DE ZEEUW tweede blad tante ailie Invoering gezinspersoons- kaartenstelsel. Bepaling vetgehalte industriemelk. Uit de Provincie rS**™ Gemeenteraad van Goes. VAN DONDERDAG 30 JUNI 1938, Nr 228. Mogelijkheid van vereenvoudiging van de volkstelling. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gericht betreffende de invoering van het gezinspersoonskaartenstelsel. De minister deelt in deze circulaire me de, dat de regeering heeft besloten, met het oog op! een mogelijke vereenvoudiging van de a.s. twaalfde algemeene tienjaar- lijksche volkstelling, nog in den loop van dit jaar over te gaan tot algemeene invoe ring van het gezinspersoonskaartenstel sel. De invoering, welke op een nader te bepaien tijdstip in 1938 zal beginnen, zal in alle gemeenten geëindigd moeten zijn vóór 1 Jan. 1940. Een ontwerp tot wijziging en aanvul ling van het Besluit Bevolkingsboekhou ding verkeert in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Het ligt in het voornemen der regeering aan de Staten-Generaal de noodige gelden aan te vragen ter tegemoetkoming in de kosten van algemeene invoering van het gezinspersoonskaartenstelsel. Deze tegemoetkoming zal eventueel bestaan in- kostelooze verstrekking van de benoodigde persoonskaarten, c.q. vergoeding op den voet van den .thans geldenden kostprijs dier kaarten aan de gemeenten welke reeds een persoonsregister voor rekening dier gemeenten hebben ingevoerd. Voorts is overwogen een tegemoetkoming te ver- leenen in de kosten van overschrijving en van berging, waarbij1 eveneens rekening zal worden gehouden met de belangen van gemeenten welke reeds uitgaven terzake hebben gedaan. De minister merkt voorts nog op, dat de Regeering het noodzakelijk acht, dat met betrekking tot het overschrijven en andere daarvoor in aanmerking komende werk zaamheden zooveel mogelijk gebruik zal worden gemaakt van gesteunde werklooze hoofdarbeiders, die daarvoor de noodige geschiktheid blijken te bezitten. Volgend jaar verplicht en onder controle. Gemeld wordt, dat de regeering voor nemens is, om met ingang van 1 Jan. a.s. aan alle zuivelfabrieken bindend voor te schrijven, alle industriemelk in den ver volge uit te betalen op basis van het vet gehalte, welke laatste dan zal moeten worden bepaald volgens één uniforme me thode en onder controle van de overheid. Het is de bedoeling, deze regeling te doen steunen op de Landbouwcrisiswet-1933. De bedoeling van dezen maatregel zal zijn, om een einde te maken aan den toe stand, dat met de bepaling van het vet gehalte soms wordt „gesmokkeld", zoo als een half jaar geleden voor een kan tonrechter nog weer eens is gebleken in het geval eener Friesche Coöp. zuivelfa briek. Meestentijds blijken deze methoden niet naar buiten. Teneinde door oogenschijnlijk hooge prij/.en per vetprocent zooveel mo gelijk melkleveranciers tot zicti te trekken ten koste van andere fabrieken, zijin som mige fabrieken er toe overgegaan, om het vetgehalte laag af te lezen, waarna zij dan per vetprocent een hoogeren prijis uitbetalen. Deze weinig elegante concur- rontie-wijize, die uiteindelijk niet in het belang is van de zuivelindustrie in 't al gemeen, noch in dat van de veehouders, wil men nu van overheidswege uitroeien door de vetbepaling uniform en onder ontrole te doen geschieden. In het geval van de Friesche fabriek v. voegde men te veel kaliumbichronaat- feuilletom door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 102) _0_ Reeds waren bijna vier dagen voorbij gegaan, toen admiraal Shelburne aan het ner meedeelde, dat hij1 mijnheer Easton tinoet had en hem had uitgenoodigd, len avond een kopje thee te komen drin- n. Hij kwam en Maude en hij wedijver- ,in v®flegenheid, toen ze elkaar be- bii avond ging heel kalm voor- u gebeurde er, zooals Maude het vi,r ad v°orgesteld. E'n toen hij hen overheerschte ontstemming over linof1 u<^n8> omdat ze, naar ze meende, geweest 6611 ads^and en hoogte was niüÜ ,m0nlleer Easton een andere mee- en f, oe®e|laan vvas, óf dat die koelheid n hooghartigheid juist naar zijn smaak hui=n' ze":er is> dat hij dien avond naar etm'r1?? met yeerkrachtiger schreden en men F1' dan waarmee hij geko- ker i,u!f Bin, zÓn gelaat droeg een vroolij- geval Tr kmg, dan in vele weken het geval was geweest. volgende dag was een Zondag, oplossing aan de melkmonsters toe, waar door een meer dan normale verdunning ontstond, zoodat het vetgehalte laag uit viel. Ten aanzien van het doen uitbetalen der industriemelk mede op grond der hy giënische qualiteit hetgeen in voorbereiding is werd nog geen defi nitieve beslissing genomen. ERNSTIGE STAGNATIE IN PASSA GIERS EN POSTVERVOER. De hevige storm is gisteren oorzaak ge worden van een ernstige en groot ongerief veroorzakende stagnatie in het passa giers- en postvervoer over het veer Hans- weertWalsoorden, aldus de Tern. Crt; In de eerste plaats achtte men het in den vroegen morgen niet gewenscht met het motorbootje, dat eiken morgen de met de nachtpost aangevoerde stukken voor Oostelijk Zeeuwsoh-Vlaanderen van Hansweert naar Walsoorden overbrengt, de onstuimige golven der Westerschelde te trotseeren. Aan de mogelijkheid om alsdan voor dit doel een toch allicht te Hansweert be schikbaar zijnde zeewaardige sleepboot te charteren en te zorgen, dat O. Zeeuwsch- Vlaanderen zijn belangrijke postzending dan toch nog eenigszins op tijd krijgt, daaraan is niet gedacht, en ook zal er te Hansweert wel geen postambtenaar zijn, die daarvoor bevoegdheid bezit. Er werd evenwel vertrouwd op de boot van den veerdienst HansweertWalsoor den, die te 6.45 moet afvaren en die dan de post zou meenemen. Die dienst wordt tegenwoordig evenwel uitgevoerd door de groote veerboot „Ko ningin Wilhelmina" van den dienst Vlis- singenBreskens, en, zooals ook het vo rig jaar reeds eenmaal is voorgekomen, zag de kapitein er ook nu bezwaar in bij de-zen sterken wind uit westelijke richting met het hooge motorschip de trossen los te smijten en de haven van Hansweert te verlaten, wegens gevaar voor verlage- ren. Dit leverde dus niet alleen stagnatie voor het passagiersverkeer maar ook voor het postvervoer. Ook toen scheen men het tijdstip voor het nemen van maatregelen nog niet aan gebroken geacht en heeft men er -ook niet aan gedacht, dat ook onder deze omstan digheden kon gerekend worden op 't varen der boot tusschen Hoedekenskerke en Ter- neuzen. Ware de post per auto daarheen overgebracht, dan was de zending te half tien te Terneuzen gearriveerd en had men die verder kunnen expedleeren. Omdat men niet aldus handelde, verer gerde de stagnatie toen te 8.40 de kapitein j van de Koningin Wilhelmina de omstan- digheden nog niet geschikt achtte om de tweede reis uit te voeren. Door de Kamer van Koophandel voor I Zeeuwsch-Vlaanderen werd aan de in- spectie der P.T.T. telefonisch tusschen- komst verzocht voor het nemen van door- i tastende maatregelen om de doorzending der post te verzekeren. Deze vernam dat i men voornemens was bij verdere stagna tie de post over Hoedekenskerke te diri- geeren, doch dat men, nu de tijd weer wat gevorderd was, nog wilde afwachten of de derde vaart wellicht zou worden gemaakt. En dit laatste is geschied. Het water was ondertusschen gevallen, waardoor de veerboot in de haven van Hansweert eenigermate beschutting vond van den Westelijken havendam en deze reis werd uitgevoerd. Tegen 11 uur kwam de eerste boot te Walsoorden aan. Dat de voor den dienst bestemde booten wegens stormweer niet kunnen varen, is iets, dat niemand kan voorkomen, doch dat alsdan niet terstond doortastend kan worden opgetreden om stagnatie te voor komen door gebruik te maken van een an dere vervoergelegenheid is een leemte. DE MORGENLANDZENDING. Algem. Vergadering te Goes. De middagvergadering. Mevr. Nederhand opende deze bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 146: 3, waarna zij dadelijk het woord gaf aan Mevr. D r o n k e r s uit Middel burg, die mededeeling deed over hei werk dat een clubje dames te 't Zand gedaan heeft waardoor een groot aantal eigen gemaakte goederen kon worden afgedra gen. Zij hoopte, dat dit werk navolgii g zal vinden. Hierna hield M e j. de Witte haar rede over „Nieuws uit Syrië", >n hoofdzaak over de zendingsposten in Aleppo en Mesopotamië. Een van de grootste problemen in. Alep po is, dat van het Sandjak Alexanderette, een provincie dicht bij- Aleppo waar 35.000 Armeniërs wonen. Met den we reldoorlog waren zij- uit hun land verdre ven en in 1918 er weer in teruggekeerd; al hun eigendommen waren vernield, al les hadden zij verloren en thans na 20 jaren hard werken staan de Turken op het punt de streek opnieuw te bezetten. In Antiochië heerscht op het oogen- blik een paniekstemming; angst voor de de Turken die men er ieder oogenhlik ver wacht. Uit een brief van Zuster Ostermann uit Aleppo las spr. voor, dat de nood daar op het oogenhlik zoo groot is, als die se dert den wereldoorlog nog niet is ge weest; men staat daar voor een honger- catastrophe. Dagelijks komen er armen aan de polikliniek, maar de kas is meest al den lOen van de maand al leeg. Ook het probleem van de huizenbouw is zeer moeilijk; 200 families zijn dakloos en velen leven er nog in krotwoningen. Er zijn ook wel beter gesitueerde Arme niërs en zij helpen zooveel in -hun ver mogen is, maar zij kunnen het alleen niet af. Uit Nederland worden geregeld 130 ge zinnen onderhouden (de pleegkinderen) en zoo voor ondergang behoed. Wat het geestelijk leven betreft is Alep po het centrum; hier worden vrouwen- vergaderingen gehouden en jeugdsamen- komsten; ook de evangelisatiearbeid on der de Mohammedanen wordt met kracht ter hand genomen. Een groot aantal tractaten en deelen van het Evangelie is onder de Moslems verspreid. In Zachle in den Libanon is een Zendingsgemeente gesticht, waar een Armeensch predikant is aangesteld om leiding te geven aan het werk onder de Mohammedanen, terwijl ook de gemeente leden er op uit gaan om het Evangelie te verkondigen. In Mesopotamië is nog een groot gebied waar geestelijke onkunde heerscht. Slechts één zuster werkt er, en toch moet het Evangelie ook daar verkondigd wor den. Ook onder de Koerden moet ge werkt worden, en er wordt daar ook drin gend gevraagd scholen voor de jeugd op te richten. Spr. eindigde haar rede met de opwek king om aaneengesloten het werk te doen dat God ons op de handen heeft gelegd. Baron van Boetselaar sprak hierna nog een kort slotwoord waarin hij wees op den tekst: „Zeg den kinde ren Israëls dat zij voorttrekken". Zoo moeten wij ook biddend voortgaan, dan zal de zegen er ook zeker zijn. Ook de jongeren worden opgewekt voort te gaan met hun werk. De vergadering werd door Baron van Boetselaar met dankzegging gesloten. Bergen op Zoom zeehaven? Het „D'agblad v. N.-Br." weet te mel den, dat in de hoogstbevoegde kringen het vraagstuk Bergen op Zoom-zeehaven en de daarmede samenhangende verbete ring van de waterstaatkundige toestanden in West-Brabant thans de volle aandacht heeft. Het geldt niet de rechtstreeksche aansluiting van de Bergen op Zoomsche haven aan de Westerschelde, doch een verbetering van de verbinding met de Oos- terschelde, samenhangende met het ge heel der verbetering van het Mark- en D'intel-gebded. -ëf iU fW- nUUvvv.U",jn '■v.-:-:-,:-. De burgemeester van 's Hertogenbosch, mr F. van Lanschot, toont den leden der Provinciale Staten van Noord- Brabant de reeds gerestaureerde gedeelten der prachtige St. JansbasUiek tijdens een rondgang. maar hij had beloofd den Maandag daar op biji de Shelburnes te komen eten en zoowel Maude als hij zagen er tegen op. De morgenpost bracht Maude een opge- wekten brief van Edgar. Hij droeg het poststempel van Clare Abbey, waar haar broer zich, zooals hij schreef „reusachtig amuseerde". „Heusch", schreef hij, „alles gaat hier even prettig en gezellig. Of mijnheer „Ik ke voorop" een bijnaam, die Maude voor Sir William bedacht har), nu wat vrien delijker is geworden, of ik wat verdraag- zamerj of dat't heerlijke weer ons allemaal in zoo'n goed humeur brengt, of dat er nog een andere oorzaak aan ten grond slag ligt, ik weet het niet. Maar, zeker is dat ik nog nooit zoo goed met onzen ge- achten zwager heb kunnen opschieten. En dat is maar goed ook, want we zijn heelemaal alleen; een familietrio, of lie ver kwartet, waarin jongeheer Will een zeer voorname plaats bekleedt. Ofschoon er verondersteld wordt, dat wij-, vrijgezel len, niets van babies afweten, moet ik zeggen, dat het kleide ventje veel (belooft voor de toekomst. Voor Alice bestaat er niets anders meer. Ik heb het gevoel en dit is me bittere ernst dat hij: zoo wel de plaats van den vader en den zoon vervult; dat ze, sinds ze ontdekt heeft, dat haar man niet de held harer droomen is, zooals ze zich had voorgesteld, blij is wat van de aanbiddende liefde, die ze niet langer voor den vader voelen kan, aan den zoon te kunnen geven. En toch, hoe ze hem nog kan liefhebben, aanhan gen en vertrouwen, waar ze hem nu toch wel zoo langzamerhand begint te kennen, zooals hij werkelijk is, is me een raadsel, ofschoon ik moet erkennen, dat er toch ook weer heel veel goeds in hem is, als hij het woordje „ik" maar uit zijn woor denboek wilde schrappen. En ik geloof heusch, dat het bezit van een zoon, dat wonder der wonderen, hem een boel goed heeft gedaan. Ja, sinds ik hier kwam, ben ik maar eens of twee maal in de ge legenheid geweest me voor te stellen, hoe heerlijk minachtend mijn geliefde konin gin Maude zou gekeken hebben, als ze hier was geweest. Want je weet zelf wel Maude, hoe je hem altijd van ganscher harte verfoeid hebt". De brief ging voort op denzelfden lucht- hartigen toon, die Maude half amuseerde, haar half droevig stemde. Ze wist, dat haar luchthartige broer Edgar zijn zwa gers fouten niet zoo licht zou hebben op gemerkt, had zij hem er niet op gewezen; en nu, zooals al zoo vaak gebeurd was, deed haar geweten haar bittere verwijten, dat ze te kort was eeschoten in liefde te genover haar medemensohen, 'dïe 'God toch van al Zijn 'kinderen eischt. Ze wist heel goed, dat ze nooit haar best had ge- laan om Sir William te leeren waardee- ren, maar altijd zijn pogingen om met haar op vriendschappelijken, familiairen voet te komen, koel en hooghartig had te rug gewezen. De brief werd besloten door enkele regeltjes van Alice enkele regels vol geluk. Ze genoot zoo van het bezoek van Edgar. Hij scheen zoo gelukkig. Haar man en hij konden goed met elkaar over weg en die goede William vond het pret tig zijn zwager een poosje bij: zich te heb ben. Nog eenige malen werd er over „dien goeden William gesproken", op een ma nier, die er op wees, dat haar liefderijke bewondering, die ze voor den verloofde had gekoesterd, weer herleefd was en dat ze de minder prettige eigenschappen, die haar een droeve teleurstelling waren ge weest, vergeten scheen. Haar 'brieven wa ren in den laatsten tijd tamelijk somber gestemd geweest, behalve, waar het de baby betrof, want dan was alles couleur de rose. Mevrouw Shelbourne en Maude hadden juist dezen brief ten einde gelezen, en zij spraken samen nog wat over den inhoud, toen een knecht een enveloppe binnen bracht, die, naar Maude meende, een ge drukte circulaire of zoo iets bevatte. De bediende overhandigde haar de enveloppe zeggend: „Als het u blieft, juffrouw; de jongen waoht op antwoord". Gistermiddag vergaderde de Raad van Goes voltallig. Na de opening der vergas dering wijdde de voorzitter enkele woor den aan den jaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Ingekomen stukken: Verschillende stukken, op de stad Goes en haar geschiedenis betrekking hebben de, geschonken door den heer G. E. P. Lenshoek te Kloetinge. De voorzitter be tuigt hierover zijn erkentelijkheid. Rekening en verantwoording over 1937 van het muziekgezelschap „Euphonia". Diverse jaarverslagen. Wijziging gemeente-begrooting 1937. De heer Kloosterman heeft met genoegen gezien, dat de f 7000 voor het Gasthuis niet noodig zal zijn. Wijziging verordening straatpolltle D'hr R e e d ij k vindt de voorgestelde redactie niet gelukkig. Iemand, die toe vallig in een portiek van een huis of win kel staat, kan proces-verbaal krijgen. Be voorzitter gelooft, dat de ver ordening wel verstandig zal worden toe gepast. Werd er ten onrechte eens een proces-verbaal opgemaakt, dan zal wel geen veroordeeling volgen. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Wijziging verordening op de tapperijen. Dhr D e R o o (lid der commissie) is tegen het voorgestelde. Een dergelijke ver meerdering van werk voor de hotelhou ders acht Spr. niet noodzakelijk. Spr. ziet niet in, dat het noodzakelijk is, dat elke hotelhouder eiken dag opgaaf moet doen van al zijn logeergasten. Alleen voor vreemdelingen is dat noodig. Voor de andere gevallen kan de politie steeds in zage komen nemen van het nachtregister. Devoerzitter verdedigt het voor stel. Goed toezicht op vreemdelingen is noodig. Met ihet nachtregister wordt vaak de hand gelicht. De voorgestelde bepaling is in de practijk noodzakelijk gebleken. Het is voorgekomen, dat personen, die ge zocht werden, hier in een hotel hadden gelogeerd. Maar toen dit uitkwam, waren ze gevlogen. Dhr D e R o o komt er tegen op, dat wat feitelijk de Overheid moet doen, steeds meer wordt afgeschoven op de bedrijven. Op die manier worden alle neringdoen den onbezoldigde ambtenaren. Op een vraag van den heer Van der Does antwoordt de voorzitter, dat de voorgestelde bepaling in alle plaatsen van eenige beteekenis geldt en op een vraag van den heer Vissoher, dat de po litie van meening is, dat dit de beste ma nier van controle is. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer De Roo tegen. Uitbreiding van het leerplan der ambachtsschool. Op een vraag van den heer Reedijk zegt de heer Eckhardt, dat vroeger het metselvak een familie-privilegie was. Kon men in die families niet komen, dan kon men ook het metselwerk niet leeren. Timmeren ging gemakkelijk genoeg, maar metselen ging veel moeilijker. Hoeveel de kosten zullen zijn, is niet te zeggen, daar men niet weet, hoeveel leerlingen er zul len komen. Het voorstel wordt aangenomen. Bespreking inzake de brug over de haven. Dhr L a p o r t dankt B. en W., dat zij dit punt aan de orde willen stellen. De bedoeling is, dat er over de haven komt een vaste 'brug, zoodat de bestaande ha venkom voor het scheepvaartverkeer prac- tisch wordt afgesloten. Spr. vraagt of dit verstandig is. Er wordt gezegd, dat er een nieuwe havenkom gekomen is. Men gaat nu een nieuwe dure deur maken, die niet open kan (protesten). Is er dan niet een goedkoopere oplossing mogelijk? Spreker denkt aan demping, waardoor het moge lijk zou zijn een parkeerterrein aan te leggen en verkeersmoeilijkheden op te los sen. Men fluistert nu al, dat er weer een deel van de Westvest zal worden gedempt om parkeerterrein te krijgen. Dempen we de haven, dan hebben we ook geen brug noodig. Meer zou Spr. echter voelen voor behoud van de haven als haven. De schoonheidshezwaren tegen demping Maude scheurde de enveloppe open, mder naar het adres te kijken. Maar toen e haastig een Hik op den inhoud wierp, veranderde haar gelaatsuitdrukking to- aal. Het bleek een telegram te zijn van Edgar kort en zonder nadere bijzon derheden, zooals zulke onheilsboden altijd zijn. Het was aan haar vader gericht en bevatte slechts deze woorden: „Kom onmiddellijk. Tijdens het rijden noodlottig ongeluk met Sir William ge beurd". De slag was hevig, vooral waar hij zoo kort kwam na dien opgewekten brief.. Het bleek dan ook te veel te zijn voor Mevrouw Shelburne, die er niet aan gewend was haar gevoelens te beheer- schen. Ze kreeg de eene zenuwtoeval na de andere, zoodat ze, toen de admiraal eindelijk gevonden was en de noodige toe bereidselen voor het vertrek gemaakt wa ren zoo zwak en van streek was, dat de dokter, die haastig geroepen was, oor deelde, dat het gevaarlijk, zoo niet totaal onmogelijk voor haar was om de reis te maken, Maude zou natuurlijk bij haar moeder blijven, zoodat admiraal Shel burne alleen mo^st gaan. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5