DE ZEEUW tweede blad tante ailie Wijziging der Tabakswet. Uit de Provincie Geschonden recht. feuilleton hoofdstuk xvni. VAN VRIJDAG 24 JUNI 1938, Nr 223. Banderolles beneden drie cent gevraagd. Verschenen is 'het Voorloopig Verslag aan de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp tot wijziging van de Tabakswet. Het onderzoek van het ontwerp heeft de vaste commissie voor belastingen aan leiding gegoven tot het weergeven o.a. van de volgende beschouwingen en op merkingen. De vraag rees, of, nu de Tabakswet op verschillende punten zal worden her zien, het niet aanbeveling zou verdienen aan de door de regeering voorgestelde wijzigingen nog eenige andere toe te voe- gen. Eerst werd in dit verband de aandacht er op gevestigd, dat de klein- en midden-industrie in dezen tak van bedrijf eenige bescherming zeer van noode hebben. Toen in 1933 tot verhoo ring van den tabaksaccijns werd overge gaan, werd daarbij de verwachting uit gesproken, dat die verbooging op den consument zou worden iverhaald. Het te gendeel is echter geschied. De accijnsver'hooging heeft slechts aanleiding gegeven tot verscherping van de on derlinge concurrentie, waarbij de vroeger reeds opgedane ervaring werd bevestigd, dat bij zul'k een oplaaien van den concurrentiestrijd de groote onder nemingen door den inzet van al hun ka pitaalkracht trachten den omzet, vooral in de lagere prijsklassen, naar zich toe te trekken. IZoo zijn de kleine bedrijven opnieuw in het gedrang gekomen. Naar gemeend werd, zon de regeering in belangrijke mate medewerken aan het gezond houden van het bedrijf, indien zij alsnog in het ontwerp één of meer bepalingen zou op nemen, welke de strekking hebben den nadeeligen invloed te neutraliseeren, wel ken de zware accijnsheffing in 'het bij zonder beeft op de bedrijfsuitkomsten van de klein- en midden-industrie. In de tweede plaats werd er op gewe zen, dat kleine sigaren, met de hand of in den vorm gemaakt, lichter dan 35 gram, belast worden met I7V2 pet. D'aar dit, naar men meende, toch nimmer de bedoeling is geweest, drong men op een wijziging aan, die een dergelijke toepas sing van de wet voor den vervolge on mogelijk maakt. Gewezen werd in dit verband nog op den misstand, dat ook een aantal siga renwinkeliers zich aan den verkoop van ongebanderolleerd siga rettenpapier schuldig maakt, niet om daarmede een extra-winst te behalen, doch om hun klanten ter wille te zijn. Ook werd van deze gelegenheid ge bruik gemaakt tot het stellen van de vraag, of het waar iist, dat geen banderol les verstrekt worden beneden de 3 ct., zoodat sigaren van lagere prijs, b.v. 2 of 2Va ct., van banderolles van een feitelijk te hoog bedrag voorzien moeten zijn. Indien zulks inder daad het geval is, meende men op wijzi ging van deze practijk te moeten aan dringen. Verder werd nog aandacht gewijd aan de positie van de marktkooplie den. Vooreerst werd er op gewezen, dat, terwijl de winkelier alle sigaren stuks- zoowel als kistgewijs gebanderolleerd mag verkoopen, marktkooplieden alleen seno- ritas met kistband mogen verkoopen. Gevraagd werd, of er overwegende be zwaren zijin, de laatstgenoemde iverkooi- pers ten deze met de winkeliers op een lijn te stellen. Verder werd nog herinnerd aan den toestand van rechtsonzekerheid, waarin de niet zeer groote groep van marktkoop lieden verkeert, die zich van ouds bezig honden met den verkoopi van ongeregelde 08) door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) Het einde. Mocht mijnheer Easton, toen bij met gar wegreed, zich al volmaakt gelukkig n tevreden voelen, Maude, die thuis ee verkeerde in een geheel anderen ge et stoestand. Vanaf het oogenblik, dat in v, en was' wer(i twijfel en onzekerheid lilt aai' wa^er- Wat waren haar werke- \V6 ,gevoelens vo°r mijnheer Easton? as het wel alles, wat een vrouw voor mr!r .f1?1 ,moe1; voelen; wat ze altijd ge- enkt ze^ voor haar aanstaanden vrn g!n0°!; zullen voelen? Dat waren Hi0etTI'j ze k011 beantwoorden en wiiaf0 aarom liefst zoo gauw mogelijk wilde vergeten. na,l°^6ling treeg ze een inval. Ze zou 7cm v, me Saan om troost en raad, die reii a We^ helpen met zichzelf in het 0 -0men. Misschien kon zij Maude en niet voor den verkoop door winkeliers geschikte partijen sigaren. Na het in werking treden van de Tabakswet leven deze kooplieden, wier vak het is, bene den den detailprijs dus ook beneden den banderollenprijs te verkoopen, eigenlijk buiten de wet. Zij zijn voortdu rend in overtreding. Wel is jegens hien meermalen lankmoedigheid betracht. Dit doet echter niet af aan 'het feit, dat 'hier van een onbevredigenden toestand spra ke ±s. DE NEDERLANDSCHE JURISTEN- VEREENIGING VERGADERT TE MIDDELBURG. De Nederlandsche Juristenvereeniging houdt heden en morgen haar jaarlijksche bijeenkomst te Middelburg, waarvoor zich ruim 100 personen hebben aangemeld. De vergadering ie Donderdagavond voorafgegaan door een ontvangst door hel gemeentebestuur in de Raadzaal. De burgemeester, de heer M. Fernhout, heeft de gasten toegesproken en or op ge wezen, dat het 21 jaren geleden is, dat de vereeniging te Middelburg bijeenkwam. Zij is thans bij uitstek welkom om de ge distingeerde positie, die zij zich in de 08 jaren van haar bestaan verwierf. Zij heeft zich in die jaren over gebrek aan Ministerieele belangstelling voor de in haar midden gehoudeu verhandelingen niet te beklagen gehad en ook bij de Volks vertegenwoordigers niet zelden een ge opend oor gevonden. En dan heeft ze, in die beïnvloeding slagend, het Volksleven op veelszins uitnemende wijze gediend. Tot den broederen kring van hen voor wie haar werk van bijzondere beteekenis is geweest, bebooren niet in de laatste plaats allen, die met de practische toepassing van het gemeenterecht belast of daarbij op allerlei wijze geïnteresseerd zijn. Wat Middelburg betreft, vermeldde spr dankbaar, dat hier niet alleen, gelijk bijna overal elders, vroeger een beduidend aan tal juristen aan de practijk van het stads bestuur een werkzaam aandeel genomen heeft, maar dat deze daadwerkelijke be langstelling, onafgebroken tot den huidi- gen dag heeft voortgeduurd. Tot voor kort maakten er vier deel uit van den Raad, allen behoorende of behoord hebbende tot de rechterlijke macht en thans zijn het geen minderen dan de vice-president van de rechtbank en de Officier van Justitie, die deze gewaardeerde traditie voortzet ten. Onbetwistbaar tot heil der stad en tot onvermengde vreugde van hun mede leden. Spr. wees er verdoe op, dat in ons land, dat, bij alle gebrek wat er te noe men zou zijn vergelijkenderwijs in zoo menig ander in welhaast ieder opzicht zoozeer bevoorrecht is, wij ons mogen ge lukkig prijzen om wat wij hebben in de veelszins goed gefundeerde rechtsbedee- ling, in onze hoogstaande onafhankelijke onomkoopbare rechtspraak en in onze be kwame Nederlandsche advocatuur. Zoo lang men bogen kan op zulk een bezit, zoolang zal dat mede een van de bewijzen zijn van de gezondheid van het Neder landsche volksbestaan. En zoolang zal ons volk met Gods hulp, zichzelf kunnen blijven. Strekke het werk der Vereeniging en deszelfs invloed in ruime mate daar toe, dat, in erkenning van de eeuwige van God gegeven rechtsbeginselen, in vervul ling ga in den hoogsten zin waarin men haar duiden kan de bede: „Sol Justitiae Ulustra Nos". Spr. wensoht allen aangename dagen op Walcheren toe en hoopt, dat mon do beste herinneringen er aan zal mogon be waren. (Applaus.) De voorzitter, Prof. Mr E. M. Meijers, de woorden van den burgemeester beant woordende, zeide, dat al is het nu wat lang geleden, men gaarne in Middelburg bijeonkomt, ook uit piëteit. Men is er voor de juristen op gewijdon bodem. Het is do stad, die het eerst stadsrechten verwierf. Er zijn wel plaatsen, die meenen ouder9 rechten te hebben, maar volgens spreker staat het authentiek vast, dat Middelburg het eerste was. Het was ook Middelburg, dat eerst in de 16e en later in de 18e eeuw een presi dent van den Hoogen Raad leverde en wel resp. Nicolaas Everhardy en G. van Bënkershoek. Men wacht nu verlangend op den volgenden Middelburger, die de zen hoogen post zal bekleeden, Het was ook Middelburg, dat de eerste verordening op de lantaarn aanstekers vaststelde. De juristen hebben niet altijd, gehoor bij de 'burgerlijke besturen gevon den, doch hier is het spr. gebleken, dat de burgemeester goed op de hoogte is van het leven in de vereeniging Spr. brengt hem dank voor zijn hartelijke woorden en besloot met zijn meening, dat rechter lijke macht en gemeentebesturen samen moeten werken in het belang der ingeze tenen. (Luide instemming.) Nadat verversohingen waren aangebo den, begaf men zich naar de Oude Vier-, schaar beneden in het Stadhuis, waarin voor deze gelegenheid een noodverlichting Was aangebracht. Hier heeft de gemeente-archivaris, D'r W. S. Unger, een kort resumé gegeven Van de belangrijkste feiten, die met dit beroemde deel van het mooie Stadhuis verband houden. Van vereeniging en vergadering. In Utrecht en Hoorn zijn tentoonstel lingen van den Neo-Malthus. Bond door R.K. jongeren zoodanig verstoord, dat ze gesloten moesten worden. Hier werd het recht van burgers ge schonden, want particulieren mogen niet hun eigen rechter zijn. Ordeverstoring kan nooit tot ware orde leiden. Doch niet. alleen onbesuisde jongeren, die hun lofwaardige critiek op een on zedelijke vereeniging op onjuiste wijze demonstreeren, kunnen zóó de rechten van medeburgers krenken; ook overheids personen vergissen zich wel eens. De burgemeester van Schiedam verbood onlangs een openbare vergadering van deze zelfde organisatie. Had hij daartoe het recht? Deze vraag wordt door een inodoworkor van 't Weekblad voor Gemeentebelangen (uitgavo N. Samsom N.V.) absoluut ontkennend beantwoord. Do burgomoester betoogde op grond van eenige wetsartikelen, dat de N, M. Boud een verboden vereeniging is, in strijd met de goode zeden en dus met do openbare orde. De schrijver van het artikel merkt aller- oerst op, dat hij met den burgemeester de werkzaamheden en het streven van bedoelde organisatie verderfelijk voor onze samenleving acht. Maar hij voegt er aan stonds aan toe, dat de burgemeester met zijn verbod zijn bevoegdheid verre heeft overschreden en inbreuk heeft gemaakt op het in de Grondwet toegekende recht van vergadering. 1 Ten eerste kan de burgemeester niet uitmaken of een bond een verboden vereeniging is; de bevoegdheid daartoe berust uitsluitend bij de rechterlijke macht en die kan pas in elk afzonder lijk geval beslissen wanneer tegen één of meer personen een strafvervolging wordt ingesteld omdat zij deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniging. In de tweede plaats en dat gaat nog verder zelfs al had de rechter uitge maakt, dat de N.M.B. een verboden ver eeniging is, dan nog zou de burgemeester een vergadering in een gebouw niet kunnen verbieden (wel in de open lucht). Want het houden van vergaderingen in gebouwen is geheel vrij. Wordt zoo'n ver gadering gehouden, dan hebben de amb tenaren van politie vrij toegang. Zij kun nen en behooren dan proces-verbaal op te maken, wanneer de orde verstoord of in strijd met do wet gohandold wordt. ZIJ kunnen dan zelfs do vergadering ont- blndon. Maar preventieve maatregelen mag on kan do burgemeester niet nemon. Wij gaven, zogt de Rotterd., waar- aan wij een en ander ontleenen, hier slechts zoer beknopt en zonder aanhaling van wetsartikelen de beschouwing in het Woekblad weer. Doch het lijkt ons nut tig er de aandacht op to vestigen. De wet dient gehandhaafd tegenover elke vereeniging, Laten wij dat beginsel los, dan kan do overheid, ook de plaat selijke, zoodanige maatregelen nemen, dat de vrije moeningsuiting van een deel dos volks belemmerd wordt. En deze geeste lijke dwang is ontoelaatbaar. Het zwaard is een ongeschikt middel om de publieke opinie te vormen. Prof. Mr Meijers heeft namens allen Dr Unger voor zijn mededeelingen bedankt Intusschen was op de Markt de belich ting vau het Stadhuis ontstoken en kon den de gasten gedurende een uur genieten van den steeds mooien aanblik, die deze belichting oplevert. In de Vrijdagmorgen in St. Joris ge houden algëmeene vergadering van de Nederlandsche Juristenvereeniging, heeft de voorzitter Prof. Mr E. M. Meijers, een openingsrede gehouden, waarin hij wees op 'het toenemende nationalisme. Spr. besloot met er op te wijzen, dat de Nederlandsche juristen zoowel in ternationaal als nationaal 'justitia moe ten dienen. Ten slotte heette ispr. in 'het bijzonder welkom den burgemeester van Middel burg, den heer 'M. Fernhout en den ver tegenwoordiger van 'de Nederlandsch- Indische Juristeruvereeniging, Mr Eggens. Even later kon de voorzitter twee ver- De dijk van. Lemmer naar Urk, welke in het kader der Zuiderzeewerken in den Noordelijken Polder wordt aangelegd, is thans in wording. Een kijkje van de voorbereidende werkzaamheden. wel overtuigen, dat, wat deze voelde, meer was, dan ze zich zelf eigenlijk wel be wust was. Er kwam een vermoeden bij har op, vaag, maar verontrustend, dat juist de grootte van Nannie's liefde haar zoo rustig maakte en dan was er voor haar uit die richting weinig troost en hulp te verwachten. Nannie wist tot nog toe niets van de verhouding, waarin mijnheer Easton tot haar vriendin stond. D'aar het even goed zijn geheim was als het hare, had Maude niet gemeend het recht te hebben er over te spreken. Maar nu was het een ander geval en ze haastte zich naar Grange Law om Nannie geheel in haar vertrouwen te nemen. Als gewoonlijk ging ze rechtstreeks naar het schoolvertrek. Dit was leeg an een dienstmeisje, dat ze tegen kwam, vertelde haar, dat de jonge dames allemaal uit waren. Juffrouw Esther en juffrouw Gra- cie waren met haar vader naar den heu vel gegaan en juffrouw Nannie was naar mevrouw Fleming. Maude besloot haar daarheen te volgen, zioh over het uitstel troostend met de gedachte, dat ze Nannie tenminste alleen zou vinden met tante Ailie, en dat ze haar wel zou kunnen be wegen om een eindje met haar op te loopen. Maar zie, toen ze aan de Grees kwam was de vogel ook al weer gevlogen. Tan te Ailie zat alleen in haar armstoel bij het vuur. Nannie was nahr het dorp ge gaan. Ze zou nog wel terugkomen bij tan te Ailie voor ze naar huis ging, maar ze had heel wat bezoeken af te leggen en het zou dus nog wel een poosje duren. Maude was ontstemd, ontevreden, dat alles haar dien dag scheen scheen tegen te loopen. Tante Ailie merkte het. „Lieve kind", zei ze, „er is iets, dat je ontstemt. Kom nu eens gezellig op Nan nie's stoeltje naast me zitten, dan zal ik eens probeeren, of ik je niet kan helpen en troosten". Er was iets ongewoon zachts, ja zelfs teers in tante Ailie's manier van doen, wat Mande, opgewonden en van streek als ze was, haast tot tranen toe bewoog. Ze ging zitten, zooals haar gezegd was, zon der iets te zeggen, daar ze vreesde, dat ze haar stem niet in bedwang had. Een kleinigheid wendde haar aandacht af. Op ben tafeltje naast tante Ailie lag een ge opende brief. De inkt was verbleekt, het papier vergeeld, het moest dus al een heel oud epistel zijn. Een heel oude brief wekt de belangstelling van de meeste men- sohen, en Maude vormde geen uitzonde ring. Al haar aandacht werd er plotse ling door in beslag genomen, haar blik rustte er op met een onbewust vragende uitdrukking, die toch geheel vrij was van brutale nieuwsgieringheid. Tante Ailie zag dien blik en beantwoordde de vraag, die ze er in las. „Ja Maude, het is een liefdesbrief", zeide ze, Ihaar band er zacht, als liefkoo- zend opleggend; „ofschoon je misschien niet zou denkeu, als je me aanziet, dat ik er ooit het meisje naar ben geweest, om tot liefdesbrieven de aanleiding te zijn". „O, integendeel!" riep Maude vol vuur uit. „Wel tante Ailie, ik h'eb immers altijd van u gehouden, zoolang ik me kan her inneren, al was u dan ook al niet zoo jong meer. En ik geloof, dat, toen u een meisje was, er geen ander zoo lief en beminnens waardig was". „Ja, lieve kind, zoo dacht hij' ook. Ik ben blij, dat ik weet, dat hij zoo dacht. Het is nu vijftig jaar geleden sinds die brief is geschreven en- het is de laatste geweest, dien ik ooit van hem ontvangen heb. Hij is nu al vijftig jaar bij God. Voor de menschen zijn we nooit getrouwd ge weest, maar voor ons eigen gevoel, voor God, waren we man en vrouw, zooals we het nu nog zijn en altijd zullen blijven. We zijn gescheiden, zooals je zoudt den ken. Dit mijn huis is zijn thuis geweest gedurende die vijftig jaar. Er is geen dag voorbij gegaan, dat mijn geest niet met zijn geest was hier aan mijn haardzijde. tegenwoordigers der Belgische juristen- organisatie verwelkomen. Te elf uur kwam in de vergadering d e Minister van Justitie, Mr G 0 s e 1 i n g, wien de voorzitter verze kerde, dat 'het op hoogen prijs werd ge steld, dat de minister de vergadering kwam bijwonen en de reis per K.L.M. had gemaakt om spoedig aanwezig te kunnen zijn. Intusschen was aan de orde gesteld het eerste punt der agenda en wel „Is wijziging van de regeling betreffende de hoogere voorziening in strafzaken ge- wenscht en zoo ja, in welken zin? In dien loop van den morgen hebben een viertal aanwezigen de door Prof. J. M. van Bemmelen te Leiden en Mr D'. J. Veegens te Den 'Haag uitgebrachte prae- adviezen besproken. Het waren Mr L. Kan, Mr J. de Vrieze Mr W. Roozegaerde Bisschop en Mr I. P. Hooykaas, 'die over bet algemeen be zwaar 'hadden tegen vermindering van de cassatie mogelijkheid in strafzaken en vermindering van de instanties, die over eenzelfde zaak te oordeelen kunnen krij gen. Concours van den Zeeuwschen Zangers- bond „Zang veredelt". Woensdag hield de Zeeuwsc'he Zan- gersbond „Zang Veredelt" zijn jaarlijk sche concours te 'Haamstede ter herden king van bet 25-jarig jubileum van het Haamsteedsch Zangkoor. 'Om 11 uur werden de ivereenigingen op het stadhuis ontvangen. Nadat de deelnemers gezamenlijk bet bondslied ten gehoore hadden gebracht onder leiding van iden bondsvoorzitter, den beer G. Flipse, werd naar bet prachtige con coursterrein afgemarcheerd. 21 vereeni- gingen en 3 kinderkoren namen aan het concours deel. Elke vereeniging bracht een veTpliCht- en een vrij nummer ten ge hoore. De uitslag is als volgt Derde afdeeling: Zuider Stemmen, Hamsweert, le pr. 184 p.; V.Z.O.S., Re- nesse le pr. 186 p. Tweede afdeeling: Excelsior, Biervliet 2e pr. 162 p.; Polyphonia, Oostburg le pr. 190 p.; On'si Genoegen, Kats, 3e pr. 14l2 p.; Crescendo, Hoek. 2e pr. 146 p.; Excelsior, St. Annaland 3e pr. 137 p.; Tot Oef. en Uitsp., Borsele 2e pr. 158 p.; (D'e beker werd aan Oos'tburg toegewe zen.) Eerste afd. Mannenkoor: Zang en Vriendschap, Wissenkerke 2e p. 166 p. Eerste afdeeling 'Gemengd koorGe mengd Koor, 'shH. Abtskerke le pr. 180 p.; Haamsteedsch Zangkoor, Haamstede le pr. 186 p.; De Lofstem, St. Maartens dijk le pr. 180 p.; V.Z.O.S., St. Maar- Met hem heb ik al mijn vreugde en leed gedeeld, al mijn zorgen en lasten, al mijn vreugde en plezier, dat ik van jullie, mijn kinderen bad en van allen, van wie ik hield". Haar woorden, maar nog meer haar toon, ontroerden Maude diep en gaven haar een gevoel van ontzag en pijn. Wat wist zij van een liefde als deze? Ze> legde haar hoofd op tante Ailie's knie om haar gezicht te verbergen. De oude vrouw liet haar zoo eenige minuten ongestoord lig gen. Toen, daar ze de ware oorzaak van haar ontroering niet begreep, trachtte ze het meisje te troosten. „Mijn kind", zei ze, haar hand onder Maude's kin leggend, om haar gezichtje naar zioh toe te wenden, „je moet je het verdriet van een oude vrouw niet zoo aan trekken. En je moet je dat leed niet er ger voorstellen dan het is. Je weet niet, hoe gelukkig is me voel in ons geestelijk samenzijn. En de scheiding is immers maar tijdelijk". „O tante Ailie!" riep Maude uit, „ik ben veel zelfzuchtiger dan u denkt. Ik had geen verdriet over uw leed, ik dacht aan mezelf". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5