Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD EEN OUDE VRAAG. Oe strijd in Spanje. De strijd in China. Dobbelmann'* ZATERDAG 25 JUNI 1938 52c JAARGANG - No. 224 De aardappelprijzen. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per fywrtaal Weekabonnementen voor Mldósiburg Goes en Vllssingen f 0,20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeeïingen cent .;er rege! Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In een discussie die de „Middelb. Grt" had met den schrijver van de „Middei- burgsohe Brieven" in „De Zeeuw", werd diens aandacht gevraagd voor vraag 80 van den Heidelbergschen Catechismus: „Wat is het onderscheid tussohen het Avondmaal des Heeren en de Paapsche Mis" en het antwoord op die vraag. En in verband daarmee werd aan „Stentor" en aan zijn geestverwanten van „De Zeeuw" gevraagd: hoe in gemeente lijke, provinciale en nationale collegiën zij allerbroederlijkst kunnen samenwerken met degenen, die naar de bewoordingen van den 'H. C. dagelijks in het opdragen der Mis, „vervloekte afgoderij" bedrijven. Terecht is onze briefschrijver, die zich als zoodanig op een beperkt terrein be weegt op deze kwestie niet nader inge gaan, maar heeft hij, omdat het hier een vraag van algemeen politieken aard be? treft, dit overgelaten aan de redactie. Nu heeft een reeds jaren geleden over leden predikant eens de opmerking ge maakt, dat het geen kleinigheid is, op een Zondagmiddag, midden in den zomer over Zondag 30 te moeten preeken. O.i. ten onrechte, omdat deze 'Zondag een bij zonder rijken inhoud heeft. Maar waar het hier alleen gaat om het slot van het antwoord op vraag 80, zou misschien wel de opmerking kunnen wor den gemaakt, dat de zomerwarmte, waar van wij thans genieten, niet uitlokt over deze materie in den hreede te han delen. Toch willen wij er wel iéts van zeggen. !D'e vraag door de „Middelb. Crt." aan de orde gesteld is niet nieuw. Bij de verkiezingen van 1905, 1909 en 1913, was er bij vrijzinnigen en socialis ten ook veel belangstelling voor dit deel van den Heidelbergschen Catechismus en achtte men het telkens weer noodig op het slot van het -antwoord van vraag 80 de aandacht te vestigen. Eenerzijds met de bedoeling Antirevolu tionaire en Christelijk Historische kiezers kopschuw te maken voor de R. K. Staats partij en aan den anderen kant om de Roomsche kiezers te prikkelen in geen geval hun stem uit te brengen op een der niet-Roomsche coalitie-candidaten. En waarlijk niet altijd zonder succes. Maar ook in diè jaren was de vraag al niet nieuw. Kuyper en Lohman werden er in de vorige eeuw reeds mee bestookt en vóór hen Groen van Ptinsterer, die nooit afliet zijn volgelingen -aan temanen kracht te zoeken in isolement, in zelfstandigheid, in beginselvastheid, maar om dan ook, waar dit pas gaf, samenwerking te zoeken met andere partijen. En dat was mogelijk, want, aldus Groen: „Juist om de onwrikbaarheid van een standpunt, dat men niet verlaat, kan aan andersgezinden zonder vrees van mee gesleept te worden, de hand worden ge reikt". En telkens weer werd er door hem de nadruk op gelegd, dat er in den grond der zaak^ slechts twee richtingen zijn, met tweeërlei wortel: deVolkssouve- reiniteit en de Souverei- n i t e i t Gods. Geheel onjuist is dan ook de zoo dik wijls gehoorde voorstelling, als zou de Anti-revolutionaire partij, door met de R- K. Staatspartij samen te werken, van Groen zijn afgeweken. Met volle recht kon in 1885 Mr de Sa^ vornin Lohman in de „Prof. N.-Braban- uer schrijven: „Reeds in 1831 was de gedachte van Guizot de zijne (n.l. van Groen van Prinsterer), dat alle Christe nen, onverschillig van welk kerkgenoot schap, ai-ch behooren te vereenigen in het eestrijden van ongeloof en regeeringloos- heid. In beginsel, omdat de Anti-revolu tionaire staatsleer ook de R. Katholieke 13. De diep ingrijpende verschillen tussehen omsohen en belijdende Protestanten werden door Groen geen ©ogenblik uit het °°g verloren, maar,Ik acht goede verstandhouding tussehen Protestanten en oomsch-Katholieken één der gewichtig ste aangelegenheden van het land". (^at bij hierin goed zag, heeft de laatkundige geschiedenis van ons land wioende bewezen. Men heeft Groen dit optreden geweldig walijk genomen. Hoe kon dat nu? Hij ende toch het antwoord op vraag 80 van en Catechismus? Van alle kanten kwa den de verdachtmakingen los. „Ik was", e men) „crypto-Katholiek; ik had een monsterverbond met de Jezuïeten geslop en; ik had verraad tegen Vaderland en berk gepleegd". Ongetwijfeld, Groen kende den inhoud van den Catechismus, beter zelfs dan ve len zijner opposanten. Zijn kennis 'bleef niet beperkt tot het slot van Zondag 30. Maar dat weerhield hem niet, om in zijn Parlementaire Adviezen te schrijven: „Het groots onderscheid is niet Roomsch sn o n - Roomsch, maar geloof en o n g e 1 o o f". Van Anti-revolutionaire zijde is nooit nagelaten de diepgaande verschilpunten met Rome duidelijk aan te geven, maar tegelijkertijd is ook steeds rekening ge houden met wat op staatkundig gebied vereenigde. Met recht kon Prof. Diepenhorst schrij ven: „Het politieke bondgenootschap in de practische staatkunde gesloten, heeft allerminst geleid tot het wegdoezelen van de dogmatische beginselen, welke tus sehen Rome en ons bestaan. Het heeft bij hen, die ook in de politiek vooraan ston den, voor zoover zij zich op kerkelijk ter rein bewogen of wetenschappelijke studiën gaven, niet ontbroken aan bestrijding van de Roomsche leerstellingen. Geen onwaar dige bestrijding met zinloos gJier, geen onwaardige bestrijding met platen, waar op de Jezuiet geteekend staat, met den dolk in de hand, maar een breede, zake lijke, principieele weerstand. Heeft Dir A. Kuyper nagelaten, om ter wille van de coalitie in „De Heraut" keer op keer Roomsch Katholieke dogmatiek en. kerkleer te bestrijden? Heeft Dr H. H. Kuyper niet in zijn „Het z e d e 1 ij k karakter der Reformatie" een schitterende verdediging van de Her vorming tegenover de Roomsche aanvallen geschonken! Geven de studiën der ortho doxe, der Gereformeerde theologen blijk van eenige beschroomdheid om tegenover de voorstellingen van R. K. zijde gehouden andere opvatting te verkondigen?" Waarlijk, de verschillen zijn in geen enkel opzicht verdoezeld. Maar tegelijker tijd is ook de diepere eenheid op staat kundig gebied niet verloochend. En eerlijk gezegd, verwondert het ons een weinig, door een. liberaal blad een uitleg te hooren vragen. Immers de liberalen hebben zich op precies hetzelfde standpunt geplaatst. Van die zijde heeft men niet nagelaten als het pas gaf de Soc. Dem. beginselen scherp te bestrijden. En toch, als het er op aan kwam, werd altijd met de S. D. A. P. één lijn getrokken. Waarom? Omdat men bij alle verschil van opvat ting in de h o o f d z a a k eenstemmig is. Omdat, zooals Mr Treub bet uitdrukte, „liberalen van allerlei slag, vrijzinnig de mocraten en sociaal democraten deze ne gatieve eigenschap met elkander gemeen (hebben), dat zij elke politiek verwerpen, welke haar uit gangspunt neemt in een G o d d e 1 ij k e openbarin g". Hier is de groote scheidslijn aangege ven. Hiér ligt tevens het antwoord op de boven gestelde vraag. Successen van de opstandelingen. De sterke stellingen der regeerings- troepen tussehen de dorpen La Albensala Valboua en Mora de Rubielos in den sec tor van Teruel zijn door de troepen van generaal Varela veroverd. De regeering geeft toe, dat de opstandelingen bij Ri- besalds de Rio Miljares zijn overgestoken. De speciale verslaggevers der Italiaan- sche bladen in Spanje gaan voort met melding te maken van de intensieve acti viteit der Italiaansche vliegers aan bet oostelijk front. De op de Balearen gestationneerde es cadrilles zijn zonder ophouden opgetreden tegen de strijdkrachten van het republi- keinsche Spanje. In minder dan drie we ken tijds hebben zij op zijn minst 16 sche pen tot zinken gebracht. Onder dekking van een hevig bombar dement door 20 Japansche oorlogssche pen, gesteund door vliegtuigen, zijn we derom 56000 man Japansche troepen op den zuidelijken oever van de Jangtse aan land gezet. 'De Chineesche autoriteiten zien in deze landing een nieuwe en ernstige bedreiging van Hankau. Reuter meldt uit Watau, dat een Ja- pansch watervliegtuig het spoorwegstation heeft gebombardeerd. 70 pet. der bevol king heeft de stad inmiddels verlaten, uit vrees voor een Japanschen aanval. Volgens te Sjanghai ont vangen berichten wast het water van het Keizerska- naal onrustbarend. Op som mige punten zijn er reeds overstroomingen ontstaan. D'e spoorlijnen van Sjanghai'Nanking en 'SjanghaiHangtsjau worden door het water bedreigd. D'e voortdurende zware regenval en de snelle was van de Jang Tse heeft tenge volge gehad, dat op verscheidene plaatsen beneden Kioekiang, ongeveer 142 mijl be zuiden Hankau, het water over de dijken stroomt. De o-verstroomingstoestanden hebben stilstand gebracht in de Japansohe mili taire operaties langs de oevers van de Jang Tse. Van Japansche zijde te Sjanghai wor den deze berichten gedeeltelijk tegen ge sproken. De ontwikkeling der krijgsverrichtin gen wordt in ieder geval beïnvloed door den voortdurenden regen en het hooge water. Engeland waarschuw!. Te Londen heeft men geen bevestiging ontvangen van het bericht, dat Japansohe troepen geland zouden zijn op het eiland Hainan. Men wijst er evenwel op, dat de Britsche ambassadeur te Tokio in de laatste maand herhaaldelijk onder de aan dacht der Japansche regeering heeft ge bracht, dat de bezetting door Japanners van eilanden voor de kust van 'Zuid- Gbina, zou kunnen leiden tot spanning en mogelijke verwikkelingen met de Brit sche regeering, welke niet geheel tevre den is gesteld door de Japansche verze keringen, dat ziji niet het oog hebben op C'hineeseh grondgebied. Het verluidt, dat de be zetting van Hainan door de Japanners door Groot- Brittannië wordt opgevat als „een aangelegenheid, welke zorg baar t". DE WOELINGEN IN PALESTINA. Toestand te Jaffa en Tel Aviv ernstig geacht. De toestand te Jaffa en te Tel Aviv wordt sinds de jongste aanslagen der terroristen ernstig geacht. De politie heeft uitgebreide maatregelen getroffen om de rust en orde te handha ven. 'Britsche troepen patrouilleeren in de volkswijken. Het verkeer tussohen de beide steden is stopgezet. Naar aanleiding van den onlangs op de spoorbrug tussehen Egypte en Palesti na gepleegden 'bomaanslag hebben de autoriteiten order gegeven, dat alle spoor bruggen in het vervolg permanent door politie en militairen, bewapend met ma chinegeweren, bewaakt moeten worden. Joden in Weenen geweerd uit -parken en plantsoenen. Bij verordening van den Weenschen politiepresident is den Joden het betre den van de Weensche parken en plant soenen verboden. Het Duitsche nieuwsbureau, dat van deze verordening melding maakt, voegt er aan toe,dat deze maatregel genomen is, „om de bevolking te beschermen tegen de voortdurende provocaties"! Roosevelt voor het humaniseeren van den oorlog. Volgens inlichtingen, uit de omgeving van het departement van buitenlandsche zaken, zal president Roosevelt op 30 Juni te New-York een rede houden voor den nationalen bond van openbaar onderwijs, waarin hij zal spreken over het bijeenroe pen van een internationale conferentie tot het humaniseeren van den oorlog. Men is ervan overtuigd, dat eerst de Spaansche zaak geregeld moet zijn, alvorens er toe over te gaan de mogendheden der wereld rond dezelfde tafel te doen plaats nemen. Herhalingscursussen voor medici in Italië Ongeveer 12.000 Italiaansche platte- landsgeneesheeren moeten herhalingscur sussen volgen bijl verschillende universi teiten en ziekenhuizen, opdat zijl op de hoogte komen van de moderne opvattin gen der bestrijdingen van de ziekten wel ke de gezondheid der natie belagen. Met name zal worden gelet op de oogen-, neus-, keel- en oorziekten en verzorging der tanden. Laffe behandeling van Jodinnen. In de D'orsgasse, in een der armste wij ken van "Weenen, is een groep S.A.-lieden aangevallen door arbeidersvrouwen. De politie moest ingrijpen om de orde te her stellen. De vrouwen hadden afkeurend toege zien, hoe de S.A.-lieden een aantal Jood- sche vrouwen dwong, hun auto's te was- schen. Toen een der jodinnen, die in ze kere omstandigheden verkeerde, flauw viel, werd 't den toeschouwers te machtig. Korte Berichten. In het Duitsche rijkswettenblad is een wet afgekondigd tegen straatroof door middel van autovallen. Met terugwerken de kracht, aldus bepaalt deze wet, zal met den dood bestraft worden hij, die met het oogmerk roof te plegen een autoval zet. Reuter meldt uit Sjanghai, dat tus- schen Anking en Matang een Japansche barkas op de Jangtse op een Chineesche mijn is geloopen. Een honderdtal Japan sche matrozen werd gedood en velen ge wond. Op een fabrieksterrein bij Tempel- hoff is een militair oefenvliegtuig neer gestort. De bestuurder kwam om het le ven, een tweede inzittende werd gewond. Von Ribbentrop had een onderhoud met den Amerikaanschen ambassadeur Wilson, naar verluidt, over bet a.s. pro ces tegen de Duitsche spionnen in Ame rika. FRIESLAND IN HET LUCHTVERKEER OPGENOMEN. Een vliegveld bij Leeuwarden. Gistermiddag is het vliegveld te Leeu warden officieel geopend, hetgeen met de noodige plechtigheden op den grond en vliegvertoon in de lucht gepaard is ge gaan. Het nieuwe vliegterrein is een aanwinst van beteekenis voor de Friesche hoofd stad en voor het geheele gewest. Een van zijn belangrijkste 'hoedanigheden is zijn gunstige ligging, aan het Keegsdijkje, op 3 km van het centrum van Leeuwarden. D'at Frieslands hoofdstad in het vlieg verkeer werd opgenomen, werd zeer ge waardeerd. Naar schatting waren bij de openstelling 2530.000 mensehen bijeen, die te voet, per rijwiel en per auto ver werkt moesten worden langs een gedeelte nog landelijken Mr P. J. Troelstraweg. Allen hebben met waardeering de ver schillende demonstraties, in het bijzonder die van de militaire vliegers, gadegesla gen. Voorts was er groote belangstelling voor de rondvluchten (de Wolp maakte zelfs een retourvlucht Leeuwarden-Am sterdam) en tenslotte voor den parachute sprong van Mej. Elfriede Bayer Lippig, die even buiten het terrein neerkwam. UIT DE SCHOENINDUSTRIE. Verbindendverklaring C. A. O. In de Staatscourant van Vrijdag 24 Juni is opgenomen de beschikking van den minister van sociale zaken van 24 Juni 1938 no. 2415 afd. arbeid, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenin dustrie algemeen verbindend zijn ver klaard voor de werkgevers en arbeiders in die industrie. D'e verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 1 Juli 1938 tot en met 30 Juni 1939, behoudens voor wat betreft de artikelen 13 en 14, waarvan de verbindendverklaring eerst op 1 Septem ber 1938 ingaat. GEEN VERHOOGING DER HEFFING. Een officieuze toelichting. Uit 'de Staatscourant van gisteren blijkt, dat is besloten de verhooging van de invoermonopolieheffing der aardappe len verder geheel achterwege te laten. De minister van Ec. Zaken heeft be paald, dat het prijsverschil voor aard appelen waarvan de invoer plaats vindt in het tijdvak, aanvangende met ingang van 1 April 1938 'en eindigende met in gang van 1 Augustus 1938 wordt vast gesteld op f 3 per 100 'kg. netto. Naar aanleiding van de verzoeken, tot de regeering gericht, om maatregelen te nemen, die leiden tot verlaging van den prijs van aardappelen, wordt het volgen de medegedeeld De prijzen van 'de aardappelen zijn dit jaar inderdaad aanzienlijk 'hooger dan in denzelfden tijd van 1937. De aanvoeren van vroege aardappelen nemen echter thans toe, waardoor de prijzen van deze aardappelen dalen. In andere jaren treeds omtreekls 20 Juni dikwijls reeds de -toestand in, dat hoeveelheden vroege aardappelen onver koopbaar zijn. 'Het is daarom te verwach ten, dat zeer binnenkort de aanvoeren zoo ruim 'zullen zijn, dat de aardappelen weder gemakkelijk 'binnen het berei'k van iederen consument komen. Gezien 'het tijdelijk karakter van den toestand, is het niet mogelijk, door maat regelen als opkoop van het restant oude aardappelen door de regeering en be schikbaarstelling daarvan tegen lagere Binnenland. De aardappelprijzen. De kwestie-Oss voor het ambtenaren gerecht. Buitenland. Succes der Spaansche opstandelingen. De gevolgen van de overstroomingen in Ghina. De woelingen in Palestina. prijzen den toestand te verbeteren. Afgezien nog van het feit, dat zulke maatregelen financieel en economisch niet aanvaardbaar zouden zijn, zou de voor bereiding daarvan te veel tijd kosten, dan dat deze daarna nog effect zouden kun nen sorteeren. Door uitstel van de verhooging der in- voermonopoliéheffing op ingevoerde aard appelen en door de dezer dagen genomen beslissing deze verhooging verder geheel achterwege te laten, is getracht, eeniger- mate aan de moeilijkheden tegemoet te komen. Hierbij moet men echter niet voorbij zien, dat de invloed van deze aardappe len op den binnenlandschen prijs ivan aardappelen in het algemeen relatief ge ring is, daar deze ingevoerde aardappe len een product vormen, dat slechts een kleineren kring van 'koopers vindt en te gen relatief hooge prijzen wordt afgezet. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat 'het onjuist is de thans geldende prijzen te vergelijken met de uitermate lage prijzen, welke in vorige jaren hebben gegolden. Deze prijzen mo gen den consument welkom zijh geweest, ziji gaven den boer en tuinder dikwijls een volkomen onvoldoende vergoeding voor bun onkosten. Dit is een onjuiste toestand. Bovendien: al mogen de prijzen van ae vroege aardappelen voor de telers gunstig zijn, ook zij ondervinden de ge volgen van den slechten oogst. De gelde lijke opbrengst van hun teelt is ten slotte bet product van prijs en oogst. In de betere prijzen- ontvangen de telers van vroege aardappelen een compensatie voor den ongunstigen oogst. DE NEDERLANDSCHE JURISTEN- VEREENIGING. Nadat in de middagvergadering nog en kele heeren de praeadviezen hadden be sproken, hebben de beide adviseurs, prof. mr J. M. vau Bemmelen en mr D. J. Vee- gens van antwoord gediend, waarna tot stemming over de vraagpunten werd over- Mlet hoofdelijke stemming of met zitten en opstaan beantwoordde de vergadering de volgende vragen ontkennend: Behoort, met afschaffing van het mid del van cassatie, de rechtspraak in hoo ger beroep in feitelijk of juridisch belang rijke strafzaken van den gewonen appèl rechter naar den Hoogen Raad te worden overgebracht? Zop neen, behoort dan de bestaande re geling betreffende het beroep -in cassatie in dien zin te worden gewijzigd, dat het beroep: a. ook tegen een vrijspraak wordt toe gelaten; b. in kantongerechtszaken weder wordt verruimd? Van het volgende punt: Behoort het recht van hooger beroep in strafzaken te worden gewijzigd: a. in dien zin, dat het algemeen wordt gemaakt, behoudens uit zonderingen voor overtredingen van ge ring concreet belang? b. in dien zin, dat j het ook wordt uitgesloten voor misdrijven van gering concreet belang? werd het eer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1