Bij examens IVEijnhardt's Zenuw- GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. Kerknieuws. volpompte, van een lO-tal dames, die wisten te zor gen, dat, als er leden afvielen, er even veel anderen voor in de plaats kwamen. Dit, de verhooging van de contributie en een zuinig beheer, met verlaging van de zaal- en vleugelhuur, maakte, dat het goed slot steeg v. f 10,37 tot f 118,83, wat gewenscht is om voor een minder goed jaar een reserve te hebben. Dit resultaat is bereikt, niettegenstaande aan de leden, die in Goes wonen, vrij vervoer per auto bus wordt verleend. Dit zou ook met de Vlissingsche leden gebeuren, als een vol doend aantal zich daarvoor opgeeft. In de nog voortdurende vacature van dhr G. Alberts, werd in het bestuur ge kozen dhr Jhr Mr T. A. J. W. Schorer en herkozen werd dhr A. Loman. Gemeld kon worden, dat als de huidige leden lid blijven en zich nog een aantal nieuwe aanmelden, vier concerten in het seizoen 19381939 zullen worden gege ven, waarvan één door het Lener-kwartet. Door den storm van gisternacht is de groote stalen „steng" van de Kon. Handboogsociëteit „Jacoba van Beyeren", die op het gemeentelijk sportterrein is ge plaatst, omgewaaid. Voor deze vereeni- ging een leelijke schadepost. Borsele. Omhoog gevaren. Het visschersvaartuig Tholen 53, schipper Pol, is gistermiddag omhoog gevaren op de Spijkerplaat nabij Borsselen. De op varenden hebben geen gebruik gemaakt van de aangeboden hulp van de reddings boot, maar zijn in een sloep op eigen ge legenheid naar een sleepboot geroeid, die hen naar Terneuzen meenam. Hansweert. Aan boord van de Belgische tankboot Esso Belgium 4, liggende in den Biezelingschen Ham, is gistervoormiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Door ont snappende stoom is een man van het ma- chinepersoneel ernstig gewond, zoodat per radiotelegram via Scheveningen-ha- ven aan den agent te Hansweert verzocht werd onmiddellijk geneeskundige hulp te zenden. De dokter van Kruiningen werd onmiddellijk gewaarschuwd. Deze werd met een sleepboot aan boord gebracht al waar de man is verbonden. Helnkenszand. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de raad voltallig bij een. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, o.a. de herbenoeming van Mr Dr Mes tot burgemeester dezer gemeente. Bij monde van dhr Steketee werd de burgemeester met deze herbenoeming geluk gewenscht. Aan dhr P. de Wilde, deurwaarder der plaatselijke belastingen, werd op diens verzoek eervol ontslag als zoodanig ver leend. Dhr J, F. Thiery te Goes werd als zoodanig tijdelijk benoemd tot 1 Jan. 1939. De rekening voor het Burg. Armbestuur over 1937 werd goedgekeurd met een in komst van f3060,74, een uitgaaf van f2855,73, een goed slot van f211,01. Na een ruime bespreking werd met alg. st. besloten een overeenkomst met de Gekro aan te gaan, betreffende het opruimen en onbruikbaar maken van vee en vleesch met ingang van 1 Juli a.s. Op voorstel van B. en W. werd met alg .st. besloten een bergplaats te bouwen achter het ge meentehuis voor brandspuit en lijkwagen met een laboratorium en bergplaats. Op verzoek van dhr A. Risseeuw om eervol ontslag als keuringsveearts, hoofd van dienst in den keuringskring Heinkens- zand, werd besloten dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Bij de rondvraag vroeg dhr Bos, hoe het komt, dat de menschen, die in werk verschaffing zijn, slechts vijf dagen wor den te werk gesteld en waarom deze be paling alleen voor déze gemeente schijnt te gelden. De voorzitter antwoordde, dat hij pas later te weten kwam, dat niet voor alle gemeenten in deze omgeving deze regeling gold, waarom hij zich hierover tot het departement heeft gewend. Daarna geheime zitting. Na heropening kwam aan de orde het benoemen van een keuringsveearts, hoofd van dienst in de centrum-gemeente Hein- kenszand. De voordracht luidde: 1. dhr Boudeling, veearts te 's-Heer Arendsker- ke; 2. dhr Hoogstra, idem te Middelburg; 3. dhr de Putter, idem te Axel. Met alg. st. werd benoemd dhr Boude ling, zulks met ingang van 1 Jan. a.s. Oudelande. Gisteren vergaderde de ge meenteraad voltallig. De voorzitter deelde mede, dat de werk- loozenzorg f 1782 heeft gekost, waarvan door het Rijk wordt bijgedragen f 1577; dat de 3-jaarlijksohe afrekening met de bijz. schooi heeft plaats gehad. De volgen de voorstellen van B. en W. werden met alg. st. aangenomen: Sluiten van een overeenkomst met de N.V. „Gekro" te Overschie (opruimen en onbruikbaarmaken van vleesch voor voed sel voor mensch en dier volgens wettelijke voorschriften)aansluiting aan het tele foonnet van het gemeentehuis; het aan gaan van een geldleening, groot f 4500, met de Goöp. Boerenleenbank te Driewe gen. Bij de rondvraag vestigde dhr De Jager de aandacht er op, dat de z.g. klapbank door de jeugd wordt vernield. Herstelling werd in uitzicht gesteld. Arnemulden. Ter gelegenheid van de 27sten verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard maakte het muziekgezelschap „Arnes Genoegen" Woensdagavond een muzikale wandeling door de gemeente, on- Öer groote belangstelling. (Belangeloos bericht.) De knecht van den landbouwer D., alhier reed met een met hooi beladen wa gen huiswaarts. Dicht bij de hofstede ge komen zijnde, viel het voer hooi om. De knecht geraakte er onder. Toen men hem uit zijn benarde positie had bevrijd, werd, daar de man pijn bad, doktersbulp ingeroepen. Na onderzoek werd overbrenging naar het ziekenhuis te Middelburg noodzake lijk geacht. Rittem. De afdeeling Rittem van de ver- eeniging tot Ghr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland «Hield Woensdag avond haar jaarvergadering. De rekening en verantwoording sloot met een klein batig saldo. Dhr K. de Visser gaf een uitvoerig ver slag van de laatst gehouden algemeene vergadering. De aftredende bestuursleden B. J. de Meij en F. de Groot werden herkozen. In de vacature Ds G. de Ru werd gekozen Ds H. Bartlema. Tot afgevaardigden naar de a.s. algem. vergadering te Bergen op Zoom werden benoemd Ds H. Bartlema en F. de Groot (secundi J. Lijnse en A. Tange). In de maand Augustus zal een spreker worden uitgenoodigd om in het belang der stichting „Vrederust" een rede te houden. Soeburg. Gisteravond werd alhier, ter gelegenheid van den verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard een rondgang door het Chr. muziekcorps „Vlijt en Volharding" gemaakt. Morgen avond geeft het corps een concert op de tent. (Belangeloos bericht.) Koudekerke. Gemeenteraad. De Gemeenteraad kwam gistermiddag vol tallig bijeen. De voorzitter deelt mede, dat des mor gens namens het gemeentebestuur een telegram van gelukwensch is verzonden aan Z. K. H. Prins Bernhard, in verband met zijn 27sten verjaardag. De gemeenterekening, dienst 1936, is door Ged. Staten vastgesteld. Een adres van het bestuur der School- vereen. op Geref. Grondslag, houdende verzoek gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor de uitbreiding der speelplaats en betegeling van dit ge deelte en den bouw van een rijwielberg plaats, wordt in handen van B. en W. ge steld om prae-advies. Tevens was nog ingekomen een verzoek van de werklieden in de werkverschaffing tot verhooging van de loonen. Deze zijn niet toereikend, vooral door de stijging van de prijzen der levensmiddelen en den verhoogden levensstandaard. Dö voorzitter geeft dit adres niet in be handeling, daar de regeling van de steun- verleening berust bij B. en W. Wel wil spreker in een geheime zitting hierover nadere mededeelingen doen. In het open baar kan spr. wel mededeelen, dat het adres door B. en W. reeds is besproken en besloten is de bonafide landarbeiders één week te laten werken tegen het volle loon, de week daarop geen arbeid te laten verrichten enz.; de niet-bonafide arbei ders kunnen een loon verdienen tot f 8. B. en W. stellen voor tot intrekking over te gaan van art. 50 der algemeene politieverordening (maximumsnelheid) Wanneer de veiligheid van 't verkeer door te snel te rijden in gevaar wordt ge bracht, kan toch steeds worden opgetre den. Eveneens dient de politie-verordening te worden aangevuld met een verbod voor grijp-autcmaten, daar deze de goklust van 't publiek opwekken. In de hotels en pensi ons in de duinen is dit meer dan erger lijk. Beide voorstellen worden met alg. st. aangenomen. Vervolgens komt ter tafel het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het bezwaarschrift van J. Vos, tegen een geweigerde vergunning door B. en W. tot het uitbreiden van zijn landbouw- schuur, staande aan den Koudek.-Vliss. straatweg. Dhr De Rijke wijst er op, dat, wanneer de schuur uit steen was opgetrokken, het verzoek was toegestaan. Hij wil alsnog aan dit bezwaar tegemoet komen en het verzoek inwilligen. Ook dhr De Kroo is van deze meening. Dhr Sanderse zegt, dat de schoonheid van de omgeving wordt geschaad als de schuur gedeeltelijk uit hout en gedeeltelijk uit steen wordt opgetrokken. Er is veel vóór te zeggen het verzoek tot uitbreiding van de schuur toe te staan, maar dan in hout. Dhr Lorier vraagt: Waar is het eind als wij dit verzoek toestaan? Wij hebben de verordening zelf in het leven geroepen. Daarom kan hij het standpunt van B. en W. zeer goed begrijpen. Is aan het desbe treffende artikel in de verordening niet toe te voegen: „uitgezonderd land- en tuinbouwbedrijven" De voorzitter ontraadt met klem naar het gevoel te werk te gaan. B. en W. zou den adressant gaarne 'helpen. Maar de Raad is, evenals B. en W., gebonden aan de indertijd vastgestelde voorschriften. Het is plicht deze ook ten uitvoer te bren gen, wil het prestige van den Raad niet geschaad worden, want niet nakomen der verordening staat gelijk met gezagsonder mijning. Verkracht de raad de verorde ning, dan zal spr. het verzoek ter vernie tiging voordragen. Spr. raadt den raads leden aan eerst de verordening te wijzi gen. Dhr De Kroo zegt, dat het voor Vos te laat wordt als eerst de verordening gewij zigd moet worden. Dhrn Moens en Kameraad kunnen niet inzien, dat door soepelheid te betrachten gezagsondermijning ontstaat. Ook de heer De Rijke drukte zijn ver bazing uit over het woord „gezagsonder mijning". 'Hoeveel tijd gaat er niet mee heen als de verordening eerst gewijzigd moet worden. Dhr Lorier wijst op de gebreken in de onlangs vastgestelde verordening. Deze komen nu aan het licht en het is toch zoo'n bezwaar niet, deze op te heffen? De voorzitter blijft bij zijn meening. De raad moet geen onderscheid maken, door de eene wel iets toe te staan, wat aan de andere wordt geweigerd. Wil de Raad het verzoek inwilligen, dan verzoekt spr. ernstig het voorstel- Lorier eerst aan te nemen. Wordt dit aan genomen, dan zal spr. het adres niet ter vernietiging voordragen. Het voorstel-Lorier (aanvulling van de bouwverordening met de bepaling „uit gezonderd land- en tuinbouwbedrijven) wordt met alg. st. aangenomen. Het voorstel van B. en W. (afwijzend te beschikken op het bezwaarschrift) wordt verworpen met 8 tegen 3 st. (dhrn Stoppels, Contant en Lorier). Besloten wordt over te gaan tot de huur van een put der N.V. Stoomtram Walche ren voor brandblussching tegen een jaar- lijksche vergoeding van f 5 en tot her stelling van de afdekking van den put, welke een uitgaaf vordert van f 25. Besloten wordt een nieuwe foto van H. M. de Koningin aan te koopen voor de raadzaal. Uitgaaf incl. passé partout en lijst f 30. Vervolgens biedt de voorzitter de ge meenterekening over 1937 aan. De gewo ne dienst sluit met een batig saldo van f 10.148,76, de kapitaaldienst met een na- deelig saldo van f 3185,34. Dë voorzitter deelt mede, dat B. en W. aan het gemeentebestuur van Middelburg een verzoek hebben gericht tot verlaging van de huur voor de brandkranen op het Zand. Van het gemeentebestuur van Middel burg is reeds bericht ontvangen, dat dien aangaande voorstellen tot den Raad zullen worden gericht. De huur zal dan van 150 gld verlaagd worden tot f 80. Rondvraag. Bij de rondvraag wor den eenige opmerkingen gemaakt over den slechten toestand van een paar bin nenwegen, terwijl dhr De Kroo vraagt naar de schadelijke gevolgen voor andere gewassen hij het bespuiten der aardappel velden. De voorzitter zegt, dat dit laatste niet in den Raad thuishoort, hoewel hij er straks in comité-generaal wel wat van wil zeggen. Hierna wordt de openbare zitting ge sloten. Kortgene. Gemeentera ad. Woens dagavond vergaderde de raad. In de vo rige vergadering is gesproken om een dijk aan te leggen door het Spui. Hierte gen, aldus de voorz., zijn bezwaren aan te voeren, daar de weg naar de eventueel aan te leggen brug over de Zandkreek precies langs het Spui zal komen te lig gen, terwijl ook het waterschap een en ander hierin te zeggen heeft. Ook werd toen gesproken over demping van den wa tergang vanaf notaris Klop tot in de Burgem. Snellenstraat. De raad besloot een kostenberekening aan te vragen en overleg te plegen met den Stadspolder. Van de Ned. Bank v. Gem. Crediet is een brief ontvangen waarin bezwaar werd gemaakt tegen het besluit om de op brengst van de dokterswoning ad f 10.000 te bestemmen zoo mogelijk voor aflossing op annuiteitsleening ULO-school, zulks omdat de rente hiervan al eens verlaagd is en omdat de aflossing is vervroegd. B. en W. stellen nu voor om die f 10.000 te bestemmen voor aflossing van een lee ning ad f 13.500 inzake de verbetering van den weg KortgeneGeersdijk. Ze stel len voor om de ontbrekende f 3500 te lee- nen. Dhr Versprille stelde voor om die f 3500 niet te leenen, maar om deze te vinden uit den verkoop van den grond aan den Havendijik, waar hel Centr. Bureau uit het Landbouw-Comité te Rotterdam een pak huis wil bouwen. Aldus besloten. Er werd daarna een verordening vast gesteld, regelende de wet op de capitulan- ten. De betrekking van gemeentewerkman zou daarvoor in aanmerking komen. Al dus besloten. Door de wet gedwongen, werd besloten om deel te nemen aan het destructiebe drijf Gekro te Overschie. Kosten voor de gemeente plm. f 110. Per 31 Dec. a.s. zal een leening, oor spronkelijk groot f3000 ad 4H pet. rente teruggebracht worden tot 3% pet. Een leening oorspronkelijk groot f 4000 ad 4 pet. zal verlaagd worden tot 3V2 pet., ter wijl een leening, oorspronkelijk groot f14.750 ad 4 pet. tot 3K pet. terugge bracht zal worden. Bij de rondvraag kwam de besproeiing van aardappelen met loodarsenaat tegen den coloradokever ter sprake. De voorz. heeft alle maatregelen getroffen. Ook de kleine tuintjes moeten besproeid worden. Spr. heeft verschillende menschen op be zoek gehad die botweg zeiden: „Ik doe het niet." Tegen hen, die niet willen sproeien zullen maatregelen genomen moeten worden. Het betreft hier uitvoering van een door de overheid opgelegde verplichting. De heer Versprille deelde mede, dat de O'nderl. Zeeuwsche Brandw. Mij. plm. 10 bluschapparaten op het dorp heeft laten hangen bij diverse landbouwers, welke ook door particulieren mogen worden ge bruikt. De voorz. deelde mede, dat Maandag a.s. plm. 15 werkloozen tewerk gesteld zullen worden om modder uit de h&ven te baggeren. Het loon zal maximum f 2,10 per dag zijn. Kolijnsplaat, Dinsdag j.l. hebben do ouden van dagen van hier en Kats een heerlijken dag beleefd. Half negen ver trokken zij uit hun woonplaatsen over het Wolfaartsdijksche veer in de richting Antwerpen. Onderweg werd koffie genut tigd in Kruiningen, werd in Capelle het park van Jhr van Vredenburgh bezich tigd en werd in deze laatste plaats een koffiemaaltijd gebruikt. In Antwerpen ge komen werd de tunnel doorgereden (heen en weer), werden enkele Oceaanstoomers bewonderd, 'besteeg men de 24e verdie ping van een wolkenkrabber en werd een langdurig bezoek gebracht aan den die rentuin. Daarna werd de terugtocht aan vaard en in het grensplaatsje Putte werd nog eens gegeten. De dag werd begunstigd door mooi weer. Ieder heeft zich buiten gewoon geamuseerd. (Belangeloos ber.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ophemert, A. W. Lazon- der te Westmaas. Te Lemele (toez.), H. Berkhof cand. te Amsterdam. Bedankt voor Vianen, A. J. van Ren- nes te Strijen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Borsele, H. Ligtenbe.g te Lisse, Classicale vergaderingen der Ned. Herv. Kerk, In de gisteren gehouden classicale ver gaderingen der Ned. Herv. Kerk, kwa men aan de orde een 12-tal reglements wijzigingen, waarover door de Synode advies was gevraagd. Het resultaat van de behandeling was: I. Regl. vac. '(meetellen jaren in het buitenland). Classis Middelburg voor met alg. st. II. Regl. Kerk. Opz. en Tucht (vormen voor hooger beroep). Middelburg voor met alg. st. III. Regl. Godsd. Onderwijs en Regl. Vac. (optreden godsdiensonderwijzers in diensten). Middelburg tegen met alg. stemmen. IV. Regl. Hooger Onderw. (benoeming kerkelijke hoogleeraar). Middelburg voor met op 1 na alg. st. 23 leden wen- schen dat de laatste zin van al. 2 ge schrapt zal worden. V. Regl. Examen enz. (voorstel vrou welijke theologen). Middelburg tegen met 2524 st. Goes tegen met 4420 stemmen. VI. Regl. Examen (Sacramentsbedie- ning na colloquium doctum). Middel burg' voor met alg. st. Goes voor met op 1 na alg, st. VII. Regl. Diaconieën (nauwkeurig be heer). Middelburg voor met alg. st. Goes idem. VIII. Regl. Predikantstractementen en Regl. Pensioenfonds (directeur Raad van Beroep). Middelburg voor met alg. st. Goe-'s idem. IX. Regl. Pensioenfonds (Synode be noemt directeur enz. Pensioenfonds Middelburg voor met alg. st. Goes idem. X. Regl. 'Generale Kas (motiveering aanvragen om toelating door gemeen ten). M id delburg voor met alg st. Goes idem. XI. Regl. samenwerking gemeenten (Groote Stads- of Centrale Raad). Mid delburg voor met alg. st. Goes id XII. Reorganisatieontwerp. Middel burg: na heldere en gloedvolle uiteen zetting van Ds Dippel, die een gunstig prae-advies geeft, 33 voor, 16 tegen. D'e amendementen Lingbeek c.'s., inge diend door Ds van Woerden, behalen 3 st. Een motie, voorgesteld door Ds van Em- pel zal worden doorgegeven. De motie ■luidt: „De class, vergadering Middelburg verzoekt de Synode om, mocht het on derhavige ontwerp worden verworpen, diligent te blijven ten aanzien van de Reorganisatie der Herv. Kerk." Goes, 50 voor 14 tegen. Allen zijn voor reorganisatie, doch niet volgens dit ontwerp. Classis Middelburg Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden vergadering werden gekozen: tot lid (ouderling) Prov. Kerkbestuur: B. G. Sliggers te Middel burg; sec. A. D'. F. van der Wart te Goes; tot leden class, bestuur, Ds W. J. Dippel en Ds W. 'Reus; secundi Dis J. W. v. Kooten, Ds A. Burger en Ds H. M. J- v. Duyne; tot lid (ouderling) class, bestuur, D. Stenhuis; sec. J. Adriaanse; tot scriba class, bestuur Ds Reus; assesssor Ds Dip pel; quaestor, Ds Reus, sec. Ds Spijker boer. Tot leden van den class. Zendings raad Ds D. J. Vossers en de heer Peter- meijer. Classis Zlerlksee Ned. Herv. Kerk. Door de classis Zieriksee werden Ds W. E. Heij'boer en dhr A. J. van Schel ven herkozen als leden van het class, bestuur en gekozen in de plaats van Ds Boschloo, die zijn zetel beschikbaar stel de, Ds J. Batelaan. Als sec. lid werden aangewezen Ds R. Boschloo, Ds van Griethuijzen en de heer L. v. d. Have i0 Sirjansland, Herkozen als Quaestor 1939 Ds P- P- Saraber, sec. Ds M. G. Westerhof. Besloten werd tot het oprichten van een classicale zendingscommissie. Leden: de predikanten de Haan, Batelaan, Bun- jes, Heyhoer, Saraber en Boschloo. Het reorganisatie-voorstel. Wij geven 'hier den uitslag van d0 stemming over het reorganisatie-voorstel in eenige classes der Ned. Herv. Kerk tabletten. Niet zenuwachtig en helder in denken. Koker 75 ct. met den naam Mijnhardt erop. Aan boord van de „Sipirok" van de K. P. M. brak ter hoogte van Cheribon brand uit in het kolenruim, waarboven een lading zwavelzuur geborgen was. Door afsluiting van het ruim werd direct gevaar bezworen en naar Batavia ge stoomd, waar met aflading werd begonnen en de brandweer 'het kolenruim

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2