Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Emigratie naar Australië, Rechtszaken De zaak-Oss voor liet Ambtenarengerecht, ZONDER PRIJSVERHOOGING ONAANGENAAM ZEILERS- AVONTUUR. De 5 opvarenden van het motorzeil jacht Wolga van de Union Jachtclub te Vlissingen, hebben, naar het D. v. Z. meldt, Zondagmiddag een minder aange naam zeilersavontuur beleefd. Het jacht was voor het 'badstrand aan het zeilen, toen men te ongeveer half vier een zeer grove fout aan boord maakte. Aan den kop van den boulevard Evertsen, ter hoogte van den Nolledijk, steekt een paalhoofd in zee, welk paalhoofd bij hoog water niet zichtbaar is, doch aan het eind steekt een mast met bovenaan een ronde mand ver boven water uit, ten toe ken, dat men daar buiten moet blijven. Toen nu het jacht met volle zeilen kwam aangevaren, wilde de stuurman tusschen deze mand ©n de ku'st door varen. Het gevolg was, dat het scheepje met groote 'kracht op de palen terecht kwam en daar muurvast 'bleef zitten. Dit gebeurde twee uur na 'hoog water. Daar er ter plaatse een zeer sterfte stroom staat, is 'het 'jacht daardoor geheel binnen de palen ge werkt, met het gevolg, dat de positie ver re van ongevaarlijk was. Een der op varenden is, nadat het water wat was gezakt, over de palen naar den wal ge klauterd, terwijl te omstreeks 6 uur nog een opvarende door een marinemotor sloep ivan boord werd gehaald. De overige drie mannen zijn echteT aan boord ge bleven. Bij laag water zat het scheepje geheel droog en werden er twee lekken geconstateerd. Aan boord 'heeft men de zeilen enz. stevig gesjord en wachtte men op hoog water, in de hoop dat het schip dan zou vlot komen, waarna men door pompen wilde trachten het schip drij vende te houden en de haven van Vlis singen 'binnen te loopen. De toestand van de opvarenden was echter niet zonder gevaar, daar er een tamelijke bries stond. •Hedennacht te half een is het motor zeiljacht „Wolga" vlot gekomen en is het de opvarenden gelukt al pompende de haven van Vlissingen te bereiken. Nader wordt gemeld, dat men het jacht, dat als ver loren wordt beschouwd, geheel heeft afgetuigd. MIDDELBURG. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Rede van Minister van Dijk. Op uitnoodiging van het bestuur van het departement Middelburg van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel hebben Zaterdagmiddag vele vooraanstaande personen uit Zeeland in Brittannia te Vlissingen aan een koffie maaltijd aangezeten. De minister van de fensie, de heer J. J. G. van Dijk, heeft bij deze gelegenheid het woord gevoerd over: „Defensie-problemen". Opgemerkt werden het voltallige colle ge van B. en W. van Vlissingen, de com mandant van de marine in Zeeland, de burgemeesters van Middelburg, Soeburg en andere gemeenten in Zeeland, de re- geeringscommissaris voor de industrieele verdedigingsvoorbereiding met enkele hee- ren van zijn bureau, de garnizoens-com- mandanten van Vlissingen en Middelburg, bet lid van Gedep. Staten van Zeeland, de heer J. M. van Bommel van Vloten, directeuren van vele industrieele onder nemingen, de officier van justitie, de grif fier van de Staten van Zeeland, de di strictscommandant van de Kon. mare chaussee en vele andere militaire en bur gerlijke autoriteiten. De voorzitter van het departement, de heer W. Berdenis van Berle- k o m deelde mede, dat de Commissaris der Koningin bericht van verhindering bad gezonden. In verband met het feit, dat de minis ter uitdrukkelijk den wensch had te ken nen gegeven, dat van hetgeen hij zou zeg gen geen verslag zou verschijnen, droeg de bijeenkomst een besloten karakter. De minister heeft gedurende eenige uren gesproken over de vele problemen, waarmee men bij defensie te maken heeft. De minister deel een beroep op de Ne- derlandsohe werkgevers om de jonge men- schen na de vervulling van hun dienst plicht weer in het bedrijfsleven op te ne men en hen niet met leege handen te laten staan. Verkeersborden. Er zijn binnen onze gemeente twee bordjes geplaatst, van een soort en met een opschrift, zooals tot nu toe onbekend. Bij den overweg aan den Nieuwlandschen weg staat aan beide zijden een bordje met „Voetgangers voorrang". Dit doelt er al leen op, dat, als de spoorwegboomen ge sloten zijn geweest en weer geopend wor den, de wachtende voetgangers het eerst mogen passeeren en d a n pas de rijwie len en andere rij- en voertuigen. Wij wijzen er nog eens op, dat langs den. Kanaalweg twee verplichte rijwiel paden liggen, die men dus gebruiken moet, natuurlijk steeds het rechtsohe pad. De Volkszangschool. Er was Zaterdagavond bij de tweede opvoering van de cantate „Goudhaartje en de troubadour" weer geen plaatsje in de Concertzaal onbezet. Voor de pauze heeft bij ontstentenis door ziekte van den voorzitter van „Uit het Volk Voor het-Volk", den heer W. de Graaf, de secretaris, de heer L. A. Schenk, het woord gevoerd om allen, maar in het bijzonder de leden van het orkest, een woord van dank en hulde te brengen en dit te bezegelen met een bloe menhulde aan Mevr. Bonthuis-Dhont, de leidster van het orkest. Plotseling overleden. Gistermorgen ging de bijna 76-jarige heer Schouten van zijn woning aan den Seissingel naar de R. K. Kerk, toen hij in de Seisstraat plotseling door een hart verlamming werd getroffen en dood neer viel, waarbij nog een bloedende wonde aan zijn hoofd ontstond. Het stoffelijk overschot is eerst bij een der omwonen den binnen gebracht en later per politie- brancard naar de woning vervoerd. Een: gevaarlijke hend. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een groote zwarte hond in de omgeving van Nieuw Middelburg en den Noord weg op roof uitgeweest en heeft hij inbraak gepleegd in verschillende konijnenhokken, waarbij enkele langooren het leven moes ten laten, terwijl anderen er tusschen uit gingen en elders werden terug gevonden. De Langedelft-bestrating. De vele klachten over de gladheid van het plaveisel in de Lange- en Kortedelft is aanleiding geweest tot het nemen van een proef met het vlakker leggen van de straat en het bestrooien van de koper slakken met stukjes steen, met het doel zóó de steenen ruwer te maken. Voldoet deze proef, dan ligt het in de bedoeling de hoofdstraat in haar geheel een zelfde bewerking te doen ondergaan. De Ij aard ag van Prins Bernhard. Zooals gemeld zal ter eere van den jaardag van Z. K. H. Prins Bernhard het Middelburgsc'h Muziek korps Woensdagavond om 8 uur een con cert op het Molenwater en daarna in sa menwerking met Uit het VolkVoor het Volk en de signaa'l-afdeeling ivan Achil les een optocht houden, die om ongeveer half tien vertrekt van de laan naast de Ambachtsschool en gaat dan langs de volgende route: Bree, Wagenaarstraat, Balans, Abdij, Balans, St. Pieterstraat, Lange Giststraat, Dam Z.Z., Dwarskade, Rouaansdhe Kade, Bierkade, Nieuw- straat, Lange D'elft, Markt, 'Gravenstraat, Zusterstraat, St. Janstraat, Nieuwe Ha ven, Sadsschuur, Vlissingsche straat, Lange Geere, Lange Viele, Markt rond tot Stadhuis. Het zoo juist verschenen programma van het Concert staat geheel in het tee- ken van den verjaardag van den Prins. N.V, Gut.uur Mij. Soember M o e d j o e r. In de 'heden te Middelburg gehouden vergadering ivan aandeelhou ders der N.V. Cultuur Maatschappij „Soember Moedjoer" werden het jaarver slag, de verlies en winstrekening over 1937 zonder opmerkingen m.a.s. goedge keurd en het dividend bepaald op 5 pet. Aan de beurt van aftreding als com missaris was de heer 'G. E. van der Werff Jr. uit Amsterdam, die zich niet meer herkiesbaar Stelde. In zijn plaats werd gekozen de heer Th. P. C. J. op de Coul, eveneens te Amsterdam. ZUID-BEVELAND. 's-Gravenpolder. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de gemeente raad. Onder de ingekomen stukken was de goedkeuring der gemeente-begrooting 1938. 'Ook van den post van f 2000 tot demping der sloot. Besloten werd de gemeentegelden tegen fraude te verzeke ren bij de Incassobank N.V. te Amster dam (tegen dhrn Riemens en Hoogeste- ger). Besloten werd met alg. st. de gel den van het Burg. Armbestuur niet te verzekeren. Besloten werd de sloot aan de dorpstraat te dempen en de buizen op 60 c.m. te houden en desnoods tegen het besluit ivan den polder in beroep te gaan. Het leggen der buizen zal publiek worden aanbesteed (tegen dhrn De Schipper en Verhulst), die een aanbesteding onder de burgers van 's-Gravenpolder verdedig den). Een verzoek om de politie-verordening te wijzigen, dat de 'burgemeester alleen 'het recht heeft om op straten en pleinen tenten enz. te 'laten plaatsen, werd aan genomen met de stemmen van dhrn Rie men®, Hoogesteger en Verhulst tegen. Weth. Verhulst meent, dat dit tegen de gemeentewet is en niet goedgekeurd zal worden. Daarna geheime vergadering. Kruiningen. Zaterdagmiddag werd „do Ronde van Kruiningen" gereden, georga niseerd door de wielerclub „Rentoe". Om 1.30 u. werd begonnen met den knobbel- rit, waaraan een 60-tal Kruiningsche jon gelui deelnamen. De vier eerste winnaars waren: le pr. M. v. d. Parel; 2e pr. Joh. Krombeen, 3e pr. P. Kakebeeke Jnd.; 4e pr. Mej. KakebeekeNieuwenhuize. Om vier uur loste burgemeester B. C. de Mul het startschot waarop een 30-tal deelnemers elkaar in een vredige doch niet ongevaarlijke kamp bestreden om den voorrang. Het was een harde strijd de 25 ronden, totaal ongeveer 90 K.M., waarin gemiddeld 33 K.M. per uur gereden werd; er waren weinig uitvallers. Eerst aankomende was A. v. d. Heide te Wouw, welke behalve een prijs ter waarde van f25 ook uit handen van den burge meester een bloemstuk ontving; 2e pr. Aug. v. Tichelt te Zundert, 3e pr. J. Slab- bekoom te Dubbeldam; 4e pr. Ed. Fr. Driessen te Hoofdplaat, welke als eerst- aankomende Zeeuw een wisselbeker ont ving, welke beschikbaar was gesteld door Limonadefabriek V. G. Citron te Hulst; 5e pr. Braspenning te Princenhage; 6e pr. J. v. Gelderen te Terneuzen, 7e pr. C. van Wijk te Bergen op Zoom enz., ter wijl nog verschillende premies werden uitgereikt in hotel „Het Wapen van Zee land". Voetbal. Een wedstrijd tusschen twee combinaties te Middelburg. Ten bate van het contributiefonds van den Zeeuwschen Voetbalbond zal op Za terdagavond 2 Juli a.s. een voetbalwed strijd worden gespeeld tusschen twee Wal- chersche combinaties. Evenals eenige we ken geleden te Vlissingen het geval was, zal het eene elftal ook nu worden samen gesteld uit spelers van Middelburg, Zee- landia en R. C. S., terwijl in het andere elftal spelers uit de vereenigingen Vlis singen, De Zeeuwen, Eiland Boys en E. M. M. zijn gekozen. Te Vlissingen is de wedstrijd een groot succes geworden en de verwachtingen voor de ontmoeting op volgende week Zaterdag te Middelburg zijn eveneens hoog gespannen. Temeer daar men nog sterker elftallen heeft we ten samen te stellen dan de eerste maal. Kortgene. De v.v. „Klein Maar Dap per I" van Kortgene speelde Zaterdag avond een wedstrijd tegen W.V.V. I van Wolfaartsdijk. K.M.D1. won met 62. Ruststand A1. Voor dezen wesdtrijd was er van de zijde van het publiek nog al wat belangstelling. Korfbal Z. K. B. Goes. Alhier speelde Zaterdag Togo een korfbalwedstrijd tegen de Volharding re serves van Ierseke. Togo wist met 30 te winnen. Ierseke. Zaterdag speelde de korfbalver- eeniging Volharding tegen S.S.S. van Ko- lijnspiaat. Eind 02 voor Volharding. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". N'ed. Herv. Kerk Beroepen te 's-Heerenberg, T. Leen- dertse te Buitenpost. Aangenomen naar Viamen, J. J. 'H. van der Ree te Mijnsheerenland. Bedankt ivoor Zwammerdam, J. J. H. van der Ree te Mijnsheerenland. Geref. Kerken. Aangenomen naar Stiens, Dl J. Schol ten, cand. te Zutfen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rijssen, R. Kok te Vee- nendaail. Em e r i t a a t. Ds J. H. Gunning E.Bz., Ned. Herv. pred. te Kesteren, heeft tegen 1 November' a.s. eervol emeritaat gevraagd. Ds Gunning is 70 jaar oud. Hij diende de gemeenten te Leersum, Capelle a. d. IJssel, Numansdorp, Rijssen, Oud-Beijer- land, Schoonrewoerd, Hoogeveen, Vuur- sche, Schoonhoven en Kesteren. DE VRIJE UNIVERSITEIT. Het Juni-nummer van het Vrije Uni versiteitsblad bevat o.m. het verslag der Vereen, voor H.O. op Geref. Grondslag. Dit verslag brengt de verblijdende en verrassende mededeeling, dat in 1937 overeenstemming tusschen de ontvang sten en de uitgaven kon worden bereikt, zoodat niet alleen de onkosten, aan bij zondere actie, vergaderingen en Kuyper- herdenking verbonden, uit de gewone in komsten konden worden bestreden, maar ook konden worden afgeschreven de kos ten van de bibliotheek-verbouwing, verbe teringen en aanvullingen van de centrale verwarmingsinstallatie, inrichting van een garderobe voor de studenten en een gedeelte van de aanschaffingskosten der V.U. Film. D'at dit resltaat bereikt kon worden is o.a. te danken aan de gevoerde bijzondere actie voor uitbreiding van het aantal le den en begunstigers, en de meerdere gif ten en aan het feit, dat ook nu weer een bijzondere bijdrage van f 10.000 voor het tekort werd ontvangen. Als er niet was een nog ongedekt te kort over 1936 had aan de jaarvergade ring een rekening zonder tekort aangebo den kunnen worden. Het aantal leden steeg van 1398 op 1674, het aantal begunstigers van 43899 op 44670. Aan contribution werd ontvangen f 128.612.20; aan schenkingen f23.562.45; aan collecten Theol. Faculteit f 37.609.99. Dit alles neemt niet weg, dat de fi nancieels zorgen blijven drukken. De be grooting voor 1938 moest n.l. worden af gesloten met een tekort van f 34.220. Acte examen L.O. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagden Zaterdag de heeren C. J. Leune, Stavenise; G. M. Prins, Oostburg; J. C. J. de Quartel, Middelburg en G. Verhage, Zuidzande. Geslaagd voor examen gemeente administratie Ph. Wessels te Goes. Geslaagd voor eindexamen 'H.B.S. te Terneuzen: N. P. Augustijn te Aksel, J. de Feijter te Aksel, J. G. Huineman te Terneuzen, J. A. de Louw te Terneuzen, J. Stuffken te Terneuzen, mej P. A. Wes terhof te Terneuzen, J. L. Wiskerke te Terneuzen, J. Wisse te Aksel, N. P. Uyt den Bogaard te Sas van Gent. „KERK EN VREDE" EN DE LUCHTBESCHERMING. Afwijzend standpunt prijs gegeven. In de algemeene vergadering van „Kerk en Vrede" te Apeldoorn heeft ds J. J. Buskes, van Amsterdam, gesproken over „Kerk en Vrede" en de luchtbescher ming. Spreker wees op de geweldige actuali teit van dit onderwerp. Als getuigenis van „Kerk en Vrede" wordt algemeen aanvaard een volkomen afwijzen van luchtbescherming: liever ondergaan dan deelname. Spreker zou echter willen, dat het in de kringen van „Kerk en Vrede" en daarbuiten doordrong, dat „Kerk en Vrede" niet krachtens haar beginsel de passieve luchtbescherming kan afwijzen. „Nuchter, zakelijk en zonder eenige illu sie zullen wij als Christenen en als anti militaristen in de huidige situatie aan passieve luchtbescherming deel nemen". Het resultaat van de discussie was, dat men in het volle besef van 't compromis, dat men hiermee sluit, als overtuiging uitsprak, „dat Christen-anti-militaristen uit hoofde van hun beginsel verplicht zijn, het antimilitairistisch beginsel steeds weer en onvermoeid te propageeren en dat zij tegelijk op zeer beperkte en zakelijke wijze aan luchtbescherming kunnen deel nemen, hierbij trachtend bij hun deel name en hulpverleening zooveel mogelijk buiten het militair apparaat te blijven". Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Arbeider gedood. Bij de maas werken te Driehuizen, gemeente Ooyen, is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. De arbeider van der Weert uit Leerdam is hiervan het slachtoffer ge worden. Hij geraakte tijdens het werk onder een rijdende kipkar, tengevolge waarvan bei de beenen nagenoeg geheel werden ver brijzeld. Ook aan hoofd en schouders werd hij ernstig gewond. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Oss vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Bekend inbreker gearres teerd. Twee vriendinnen, die een zit- slaapkamer in een pension in de Heul- straat te 's-Gravenhage deelen, bemerk ten Vrijdagnacht omstreeks 4 uur, dat een man bij het schijnsel van een zak lantaarn aan een schrijfbureau in haar kamer morrelde. Op haar gegil ontvlucht te de man over de daken en een buur vrouw zag hem even later in den tuin van een reisbureau aan den Kneuterdijk. De politie werd opgebeld. Zij zette ter plaatse het huizenblok af en doorzocht den bewusten tuin, waar zij den man, onder een afdak zittend, vond. Naast hem lagen een groot en een klein breekijzer en op hem vond de politie gummihand schoenen, een zaklantaarn en andere onderdeelen van een inbrekersuitrusting. Naar het hoofdbureau overgebracht bleek de arrestant te zijn de 37-jarige reiziger P. J. S., een bekend inbreker, aan wien herhaaldelijk in verschillende gevangenissen des lands onderdak is ver leend. Bij' bet zwemmen verdron ken. Met een vriend zekeren C. was 'de 18-jarige B. te 's-'Gravenhage gis termiddag gaan zwemmen. Na een half uur miste C. zijn vriend B. De redding boot voer uit om naar B. te zoeken en zdj ging tot 500 meter van de kust zee in. B. werd niét gevonden, zoodat hij zeer waarschijnlijk verdronken is. Door tram gedood. Omstreeks kwart voor negen Zondagmorgen is op de Gedempte Binnerotte te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 56-jari- gen waterstoker K. het leven heeft gekost. De man liep plotseling, zonder op het naderend verkeer te letten, den rijweg over, juist op het moment, dat er een tramwagen aankwam. De voetganger kreeg een duw van het voorbalcon, zoo dat hij kwam te vallen en een zware schedelba'sisfractuur 'opliep. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis, waar 'hij' korten tijd na aankomst aan de be komen verwondingen is overleden. Gevaarlijke zwakzinnige steekt een jongen. Zondagavond om negen uur 'heeft zich in de Heilosche bosschen, gelegen tusschen Alkmaar en Heilo een ernstig geval van mishandeling voorgedaan. Eenige Alkmaarsohe jongens van zes tien tot negentien jaar wandelden in de dichte bosschen, toen zij in het z.g. spar- renbosöh twee mannen passeerden, die tegen een walletje lagen. Een der man nen waarschuwde de jongens niet nog maals langs te komen, want dat verveel de hen. Toen een der jongens daarop op merkte, dat hij „ecen goed daar mocht loopen", maakte de man zich kwaad en met de opmerking: „ik heb er wel eerder twee jaar voor over gehad" greep hij' den jongen beet en stak hem met een dolk mes tweemaal. Daarop maakte hij' 'zich uit do voeten. De jongen, de ongeveer 18-jarige P. H. uit Alkmaar, wist nog kruipende de eer'ste huizen van Heilo te bereiken, waar een dame hem vond. De andere jongens waren hals over kop ge vlucht. De geneeskundige dienst en de politie werden onmiddellijk gewaarschuwd. Meende men aanvankelijk dat het Kansen voor Nederlanders gunstig. Naar wij vernemen heeft sir Earle Page, de Australische plaatsvervangend minister-president en minister van Han del en Openbare Gezondheid, met den vertegenwoordiger van het departement van Economische Zaken, den heer H a r t- 1 a n d, Vrijdag, zooals zijn bedoeling was, te Den Haag geconfereerd over de emi- gratiemogelijkheden van Nederlanders naar Australië. In een interview, dat de T e 1 e g r. niet Sir Page had, verklaarde deze dat slechts zeer preliminaire besprekingen wer den gehouden, omdat van Austral sche zijde nog geen aantallen zouden kunnen worden genoemd van Nederlan- ders, die in Australië kunnen immigree- ren. Bij de bespreking van Vrijdag heeft men zich gericht op twee bepaalde pun ten, namelijk de overtochtskosten van emigranten en een door hen te storten cautie. Aangezien de emigranten voor het grootste gedeelte in den landbouw hun werkzaamheden zullen vinden, is het te verwachten, dat zoowel overtochtskosten als de borgsom eenig bezwaar zullen op leveren, doch de vertegenwoordigers der beide regeeringen stonden tegenover de oplossing van deze moeilijkheden zeer optimistisch. De voorbereidende besprekingen kun nen dan ook geacht worden met succes te zijn bekroond. slachtoffer niet levensgevaarlijk was ge wond, later bleek diens toestand toch vrij ernstig, daar een zijner longen geraakt is. D'es avonds is de dader van de mis handeling door de politie gevat. Het is de 40-jarige M. van M., een zwakzinnige, dien langen tijd in het p'sychopatenge- sticht te Heilo is verpleegd. 'Vanveranda gevallen. Een knaapje van vier jaar viel Zaterdagmid dag in een onbewaakt oogenblik van een 10 meter hooge veranda van de ouder lijke woning te Amsterdam. Het jongetje werd ernstig gewond en is in den loop van den avond in bet ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Zaterdagmorgen heeft bet Ambtenaren gerecht de behandeling van de zaak Uss voortgezet. Direct werden de deuren ge sloten. Het was de bedoeling, dat mr James in deze besloten zitting zijn pleidooi fee- treffende de zaken van de beide geeste lijken zou houden. Aan het einde van zijn pleidooi riep mr James met verheffing van stem uit: „De brigade O'ss zoekt slechts recht. Tol 'dus ver heeft de brigade moeten zwijgen. Zij zal dat blijven doen. Ik hoop dat het ambtenarengerecht in Den Haag, recht doende in militaire zaken, voor de brigade Oss zal spreken". Hij eindigde zijn betoog met de volgen de conclusie: In de eerste plaatsishet mijn vaste meening, dat de minister zijn bevoegdhe den is te buiten gegaan. In de tweede plaats is er een geval van détourne- ment de pouvoir, het gebruik maken van een bevoegdheid voor een doel, waarvoor zij niet gegeven is. Eln in de derde plaats heeft men willens en we tens tegen de brigade Oss, zonder een behoorlijk on derzoek naar de feiten, maatregelen genomen. In de middagvergadering van he! ambtenarengerecht heeft de vertegen woordiger van den minister, m r P. Mey- e s zijn pleidooi gehouden. Pleiter heeft met groote belangstelling het pleidooi van mr James aangehoord, dat op zoo overtuigende wijlze werd voor gedragen. Toch kan pleiter zich met de strekking daarvan niet vereenigen. Dat de klagers zich gegriefd achten, kan pleiter respecteeren, doch hij wenschl op te merken, dat bijl den minister niet heeft voorgezeten om de klagers nooae- loos pijnlijk te treffen of hun leed te be rokkenen. Vervolgens geeft pleiter toe, dat de be paling van art. 141 tweede lid wetboek van strafvordering niet geheel duidelijk is, gezien ook de strekking welke prof van Bemmelen daaraan gegeven heeft. Naar pleiters meening geeft dit artikel echter aan de opsporingsambtenaren geenszins het recht om maar te gaan op sporen wat zij' goeddunken en kan bier wel degelijk worden ingegrepen. Pleiter zet voorts uiteen, dat de beslis sing van den minister berust op tal van dossiers van zaken der brigade, in wei® dossiers zooveel fouten voorkwamen, een maatregel niet achterwege kon blijven. Voorts is de beslissing gegrond op uitg^ brachte rapporten. Ruiterlijk moet pleiter erkennen, dat ae gewijzigde houding van mr v. d. Bir> voor bean een groote verrassing is weest, doch pleiter moet daaraan onm j- dellijk toevoegen, dat daardoor geen vï' ziging is gebracht in het oordeel ov® bet uit de dossiers gebleken optreden der brigade. Wat de verhouding van den procure generaal en de marechaussee betreL zegt pleiter, de slechte verhouding schen de officieren en den procureur-^' neraal te betreuren, en hij is van oordee

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2