DE ZEEUW tweede blad tante ailie Verhooging crediet werk verruiming. Wijziging Bedrijfsradenwet. Uit de Provincie. VAN DINSDAG 28 JUNI 1938, Nr 226. DE EERSTE KAMER GEEFT HAAR OORDEEL. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot ver booging van het zevende hoofdstuk B der Rjjksbegrooting voor het dienstjaar 1938 (verhooging crediet voor werkverruiming) is het volgende ontleend: Een aantal leden betoogde, dat het vraagstuk van de bestrijding der werk loosheid een veel breeder gebied omvat dan dat van het thans aanhangige wets ontwerp en huns inziens een gansoh com plex van maatregelen, volgens een bepaald plan, noodzakelijk is om met de vereiseh- te kracht de werkloosheid tegen te gaan. Zich echter beperkende tot het onder havige wetsontwerp verklaarden zij de verhooging van 't crediet voor het Werk fonds met een bedrag van f60 millioen voor krachtige bestrijding der werkloos heid geheel ontoereikend te achten. Be werkloosheid in haar tegenwoordi- gen vorm, aldus deze leden, schept niet alleen een ondragelijken toestand voor de betrokkenen zelf, maar houdt ook groote gevaren in voor de geestelijke gesteldheid on de weerkracht van een groot deel van ons volk. Met het oog op dezen ernstigen toestand en de gevolgen, die daaruit kunnen voort komen, is het dringende noodzaak, niet alleen om de werkloosheid in belangrijke mate te verminderen, maar eveneens om deze vermindering in snel tempo te ver wezenlijken. Verschillende andere leden meenden, dat de regeering met de beschikbaarstel ling van een bedrag van f 60 millioen een juiste keuze had gedaan. Naar hun oor deel hebben regeering en volksvertegen woordiging beide ernstig rekening te hou den met den toestand van 's Rijks schat kist en het daarmede verband houdende staatscrediet. Er zijn, aldus deze leden, buitenlandsche situaties aanwijsbaar, die doen zien, hoe funest het onbeperkt uit geven van geld voor een land kan worden. Enkele leden waren de meening toege daan, dat alle gelden, welke de tegen woordige regeering voortgekomen uit en gedragen door, gelijk deze leden zich uitdrukten, het demo-liberale systeem door middel van het Werkfonds als toe komstige last op de schouders van de Ne- derlandsche volksgemeenschap legt, als ondoeltreffend moeten worden beschouwd. Hieruit mag, zoo vervolgen zij, volstrekt niet de conclusie worden getrokken, dat zij niet bereid zouden zijn, aan de regee ring, die door het vertrouwen van het Nederlandsche volk wordt gedragen, de middelen zelfs tot een veelvoud van de thans door de regeering aangevraagde millioen ter 'beschikking te stellen, om die voor werkverruiming door openbare werken aan te wenden. Zulk een werkverruimingspolitiek zou echter een onderdeel moeten uitmaken van een weloverwogen plan, dat een sa menstel van maatregelen zou moeten om vatten, die met de grootst mogelijke kracht gelijktijdig zouden moeten worden getrof fen. Sommige leden vroegen of het niet mo gelijk zou zijn verschillende noodzakelijke werken, als h.v. uitbreiding van labora toria, met behulp van een voorschot uit het Werkfonds in versneld tempo uit te voeren, om in den loop der volgende ja ren de door het fonds beschikbaar gestel de bedragen te verrekenen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. Volgens het vooxloopig verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot FE UILLE TTTN door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 101)- mv'?0eLu maar> z^oals u zelf het beste v t. Maar, mijnheer Easton, moet u eusch vertrekken? Zult u dan spoedig terugkomen?" Ze wist nauwelijks, wat ze zei. Ze wist een, hoe bitter ze hem zou missen. Dat s een nieuwe stand van zaken, waar- «■an ze van te voren niet gedacht had. teru&komen?" herhaalde hij. voel!" h0e weinig be8TiJP je. wat ik MÏ drukte zulk diep leed uit, dat ,i Zlcb onwillekeurig tot hem wend de'oogen ontmoetten elkaar en in J..-®6 las 26 z<>o'n warme liefde en tee- tpn 26 eigenlijk voor het eerst srhat besefte, welk een kostbaren zli, J8 V,aa zich geworpen had. Hij boog vnr„JeLhaar keeu en kuste haar op het lieve M Zacllt zei "®od Z0gene je, zich jf behoede je", waarna hij dalen ~endde en het pad begon af te suin 11 gev°el van onuitsprekelijke verlangen hem terug te houden, wijziging van de artikelen 22 en 29 der bedrijfsradenwet waren verschillende le den van meening dat de bedrijfsraden ook op economisch gebied een belangrijke taak hebben te vervullen en zij beschouwden de voorgestelde redactie van artikel 22 als een stap in de goede richting. Deze wijziging is, aldus die leden, te meer noodzakelijk, omdat het vaak heel moeilijk is, een scheidingslijn te trekken tussohen sociale en economische vraag stukken. Om de volle verantwoordelijkheid voor hun adviezen op sociaal terrein te kunnen dragen, moeten de bedrijfsraden ook economisch voldoende georiënteerd zijn. Stemden deze leden met de voorgestel de wijziging in, zij betreurden tevens, dat de minister niet verder is gegaan en den bedrijfsraden niet ook verordenende be voegdheid heeft willen toekennen. Eenige andere leden meenden, wat het toekennen van verordenende bevoegdheid betreft, dat daarvoor beter een gunstiger tijdstip was af te wachten. Sommige leden vroegen zich af, of de evenbedoelde wetswijziging, die op zichzelf ongetwijfeld zeer gewensoht is, niet leiden zal tot sterker verzet van de werkgevers om tot instelling van bedrijfsraden. te ko men. Enkele leden merkten op, dat dit wets ontwerp weder een ordeningspoging der regeering beteekent en een stap is in een veel verder voerende richting, waarvan thans het eindpunt nog niet is bepaald. De bedrijfsraden zijn, naar het gevoelen dezer leden, in hun huidige samenstelling ongeschikt voor de economische ordening van het bedrijfsleven, omdat zij zijn een paritaire vertegenwoordiging van de kunstmatig geschapen klassen van werk gevers en werknemers en deze weder op een basis van confessioneels en partijgroe- peering hun vertegenwoordigers aanwij zen. Elk vraagstuk van economisch en sociaal beleid zal zoo in den bedrijfsraad een voorwerp van dispuut worden; niet i de hand tusschen bedrijfsleiders en hun j medewerkers zal op den voorgrond komen, doch de klasse-tegenstelling zal veeleer 'bij de minste aanleiding worden aange wakkerd. ZUID-BEVELAND. Hansweert. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal de Harmonievereeniging Scheldegalm a.s. Woensdagavond een rondgang door het dorp maken. (Belangeloos bericht.) Het wrak van de Zuid-Slavische boot S.R.D.J. is thans tot op overeengeko men diepte geheel opgeruimd. Het ber gingsmateriaal is naar Rotterdam terug gekeerd. Wemeldinge. Uitslag van de gehouden bekerwedstrijd 100 M. uitgeschreven door „Pro Patria" voor de afd. Noord- en Z. Be v eland: le schietvereen. „Willem IH", Kort- gene 214 p.; 2e id. „Koos de Lareij", We meldinge 204 p.; 3e id. „Burgerwacht", Nisse 198 p.; 4e id. „Frank van Borsele" Borsele 182 p.; 5e id. „Burgerwacht", We meldinge 167 p. Vrije haan 100 M.: le S. Blok, Kortgene 83 en 27 p.; 2e J. de Looff 83 en 26 p.; 3e D. de Witte, Wemeldinge 81 en 26; G. J. Bos, Nisse 81 en 3maal 25 p.; 5e G. Ka relse, Kortgene 80 p.; 6e T. Kloosterman, Nisse 79 p.; 7e J. M. Drijgers, Nisse 77 p. 8e L. Maas, Borsele 76 en 23 p.; 9e Chr. G. de Zeeuw, Wemeldinge 76 en 16 p.; 10e Adr. Kosten, Wemeldinge 75 p. Op het motorschip „Cor-Jo" is ge rechtelijk beslag gelegd. 'sH eer Arendskerke. Gemeente raad. Gistermorgen vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. M. a. s. wordt besloten, in verband met de wet van 22 Mei 1937, Stbl. no. 223, het besluit van den raad dezer gemeente d.d. 16 Maart 1938 tot vaststelling driejaar- lijksche afrekening over 1934 tot en met 1936, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor de bijzondere la gere school te Nieuwdorp, in te trekken. Op voorstel van B. en W. wordt m. a. s. besloten uit de gemeentekas een bedrag van f 0.30 beschikbaar te stellen per kind voor aankoop van een aandenken in ver band met het a.s. regeeringsjubilé van H. M. de Koningin. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. m. a. st. besloten van de provincie Zeeland aan te koopen verschillende in deze gemeente gelegen zijkanten weg voor een som van f 15. Hierna deelt de voorzitter mede, dat van den Rijkswaterstaat Directie Zeeland een schrijven is ingekomen tot verbete ring van den Rijksweg te Lewedorp waar bij wordt medegedeeld, dat de kosten van parallelwegen en voetpaden door de ge meente moeten worden gedragen, terwijl het Rijk dan een bijdrage kan verleenen van f 5 per strekkende meter parallel weg en voetpad. De parallelwegen zullen een breedte moeten verkrijgen van 5.50 M. en de daarlangs gelegen voetpaden een breedte van 2 M. D'e verbetering zal zich moeten uitstrekken over het gedeelte ten westen van de kruising van den Nieuwen en den Ouden Rijksweg tot aan de weste lijke grens van het uitbreidingsplan der gemeente, ongeveer over een lengte van 345 M. langs de as van den Rijksweg. De voorzitter zegt, dat de verbetering van den rijksweg te Lewedorp een kwestie is die reeds geruimen tijd loopt en dat de aanleg van genoemde wegen hooge kos ten voor de gemeente met zich zal mede brengen. Naar het B. en W. voorkomt zijn de plannen dan ook veel en veel te ruim op gezet. Verder zegt de voorzitter, dat, indien tot aanleg van genoemde wegen zou wor den overgegaan, ook het uitbreidingsplan, hetwelk destijds in overleg met den Rijks waterstaat is ontworpen, een belangrijke wijziging zou moeten ondergaan. Vervolgens wijst de voorzitter op de moeilijkheden welke ook thans reeds door particulieren worden ondervonden bij het houwen, hetgeen niet altijd gezocht moet worden bij de gemeente. Zal niet aan de eischen van den Rijks waterstaat worden tegemoet gekomen, dan zal het bouwen aan den Rijksweg schier onmogelijk worden. B. en W. stellen dan ook voor bij de bevoegde instantie er op aan te dringen alleen een flink rijwielpad van voldoende breedte achter de boomen te doen aanleg gen, hetgeen minder kostbaar zal zijn en even afdoende. Tenslotte wordt besloten geen gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen tot het aanleggen van het ontworpen we genplan. Bij de rondvraag vraagt dhr v. d. Dries of het niet mogelijk is ook te Lewedorp een aanplakbord aan te brengen, waarop de voorzitter antwoordt, dit in verband met de plaats eens te bezien, doch dat er geen bezwaren tegen bestaan. Dhr Snoodijk vraagt of de vonders ge legen in het onlangs opgeheven voetpad te 's Heer Hendrikskinderen niet kunnen worden verwijderd. De voorzitter zegt, dat hier aandacht aan zal worden besteed. Nadat de raad nog eenigen tijd in be sloten zitting heeft vergaderd, wordt de vergadering gesloten. Kruinlngen. Gemeenteraad. Gis teren vergaderde de Raad. Aan W. J. Rijik te Schoore wordt toe gestaan om met een traktor-dorschma- chine en stroopers de gemeentewegen te mogen berijden. De voorz. leest een schrijven voor van de muziekvereen. (Scheldegalm te Hans- weert, waarin zij zich bezwaard gevoelt om de rekening der vereen, over te leg gen om voor de subsidie in aanmerking te komen. De voorz. begrijpt dit bezwaar niet. Steeds is de rekening overgelegd. Nooit is bezwaar gemaakt. Men loopt de kans dat Ged. Staten bezwaar maken te gen deze subsidie zonder deze bepaling, temeer nu een onbekende een groote gift aan Scheldegalm schonk. Dhr Burkunk vindt het kleinzielig om De nieuwe auto-snelweg AmsterdamDen Haag is Zaterdag met de opening van het laatste weggedeelte bij Sassenheim officieel in gebruik genomen. In autobussen trokken de deelnemers aan het internationaal wegencongres als eersten over den fraaien weg. greep Maude aan. „En als Ik mezelf nu toch nog eens verkeerd begrepen had!" Die woorden ontsnapten onwillekeurig aan haar lippen. Ze waren niet voor zijn ooren bestemd. Maar hij hoorde ze toch en het volgend ©ogenblik reeds stond hij weer naast haar. Hij greep haar hand en keek op haar neer met een verlangenden blik, waarin toch reeds weer wat hoop te lezen stond. „Maude", zei hij ernstig, „als je kunt, wil je me dan een vraag beantwoorden? Als je me nooit wil toebehoor en, zal God me helpen zonder jou voort te leven. Dat geloof ik, dat weet ik. Maar als ik ook maar de flauwste hoop mocht koesteren, dat ik je ten slotte toch misschien zou kunnen winnen, nu, God alleen weet, hoe veel jaar ik geduldig, zelfs blijmoedig zou kunnen wachten op de vervulling van die hoop. Zeg me, leven er gevoelens in je hart, gevoelens jegens mij, meen ik, die het onmogelijk zouden maken, dat ik ooit je liefde zou winnen?" „Neen." Ze zei het met zachte, besliste stem, terwijl een felle blos haar wangen, ja zelfs haar hals rood kleurde. Ze zag geen kans er nog iets aan toe te voegen, maar hij vroeg niet verder. Hij zei slechts: „God zegene je, Maude, vaarwel. Denk er aan, dat je vrij, volko men vrij bent. Tracht aan me te denken als aan een vriend, een vriend, die blij zal zijn, als hij verneemt, dat jij gelukkig bent, hoe dan ook. Wend je steeds tot me, als je meent mijn raad noodig te hebben en dan laten we 't overige in Gods hand. Maar ik kan hier niet blijven, ik moet je zoo gauw mogelijk verlaten". Eö daar mee ging bij' heen. Ze keek, hoe hij het pad afdaalde met een gevoel van eenzaamheid en verlaten heid. En toen ze hem tenslotte tusschen de .boomen uit het oog verloor, bedekte ze weer het gelaat met de handen en weende bitter, als een kind, dat, uitgeput door een opwindenden dag, wanhopig schreit- over een teleurstelling, een ver lies, dat het meent, dat nooit hersteld kan worden. Ik weet niet, of Maude haar eigen ge voelens wel geheel en al begreep. Ik ge loof echter, dat de eerste vonk vem liefde begon te gloeien toen hij haar een oogen- blik een blik in zijn binnenste liet slaan, toen ze een glimpje te zien kreeg van zijn ware, edelmoedige natuur. Ze had altijd geweten, dat hij een van de beste, vrien delijkste, onzelfzuchtigste menschen was, die er bestonden; maar nooit te voren had ze vermoed, dat hij zoo warm, zoo teeder lief kon hebben. En het scheen, dat slechts die wetenschap noodig was om haar wederliefde wakker te roepen. Zijn afwezigheid werkte in zijn voordeel. Ze miste hem zoo. Miste niet alleen haar gesprekken met hem, zijn raad en zijn sympathie, zooals het vroeger altijd ge weest was, als hij pas vertrokken was, maar nu miste ze zijn persoon, zijn tegen woordigheid, zijn liefde. De wereld was haar misschien niet mooier voorgekomen, omdat hij er in leefde, maar zeer zeker was ze veel somberder en akeliger, nu hij vertrokken was. Ze deed een krachtige poging om zich met even veel ijver op haar werk, haar plichten, haar studie toe te leggen als te voren, en misschien ver zette ze ook heel wat, maar het kostte haar inspanning. En geen dag ging voor bij, dat ze hem niet miste, geen nacht, zonder dat ze zich afvroeg, wanneer ze elkaar terug zouden zien. Ze sprak niet over hem, zelfs niet te gen haar vader of moeder. Maar dat ze hem zoo miste, er naar verlangde hem terug te zien, zich afvroeg, wat hij' nu wel doen zou, waarbij ze er nog voortdu rend aan moest denken, hoe goed en flink hij toch wel was, dat alles werkte zeer zeker te zijnen gunste. Nannie en zij spraken nooit direct over dat onderwerp met elkaar; ze waren er nu eenmaal niet de meisjes naar om zich te verdiepen in seutimenteele beschouwin gen over zulke dingen. Maar 't was Maude een troost te weten, dat Nannie er van op de hoogte was, wat zich tusschen haar er alles bloot te moeten leggen voor een sub sidie van f 25. De vereen, heeft steeds groote kosten en dient het algemeen be lang. Waarom geldt de bepaling ook niet voor E.MI.M. van Kruiningen en het Gr. Kruis? Dhr v. Hootegem zegt dat deze 'bepaling reeds vele jaren bestaat. Dhr Witte zegt dat de rekening Burg. Armbestuur vroe ger met zijn groote gem. subsidie ook niet werd gecontroleerd. De voorz. zegt dat het billijk is dat ook deze vereenigingen hum rekeningen zullen overleggen; ook E.M.M. heeft die bepa ling, doch stuurt geen rekening in de laatste jaren, waarom ook geen subsidie gegeven wordt. Dhr Burkunk stelt voor de subsidie te verleenen zonder de verplichting om de rekening aan B. en W. over te leggen. Dit wordt met 3 tegen 8 st. verworpen. Bij het voorstel om voor de schoolkinde ren een bedrag uit de gemeentekas be schikbaar te stellen in verband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin vindt dhr de Groof het wel aardig doch de financiën acht hij voor do gemeente een bezwaar. Z.h.st. goedge vonden. Goedgekeurd wordt het plan tot verbe tering van den Stationsweg. De voorz. deelt nog mede, dat bij dit werk de werk krachten uit deze gemeente betrokken zullen worden en dat ook het Stations plein in dit werk begrepen is. Zoodra het door Gedep. Staten is goedgekeurd zal de aanbesteding volgen. De voorz. zegt dat van Gedep. Staten een circulaire is ontvangen waarin wordt medegedeeld dat de gemeenten met ingang van 1 Juli a.s. moeten aansluiten bij het destructiebedrijf N.V. Geko te Overschie, en dat de kosten bedragen 2 cent per in woner, 2 ct. per H.A. en f 5 voor elke sla gerij in de gemeente tot een totaal bedrag van f 150. Voorloopig zal op de oude werf te Hans- weert dit bedrijf beginnen doch in de toe komst komt een groot destructiebedrijf bij' de nieuw te maken inloophaven. B. en W. stellen voor aan te sluiten voor 5 jaar, hoewel hij voor deze streek de noodzake lijkheid niet inziet. Dit wordt goedge vonden. Bij de rondvraag wijist dhr Burkunk op het lage loon in de werkverschaffing De voorz. zegt dat de loonen door de Ned. Heide-Mijl. zij'n vastgesteld en steeds iets beneden het vrije bedrijf dienen te blijlven. Dhr Witte informeert, waarom split is weggehaald en met grove macadam is gewerkt bijl het tee ren. De voorz. 'zegt, dat op Oostdijik en Hansweert meer split noo dig was dan het plan was. Dhr de Groof vraagt naar de bestrijding van den Colo radokever. De voorz. zegt dat voor 2 Juli voor de le maal moet gesproeid zijn. Een en ander zal gecontroleerd worden. Dhr de Groof oppert het idee om van gemeentewege het stuwadoorsbedrijf te Hansweert ter hand te nemen. Hij meent dat de gemeente Terneuzen in dien geest werkt. D'e voorz. zegt, dat dit op den weg der particulieren ligt, doch hij zal eens informeeren. Daarna sluiting. De collecte voor „Jong Holland snakt naar werk" bracht alhier op f 83.81. (Belangeloos bericht.) WALCHEREN. Soeburg. D'e Mamixfeesten uit gesteld. Gisteravond hield alhier de Oranjevereen. een ledenvergadering met de besturen der aangesloten buurtver- eenigingen. Allereerst deelde de voorz., dhr Gabriëlse mede aangaande de te hou den Marnix-feesten op 10 Sept. dat deze niet doorgaan. Zooals bekend besloot de Oranjevereen. in 1938 Marnix van St. Aldegonde te ge denken, en werd een Gomité samengesteld met als beschermheeren de Ministers Co- lijn en Slotemaker de Bruine. Thans ver nemen wij., dat de Nederlandsche regee ring besloten heeft deze herdenking te doen plaats hebben in 1940, daar het ge boortejaar van Marnix van St. Aldegonde niet is 1538 maar 1540. Besloten is daar om dit feest uit te stellen tot 1940. Verder werd het volgende program vastgesteld voor het 40-jarig regeerings jubileum van H. M. de Koningin Wilhel- mina. Maandagavond 5 Sept.: samenkomst in de Herv. Kerk. Sprekers de burgemees ter, ds Spijkerboer en de voorz. van de S.O.V. mijnheer Easton had afgespeeld. En Nan nie, met haar meerdere ondervinding, be merkte al spoedig, hoe het in werkelijk heid met Maude's hart gesteld was. Ze was te fijngevoelig om hier iets van te laten merken, op een keer na, toen de verleiding haar te sterk werd. In het begin van Maart gingen de Shelburnes voor tien dagen naar Edin burgh. Maude bracht den morgen voor het vertrek op Grange Law door; en toen Nannie haar naar het hek bracht, waar het rijtuig op haar wachtte, kon ze niet nalaten te fluisteren: „Misschien ontmoet je mijnheer Easton wel in Edinburgh." Dat was de de hoop, die Maude in het diepst van haar hart ook koesterde; die haar op straat vol verlangen deed rond kijken, als ze met haar moeder uitreed om boodschappen te doen; die haar me nigmaal het bloed naar de wangen deed stijgen en haar hart sneller deed kloppen, als ze meende de welbekende b eede schouders, het wat voorover gebogen hoofd te zien en steeds weer deed de te leurstelling haar vermoeid en uit haar humeur terugkeeren en dan klaagde ze, dat Edinburgh de meest vermoeiende, de minst belangrijke stad was, die ze ooit gezien had. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5