De overplaatsing der brigade marechaussee te Oss. IQ. DA AI Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 1 JULI 1938 52e JAARGANG - No. 229 Kerkelijke herdenking Regeerings-Jubileum van H. M. de Koningin. Buitenland. Een verklaring van den Raad van Ministers. Dobbelmann'5 Uit de Provincie VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Kerknieuws. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, floes Postrekening 4-1455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 oer kwartasï Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiün 30 cent per regel Ingezonden medcdcelingen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Door de Regeering is aan de verschil- lerde kerken het volgende schrijven ge richt 's-Gravenhage, 27 Juni 1398. Het aanstaand jubileum van Hare Majesteit de Koningin stemt tot ootmoe dige erkentelijkheid. De Regeering zou het op prijs stellen, indien op 5 September e.k. de Kerkge nootschappen aanleiding konden vinden deze heugelijke gebeurtenis1 plechtig ker kelijk te herdenken. De Minister van Staat, Voorzitter van den Raad van Ministers, (w.g.) H. COLIJN. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Waarin Oostenrijks moeilijkheden bestaan. Het rijksministerie voor volksvoorlich ting en propaganda te Ween-en 'heeft een reeks vooraanstaande buitenlandsche journalisten gelegenheid gegeven -zic'h te Weenen te overtuigen van de onjuistheid van alle geruchten over Oostenrijk, die den laatsten tijd in 'het buitenland de ronde gedaan hebben. Gouwleider Buercke'l heeft de pers ont vangen om ivragen te beantwoorden. Buerckel noemde de geruchten, a'ls zou Hitier naar Weenen gekomen zijn om orde in de partij te scheppen, onzinnig. Van de 3780 politieke arrestanten zijn naar schatting de helft Joden. Deze Jo den zijn echter niet gearresteerd wegens hun Joodsche afstamming, maar wegens politieke en crimineele delicten Van al deze arrestanten 'zijn er 150 in het kamp Dachau opgesloten. Een journalist vroeg vervolgens naar de geruchten, als zou de bevolking -ont stemd zijn wegens het in functie zijn van rijks-Duitsche ambtenaren in de- O'ost- mark. Buerckel zeide het juist geacht te heb- hen de instellingen, die in Duitschland haar waarde bewezen hadden, zoo spoe dig mogelijk over te nemen. Hij haalt daarom uit het oude rijk vaklieden voor de partij' 'en den technisc'hen opbouw. D'e- ze lieden zijn echter ondergeschikt aan de 'Oostentrijksche gouwleiders1 en 'zullen na een bepaalden termijn teruggeroepen worden. Na 1 Aug. zullen bij' de dis- tricts'besturen geen rijks-D'uitscher® meer werkzaam zijn en bij' het staatsbestuur bekleedt slechts één rijlks-Duitscber een belangrijke functie: Buerckel zelf. Op de vraag, waarom Schuschnigg niet werd vrijgelaten, antwoordde Buerckel, dat het bier een daad van gerechtigheid betreft. Onder -Schuschnigg zijn dertien mannen in strijd met de wet opgehangen; van de terechtstelling van dertig anderen heeft men slechts afgezien onder den druk van de volksstemming. Ik zou bet juist achten, aldus Buerckel, als Schuschnigg vervolgd zou worden we gens deze justitieele moorden. De- beslis sing daarover ligt echter niet hij mij'. Het Jodenvraagstuk zal streng wette lijk geregeld worden en oo'k za'l vastge steld worden, wat de Joden bij emigratie mede kunnen nemen. Hoogst en 15 tot 30 Pst. der Joden is voornemens het land te verlaten. DE OVERSTRQOMINGSRAMP IN JAPAN. Ook lichte aardschokken zijn waargenomen. Het Japansche ministerie van binnen- andsche zaken heeft medegedeeld, dat bij e overstroomingen 81 personen om het ®ven gekomen en 45 andere zijn ver- ist. 255 huizen werden geheel en 131 gedeeltelijk vernield, terwijl 256.903 hui- en onder water zijn komen staan. D'eze eohTn j ken betrekking op het geheele Pu tengevolge van' de regens te tilden heeft gehad. vin °?nsc*aga-vond zijn te Tokio en omge- g twee lichte aardschokken gevoeld, 6, ae reeds door overstroomingen ver maakten ^evo^ing n0S meer beangst Gistermorgen hield de regen op. Intus- hebben de overstroomingen een de aangericht als nooit tevoren. VERLAGING BENZINEPRIJS VOOR VREEMDELINGEN IN BELGIë. De Belgische Staatscourant publiceert een ministerieel decreet met betrekking tot een verlaging van de belasting op benzine, aangekocht in België door bui tenlandsche toeristen. Deze verlaging bedraagt 50 centimes per liter voor een hoeveelheid van niet meer dan 20 liter per dag, terwijl het totale verbruik tijdens het geheele verblijf de 300 liter niet te boven mag gaan. Om voor deze belastingverlaging in aanmerking te komen, moet men in het tijdvak van 1 April tot 30 September minstens drie dagen in de Belgisch-Lu- xemburgsche economische unie verblij ven. MAXIMUMTONNAGE VAN SLAGSCHEPEN VERHOOGD TOT 45.000 TON. De Engelsche minister van marine, Duff Cooper, deelde in het Lagerhuis mee, dat Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten het protocol ihebben geteekend, waarbij op grond van de waarborgclau- sule inzake de tonnenmaat van slagsche pen, vervat in het verdrag van 1936, de maximum-tonnage van slagschepen wordt verhoogd van 35.000 tot 45.000 ton. Het maximum-kaliber van het geschut blijft onveranderd 40.6 cm. Duff Cooper zeide nog, dat de Britsche regeering alle vlootmogelijkheden, waar mede zij' verdragen heeft gesloten, er van in kennis heeft gesteld, dat zij voor 'het oogenblik niet voornemens is slagschepen te bouwen boven de 40.000 ton. Zij ver trouwt, dat ook de andere Europeesche maritieme mogendheden er van zullen af zien, dit cijfer te overschrijden. De Duitsche Rijksregeering heeft met de Britsche regeering een dergelijke over eenkomst onderteekend. Van de Sovjetregeering heeft men nog geen antwoord ontvangen, doch dit ver wacht men binnen zeer korten tijd. Overvloed van Italiaansch fruit In Duitschland. De groentenwinkels te Berlijn worden op het oogenblik overstroomd met Itali aansch fruit en Italiaansche groenten. Nooit tevoren zijn er zooveel Italiaan sche producten op de markt geweest. Groenten en fruit van andere landen zijn zoo goed als uitgesloten. De Valera premier van Ierland. OD'e „D'ail" heeft De Valera met 75 tegen 45 stemmen tot ministerpresident van Eire gekozen. De Lab-ourafgevaardigden en de onafhankelij'ken hebben zich van stemming onthouden. De samenstelling der regeering blijft geheel ongewijzigd. BinienlanH HET K.L.M.-ZOMERVERKEER. Bijna 800 passagiers op één dag. Zoodra 'het zomersche luchtnet aan het einde der ivorige week de laatste uitbrei dingen had ondergaan met de opening van de luchtlijn naar Leeuwarden en die naar Liverpool, Manchester en D'onca's- ter, zijn de vervoercijfers der K.L.M. met een f'lin'kbn sprong omhoog gegaan. Za terdag j.l. werden op alle lijnen der maatschappij binnen de Europeesche grenzen 785 passagiers vervoerd. Dit is het record in de geschiedenis- der K.L.M. Het vorige jaar werden in het hoogsei zoen, -dus in Juli 'en; Augustus, enkele malen toppen bereikt van 600 reizigers, doch een dag van bijna 800 is nog niet voorgekomen. In -dit vervoer heeft het binnenland zich flink geweerd, met 295 pa'ssagiers op één dag. Hiervan nam de Zeelandlijn 95 en de Texellijn 70 voor haar rekening. Maar de nieuwe verbin ding met Leeuwarden spande toch de kroon, met 104 luchtreizigers. Ook -het vrachtverkeer vertoont een ge- stadigen vooruitgang. Op dezen Zaterdag, welke voor vrachtvervoer een normale dag was, ging aan vracht en post in het Europeesche verkeer rond 7800 kilo de lucht in, wat een -vermeerdering betee ken t van 1000 kilo per -dag. STICHTING VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Minister voelt niets voor sterker beperkingen. Onlangs heeft het Eerste Kamerlid Sik- kes (S. D.) den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vragen ge steld betreffende 'het verleenen van de machtiging, bedoeld 'bij art. 88 bis der la ger onderwijswet 1920, ten behoeve van een te openen christelijke school voor uit gebreid lager onderwijs te Groningen. D'e h-eer Sikkes had o.m. de vraag ge steld, of de minister niet van oordeel was, dat er na het gebeurde te Groningen en mede naar aanleiding van het voorgeval lene te Waddinxveen, aanleiding bestond tot het opleggen van sterkere beperkin- De regeeringspersdienst meldt: Ter zitting van het ambtenarenge recht te 's Gravenhage, gehouden in den namiddag van Zaterdag 25 Juni 1938, zijn de procedures behandeld, wel'ke door de leden van het voormalige personeel der brigade Koninklijke marechaussee te Oss zijn aanhangig gemaakt tegen den inspecteur der Kon. marechaussee terzake van hun overplaatsing. In tegenstelling met de positie in de andere reeks proce dures was in deze zaken de minister van justitie noch door zijn vertegenwoordi ger, noch op eenigerlei wijze door van zij nentwege voorgebracht getuigen betrok ken. Door verslagen, zooals die in een deel der pers zijn verschenen over het geen op voormelde zitting zou zijn ver klaard, is de indruk gewekt, dat de mi nister van justitie in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 7 April 1938 ten onrechte en zelfs in strijd met de waarheid, zou hebben mede gedeeld, dat reeds van 1 April af tusschen hem en zijn amb-tegenoot van defensie overeenstemming zou hebben bestaan in zake de overplaatsing van het personeel van de brigade K. M. te Oss. Dé Raad van Mnisters acht het niet verantwoord, dat de mogelijkheid van een indruk als vorenbedoeld blijft bestaan. Gehoord onder meer de volkomen over eenstemmende mededeelingen ter zake van de ministers van Defensie en van Justi tie, stelt de Raad vast, dat het huiten el- ken twijfel staat, dat reeds op 1 April 1938 de minister van Defensie zijn volle medewerking in zake overplaatsing voor zoover die medewerking krachtens de bestaande voorschriften vereischt was had toegezegd. Deze toezegging is aan stonds gegeven en is ten volle gehand haafd. Dat de uitvoeringsmaatregelen voor de verwisseling van het personeel der brigade (waartoe ook behoorde de door den minister van defensie te verleenen machtiging tot het overbrengen van de inboedels voor Rijksrekening op voor stellen van den inspecteur van het wa pen, tot wiens bevoegdheid het bevelen der verplaatsingen behoort) eerst en kele da-gen later, op 6 April, zijn getrof fen, hield in >geen enkel opzicht ver band met eenig nader beraad tuss-chen beide ministers omtrent de noodzake lijkheid der verplaatsingen. Slechts over het tijdstip van de verplaatsingen van de marechaussees (niet-onderofficieren) is nog nader overleg gepleegd. Het overeenstemmend oordeel van beide ministers stond op 1 April vast en is on veranderd gehandhaafd gebleven. Volkomen in overeenstemming met de vaststaande feiten kon en moest de minister van justitie in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal op 7 April 1938 in tegenwoor digheid van den minister van defensie verklaren, dat het tusschen zijn ambt genoot van defensie- en hem geen oogen blik ontbroken heeft aan de vereischte samenwerking in volledige overeenstem ming en dat hij ook overigens den minis ter van defensie van niets onkundig heeft gelaten en evenmin ontijdig heeft inge licht. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoo-s 10 ct. gen van de mogelijkheid tot stichting van een school. De minister heeft hierop geantwoord, -dat noch het gebeurde te Groningen, noch dat te Waddinxveen voor hem 'n reden kon zijn om thans de meening zich te vormen en uit te spreken, dat sterkere beperkin gen moeten kunnen worden opgelegd dan de tegenwoordige wettelijke bepalingen toelaten. De minister beeft niet den in druk, -dat behoefte- bestaat aan nieuwe wettelijke voorzieningen op dit punt. CONTINGENTEERING VAN LANDBOUWPRODUCTEN. Er worden thans te 's-Gravenhage on derhandelingen gevoerd tusschen B e 1 - giëenN ederland, inzake de vernieu wing van de contingenteeringsovereen- ko-mst van landbouwproducten, welke op 1 Juli afloopt. De Nederlan-dsohe delegatie staat onder leiding van den beer Lamping. DE STAATSCOMMISSIE INZAKE DE VACCINATIE EN DE HOMOEOPATHEN. In de te Zwolle gehouden jaarlijksche vergadering van de Vereeniging tot be vordering der homoeopathie in Nederland welke vergadering werd geleid door Dr J. N. Voorhoeve, is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen. „De Vereeniging tot bevordering der homoeopathie in Nederland, gelet op de samenstelling -der Staatscommissie inzake den vaccinatieplicht, betreurt, dat de mi nister van Sociale Zaken in deze commis sie geen ho-moeopathischen geneesheer heeft benoemd, aangezien uit den kring der homoeopathen zoowel van gezonden critischen zin als van beproeving van an dere methoden is gebleken". Besloten werd de Vereeniging van Ho moeopath isch-e geneesheeren, den raad van beheer van het Hom. ziekenhuis, het bestuur van het suppletiefonds voor het ziekenhuis, het bestuur van H. O. Z. 0. en dat van het leerstoelfonds, alsmede de afdeelingen van de vereeniging, uit te noodigen deze motie door adhaesie-betui- gingen te steunen. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is aan J. J. M. Wieg man op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1938 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wassenaar. Verband van A. R. P. C. Door bijzondere omstandigheden moet voor ditmaal worden afgeweken van de gewoonte der laatste jaren, de jaarverga dering van het Verband te houden op den Woensdag na de opening van de Kamers der Staten-Generaal. Ze zal nu gehouden worden op Zaterdag 17 September in bet Jaarbeurs-restaurant te Utrecht. Het Ver bandsorgaan schrijft: Wiji 'zijn zoo gelukkig voo-r de Maandag- cursus) vergadering een, naar ons oordeel actueel onderwerp met een uitnemend re ferent te hebben gevonden. Prof. Mr P. A. Diepenhorst, ho-ogleeraar V. U., Lid van de Eerste Kamer >S.G., -zal D. V. inleiden het onderwerp: „Een halve eeuw parle mentaire historie", 't Zal niet noodig zijn, met zulk een onderwerp en dezen s-preker, de clubs met nadruk op te wekken met een groot getal leden en andere belang stellenden ter samenkomst op te trekken. Ze stro-omen vanzelf toe. Binnenland. Kerkelijke herdenking van het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. Ministerieele verklaring over Oss. Buitenland. De overstroomingen in Japan. De toestand in Oostenrijk. DE ZEEUWSCHE DAMBOND UIT DEN NED. DAMBOND? De Zeeuwsche Dambond heeft aan het Dagel. Bestuur van den Nederlandschen Dambond een motie gericht om te komen tot een contributieverlaging. Naar wij ver nemen heeft het dagel. bestuur van den N.D.B. hierop afwijzend beschikt, waarop het bestuur van den Z.D.B. heeft geant woord, dat dan uittreding als districts- bond 'per 31 Dec. 1938 en bloc het gevolg zal zijn. Naar wij vernemen zal deze uit treding als gevolg hebben dat hoogstwaar schijnlijk plm. 2300 nieuwe leden inge schreven kunnen worden als leden van den Z.D.B. De besprekingen dienaan gaande zijn in een vergevorderd stadium. Besmettelijke ziekten. In de week van 19 tot en met 25 Juni kwamen in onze provincie zeven gevallen van roodvonk voor, waarvan 2 te Krab- bendij'ke (in één gezin), en 1 in elk der gemeenten St Annaland, Biervliet, Mid delburg, Terneuzen en Sluis. Vandaag heeft de heer H. D'. Streef kerk, loodsscbipper derde klasse, bij het Ned. loodswezen te Vlissingen, den dienst met pensioen verlaten. Hij1 maakte sinds 1905 deel uit van de bemanning der te Vlissingen gestationn eerde reddingsboot. Hij genoot wegens zijn groote bekwaam heid en moed algeheele waardeering bij de N.- en Z.-'Hollandsche Redding Mij. Vere. Donderdagavond vergaderde de Oranjevereeniging ter bespreking van het te houden feest ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het huidige bestuur na aanvulling be staat uit dhrn J. J. van Beveren, voorzit ter; J. de Graaf, secretaris; S. Kodde, penningmeester en J. A. Martijn, F. van BITTERE TELEURSTELLING. De warenhuizen in Duitschland zouden verdwijnen 1 Men weet, dat van deze Nazi-belofte niets terechtgekomen is. De warenhuizen bloeien nog allerwegen in het D'erde Rijk Thans echter beginnen de Duitsche auto riteiten die handwerklieden en kooplieden op te doeken, die den strijd niet hebben kunnen volhouden. Grondig zal men alle kleine zaken nagaan en dezulke sluiten, die haar verplichtingen niet kunnen nako men, of haar belasting niet kunnen op brengen. D'e kleine luiden en hun leerlin gen wier zaken gesloten worden, zullen werk vinden bij de groote firma's. Deskundigen verwachten, dat alleen in Berlijn eenige honderden firma's geliqui deerd zullen worden. Zoo gaat -het met nationaal-socialisti- sche leuzen en beloften. Zij hebben, zoo als ook 'hier weer blijkt, geen waarde, merkt de „Opmarsch" op. der Weij, G. Douw en P. Stoel, commis sarissen. Besloten werd om allereerst in den loop der -aanstaande week een collecte door -de gemeente te houden. De opbrengst -dier inzameling zal den doorslag geven of ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin een algemeen volksfeest of alleen een kinderfeest kan worden geor ganiseerd. Vastgesteld werd op Vrijdag 9' Septem ber het feest te organiseeren. lerseke. Met de hespuiting der aardap pelen tegen den Coloradokever is ook hier een aanvang gemaakt. Zeer veel mede werking onder de kleine tuinders en eige naars van kleine tuintjes is er niet, daar gevreesd wordt dat de meeste groente zal vernietigd moesten worden. Eenige be woners rondom de Schotte's weiger den beslist bespuiting toe te laten. Don derdagavond ging o-p last van den bur gemeester de omroeper door het dorp met de raadgeving aan weigerachtigen om alsnog toe te geven daar ander-s proces verbaal zou worden opgemaakt. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Winschoten, J. Cannegieter te Eext, H. Kaptijn te Blijham en A. Noordman te Borculo. Beroepen te Varsseveld, W. Jansen Schoonhoven te Lichtenvoorde. Te Wijk bij Heusden, I. Schipper te Kockengen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Alphen a. d. Rijn, P. de Smit te Utrecht. HET REORGANISATIE-ONTWERP. De meerderheid der classes tegen. Alle classes der Ned. Herv. Kerk heb ben thans haar advies aan de Synode over het reorganisatie-ontwerp vostgesleld. Van de 44 classes hebben zich 20 voor en 24 tegen verklaard. Ook de Waalsche Commissie stemde tegen. Vóór hebben gestemd de classes Arn hem, 's Gravenhage, Z-utphen, Bommel, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Amster-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1