meent dat dit niet bet geval is, zul len de zaken gesloten worden, terwijl voor hen die daarin werkzaam zijin een plaats gezocht zal worden bij bet grootbedrijf. In een land als het onze zou zulk een maatregel onmogelijk zijn. Hier hebben wij toob de middenstandsorganisaties die zeker gelegenheid zouden krijgen bun stem te laten booren. Hier hebben wij het parlement waar ook gelegenheid is de belangen van den middenstand, ook van den kleinen middenstand bij de Overheid te bepleiten. Dat vinden de nationaal-socialisten ook in ons land verschrikkelijk. Hun ideaal is, het zoover te brengen dat één man en zijn vrienden héél bet leven, ook bet za kenleven, beheerschen en dat de rest z'n mond houdt of als men dat niet wenscbt met bet concentratie-kamp kennis maakt. Intusscben, blijft bet feit dat vele mid denstanders zich door bet grootbedrijf in bun bestaan bedreigd achten. En het is te verstaan dat zij maatregelen nemen om aan dit voor ben dreigende gevaar te ont komen, Gelukkig is men, wat dit betreft, ver standiger geworden de laatste jaren. Er is een tijd geweest, dat vele middenstanders altijd maar critiek oefenden op coöpera ties en filiaalbedrijven. Dat waren, zoo meenden zij', de vijjanden die bestreden moesten worden. Maar dat is nu wel wat anders gewor den. Het optreden is nu over het algemeen meer positief. Men beeft ingezien, dat er wat anders en wat beters gedaan kon worden om den middenstand vooruit te brengen. Men is zich gaan organi seeren. De onderlinge concurrentie is gebleven, maar daarnaast is Sr toch ook gekomen samenwerking op meni gerlei gebied. Gemeenschappelijk tracht men den middenstand te sterken. Tal van maatregelen zijn plaatselijk en landelijk genomen tot verheffing van den midden stand en daarbij beeft men ook gekregen de medewerking van de Regeering. Zoo gaat bet den goeden kant uit. En zoo is er ook hoop, dat als straks de crisis mocht wijken, de middenstand opnieuw zijn vleugels kan uitslaan. In de dezer dagen gehouden vergade ring van den Kruideniersbond is door den voorzitter nog eens met nadruk de be- teekenis van organisatie in het licht ge steld. Daarbij! kon naast een woord van blijdschap over veel dat bereikt werd, niet achterwege blijven de klacht dat er nog altijd heel wat middenstanders zijn die, inplaats van in bet algemeen belang mee te werken, tegenstroom geven. Zoo moest worden geconstateerd, dat een po ging om tot een betere statistiek in bet kruideniersvak te komen, slechts een op de duizend medewerking ver leende. En zoo zijn er meer schaduwplek ken aan te wijzen. Maar er is toch vooruitgang. De drie middenstandsbonden zijn voortdurend ge zamenlijk in de weer om de midden- standsbelangen te behartigen. Laten al onze middenstanders den Bond waartoe zij krachtens bun beginsel behooren naar vermogen steunen en zoo bet belang van hun stand en hun vak -en hun zaak die nen. Dat is beter, dan te luisteren naar een beweging, die ook de vrije middenstanders wil brengen onder het juk van de dicta tuur. uitgestapt. Hier speelde de muziek nog enkele nummers. Krabbendijke. Vereeniging in nood. Woensdagavond hield de ver eeniging tot 'bevordering van verkrijging van onroerend goed door landarbeiders een algemeens vergadering onder voor zitterschap van Jbr Mr W. G, Sandberg tot Essenburg. De secretaris, dhr J. Vader, bracht een uitvoerig verslag uit over het jaar 1937, waaruit bleek, dat de 93 perceeltjes los land alle zijn verpacht voor f 26 per per ceel van V2 gemet. Dit jaar zullen deze opnieuw voor drie jaar worden verpacht. Met uitzondering van enkele pachters, die regelmatig achterstallig zijn, mag ge constateerd worden, dat de pachten, zulks in tegenstelling met de annuïteiten der plaatsjes, vrij regelmatig zijn binnenge komen over het afgeloopen jaar. De ach terstand bedroeg 1 Jan. 1938 f 435,97. De achterstand van de annuïteiten bedroeg f 1533,10. Niettegenstaande de krachtige pogingen welke bet Bestuur daartoe heeft aange wend, is het niet mogen gelukken den be- staanden acbterstand iets te verkleinen, doch is deze in werkelijkheid nog met f 185 toegenomen. Reeds herhaalde malen is er vanaf 1935 bij den Minister v. Financiën op aange drongen over te gaan tot verlaging van het rentepercentage met 1 pet. en dit per centage te brengen op 2 pet., alsmede om aan de Vereeniging een uitstel te verlee- nen in de betaling van bet aflossingsbe standdeel der annuïteiten voor de plaats jes. Op al deze adressen werd steeds maar weer een afwijzende beschikking ontvan gen. Thans is het zoover gekomen, dat de Vereeniging niet meer aan hare verplich tingen tegenover de gemeente kan voldoen. Ten einde raad beeft 'bet Bestuur der Vereeniging zich aan het einde van het verslagjaar gewend tot den Minister van Economische Zaken en nogmaals uitvoe rig den noodtoestand uiteen gezet, waarin de vereeniging is komen te verkeeren. Be gin 1938 is hierop een hoopgevende con ferentie gevolgd met den Cultuuroon su lent te Tilburg, in wiens banden dit adres om advies was gesteld. Nadat deze amb tenaar van den gebeelen toestand bad ken nis genomen, was ook zijn indruk, dat bier werkelijk van een noodtoestand kon wor den gesproken en dat spoedige en afdoen de bulp bier zeer zeker was geboden. Op welke wijze bulp zou moeten worden ge boden kon bij nog niet mededeelen. Daarna werd de balans en winst- en verliesrekening overgelegd. Aan de hand van bet uitgebrachte ac countantsrapport werd de penningmeester dhr A. Tollenaar gedechargeerd voor zijn richtig beheer, 't Verlies bedroeg f 627,95. Inplaats van dhr G. P. Vogelaar, lid van Gedep. Staten, werd tot bestuurslid gekozen dhr J. Nagelkerke, raadslid. Dhr Vogelaar wenschte wegens drukke werk zaamheden niet meer in aanmerking te komen. Met bet oog op de uit te voeren werken in den Karelpolder, zullen de polderlasten aanzienlijk booger worden (minstens f40 per ha). Het bestuur stelde voor om bij de a.s. nieuwe verpachting de pachtsom te brengen op f30 per perceel van V2 ge- met. Met alg. st. werd dit voorstel aange nomen. Wolphaartsdijk. Woensdagavond maak te ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard de muziekver- eeniging „Advendo" een muzikale wan deling door de gemeente. Daar het echt paar P. Luikenaar (wethouder) hun veer tigjarig huwelijksfeest vierde werd hun een serenade gebracht. Een en ander bracht velen op de been. 's Gravenpolder. Gisteren werd in te genwoordigheid van B. en W. van dhr Eokhardt, die hier 39 jaar als onderwijzer Door den Importeur voor Nederland is de Firma A. DE JAGER-TOLHOEK te Goes en Middelburg de verkoop op gedragen van het Ivoorkleurige spiegel gladde A-BOARD voor Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland. Vraagt b. g. n. Firma monsters, prijzen en inlichtingen. GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. TELEFOON 396 SOLI ED VERTROUWD OVERAL VERKRIJGBAAR ZIJN BETER HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 271.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5