Kerknieuw?» Predikbeurten. Onderwijs Gemengd Nieuws. Rechtszaken MIDDELBURG. VLISSINGEN. Het beste is, dat gecentraliseerd de strijSd aangebonden wordt. Enkele perso nen, die hiermede vertrouwd moeten zijn, dienen de bespuiting uit te voeren. Het loodarsenaat wordt door de regee GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Staivenisse. In de gisteren gehouden Raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat de Minister van' Onderwijs, op een verzoek van het college van B. en W. om toewijzing van een boventallige leerkracht ingevolge art. 56, 2e lid, der L. O. wet 1920 afwijzend had be schikt. Besloten werd vooralsnog niet te voldoen aan het verzoek van Ged. Staten om aan te sluiten hij het destructiebedrijf „Gekro" te Oversohie, omdat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat het eiland NOORD-BEVELAND. Kortgene. Een beeldjegevon- d e n. Aan de steenglooiing tussch n Kortgene en Geersdijk is een steen gevon den waarop een fraai kinderkopje prijkt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De zaak-Oss voor het Ambtenarengerecht. ete deel bevestigend en het tweede deel ontkennend beantwoord. Bevestigend beantwoordde de vergade ring de vraag of de verdachte die alleen in hooger beroep is gekomen, niet tot een zwaardere straf moet kunnen worden ver oordeeld. De mogelijkheid van herziening van een vonnis ten nadeele van den verdachte moet volgens de vergadering niet worden geopend. Wel behoort herziening, behalve op de thans bestaande gronden, te kunnen wor den aangevraagd: a. op nieuwe feitelijke gronden, die zou den hebben geleid tot een andere beslis sing over de strafbaarheid van het feit en b. wegens ernstige tegenstrijdigheid tus schen het proces-verbaal der terechtzit ting en het vonnis of arrest in hooger be roep. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan de prae-adviseurs en hen, die verder over de adviezen het woord hadden ge voerd, vrekreeg minister Goseling het woord om dank te brengen voor de woor den van welkom. Zeer terecht had de voorzitter er op gewezen, dat de minister door zijin reis met de K.L.M. gelegenheid had om het mooie Hollandsche en Zeeuw- sohe landschap te bewonderen. Maar ook had hij gelegenheid het ochtendblad in te kijken, waardoor hij reeds direct in aan raking met het strafrecht kwam. (Ge lach.) Spr. daarop doorgaande zeide met be- 4 langstelling de discussies te hebben ge volgd, maar zich van mede-stemmen te hebben onthouden, temeer omdat hij op dit oogenblik geen wijziging in de straf procedure zal aanbrengen. Wat niet wil zeggen, dat hij niet groote waardeering heeft voor het werk van de vereeniging. Spr. hoopt, dat zij in deze richting zal blijven voortgaan. Na afloop der vergadering begon een tocht met autobussen en auto's naar Dom- bu"g, om vervolgens naar Vlissingen te rijden waar het feestdiner in Brittannia plaats had. Daaraan zaten ook de Minis ter, de Belgische en de Ned.-Indische be zoekers der vergadering, als gast aan. Hedenmorgen had een huishoudelijke vergadering plaats en daarna kwam aan de orde het praeadvies van mrs J. Of- ferhaus en L. J. Hiij'mans van den Bergh over „Behoeft de vertegenwoordiging krachtens volmacht nadere wettelijke re geling en zoo ja, in welken zin?" De vrouw aan het stuur. Te Terneuzen passeerde Donderdag het van Gent komende en op weg naar Le ningrad zijnde Russische s.s. Karna, aan boord waarvan zich een vrouwelijke stuurman bevond. Tijdens het schutten bevond zij zich op het achtersohip, waar van zij haar bevelen gaf. Hoewel zij ge kleed was in een blauw uniform met gouden banden op de mouwen, maakte zij geenszins een manhaftigen indruk, omdat zij tenger van gestalte was en geen pet doch een lichtgrijze baret droeg, terwijl de bevelen met een echt vrouwelijk stemgeluid werden gegeven. (N. R. G.) Landbouwhuishoudkundige benoemd. Tot landbouwhuishoudkundige in Zeeland met het doel voorlichting te verstrekken aan de gezinnen van kleine boeren is be noemd mejuffrouw A. EL Vos ter stand plaats Goes. Een tien-jarige vereeniging. Heden herdenkt de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren, die geheel Walcheren met uitzondering van Vlissingen, omvat, haar 10-jarig bestaan. Het was een aardige attentie van het be stuur aan de ongeveer 55 leden, die thans in het Gasthuis of wel in St. Joseph of Bethesda te Vlissingen zijn, een cake en een bloemenhulde toe te zenden. De laat ste ook aan de vier leden, die elders n.l. te Maastricht en Utrecht worden ver pleegd. Vanmiddag heeft een receptie plaats en daarna de algemeene vergadering en een feestvergadering. Op een en ander komen wij nader terug. De bestrijding van den Golorado-kever. Gisteravond had alhier ten stadhuize een vergadering plaats, waarin uitgenoo- digd waren de landbouwers in de stad, benevens allen die in het bezit zijin van een tuintje. Voor deze vergadering bestond zeer groote belangstelling. De burgemeester, de heer G. A. van Woelderen, leidde de bijeenkomst en deel de mede, dat ook in deze omgeving dezer dagen een colorado-kever gevonden is. Zooals bekend is, zal twee maal gespo ten moeten worden met een loodarsenaat- sproei-vloeistof. Spr. dankt den beer G. v. de Putte, die als landbouwdeskundige mo gelijke inlichtingen verschafte en voorbe sprekingen hield. Aan allen werden drie circulaires ver strekt, waarin belangrijke gegevens zijn (verwerkt, welke de burgemeester aan raadde nauwkeurig te bestudeeren. De voorzitter legde er den nadruk op, dat het loof van de reeds gerooide vroege aardappelen onmiddellijk moet worden verbrand. Bo heer G. v. d. Putte onderstreepte het groote gevaar dat van den colorado kever dreigt. Spr. ontraadt machinale bespuiting, daar handbespuiting veel intensiever en afdoende is. ring gratis verstrekt. De belanghebbenden zijn verplicht tot spuiten. De eer ste bespuiting moet uiterlijk 2 Juli beëin digd zijn, terwijl de tweede bespuiting moet plaats hebben in de periode van 11 23 Juli. De voorzitter bracht dank aan den heer v. d. Putte voor zijn inlichtingen en zei verder dat de bestrijding ook hier ter ste de met kracht zal worden ter hand geno men. Bij gunstig weer zal Dinsdag reeds be gonnen worden. De bespuiting zal hier met rug-pulveri- sators geschieden. Het henoodigde water voor de menging van het lood-arsenaat mag niet zout noch brak, doch moet zoet water zijin. Voor de bestrijding zal door personeel van den plantsoendienst gezorgd worden, aangevuld met enkele personen uit de vergadering. Op een vraag van een der aanwezigen deelde de heer v. d. Putte mede, dat de vroege aardappelen niet meer bespoten worden, doch uitsluitend de late, met in begrip van de „eigenheimers". De voorzitter wees er op, dat de te ge bruiken vloeistof schadelijk is voor an dere gewassen als groenten. Zij, die dus naast de aardappelen groenten telen, kun nen hiervan ontheffing vragen. Op hen rust dan echter de verplichting, dat zij het loof der aardappelen eiken dag nauw keurig nazien. Besloten wordt om vóór de periode der tweede bespuiting op Vrijdag 8 Juli nog maals bijleen te komen. i Deur gesneuveld. Vanmorgen om kwart voor acht reed een chauffeur met de bus van dhr v. Fraassen, bij dhr Reijerse in de Wijngaardstraat de deur van de werkplaats van het kozijn af. De chauffeur treft geen schuld, daar hij moest uitwijken voor een vrachtauto. Tij dens dit uitwijken sloeg de deur van de werkplaats, welke naar huiten openslaat, dicht, waardoor de deur vast kwam te zitten tusschen de bus en kozijn met bo venstaand gevolg. Wclfaartsdijk. Vrijdagavond vergaderde alhier de afd. Wclfaartsdijk van de Stich ting „Vrederust", voorzitter Ds v. Hei ningen. Als afgevaardigden naar de te houden jaarvergadering werden gekozen M. Tramper, Jac. Katsman en D. v. Wel. Als bestuurslid werd herkozen Ds v. Hei ningen. Ds iv. Dijk sloot met dankgebed. lerseke. Vrijdagmiddag had onder overgroote belangstelling de teraardbe- stelling plaats van den heer A. Snoep, in leven ouderling der Geref. Gemeente. Met tientallen waren zijn geestverwanten uit Zeeland en daarbuiten gekomen om de laatste eer te bewijzen aan den overle dene. Ds Kersten van Rotterdam leidde den rouwdienst in de kerk. Spreker las Jesaja 33 en sprak naar aanleiding daar van een rede uit. De baar werd door don kerkeraad naar de groeve gedragen, waar allereerst sprak ouderling Meijaard, daar na Ds v. d. Berg van Krabbendijke, waarna D's Kersten een slotwoord sprak. Zeker een 1000-tal menschen waren naar het kerkhof gekomen. Krabbendijke. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de Raad. Inge komen o.a. De Balans en Verlies- en Winstrekening van de Woningbouwver- eeniging. Er blijkt een verlies te zijn ivan f 1787.60. Een schrijven van 'Ged. Staten, waarbij werd goedgekeurd het raadsbesluit tot het sluiten van een geldleening groot f 80.612 benevens het raadsbesluit tot aankoop van een ambtswoning voor den secretaris. Te gelijk werd de huuraftrek bepaald op f350. Een schrijven van 'Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat het raadsbesluit tot verlenging van den termijn tot ont ruiming van de onbewoonbaar ver klaarde woningen in de Viele niet is goed gekeurd. Dit besluit wordt dan ook inge trokken. Vervolgens zijn ingekomen een tweetal adressen van den heer L. B. v. Nieuwen- 'huysen, waarin deze f 25 schadevergoe ding vraagt, wegens schade toegebracht door de losloopende paarden van de op het woonwagenkamp verblijvende woon wagenbewoners. De voorzitter zegt, dat de schade niet zoo veel beloopt als adres sant wel opgeeft. Vervolgens wordt vastgesteld, de bij drage die zal worden beschikbaar gesteld voor extra hulp aan werkloozen over '38. De gemeente zal f 2 per werklooze be schikbaar stellen, terwijl het Rijk dan bijdraagt f 3.75. Er 'zijn gemiddeld 32 werkloozen, zoodat dan totaal ten laste der gemeente komt een bedrag van f64. Hierna wordt z.h.-st. besloten tot aan sluiting bij de Fraude-Onderlinge van de Vereeniging van Ned. Gem. (F.'O.G.). De totale kosten hieraan verbonden bedra gen f37.50. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat van Gedep. Staten een schrijven is ingekomen, waarin zij aandringen op aansluiting biji het destructiebedrijf „Ge- kro" te Schiedam. Z.h.st, wordt besloten tot aansluiting bij dit bedrijf. 'Hierna komt aan de orde 'het voorstel van B. en W. om de verbouwing van de O.L.-school aan te besteden en wel door openbare inschrijving. De heer Nagel- kerke vraagt, waarom deze verbouwing niet wordt gegund aan dengene, die dit jaar het onderhoud van de scholen 'heeft, waarop de voorzitter antwoordt, dat diens inschrijvingsbedrag veel te hoog was vergeleken bij het 'bedrag dat op de begrooting geraamd was. Hierna wordt z.h.st. besloten de aanbesteding te doen plaats hebben bij openbare inschrijving. Oostkapelle. Gemeenteraad. Vrij dag vergaderde de Gemeenteraad. Afwe zig met kennisgeving Jhr van Adrichem Boogaert. De voorzitter verwelkomt in zonderheid dhr Zwemer en spreekt zijn blijdschap uit over zijn herstel. Voor deze vergadering was groote belangstelling van de in staking zijnde timmerlieden. Ingekomen is van Ged. Staten de goed keuring van de gemeentebegTOoting en van de Vleesohkeuringsdienst 1938 en de definitieve vaststelling van de gemeente rekening en van den Vleeschkeurings- dienst 1937. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. na gehouden aanbesteding de verbouw van het gemeentehuis hebben opgedragen aan W. v. d. Woestijne voor f 1970 en het schilderwerk aan L. Jobse voor f 175. Verder dat het ophalen van huisvuil voor drie jaar is opgedragen aan Jasp. de Kam Az. voor f 1.75 per keer. Betreffende de steun aan de kleine tuinders deelt de voorzitter mede, dat in deze gemeente 'slechts één persoon daar voor in aanmerking komt. In het ontvangen verslag ivan de com missie van toezicht op het L.O. deelt de commissie als haar meening mede, dat het onderwijs in de 'Openbare School na deel ondervindt door de ondoelmatigheid dier school, hetwelk alleen door nieuw bouw kan worden opgeheven. De voorzitter deelt mede, dat de ver betering van den weg door 'de dorpskom weder een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Van den 'heer G. van der Harst, arts, alhier, is een verzoek ingekomen om voor eigen rekening centrale verwarming in zijn woning te mogen doen aanleggen 'en aangezien bij e.v. vertrek de huizen blij ven liggen als tegemoetkoming de bij komende timmer- en schilderkost'en voor rekening van de gemeente te willen ne men. B. en W. stellen voor om dit ver zoek in te willigen en tot een maximum van f 70 de bijkomende timmer- en schil derde o:st en te vergoeden. Dit voorstel werd z.h.st. aangenomen. Eveneens werd z.h.st. aangenomen een voorstel ivan B. en W. om het gemeente huis in September na de verbouwing te doen aansluiten aan de Rijkstelefoon. De 'Mu zi ekv er ee nd gin g „Crescendo" vroeg in de omgeving van het gemeente huis grond 'beschikbaar te willen stellen voor het plaatsen van een muziektent. Besloten wordt dit verzoek aan te houden aangezien nog geen geschikte plaats 'be schikbaar is. B. en W. stellen voor om de begroeting ivan den Vleeschkeuringsdieiist te wijzi gen, aangezien de post keurloonen aan merkelijk beneden de raming blijft. Als gevolg hiervan is het noodig om op ver schillende uitgaafposten te bezuinigen. De hulpkeurmeester krijgt o.a. inplaats van een auto een motorrijwiel. Dhr Brand vindt de bezuinigingsmaatregelen te een zijdig. Indertijd werd het als een groot bezwaar geacht, dat de 'hulpkeurmeester niet over een auto kon beschikken. Hij zag liever bezuinigd op andere posten. Een en ander zal nog nader overwogen worden. In verhand met een verzoek van den Qhr. Besturenbond om wijziging van de steunnormen, aangezien de loonen in het ■vrije 'bedrijf ook verhoogd zijn, stellen B. en W. voor om het loon in werkverschaf fing te verhoogen van f 1.50 tot f 1.65 per dag. Dhr Brand stelt voor om 'het loon in werkverschaffing te verhoogen met f 0.20 per dag omdat 'dit de verhooging In het vrije bedrijf het meest nabij komt. Wet'h. Maljaars zegt, dat als 'het voor stel Brand wordt aangenomen, het loon dat in werkverschaffing per week kan verdiend worden vermeerderd met kolen- toeslag, hooger is dan het loon van een vaste arbeider. Dhr van Liere steunt het voorstel van B. en W., doch wil aan de verhooging terugwerkende kracht geven tot 1 Med. B. en W. nemen het voorstel van dhr van Liere oiver. Dhr Brand wijzigt zijn voor stel dat ook deze verhooging met 1 Mei aanvangt. Het voorstel Brand werd ver worpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Brand en Zwemer. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met a'lg. Stemmen. Besloten werd dat voor personen, die zich hier komen vestgen een termijn van een jaar gesteld wordt voor zij in de werkverschaffing worden opgenomen, be houdens uitzonderingen te beoordeelen door B. en W. en goed te keuren door den Raad. Bij de rondvraag ivraagt dhr Brand wanneer de nieuwe borden voor de maxi mum snelheden in de dorpskom geplaatst worden, omdat het soms noodig is, dat tegen te harde rijders kan worden opge treden. Ook vestigt hij! de aandacht op den ondragelijken stank, die de faecaliën veroorzaken, welke worden gedeponeerd aan het haantje van G. Brand. De voorzitter zegt, dat de borden zoo spoedig mogelijk zullen worden geplaatst, en zegt voor het laatste een onderzoek toe. Tolen bij de provincie Noord-Brabant zal worden ingedeeld. De Kamer van Koophandel te Breda verzocht aan den Raad om inkoopen te doen bij den middenstand en niet langs coöperatieven weg. De voorzitter deelde mede, dat steeds, wanneer het belang der gemeente zich daartegen niet verzet, in den geest van het Verzoek gehandeld wordt. Medegedeeld werd, dat op last van de Rijksinsp. de werkverschaffing en steun- verleening gedurende het tijdvak van 2 Juli tot 28 Aug. a.s. stopgezet moet worden. De kosten voor werkloozenzorg hebben over 1937 bedragen f 10034,06, van welk bedrag het Rijk f 7505,48 terug betaalt. In de politieverordening wordt een be paling opgenomen, waarbij het verspillen van leidingwater strafbaar wordt gesteld. Evenzoo wordt het leunen tegen muren en deuren, tegen den wil van den eigenaar, strafbaar gesteld. Ingevolge een schrijven van Ged. Staten wordt besloten tot aankoop van enkele perceelsgedeelten en hoornen in de kom en gelegen en staande in de Stav. weg. Een en ander in verband met de aanleg van den nieuwen weg, die op 6 Juli a.s. aanbesteed zal worden. Het beeldje is niet oud, maar buitenge woon fraai afgewerkt. De beeldhouwer moet wel een ter zake kundig man zijn. Zeer waarschijnlijk is de steen afkom stig van de plaats waar eenigen tijd ge leden een zinkwerk met steenbestorting heeft plaats gehad. Het beeldje zal ter onderzoek aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen te Middelburg aangeboden worden. Heek. De Landdag, welke jaarlijks door den Ring Zeeuwsch-Vlaanderen van Jon- gelingsvereenigingen op Geref. Grondslag en de kring van Meisjesvereenigingen op Geref. 'Grondslag wordt gehouden, is dit maal bepaald op Zaterdag 16 Juli. Als sprekers zullen optreden Ds H. A. Wiersinga van Leiden, onderwerp: Afgo den van dezen tijd; en Ds E. I. F. Na- wijn van Apeldoorn, onderwerp: Verhond en Jeugd. Ds J. A. Vink van Hoek, zal het slotwoord spreken. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Kantens, G. Winters cand. te Eenum. Bedankt voor Suawoude, P. Zijlstra te Noordeloos. Middelburg. De kerkeraad der Ned. Herv. 'Gemeente besloot wèl op 31 Aug., maar niet op 6 Sept. een dankstond te houden. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Odé, av. ds Steinz. Hans weert, vm. ds v. d. Vlugt te Vrede rust. Borssele, vm. ds Elenbaas (Voorber. H.Av.), n.m. ds v. Willenswaard. Geref. Kerken. Arnemuiden, 9.30 u. ds Plomp van Grijps- kerke, 2 u. ds Scholing. Goes. Examens Esperanto. Voor het diploma A namen 22 personen deel. Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd 0.a. mej. M. Beekman te Goes; mej. J. Vette te 'sHeerenhoek; A. P. Breel te Koudekerke; de dames P. A. Janse en E. H. Kloeverkorn te Middelburg; J. Ver- faeijke te Vlissingen; E. J. G. Rademakers te Vogelwaard; mej. J. K, Dominicus te Wemeldinge; A. Dees te Zaamslag en mej. 1. E. M. Hamelijnck te Hoofdplaat. Voor het B-diploma slaagden o.a. A. D'. de Kok te Goes; Mej. M. Ruijsaard te 't Zand en mej. A. G. Zellenrath te Goes. Zoutelande. Voor het diploma 5-jarige H.B.S., afd. B, slaagde o.a. dhr P. Klei- nepier, leerling der le Ghr. H.B.S, te 's Gravenhage Geslaagd voor machinistenexamen, diploma A, de heeren H. Kappen, M. J. L. van der Graaff, P. Knop en J. Heuse- veldt, allen te Vlissingen. i Geslaagd voor examen gemeentefi- nanciën de heer H. van der Schuur te Koudekerke. Geslaagd voor examen gemeente-ad ministratie de heeren H. E. As. Smik te Zieriksee, F. P. Solleveld te Terneuzen ,P. G. Suurmond te Vlissingen, J. Tolle naar te Zaamslag en P. A. Trimpe te Goes. Te Leiden slaagde voor het Arts examen, eerste gedeelte, de heer A. A. P. Ferket te Nieuw-Namen. Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis. Bij het Woensdagnamiddag te Terneu zen voortgezet speciaal examen, voor de candidaten hoven de 25 jaar, voor het verkrijgen van het Middenstandsdiploma Algemeene handelskennis zijn nog ge slaagd: M. J. Verschueren, bankwerker te St Jansteen; A. de Zeeuw, schilder te Ter neuzen; J. J. de Zeeuw, schilder te Ter neuzen; A. P. A. Bouwense, slager te Kortgene; I. W. Gatsman, timmerman te Oostburg; P. I. Hamming, manufacturier te Vlissingen; P. J. Kousemaker, slager te Arnemuiden; J. A. Leenhouts, hande laar te Oostburg; W. P. Louwerse, opti cien te Middelburg; A. Gh. Lucieer, hak ker te Aardenburg; I. Luteijn, timmer man te Zuidzande; P. W. A. van Luijk, bakkersknecht te Oostburg; J. van Oosten, bakker te Domburg; W. P. van der Linde, bakker te Terneuzen; A. P. Kindt, elec- tricien te Hulst. Afgewezen werden 5 candidaten. Er namen aan het examen in totaal deel 78 candidaten, waarvan 63 zijn ge slaagd. (T. G.) 'Scholier gedood. Te Hil versum heeft gistermiddag een verkeers ongeluk plaats gehad tusschen een parti culiere auto, waarin eenige hoogere offi cieren zaten en een motor, waarop, be halve de bestuurder, een duorijder had plaats genomen. De bestuurder van de auto, een chauffeur uit Utrecht, verzuim de voorrang te verleenen; hij trachtte op het laatste oogenblik nog uit te wijken. Een botsing was toen evenwel onvermij delijk. De motorrijder en de duorijder werden tegen den grond geslingerd. Laatstge noemde, de 17-jaxige scholier Meyering, wonende te Hilversum, bleek er zeer ern stig aan toe. Met een zware hersenschud ding is hij naar de R. K. Ziekenverple ging aldaar overgebracht. Na enkele uren is hij overleden. De motorrijder bleek een been te hebben gebroken. Twee kinderen verdron ken. Gistermiddag zijn te Linne twee kinderen in de Maas verdronken. Na schooltijd waren de dochtertjes van het gezin Leduc, resp. 12 en 7 jaar oud, hun ouders gaan opzoeken, die op den glooienden oever van de Maas aan het hooien waren. Niemand heeft het onge luk bemerkt, maar vermoed wordt, dat het jongste kind bloemen heeft willen pulkken en daarbij is uitgegleden, waar door zij in de Maas viel. Het oudste kind zou haar toen hebben willen redden, en eveneens door den stroom zijn meege sleurd. Een schipper vond beide kinderen in het water en haalde hen er schielijk uit. Het oudste meisje leefde nog, maar gaf spoedig den geest. Bij de jongste waren de levensgeesten reeds geweken. Doodelijke val. Te Amsterdam was gistermiddag in de Eerste Atjeh- straat een 50-jarige vrouw op de veranda achter haar woning, welke op de tweede verdieping is gelegen, bezig waschgoed op te hangen. Zij gebruikte hiervoor een trapje. Op een gegeven oogenblik gleed zij op een der treden uit, verloor het even wicht en stortte over het hekje naar be neden. Het slachtoffer kwam terecht op een binnenplaats en werd in bewusteloo- zen toestand en met een schedelbasis- fractuur opgenomen. In den loop van den avond is zij overleden. (Vervolg van het Tweede blad.) De verdediger aan het woord. Vervolgens is mr James, de raadsman van de klagers, zijn pleidooi begonnen. Spr. verzekert, dat klagers elk onzuiver motief van zich werpen en met politieke bedoelingen niets te maken willen hebben. Ze wilden eerherstel. Klagers voelen den overplaatsingsmaat- regel als een bijzonder zware grief. Spr. betoogt dat de minister niet be voegd is, de marechaussee de opsporings bevoegdheid te ontnemen. Spr. wijst op de verhouding tot het dep. van Defensie, dat de aanstelling, het ontslag, de schor sing verricht. De minister kon aan het rijkspolitiebe- sluit niet ontleenen de bevoegdheid, bij de wet toegekende rechten tijdelijk te ontne men. Dan had krachtens art. 13 Militaire Ambtenarenreglement de minister van De fensie de betrokken ambtenaren moeten schorsen. De minister van Justitie heeft de wet onder den voet geloopen in zijn haast, óf met opzet Defensie er niet tijdig in willen kennen. Het Mil. Ambtenarenreglement waar borgt de rechtspositie dezer militairen. Noch de minister, noch de procureur- generaal had de bevoegdheid, de opspo ringsbevoegdheid stop te zetten. Het bevel, door den minister aan de brigade Oss gegeven om van de opspo ringsbevoegdheid geen gebruik te maken en in komende gevallen door te geven aan de gemeentepolitie, is in strijd met het Wetboek van Strafvordering, inzonder heid art. 141. Aldus de conclusie van pTof. Van Bem- melen. „Onbekwaamheid" is niet het motief van den minister geweest. Uit Oss moesten de betrokkenen weg, die daar tevoren zulk vruchtbaar werk hadden verricht. Er mócht niet® meer worden ontdekt. Waarom heeft men de divisie- en districtscommandanten niet gewezen op de onjuistheden in het optreden bruiner ondergeschikten? Men heeft het er op aan gelegd, de brigade uit 0 s 9 te verwijderen. D'e voorzitter zegt, dat als pleiter den minister of andere autoriteiten van kwade trouw meent te moeten beschuldigen, spr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2