EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws fc DONDERDAG 30 JUNI 1938 52c JAARGANG - No. 228 Buitenlandsche reis van de Koningin. H.M. vertrekt Zaterdag naar Zwisterland. Buitenland. De strijd in Spanje. Uit de Provincie MIDDELBURG. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Qocs Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. zuiDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnement spr ij s f 2.50 per kwsrtea? Weekabonnementen "oor Middelburg Goes en Vlissingen f 9.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentll'n 30 cent per regel Ingezonden mcdcdcclingcn 00 cent per regel Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen [ARSCH. Dm 7 uur, is de het schoollokaal het instudeeren. nten zijn wel- Men meldt van officieele zijde, dat het in het voornemen ligt van H. M. de Ko ningin, om Zaterdag a.s., 2 Juli, voor Haar jaarlijksche buitenlandsche reis naar Zwitserland te vertrekken. PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana was de laat ste dagen een weinig ongesteld, waardoor zij verhinderd was haar voorgenomen be zoek aan Arnhem te brengen. Naar thans uit Den Haag gemeld wordt, is H. K. H. geheel hersteld. Voorzichtig heidshalve verlaat zij echter het paleis nog niet. FRANCO NEEMT MAATREGELEN TEN GUNSTE VAN DE BRITSCHE SCHEEPVAART. Volgens een artikel van Gayda in het „Giornale d'Italia" heeft Franco ten be hoeve van de Britsche scheepvaart con cessies gedaan en reeds de volgende maat regelen genomen: 1. varende Britsche schepen zullen niet door vliegtuigen worden aangevallen; 2. de vliegtuigbestuurders zullen biji het bombardeeren van havens zoo mogelijk een onderscheid maken ten gunste van de Britsche vlag; 3. in het republikeinsche gebied zullen vrije havens worden aangewezen, die toe gankelijk zijn voor de internationale scheepvaart, welke zich met wettigen han del bezig houdt. Een bijzondere verslaggever van het „Giornale d'Italia" in Spanje meldt, dat de Itaiiaansche legionairen bij de lucht macht van Franco een twintigtal bommen hebben geworpen op de haven van Valen cia. De bommen hebben vier vreemde schepen getroffen, die munitie en onder- deelen van vliegtuigen losten. Voorts werd de haven van Alicante ge bombardeerd, een stoomschip werd er ge troffen; het werd geheel vernield. Het blad vermeldt niet, van welke nationali teit bedoelde schepen waren. WEER EEN „LEK"ONTDEKT IN ENGELAND. Twee jaar na de lekkage-affaire, die Minister Thomas zijn portefeuille kostte, heeft Engeland weer een geval van het onthullen van een geheim. 'Thans gaat het om de vraag, wie aan het conservatieve Lagerhuislid Sandys „zeer geheime" in lichtingen heeft verstrekt over Engelands luchtafweer. olechts vijf personen konden weten wat Sandys, de schoonzoon van Winston Churchill, wist. Dat de regeering het uitlekken van ge heimen, die van vitaal belang voor het land worden geacht, bijzonder ernstig op- \at, blijkt wel uit het feit, dat zij een mi litaire commissie heeft ingesteld, welke moet onderzoeken hoe deze zeer geheime inlichtingen over Engelands luchtafweer openbaar konden worden. Volgens de „Daily Mail" hebben detec tives van het ministerie van Oorlog reeds eenige sporen ontdekt, welke naar de bron van de schending kunnen leiden. Er 'komt ook een politieke commissie van onderzoek. Deze commissie zal zoowel ministers als Lagerhuisleden hooren. De vraag, waar het in deze commissie oiu gaat is in wezen; kan een parlements- zonder E&vaar te loopen in de gevan genis te komen wegens wetsovertreding, oor het Lagerhuis alle kwesties te berde 'engen, die hem in zijn kwaliteit van Parlementslid onder de aandacht komen? e meeningen zijn verdeeld. De regee- ng wenscht militaire geheimen ook in- erdaad geheim te houden en overweegt artoe wettelijke maavregelen. tnf J,stereri heeft de afgev. Sandys zich wen/11 v°orz*tter van het Lagerhuis ge- 0111 de# bescherming van de commis- t ■,va.n Privilegiën in te roepen. Spr. ver- het Vn hoedanigheid van officier van hm er,ritoriale leger een oproep te heb- angen om morgen in uniform te Sen i ÏJnen voor ket Hof van onderzoek. V® voegde hieraan toe, dat hij laa.L .te vveten in hoeverre het toe- ar 18 een lid van het parlement te dwingen de bron van zijn inlichtingen te onthullen. Hiji vroeg den Speaker direct de commissie voor de privilegiën van het Huis deze zaak te doen behandelen. Chamberlain stemde hierin toe. Majoor Attlee zeide, dat de minister de zaak ontweek. Wel was die dagvaarding aan den reserve-officier van het territo riale leger gericht, maar hier zat juist de kneep1, want Sandys had zijn mededeelin- gen niet als officier maar als Parlements lid gedaan en daarom was de dagvaar ding een beleedi'ging voor het Huis. Churchill deed een beroep op Chamber lain opdat het verschijnen van Sandys voor het militaire hof zou worden voor komen en in een later stadium van het debat deelde de eerste minister inderdaad mede, dat de minister van oorlog den le- gerraad zou verzoeken het hooren van Sandys uit te stellen, totdat de commissie voor de privilegiën zich had uitgesproken, GERUCHTEN OVER EEN AANSLAG OP GOERING. Gisteravond liepen buiten Duitschland allerlei geruchten, volgens welke maar schalk Goering vermoord zou zijn; de bron dezer geruchten was niet na te gaan. Slechts seinde Havas uit Berlijn de volgende tegenspraak; Met betrekking tot de geruchten, welke in het buitenland over maarschalk Goering in omloop waren, verklaren ge zaghebbende kringen, dat de maarschalk in uitstekenden toestand verkeert en ver blijf houdt op zijn buitengoed Karinhall. DE VERGROOTING DER LINIE SCHEPEN. Aan het einde van deze maand is de periode van drie maanden ten einde, wel ke het verdrag van Londen voorschrijft voor overleg nopens het in werking stel len van de clausule, welke opheffing of verruiming van grenzen voor tonnenmaat en geschut mogelijk maakt, indien zulks door maatregelen van anderen noodzake lijk wordt, m.a.w. met 1 Juli zal de be perking van de tonnenmaat der liniesche pen tot 35.000 tonnen van het geschut tot 14 duim komen te vervallen. Voor het oogen blik is het niet waarschijnlijk dat de Engelsche marine verder zal gaan dan tot liniesche pen van 43.COO a 45X00 ton en tot een kaliber van 16 duim (40,6 cm). De voorloopige hesluiten van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zijn reeds meegedeeld aan de Sow jet-Unie en Duitschland, met welke landen Enge land bilaterale verdragen heeft. GROEIENDE JOODSCHE ONTSTEM MING IN PALESTINA. Joodsche algemeene staking afgekondigd. De begrafenis van den terechtgestelden Jood Ben Joessef is zonder incidenten ge schied. Een uitgebreide protestbeweging ont wikkelt zich over het geheele land. Alle Joodsche ondernemingen hebben de alge- meene staking afgekondigd. Te Tel Aviv is voor het stadhuis een betooging gehou den, waarbij de politie moest optreden om de orde te handhaven. Twaalf personen werden gewond. E'r is bepaald, dat nie mand zich tusschen 19 en 6 uur op straat mag bevinden. Het is voor het eerst sedert de onge regeldheden van 1935 dat dit bevel te Tel Aviv is afgekondigd. Te Jeruzalem is het eveneens verboden, zich na 19 uur op straat te bevinden. BOMBARDEEfcEN VAN OPEN STEDEN Nederland zou zitting nemen in de commissie die naar Spanje wordt giezonden. Gisterochtend is het kabinet bijeen ge komen. Wat betreft de commissie, die naar Spanje zal worden gezonden om een on derzoek in te stellen naar het bombardee ren van open steden, wordt er op gewe zen, dat het tot stand komen van deze commissie vertraagd wordt door 't wach ten op het antwoord van N ederland, dat verzocht is de plaats van de Vereen. Staten in te nemen. Te officieeier plaatse wordt bevestigd, dat Nederland een uitnoodiging zou 'heb ben ontvangen om zitting te nemen in de commissie, die in Spanje een onderzoek zal instellen naar het bombardeeren van open steden. DE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Aardverschuivingen en rotsinstortingen. He spoorwegdienst tusschen Tokio en Osaka, vooral in de nabijheid van Yoko hama, is onderbroken door den zwaren regenval, die een omvang heeft aangeno men als sinds 20 jaar niet meer was voor gekomen. Uit verschillende deelen van Tokio en Yokohama komen berichten binnen om trent ongelukken. Bij een bergschuiving, waardoor bij Yokohama een meisjesschool werd ver nield, werden bovendien nog 12 huizen verwoest. Tien personen werden gedood en 9 gewond, van wie 3 ernstig. In Tokio en Yokohama zijn in totaal 120.000 woningen overstroomd. DE MOSSELVERGIFTIGING IN BELGIE. In verband met de vergiftiging, veroor zaakt door mosselen, afkomstig uit het kanaal van Brugge, heeft de Leuvensche hoogleeraar, Dr Koeh, de microbe her kend, die de vergiftiging heeft veroor zaakt. Dezelfde microbe werd volgens Dr Koch in Californië ontdekt in 1937. Na de ontsmetting van het kanaal zal de mi crobe toch nog blijven voortwoekeren. De professor raadt aan, strenge maat regelen te treffen, om voortaan mossel- visschen in het kanaal te verbieden. Hij zal zich dezer dagen naar Brugge bege ven, om zijn onderzoekingen ter plaatse voort te zetten. Anderzijds wordt verze kerd, dat de mosselbanken buiten de mon ding van het kanaal van Brugge onbesmet zijn gebleven. DUITSCH PROTEST TE PRAAG. De Duitsohe legatie te Praag heeft bij het Tsjecho-Slowaaksche ministerie van Buitenlandsche Zaken een scherp protest er tegen ingediend, dat in Tsjechische volksscholen in Brünn en elders den laat- sten tijd een smaadlied op Adolf Hitler, niet alleen door de onderwijzers wordt ge duld, maar door deze functionnarissen zelfs ter overschrijving in de schriften op het schoolbord wordt geschreven. Hetzelf de smaadlied is in verschillende deelen des lands door soldaten op marsch en den laatsten tijd ook door so'kols ter ge legenheid van het Praagsche sokolfeest gezongen. De Duitsche legatie heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken verzocht zon der verwijl stappen te ondernemen om een einde te maken aan dezen „onhoud- baren toestand" en de verantwoordelijke personen ter verantwoording te roepen. De Britsche Mount Everest-expeditie mislukt. Reuter meldt uit Kalimpong dat de le den van de Britsche Mount Everest-expe ditie hun poging om den berg te beklim men hebben opgegeven, nadat zij kamp 6 hadden bereikt. Kapitein Olivier is giste ren te Kalimpong teruggekeerd en de an dere leden van de expeditie zullen binnen tien dagen volgen. Korte Berichten. In Noord-Italië neemt de hitte voort durend toe. Onder de landbouwers die met den hooioogst bezig zijn, hebben zich ze ven gevallen van zonnesteek voorgedaan. Te Bologna zijn op straat zes menschen door de hitte bevangen en bewusteloos ge raakt. i Tijdens het onweer, dat in den vorigen nacht boven Polen heeft gewoed, hebben zeventien personen den dood ge vonden Er zijn tien gewonden. DE EX-KEIZER TE SOESTDIJK. Een felicitatiebezoek. He ex-keizer, vergezeld van de Prinses van Hessen, is Woensdagmorgen per auto naar het paleis Soestdijk gereden om daar persoonlijk aan Prins Bernhard en aan Prinses Juliana zijn gelukwenschen aan te bieden. Be ex-keizer, aldus de „Telegr.", zag er uitstekend uit en dit was wel voldoende bewijs, dat alle geruchten als zou hij om gezondheidsredenen ons land denken te verlaten, uit de lucht gegrepen zijn. Bo vendien werd ons nog van de meest be trouwbare zijde medegedeeld, dat de ex- keizer niet aan verhuizen denkt. Op het oogenblik stelt hij zeer veel belang in een uitbreiding van de gronden, die hem toe- behooren, daar hij onlangs een stuk heeft geruild met de gemeente Doorn. Dit stuk wordt thans gevoegd bij het z.g. Pinetum, waar hij allerlei zeldzame dennen en ook sparren kweekt. lederen morgen begeeft de ex-keizer zich naar dit gedeelte om te kijken, hoe de werklieden vorderen. De geruchten, als zou de ex-keizer naar Zwitserland wenschen te vertrekken, zijn waarschijnlijk voortgekomen uit het feit, dat een zijner vrienden, baron Von der Heydt, die in Zandvoort woont en die reeds verschillende bezittingen in Zwit serland heeft, onlangs nog een huis al daar heeft aangekocht, hetgeen de veron derstelling in het leven heeft geroepen, dat dit voor den ex-keizer zou zijn. DE VET-CONVENTIE. Naar gemeld wordt, hebben de twee or ganisaties van vetsmelters en vetprodu- centen gisteren te Amsterdam gezamenlijk vergaderd. De groote meerderheid der aanwezigen heeft het gewijzigde ontwerp- contract geteekend, doch een gedeelte, o.w. de vleeschwaren-fahrikanten, hebben als nog op principieels gronden geweigerd. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Meer centralisatie van de bevrachting. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de Minister van Waterstaat verlenging van de Wet op de Evenredige Vrachtverdee- j ling, met welke verlenging aanvankelijk mede was bedoeld aanpassing van de bin nenvaart aan de coördinatie van verkeers middelen, meent niet te kunnen uitvoeren in den vorm, die daarvoor reeds in een voorontwerp gereed lag. I Dit voorontwerp is wel het model waar naar men zal trachten de zaken te rege len. De Bezuinigingswet geeft den Minis ter de vrijheid ten aanzien van de Even redige Vrachtverdeeling bij Algemeenen Maatregel van Bestuur de noodige maat regelen te nemen, die thans worden noo- dig geacht. Zoo zal het aantal Bevrach tingscommissies worden beperkt en de bevrachting zal meer worden gecentrali seerd. Het vervoer, in gevolge vaste relaties wordt vervangen door een regeling voor bijzonder vervoer, die is bedoeld om aan de wenschen van het bedrijfsleven tege moet te komen. Ingevolge de nieuwe regeling zal het mogelijk zijn een contract af te sluiten voor vervoer van groote hoeveelheden la ding, die in een bepaald tijdvak tegen een vasten prijs zullen moeten worden ver voerd, omdat het vervoer moet kunnen concurreeren met het buitenland, b.v. bij kolen en andere soorten van massaal ver voer, die in groote hoeveelheden van te voren worden bevracht. Er zullen daar voor in het vervolg aparte overeenkom sten voor groote transporten op langen termijn tegen een vaste vracht per ton worden aangegaan. Deze contracten mo gen de bevrachtings'ondernemers overne men. DE HOLLAND-AMERI KA-LIJN. Toenemend passagiersvervoer. De „Statendam" van de Holland-Ame- rika-lijn is thans met 1400 reizigers on derweg naar Europa, de „Nieuw-Amster dam", die bij de Ainerikaansche reizigers reeds in trek is, vaart een week later. Ook dat schip zal geheel bezet zijn. Voor de H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard slaan vanaf het bordes van paleis Soestdijk het défilé gade, dat de padvinders Woensdag voor hun Ko ninklijke Commissaris hielden ter gelegenheid van diens verjaardag. ■mhhhhhmmmmmhhhbhmbbimmbhmkmbk) Binnenland. Invoering gezinspersoonskaartenstelsel. H. M. de Koningin binnenkort naar Zwit serland. Verklaring van den Ministerraad over Oss. Verwachtingen omtrent den fruitoogst. Buitenland. Groeiende ontstemming in Palestina. Het „lek" in Engeland. De vergrooting der oorlogsschepen. Franco en het bombardeeren van En gelsche schepen. afvaart van 14 Juli van dit schip is reeds een goede bezetting met passagiers verze kerd. Voor de afvaarten op 27 Augustus en 17 September naar New York is de Nieuw-Amsterdam reeds volgeboekt. Hebben volgens de berichten sommige lijnen te klagen, omdat er wegens de ge beurtenissen in Europa minder Ameri kanen naar ons werelddeel reizen dan anders, bij de Holland-Amerika-lijn is dat niet het geyal. Tot nu toe zijn er meer reizigers ver voerd dan verleden jaar 6n waarschijnlijk komt 'het zomerseizoen in zijn geheel bo ven dat van verleden jaar uit. De Colorado-kever. Wij ontvingen de laatste dagen weer verschillende berichten van gevonden Go- lorado-kevers, o.a. te Stavenisse, R i tt e m en K r u i n i n g e n (in laatst genoemde plaats in een graskantl) Prins Bernhard's jaardag. Van 89 uur heeft gisteravond het Middelburgsch Muziekkorps zich op de tent van het Molenwater laten hooren. Het concert werd door een groote menigte bijgewoond. Na een korte pauze stelde het muziek korps zich op achter de intusschen met muziek aangerukte signaalafdeeling van Achilles. Spoedig zette men zioh in bewe ging. Voor de woning van het gouden bruidspaar Bröcker hield men stil. Na een drietal fanfares kwam een der fami lieleden namens het gouden paar dhrn De Graaf, voorzitter van „Uit het Volk Voor het Volk" en Caro, den dirigent, met een handdruk dank brengen voor deze muzikale hulde. Het ging nu verder volgens de gemelde route, gevolgd door een talrijke menigte naar de Markt. Hier heeft de signaalafdeeling nog een taptoe geslagen en geblazen, waarna het muziekkorps besloot met twee coupletten van het Wilhelmus. Vereeniging tot Instandhouden van oude gebouwen. Woensdagmiddag vergaderde de Ver eeniging tot instandhouding van oude ge bouwen onder voorzitterschap van dhr W. Berdenis van Berlekom. De secretaris, Dr W. S. Unger, bracht het jaarverslag over 1937 uit, waaraan het volgende is ontleend: Reeds lang had de verwaarloosde toe stand, waarin het aardige trapgeveltje Pottenmarkt 12 zich bevond, de aandacht getrokken van het bestuur en ook van an dere belangstellenden. In samenwerking met „Nehalennia", die het herstel van het schilderwerk voor haar rekening heeft genomen, is op kosten der vereeniging het voornaamste voor herstel en behoud van dit uit den aanvang der 17de eeuw da- teerende geveltje gedaan. Ook werd besloten een niet onbelang rijke subsidie te verleenen aan. Vreemde lingenverkeer voor het zeer noodzakelijk herstel van de haar toebehoorende belang rijke trapgevel aan de Markt 16. Ten slotte wordt vermeld, dat het Ge meentebestuur in werkverschaffing het oude IJkkantoor aan den Zuidsingel deed herstellen. Het bericht, dat B. en W. op de be grooting voor 1939 een subsidie voor de vereeniging 'zullen uittrekken, geeft het bestuur een aansporing te meer om voort te gaan. Concertzaal en concertvereeniglng. Gisteravond hadden achtereenvolgens de vergadering plaats van de Vereen, tot instandhouding van de Concert- en Ge hoorzaal en die van de Concertvereen. In de eerste vergadering bleek, dat, als zij, die verleden jaar de kas der vereeni ging steunden, dit ook nu weer in onge veer dezelfde mate doen, evenals vorig jaar, f 350 voor het mooie doel zal kunnen worden uitgekeerd. In de tweede bedoelde vergadering bleek, dat deze vereeniging haar ledental (203) behield, dank zij de medewerking

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1